Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω αλλά σου λες οτι η εξηγηση του κεραυνου και η εξηγηση του συμπαντος δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Μην απλουστευεις δλδ και μην αποκλειεις οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη, μονο και μονο επειδη δεν αποδειχθηκε ακομα. Γιατι κι αυτο παρομοιο λαθος ειναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δεν μπορείς να εξηγήσεις το σύμπαν, χωρίς να εξηγήσεις τον κεραυνό. Π.χ ο κεραυνός είναι η βάση για να αποδείξεις άλλα. Δεν μπορείς δηλαδή να αποδείξεις ότι οι δυνάμεις μετατρέπονται από μία μορφή σε μία άλλη, χωρίς να αποδείξεις την ύπαρξη των δυνάμεων. Αυτά για διευκρύνιση.

μην αποκλειεις οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη, μονο και μονο επειδη δεν αποδειχθηκε ακομα. Γιατι κι αυτο παρομοιο λαθος ειναι. ;)

Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω λόγο για κάτι που δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπήρξε. (Δεν είμαι ο τύπος του "Αν" αλλά του "επειδή" :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορείς να εξηγησεις τον κεραυνο χωρις να εχεις εξηγησει πληρως το συμπαν ομως :)

Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω λόγο για κάτι που δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπήρξε. (Δεν είμαι ο τύπος του "Αν" αλλά του "επειδή" :/:)
Ομως δεν μπορεις να εισαι απολύτος σιγουρος οτι δεν προκειται στο μελλον να αποδειχθει το χ ή το ψ πραγμα, οποτε τι νοημα εχει να το αποκλειεις μεχρι τοτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ούτε έχει νόημα να χτίζεις πάνω σε κάτι το οποίο είναι αμφισβητήσιμο. Γιατί μετά μπορεί πολύ εύκολα να γκεμιστεί. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δε δηλώνω άθεος! Απλώς, δε θέλω να μπλεχτώ σε όλο αυτό το σύστημα που λέγεται "εκκλησία" και "χριστιανισμός". Δέχομαι όλους έκεινους που πιστεύουν. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε όπου θέλουμε. Επίσης, δε αποκλείω τίποτα. Και να υπάρχει θεός όμως, δε θα στηριχτώ πάνω του. Θα στηριχτώ πάνω στις δυνατότητές μου και θα επιδίωξω ότι με ενδιαφέρει. Και όλα αυτά με την δύναμη της καρδιάς μου και του νου μου. Που για μένα είναι οι "ανώτερες δυνάμεις"! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο λεω. Ουτε να χτιζεις , ουτε να το αποριπτεις. Γιατι πριν ειπες οτι αποκλειεις να υπαρχει ανωτερη δυναμη, γιαυτο στο λεω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δε δηλώνω άθεος! Απλώς, δε θέλω να μπλεχτώ σε όλο αυτό το σύστημα που λέγεται "εκκλησία" και "χριστιανισμός". Δέχομαι όλους έκεινους που πιστεύουν. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε όπου θέλουμε. Επίσης, δε αποκλείω τίποτα.
??? Γιατί; Τι εννοείς (άραγε) "σε όλο αυτό το σύστημα που λέγεται "εκκλησία" και χριστιανισμός"; Τι, με εκείνο το "όλοι έχουμε το διακίωμα να πιστεύουμε όπου θέλουμε"; Και τέλος, τι εννοείς, ότι "δεν αποκλείεις τίποτε"; Πολύ βαρύγδουπες οι "θέσεις" σου, αν δεν δοθούν κάποιες "διευκρινήσεις"! Δεν νομίζεις, φίλε...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ούτε έχει νόημα να χτίζεις πάνω σε κάτι το οποίο είναι αμφισβητήσιμο. Γιατί μετά μπορεί πολύ εύκολα να γκεμιστεί. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δε δηλώνω άθεος! Απλώς, δε θέλω να μπλεχτώ σε όλο αυτό το σύστημα που λέγεται "εκκλησία" και "χριστιανισμός". Δέχομαι όλους έκεινους που πιστεύουν. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε όπου θέλουμε. Επίσης, δε αποκλείω τίποτα. Και να υπάρχει θεός όμως, δε θα στηριχτώ πάνω του. Θα στηριχτώ πάνω στις δυνατότητές μου και θα επιδίωξω ότι με ενδιαφέρει. Και όλα αυτά με την δύναμη της καρδιάς μου και του νου μου. Που για μένα είναι οι "ανώτερες δυνάμεις"! :D
Πως γίνεται να μην πιστεύεις οτι υπάρχει ανώτερη δύναμη και να μην είσαι άθεος; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
απο ο,τι καταλαβα...λεει πως δεν αποκλειει τιποτα...αρα αθεος δεν ειναι....συγκαταλεγεται στους αγνωστικιστες....
αθεος ειναι αυτος που αρνειται την υπαρξη θεου..μιας ανωτερης δυναμης....ενω αγνωστικιστης ειναι αυτος που πιστευει οτι το ερωτημα για το αν υπάρχει καποια ανωτερη, περα και πανω από την φυση δυναμη, παραμενει ανευ απαντησης, και οτι δεν είναι δυνατον να το γνωρισουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
απο ο,τι καταλαβα...λεει πως δεν αποκλειει τιποτα...αρα αθεος δεν ειναι....συγκαταλεγεται στους αγνωστικιστες....
αθεος ειναι αυτος που αρνειται την υπαρξη θεου..μιας ανωτερης δυναμης....ενω αγνωστικιστης ειναι αυτος που πιστευει οτι το ερωτημα για το αν υπάρχει καποια ανωτερη, περα και πανω από την φυση δυναμη, παραμενει ανευ απαντησης, και οτι δεν είναι δυνατον να το γνωρισουμε.

Καλή μου Νεράιδα, γνωρίζω τη διαφορά αγνωστικιστή και άθεου. Εσύ απο το παρακάτω quote συμπεραίνεις οτι αναρωτιέται ακόμα (δες ειδικά την προτελευταία πρόταση που έκανα bold);

Η Θρησκεία χρησιμοποιεί ενδείξεις. Αντίθετα, η Επιστήμη αποδείξεις.
Ο κόσμος δε μπορεί να βασιστεί στη Θρησκεία για να αναπτυχθει. Οι "Ανώτερες δυνάμεις" είναι αποτέλεσμα αδυναμίας απόδειξης κάποιου φαινομένου. Ό,τι δε μπορεί να αποδειχθεί, επιτυγχάνεται από κάποια ανώτερη δύναμη. Ας θυμηθούμε πως στα αρχαία χρόνια δε μπορούσαν να αποδείξουν πώς π.χ. δημιουργείτε ο κεραυνός ή η βροχή κ.α. και γι'αυτό έκαναν λόγο για διάφορους θεούς. Σιγά-σιγά ήρθε η επιστήμη και άρχισε να τα αποδεικνύει. Έτσι, οι εν λόγω θεοί, δεν ήταν τίποτα, παρά "προσπάθειες απόδειξης φαινομένων χωρίς να βασίζονται σε στοιχεία".
Αυτό πιστεύω εγώ. Κατά τη γνώμη μου, ανώτερη δύναμη δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο η δύναμη του ΝΟΥ μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Επίσης, δε αποκλείω τίποτα. Και να υπάρχει θεός όμως, δε θα στηριχτώ πάνω του. "

εγραψε αυτο...για αυτο και ειπα οτι δεν αποκλειει τπτ...βασιζομενη στην προηγουμενη παραθεση που εκανες....
απλα οπως βλεπω...φασκει και αντιφασκει....
υπαρχει και μια αλλη θεωρια...που λενε οτι αλλο αθεος και αλλο αθειστης...οριζοντας αθειστη αυτον που ειναι πεπεισμενος οτι δεν υπαρχει θεος..ειναι δογματικος...και αθεο αυτον που δεν εχει πεισθει οτι δεν υπαρχει θεος και ουσιαστικα ανηκει στους αγνωστικιστες...
βασει αυτου "Αυτό πιστεύω εγώ. Κατά τη γνώμη μου, ανώτερη δύναμη δεν υπάρχει." τοτε ειναι αθειστης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ απάντησα στο poll ως "Μπορεί"

& ποστάρω στο θέμα, με μία φράση του Πρωταγόρα :

"Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι πιστέυω εις ένα θεό και Πατέρα και Υιό και Αγιο Πνέυμα, κλέω με την στάυρωσή Του και γελάω με την γέννηση Του, είναι μέσα μου, το ξέρω το νοιώθω, δεν έχει καμία σχέση με παπάδες, έχει σχέση όμως με τον ουρανό, με μία δύναμη που μέσα μου πιστέυω ότι υπάρχει.

Ναι μπορώ να πώ ότι δεν είμαι καλή χριστιανή ορθόδοξη αλλα αγαπώ την δύναμη που πιστέυω ότι υπάρχει, νοιώθω πολλές φορές την παρουσία Του, ακόμα κιάν δεν υπάρχει αποδεδειγμένα ακόμα θα πιστέυω ότι απλά είναι λάθος. Καμιά φορά αλήθινά δεν είναι μόνο αυτά που βλέπουμε αλλα και αυτά που δεν βλέπουμε...

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καπως σαν τη μανια κι εγω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Πως γίνεται να μην πιστεύεις οτι υπάρχει ανώτερη δύναμη και να μην είσαι άθεος; :confused:

Ίσως σας τα έμπλεξα. Πάμε ένα repeat :P
Λοιπόν, δε πιστεύω στην ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης. Όμως, δε λέω ότι αποκλείεται να υπάρχει (ποτέ μην αποκλείεις τίποτα). Απλώς δε πιστεύω. Όσο για το "δε δηλώνω άθεος", ήταν λάθος έκφραση. Όντως, δε πιστεύω σε ανώτερες δυνάμεις, αλλά δε θέλω να βάλω μία ταμπέλα πάνω μου και να λέει "Είμαι άθεος". Απλώς αμφισβητώ "χαλαρά" την ύπαρξη μιας τέτοιας δύναμης.
Ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ. (Εκτός κι αν σας έμπλεξα περισσότερο :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εγω αναρωτιεμαι με το αλλο...αυτοι που δεν πιστευουν στο θεο γιατι δεν εχουν καποια αποδειξη οτι υπαρχει....μηπως εχουν αποδειξη οτι δεν υπαρχει...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγω αναρωτιεμαι με το αλλο...αυτοι που δεν πιστευουν στο θεο γιατι δεν εχουν καποια αποδειξη οτι υπαρχει....μηπως εχουν αποδειξη οτι δεν υπαρχει...??
προφανώς όχι.
Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει ο σούπερμαν?
Έχεις απόδειξη ότι δεν υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
θα αστειευεσαι μου φαινεται....:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Neraida, αν για κάτι δεν έχεις στοιχεία δε μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτό. Κι εγώ, που δε πιστεύω, δεν έχω στοιχεία για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει. Απλώς, μου φαίνεται λογικότερο να μην υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida, αν για κάτι δεν έχεις στοιχεία δε μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτό. Κι εγώ, που δε πιστεύω, δεν έχω στοιχεία για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει. Απλώς, μου φαίνεται λογικότερο να μην υπάρχει.

χμ....απλα λεω ..πως οταν καποιος ζηταει αποδειξεις για να πιστεψει σε κατι....θεωρω πως δε θα πρεπε να δογματιζει για την ανυπαρξια του εφοσον δεν εχει αποδειξεις ουτε και για αυτο....ειναι σα να εχουμε διαφορετικο μετρο για την καθε περιπτωση....η θεση των αγνωστικιστων μοιαζει πιο συνετη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κανονικά όμως θα έπρεπε να υπάρχει και η κατηγορία των "αδιάφορων". Πιστεύω ότι οι αγνωστικιστές είναι άτομα, τα οποία ακόμα ψάχνονται. Ξέρω αρκετούς όμως, οι οποίοι είναι παντελώς αδιάφοροι για αυτό το θέμα. Με λίγα λόγια, αρνούνται να το ψάξουν (για διάφορους λόγους).:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top