Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λοιπόν χαίρεται , ...φανταστικό design για forum, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο... :confused:

Στο ψητό, αν και δεν έχω διαβάσει το thread θα τολμήσω να κάνω ένα μικρό σχόλιο για το θέμα που συζητάτε - η επιμονή του αθεϊστή δεν μπορεί παρά να υπονοεί κάποιο συμπλεγματικό σύνδρομο ίσως από κάποιο ισχυρό σοκ σε κάποια φάση της ζωής του, δεν είναι επίσης σπάνιο, η μακρόχρονη εμμονή του να προβάλει τα "επιχειρήματά" του να είναι μια διαδικασία ψυχαναγκαστικής μορφής , κοινώς για να θυμίζει στον εαυτό του κάτι το οποίο απλά τον συντηρεί. Είναι επίσης εμφανής μια ικανότητα του λόγου και δομής των επιχειρημάτων (πιο σπάνιο ). Βέβαια κάτι ανάλογο συμβαίνει με τον θρησκευτικό φονταμενταλιστή, αλλά είναι περισσότερο προβλέψιμο...

Αυτό που μετράει σε τέτοιες συζητήσεις βασικά είναι η πρόθεση , ανακαλύψτε την πρόθεση του συνομιλητή σας για να δείτε τι είναι πιο πιθανόν να πιστεύει, γιατί τελικά οι πεποιθήσεις των μονόχνοτων είναι μόνο στα χείλη. Υποκρισία , πρόσκαιρος παροξυσμός. Με απασχόλησαν στο παρελθόν περισσότερο οι αθειστές , αποψή μου ειναι οτι τελικά πρέπει να παίζει ένα είδος μοναχικότητας, κάποια δυσθιμικής ίσως καταβολής, μιας κραυγής μάλλον για τον συρμό της προσοχής.

Αυτά , να έχετε μια καλή πρωτοχρονιά , μια καλή χρονιά με περισσότερη αγάπη :) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Στο ψητό, αν και δεν έχω διαβάσει το thread θα τολμήσω να κάνω ένα μικρό σχόλιο για το θέμα που συζητάτε - η επιμονή του αθεϊστή δεν μπορεί παρά να υπονοεί κάποιο συμπλεγματικό σύνδρομο ίσως από κάποιο ισχυρό σοκ σε κάποια φάση της ζωής του, δεν είναι επίσης σπάνιο, η μακρόχρονη εμμονή του να προβάλει τα "επιχειρήματά" του να είναι μια διαδικασία ψυχαναγκαστικής μορφής ,
Ενώ εσύ, που ενώ δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις το θρεντ, χαρακτηρίζεις 84 μέλη του φόρουμ που ψήφισαν ότι δεν πιστεύουν ως κομπλεξικούς με ψυχαναγκασμούς, είσαι νορμάλ και ακομπλεξάριστος;:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Με απασχόλησαν στο παρελθόν περισσότερο οι αθειστές , αποψή μου ειναι οτι τελικά πρέπει να παίζει ένα είδος μοναχικότητας, κάποια δυσθιμικής ίσως καταβολής, μιας κραυγής μάλλον για τον συρμό της προσοχής.
Ίσα ίσα που ένας θεϊστής, δημιουργεί κάτι από το τίποτα συν τοις άλλοις για να μην νιώθει μόνος. Μάλιστα, με την προσευχή σε αυτόν, αναζητά και την προσοχή του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όταν προσπαθέις να ψυχολογήσεις τους άλλος με μοναδικό κριτήριο τον δικό σου τρόπο σκέψης έχεις αποτύχει. Αλλά η αποτυχία ξεκινάει απ το γεγονός ότι προσπαθείς να ψυχολογήσεις κάποιον με αντίθετη άποψη περί πίστης. Σαν να είναι μονόδρομος. Νο σερ. Θενκ γιου. Και είμαι μες στους 84. Κανένα ψυχολογικό τραύμα δεν έχω. Για να μην κουράζω, έχω ήδη διατυπώσει την άποψή μου εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ίσα ίσα που ένας θεϊστής, δημιουργεί κάτι από το τίποτα συν τοις άλλοις για να μην νιώθει μόνος. Μάλιστα, με την προσευχή σε αυτόν, αναζητά και την προσοχή του. :P


Εδώ κάνετε λάθος,γιατί ο χριστιανισμός μιλάει για ταπεινότητα και μετριοφρωσύνη.πώς είναι δυνατόν κάποιος που πιστεύει να αναζητά την προσοχή του Θεού?ή του οποιοδήποτε?Το αντίθετο μάλιστα,προσεύχονται για το μέλλον των όσων δε πιστεύουν και δεν νοιάζονται για τον εαυτό τους γιατί ο Θεός λέει να αγαπάμε τον συνάνθρωπο μας σαν να ήταν ο εαυτός μας.Έχουν κανένα σκοπό/λόγο για να το κάνουν?Όχι,άρα?Το κάνουν γιατί έτσι νιώθουν και πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
πώς είναι δυνατόν κάποιος που πιστεύει να αναζητά την προσοχή του Θεού?ή του οποιοδήποτε?
Σαφώς και υπάρχουν άτομα που προσεύχονται και για άλλους. Εγώ σαν "αναζήτηση προσοχής" αναφέρω το γεγονός ότι για να απευθύνονται σε κάποιον θεό, τότε ουσιαστικά του ζητούν να τους δώσει σημασία και να εφαρμόσει αυτά για τα οποία προσεύχονται. Ή μήπως όχι; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σαφώς και υπάρχουν άτομα που προσεύχονται και για άλλους. Εγώ σαν "αναζήτηση προσοχής" αναφέρω το γεγονός ότι για να απευθύνονται σε κάποιον θεό, τότε ουσιαστικά του ζητούν να τους δώσει σημασία και να εφαρμόσει αυτά για τα οποία προσεύχονται. Ή μήπως όχι; ;)

Αυτό μου ακούγεται κάπως εγωιστικό,το να προσεύχεται και να πιστεύει κάποιος για να εφαρμόσει αυτά που Του ζητούν(προσωπικό όφελος όπως ανέφερα και προηγουμένως).Πιστεύω πως οι άνθρωποι παρακινούνται και για άλλους λόγους προς τον χριστιανισμό,για την ακρίβεια έτσι θέλω να πιστεύω για ένα μικρό ποσοστό αυτών των ανθρώπων.Για αυτό και πάντα όταν προσεύχεται κάποιος,προσεύχεται για την οικογένειά του,τον κόσμο όλο και ύστερα για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για αυτό και πάντα όταν προσεύχεται κάποιος,προσεύχεται για την οικογένειά του,τον κόσμο όλο και ύστερα για τον εαυτό του.
Μα δεν εστιάζω σε αυτό, αλλά στο ότι η έννοια της προσευχής είναι ουσιαστικά η αναζήτηση της προσοχής του Θεού, είτε είναι για δικά μας θέματα είτε όχι. Αυτό το σχολίασα πάνω στο συμπέρασμα του χρήστη Παπαφλέσσας στο ότι οι αθεϊστές αναζητούν την προσοχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ενώ εσύ, που ενώ δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις το θρεντ, χαρακτηρίζεις 84 μέλη του φόρουμ που ψήφισαν ότι δεν πιστεύουν ως κομπλεξικούς με ψυχαναγκασμούς, είσαι νορμάλ και ακομπλεξάριστος;:hehe:

Ναι έχεις δίκιο αλλά πιστεύω να πρόσεξες οτι δεν παρέλειψα να το παραδεχτώ.
Επιπλέον που είναι το κακό να αποδίδεις σε κάποιο είδους σύμπλεγμα μια πολύπλοκη προσωπικότητα; Όλοι μας είμαστε σύνθετοι. Οχι δεν είπα οτι είμαι νορμάλ.
Ίσα ίσα που ένας θεϊστής, δημιουργεί κάτι από το τίποτα συν τοις άλλοις για να μην νιώθει μόνος. Μάλιστα, με την προσευχή σε αυτόν, αναζητά και την προσοχή του. :P
Χα χα! Περιγράφεις έναν άνθρωπο που δημιουργεί ένα δόγμα, αλλά περισσότερο μου μοιάζει σαν ένα άνθρωπο που λατρεύει τον εαυτό του, εκτός και αν παρερμήνευσα το σχόλιό σου , συμπάθαμε αν είναι το δεύτερο.
Όταν προσπαθέις να ψυχολογήσεις τους άλλος με μοναδικό κριτήριο τον δικό σου τρόπο σκέψης έχεις αποτύχει. Αλλά η αποτυχία ξεκινάει απ το γεγονός ότι προσπαθείς να ψυχολογήσεις κάποιον με αντίθετη άποψη περί πίστης. Σαν να είναι μονόδρομος. Νο σερ. Θενκ γιου. Και είμαι μες στους 84. Κανένα ψυχολογικό τραύμα δεν έχω. Για να μην κουράζω, έχω ήδη διατυπώσει την άποψή μου εδώ.
Δεν ήρθα για να κάνω κάποια προσφορά (στην πραγματικότητα ήρθα γιατί είναι εκπληκτικό το περιβάλλον συζήτησης , τα χρώματα , οι επιλογές στις ρυθμίσεις κ.α.), οπότε δεν χρειάζεται να αρνηθείς ευγενικά. Για να επανορθώσω θα σου πω σε τι δεν πιστεύω , δεν πιστεύω λοιπόν σε ένα θεό που τον σχηματοποίησε ο άνθρωπος. Πιθανών αυτό να σε ανακουφίζει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μα δεν εστιάζω σε αυτό, αλλά στο ότι η έννοια της προσευχής είναι ουσιαστικά η αναζήτηση της προσοχής του Θεού, είτε είναι για δικά μας θέματα είτε όχι. Αυτό το σχολίασα πάνω στο συμπέρασμα του χρήστη Παπαφλέσσας στο ότι οι αθεϊστές αναζητούν την προσοχή. :)

Συνήθως όλοι ξεκινάνε να πιστεύουν όταν έχουν πολλά προβλήματα και απλά ζητάνε την βοήθεια Του.Αλλά αυτό που τους κρατάει στο να πιστεύουν σε Αυτόν σίγουρα δεν έχει να κάνει με αυτό που αναφέρετε ούτε με τον αρχικό λόγο της πίστεως τους.Μάλλον εννοείτε τους θειστές ότι αναζητούν την προσοχή και όχι οι αθειστές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μα δεν εστιάζω σε αυτό, αλλά στο ότι η έννοια της προσευχής είναι ουσιαστικά η αναζήτηση της προσοχής του Θεού, είτε είναι για δικά μας θέματα είτε όχι. Αυτό το σχολίασα πάνω στο συμπέρασμα του χρήστη Παπαφλέσσας στο ότι οι αθεϊστές αναζητούν την προσοχή. :)

Οι αθεϊστές που εκδηλώνουν μια στοιχειώδη εμμονή, έχει διαφορά δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χα χα! Περιγράφεις έναν άνθρωπο που δημιουργεί ένα δόγμα, αλλά περισσότερο μου μοιάζει σαν ένα άνθρωπο που λατρεύει τον εαυτό του, εκτός και αν παρερμήνευσα το σχόλιό σου , συμπάθαμε αν είναι το δεύτερο.
Μάλλον το παρερμήνευσες γιατί δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται με αυτό που μου λες. :)
Μάλλον εννοείτε τους θειστές ότι αναζητούν την προσοχή και όχι οι αθειστές :P
Πως γίνεται ο αθεϊστής να αναζητεί περισσότερη προσοχή από τον θεϊστή που δημιουργεί μνημεία, χώρους λατρείας, που κάνει τελετές και που εκτός από τον θεό του αναζητά την προσοχή και των αλλόθρησκων;
Οι αθεϊστές που εκδηλώνουν μια στοιχειώδη εμμονή, έχει διαφορά δεν νομίζεις;
Οποιοσδήποτε εκδηλώνει εμμονή με κάτι είναι κατακριτέος. Απλά ακόμα και στατιστικάνα το δεις, πόσοι θεϊστές έχουν εμμονή με την θρησκεία τους και πόσοι αθεϊστές με την ΜΗ θρησκεία τους; ;)
Εσύ μίλησες για είδος ολόκληρο και δεν επικεντρώθηκες μόνο σε όσους παρουσιάζουν εμμονές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Πως γίνεται ο αθεϊστής να αναζητεί περισσότερη προσοχή από τον θεϊστή που δημιουργεί μνημεία, χώρους λατρείας, που κάνει τελετές και που εκτός από τον θεό του αναζητά την προσοχή και των αλλόθρησκων;

Αν δείτε πιο πάνω εσείς το αναφέρατε λάθος και εγώ απλά είπα τι εννοούσατε :/: δεν το είπα για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν δείτε πιο πάνω εσείς το αναφέρατε λάθος και εγώ απλά είπα τι εννοούσατε :/: δεν το είπα για εμένα.
Μάλλον δεν διάβασες καλά :)
Μα δεν εστιάζω σε αυτό, αλλά στο ότι η έννοια της προσευχής είναι ουσιαστικά η αναζήτηση της προσοχής του Θεού, είτε είναι για δικά μας θέματα είτε όχι. Αυτό το σχολίασα πάνω στο συμπέρασμα του χρήστη Παπαφλέσσας στο ότι οι αθεϊστές αναζητούν την προσοχή. :)
Τα πράσινα είναι η άποψη μου, ενώ στα κόκκινα είναι η άποψη του Παπαφλέσσας. ;)

Επίσης δεν χρειάζεται να μου μιλάς στον πληθυντικό, δεν έχουμε δα και την τεράστια διαφορά ηλικίας :P

υγ: Καλώς όρισες ξέχασα να σου πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μάλλον δεν διάβασες καλά :)

Τα πράσινα είναι η άποψη μου, ενώ στα κόκκινα είναι η άποψη του Παπαφλέσσας. ;)

Επίσης δεν χρειάζεται να μου μιλάς στον πληθυντικό, δεν έχουμε δα και την τεράστια διαφορά ηλικίας :P

υγ: Καλώς όρισες ξέχασα να σου πω :)


Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.
Είμαι λίγο αργόστροφη αλλά δεν θα το κάνουμε και θέμα.Πράσινα και κόκκινα σαν το δημοτικό :(
Πάλι καλά που δεν σχολίασες την ηλικία μου και το έφερες πλαγίως:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ!Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΙΕΡΕΜΙΑΣ 10 23 Γνωρίζω καλά, ΚΥΡΙΕ, ότι δεν ανήκει στο χωματένιο άνθρωπο η οδός του. Στον άνθρωπο που περπατάει δεν ανήκει το να κατευθύνει το βήμα του ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΗΣ 8 9Όλα αυτά τα είδα και προσήλωσα την καρδιά μου σε κάθε έργο που γίνεται κάτω από τον ήλιο, τον καιρό κατά τον οποίο ο άνθρωπος εξουσιάζει τον άνθρωπο προς βλάβη του. Τωρα γιατι οι ανθρωποι δινουν δισ ευρω για εξοπλισμους big ban(για να ανακαλυψουν τι; βρηκαν τιποτα η καναν μια τρελη μοιρασια;)και δεν ενδιαφερονται για ολα τα αλλα προβληματα φταει ο Θεος; Δεν εχω πραγματι ιδεα απο θεωρητικη φυσικη παρολα αυτα τιποτα δεν με εμποδιζει να πιστευω στον Θεο να αγαπω τους συνανθρωπους μου ασχετα με την καταγωγη τους η την οικονομικη τουσ κατασταση και προσπαθω να προσευχομαι ακομα και για τους ανθρωπους που εχουμε διαφορετικες αντιληψεις ωστε να γνωρισουν την αληθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Να προσεύχεστε για όλο τον κόσμο,για εχθρούς και φίλους,για αυτούς που δεν γνωρίζεται,όλους.Αυτό άλλωστε θέλει και ο Θεός.
"προσπαθω να προσευχομαι ακομα και για τους ανθρωπους που εχουμε διαφορετικες αντιληψεις ωστε να γνωρισουν την αληθεια!" εγώ απελπιζόμουν και δεν το άντεχα να βλέπω ανθρώπους που να είναι άθεοι ή να είναι σε άλλες θρησκείες μέχρι εχθές που διάβασα για τον Γέροντα Παίσιο και έλεγε συγκεκριμένα "-Θα γίνουν πράγματα , που θα συγκλονιστούν τα έθνη . Δεν θα είναι η Δευτέρα Παρουσία αλλά θεία επέμβαση . Θα ψάχνουν οι άνθρωποι να βρουν κάποιον να τους μιλήσει για τον Χριστό . Θα σε τραβούν από το χέρι . Έλα δω, κάτσε να μου πεις για τον Χριστό ."
Αν θέλετε δείτε και την συγκεκριμένη ιστοσελίδα :)
https://www.paterpaisios.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Να προσεύχεστε για όλο τον κόσμο,για εχθρούς και φίλους,για αυτούς που δεν γνωρίζεται,όλους.Αυτό άλλωστε θέλει και ο Θεός.
"προσπαθω να προσευχομαι ακομα και για τους ανθρωπους που εχουμε διαφορετικες αντιληψεις ωστε να γνωρισουν την αληθεια!" εγώ απελπιζόμουν και δεν το άντεχα να βλέπω ανθρώπους που να είναι άθεοι ή να είναι σε άλλες θρησκείες μέχρι εχθές που διάβασα για τον Γέροντα Παίσιο και έλεγε συγκεκριμένα "-Θα γίνουν πράγματα , που θα συγκλονιστούν τα έθνη . Δεν θα είναι η Δευτέρα Παρουσία αλλά θεία επέμβαση . Θα ψάχνουν οι άνθρωποι να βρουν κάποιον να τους μιλήσει για τον Χριστό . Θα σε τραβούν από το χέρι . Έλα δω, κάτσε να μου πεις για τον Χριστό ."
Αν θέλετε δείτε και την συγκεκριμένη ιστοσελίδα :)
Πόσο δικιο είχε αυτός ο Άγιος άνθρωπος. Κατα τα λεγόμενα του πατέρα Παίσιου
η Δευτέρα Παρουσία θα έρθεί σε καιρό ειρήνης και όχι σε καιρό με φασαρίες, οπως νομίζει ο περισσότερος κόσμος.Επίσης θα έχει διαδοθεί τόσο πολύ ο λόγος του Χριστού, θα έχει αποκτήσει τόσους πιστούς,και απο άλλες θρησκείες ετσι ώστε να μην αμφισβητεί τον Χριστό κανείς. Σε τέτοια εποχή θα έρθει ο Χριστός σε περίοδο ειρήνης που δεν θα το υποψιάζεται κανένας και όχι σε εποχές άσχημες που τον περιμένουν όλοι.Τώρα βέβαια θα ξεσηκωθούν κάποιοι απο εδω μέσα και θα λένε ΜΑ καλα αντι να έρθει σε δύσκολη περίοδο θα έρθει σε περίοδο ειρήνης. Σε δυσκολες εποχές δεν θα έρθει αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα βοηθήσει, άσχετα αν δεν τον δουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Αφήστε τους να λένε.Ο Θεός για κάποιο λόγο τα κάνει όλα,ελπίζω όταν θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία να έχουμε προλάβει να πάρουμε πίσω την Πόλη για να έχει εκχριστιανισθεί περισσότερος κόσμος =) Ομολογώ πάντως πως δεν γνώριζα ότι θα έρθουν έτσι τα πράγματα και χαίρομαι που το αναφέρατε.
Είναι λογικό να μην υπάρχουν τόσες φασαρίες πάντως αφού θα έχουν εκχριστιανισθεί οι περισσότεροι και αυτό γιατί για όλα είναι υπεύθυνος ο εγωισμός και άλλα που όταν είσαι πιστός προσπαθείς να τα αποβάλλεις =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πως γίνεται ο αθεϊστής να αναζητεί περισσότερη προσοχή από τον θεϊστή που δημιουργεί μνημεία, χώρους λατρείας, που κάνει τελετές και που εκτός από τον θεό του αναζητά την προσοχή και των αλλόθρησκων;
Ο αθεϊστής μοντελοποιεί το τίποτα ή ας πούμε ένα (μη)πεπερασμένο σύμπαν, είναι αρκετό αυτό για μια θεμελιώδης αντιστοιχία σε σύγκριση με την εκκεντρικότητα ενός θρήσκου; ( Προφανώς όταν μιλάς για τελετές και προσηλυτισμό αναφέρεσαι στις θρησκείες; ) Εκτός και αν θεωρείς ανακολουθία το να αναφέρεται κάποιος σε μια κασμοθεωρία , που του επιτρέπονται κάποια λογικά άλματα. Γιατί αυτό είναι περισσότερο θεμιτό από ένα πνευματικό εσωτερισμό; Αν δεν προσφέρει σε μερικούς ανθρώπους τίποτα γιατί εξακολουθείς να προσπαθείς να το επιβάλεις;
Οποιοσδήποτε εκδηλώνει εμμονή με κάτι είναι κατακριτέος. Απλά ακόμα και στατιστικάνα το δεις, πόσοι θεϊστές έχουν εμμονή με την θρησκεία τους και πόσοι αθεϊστές με την ΜΗ θρησκεία τους; ;)
Θειστής δεν σημαίνει απαραίτητα και θρήσκος. Κολλάει και με την παραπάνω παράθεση που σου κάνω. Από την άλλη υπάρχουν λιγότεροι λες αθειστές που είναι ΜΗ κολημένοι με την κοσμοθεωρία τους; Πραγματικά είναι ανησυχητικό αυτό που λές.
Εσύ μίλησες για είδος ολόκληρο και δεν επικεντρώθηκες μόνο σε όσους παρουσιάζουν εμμονές :)
Οχι , αναφέρθηκα στην επιμονή , αν ξαβαδιαβάσεις το πρώτο ποστ μου θα δεις οτι το αναφέρω χαρακτηριστικά στην αρχή ,μετά ίσως να φαίνεται όπως λες αλλά ας μην χάνουμε την ουσία μέσα στις σημειολογίες, επετρεψέ μου μια ανακαλουθία, δεν είναι δα μόνο προνόμοιο των αθειστών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top