Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Stavros3876

Νεοφερμένος

Ο Stavros3876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΝΑΙ! Θεός υπάρχει και δείχνει την παρούσιά του κάθε στιγμή μέσα από τήν δημιουργία του. Οπως το δημιούργημα του κάθε ανθρώπου δηλώνει την ύπαρξη του ετσι και ο Θέος μεσα απο τον κοσμο.
Υ.Γ. Γιατι μεχρι τωρα οι μαϊμουδες δεν εχουν αναπτυξει μεχρι σημερα εστω και τον πιο στοιχειωδη πολιτιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως οχι επειδη υπαρχει Θεος (και δεν λεω οτι δεν υπαρχει) και αγαπαει περισσοτερο τους ανθρωπους απο τις μαιμουδες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros3876

Νεοφερμένος

Ο Stavros3876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παντως οχι επειδη υπαρχει Θεος (και δεν λεω οτι δεν υπαρχει) και αγαπαει περισσοτερο τους ανθρωπους απο τις μαιμουδες!:P
Δεν καταλαβα το μηνυμα.; Τισημαινει οχι επειδη υπαρχει Θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Γιατί το σύμπαν (ή η φύση αν προτιμάς) εξαρτάται από τον χρόνο Το σύμπαν αποτελείται από ύλη/ενέργεια (χώρος) άρα και χρόνο. Το σύμπαν ξεκίνησε κάποτε. Το σύμπαν "κάποτε" δεν υπήρχε. "Κάποτε" δεν υπήρχε χρόνος άρα ούτε χώρος. Ο Θεός, από την άλλη, δεν αποτελείται από ύλη, άρα δεν επηρεάζεται από τον χρόνο. Ο Θεός "προϋπήρχε" του χρόνου και αυτό τον κάνει άπειρο. Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου. Το σύμπαν είχε αρχή και θα έχει τέλος.
(Τα χρονικά τα έχω βάλει σε αυτάκια, γιατί δεν ισχύουν κανονικά εάν δεν "υπάρχει" :P χρόνος!)

1ον. Δεν χτυπάω ξύλο! Δεν πιστεύω ότι το χτύπημα του ξύλου μπορεί να με "σώσει" από τον υποτιθέμενο, επικείμενο θάνατο! :P
2ον. Αναφέρεται η φύση του Θεού στις γραφές.

Αρχικα υποστηριζεις πριν απο μενα την αιθερια υπαρξη αλλα μετα μου λες οτι αναφερεται η φυση του Θεου και οτι δεν μιλησες για αιθερια υπαρξη. Πες μου τι απο τα 2 ισχυει, να ξερουμε τι λεμε.

Μην νομίζεις ότι είμαι Χριστιανός από την οικογένειά μου. Η μητέρα μου δεν ξέρει τι πιστεύει και ο πατέρας μου είναι κομμουνιστής. Ψάχνοντας μέσα σε πολλά (απο δωδεκαθεϊσμούς/ισλάμ μέχρι και Dawkins) έπεσα στην Χριστιανοσύνη.

Το ψαξε και δημιουργησε πηγαινε για το προηγουμενο ποστ σου καθ' αυτο και οταν λεω για μουτρα δεν αναφερομαι στον πατερα σου και την μητερα σου αλλα στον Θεο.

Πόσοι από αυτούς πέθαναν, αναστήθηκαν και είχαν μάρτυρες της ανάστασης τους, οι οποίοι μάρτυρες, μαρτύρησαν και μαρτύρησαν οι ακόλουθοι τους και οι ακόλουθοι των ακολούθων τους κλπ;

Ισως να χαν προλαβει αν δεν αλλαζε η μοδα και οι συγκειριες. Και το 12θεο ηταν απλα ενα παραδειγμα. Ολα τον ιδιο σκοπο εχουν.

Ούτως ή άλλως, εάν είσαι χριστιανός, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μπεις με βερμούδα και ξεμανίκωτο μέσα σε έναν Ιερό Ναό.

Ε, αφου εννοειται γιατι το εγραψε ενω ο Χριστος διδαξε την αγαπη; Αυτο λεω.

Ποιός τους εμποδίζει; Έχω φίλο που έχει αποποιηθεί την Χριστιανοσύνη (συγκεκριμένα είναι αγνωστικιστής) και δεν το εμπόδισε κανένας!
Ο Λόγος του Θεού υποστηρίζει τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για Αυτόν, και μέσω αυτών των θυσιών να φτάσεις στις πραγματικά καλές πράξεις. Όταν μέσω των θυσιών θα φτάσεις να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου, όχι με το σώμα (τα περί χημικών αντιδράσεων που λέγαμε; ) άλλα με την ψυχή, παίρνοντας μια γεύση της άπειρης αγάπης. Έτσι αγαπάει και ο Θεός. Δεν αποτελείται από ύλη, οπότε οι χημικές αντιδράσεις δεν έχουν "νόημα" γι'Αυτόν.
Μια "καλή" πράξη μπορεί να κρύβει εγωιστικές προθέσεις, όπως: κάνω κάτι καλό για να νιώσω καλά.

Η συνηθεια, η κοινωνια και η πραγματικοτητα τους εμποδιζει και τους κατακρινει (ναι τους κατακρινει, οσοι δεν πιστευουν ειναι δακτυλοδεικτουμενοι, λες και απαγορευεται. Και δε μιλαω για τυπους αλλα για την ουσια).
Δεν μπορουμε ν' απαγορεψουμε στη φυση μας να νιωσει καλα. Κατι τετοια τα ειχα ακουσει απο Ευαγγελιστες (συγκεκριμενα ενα κοριτσακι που ελεγε "χορευω για τον Θεο και οχι για να αισθανομαι εγω καλα"). Μια καλη πραξη την κοιταμε στο τι προσφερει τελικα. Αν εγω περασω μια γριουλα απεναντι σ'ενα δρομο το χω κανει και γι' αυτην αλλα το χω κανει και για μενα διοτι η επιβραβευση μου δημιουργειται εκεινη την στιγμη γιατι οπως σου ειπα θα ναι μεγαλο πληγμα αν τελικα δε βρεις τον παραδεισο. Δεν ειναι κατι για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο, απλα ειναι και πιο σιγουρο και πιο λογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν καταλαβα το μηνυμα.; Τισημαινει οχι επειδη υπαρχει Θεος

Εννοω οτι ο λογος που ο ανθρωπος εξελιχθηκε ενω οι μαιμουδες οχι δεν ειναι η υπαρξη του Θεου και η ιδιαιτερη συμπαθεια του προς το ανθρωπινο ειδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υ.Γ. Γιατι μεχρι τωρα οι μαϊμουδες δεν εχουν αναπτυξει μεχρι σημερα εστω και τον πιο στοιχειωδη πολιτιμο;

Γιατί η πιθανότητα να προκύψει νοημοσύνη μέσω της εξελικτικής διαδικασίας είναι 1 στο πρακτικά άπειρο. Εμείς είμαστε αυτή η μία πιθανότητα. Αν υπάρχει άλλη, είναι μάλλον απίθανο να προκύψει στον ίδιο πλανήτη, μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδη εμεις αναπτυξαμε νοημοσυνη ; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.

Ποτέ μη λες ποτέ, σε αυτή τη πλάση.

...Δεν είναι το Σύμπαν υπέροχα άσχημο? Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού.


Άσχετο: Οι νεο-άθεοι έχουν καταλήξει πιο ανυπόφοροι από τους νεο-θρησκευόμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί η πιθανότητα να προκύψει νοημοσύνη μέσω της εξελικτικής διαδικασίας είναι 1 στο πρακτικά άπειρο. Εμείς είμαστε αυτή η μία πιθανότητα. Αν υπάρχει άλλη, είναι μάλλον απίθανο να προκύψει στον ίδιο πλανήτη, μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.
Εντυπωσιακή η θεώρησή σου, menace82, για ...τις πιθανότητες! Για το "εμείς" όμως, είναι μάλλον ένα ολόκληρο "άλλο θέμα" και πεδίο, επίσης "άπειρων αποριών". Ή μήπως κάθε πιθανότητα, δεν παύει ποτέ να παραμένει ακόμη και, έστω, εν μέρει, μία απορία; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, απορώ ακόμη που δεν μπορώ να μπω δύο φορές... στο ίδιο ποτάμι. Εσύ;

Ποτέ μη λες ποτέ, σε αυτή τη πλάση.

...Δεν είναι το Σύμπαν υπέροχα άσχημο? Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού.


Άσχετο: Οι νεο-άθεοι έχουν καταλήξει πιο ανυπόφοροι από τους νεο-θρησκευόμενους.
!!!
Μία απορία, αγαπητέ Ρεμπεσκέ: Επειδή είσαι "όμορφος" ο ίδιος ή επειδή "αισθάνεσαι" και εσύ "άσχημος"; Βασικά αναφέρομαι στη σχέση "παρατηρητή" και "παρατηρούμενου". Γι' αυτό η ερώτησή μου είναι μάλλον "μαιευτική": για να συνεννοούμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
!!!
Μία απορία, αγαπητέ Ρεμπεσκέ: Επειδή είσαι "όμορφος" ο ίδιος ή επειδή "αισθάνεσαι" και εσύ "άσχημος"; Βασικά αναφέρομαι στι σχέση "παρατηρητή" και "παρατηρούμενου". Γι' αυτό η ερώτησή μου είναι μάλλον "μαιευτική": για να συνενοούμαστε!

Άσχημο και όμορφο... Μέτρο σύγκρισης υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ποτέ μη λες ποτέ, σε αυτή τη πλάση.

Ποτέ δεν λέω "ποτέ"!

...Δεν είναι το Σύμπαν υπέροχα άσχημο? Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού.

Υπέροχα άσχημο σε σχέση με τι; Που άλλου θα μπορούσες να ζήσεις; :P

Άσχετο: Οι νεο-άθεοι έχουν καταλήξει πιο ανυπόφοροι από τους νεο-θρησκευόμενους.

Συμφωνώ και επαυξάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δηλαδη εμεις αναπτυξαμε νοημοσυνη ; :P:P

Θεωρητικά, γιατί πρακτικά..... ΑΝΠ (Άστα Να Πάει) :P:P
Παρεμπιπτόντως, πέθανα στα γέλια με την εικόνα που έβαλες (You shall not pass!)

Εντυπωσιακή η θεώρησή σου, menace82, για ...τις πιθανότητες! Για το "εμείς" όμως, είναι μάλλον ένα ολόκληρο "άλλο θέμα" και πεδίο, επίσης "άπειρων αποριών". Ή μήπως κάθε πιθανότητα, δεν παύει ποτέ να παραμένει ακόμη και, έστω, εν μέρει, μία απορία; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, απορώ ακόμη που δεν μπορώ να μπω δύο φορές... στο ίδιο ποτάμι. Εσύ;

Απλά μίλησα για "πιθανότητες" για να γίνει πιο κατανοητή η εξέλιξη, η οποία είναι μια εξαιρετικά αργή και "τυχαία" διαδικασία (πάλι χρησιμοποίησα λέξη για κατανόηση). Φυσικά και μπορεί ένα εξελικτικό άλμα να ξαναγίνει, απλά είναι μάλλον "απίθανο" γιατί πρέπει να υπάρξουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες που υπήρχαν την πρώτη φορά.
Εάν είχαμε 15 βαθμούς κελσίου στον πλανήτη γη για 10 λεπτά στα 100.000.000.000.000.000 χρόνια και όλα τα υπόλοιπα λεπτά είχαμε -70 βαθμούς, και τύχαινε να ζούσες εκείνο το διάστημα, να είσουν κοντά στο ποτάμι και να έμπαινες, μετά δεν θα μπορούσες να ξαναμπείς. (δεν ξέρω εάν έπιασα ακριβώς το θέμα του... ποταμού, γιατί σε έχασα ελαφρώς εκεί) :P

Αρχικα υποστηριζεις πριν απο μενα την αιθερια υπαρξη αλλα μετα μου λες οτι αναφερεται η φυση του Θεου και οτι δεν μιλησες για αιθερια υπαρξη. Πες μου τι απο τα 2 ισχυει, να ξερουμε τι λεμε.
Αν απαντηθεί ποτέ το ποιά είναι η ουσία της ύλης/ενέργειας, τότε πιστεύω πως θα καταλάβουμε και την ουσία Του Θεού. Προς το παρόν, γνωρίζουμε μόνον τις ιδιότητες της ύλης/ενέργειας και Του Θεού.

Ισως να χαν προλαβει αν δεν αλλαζε η μοδα και οι συγκειριες. Και το 12θεο ηταν απλα ενα παραδειγμα. Ολα τον ιδιο σκοπο εχουν.
Δεν έχουν όλες οι θρησκείες τον ίδιο σκοπό.

Η συνηθεια, η κοινωνια και η πραγματικοτητα τους εμποδιζει και τους κατακρινει (ναι τους κατακρινει, οσοι δεν πιστευουν ειναι δακτυλοδεικτουμενοι, λες και απαγορευεται.
Δεν νομίζω. Τελευταία, όταν τυγχάνει να κάνω τον σταυρό μου, στο λεωφορείο, κοντά σε κάποια εκκλησία, μερικοί με κοιτάνε παράξενα.
Επίσης, μην ξεχνάς ότι είναι τρέντυ να είσαι άθεος/αγνωστικιστής. (βλ. Απόκρυφα Ευαγγέλια, Κώδικας Ντα Βίντσι, κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ΝΑΙ! Θεός υπάρχει και δείχνει την παρούσιά του κάθε στιγμή μέσα από τήν δημιουργία του. Οπως το δημιούργημα του κάθε ανθρώπου δηλώνει την ύπαρξη του ετσι και ο Θέος μεσα απο τον κοσμο.
Υ.Γ. Γιατι μεχρι τωρα οι μαϊμουδες δεν εχουν αναπτυξει μεχρι σημερα εστω και τον πιο στοιχειωδη πολιτιμο;

Θα συμφωνήσω με το συνομιλητή, ως προς το πρώτο σημείο του σύντομου ποστ του. Εάν κοιτάξει κανείς με προσοχή και ανοιχτό μυαλό τον τρόπο με τον οποίο είναι κατασκευασμένος ακόμη και ο πιο απλός ζωντανός οργανισμός, θα πειστεί πως υπάρχει νόηση, η οποία ξεπερνά με σχεδόν χλευαστικό τρόπο την ανθρώπινη. Συνεπώς, είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί την ύπαρξη "Θεού", με την έννοια της συμπαντικής διάνοιας. Είναι πολύ μεγάλη ματαιοδοξία να πιστεύει κανείς πως η ανώτερη νόηση σ' αυτό το σύμπαν είναι η ανθρώπινη, σφάλμα στο οποίο υποπίπτουν οι άθεοι, μάλλον εν αγνοία τους. Ο ανθρώπινος εγωισμός και η έλλειψη ταπεινότητας έχουν φέρει την ανθρωπότητα στον παρόντα νεομεσαίωνα και τη Γαία στο χείλος της οικολογικής καταστροφής. Ας είμαστε πιο σεμνοί επ' αυτού.

Προσωπικά, πίστεψα στην ύπαρξη "Θεού" μελετώντας τη βιολογία. Ίσως αυτό συνέβη επειδή τη μελέτησα με αγάπη και σωστά λένε οι γραφές ότι αυτή είναι η ουσία του Θεού ("...είναι το αίμα που κυλάει στις φλέβες του Θεού..."). Με τη λέξη "Θεός" δεν εννοώ φυσικά σε καμμία περίπτωση, έναν παππούλη με γένεια που τρομάζει τα μικρά παιδιά να φάνε το φαΐ τους. Αυτό είναι ένα κακέκτυπο αντρείκελο, κατασκεύασμα της πολιτικής εξουσίας, η οποία το ελέγχει εννοιολογικά, νεμόμενη την πνευματική αυθεντία, ώστε με τον τρόπο αυτό να ελέγχει την ανθρώπινη βούληση και ψυχισμό καταχρώμενη έτσι την αστείρευτη δύναμη της ανθρώπινης πίστης προς όφελός της.

Θα ήθελα εδώ να προσπαθήσω να διορθώσω μια απ' τις πλέον διαδεδομένες και δημοφιλείς παρανοήσεις: Η εξελικτική θεωρία ΔΕΝ διδάσκει πως ο άνθρωπος προέρχεται απ' τον πίθηκο. Διδάσκει πως ο άνθρωπος και ο πίθηκος είχαν στον απώτατο παρελθόν έναν κοινό πρόγονο. Αν σκεφτούμε πως με τον χιμπατζή έχουμε περίπου 99.9% κοινό γενετικό υλικό, κάτι τέτοιο δεν φαντάζει παράλογο.

Γιατί η πιθανότητα να προκύψει νοημοσύνη μέσω της εξελικτικής διαδικασίας είναι 1 στο πρακτικά άπειρο. Εμείς είμαστε αυτή η μία πιθανότητα. Αν υπάρχει άλλη, είναι μάλλον απίθανο να προκύψει στον ίδιο πλανήτη, μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.

Πράγματι, το παιχνίδι των πιθανοτήτων, στις οποίες στηρίζεται η Εξελικτική Βιολογία για να στηρίξει τις απόψεις της, είναι το λιγότερο μη πειστικό. Έχω σοβαρούς λόγους ν' αμφισβητώ κάποια σημεία της θεωρίας αυτής, χωρίς να παραγνωρίζω το γεγονός πώς πράγματι εξέλιξη υπάρχει στη φύση και είναι μάλιστα πειραματικώς παρατηρήσιμη. Δεν θα επεκταθώ αυτήν τη στιγμή, όμως επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Θα πω μόνον πως κατά τη γνώμη μου, η παραδοχή της ύπαρξης Θεού, με την έννοια που το έθεσα παραπάνω, δεν έρχεται σε καμμίαν αντίφαση με την ταυτόχρονη παραδοχή του προφανούς φυσικού φαινομένου της εξέλιξης. Η θρησκεία μας λέει ότι ο Θεός έφτιαξε τον Κόσμο και τελικώς τον άνθρωπο. Η βιολογία προσπαθεί να μάθει, μέσα στα περιορισμένα πλαίσια της ανθρώπινης νόησης, το πώς συνέβη αυτό. Το φαινόμενο της εξέλιξης δίνει μια απάντηση. Άλλωστε, εξ ορισμού ο Θεός, ως ανώτερη νόηση, δεν είναι αναμενόμενο να "σκέπτεται" με τον τρόπο που καταλαβαίνουμε εμείς.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, θα επεκταθώ περαιτέρω...

Εντυπωσιακή η θεώρησή σου, menace82, για ...τις πιθανότητες! Για το "εμείς" όμως, είναι μάλλον ένα ολόκληρο "άλλο θέμα" και πεδίο, επίσης "άπειρων αποριών". Ή μήπως κάθε πιθανότητα, δεν παύει ποτέ να παραμένει ακόμη και, έστω, εν μέρει, μία απορία; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, απορώ ακόμη που δεν μπορώ να μπω δύο φορές... στο ίδιο ποτάμι. Εσύ;

Αγαπητέ φίλε Νωεύ, η χαοτική θεωρία σε όλο της το μεγαλείο. :P Πράγματι, τα χαοτικά φαινόμενα μας δημιουργούν την πεποίθηση πώς όλα, ακόμη και τα πιο σπάνια γεγονότα μπορούν κάποτε να συμβούν. Άλλωστε η λέξη "Άπειρον", σημαίνει "αυτό του οποίου την εμπειρία δεν μπορούμε να έχουμε". Ακόμη κι έτσι ωστόσο, γνωρίζεις ως συνταξιδιώτης στο καράβι των Ταρώ, ότι το Μέγα Χάος υπακούει στο Θέλημα, ώστε να συνωμοτήσει και να κάνει ακόμη και την πιο ασήμαντη πιθανότητα να πραγματοποιηθεί. Ποιανού Θέλημα άραγε υπάκουσε για να φέρει σε πέρας αυτήν την εξοργιστικά συνεπή σειρά εξαιρετικά σπάνιων γεγονότων που κατέληξε στη δημιουργία της ζωής κατά πρώτον και του ανθρώπου πολύ πολύ αργότερα; Νομίζω πως είχες γράψει για την "Τρέλα" του Θεού και την αβάσταχτη μοναξιά του (ελπίζω να μην παραποιώ τα γραφομενά σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mια παρατηρηση : δεν ειναι χαρακτηριστικο των αθεων το να πιστευουν οτι η ανωτερη νοημοσυνη ειναι ο ανθρωπος.

Πολλά έχουν ειπωθει για το αν υπαρχει θεος-δημιουργος και προς το παρον καταληγει σε θεμε πιστης. Καποιοι λενε οτι υπαρχουν στοιχεια που το αποδεικνυουν, αλλά δεν υπάρχουν. Μονο θεωριες υπαρχουν.

Εκεινο το οποιο δεν εχει απαντηθει,ειναι το πως ξεκινησαν ολα. Βεβαια μετα μπαινει στην εξισωση το οτι δε μπορει να χωρεσει ο νους μας οτι ισως να μην ειχε αρχη το ολο θεμα. Χρονος, απειρο, πριν , μετα, τωρα, αρχη, τελος. Δε τα κατεχουμε ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι όμως, εμμέσως πλην σαφώς αυτό ακριβώς κάνουν οι άθεοι, εν αγνοία τους είμαι βέβαιος. Από τη στιγμή που η δομή του σύμπαντος και της ύλης, άβιας και έμβιας, επιδεικνύει κατασκευαστική λογική, υπέρτερη αυτού που καταλαβαίνει ο άνθρωπος, αλλά σύμφωνη με τον τρόπο που η δική του νόηση έχει μάθει να κατασκευάζει αυτά που τον κάνουν να νιώθει περήφανος για τη νοημοσύνη του, αλλά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο περιπλοκότητας, σημαίνει ότι είναι αποτέλεσμα μιας υπέρτερης νόησης. Όσοι αρνούνται αυτό το αναμφισβήτητο γεγονός, αποδίδοντας όλη τη σοφία της δημιουργίας στην "Τύχη", ενώ δέχονται ότι οι ίδιοι διαθέτουν νόηση, συνεπώς υπονοούν ότι δεν υπάρχει ανώτερη νόηση από τη δική τους.

Μάλιστα η επίκληση της τυχαιότητας είναι απλά, κατά τη γνώμη μου, ένα λογοπαίγνιο. Αποφεύγουμε να ονομάσουμε "Θεό" αυτόν που κατασκεύασε το παν, ενώ μας είναι εύκολο να τον αποκαλούμε "Τύχη". Θα μπορούσε κι αυτό (ως τετραγράμματο) ν' αποτελεί ένα από τα άφατα ονόματα του Θείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προτιμώ να πιστεύω ότι εγώ και πάντα είναι γύρο μου είναι αποτέλεσμα τύχης παρά ότι κάποιος στα σύννεφα έφτιαξε τα πάντα και επίσης κάποια όντα που μοιάζουν με αυτόν.

Όντως είναι αξιόλογο πως υπάρχει τόσο μεγάλη δόση νόηση σε όλα αυτά, αλλά ίσως μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια επιβίωσαν μόνο όσα ήταν "σωστά" ή ίσως ο άνθρωπος έχει συνηθίσει τόσο πολύ το περιβάλλον και την φύση αλλά και τις πτυχές/εφαρμογές αυτών που το θεωρεί κάτι ιδανικό.

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι μήπως αυτή η νόηση που υπάρχει γύρω μας είναι αποτέλεσμα του ότι η ματιά του ανθρώπου συνήθως είναι μια ματιά με λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στο μόνο που μοιάζουν οι άνθρωποι με τη νόηση που τους κατασκεύασε, είναι ότι διαθέτουν κι αυτοί νόηση, ανάλογη με αυτήν του δημιουργού τους, αν και πιο περιορισμένη (ακόμη κι αυτό αμφισβητείται, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση. Πολλοί λένε πως η ανθρώπινη νόηση είναι εν δυνάμει της ίδιας ποιότητος με τη Θεία). Κατά τ' άλλα, στα σύννεφα δεν κάθεται κανείς, νομίζω πως το διευκρίνισα παραπάνω. Διαφωνώ κάθετα με την ανθρωπομορφική προσέγγιση του Θεού, σ' αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου.

Θα θυμίσω την απάντηση ενός νομπελίστα φυσικού, όταν τον ρώτησαν "τι είναι ένα υποατομικό σωματίδιο;": "Ένα υποατομικό σωματίδιο, είναι μια νοητική οντότης που δονείται". Οι πλέον ορθολογιστές καταλήγουν να περιγράφουν τη νόηση που παρατηρείται πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επιμένω, μήπως τα φαινόμενα που βλέπουμε γύρω μας είναι τυχαία φαινόμενα που έτυχε να συνεχίσουν την παρουσία τους επειδή είχαν κάποιο νόημα ή μήπως φαινόμενα τα όποια είναι απλά τυχαία που εμείς τα συνηθίσαμε και μάθαμε να τα εκμεταλλευόμαστε με αποτέλεσμα να φαίνονται χρήσιμα αρά και με νόηση;

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει νόηση παντού αλλά διαφωνώ στο ότι είναι κάτι που για κάποιο λόγο δημιούργησε τα πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι όμως, εμμέσως πλην σαφώς αυτό ακριβώς κάνουν οι άθεοι, εν αγνοία τους είμαι βέβαιος. Από τη στιγμή που η δομή του σύμπαντος και της ύλης, άβιας και έμβιας, επιδεικνύει κατασκευαστική λογική, υπέρτερη αυτού που καταλαβαίνει ο άνθρωπος, αλλά σύμφωνη με τον τρόπο που η δική του νόηση έχει μάθει να κατασκευάζει αυτά που τον κάνουν να νιώθει περήφανος για τη νοημοσύνη του, αλλά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο περιπλοκότητας, σημαίνει ότι είναι αποτέλεσμα μιας υπέρτερης νόησης. Όσοι αρνούνται αυτό το αναμφισβήτητο γεγονός, αποδίδοντας όλη τη σοφία της δημιουργίας στην "Τύχη", ενώ δέχονται ότι οι ίδιοι διαθέτουν νόηση, συνεπώς υπονοούν ότι δεν υπάρχει ανώτερη νόηση από τη δική τους.
Οχι απαραιτητα λεμε. Δεν ακουσα κανεναν αθεο να αρνειται οτι μπορει να υπαρχει μια αλλη νοημοσυνη στο συμπαν μεγαλυτερη απο την ανθρωπινη. Δεν υπαρχει μονο του θεου και του ανθρωπου. Aliens ?

Θα θυμίσω την απάντηση ενός νομπελίστα φυσικού, όταν τον ρώτησαν "τι είναι ένα υποατομικό σωματίδιο;": "Ένα υποατομικό σωματίδιο, είναι μια νοητική οντότης που δονείται". Οι πλέον ορθολογιστές καταλήγουν να περιγράφουν τη νόηση που παρατηρείται πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο...
Μηπως εχουμε ονομα αυτου του φυσικου αν σου ειναι ευκολο ; Επισης, μηπως εγινε παρερμηνεια/κακη μεταφραση ; Γιατι αν πχ δεν ειναι "νοητικη" και ειναι "νοητη", αλλαζει το νοημα. (γιαυτο θα θελα να το βρω στα αγγλικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Sir Arthur Edington. Μήπως να σου πω και το όνομα του μπάτλερ του;

Εννοείς ότι Aliens κατασκεύασαν το σύμπαν; Υπάρχει ανώτερη νοημοσύνη που κατασκεύασε τη ζωή, το σύμπαν και το παν αλλά δεν είναι Θεός; Φυσικά, ένας είναι ο Θεός, αυτός που βλέπουμε όταν κοιτάμε τον καθρέπτη. Κανείς υπέρτερος Αυτού...

Αυτό το "όχι απαραίτητα", μέχρι πότε θα θεωρείται ως απάντηση αγαπητέ; Σαν να πάλιωσε το επιχείρημα... Δηλαδή επειδή δεν ισχύει κάτι απαραίτητα, σημαίνει ότι δεν ισχύει καθόλου; Ρωτώ γιατί από τις μερικές δεκάδες φορές που το έχω διαβάσει από εσένα είχε πάντα αυτόν τον χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top