Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδια Ειρήνη υμιν.

Δεν εχει κανενα νοημα να λογομαχουν αυτοι που πιστευουν με αυτους που δεν πιστευουν δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Κανεις δεν θα μεταπεισει κανεναν αυτο είναι το σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ειναι αληθεια οτι ο ΧΡΙΣΤΟΣ ειπε οτι δεν θα ερθει σε καποια στιγμη που θα τον περιμενουν αλλα ειπε στο ευαγγελιο του Λουκα 21 34-36: 34 »Αλλά να προσέχετε τον εαυτό σας ώστε να μην καταβαρυνθούν ποτέ οι καρδιές σας από υπερβολικό φαγητό και υπερβολικό ποτό και ανησυχίες της ζωής, και η ημέρα εκείνη έρθει ξαφνικά πάνω σας 35 σαν παγίδα. Διότι θα έρθει πάνω σε όλους εκείνους που κατοικούν στο πρόσωπο όλης της γης. 36 Να είστε άγρυπνοι, λοιπόν, πάντοτε κάνοντας δέηση για να καταφέρετε να διαφύγετε από όλα όσα μέλλουν να συμβούν και να σταθείτε ενώπιον του Γιου του ανθρώπου».επισης ειπε οτι πριν ερθει θα γινουν διαφορα σημεια οπως αναφερει ευαγγελιστης Ματθαιος 24 3-14 3 Ενώ καθόταν στο Όρος των Ελαιών, τον πλησίασαν οι μαθητές ιδιαιτέρως, λέγοντας: «Πες μας: Πότε θα γίνουν αυτά, και ποιο θα είναι το σημείο της παρουσίας σου και της τελικής περιόδου του συστήματος πραγμάτων;»

4 Και απαντώντας ο Ιησούς τούς είπε: «Προσέχετε μη σας παροδηγήσει κανείς· 5 διότι πολλοί θα έρθουν με βάση το όνομά μου, λέγοντας: “Εγώ είμαι ο Χριστός”, και θα παροδηγήσουν πολλούς. 6 Πρόκειται να ακούσετε πολέμους και ειδήσεις για πολέμους· κοιτάξτε να μην τρομοκρατηθείτε. Διότι αυτά πρέπει να γίνουν, αλλά δεν είναι ακόμη το τέλος.

7 »Διότι θα σηκωθεί έθνος εναντίον έθνους και βασιλεία εναντίον βασιλείας, και θα υπάρξουν πείνες και σεισμοί στον έναν τόπο μετά τον άλλον. 8 Όλα αυτά είναι αρχή βασανιστικών πόνων.

9 »Τότε θα σας παραδώσουν σε θλίψη και θα σας σκοτώσουν, και θα είστε αντικείμενα του μίσους όλων των εθνών εξαιτίας του ονόματός μου. 10 Τότε, επίσης, θα σκανδαλιστούν πολλοί και θα προδώσουν ο ένας τον άλλον και θα μισήσουν ο ένας τον άλλον. 11 Και θα εγερθούν πολλοί ψευδοπροφήτες και θα παροδηγήσουν πολλούς· 12 και εξαιτίας της αύξησης της ανομίας η αγάπη των περισσοτέρων θα ψυχρανθεί. 13 Αλλά εκείνος που θα έχει υπομείνει ως το τέλος, αυτός θα σωθεί. 14 Και αυτά τα καλά νέα της βασιλείας θα κηρυχτούν σε όλη την κατοικημένη γη για μαρτυρία σε όλα τα έθνη· και τότε θα έρθει το τέλος.Αν προσεξες δεν λεει να επιβαλουμε στους αλλους με βια η με οποιονδηποτε τροπο να ακολουθησουν τον Χριστο αλλα να τους μιλησουμε για το ευαγγελιο και αν θελουν να ακολουθησουν,το ευαγγελιο ειναι οτι συντομα θα ερθει μια Βασιλεια εδω στην γη οπως και στον ουρανο ΜΑΤΘΑΙΟΣ 6 9-13 9 »Πρέπει, λοιπόν, να προσεύχεστε με αυτόν τον τρόπο:

»“Πατέρα μας που είσαι στους ουρανούς, ας αγιαστεί το όνομά σου. 10 Ας έρθει η βασιλεία σου. Ας γίνει το θέλημά σου, όπως στον ουρανό, έτσι και πάνω στη γη. 11 Δώσε μας σήμερα το ψωμί μας για αυτή την ημέρα· 12 και συγχώρησέ μας τα χρέη μας, όπως και εμείς έχουμε συγχωρήσει τους χρεώστες μας. 13 Και μη μας φέρεις σε πειρασμό, αλλά ελευθέρωσέ μας από τον πονηρό”. Αλλα ολα αυτα πρεπει να τα κανουμε δωρεαν. ΜΑΤΘΑΙΟΣ 10 8-9 Να θεραπεύετε αρρώστους, να εγείρετε νεκρούς, να καθαρίζετε λεπρούς, να εκβάλλετε δαίμονες. Δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε. 9 Μην προμηθευτείτε χρυσάφι ή ασήμι ή χαλκο....................... ετσι λοιπον αξιζει πραγματικα να κανουμε το καλιτερο που μπορουμε ωστε οταν εκεινος ερθει να βρεθουμε ετοιμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο αθεϊστής μοντελοποιεί το τίποτα ή ας πούμε ένα (μη)πεπερασμένο σύμπαν, είναι αρκετό αυτό για μια θεμελιώδης αντιστοιχία σε σύγκριση με την εκκεντρικότητα ενός θρήσκου; ( Προφανώς όταν μιλάς για τελετές και προσηλυτισμό αναφέρεσαι στις θρησκείες; ) Εκτός και αν θεωρείς ανακολουθία το να αναφέρεται κάποιος σε μια κασμοθεωρία , που του επιτρέπονται κάποια λογικά άλματα. Γιατί αυτό είναι περισσότερο θεμιτό από ένα πνευματικό εσωτερισμό; Αν δεν προσφέρει σε μερικούς ανθρώπους τίποτα γιατί εξακολουθείς να προσπαθείς να το επιβάλεις;
Καταρχάς δεν είδα κανέναν αθεϊστή να προσπαθεί να επιβάλει οτιδήποτε. Αντίθετα τόσα χρόνια με θρησκευτικούς πολέμους, εκατομμύρια έχασαν τη ζωή τους. Ακόμα και τώρα με τα θρησκευτικά που διδάσκονται τα παιδιά και τους καθηγητές που τα διδάσκουν, βλέπω αρκετούς να προσπαθούν να τους επιβάλλουν να είναι χριστιανοί. Αλλά δεν νομίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από εκεί.

Κατά δεύτερον, σαφώς και ένας "πνευματικός εσωτερισμός" είναι θεμιτός, αλλά ποιος λέει ότι αυτό επιτυγχάνεται με την αναζήτηση για κάποιον θεό;

Και τέλος σαφώς και προτιμώ να χρησιμοποιώ την λογική μου, έστω και με λογικά άλματα, παρά να ακολουθώ αυτό που άλλοι μου είπαν ότι ισχύει, χωρίς καμία απτή απόδειξη αλλά και ένα σωρό λογικά επιχειρήματα για το αντίθετο. :)
Ο Χριστός ήρθε στον κόσμο για να μας διδάξει την ΑΓΑΠΗ, και να φέρει την ΕΙΡΗΝΗ στις καρδιές μας. Έτσι λοιπόν θα γίνει ο κόσμος μας πιο δίκαιος και πιο σωστός.

Σήμερα που οι άνθρωποι προσπαθούν να βγάλουν τον Θεό από κάθε τι, πηγαίνει μήπως καλύτερα η κοινωνία μας ή χειρότερα;
Πρώτον δεν ξέρουμε αν ο Χριστός ήρθε στον κόσμο και δεύτερον νομίζω ότι όσο είχαμε το Δωδεκάθεο, η κοινωνία ήταν πολύ καλύτερα. Μήπως να επιστρέφαμε σε αυτή τη θρησκεία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Επειδή ο "σεβασμός" προς τον θεό δείχνει ...σοφία, η αποδοχή της ύπαρξης και της παρουσίας του σαν ανώτατου όντος, βαφτίστηκε θρησκευτική δοξασία....εξ αποκαλύψεως και όπως όλα τα όμορφα παραμύθια, διαπλάθει καλλιεργώντας πενυματικά και ηθικά, ώστε να διαμορφώσει τις ....αναποφάσιστες προσωπικότητες και όχι μόνο!
Οι δε ελλογιμότατοι εκπρόσωποι του στην Γη, το ανιστορούν σε κάθε ευκαιρία φροντίζοντας μη γίνει.....ξεχασμένο (παραμύθι)

Πως να μην....πιστέψεις λοιπόν;
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πρώτον δεν ξέρουμε αν ο Χριστός ήρθε στον κόσμο και δεύτερον νομίζω ότι όσο είχαμε το Δωδεκάθεο, η κοινωνία ήταν πολύ καλύτερα. Μήπως να επιστρέφαμε σε αυτή τη θρησκεία; :P
Ε! Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω! Δεν ξέρουμε αν ο Χριστός ήρθε στον κόσμο ;;;;;;

Δεν ευκαιρώ τώρα να γράψω κάτι άλλο γιατί φεύγω, αλλά και σαν ιστορικό πρόσωπο να τον δεις, η Ιστορία λέει άλλα. Οι διωγμοί των πρώτων χριστιανών έγιναν έτσι για κάποιον που δεν υπήρξε ποτέ; Που προτιμούσαν τα λιοντάρια αντί να αρνηθούν την πίστη τους, που προτιμούσαν να τους κάψουν ζωντανούς για να φωτίζουν τη Ρώμη αντί να αρνηθούν τον Χριστό;

Εξάλλου δεν αναφέρεται η ζωή και η διδασκαλία του Χριστού μόνο στα Ευαγγέλια, αλλά και ιστορικοί απ' ό,τι ξέρω όπως Τάκιτος, Ιώσηπος και άλλοι τον αναφέρουν.

Οσο για το 12θεο, εγώ σε κάθε μου πρόβλημα επικαλούμαι τον Θεό και τον έχω δει να ενεργεί στη ζωή μου. Αν βρεις την αλήθεια δεν φεύγεις από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ε! Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω! Δεν ξέρουμε αν ο Χριστός ήρθε στον κόσμο ;;;;;;
Υπάρχει τότε το θέμα Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός; που θα σε εκπλήξει ακόμα περισσότερο :)
Οσο για το 12θεο, εγώ σε κάθε μου πρόβλημα επικαλούμαι τον Θεό και τον έχω δει να ενεργεί στη ζωή μου. Αν βρεις την αλήθεια δεν φεύγεις από εκεί.
Άρα επιβεβαιώνεις αυτό που έλεγα πιο πριν στον Παπαφλέσσας ότι δηλαδή οι θρήσκοι αποζητούν περισσότερο την προσοχή. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι αν είχες μεγαλώσει στην Αρχαία Ελλάδα πχ και επικαλούσουν την Ήρα ή τον Δία, τα ίδια αποτελέσματα θα είχες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είδα κανέναν αθεϊστή να προσπαθεί να επιβάλει οτιδήποτε. Αντίθετα τόσα χρόνια με θρησκευτικούς πολέμους, εκατομμύρια έχασαν τη ζωή τους. Ακόμα και τώρα με τα θρησκευτικά που διδάσκονται τα παιδιά και τους καθηγητές που τα διδάσκουν, βλέπω αρκετούς να προσπαθούν να τους επιβάλλουν να είναι χριστιανοί. Αλλά δεν νομίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από εκεί.

Έχω την εντύπωση οτι συγχέεις την έννοιες θρησκεία , θεϊσμός , αθεϊσμός και αυτό δεν φαίνεται μόνο στην παραπάνω παράθεση αλλά σε όλη την εξέλιξη του διαλόγου μας. Τίποτα από αυτά τα τρία δεν συνδέονται επαγωγικά μεταξύ τους, όπως επίσης δεν βρίσκεται σε ακολουθία ο φανατισμός , η διδασκαλεία μια θρησκείας και η επιβολή. Ενα κουβάρι.

Θα επαναφέρω στο προσκύνιο την μεμονομένη παρατήρηση που αρχικά έκανα, ένας αθειστής με εμμονές είναι λιγότερο προβλέψιμος από τον θειστή, στις προθέσεις του. Προφανώς και αποζητά την προσοχή , αλλά αυτό δεν φαίνεται εύκολα θέλει εμπειρία στην συζήτηση μαζί τους για να τους καταλάβεις (το "καταλάβεις" σε πρώτο πρόσωπο συμβολικά)

Κατά δεύτερον, σαφώς και ένας "πνευματικός εσωτερισμός" είναι θεμιτός, αλλά ποιος λέει ότι αυτό επιτυγχάνεται με την αναζήτηση για κάποιον θεό;
Αυτός που προφανώς βρήκε κάτι στον θεό. Είναι στοιχειώδες οτι η πορεία προς σε κάθε τι θείο ξεκινά από τον εσωτερισμό. Βρίσκεις κάτι το μεμπτό εδω;

Και τέλος σαφώς και προτιμώ να χρησιμοποιώ την λογική μου, έστω και με λογικά άλματα, παρά να ακολουθώ αυτό που άλλοι μου είπαν ότι ισχύει, χωρίς καμία απτή απόδειξη αλλά και ένα σωρό λογικά επιχειρήματα για το αντίθετο. :)
Πρόσεχε τι διατυπώνεις , μιλάς σαν θειστής ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι συγχέεις την έννοιες θρησκεία , θεϊσμός , αθεϊσμός και αυτό δεν φαίνεται μόνο στην παραπάνω παράθεση αλλά σε όλη την εξέλιξη του διαλόγου μας. Τίποτα από αυτά τα τρία δεν συνδέονται επαγωγικά μεταξύ τους, όπως επίσης δεν βρίσκεται σε ακολουθία ο φανατισμός , η διδασκαλεία μια θρησκείας και η επιβολή. Ενα κουβάρι.
Ο αθεϊσμός είναι το αντίθετο του θεϊσμού (εξού και το στερητικό α), είναι σαφές νομίζω. Η θρησκεία δεν υφίσταται χωρίς θεϊσμό και ο θεϊσμός δεν είναι αισθητός χωρίς την θρησκεία. Ποια ακριβώς έννοια δεν σχετίζεται με κάποια άλλη;

Επίσης καλό θα ήταν να μένεις σε ένα κομμάτι την φορά, από το να πηγαίνεις τον διάλογο κατά το δοκούν όπου σε βολεύει. Ξεκινάς με την εξής φράση για την οποία έγινε ο "ντόρος":
Με απασχόλησαν στο παρελθόν περισσότερο οι αθειστές , αποψή μου ειναι οτι τελικά πρέπει να παίζει ένα είδος μοναχικότητας, κάποια δυσθιμικής ίσως καταβολής, μιας κραυγής μάλλον για τον συρμό της προσοχής.
Μετά το σχολιασμό μου το γυρίζεις στο ότι οι αθεϊστές έχουν και μια εμμονή και έπειτα στο ότι προσπαθούν να επιβάλλουν την αθεΐα τους. Όταν σου δίνω αντιπαραδείγματα, μου κάνεις παρατήρηση ότι τα έχω μπλέξει.

Δεν τα έχω μπλέξει λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ απλά:

  • οι θεϊστές κατά κύριο λόγο και θρήσκοι αναζητούν περισσότερο την προσοχή και δημιουργούν έναν Θεό συν τοις άλλοις από μοναξιά
  • οι θεϊστές κατά κύριο λόγο και θρήσκοι, έχουν δείξει ότι σε μεγάλο βαθμό επέβαλλαν και επιβάλλουν ακόμα με διάφορους τρόπους την θρησκεία τους.
Θα επαναφέρω στο προσκύνιο την μεμονομένη παρατήρηση που αρχικά έκανα, ένας αθειστής με εμμονές είναι λιγότερο προβλέψιμος από τον θειστή, στις προθέσεις του. Προφανώς και αποζητά την προσοχή , αλλά αυτό δεν φαίνεται εύκολα θέλει εμπειρία στην συζήτηση μαζί τους για να τους καταλάβεις (το "καταλάβεις" σε πρώτο πρόσωπο συμβολικά)
Η αρχική σου παρατήρηση (την οποία έχω παραθέσει λίγο πιο πάνω) διαφέρει από αυτήν που κάνεις τώρα.

Πραγματικά δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να κάνω τόσες αναλύσεις, το σχόλιο μου ήταν ξεκάθαρο και είμαι σίγουρος ότι δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο αθεϊσμός είναι το αντίθετο του θεϊσμού (εξού και το στερητικό α), είναι σαφές νομίζω. Η θρησκεία δεν υφίσταται χωρίς θεϊσμό και ο θεϊσμός δεν είναι αισθητός χωρίς την θρησκεία. Ποια ακριβώς έννοια δεν σχετίζεται με κάποια άλλη;

Μια μικρή λεπτομέρεια στο παραπάνω , θα πρέπει να αναθεωρήσεις αναφορικά με το θεϊσμό και την σχέση με την θρησκεία. Θεϊσμός υφίσταται χωρίς την θρησκεία.
Επίσης υπάρχουν θρησκείες που μοιάζουν πολύ με φιλοσοφικά ρεύματα κατα τα οποία δεν υφίσταται κάποιος ανθρωπόμορφος θεός.
Επίσης καλό θα ήταν να μένεις σε ένα κομμάτι την φορά, από το να πηγαίνεις τον διάλογο κατά το δοκούν όπου σε βολεύει.
Το διάλογο τον πάμε μαζί , δεν τον πηγαίνω εγώ.
Για περαιτέρω σημειολογίες καθώς και τα επαναλαμβανόμενα που τροφοδοτούν γαϊτανάκια δεν θα κάνω σχόλια, no drama αλλά δεν υπάρχει αρκετός χρόνος ενώ δεν προσφέρουν και τίποτα. Οι απαραίτητες επισημάνσεις έχουν γίνει , έπεται ο σχετικός λογισμός στον καθένα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
*How We Believe: Science, Skepticism, and the Search for God. New York: William H Freeman

*Religious Behaviour. London: Routledge and Kegan Paul. pp. pp 93–96

και ναι η αθεια ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ με υψηλοτερο IQ και μορφοτικο επιπεδο...Oσο πιο μορφομενος και εξυπνος ειναι καποιος τοσο λιγοτερο θρησκος ειναι.

duh...

απο τη μελετη του Norman Poythress το 1975:

"Religious Believers as a group were found to be significantly less intelligent and more authoritarian than religious Skeptics"

και για να προλαβω το κλασικο επιχειρημα:

Οχι ο einstein ΔΕΝ ηταν θρησκος

. Albert Einstein: From a Jesuit Viewpoint, I am an Atheist
I received your letter of June 10th. I have never talked to a Jesuit priest in my life and I am astonished by the audacity to tell such lies about me. From the viewpoint of a Jesuit priest I am, of course, and have always been an atheist.
- Albert Einstein, letter to Guy H. Raner Jr, July 2, 1945, responding to a rumor that a Jesuit priest had caused Einstein to convert from atheism; quoted by Michael R. Gilmore in Skeptic, Vol. 5, No. 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Oσο πιο μορφομενος και εξυπνος ειναι καποιος τοσο λιγοτερο θρησκος ειναι.

Και τόσο λιγότερο σέβεται τις πεποιθήσεις των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
https://nobelist.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/50-nobelists.pdf
Το βρήκα κάπου και σας το μεταφέρω
Αυτοί άραγε οι επιστήμονες είχαν χαμηλό IQ;

Γνώμη: Τέτοιες έρευνες είναι υποκειμενικές ανάλογα ποιοι τις κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Προφανως, γιατι θεωρει (συνηθως ορθα) οτι ειναι λαθεμενες.
Το ότι θεωρεί ότι είναι λαθεμένες, δε σημαίνει ότι αυτομάτως είναι ορθό να μη τις σέβεται (ή ότι αυτό είναι το αμέσως επόμενο).
Oι μορφωμένοι και εξυπνότεροι , σέβονται τις απόψεις των άλλων συνήθως (έχει να κάνει μάλλον με την ωριμότητα που έχει διαμορφώσει το άτομο με την εξυπνάδα που διαθέτει). :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ο D_G τουλαχιστον τοποθετιθηκε επι του θεματος...

πετρος:

Συμφωνοι. Ποιο ειναι το συμπερασμα που θελεις να βγαλεις?

Εγω ειμαι ρατσιστης, πρεπει να το σεβεσαι αυτο?

D_G

Ξαναδιαβασε το ποστ μου, ο αινσταιν εχει ΡΗΤΑ δηλωσει οτι ειναι αθεος. Ο δαρβινος ΕΠΙΣΙΣ ηταν αγνωστικιστης (When asked about his religious views, he wrote that he had never been an atheist in the sense of denying the existence of a God, and that generally “an Agnostic would be the more correct description of my state of mind.”)

Αυτο δεν αλαζει το οτι οι υπολοιποι 48 ενδεχομενος να ηταν θρησκοι. Ξερω προσωπικα 2-3 πανεπιστημιακους που εινια θρησκοι. Αλλα αυτο δεν αλαζει το γεγονος οτι ειναι μειωψηφια.

Συμφωνα με μια προσφατη ερευνα (ψαχτο στο google αν θες δεν προλαβαινω να κανω κοπι πειστ τωρα) μονο το 7% των μελων της διεθνους επιστιμονικης κοινωτητας ειναι θρησκοι.

Εξου και εγραψα "συσχετισμος". Id est οι ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ μικραινουν. Δεν εξαληφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Είναι γελοίο να διαχωρίζουμε τους ανθρώπους σε κατηγοριές ανάλογα με τις "προτιμήσεις" και τα πιστεύω τους.Τι δουλειά έχει να κάνει το ένα με το άλλο?Πρέπει να επικοινωνεί ο εγκέφαλος μερικές φορές.
Δεν γίνεται να παίρνουμε μερικούς ανθρώπους που είναι γνωστοί για διάφορους λόγους και ανάλογα με την συμπεριφορά,τον χαρακτήρα και την ιδιοτητά τους να τους διαχωρίζουμε.Ο καθένας είναι ξεχωριστός ακόμη και αν έχει κάποια κοινά με κάποιον άλλον.Δεν πρέπει να βλέπουμε την μια όψη του νομίσματος,αλλά και της δύο.Ο κ.epote αναφέρθηκε στον Einstein και ο κ.Δημήτρης (D_G) σε άλλους επιστήμονες.Έίδαμε και τις εξαιρέσεις.Δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο στην μια πλευρά.

epote: Εγω ειμαι ρατσιστης, πρεπει να το σεβεσαι αυτο?

Ο καθένας μας πρέπει να σέβεται τον συνάνθρωπο του δίχως να δίνει σημασία στις επιλογές του.(μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν όπως και συμπεριφέρσου όπως θέλεις να σου συμπεριφερθούν:) )
Δεν πρέπει να στεκόμαστε στην θεωρία και ούτε θα ακολουθήσουμε τα χνάρια κανενός,είτε καλύτερου είτε χειρότερου από εμάς.
Το αν κάποιος είναι άθεος πρόβλημα του,αν δεν είναι πάλι πρόβλημα του.Ο καθ'ενας ας κοιτάει να διαλέξει όποια πιστεύει καλύτερα και ας κάνει τις δικές του επιλογές.Μειοψηφεία-πλειοψηφεία είναι το ίδιο για κάποιον που είναι σίγουρος για την δική του απόφαση.Δεν θα πάμε να αλλάξουμε κανέναν.Για αυτό αφήστε τις θεωριές,τα ποσοστά και τις έρευνες και σταθείτε σε αυτά που βλέπετε.Η πραγματικότητα είναι μπροστά σας,άντε ξυπνήστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
irene:

οχι διαφωνω...οι θρησκιες και τα πιστευω εχουν αφησει την ανθρωποτητα χιλλιαδες χρονια πισω.

και οχι δεν ειναι ολοι ξεχωριστοι...

everyone being special is another way of saying no one is.

εκτος αν θεωρεις ολους αυτους που πηγαινουν καθε κυριακη στα γυπεδα το ιδιο ξεχωριστους με τον καντινσκι ας πουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Συγγνώμη που σας απογοητεύω αλλά αυτό πιστεύω.Δεν κατάλαβα,δηλαδή μερικοί πιο "έξυπνοι" είναι καλύτεροι από άλλους?Πιστεύω στην διαφορετικότητα και την ισότητα.Δεν πρέπει να υποβαθμίζουμε τους άλλους.Πρέπει να είμαστε ταπεινοί και ανεκτικοί.Αυτοί που το "παίζουν" κάποιοι και καλύτεροι είναι αυτοί που είναι ένα τίποτα,αν και αυτό είναι αντίθετα στα πιστεύω μου.
Και ναί θεωρώ και τις δύο πλευρές ξεχωριστές.Η κάθε μια με τον δικό της τρόπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ωραία τα είπες αγαπητή Irene :)

Λίγα σχολιάκια μόνο:

μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν όπως και συμπεριφέρσου όπως θέλεις να σου συμπεριφερθούν:)
Εγώ πάντως, κάποιες φορές έτυχε να συμπεριφερθώ σε κάποιους ακριβώς όπως θα ήθελα να κάνουν αυτοί σε μένα... και μετά από αυτό άρχισα να αναρωτιέμαι πόσων καρατίων είναι ο..."χρυσός" κανόνας
:)

Το αν κάποιος είναι άθεος πρόβλημα του,αν δεν είναι πάλι πρόβλημα του.Ο καθ'ενας ας κοιτάει να διαλέξει όποια πιστεύει καλύτερα και ας κάνει τις δικές του επιλογές. Μειοψηφεία-πλειοψηφεία είναι το ίδιο για κάποιον που είναι σίγουρος για την δική του απόφαση.Δεν θα πάμε να αλλάξουμε κανέναν.
Μιας και γίνεται λόγος για ένθεους και άθεους, συχνά οι μεν (ένθεοι ή άθεοι) πιστεύουν ότι κατανοούν "κάτι" παραπάνω απ' τους δε. Και μπορεί καμιά φορά να λέμε ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και οι ιδέες των άλλων είναι σεβαστές κτλ...κτλ...αλλά συχνά αντιλαμβανόμαστε σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ιδέες ως "λανθασμένες" κι όχι ως "διαφορετικές". Άλλωστε, αν πραγματικά πιστεύουμε ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, τότε δεχόμαστε και ότι κάποιες ιδέες τους μπορεί να είναι απλώς "διαφορετικές" και όχι "λανθασμένες". Εάν το σκεφτείς μάλιστα, θα δεις ότι είναι ακραία εγωιστικό και ηλίθιο να πιστεύει κανείς πως οι δικές του ιδέες θα μπορούσαν να γίνουν ενιαίο σύστημα πίστεως για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Λες και οι ιδέες του ενός, ή μιας ομάδας ανθρώπων, θα μπορούσαν να είναι το ίδιο επιθυμητές και με τον ίδιο τρόπο κατανοητές από όλους τους άλλους ανθρώπους...και όποιος διέφερε θα ήταν "σεβαστός", αλλά "πλανεμένος". Πολλές φορές αυτό που εμείς πιστεύουμε λειτουργεί τόσο καλά μέσα μας, νιώθουμε τόσο όμορφα, που δεν μπορούμε ούτε καν να διανοηθούμε γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και με τους άλλους. Κι έτσι το μυαλό επιλέγει πάντα τον πιο εύκολο δρόμο: "αυτοί είναι πλανεμένοι." Και ίσως το ίδιο να λένε κι αυτοί για μας.

Αυτό, πάντως, που θα ήθελα κυρίως να πω είναι ότι θα ήταν αδύνατον να υπάρξει κάποιο ενιαίο σύστημα πίστεως...ακόμα κι αν κάποιος το επέβαλε. Πάντα θα υπάρχουν κι οι αντάρτες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ωραία τα είπες αγαπητή Irene :)

Λίγα σχολιάκια μόνο:


Εγώ πάντως, κάποιες φορές έτυχε να συμπεριφερθώ σε κάποιους ακριβώς όπως θα ήθελα να κάνουν αυτοί σε μένα... και μετά από αυτό άρχισα να αναρωτιέμαι πόσων καρατίων είναι ο..."χρυσός" κανόνας
:)

Μιας και γίνεται λόγος για ένθεους και άθεους, συχνά οι μεν (ένθεοι ή άθεοι) πιστεύουν ότι κατανοούν "κάτι" παραπάνω απ' τους δε. Και μπορεί καμιά φορά να λέμε ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και οι ιδέες των άλλων είναι σεβαστές κτλ...κτλ...αλλά συχνά αντιλαμβανόμαστε σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ιδέες ως "λανθασμένες" κι όχι ως "διαφορετικές". Άλλωστε, αν πραγματικά πιστεύουμε ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, τότε δεχόμαστε και ότι κάποιες ιδέες τους μπορεί να είναι απλώς "διαφορετικές" και όχι "λανθασμένες". Εάν το σκεφτείς μάλιστα, θα δεις ότι είναι ακραία εγωιστικό και ηλίθιο να πιστεύει κανείς πως οι δικές του ιδέες θα μπορούσαν να γίνουν ενιαίο σύστημα πίστεως για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Λες και οι ιδέες του ενός, ή μιας ομάδας ανθρώπων, θα μπορούσαν να είναι το ίδιο επιθυμητές και με τον ίδιο τρόπο κατανοητές από όλους τους άλλους ανθρώπους...και όποιος διέφερε θα ήταν "σεβαστός", αλλά "πλανεμένος". Πολλές φορές αυτό που εμείς πιστεύουμε λειτουργεί τόσο καλά μέσα μας, νιώθουμε τόσο όμορφα, που δεν μπορούμε ούτε καν να διανοηθούμε γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και με τους άλλους. Κι έτσι το μυαλό επιλέγει πάντα τον πιο εύκολο δρόμο: "αυτοί είναι πλανεμένοι." Και ίσως το ίδιο να λένε κι αυτοί για μας.

Αυτό, πάντως, που θα ήθελα κυρίως να πω είναι ότι θα ήταν αδύνατον να υπάρξει κάποιο ενιαίο σύστημα πίστεως...ακόμα κι αν κάποιος το επέβαλε. Πάντα θα υπάρχουν κι οι αντάρτες.:P


Έχετε απόλυτο δίκιο!Είναι περίεργο το συναίσθημα που νιώθω γιατί παρόλο που συμφωνώ με εσάς δεν τα εφαρμόζω και τα είχα κυριολεκτικά ξεχάσει ή δεν τα είχα καν προσέξει :/:
Χαίρομαι πάρα πολύ που το αναφέρατε και μάλλον θα προσπαθήσω να ανοίξω λίγο τα μυαλά μου γιατί πολύ στενόμυαλη κατάντησα.Το παραδέχομαι,δέχομαι τις απόψεις των άλλων ως "λανθασμένες" για τους λόγους που είπατε.
Το μόνο σίγουρα είναι πως αν ένιωθαν όλοι με αυτόν τον τρόπο όπως αυτοί που πιστεύουν σίγουρα θα πίστευαν και δεν θα άλλαζαν με τίποτα αυτό το συναίσθημα:redface:ίσως υπερβάλλω όμως και δεν το βλέπουν όλοι έτσι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
"Βασίσου στις ιδέες σου, σύντομα θα καταρρεύσουν"
Πολύ "μαλάκωσε" η...νέα γενιά, κρίμα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top