Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
"Βασίσου στις ιδέες σου, σύντομα θα καταρρεύσουν"
Πολύ "μαλάκωσε" η...νέα γενιά, κρίμα....:hmm:

και επίσης χάζεψε γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Θεοs υπαρχει ποσοι ομωs απο εμαs τον αντιλαμβανομαστε: Μηπωs ο υπερμερτοs εγωισμοs μαs δεν αφηνει χωρο στην καρδια και στην ψυχη μαs για να τον αισθανθουμε:Μηπωs αντι να λεμε με ελαφρα την καρδια οτι δεν υπαρχει θεοs γιατι υπαρχουν αρρωστιεs πολεμοι και φτωχια θα πρεπει κανονικα να αναλογιστουμε οτι μηπωs εμειs δεν εχουμε σταθη αξιοι στα ματια του θεου αφου μυαλο μαs εδωσε και ελευθερη σκεψη και δυνατοτητεs να κανουμε τον κοσμο αυτο ενα μικρο παραδεισο ενω εμειs τελικα προτιμησαμε να τον μετατρεψουμε σε κολαση:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δεν λέμε ποτέ κάτω από τα 18 "έχετε απόλυτο δίκιο" (ακόμη κι αν....έχουμε)! Για κάθε λόγo υπάρχει και ο αντίλογος, άλλωστε η εφηβεία είναι συνυφασμένη (και έτσι πρέπει) με την αμφισβήτηση, δηλαδή την μη παραδοχή ακόμη κ της αλήθειας η την ορθότητα κάποιου...ισχυρισμού!
Όσο για τον πληθυντικό που μου αναφέρεσαι, αν αυτό σ ευχαριστεί δεν έχω αντίρρηση αλλά νομίζω είμαστε εκτός θέματος και η ευθύνη είναι δική μου, σταματώ λοιπόν εδω, έπρεπε όμως να σου δώσω μιά απάντηση αν και σου στέρησα την....χαρά να το βρείς από μόνη σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν λέμε ποτέ κάτω από τα 18 "έχετε απόλυτο δίκιο" (ακόμη κι αν....έχουμε)! Για κάθε λόγo υπάρχει και ο αντίλογος, άλλωστε η εφηβεία είναι συνυφασμένη (και έτσι πρέπει) με την αμφισβήτηση, δηλαδή την μη παραδοχή ακόμη κ της αλήθειας η την ορθότητα κάποιου...ισχυρισμού!
Όσο για τον πληθυντικό που μου αναφέρεσαι, αν αυτό σ ευχαριστεί δεν έχω αντίρρηση αλλά νομίζω είμαστε εκτός θέματος και η ευθύνη είναι δική μου, σταματώ λοιπόν εδω, έπρεπε όμως να σου δώσω μιά απάντηση αν και σου στέρησα την....χαρά να το βρείς από μόνη σου!:)


Αν συμφωνώ θα πω "έχετε απόλυτο δίκιο" όπως θα γινόταν και αν κάποιος συμφωνούσε μαζί μου.Η ηλικία μου έχει σταθεί εμπόδιο πολλές φορές στο να εκφράσω την γνώμη μου γιατί δεν με άκουγαν ακόμη και αν πίστευαν μερικοί πως είχα δίκιο.Για αυτό καλύτερα να αφήσουμε απέξω το "κάτω των 18" "εφηβεία" όταν δεν είναι αναγκαίο,και σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω να ήταν.
Θα το σταματήσω όμως εδώ και ο νοών νοήτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Νοημοσύνη , IQ , στατιστικές και μαθηματικά. Πολύ ωραία είναι αυτά και όμορφα, και η "στοά" της MENSA... :) Αν δεν διαθέτεις ηθική νοημοσύνη όλα αυτά είναι παντελώς άχρηστα. Πολύ απλά δεν μπορείς με ένα εργαλείο όπως είναι τα μαθηματικά να μορφώσεις τον κόσμο , αν κουβαλάς κάποια "βλάβη" μέσα σου. Πρέπει να πετάξεις την έπαρση , την αλαζονεία , την κακή επιστήμη.

Ηθική νοημοσύνη, συναισθηματική νοημοσύνη , empathy είναι τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας ενός ανθρώπου, από το iq , την εξυπνάδα την μόρφωση. Οι κραυγές δεν δημιουργούν τίποτα το θετικό , αντιθέτως μπορεί να καταστρέψουν συνειδήσεις μόνο και μόνο για το γόητρο , και αυτό είναι αρκετά λυπηρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα !
Ως νεοεισερχόμενος σας χαιρετώ όλους, και ευχαριστώ τους υπεύθυνους του φόρουμ για τη φιλοξενία

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα !
Βέβαια είναι πρακτικά αδύνατο να διαβάσω όλα τα μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής διάβασα μόνο τις τελευταίες σελίδες, οπότε θα μου συγχωρέσετε αν άθελά μου επανέλθω σε επί μέρους ζητήματα που ήδη ετέθησαν.

Μου κίνησε το ενδιαφέρον το μήνυμα του epote για κάποια έρευνα που έδειξε ότι οι έξυπνοι άνθρωποι πιστεύουν ότι δεν υπάρχει Θεός.

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου τη πηγή που αναφέρεις αγαπητέ epote
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι για να έχει νόημα το μήνυμά σου, θα πρέπει να υπάρχουν μερικές απαραίτητες προϋποθέσεις.

Να είναι αξιόπιστη η πηγή σου.
Να ειδικεύεται στη στατιστική
Να αντέχει στην αυστηρή κριτική που σκοπεύω να κάνω επί των στοιχείων που χρησιμοποιεί.

Πιστεύεις κατ αρχάς ότι έχεις κάποιες απαντήσεις να μου δώσεις για τα 3 παραπάνω ;
Κατόπιν θα έλθω και σε πιο ουσιώδεις παρατηρήσεις επί της έρευνας.

Έστω όμως ότι η έρευνα που επικαλείσαι τα έχει όλα με το μέρος της.

Εγώ προσέχω το εξής . .
Στο υπ αρ. 954 μήνυμα όμως φαίνεται να υποχωρείς κάπως ως προς την αρχική (φαινομενικά) άκαμπτη θέση σου.
Έτσι, από το απόλυτο «η αθεία συνδέεται με υψηλότερο IQ»
Τώρα γράφεις . . «το 7% των μελων της διεθνους επιστιμονικης κοινωτητας ειναι θρησκοι»

Εγώ αμφισβητώ το στοιχείο που δίνεις για το 7%
Ακόμα και πηγή να έδινες, πάλι θα το αμφισβητούσα.
Μην αναπτύξω γιατί ως προς τη στατιστική διότι θα γίνει τεράστιο το μήνυμα και εκτός θέματος.

Σημασία έχει ότι . . υποχρεώνεσαι σε μία παραδοχή γράφοντας ότι αναφέρεσαι απλά σε πλειοψηφία και όχι σε δείκτη νοημοσύνης . .

Λες λοιπόν ότι η πλειοψηφία των επιστημόνων δεν είναι θρήσκοι.
Και ;
Τι λέει αυτό ;
Και στον υπόλοιπο πληθυσμό στη δύση, οι περισσότεροι δεν είναι πιστοί στον Θεό.
Τουλάχιστον όχι συνειδητά.
Αλλά κι αν ήταν ;
Τι θα σήμαινε αυτό ;
Υπάρχει κάποιος Φυσικός Νόμος ή Αρχή της Νόησης που να δίνει το δίκιο στη πλειοψηφική θεώρηση ενός αναπόδεικτου ζητήματος ;

Ρίξε και μια ματιά εδώ για να μη γράφω περισσότερα . .
https://cafe.forumup.com/viewtopic.php?t=39&mforum=cafe


============ = = = =============== = = = = ===========

Μου άρεσαν πολύ και ως επίπεδο και ως ουσία οι τοποθετήσεις των Φώτη και Παπαφλέσσα.

================== = = =========== = = ============

Ήθελα επίσης να γράψω ότι συμφωνώ με το μήνυμα του Αντώνη.
Πράγματι δεν μπορεί να διατείνεται κάποιος ότι όλα όσα ο ίδιος ισχυρίζεται είναι σωστά και όσα οι άλλοι λάθος.
Νομίζω όμως αγαπητέ Αντώνη πως αυτό ισχύει για επιμέρους ζητήματα ενός κύριου θέματος.
Μόνο τότε μπορεί να υπάρχει πάνω από μία σωστή θεώρηση για το ίδιο ζήτημα.
Τι εννοώ ;

Ας πούμε για το θέμα Δημοκρατία.
Είναι σωστό να υπάρχει ή όχι ;
Η απάντηση δεν μπορεί να είναι και ΝΑΙ και ΟΧΙ.
Μπορεί όμως να είναι σωστή πάνω από μια άποψη ως προς το πώς εφαρμόζεται η Δημοκρατία και ως πού είναι τα όριά της.

Το ίδιο και στο θέμα μας που είναι ΑΝ υπάρχει Θεός.
Δεν μπορεί να είναι σωστό ΚΑΙ το ότι υπάρχει ΚΑΙ το ότι δεν υπάρχει.
Προφανώς ένα είναι σωστό και ένα λάθος.

Τα επι μέρους ζητήματα τώρα , π.χ. Ποιος είναι, Πώς είναι, Πού είναι, Πώς ερμηνεύεται κ.λ.π. σαφώς μπορεί να έχουν πάνω από μία σωστή θεώρηση.

Το θέμα μας όμως εδώ δεν είναι το υποκειμενικό αλλά το απόλυτο.
Δηλαδή υπάρχει, ή ΔΕΝ υπάρχει.
Άρα . . δεν μπορεί να έχουν όλοι δίκιο.
Κατά τα λοιπά όμως το μήνυμά σου νομίζω ήταν αρκετά λογικό.

================= = = = ============ = = ===========

Να είστε καλά όλοι, και καλή χρονιά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
xoma:

"The intelligence–religiosity nexus: A representative study of white adolescent Americans"

"Average intelligence predicts atheism rates across 137 nations". Elsevier Inc. doi:10.1016/j.intell.2008.03.004"

"Ronald Burton; Stephen Johnson; Joseph Tamney, Education and Fundamentalism, Review of Religious Research"

Η αρχικη θεση μου ηταν οτι οσο πιο μορφομενος και εξυπνος ειναι καποιος τοσο μικροτερες πιθανοτητες υπαρχουν να πιστευει σε καποια θεοτητα.

Ειναι απλο και σχετικα σαφες νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αγαπητέ και συμπαθέστατε φίλε μου epote
Το μόνο απλό και σαφές είναι ότι δεν απάντησες σε τίποτα απ όσα έθεσα,
και πως σταθερά κάνεις ορθογραφικά λάθη.
Επαναλαμβάνω ειλικρινέστατα εγώ δεν το μετράω καθόλου αυτό, ούτε με απασχολεί.

Σύμφωνα με τη δική σου τοποθέτηση όμως, θα πρέπει να είσαι πιστός και μειοψηφία για να έχεις κάτι τέτοιο στα χαρακτηριστικά σου.
Πρόσεξέ το γιατί δυσφημείς τον εαυτό σου.
Σύμφωνα με τη λογική σου οι πιστοί δεν είναι μόνο αμόρφωτοι αλλά και βλάκες.
Εγώ διαφωνώ φυσικά με αυτό, αλλά το σημειώνω για εσένα που το δέχεσαι . .
Μην αυτοκτονείς φίλε . .

Πάντως να σαι καλά !
Βρίσκω πολύ χαριτωμένη τη παρουσία σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Προς θεούσες/θεούσους:

«Δεν σας ενοχλεί το ότι βάζετε περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;» :confused:

Γιατί εφόσον το καλύτερο πράγμα που μπορεί να σας συμβεί είναι να πάτε στον παράδεισο, κανείς δεν βιάζεται να κάνει το ταξίδι; :confused:

υγ. Παρʼότι λέγεται ότι η πίστη μπορεί να μετακινήσει βουνά, η πείρα έχει δείξει ότι ο δυναμίτης δουλεύει καλύτερα...:D

Πιστεύετε στο Θεό;
«Η μόνη δικαιολογία που έχει ο θεός είναι ότι δεν υπάρχει.»


(Στεντάλ) (1783 - 1842) Γάλλος συγγραφέας του 19ου αιώνα, δια στόματος Νίτσε στο “Ecce Homo” (”Ίδε ο άνθρωπος”).


Η πρωτότυπη φράση είναι “die einzige Entschuldigung Gottes ist, dass er nicht existirt” και προέρχεται από το έργο του Φρειδερίκου (ή Φρήντριχ ή όπως σας κάνει κέφι) Νίτσε «Ecce Uomo», 2ο κεφάλαιο (Warum ich so klug bin), 3ο χωρίο.




Μπορεί κανείς να βρει ορισμένα κεφάλαια του Ecce homo στα αγγλικά (και το εν λόγω κεφάλαιο μεταξύ άλλων) εδώ
https://users.compaqnet.be/cn127103/Nietzsche_ecce_homo/index.htm


και μπορεί να βρει όλο το έργο στα γερμανικά εδώ:


https://gutenberg.spiegel.de/?id=5&xid=1939&kapitel=1#gb_found


- Συναφές με το χωρίο και αυτό του Woody Allen: If God exists, I hope he has a good excuse…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
χομα:

Απο που συναγεις το οτι εγω δεν ειμαι πιστος? Δεν ειμαι ακριβως χριστιαννος αλλα πιστευω σε μια ανωτερη δυναμη στα γενικοτερα πλαισια του χριστιαννικου θεου (πες τον γιαχβε η οτι αλλο θελεις). Με την χριστιαννικη θρησκεια δεν τα παω καλα για διαφορους πρακτικους λογους που σχετιζονται με την κοροηδια της εκκλησιας.

Ακομα και ετσι αυτο δεν αλαζει το γεγονος οτι υπαρχουν αρκετες μελετες που σχετιζουν την αθεια με το μορφωτικο επιπεδο. Πως θα γινει αφου τις παρεθεσα, μπορεις να αντιλεξεις επ αυτων? Αν ναι χαρα μου να ακουσω τον αντιλογο, ειπες κατι για στατιστικη πριν απο λιγο, κατι εχω ακουστα απο στατιστικη οποτε αν θελεις γινε τεχνικος. Η οπως σου αρεσει δηλαδη.

Θετω μια απλη προταση μαζι με τα αποδεικτικα στοιχεια που την υποστιριζουν (λεω αποδεικτικα δεδομενης της επαρκειας της στατιστικης ως επιστιμη που μεχρι τωρα δεν μας εχει απογοητευσει υπερβολικα πολυ, but then again μια φορα πρεπει να δεις ενα μαυρο κυκνο).

Η απλη προταση που θετω ειναι η εξις:

Υπαρχει συσχετισμος αναμεσα στην αθεια και το μορφοτικο επιπεδο, οσο πιο μορφομενος η εξυπνος ειναι καποιος τοσο μικροτερες πιθανοτητες εχει να πιστευει σε καποιο θεο.

Το γεγονος οτι θετω αυτη την προταση με κανει αννοητο, βλακα, αμορφοτο, ραστσιτη και γενικοτερα ενα ελεινο σκωλικα που σερνετε στο εδαφος. Συμφωνω, με κανει. Αλλα πως ακριβως το ΠΟΙΟΝ μου αλαζει την ορθοτητα της προτασης?

Αν θελει καποιος να καταριψει την προταση πρεπει να επιτεθει στις αιτιες (η τις στατιστικες ερμηνιες) και ΟΧΙ στον αγγελιοφορο.

(Επισις για τα της ορθογραφιας: Ειμαι δυσλεκτικος και παροτι τα ποιο ασχημα στοιχεια της δυσλεξιας μου τα αντιμετοπισα μικρος την ορθογραφια δεν καταφερα - παροτι σε μη φωνετικα πολυμορφικες γλωσσες δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα. Επισις δεν εχει βρεθει απο οσο ξερω αμεση σχεση δυσλεξιας χαμηλου IQ, τα δυσλεκτικα ατομα εχουν την ιδια στατιστικη κατανομη εφυιας με τους μη δυσλεκτικους. Παρολα αυτα εγω εχω μετρηθει με σχετικα χαμηλο IQ οπως προειπα (98))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν ειμαι ακριβως χριστιαννος αλλα πιστευω σε μια ανωτερη δυναμη στα γενικοτερα πλαισια του χριστιαννικου θεου (πες τον γιαχβε η οτι αλλο θελεις).

Δημιουργός = ένας κωμικός του οποίου το ακροατήριο φοβάται να γελάσει.

Από γέλιο πως πας; :redface:

Seriously,
πρέπει να αμφισβητήσουμε τη λογική του σεναρίου όπου έχουμε έναν παντογνώστη παντοδύναμο Θεό, ο οποίος δημιουργεί ατελείς ανθρώπους, και μετά τους κατηγορεί για τα δικά του λάθη.

Είναι η λογική του φιδιού κροταλία που κατηγορεί τα κρόταλα του για ζαλάδες από υπερβολικό θόρυβο...:eek:

Με την χριστιαννικη θρησκεια δεν τα παω καλα για διαφορους πρακτικους λογους που σχετιζονται με την κοροηδια της εκκλησιας.

Όχι και κοροϊδία. :mad:

Η εκκλησία λέει πως η γη είναι επίπεδη, αλλά εγώ γνωρίζω πως είναι στρογγυλή, γιατί έχω δει τη σκιά στο φεγγάρι, και έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε μία σκιά παρά στην εκκλησία.

Κατά τα άλλα έχει δίκιο. Παγκάρια (ειναι για καλό σκοπό - το ίδιο λέει κι η νέα διαφήμιση του ΟΤΕ), θυμιατολιβανηστήρια (διώχνουν το κακό - γι'αυτό είμαστε ακόμα ζωντανοί, χάρις στα αναθυμιασοραντίσματα μουαχαχαχα).

Αν και δεν υπάρχει ρητή διάταξη που να λέει ότι όποιος δεν κάνει ιεραποστολή θα πάει στην κόλαση, να πω ότι η ιεραποστολή δίνει παραδεισοcredits™, και δεύτερον το αίσθημα αλληλεγύης που ξεχειλίζει από τον κάθε πιστό κάνει να θέλει να σώσει όσο περισσότερους μπορεί.

Βέβαια αν κατέβαινε άγγελος κυρίου και με ρωτούσε : “Πες μου πράκτωρ ΘουΒου, θέλεις οι ψυχές 100 κολασμένων να πάνε στον παράδεισο, με αντάλλαγμα να πάει η δική σου στην κόλαση;” μάλλον θα απαντούσα: Αχμμμ....αχμμμμμ :)

Μα επιμένω:
...πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης. :hmm:

Ακομα και ετσι αυτο δεν αλαζει το γεγονος οτι υπαρχουν αρκετες μελετες που σχετιζουν την αθεια με το μορφωτικο επιπεδο.

Μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία κατατάσσουμε (έρευνες κλπ. υποστηρικτές) τον μέσο ένθεο σε στάθμη χαμηλότερης νοημοσύνης κι από αυτόν ακόμα τον μέσο άθεο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
(Προς θεούσες/θεούσους:

«Δεν σας ενοχλεί το ότι βάζετε περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;» :confused:)

Οι άνθρωποι δεν λειτουργούμε μηχανικά.Δεν υπάρχει μόνο η λογική αλλά και το συναίσθημα.Όταν ζεις κυριολεκτικά μέσα σε ένα θαύμα,και κάθε μέρα σιγουρεύεσαι όλο και περισσότερο για την παρουσία Του,δεν το αντιμετωπίζεις ως μη λογικό ή παράλογο.Ότι δεν βλέπουμε,δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει.Πρέπει να πιστέψεις για να σου φανερωθεί.Γιατί και να σου φανερωθεί και να μην πιστεύεις,αν είσαι στενόμυαλος και δεν θες να πιστέψεις,με τίποτα δεν πρόκειται να πιστέψεις απλά θα το ωθήσεις προς την μεριά που σε "συμφέρει", φυσικό φαινόμενο ή κάτι παρόμοιο:)

(Γιατί εφόσον το καλύτερο πράγμα που μπορεί να σας συμβεί είναι να πάτε στον παράδεισο, κανείς δεν βιάζεται να κάνει το ταξίδι; :confused:)

Λένε πως το ταξίδι μετράει και όχι ο προορισμός.Σε αυτήν την περίπτωση για να αξίζει ο προορισμός υπάρχουν ορισμένες "προυποθέσεις" που πρέπει να "τηρηθούν" στο ταξίδι αυτό που λέγεται ζωή,η οποία είναι ένα θαύμα και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να την στερήσει,παρά μόνο ο Ίδιος ο Θεός.

(υγ. Παρʼότι λέγεται ότι η πίστη μπορεί να μετακινήσει βουνά, η πείρα έχει δείξει ότι ο δυναμίτης δουλεύει καλύτερα...:D)

Αν δεν υπήρχε όμως ο Θεός δεν θα υπήρχε καν τεχνολογία,καν κόσμος ούτε τίποτα.Για αυτό η πίστη κάνει πολλά περισσότερα,γιατί είναι κάτι δοσμένο από τον Δημιουργό των πάντων.Δεν υπάρχει σε όλα μια λογική εξήγηση,γιατί δεν είναι όλα λογικά με τον τρόπο που τα νομίζουμε.


*αν θέλεί και μπορεί κάποιος άλλος μπορεί να σας τα εξηγήσει καλύτερα και πιο σωστά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν υπάρχει και κάτι άλλο πλέον που να μπορώ να πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν υπάρχει και κάτι άλλο πλέον που να μπορώ να πιστεύω
Και μπορώ να ρωτήσω γιατί?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Διάφορα πράγματα που πίστευα ακράδαντα τόσα χρόνια καταρρίπτοναι συνεχώς...Τίποτα δεν έχει μείνει σταθερό πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Άμα ήταν όλα σταθερά θα ήταν και ανιαρά.Εγώ πιστεύω πως είναι ένα στάδιο της ζωής σου δύσκολο και θα περάσει.Η πίστη δεν χάνεται τόσο εύκολα,δύσκολο είναι να πιστέψεις όχι να πάψεις:)Είμαι σίγουρη πως όλα θα περάσουν,ζήτα του το με ειλικρίνεια καρδιάς και θα σε βοηθήσει.Είναι κάποιες καταστάσεις που πρέπει να τις ζήσουμε για να καταλάβουμε κάποια πράγματα.Μόνο ψυχική δύναμη να έχεις και αν δεν έχεις να του την ζητάς,γιατί είναι κάποια στάδια που όλοι περνάμε αργά ή γρήγορα,και είναι μονάχα για το καλό μας ακόμη και αν δεν είναι εμφανή από την αρχή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Σε κάποια πράγματα έχω πάψει να πιστεύω προπολλού.Η πίστη στον Θεό είναι γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι υπάρχει απλά δεν μπορεί να εμφανίζεται πάντα μπροστά μας!Εμφανίζεται σε μικρές στιγμές της καθημερινότητας τις οποίες δεν δίνουμε σημασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πιστεύεις σε όλα,αλλά στον Θεό ναί:)
Μπορεί να μην εμφανίζεται μπροστά σου αλλά σε βοηθάει,από εκεί που μπορούσαν τα πράγματα να πάνε χειρότερα είναι πολύ καλύτερα.Πχ. κάποια σοφά λόγια που ισχύουν εδώ :· Έκλαιγα επειδή δεν είχα παπούτσια,
ώσπου είδα κάποιον που δεν είχε πόδια

Για αυτό να λέμε Δόξα το Θεό:)
Πρέπει να πιστεύεις αρκετά,να απαλλαγείς από τα πάθη και τον εγωισμό για να μπορείς να επικοινωνήσιες μαζι Του,να Του ανοιχτείς ειλικρινά.Έτσι θα ξέρεις πως πάντα είναι στο πλευρό σου και θα νιώθεις την παρουσία Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν ζήτησα να εμφανιστεί μπροστά μου.Ακόμα δεν είμαι έτοιμος για να τον υποδεχτώ,ούτε να του μιλήσω.Δεν θέλω να το κάνω...Αργότερα θα προσπαθήσω.Τώρα θα κάτσω να λιώσω με τον πολιτισμό μου.Μετά τα 50 θα κάνω επανασύνδεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Τώρα είσαι πολύ νέος για αυτό?Δηλαδή τώρα θα ζήσεις την ζωή σου και μετά ο Θεός?Έτσι είναι τα πράγματα νομίζεις?
λυπάμαι πολύ που σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο και εύχομαι να σε παρεξήγησα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top