Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κοίτα,γενικά μια στροφή πρός της θρησκεία γίνεται στην ηλικία των 50.Εγώ πρός το παρόν δεν είμαι έτοιμος να κάνω μια τέτοια στροφή και να αφιερωθώ περισσότερο στην θρησκεία.Τώρα δεν έχω την τέλεια σχέση(1,5 χρόνο έχω να πάω εκκλησία)αλλά πιστεύω.Γ*μοσταυρίδια κατεβάζω αλλά όταν περνάω απο εκκλησία τον σταυρό μου θα τον κάνω ή θ'ανάψω κεράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
[Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο]Στροφή προς το Θεό κάνεις όταν το νιώθεις και το θες,όταν μου βρίζεις ιερά και όσια,δεν πατάς εκκλησία και μετά μου λες πως πιστεύεις,εγώ πως να το δεχθώ? [Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο] μην πατάς εκκλησία,εντάξει δικαιωμά σου αλλά όταν βρίζεις τα ιερά και τα όσια [Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο] Καρδιά δεν έχεις?:/:Αν περιμένεις πάντως να πας 50 για να στραφείς προς τον Θεό,ζήτω που καήκαμε!Μέχρι τότε ίσως να έχει γίνει και η Δευτέρα Παρουσία και εσύ τι θα πεις "Συγγνώμη εγώ σας περίμενα αργότερα?" ? Εγώ δεν πρόκειται να σε κρίνω ούτε να πω τίποτα παραπάνω,κάνε ό,τι νιώθεις αλλά μην ξαναβρίσεις τα θεία [Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πρώτ'απ'όλα δεν με γνωρίζεις προσωπικά οπότε κάποια σχόλια κράτα για σένα.Δεύτερον,δεν έγραψα πουθενά τ'ότι βρίζω για να περνιέμαι γι'άντρας.Το αν πάω καλά ή όχι αυτό είναι θέμα δικό μου και δεν ξέρεις τι ζωή κάνω ώστε να έχεις άποψη.Εγώ έβαλα μια ηλικία που συνήθως εκεί γίνεται μια ανασυγκρότηση του εαυτού μας και φιλοσοφούμε περισσότερο την ζωή.Επίσης εάν γίνει η Δευτέρα Παρουσία μέχρι τότε θα δούμε τι θα πώ.Και τέλος αν ξαναβρίσω τα θεία είναι δικο μου θέμα,έγινα κατανοητός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πιστεύεις σε όλα,αλλά στον Θεό ναί:)

Αφού ο Θεός είναι ποιητής των όλων (εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ). :D

Μπορεί να μην εμφανίζεται μπροστά σου αλλά σε βοηθάει,από εκεί που μπορούσαν τα πράγματα να πάνε χειρότερα είναι πολύ καλύτερα.

Η μάνα μου, αν γλυτώσεις παρά τρίχα από ένα ατύχημα, λέει : “Ο θεός σε προστάτεψε”.
Αν δεν γλυτώσεις και το πάθεις το ατύχημα, λέει : “Ο θεός σε γλύτωσε από τα χειρότερα” !!!
Αν δε, πεθάνεις θα πει: καλύτερα που τον πήρε κοντά του, τέτοιος που είναι ο κόσμος δεν του άξιζε. Ήξερε τι έκανε ο θεός και κάποιοι θα τη θεωρήσουν μεγαλόψυχη. Άσε που αν επιβίωνε και ήταν ανάπηρος θα μαράζωνε λίγο λίγο το πουλάκι μου ή θα ήταν φυτό...:whistle::whistle::whistle:

Οπότε τι συζητάμε. Γράμματα θεός, κορώνα Γιαχβέ.

Έκλαιγα επειδή δεν είχα παπούτσια, ώσπου είδα κάποιον που δεν είχε πόδια

Προτιμώ τη σύγκριση να τη κάνω με γνώμονα το καλύτερο, όχι με το χειρότερο αλλιώς γίνομαι πιο μιζερόνι απ'όσο είμαι από φυσικού μου.:redface::redface:

Προτιμώ δηλ. όταν δω φαγωμένες τις σόλες των παπουτσιών να μην επαναπαυτώ στη σκέψη ότι κάποιοι δε φορούν παπούτσια και να κάνω μια αγορά.

Άσε που παίζει εκείνοι που δε φορούν παπούτσια να γουστάρουν ρεφλεξιολογία, ειδικά on summer time. :redface:

Για αυτό να λέμε Δόξα το Θεό:)

Στο μεσοστράτι της ζωής, δόξα τη μοναξιά να λέμε.
Κανείς εκεί ψηλά δεν ακούει ούτε και σου γνέφει ποτέ.
Εσύ λέγε δόξα το Θεό πολλές φορές, ακόμη και σαν τιμωρία.
Που ξέρεις, μπορεί να λειτουργήσει σαν placebo στην ηχώ...


Πρέπει να πιστεύεις αρκετά,να απαλλαγείς από τα πάθη και τον εγωισμό για να μπορείς να επικοινωνήσιες μαζι Του

Επικοινωνείς συχνά, δια ζώσης μαζί του;
Πες του να μου φιλήσει μια γάτα φιλενάδα που έπιασα κάποτε. :redface: :(

να Του ανοιχτείς ειλικρινά.Έτσι θα ξέρεις πως πάντα είναι στο πλευρό σου και θα νιώθεις την παρουσία Του.

Και σαν εγύρισες να δεις τα λάφυρά σου,
εβρήκες κάρβουνα σβηστά...

Μια πάχνη αγνώστου είναι στην ιδεατή μορφή το αίσθημα της απουσίας Του...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεσμωτης:

Μην ξεχνας το all time classic: δεν φταιει ο θεος το κακο του το κεφαλι φταιει (δεν φταιει ο θεος για τα παιδακια στην αφρικη φταιει η ελευθερη επιλογη. Δοξα το θεο που την εχουμε δαυτη).

Να κανω μια ερωτηση:

Γιατι εχουν δικιο οι χριστιαννοι και οχι οι σατανιστες?

Τι μας κανει τοσο σιγουρους οτι ο θεος δεν ειναι απιστευτα εξαντλητικα κακος και τελικα οι σατανιστες ειχαν δικιο.

Η οι μουσουλμανοι, η οι βουδιστες, η οι flyingspagettimonster-ιστες?

Ολοι εχουν βιβλια αναλογα με την Αγ.Γραφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τι μας κανει τοσο σιγουρους οτι ο θεος δεν ειναι απιστευτα εξαντλητικα κακος και τελικα οι σατανιστες ειχαν δικιο.

Μια αξιοπρεπής οργή που δεν περιλαμβάνει μαζικό θάνατο, i guess μας δείχνει ότι δεν μπορεί να είναι τόσο κακούλης μωρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε [...]

Το ότι είναι φάντασμα του εαυτού του, επίσης. (ενώ αν ήταν τυρρανικός θα μας τράβαγε τ'αυτί)
Το ότι είναι αφιλόξενος στο διάκοσμό του ενώ θα μπορούσε να μας καλούσε για να μας ξαποστείλει από τον οίκο του twice. :P

Το ότι θέλει βύσμα κάτι πνευματικούς και ευχητάρια για να δεις κι εσύ κάτι που μοιάζει με θαύμα, ε αυτό πια δε το λες κακία, το λες φιλαυτία.

Η οι μουσουλμανοι, η οι βουδιστες, η οι flyingspagettimonster-ιστες?
Ολοι εχουν βιβλια αναλογα με την Αγ.Γραφη...

Αναφέρει η holy bible για miscotini ή άλλες τινές μακαρονούμπες, σχετικά; :confused:
Νο shit. :eek:
Θέλω εδώ και τώρα link με σχετικό χωρίο.
Έχει και gay καιρό έξω. :/: Ν'ανέβω ελαφρώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πράγματι δεν μπορεί να διατείνεται κάποιος ότι όλα όσα ο ίδιος ισχυρίζεται είναι σωστά και όσα οι άλλοι λάθος.
Νομίζω όμως αγαπητέ Αντώνη πως αυτό ισχύει για επιμέρους ζητήματα ενός κύριου θέματος.
Μόνο τότε μπορεί να υπάρχει πάνω από μία σωστή θεώρηση για το ίδιο ζήτημα.
Τι εννοώ ;

Ας πούμε για το θέμα Δημοκρατία.
Είναι σωστό να υπάρχει ή όχι ;
Η απάντηση δεν μπορεί να είναι και ΝΑΙ και ΟΧΙ.
Μπορεί όμως να είναι σωστή πάνω από μια άποψη ως προς το πώς εφαρμόζεται η Δημοκρατία και ως πού είναι τα όριά της.

Το ίδιο και στο θέμα μας που είναι ΑΝ υπάρχει Θεός.
Δεν μπορεί να είναι σωστό ΚΑΙ το ότι υπάρχει ΚΑΙ το ότι δεν υπάρχει.
Προφανώς ένα είναι σωστό και ένα λάθος.

Τα επι μέρους ζητήματα τώρα , π.χ. Ποιος είναι, Πώς είναι, Πού είναι, Πώς ερμηνεύεται κ.λ.π. σαφώς μπορεί να έχουν πάνω από μία σωστή θεώρηση.

Το θέμα μας όμως εδώ δεν είναι το υποκειμενικό αλλά το απόλυτο.
Δηλαδή υπάρχει, ή ΔΕΝ υπάρχει.
Άρα . . δεν μπορεί να έχουν όλοι δίκιο.
Κατά τα λοιπά όμως το μήνυμά σου νομίζω ήταν αρκετά λογικό.

Ούτε υπάρχει και κανείς για να κρίνει αντικειμενικά ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι.
Βέβαια, όταν μιλάμε για δίκιο, τίθεται το θέμα ως προς τι δίκιο. Κι αν εσύ ή εγώ έχουμε ο καθένας το "δίκιο" του, τότε τι αξιοπιστία έχουν τα επιχειρήματα που το δικαιώνουν; Υπάρχει αντικειμενικός βαθμός αξιοπιστίας;

Νομίζω πως εάν λειτουργούσαμε μονάχα με τη λογική (που δεν λειτουργούμε, εφόσον είμαστε και συναισθηματικά όντα), τότε το σχήμα που θα είχε τεθεί δεν θα ήταν αυστηρά διαζευκτικό (ή υπάρχει ή δεν υπάρχει), αλλά υποθετικό (ίσως υπάρχει, ίσως δεν υπάρχει). Επειδή, όμως, ο άνθρωπος είναι και συναισθηματικό ον, η επικέντρωση στην απολυτότητα της διάζευξης (ή υπάρχει ή δεν υπάρχει) μπορεί να κατευθύνει την αναζήτησή του αναγκαστικά στη μία ή στην άλλη κατεύθυνση, ώστε να μην αισθάνεται…μετέωρος. Και το να είναι κανείς μετέωρος…δεν σημαίνει ότι είναι και παράλογος. :P

Εγώ προσωπικά έχω θετική στάση σε πολλά επιχειρήματα αθεϊστών, αλλά είναι πολύ δύσκολο για μένα να ξεκαθαρίσω μέσα μου κάποιες θρησκευτικές τάσεις, και γενικά να κατασταλάξω σε κάποια συγκεκριμένη πίστη, γιʼ αυτό δεν έχω απαντήσει στη δημοσκόπηση του θρεντ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψετε τη πολυλογία και θα παρακαλέσω για την υπομονή και ανοχή σας.
Ούτως ή άλλως δεν θα μείνω πολύ σε αυτό το φόρουμ.
Και ο χρόνος μου δεν το επιτρέπει, αλλά μου κάνει και τη ζωή δύσκολη διότι ανοίγει πολύ δύσκολα (είναι πολύ βαρύ στην εναλλαγή των σελίδων)

Θα μοιράσω σε ξεχωριστά μηνύματα τις απαντήσεις που έχω για τον καθένα για να μη σας ταλαιπωρήσω με ένα ενιαίο τεράστιο σεντόνι.
Και πάλι συγγνώμη γι αυτό.

Κατ αρχήν κάτι σύντομο για τον
ΑΝΤΩΝΗ

Αγαπητέ φίλε και αυτή τη φορά μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου και παρότι περίπου δηλώνεις αγνωστικιστής (δηλαδή ίσως κατ αρχήν να μη συμφωνούμε)
οφείλω να ομολογήσω ότι εκτιμώ πολύ το ύφος και το ήθος των μηνυμάτων σου.
αλλά και τη προσέγγισή σου στο θέμα
Διάβασα το μήνυμά σου με πολύ προσοχή.
Ωστόσο θα πρέπει απλώς να σου επαναλάβω πως το ερώτημα «Υπάρχει Θεός ή Όχι» δεν είναι ζήτημα υποκειμενικό.
Ή υπάρχει, ή δεν υπάρχει.

Σέβομαι πολύ όλα όσα έγραψες, και εκτιμώ ιδιαίτερα την παραδοχή σου ότι δεν μπορείς προς το παρόν να κατασταλάξεις στις απόψεις σου.
Η παραδοχή αυτή δείχνει σπάνια ωριμότητα.
Συνήθως το θέμα της ύπαρξης του Θεού θεωρείται εύκολο ζήτημα και κατ αρχήν όλοι νομίζουν ότι η απάντηση είναι εύκολη.
Οπότε πάνω από το 90 τοις 100 στην εμπειρία μου (για να δώσω και στοιχεία για τον epote) υποστηρίζει ότι ΞΕΡΕΙ, ενώ στη πορεία του διαλόγου αποδεικνύεται ότι ΔΕΝ έχει κατασταλάξει !
Εσένα εξ αρχής λέω ότι σε παραδέχομαι φίλε !
Όχι ότι έχεις ανάγκη τη παραδοχή μου, αλλά το λέω σε ότι αφορά εμένα μια και μου απηύθυνες το μήνυμά σου
Να σαι καλά, σε ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΔΕΣΜΩΤΗΣ

Έγραψες . . .
«Προς θεούσες/θεούσους: Δεν σας ενοχλεί το ότι βάζετε περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;»

Αποδέχομαι το «θεούσος» υποχρεωτικά λόγω του ότι σύμφωνα με τους διαχειριστές δεν πειράζει επειδή προσβάλεις όλους τους πιστούς του φόρουμ και όχι μόνο εμένα !!!
Αν όμως σου γράψω πώς κακοποιείς την ελληνική με τη χρήση τέτοιων επιθέτων, θα έχω πρόβλημα από τη διαχείριση διότι θα σε προσβάλω !!!!!!!!!!!!
Οπότε . . ότι πει ο Δεσμώτης !

Στο δια ταύτα τώρα . .
Χαίρομαι που αγαπάς τη λογική για να εξερευνήσεις το ζήτημα του Θεού.
Βρήκες τον άνθρωπό σου !
Κι εγώ αγαπώ το ίδιο.
Όμως είδα να επικαλείσαι φιλοσοφικές απόψεις άθεων φιλοσόφων για τη θέση σου.
Δεν ξέρεις πως η φιλοσοφία προσδίδει στις έννοιες υποκειμενισμό ;
Εκεί εξάντλησες τη λογική που αναζητάς ;

Εγώ αντιθέτως έχω δώσει μια γιγαντιαία λίστα επιστημόνων διαφόρων ειδικοτήτων μεταξύ των οποίων και τεράστια ονόματα θετικών επιστημών, που μιλούν υπέρ της ύπαρξης του Θεού (αναζήτησε λινκ σε προηγούμενο μήνυμά μου)

Ωστόσο αγαπητέ φίλε, αυτά τα δίνω για όσους θέλουν sony και καλά να τους το πουν οι ειδικοί.
Εγώ έχω μάθει να μη χειραγωγούμαι έτσι εύκολα.
Παρότι παρουίασες 5 απόψεις ενώ εγώ έχω παραθέσει ήδη 100ντάδες, δεν με ενδιαφέρει αυτή η υπεροχή.

Για να στο αποδείξω αυτό δεν θα σταθώ στο τι είπαν άλλοι, αλλά στο τι λες εσύ, που είναι και πιο ουσιώδες.
Για αρχή θα σου δείξω ότι δεν ξέρεις γιατί ΔΕΝ υπάρχει Θεός.
Και για να το καταλάβεις κι εσύ, γράψε μου 2-3 σοβαρές ενδείξεις Λογικής που έχεις και που υποστηρίζουν την άποψη ότι ΔΕΝ υπάρχει Θεός.

Χάρηκα που σε γνώρισα.
Δεν με πείραξε το απαξιωτικό σου ύφος διότι είμαι χριστιανός.
Αν πράγματι ενδιαφέρεσαι για Λογική, μην απομακρυνθείς . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αγαπητέ epote

Έγραψα πολύ συγκεκριμένα, και απαντάς πολύ επιλεκτικά αποφεύγοντας χωρίς δεξιοτεχνία πολλά σημεία του μηνύματός μου.
Τέλος πάντων . . Εγώ δέχομαι να συζητώ μόνο στα πεδία που θες εσύ.

Μη κάνεις το λάθος να πιστέψεις ότι εννοούσα κάτι περισσότερο απ όσα έγραψα.
Εννοώ αυτό που διαβάζεις, Μην υποθέτεις άλλα .
Δεν υποτίμησα τίποτα από τη παρουσία σου.
Έκανα απολύτως σαφές ότι αυτό που με πολύ δεικτικό τρόπο παρουσίασες εγώ το αντιμετώπισα με πολύ λιτό χιούμορ.
Το έκανα σαφές αυτό στο αρχικό μου μήνυμα. Αν θες ξαναδιάβασέ το πιο προσεκτικά.

Τώρα . .
Επειδή δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για αλληλογραφία, και προκειμένου να μην επαναλαμβάνομαι και κουράζω και εσένα και όλους,
θα σε παρακαλούσα όταν σχολιάζεις κάτι από αυτά που έγραψα να παραθέτεις ακριβώς τη πρότασή μου στην οποία αναφέρεσαι.
Διαφορετικά με υποχρεώνεις να απολογούμαι για πράγματα που ΔΕΝ έγραψα . .

Π.χ.
Μου γράφεις . .
«Απο που συναγεις το οτι εγω δεν ειμαι πιστος?»

Μα, εγώ δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι δεν είσαι πιστός.
Παρότι η θέσεις σου θα επέτρεπαν μια τέτοια υπόθεση, ωστόσο μου χρεώνεις πράγματα που ΔΕΝ «έιπα»
Στο εξής να παραθέτεις σε παρακαλώ ακέραιες προτάσεις μου για να μη χάνουμε χρόνο.

Επίσης μου γράφεις . .
«Ακομα και ετσι αυτο δεν αλαζει το γεγονος οτι υπαρχουν αρκετες μελετες που σχετιζουν την αθεια με το μορφωτικο επιπεδο.»

Η αναφορά σου δεν είναι στοιχείο.
Αλλά και έτσι να ήταν, πώς σχετίζεται αυτό με το ΑΝ υπάρχει Θεός ;

Π.χ. οι πιο μορφωμένοι άνθρωποι στο κόσμο επέμεναν επί 12 αιώνες περίπου ότι η Γη είναι το κέντρο του πλανητικού συστήματος.
Στο τέλος του 19ου αιώνα πίστευαν ότι το φως μεταδίδεται μέσω μιας ανύπαρκτης φύσης, του αιθέρα !
Ενώ μέχρι την ανακάλυψη του Χαμπλ το πρώτο μισό του 20ου αιώνα πίστευαν ότι ο γαλαξίας μας οριοθετεί τα πέρατα του σύμπαντος !!!
κ.λ.π. κ.λ.π.
Τι να κάνουμε τώρα ;
Να πούμε ότι τελικά οι μορφωμένοι είναι οι αιώνιοι γκαφατζήδες, ή ότι οι μορφωμένοι είναι τελικά τυφλοί οδηγοί τυφλών ανθρώπων ;
Δεν νομίζω . .
Απλώς οι μορφωμένοι όπως και οι αμόρφωτοι κάνουν πολύ συχνά ορισμένες εκτιμήσεις για πολύ σοβαρά θέματα.
Άλλοτε έχουν δίκιο, και άλλοτε απλά λένε σαχλαμάρες.
Αμόρφωτοι τε και μορφωμένοι !
Αυτό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της φύσης μας. Τι να κάνουμε ;

Σε ότι αφορά τα iq . . .
Ψηλά iq έχουν όσοι σε εξουσιάζουν, ψηλό iq έχουν όσοι ζουν από τον δικό σου κόπο, ψηλό iq έχουν όσοι φτιάχνουν τους Τόμαχωκ, ψηλό iq έχουν όσοι εφευρίσκουν ρουκέτες και βομβαρδιστικά, ψηλό iq είχαν οι εφευρέτες της ατομικής βόμβας.
Δηλώνουν κάποια αξιοπιστία στις περαιτέρω απόψεις τους αυτά ;

Επίσης είναι σίγουρο ότι η πλειοψηφία των επιστημόνων θα προτιμά ή τη φασολάδα ή τα κοψίδια.
Έστω ότι προτιμούν τα κοψίδια.
Τι θα πει αυτό τώρα ;
Πως αυτοί που προτιμούν τη φασολάδα είναι βλάκες ;
Πληζζζζ . . .

Σε ότι αφορά δε τις πλειοψηφίες . . άστα να πάνε . .
Πλειοψηφία ήταν οι Γερμανοί που πάθαιναν υστερία θαυμασμού για τον Χίτλερ,
Πλειοψηφία αυτοί που κατάντησαν τη Γη όπως τη κατάντησαν,
Κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Οπότε ως πιστός μην ανησυχείς καθόλου !
Η πίστη σου δεν προσβάλλεται ούτε από μορφωμένους ούτε από iq, ούτε από πλειοψηφίες
Η ίδια η ιστορία έχει αποδείξει πως ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωπος μπορεί να είναι το ίδιο γκαφατζής και επιπόλαιος στις αποφάσεις του, όσο και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άλλος !!!

Γράφεις . .
«Θετω μια απλη προταση μαζι με τα αποδεικτικα στοιχεια που την υποστιριζουν»

Να με συγχωρείς αλλά μόλις σου απέδειξα ότι δεν κατέθεσες καμία απόδειξη αλλά απλές εικασίες άθεων και ίσως νεοπαγανιστών.
Η υποκειμενικές απόψεις δεν είναι σε καμια περίπτωση ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
Είτε οι υποκειμενικές απόψεις είναι δικές σου, είτε του Stephen Ηawking
Ο υποκειμενισμός είναι το αντίθετο του υποκειμενισμού, ανεξάρτητα από τη πηγή του !

Γράφεις . .
«Η απλη προταση που θετω ειναι η εξις: Υπαρχει συσχετισμος αναμεσα στην αθεια και το μορφοτικο επιπεδο»

Κι εγώ η απλή ερώτηση που θέτω είναι . . . τι σχέση έχει αυτό με το ΑΝ υπάρχει Θεός ;

300 εργάτες ορυχείων υποστηρίζουν ότι εργάζονται σε ορυχείο.
Εγώ (ας πούμε) ως θετικός επιστήμων, αρνούμαι να πιστέψω ότι υπάρχει το ορυχείο στο οποίο εργάζονται.
Και ;
Αυτό θα πει ότι δεν υπάρχει ορυχείο ;
Καταλαβαίνω ότι τελικά οι 300 μπορεί να λένε ψέματα και όντως να μην υπάρχει ορυχείο.
Το θέμα είναι όμως, πώς θα ξέρεις εσύ, ότι έχω δίκιο εγώ και όχι αυτοί ;

Γράφεις . .
«Το γεγονος οτι θετω αυτη την προταση με κανει αννοητο, βλακα, αμορφοτο, ραστσιτη και γενικοτερα ενα ελεινο σκωλικα που σερνετε στο εδαφος. Συμφωνω, με κανει.»

Δεν ξέρω με ποιον συμφωνείς.
Πιθανόν να τυγχάνεις αυτής της αντιμετώπισης με άλλους που συζητάς.
Εγώ δεν έγραψα τέτοια πράγματα.
Και λίγο πιο κάτω θα καταλάβεις γιατί δεν θα ήταν δυνατόν ούτε να υπονοήσω κάτι τέτοιο . .

Στη συνέχεια γράφεις για την ορθογραφία σου και πως είσαι δυσλεκτικός.
Επαναλαμβάνω για άλλη μία φορά, πως το «αμάρτημά» μου ήταν πως επειδή έγραψες ότι οι πιστοί είναι αμόρφωτοι και χαμηλού IQ, σου έγραψα πως προφανώς εσύ θα είσαι πιστός αφού έγραφες το μορφωμένος με ο
Και ξεκαθάρισα ότι κάνω χιούμορ.
Δεν το γράφω τώρα αυτό . .
Εκεί είναι το αρχικό μήνυμά μου, ξαναδιάβασέ το.
Και μάλιστα το χιούμορ μου δεν πήγαινε καν στην ανορθογραφία σου, αλλά στο ότι εξ αυτού συμπεραίνω το ότι είσαι πιστός !
Δεν ξέρω γιατί το πήρες αλλιώς, αφού αυτό είναι ξεκάθαρο στο αρχικό μήνυμά μου.

Τέλος, αν και δεν νοιώθω την υποχρέωση να απολογηθώ για κάτι που δεν έκανα, θα το κάνω για να γνωριστούμε και λίγο καλύτερα.

Ένα από τα πιο αγαπημένα μου πρόσωπα στον κόσμο είναι δυσλεκτικό σε σχετικά ζόρικη κατάσταση.
Ξέρω λοιπόν από πρώτο χέρι, τη σχέση iq ή μορφωτικού επιπέδου και ορθογραφίας.
Εγώ δεν έγραψα πουθενά ούτε αυτά που μου καταλογίζεις, ούτε αυτά που μου έγραψε η «Κακή επιρροή».
Λυπάμαι που το πήρες έτσι, αλλά εξάπαντος δεν έγραψα έτσι.

Άλλωστε ακόμα και αν δεν είχα προσωπική πείρα για τέτοια θέματα, ακόμα και αν ήμουν μισάνθρωπος, θα έπρεπε το λιγότερο να εκτιμήσω πως ο Αϊνστάιν είχε κατά πάσα πιθανότητα στοιχεία αυτισμού, και συνεπώς iq, μόρφωση και ορθογραφία είναι ζητήματα που σαφώς ΔΕΝ συνδέονται.

Συγγνώμη μεν για ότι θεώρησες κακώς εκ μέρους μου,
δεν έγραψα δε ΠΟΥΘΕΝΑ τέτοια πράγματα.

Αυτά,
Και τα ξαναλέμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η επειχηριματολογια σου παει θεμελιοδος ως εξις:

Δεν αναφερεις πηγες αρα εισαι λαθος

(αναφερω πηγες)

Οι πηγες σου προερχονται απο νεοπαγανιστες αρα εισαι λαθος

Δεν εχω καποιο τροπο να αντιλεξω σε αυτο, ναι προερχονται απο νεοπαγανηστες, οι μεθοδολογιες και οι στατιστικες που ακολουθηθικαν ειναι διαθεσημες, μπορεις να βρεις καποιο σφαλμα? Εγω οσο κοιταξα τις μελετες με τις ταπεινες μαθηματικες γνωσεις μου δεν μπορω να βρω καποιο πολυ εμφανες λαθος.

Αν μπορεις προσπαθησε να εισαι λιγακι πιο αμεσος και λιτος στο λογο σου, οχι γιατι δεν μου αρεσει να διαβαζω κειμενο, μου αρεσει πολυ, απλα δεν προλαβαινω με αποτελεσμα να φαινεται οτι σε αγνοω. Δεν ειναι ετσι απλα δεν εχω το χρονο που θα ηθελα στη διαθεση μου.

Στα δια ταυτα:

ΔΕΝ σχετιζεται το περι μορφοτικου επιπεδου και αθειας με την υπαρξη η μη του θεου. Απλα ειναι ενα γεγονος.

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι δυνατον να αποδειξεις ενα αρνητικο οποτε ειναι αδεια η κουβεντα μας εκ των πραγματων.

Θα σου κανω δυο ερωτησεις και απαντησε τες οσο πιο ειλικρινα (και συντομα) μπορεις.

1) Γιατι εισαι σιγουρος οτι ο θεος ειναι αυτος που ο χριστιαννισμος οριζει και οχι αυτος των μουσουλμανων? Απεδειξε μου οτι δεν υπαρχει ο διας, η ο αγιος βασιλης. Μπορεις? Αν οχι γιατι ο δικος σου θεος ειναι πιο "ισχυρος" ως πλαισιο δημιουργιας απο των αλλων?

2) Αν σε ενα αθεο ερθει μια μερα ενας τυπος με μουσι και ευγενικη φωνη και χωρισει την θαλασσα στα δυο ο αθεος θα ειναι υποχρεομενος να πει "ημουν ενας αννοητος, υπαρχει θεος εκανα λαθος". Τι θα πρεπει να γινει ωστε ΕΣΥ να πεισθεις οτι ησουν λαθος για την πιστη σου?

Οσο περιεργο και να σου φαινεται το δευτερο ειναι πολυ βασικο...

Deicide:

Μην κολας στην λεξη σατανισμος, ξερω οτι λεει η γουικιπιντια. Ασε τον σατανισμο, παρε τον βουδισμο η τον δωδεκαθεισμο. Γιατι αυτα ειναι λαθος και οχι ο χριστιαννισμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κοίτα αδερφέ,ο Βουδισμός είναι μια θρησκεία ειδωλολατρική,όχι με εικόνες.Νομίζω ότι η συγκεκριμένη θρησκεία λέει στους πιστούς της ότι όταν πεθάνουν θα φάνε πολύ πιλάφι,αφού αναφέρεται σε φτωχούς.
Όσο για τον Δωδεκαθεϊσμό,αυτά είναι παραμύθια που μας πασάρονται για τους 12 θεούς του Ολύμπου.Στην πραγματικότητα υπήρχαν 12 μύστες.Όλοι οι αρχαίοι πίστευαν στον τριαδικό Θεό.Αυτό είναι ένα μυστικό που θέλουν να μας το αποκρύψουν γιατί επείτηδες διαστρεβλώνουν την αλήθεια,δεν διαβάζω Λιακόπουλο,απλά το ξέρω.
Όσο για τους Σατανιστές,αυτοί έχουν ένα τρόπο ζωής.......ανάποδο,κυριολεκτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoma

Νεοφερμένος

Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Χμμμ . . .
Μπήκα και είδα μια απάντησή σου epote η οποία περιείχε εκφράσεις αρκετά καυστικές.
Μέχρι να γράψω την απάντηση βλέπω ότι το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί, και το εκπληκτικό είναι ότι κάτω δεν αναφέρεται η «επεξεργασία» όπως συμβαίνει με άλλους χρήστες . .
Χμμμ . .
Τέλος πάντων . .

Είχα γράψει μια «γεματούτσικη» απάντηση και με ταπεινά μαθηματικά, και με άλλα τινά αλλά . . . φευ !
Ας κλείσω το θέμα μαζί σου για να μη σε υποχρεώνω εσένα ή όποιον άλλον σε εκνευρισμούς . . .

Λοιπόν . .
Γράφεις . .
«ΔΕΝ σχετιζεται το περι μορφοτικου επιπεδου και αθειας με την υπαρξη η μη του θεου. Απλα ειναι ενα γεγονος»


Εντάξει. Μη σε κουράζω άλλο. Αφού είναι γεγονός . . . μη σου χαλάσουμε το χατήρι.

Αφού το λες εσύ που επικαλείσαι μια άγνωστη έρευνα . . . γιατί όχι ;

Αφού τέλος πάντων δεν σχετίζεται με το αν υπάρχει ή όχι Θεός, λέγε όπως αγαπάς.
Κρατώ τη παραδοχή σου ότι είσαι εκτός θέματος και το κλείνω
για να μη το κουράζουμε.

Είχε ενδιαφέρον η συζήτηση μαζί σου.
Ευχαριστώ !

Υ.Γ.
Για τις ερωτήσεις που μου κάνεις . .
Γιατί ο Θεός μου να είναι ο αληθινός και όχι τον Μουσουλμάνων, κ.λ.π.
Θα ανοίξεις ένα άλλο θέμα στο φόρουμ, και όποτε έχω χρόνο θα στο εξηγήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Deicide:

Τωρα συγνωμη πραγματικα δεν καταλαβαινεις τι εννοω η ΚΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις τι εννοω?

O βουδισμος δεν λεει οτι θα φανε πολυ ρυζι, αλλα και αυτο να ελεγε πως μπορεις να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι δεν ειναι αληθεια? Πως ΞΕΡΕΙΣ οτι η δημιουργια εγινε οπως λεει ο χριστιανισμος (ο θεος εφτιαξε το κοσμο σε 6 μερες) και οχι οπως ο βουδισμος (αποτελεσμα του καρμα των "κατοικων" του κοσμου).

Αν ειχες γεννηθει στην κινα αυτο θα πιστευες και θα θεωρουσες οτι ο χριστιαννικος θεος εινια μια πατατα...

χομα:

Εχω ηδη παραθεσει τις μελετες βαση των οποιων τοποθετηθηκα. Τις ξαναπαραθετω για ευκολια:

"The intelligence–religiosity nexus: A representative study of white adolescent Americans"

"Average intelligence predicts atheism rates across 137 nations". Elsevier Inc. doi:10.1016/j.intell.2008.03.004"

"Ronald Burton; Stephen Johnson; Joseph Tamney, Education and Fundamentalism, Review of Religious Research"

Δεν νομιζω πως υπαρχει λογος για καινουριο τοπικ. Κανε ενα κοπο και συνεχισε εδω. Εκτος αν οι μοντερειτορς κρινουν οτι οντως χριζει καινουριου τοπικ.

Μη κολας στους μουσουλμανους, πες μου και για τους βουδιστες και τους ινδουιστες κτλ κτλ...

Επισις αγνοησες την δευτερη ερωτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές θρησκείες,αιρέσεις και άλλες θρησκευτικές οργανώσεις οι οποίες μιλάνε για την μεταθανάτια λύτρωση.Αν εξαιρέσεις τ'ότι ο Χριστιανισμός είναι η μόνη θρησκεία η οποία έχει κάποιους αγίους της ζωντανούς,έχουν μαρτυρήσει οι πιστοί της και έχουν γίνει θαύματα ε τότε είναι μια τεράστια πατάτα.Αν τα ισοπεδώσουμε όλα τότε και δεν πιστεύουμε πουθενά είμαστε ένα άχρηστο κουφάρι χωρίς λόγο ύπαρξης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Η επιπολαιότητα με την οποία σε μία γραμμή μονάχα ευτελίστηκε μία ολόκληρη φιλοσοφία όπως αυτή του Βουδισμού ήταν το τελειωτικό χτύπημα. Εν έτει 2009, σε μία δυτικού τύπου κοινωνία, με broadband ίντερνετ, η άγνοια είναι αδικαιολόγητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μιλάμε για θρησκεία όχι για φιλοσοφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέχρι να γράψω την απάντηση βλέπω ότι το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί, και το εκπληκτικό είναι ότι κάτω δεν αναφέρεται η «επεξεργασία» όπως συμβαίνει με άλλους χρήστες . .

Αν ένας χρήστης τροποποιήσει το μήνυμα του εντός 1 λεπτού από τη δημοσίευση, τότε δεν εμφανίζεται η επεξεργασία κάτω από αυτό.
Καλό είναι να μην φανταζόμαστε συνομωσίες και δολοπλοκίες με το παραμικρό.

Επίσης, αναφέρατε ότι το site αργεί να σας φορτώσει. Αντί να γκρινιάζετε μέσα σε παντελώς άσχετο θέμα, θα ήταν μακράν παραγωγικότερο να υποβάλλετε ένα bug report με τις λεπτομέρειες του προβλήματος (πχ browser, αν αργεί να κατέβει ή αν αργεί μετά το φόρτωμα, αν το κάνει πάντα ή σε ορισμένες σελίδες και οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο να γνωρίζουμε).

Τα παραπάνω αφορούν οποιονδήποτε έχει παρόμοιες ανησυχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Κοίτα αδερφέ,ο Βουδισμός είναι μια θρησκεία ειδωλολατρική,όχι με εικόνες.Νομίζω ότι η συγκεκριμένη θρησκεία λέει στους πιστούς της ότι όταν πεθάνουν θα φάνε πολύ πιλάφι,αφού αναφέρεται σε φτωχούς.
Όσο για τον Δωδεκαθεϊσμό,αυτά είναι παραμύθια που μας πασάρονται για τους 12 θεούς του Ολύμπου.Στην πραγματικότητα υπήρχαν 12 μύστες.Όλοι οι αρχαίοι πίστευαν στον τριαδικό Θεό.Αυτό είναι ένα μυστικό που θέλουν να μας το αποκρύψουν γιατί επείτηδες διαστρεβλώνουν την αλήθεια,δεν διαβάζω Λιακόπουλο,απλά το ξέρω.
Όσο για τους Σατανιστές,αυτοί έχουν ένα τρόπο ζωής.......ανάποδο,κυριολεκτικά

...Τζίζας, γουατ ε ρεβελέσιον! Μιλιούνια αρχαία κείμενα περίμεναν τη μέρα που θα τους διαψεύσουν.. Πραγματικά πιο πολύ θα πίστευα ότι υπάρχει Άγιος Βασίλης από αυτό που έγραψες (αυτό με τα έντονα γράμματα). Επειδή είναι και αργά, αλλιώς θα έγραφα κατεβατό, θα πω 2-3 πραγματάκια..

1.Οι "αρχαίοι" κατ εσέ πρέπει να έζησαν μετά τη γέννηση του Χριστού, γιατί αλλιώς περί ποιας τριάδας ακριβώς ομιλούμε;

2.Ράδιο αρβύλα πρέπει να παίζει με την φήμη περί μνημείου στον άγνωστο θεό που είχε βρει ο Απόστολος Παύλος στην εκστρατεία εκχρηστιανισμού των Ελλήνων. Ακόμα και να είναι αλήθεια αυτό, είναι μεμονωμένο γεγονός και δεν αναιρεί χιλιάδες αποδεικτικά στοιχεία ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν δωδεκαθεϊστές. Τους θεωρεις χαζούς μήπως για την θρησκεία τους; Είχαν καλύτερο πολιτισμό να σου θυμίσω απ τους σύγχρονους.

3.Αλλά ας αφήσουμε τους αρχαίους (όχι τους δικούς σου , τους κανονικούς αρχαίους) και ας πάμε και πιο μετά αν θες. Ακόμα και στην Βυζαντινή Αυτοκρατορία, ο Χριστιανισμός καθιερώθηκε ως "επίσημο" αν θες, θρήσκευμα καθότι αρχικά ήταν μία πολύ καλή πολιτική κίνηση εκ μέρους των αυτοκρατόρων. Ενοποίηση των κατοίκων της αυτοκρατορίας, η πλειοψηφία κτλ. Ο Μέγας Κωνσταντίνος ασπάστηκε τον χριστιανισμό λίγο πριν πεθάνει (ο λόγος για τον οποίο το έκανε αυτό είναι άλλο θέμα), ενώ πριν πίστευε στον θεό Ήλιο.

4.Ας μήν ταυτίζουμε την ελληνική ιστορία με τον χριστιανισμό φίλε Deicide, καθότι μετά τον 18ο αιώνα θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι προσέδιδε μια κάποια ενότητα στους Έλληνες. Και πάλι, η αναφορά της πίστης των Ελλήνων στον χριστιανισμό γίνεται όποτε μας βολεύει.

Περί Λιακοπουλαίων και λοιπών συνομοσιολόγων, γιατί κανείς τους δεν αναφέρει την καταστροφή μνημείων και την σφαγή χιλιάδων που δεν θέλησαν να ασπαστούν τον χριστιανισμό; Μα ναι, γυρίζουμε στη συζήτηση περί σφαλμάτων πιστών που λοξοδρόμησαν στην πορεία διάδωσης του χαρμόσυνου θρησκεύματος..
Αρχική Δημοσίευση από Deicide:
Αν τα ισοπεδώσουμε όλα τότε και δεν πιστεύουμε πουθενά είμαστε ένα άχρηστο κουφάρι χωρίς λόγο ύπαρξης...
Πιστεύεις κάπου για να μην αισθάνεσαι έτσι; Λυπάμαι, διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διάφορα πράγματα που πίστευα ακράδαντα τόσα χρόνια καταρρίπτοναι συνεχώς...Τίποτα δεν έχει μείνει σταθερό πλέον
Ελα σου βρηκα : το οτι ολα καταρριπτονται :P

Ο φιλοσοφος Ντειβιντ Χιουμ ειχε πει :

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]Is God willing to prevent evil, but not able?
Then he is not omnipotent.
Is he able, but not willing?
Then he is malevolent.
Is he both able and willing?
Then whence cometh evil?
Is he neither able nor willing?
Then why call him God?

[/SIZE][/FONT]
...το οποιο ειχε δανειστει από τον Επικουρο. Εγω θα κανω μια μικρη αλλαγη στην 2η ερωτηση και θα δωσω μια 2η πιθανη απαντηση, την οποια ασπαζονται και άλλοι (δεν την πρωτοσκεφτηκα εγω, με ειχε προλαβει και ο Αινσταιν και άλλοι πριν απο αυτον πιθανοτατα) :

Αν λοιπον ειναι ικανος αλλα δεν θελει, ειτε το "σωστο-λαθος" το αντιλαμβανεται διαφορετικα, ειτε δεν θελει να ανακατευεται στο "πειραμα" του. Βλεπει Futurama πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top