Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι θέλετε να πείτε με αυτό? είπαμε εδώ να μιλάμε με επιχειρήματα και να τεκμηριώνουμε τα λεγομενα μας…έκανα λάθος Χριστού ήθελα να γράψω και το διόρθωσα ..είναι βλέπετε πως για εμένα πλέον θεός Χριστός άγιο πνεύμα είναι το ίδιο



Kανένα πρόβλημα μωρό μου, το κατάλαβα. Αλλού στάθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός υπήρξε και πριν την άφιξη του Χριστου
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πως μια θρησκεία που δημιουργήθηκε επειδή "υπήρξε" ένα άτομο με όνομα Χριστός (και από αυτό πήρε το όνομα της Χριστια-νισμός), γίνεται να υπάρχει πριν έρθει ο Χριστός;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Όπως υπήρχε Πάσχα και πριν την ανάσταση του Χριστού που γιορταζότανε κυρίως για την απελευθερώσει του λαού του Ισραήλ από τους αιγυπτίους…άγιοι «Χριστού» και προφήτες οι οποίοι περίμεναν την άφιξη του μεσσία.. προφήτες οπός ο Ιωάννης..Η παλαιά διαθήκη που γράφτηκε πριν την έλευση του μεσσία όλα αυτά μαρτυρούνε έναν άτυπο χριστιανισμό..Η εκκλησία που σταύρωσε τον Ιησού ήτανε χριστιανική όμως περίμεναν έναν άλλων μεσσία περίμεναν στρατηγό ελευθερωτή από τα δεσμά τον ρωμαίων και όχι ένα θεό....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
περίμεναν στρατηγό ελευθερωτή από τα δεσμά τον ρωμαίων και όχι ένα θεό....!!!

Tι ξενέρωμα... Να περιμένεις τον Τζένγκις Χαν και να σου έρθει ο πράος Χριστούλης.

Σε "πιάνω" γιατί τον σταύρωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Τον σταύρωσε η ίδια η εκκλησία.. κάποιοι προτίμησαν να αφήσουνε έξω έναν δολοφόνο… παρά έναν που για αυτούς ήτανε τρελός και νόμιζε πως ήτανε ο μεσσίας…τον εξευτέλισαν τον χτύπησαν τον χρίσανε μεγάλο βασιλιά τον χλεύασαν και στην τελική τον σκότωσαν.. Τι να πεις και για την μετά Χριστό εποχή οπός λει και ένα τραγούδι «τα απλά του λόγια τα σκόρπισαν σαν κανόνες και σκότωναν στο όνομα του»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kάτσε γιατί χάθηκα. Νόμιζα ότι ο Χριστός πέπρωτο να πεθάνει :confused:

Αλλιώς,που είναι η θεϊκή παρουσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο έπρεπε να πεθάνει όλα μαρτυρούν ένα θείο σχέδιο.. αλλιώς δεν θα είχαμε τον σημερινό χριστιανισμό…μεγάλη κουβέντα είπες τώρα και έθεσες πληθώρα αναπάντητων ερωτημάτων..τοτε ο Ιούδας ήτανε απλός ένας εξυπηρετητής και όχι κακός αυτή που τον στραυροσα έχουν άλλοθι γιατί ο ίδιος ο θεός παρέδωσε τον γιο του για να πεθάνει και να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της ανθρωπότητας…. Τελικά ποίος μπορεί να απάντηση σε τέτοια ερωτήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τελικά ποίος μπορεί να απάντηση σε τέτοια ερωτήματα?


Ο Ίδιος. Εμένα μου μιλάει κάθε βράδυ σχεδόν, μου λέει να κάνω πραγματα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Ίδιος. Εμένα μου μιλάει κάθε βράδυ σχεδόν, μου λέει να κάνω πραγματα...:redface:



Άρχισες πάλι τις βλακείες σου.

Ο Χριστός γεννήθηκε για να θυσιαστεί, βούρλο. Αυτόματα με την πράξη του εξιλεώνει την Ανθρωπότητα από τα κρίματά της - γιατί ποιό Κρίμα είναι βαθύτερο από την Θεοκτονία? Παρ' ότι Θεός, ο Χριστός μέσα του δέχεται την Θυσία, από αγάπη για τον Άνθρωπο. Είσαι δίποδο ζώον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτόματα με την πράξη του εξιλεώνει την Ανθρωπότητα από τα κρίματά της - γιατί ποιό Κρίμα είναι βαθύτερο από την Θεοκτονία?

Ίσα ρε Απολογητή της κακιάς ώρας.

Στο Όρος των Ελαιών ο Χριστός δειλιάζει. Γιατί και πως, αφού η Θεϊκή Βούληση δεν έχει μυστικά από Αυτόν;

Και να δεχθούμε ότι όντως οδηγείται στον σταυρό αυτοβούλως. Ως άφθαρτος και αθάνατος, η θυσία του δεν έχει πλέον νόημα... Έτσι δεν είναι?

Είναι ίδιο με το να θυσιαστεί ένας φτωχός Ψαράς, που δεν μπορεί να Γνωρίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα την Παναγία είσαι ηλίθιος. Τα γεγονότα είναι μπροστά σου και επιλέγεις να μην δεις.

Η μετουσίωση του Χριστού από Πνεύμα σε Σάρκα συνεπάγεται την Θνητότητα και την κοινή μοίρα με τον άνθρωπο. Ο Χριστός δειλιάζει όπως δειλιάζουμε όλοι μπροστά στο μοιραίο, και με αυτό τον τρόπο συνυφαίνεται η Δόξα της Ανάστασης. Με την επίκτητη ελεύθερη βούληση προχωρά στον χαμό, περνώντας διαδοχικά από τις φάσεις Δειλία, Πίστη, Θάρρος, Θάνατος, Ανάσταση. Και πίσω από όλα αυτά, υπάρχει μόνο η Αγάπη του Θεού για τον Άνθρωπο.

Για να τα αντιληφθείς αυτά, χρειάζονται οι κατάλληλοι δέκτες, τούβλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καποιος καπου κατι εχασε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με την επίκτητη ελεύθερη βούληση προχωρά


Το μυαλό σου και μια λίρα.

Άκου τι μου είπες μόλις. Με την Ενανθρώπιση ο Χριστός απέκτησε και την Ελεύθερη Βούληση, άρα πρέπει να απέκτησε και το κρίμα του Προπατορικού Αμαρτήματος, χώρια που αυτόματα Τον έκανες ...δημιούργημα του Ευατού του. Ας προσπεράσω τις γκάφες σου για τώρα, και να ρωτήσω.

Η Ελεύθερη Βούληση του Χριστού δεν είναι άτοπη, αφού είχε να εκπληρώσει την Θεϊκή Αποστολή του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καποιος καπου κατι εχασε...:whistle:



Θα σε παρακαλέσω να μην σπαμμάρεις στην εξυπνότερη συζήτηση που είχα εδώ και 3,5 χρόνια. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πιστεύω στον Θεό. Ο άνθρωπος από τη φύση του νιώθει αυτή την ανάγκη,δηλαδή κάπου να πιστεύει και απο κάπου να αντλεί δύναμη. Δεν θεωρώ καθόλου γραφικό ή οπισθοδρομικό εκείνον που πιστεύει, αντ'ιθετα αυτός που βαζίζεται μόνο στον εαυτό του και γενικότερα στον άνθρωπο μόνο , αργά ή γρήγορα θα βρεθεί σε αδυναμία και θα νιώσει μετέωρος. Ο Θεός υπάρχει και έχει αποδειχθεί πολλές φορες αυτό μέσα στη ζωή. Απλά δεν το βλέπουν αυτοί που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το δουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Sorry, που στο χαλαω, αλλα ο μονολογος δεν ειναι συζητηση..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πιστεύω στον Θεό. Ο άνθρωπος από τη φύση του νιώθει αυτή την ανάγκη,δηλαδή κάπου να πιστεύει και απο κάπου να αντλεί δύναμη. Δεν θεωρώ καθόλου γραφικό ή οπισθοδρομικό εκείνον που πιστεύει, αντ'ιθετα αυτός που βαζίζεται μόνο στον εαυτό του και γενικότερα στον άνθρωπο μόνο , αργά ή γρήγορα θα βρεθεί σε αδυναμία και θα νιώσει μετέωρος. Ο Θεός υπάρχει και έχει αποδειχθεί πολλές φορες αυτό μέσα στη ζωή. Απλά δεν το βλέπουν αυτοί που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το δουν.

Ένας άθεος θα έλεγε: Ο Θεός δεν υπάρχει και έχει αποδειχθεί πολλές φορες αυτό μέσα στη ζωή. Απλά δεν το βλέπουν αυτοί που ΘΕΛΟΥΝ να το δουν.

Ένας πιστός θα έλεγε: Ο Θεός υπάρχει και έχει αποδειχθεί πολλές φορες αυτό μέσα στη ζωή. Απλά δεν το βλέπουν αυτοί που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το δουν

Ένας αγνωστικιστής θα έλεγε: Ο Θεός υπάρχει δεν υπάρχει και έχει αποδειχθεί πολλές φορες αυτό μέσα στη ζωή. Απλά δεν το βλέπουν αυτοί που ΘΕΛΟΥΝ ή ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να το δουν. Δε θα βρούμε άκρη θα το σκεφτόμαστε μια ζωή τι μπορεί να συμβαίνει αλλά ντάξι πάμε για καφέ τώρα

Peace Love & Understanding dudes. Μη σκοτωθούμε κιόλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Fantasmenos πόλη ωραία τα γραφομενα σου μπορώ να πω αρκετά ειλικρινή και σαφή Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είμαι άθεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ψήφισα "αγνωστικιστής" γιατί ούτε "ανήκω" (τυπικά, ναι, ανήκω) σε κάποια θρησκεία αλλά ούτε μπορώ να είμαι απόλυτος.
Προσωπικά δεν το έχω ψάξει το θέμα γιατί δεν το καίγομαι κιόλας.

Η επιστημονική άποψη του πως ήρθαμε στον πλανήτη Γη με καλύπτει και αλήθεια δεν ξέρω αν υπάρχει ο μεγαλοδύναμος εκεί πάνω.
Αν χρειάζεται δλδ μια ανώτερη δύναμη για να μας κάνει τι;;
Να μας κινεί; Να μας αποτρέπει απ' το ΚαΚό; Ελάτε βρε παιδιά, στο 2008 ζούμε.. :D λολ

Πάντως αν υπάρχει δεν είναι καλός θεούλης. Εννοώ δεν θέλει το καλό όλων μας :P
Συμφεροντολόγος είναι.. Σκεφτείτε το..

Αλλά και απ' την άλλη.. Δε μπα να υπάρχει;; So what??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top