Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δεν δυναται να εχειs ακουση για εκεινον και να κανειs πωs δεν ακουσεs. Δεν δυναται να πιστευει εκεινοs σε εσενα και εσυ να μην πιστευειs σε εκεινον.Το να εισαι εναρετοs ανθρωποs ειναι πολυ καλο αλλα αυτο δεν φτανει. Ο κυριοs μαs θελει ολουs κοντα του και να πιστεψουμε σε αυτον,το εχει πραγματικα αναγκη, γιατι απο εμαs παιρνει δυναμη για να παλεψει εναντια στιs δυναμηs του σκοταδισμου και το εργο του πιστεψε με δεν ειναι ευκολο.Μια φορα τον εγκαταλειψαμε πανω στο σταυρο του μαρτυριου αs μην τον εγκαταλειψουμε και για δευτερη φορα. Και αν την πρωτη φορα δεν γνωριζαμε τωρα πλεον δεν δυναται να μην γνωριζουμε.Τελοs για εκεινουs που δεν ακουσαν για την χαρη του θα κριθουν συμφωνα με τιs πραξειs τουs και τον βιο τουs.

Αν ισχυει αυτο που λες δεν την γλιτωνω με τιποτα την κολαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επίσης για κάποιον ο οποίος έγραψε γιατί ο Θεός θέλει από μας να του αποδίδουμε δόξα τιμή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αν είναι κάποιος γονιός δεν θέλει τον σεβασμό και την αγάπη των παιδιών του, ή τα κάνουμε τα παιδιά και μετά δεν μας νοιάζει για τίποτα άλλο;
Ο γονιός είναι και αυτός άνθρωπος και άρα ον ατελές, σε αντίθεση με τον Θεό που είναι κατά τα λεγόμενα "τέλειος" άρα δεν έχει ανάγκη από τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
α και μην μπερδευουμε τους ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ με τους κατα ονομα χριστιανους η του συμφεροντολογους!
Και να μην ξεχνάμε και τον ορισμό από το λεξικό...



Κατά όνομα χριστιανός/συμφεροντολόγος Χριστιανός: Αυτός που δεν συμφωνεί πως εγώ έχω δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Και να μην ξεχνάμε και τον ορισμό από το λεξικό...

Κατά όνομα χριστιανός/συμφεροντολόγος Χριστιανός: Αυτός που δεν συμφωνεί πως εγώ έχω δίκιο.


ε, κι ας μην ξεχναμε και τον φοβο!
τον εμφυτο φοβο του ανθρωπου για το αγνωστο
και τον εμφυτευμενο προς καθοδηγηση.......

ολα μελετημενα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα τελευταία ποστς του topic, το οποίο από "Πιστεύετε στον Θεό;" όπως εξηγεί ο τίτλος του μετατράπηκε στις 20+ τελευταίες σελίδες του στο "Η ανωτερότητα του Αθεϊσμού έναντι του θεϊσμού." για κάποιους ή "Η ανωτερότητα του Θεϊσμού έναντι του Αθεϊσμού" για κάποιους άλλους και έχουμε τις 2 αντιμαχόμενες παρατάξεις (από τη μια άθεοί και άθρησκοι και από την άλλοι Χριστιανοί) να προσπαθούν να δείξουν (αλλά όχι να αποδείξουν) την ανωτερότητα των πεποιθήσεών τους μέσω της επίκλησης στη λογική, την αναφορά σε θρησκευτικά βιβλία και ενίοτε μέσω επιχειρημάτων του στυλ "οι άθεοι την έχουν πιο μεγάλη" κ.ο.κ...

Στο υπόλοιπο του κειμένου, θα βλέπετε αρκετά την έννοια "πίστη", με την έννοια πίστη αναφέρομαι στην πίστη σε μια οποιαδήποτε πεποίθηση, αθεϊα, Χριστιανισμό κτλ...).

Για να γίνει κατανοητό το τι θέλω να περάσω, ας τοποθετηθώ αρχικά στο ερώτημα "Πιστεύετε στον Θεό;".
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο που πιστεύω, ή μάλλον... στο που θέλω να πιστεύω. Σε κάποιες φάσεις της ζωής μου έφτανα προς μια κατεύθυνση, όμως στη συνέχεια πότε η αμφιβολία και πότε η τάση για περαιτέρω αναζήτηση με ξανατραβούσαν στο "ψάξιμο". Τελικά, πιστεύω το ότι μέχρι να πεθάνω θα έχω καταλήξει κάπου, όμως θα είμαι σίγουρος ότι αυτή η πεποίθηση που επέλεξα να ακολουθώ, είτε θα είναι η αθεϊα, είτε ο Χριστιανισμός, είτε κάτι άλλο, θα είναι αυτό που πραγματικά με γοήτευσε.

Παρατηρώντας λοιπόν τα άτομα του περιβάλλοντός μου, αλλά και διάφορους γνωστούς, οι περισσότεροι από τους οποίους κατέληξαν σε κάποια θρησκευτική πεποίθηση, έχω παρατηρήσει το πόσο επιπόλαια μπορεί κανείς να ακολουθήσει μια πεποίθηση και, ακόμη χειρότερα, το πόσο γελοία, ανώριμα, επιπόλαια και ηλίθια (και αρκετοί άλλοι τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί) επινοούν προκειμένου να υποστηρίξουν τις θέσεις τους και να δώσουν την εντύπωση ότι αυτό που ακολουθούν είναι το πρεπον και σωστό. Ή και στο να προσυλητίσουν κόσμο...

Κανείς μας δεν ξέρει πραγματικά το αν ο Θεός έχει τη διάσταση που του δίνουν κάποιοι (μεγάλη ή μικρή). Δε θα αναφερθώ το θέμα της ύπαρξης ή όχι του Θεού, θα αναφερθώ μόνο στο ότι υπάρχουν κάποιοι που Τον πιστεύουν (Χριστιανοί και λοιπές μονοθεϊστικές και πολυθεϊστικές (οπότε πάμε στους Θεούς) θρησκείες) και κάποιοι που ΔΕΝ Τον πιστεύουν (άθεοι).

Έχει άραγε σημασία το ΠΟΥ πιστεύεις, αν πιστέυεις στον θεό ή δεν πιστεύεις στον θεό αλλά πιστεύεις στις δυνατότητές σου; Ή μήπως έχει σημασία το ΠΩΣ πιστεύεις; Δηλαδή, η πεποίθησή σου είναι στέρεα και ακλόνητη ή θα καταρεύσει με την πρώτη αναποδία;
Κάταλαβένετε όλοι σας σε ποιούς αναφέρομαι... Στους άθεους που βγάζουν καρκίνο και λένε "Ααα ΘΕΕ μου βοήθα μεεεεεεεεεε κλαψ κλαψ"... Στους Χριστιανούς που μετά από λίγες δυσκολίες αναρωτιούνται "Υπάρχει θεός;"... Στους Χριστιανούς που βρίζουν το Χριστό τους... Στους αιρετικούς που χάνουν 1 εκατομύριο ? στο καζίνο και λένε "όχι ρε π**στη με τιμωρεί ο θεός τώρα"... Νομίζω ότι φτάνουν αυτές οι περιπτώσεις για να καταλάβουμε όλοι το πόσο αξιολύπητη μπορεί να καταντήσει η ανθρώπινη φύση...

Αν πιστέψεις σε κάτι ύστερα από μακροχρόνια πνευματική αναζήτηση, αποφασισμένος να βρεις την αλήθεια και να την ακολουθήσεις, τότε θα ανέβεις αρκετά επίπεδα πάνω από τις παραπάνω φύσεις. Αν καταλήξεις σε κάτι επειδή επηρεάστικες ή καταναγκάστηκες από το περιβάλλον σου, όπως πολλά άτομα ακολουθούν λόγω πιέσεων και καταναγκασμού τον Χριστιανισμό, ή επειδή αυτό είναι τάση, όπως είναι στις μέρες μας τάση το να ακολουθείς την αθεία, τότε θα καταλήξεις σαν τις παραπάνω περιπτώσεις...

Τέλος, δεν σε κάνει πραγματικό πιστό το να υπερασπίζεσαι την πίστη σου χρησιμοποιόντας τραγικά επιχειρήματα, όπως το οτι οι άθεοι έχουν περισσότερο ανεπτυγμένες πνευματικές ικανότητες ή το ότι οι Χριστιανοί είναι περισσότερο φιλόξενοι και λοιπά. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Blaise Pascal (Γάλλος φυσικομαθηματικός και "θεμελιωτής" της επιστήμης των υπολογιστών) ήταν Χριστιανός και πιστός από τους λίγους. Και μια Χριστιανή μπορεί να έχει την χειρότερη εντύπωση τους άθεους και να πασχίζει με κάθε τρόπο να δείξει την ανωτερότητα του να πιστεύει κάποιος στο Θεό και στη πραγματικότητα να μην ξέρει και η ίδια το γιατί πιστεύει σε Αυτόν...

Αυτάααα. Πάω να ετοιμαστώ για κανά ποτάκι τώρα γιατί πολύ συγχύστηκα :P :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Το διανοητικό μέρος ΔΕΝ δημιουργεί Πίστη στον άνθρωπο.
Η πίστη είναι ζήτημα «καρδιακό»
xoma
Πώς γίνεται δύο "μεγαλόκαρδοι" άνθρωποι να διαφέρουν;;
Πώς γίνεται δύο "στενόκαρδοι" άνθρωποι να διαφέρουν;;
Πώς γίνεται δύο εκλεπτυσμένοι καλλιτέχνες να διαφέρουν;
Πώς γίνεται να διαφέρουν τόσοι και τόσοι άλλοι μεταξύ τους;;
Οι μεν να πιστεύουν, οι δε να μην πιστεύουν…ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;;

Ναι, η πίστη είναι ζήτημα καρδιάς, όπως λες, αλλά και οι "λογικές της καρδιάς" είναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα του καθενός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διαφημιστική καμπάνια στο Λονδίνο:


https://www.atheistbus.org.uk/

:hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naked tree

Νεοφερμένος

Ο naked tree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω πιστευω στην ανωτερη δυναμη και μεχρι να εχω βασιμες υποψιες θα τον ονομαζω πατερα υιο και αγιο πνευμα.

αλλα πρεπει να αναλογιστουμε και την αποψη καποιον ανθρωπων που ειναι η εξης: αν οντως υπαρχει θεος ή θεοι τοτε με την κατασταση που επικρατει στον κοσμο θα επρεπε να ξεσηκωθουμε εναντιον τους...
ο καθενας θα βρει την απαντηση μεσα του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σίγουρα δεν πιστεύουν αυτοί που λένε με στόμφο ότι πιστεύουν και χαρακτηρίζουν με άσχημα λόγια αυτούς που έχουν επιλέξει να μην πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θεέ μου = τι μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ναι πιστευω.. πιστευω σε οτι εχω διαβασει απο τις γραφες ,πισυεω στην αγια τριαδα του ορθοδοξου χριστιανισμου..
δεν ειμαι καμια θεουσα ουτε τρεχω καθε μερα στις εκκλησιες (δεν ειμαι κ η τοσο καλη χριστιαννη μαλλον). απλα μεσα σε τετοια οικογενεια μεγαλωσα, που πιστευει κ ετσι εμαθα κ εγω...
σεβομαι τις αλλες θρησκειες κ δε τις κατακρινω απλα η μονη που κατεμενα εχει μια ορθοτητα εκτος απο αυτη που πιστευω, ειναι των καθολικων κ σεβομαι ιδιαιτερα την ιδεολογια τους..
πιστευω λοιπον, χριστιαννη ορθοδοξη κ κριμα που δε το γραφουν πια στις ταυτοτητες να φαινεται ξεκαθαρα!:clapup:
(το τελευταιο το πα για πλακα, δε το εννουσα:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
δηλαδη δεν καθισες να σκεφτεις ποτε μονη σου απλα εφαγες οτι σε ταισε η οικογενεια σου.

και δεν βλεπεις κατι θεμελιοδος λαθος σε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δηλαδη δεν καθισες να σκεφτεις ποτε μονη σου απλα εφαγες οτι σε ταισε η οικογενεια σου.

και δεν βλεπεις κατι θεμελιοδος λαθος σε αυτο?
ισως εχεις δικιο... απλα δε θελω να το ψαξω περισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα! πιστευε κ μη ερευνα λενε... κατι θα ξερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
i rest my case...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απλα η μονη που κατεμενα εχει μια ορθοτητα εκτος απο αυτη που πιστευω, ειναι των καθολικων κ σεβομαι ιδιαιτερα την ιδεολογια τους..

Και οι καθολικοί, χριστιανοί είναι.


Επίσης σχετικά με τη ...διαβόητη φράση "πίστευε και μη ερευνα":

1

Aλλά και:
2
3

και αρκετά ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
"Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον· και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού" (Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο ε' 39)
Τα άλλα είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, η ίδια η Αγία Γραφή και ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός λέει να ερευνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ας θυμηθούμε και το επικούριον:

"Θέλει ο θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός..

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως είναι και ανίκανος και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε θεό; "


:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θέλω να γίνω ουρανός.
Να με προσκυνάνε αυτοί που προσεύχονται νομίζοντας πως μιλάνε σε κάποιον θεό πέρα από μένα.
Θέλω να είμαι ουρανός.
Να απλώνομαι, να τεντώνομαι, να αράζω πάνω στις πλάτες της γης, να με ζωγραφίζουν και γω να χασμουριέμαι.
Να κλαίω άμα θυμώνω και όταν σκοτεινιάζω, να έχω για φακό μου το φεγγάρι.
Να ματώνω στο τέλος των καιρών και όλοι οι ερωτευμένοι να πίνουν κρασί στο όνομα μου. Να είμαι γκρίζος στις κηδείες και μοβ στα ηλιοβασιλέματα.
Θέλω να γίνω ουρανός.
Μα μόνο χώμα είμαι.
Όχι.
Θέλω να είμαι ουρανός από χώμα και αν είναι βλάσφημο αυτό τότε

βλάσφημο να με πούνε.

Αφιερωμένο στον -1 κι αν δε το θέλει, στην από πάνω. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν.

αυτο ειναι η αποψη μου.

σεβασου την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ας θυμηθούμε και το επικούριον:

"Θέλει ο θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός..

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως είναι και ανίκανος και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε θεό; "


:hmm:
Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση, μην ξεχναs οτι το κακο ειναι κατι το χτιστο και προερχεται απο την ελλειψη του καλου και επειδη δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs επομενοs μονο την παρουσια του κακου πραγμα που δεν ευσταθει αφου στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο) φτανουμε στο λογικο συμπερασμα οτι το φωs που ειναι το καλο και το σκοταδι που ειναι το κακο υπερισχυει το ενα εναντι του αλλου αρα εχουμε μια και μονο αρχη το καλο αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs γιατι κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα και γιατι ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top