Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....προκειμένου να περάσει από τα φίλτρα του συμφέροντός του.

Με εκτίμηση
(Και) Σύμφωνα με το παραπάνω [αξίωμα;]:
Αντικειμενικά όρια καλού-κακού= ζωή(βίος)-θάνατος
"Ατέλεια του ανθρώπου"= ο άνθρωπος, ως "μεγαλύτερος εχθρός του ανθρώπου"...
φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στον Θεό!!!

Κρίμα, το ποστ υπ' αριθμόν 666 να λέει τέτοια πράγματα και μάλιστα χωρίς κανένα επιχείρημα. :P:D

Στο Θεό πιστεύεις, αλλά σε ποιον Θεό ακριβώς αγαπητή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κρίμα, το ποστ υπ' αριθμόν 666 να λέει τέτοια πράγματα και μάλιστα χωρίς κανένα επιχείρημα. :P:D

Στο Θεό πιστεύεις, αλλά σε ποιον Θεό ακριβώς αγαπητή μου;
...Διότι, μεταξύ άλλων, ελοχεύει και η "εαυτο-ειδωλολατρεία", συμπληρώνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο θεός μου είναι η αγάπη. Με την αγάπη στην ψυχή μας φτιάχνουμε όμορφους κόσμους γύρω μας. Και όλα είναι πιο γαλήνια.

Αν παρατηρήσετε όλες οι θρησκίες πρεσβεύουν την αγάπη και στηρίζονται πάνω σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι ο "Θεός" είναι κάτι στο οποίο πρέπει να γνωρίζουμε αν "πιστεύουμε". Για τον καθένα ,υπάρχει ή δεν υπάρχει, ορίζει πράγματα διαφορετικά. Είσαι άθεος ή αγνωστικιστής ή πιστεύεις, στο μυαλό σου, στην καρδιά σου υπάρχει μια θέση γι'αυτό το θέμα. Και μόνο το ερώτημα, στο οποίο απάντησε αρνητικά έστω, ένας άνθρωπος ,περί ύπαρξης του θείου, εδραιώνει τη σημασία του ίδιου για εμάς. Σ' ένα τέτοιο ερώτημα δεν θα απαντήσω, δε θα ψηφίσω. Το θεωρώ επιπόλαιο να περιμένουμε να πείσουμε για τις απόψεις μας πάνω στο θέμα και να τις προβάλλουμε έναντι των υπολοίπων με οποιαδήποτε επιχειρήματα:(...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Κρίμα, το ποστ υπ' αριθμόν 666 να λέει τέτοια πράγματα και μάλιστα χωρίς κανένα επιχείρημα. :P:D

Στο Θεό πιστεύεις, αλλά σε ποιον Θεό ακριβώς αγαπητή μου;

Ουπς :(... δεν ήθελα να πέσω σε καμία περίπτωση σε αυτό τον αριθμό...παρεξήγηση παιδιάαααααα!!!!!!!:/: :/: :/:

Υ.Γ.: ''Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη παρεπιπτόντως''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πιστεύω στο Θεό δεν είμαι όμως σίγουρος τί πιστεύει ο Θεός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν νομίζετε ότι στις παραπάνω θεωρίες περί τις "απόψεις" του θεού, δεν υπάρχει έστω και μια πινελιά ορθολογισμού;

Μήπως ο δικός σου Θεός είναι ο ορθολογισμός;

Θέλω να πω: Γιατί πρέπει να υπάρχει ορθολογισμός σε αυτό το ζήτημα; Και τη εννοείς με την έννοια ορθολογισμός; Να εξετάσουμε το πράγμα με βάση την εμπειρία; Η έννοια αυτή με ταλαιπωρεί λίγο γιατί ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Απλώς θα ήθελα να γίνεις λίγο πιο σαφής ως προς το αν πιστεύεις ότι κάτι το οποίο εξ' ορισμού υπερβαίνει τον εμπειρικό κόσμο είναι δυνατό να αναλυθεί με τους κανόνες της βιολογίας ή της λογικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τι κακό έχει ο ορθολογισμός; Μήπως είναι η ποίηση πάνω απο την επιστήμη; :worry:

Απο τα αρχαια χρονια δίναμε θεική υπόσταση σε ο,τι δεν μπορούσαμε να κατανοήσουμε. Σήμερα σαφώς και ξέρουμε πως λειτουργεί η φύση, οτι οι αρρώστιες δεν είναι απο τον θεό, οτι η καλή σοδειά δεν θέλει θυσία σε βωμό κ.τ.λ. Εδω και 2000 χρόνια η επιστήμη δίνει απαντήσεις και οι εκκλησίες αφορισμούς.

Στο φυλλαράκι ενος δέντρου μπορείς τέλεια να αναγνωρίσεις την ύπαρξη θεού. Ο θεός είναι άφθαρτος όπως άφθαρτη είναι και η ενέργεια. Αλλάζει μορφές αλλα ποτέ δεν χάνεται. Ο άνθρωπος είναι ύλη ( και πνεύμα ; ) και η ύλη πεθαίνει. Αλλα πάντα η ενέργεια είναι που εξουσιάζει την ύλη ποτε το αντίστροφο ( η πνοή του θεού που φυσηξε , οπως λέει η αγια γραφη, μέσα του). Τι κοινο έχουν το φυλλαράκι , ο άνθρωπος και π.χ. μια πέτρα; .... Είναι τμήμα του θεού, που εγω με την ορθολογιστική μου σκέψη κατονομάζω απλα ενέργεια. Καποιοι ψάχνουν τον θεό ψηλα , εγω λέω θεός είσαι εσυ , ότι αισθάνεσαι, ότι βλέπεις και σκέφτεσαι , ότι υπάρχει και ακομα περισσότερα.

Τα ίδια πράγματα που λέει η εκκλησια βλέπεις πόσο ωραία , και καλύτερα, τα λέει η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μήπως ο δικός σου Θεός είναι ο ορθολογισμός;

Θέλω να πω: Γιατί πρέπει να υπάρχει ορθολογισμός σε αυτό το ζήτημα; Και τη εννοείς με την έννοια ορθολογισμός; Να εξετάσουμε το πράγμα με βάση την εμπειρία; Η έννοια αυτή με ταλαιπωρεί λίγο γιατί ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Απλώς θα ήθελα να γίνεις λίγο πιο σαφής ως προς το αν πιστεύεις ότι κάτι το οποίο εξ' ορισμού υπερβαίνει τον εμπειρικό κόσμο είναι δυνατό να αναλυθεί με τους κανόνες της βιολογίας ή της λογικής;
Αν ο ορθολογισμός είναι κάτι υποκειμενικό, τότε τι είναι αντικειμενικό σε αυτό τον τόπο;

Επίσης, ειδικά στο θέμα του Θεού/Θρησκειών απαιτείτε η χρήστη ορθολογισμού. Σήμερα (και όχι μόνο) αυτές οι έννοιες έχουν εισβάλει στην κοινωνική και προσωπική ζωή μας. Τις συναντάμε παντού (μήπως αυτό εννοούσε με το "Πανταχού παρών"? :P ), όποτε μια λάθος επιλογή, μια εξ' απάτη κτλ μπορεί να μας τινάξει στον αέρα.

Phalax, δυστυχώς στα ουσιαστικά θέματα η εκκλησία απαντάει με διαφορετικό τρόπο από ότι η επιστήμη. Π.χ. δες θέμα "ομοφυλόφιλους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ποια αγάπη είναι "πιο δυνατή": εκείνη που μας προσφέρουν ή αυτή που προσφέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για να αγαπησει καποιος δυνατα πρεπει να τον εχουν αγαπησει εξισου...εαν εχεις παρει ..μπορεις να δωσεις κιολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ποια αγάπη είναι "πιο δυνατή": εκείνη που μας προσφέρουν ή αυτή που προσφέρουμε;

Η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια.
Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είπα να μην χαλάμε το σοβαρό του συγκεκρημένου θέματος γιατί το βλέπουν και παιδιά και για κακή τους τύχη αυτά τα παιδιά έχουν μεγαλύτερη γνώση του τι είναι θεός σήμερα. ( Πές μου οτι τώρα κατάλαβες το νόημα γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά :( )
Αν και μάλλον δεν θα έχω καταλάβει καλά, ας προσπαθήσω:
Αφού τα παιδιά έχουν μεγαλύτερη γνώση τι είναι ο Θεός, τότε δεν ανησυχούμε για ότι και αν ακούσουν εδώ μέσα για Αυτόν.:)
Αντίστοιχα πάντως, αν εγώ είχα παιδιά στα οποία είχα μεταφέρει τις δικές μου απόψεις για τον Θεό, τότε θα έπρεπε να μην λες και επροσέχεις τι λες και εσύ για να μην τους "βάζεις ιδέες".
"( Πές μου οτι τώρα κατάλαβες το νόημα γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά :( )":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
To mega ερώτημα είναι: Αφού ο Θεός έφτιαξε τα πάντα τον Θεό ποιος τον έφτιαξε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Phalax, δυστυχώς στα ουσιαστικά θέματα η εκκλησία απαντάει με διαφορετικό τρόπο από ότι η επιστήμη. Π.χ. δες θέμα "ομοφυλόφιλους"

Η επιστήμη ανέκαθεν απολογούταν στη θρησκεία λόγω διαφορετικής δυναμικής. Έπρεπε να παρουσιάζει τα επιτευγματά της ως συμβαδίζοντα με τα ιδεολογικά της πιστεύω για να επιβιώνει στα πρωτα της βήματα. Σήμερα λοιπόν η οργανωμένη θρησκεία αμφισβητήται και καταρέει γιατι ακριβώς έχασε το προβάδισμα και είναι αναγκασμένη να ακολουθεί. Της απομένει ενας σκληρός πυρήνας συντηριτικών που για να τους ικανοποιεί πρέπει να έχει κοσμικό χαρακτήρα και να "ποινικοποιεί" κατα το δοκούν ότι ξεφεύγει απο τον ελεγχό της. Άλωστε εχει το αποκλειστικό προνόμιο να αποφασίζει για το τι είναι αμαρτία ή όχι χωρίς να δίνει τεκμηριωμένη άποψη.

Πάντως δεν βλέπουμε την ίδια στάση απο την επιστήμη. Είναι πρόσφατα τα ακραία γεγονότα στην Αμερική όπου καταδικάσανε την θεωρεία του Δαρβίνου ως αιρετική σε αρκετες πολιτείες και απαγορεύτηκε η διδασκαλία της. Είναι ακόμα λοιπον στις μέρες μας πιο λογικό ο άνθρωπος να προήλθε απο τον Αδαμ και την Εύα παρά απο εξέλιξη του Homo sapiens. Απέναντι σε αυτή την στάση δεν υπήρξε καμία ιδιαίτερη αντίδραση του επιστημονικού κόσμου παρά μια πολλά υποσχόμενη σιωπή ;)

Είναι κατανοητό επομένως τι εννοώ οταν υποστηρίζω οτι θρησκεία και επιστήμη συμπορεύονται. Είναι περισσότερο σχέση υπομονής και συγκατάβασης :worry:

Όσο για το Χάος έχει ξεφύγει :P. Είναι ένα επίπεδο πάνω απο οτι θα μπορούσα να πω, υποκλίνομαι :worship:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Τέλος, πιστεύω πως αν δεν δώσεις αγάπη, δεν μπορείς να πάρεις.
Ναι, πράγματι, ό,τι θα πάρεις διαφορετικά, θα είναι απλά μία μορφή ελεημοσύνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φανταστείτε εσάς. Μέσα στο σώμα σας το αιμα. Μέσα σ'αυτό τον ποταμό δισεκκατομμύια αιμοσφαίρια. Μέσα σ'αυτά ακόμη πιο μικρά, σε ένα δικο τους μικρόκοσμο τα κύταρρα. Μέσα σ'αυτά τα μόρια εκατοντάδες φορές πιο μικρά, στο δικό τους μικρόκοσμο κι αυτά. Τα άτομα, μέσα στα "σπιτια" μόρια επίσης έχουν την δική τους δυναμική...

Αν εσείς είσαστε ο Θεός , πόσο θα νοιαζόσαστε για ένα ηλεκτρόνιο κάποιου ατόμου, σε ενα μόριο κάποιου κυττάρου, μέσα σε ενα ερυθό αιμοσφαίριο, μέσα σε δισσεκκατομύρια άλλα μέσα στο αίμα σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φανταστείτε εσάς. Μέσα στο σώμα σας το αιμα. Μέσα σ'αυτό τον ποταμό δισεκκατομμύια αιμοσφαίρια. Μέσα σ'αυτά ακόμη πιο μικρά, σε ένα δικο τους μικρόκοσμο τα κύταρρα. Μέσα σ'αυτά τα μόρια εκατοντάδες φορές πιο μικρά, στο δικό τους μικρόκοσμο κι αυτά. Τα άτομα, μέσα στα "σπιτια" μόρια επίσης έχουν την δική τους δυναμική...

Αν εσείς είσαστε ο Θεός , πόσο θα νοιαζόσαστε για ένα ηλεκτρόνιο κάποιου ατόμου, σε ενα μόριο κάποιου κυττάρου, μέσα σε ενα ερυθό αιμοσφαίριο, μέσα σε δισσεκκατομύρια άλλα μέσα στο αίμα σας;

γκντουπππππ!!!!!
Χριστο δεν καταλαβα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
γκντουπππππ!!!!!
Χριστο δεν καταλαβα!:confused:

Οτι είναι τόσοι πολλοι οι άνθρωποι στην γή που καμιά φορά δεν νοιάζετε ο θεός για μικρά προβλήματα μέσα στα εκατομύρια, απο ότι κατάλαβα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top