Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δηλ ο Λόρδος Κέλβιν δεν ήταν σοβαρός, που είχε δώσει το σύνθημα?
Έτσι γίνεται, οι μεγάλοι θέτουν γραμμή για τους υπόλοιπους.




Πς.
σύμφωνα με τα όσα μας διδάσκει η χημεία (αλλά και η αλχημεία)

Πρέπει να κάνεις πολύ ενδιαφέρον μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Λόγω δουλειάς, δε μπορώ να διαβάσω και τις 38 σελίδες του topic. Δυστυχώς, γιατί σε όσες διάβασα είδα κάποια υπέροχα posts από ανθρώπους που δε φοβούνται να υποστηρίξουν τις απόψεις τους.

Θυμάμαι το παρελθόν, ιδιαίτερα την περίοδο που ήμουν 11-15 χρονών, στην οποία πίστευα, ή μάλλον ήθελα να πιστεύω στο Θεό, στην ομορφιά και τη δύναμη της Χριστιανικής πίστης, όπως την παρουσίαζαν τα βιβλία των θρησκευτικών. Αναρωτιόμουν όμως, είναι όντως τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν τα βιβλία αυτά ή απλά γίνεται μια προσπάθεια εξωραΪσμού της χριστιανικής θρησκείας. Γιατί αφου παρουσιάζονται όλα τόσο όμορφα υποάρχει το κακό και η δυστυχία στον κόσμο; Γιατί σχεδόν ότι προσφέρει ευχαρίστηση στον άνθρωπο θεωρείται αμαρτωλό ή επιβλαβές;

Είμαι ο μόνος που ψήφισα "δεν απαντώ" στο poll. Πραγματικά δε μπορώ να δώσω μια σαφή απάντηση στο θέμα. Ίσως κάποια στιγμή ξεκαθαρίσω μέσα μου τι και που θέλω να πιστεύω. Αρκεί να μην αργήσει πολύ αυτή η στιγμή.

Ίσως σε 100 ή 200 χρόνια από τώρα η επιστήμη να έχει δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αφορούν την ύπαρξη και την κοσμογονία και πλέον να μην έχουμε καν την ανάγκη να επικαλεστούμε ο,τιδήποτε.
Έστω ότι έρχεται στο μακρινό μέλλον αυτή η στιγμή... Νομίζεις όμως, ότι αυτό θα φέρει το τέλος των μεταφυσικών ανυσυχιών μας, οπότε και το τέλος της Χριστιανικής και της κάθε θρησκείας γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...


Έστω ότι έρχεται στο μακρινό μέλλον αυτή η στιγμή... Νομίζεις όμως, ότι αυτό θα φέρει το τέλος των μεταφυσικών ανυσυχιών μας, οπότε και το τέλος της Χριστιανικής και της κάθε θρησκείας γενικότερα;

Ναι, αν ποτέ μέλλει να απελευθερωθούν οι άνθρωποι με τη γνώση, από την πίστη! Δηλαδή, εάν ποτέ θα επαληθευθεί ο Ιησούς Χριστός, για εκείνα που είπε στη Σαμαρείτιδα: «…Πλην έρχεται ώρα, και ήδη είναι, ότε οι αληθινοί προσκυνηταί θέλουσι προσκυνήσει τον Πατέρα εν πνεύματι και αληθεία, διότι ο Πατήρ τοιούτους ζητεί τους προσκυνούντες αυτόν. Ο Θεός είναι πνεύμα και οι προσκυνούντες αυτόν, εν πνεύματι και αληθεία πρέπει να προσκυνώσι.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι, αν ποτέ μέλλει να απελευθερωθούν οι άνθρωποι με τη γνώση, από την πίστη! Δηλαδή, εάν ποτέ θα επαληθευθεί ο Ιησούς Χριστός, για εκείνα που είπε στη Σαμαρείτιδα: «…Πλην έρχεται ώρα, και ήδη είναι, ότε οι αληθινοί προσκυνηταί θέλουσι προσκυνήσει τον Πατέρα εν πνεύματι και αληθεία, διότι ο Πατήρ τοιούτους ζητεί τους προσκυνούντες αυτόν. Ο Θεός είναι πνεύμα και οι προσκυνούντες αυτόν, εν πνεύματι και αληθεία πρέπει να προσκυνώσι.»

Γενικά μια απ'τις ενστάσεις μου με το Χριστιανισμό είναι αυτή, ότι βλέπει τον άνθρωπο γραμμικά. Κάποτε θα γίνει κάτι και θα ολοκληρωθούμε για πάντα και θα σωθούμε για πάντα. Η γνώση δεν θα κατακτηθεί ποτέ συνολικά γιατί κάνει κύκλους κι αυτή. Αιωνίως ανανεώνεται όπως ανανεώνεται και η πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γενικά μια απ'τις ενστάσεις μου με το Χριστιανισμό είναι αυτή, ότι βλέπει τον άνθρωπο γραμμικά. Κάποτε θα γίνει κάτι και θα ολοκληρωθούμε για πάντα και θα σωθούμε για πάντα. Η γνώση δεν θα κατακτηθεί ποτέ συνολικά γιατί κάνει κύκλους κι αυτή. Αιωνίως ανανεώνεται όπως ανανεώνεται και η πίστη.

Προφανώς εννοείς τον "Ιουδαιοχριστιανισμό", δηλαδή τους Χριστιανούς που ξέμειναν στη "θρησκευτικότητα"(πνευματικότητα) και την κοσμοαντίληψη της "Π.Δ.". Στο βαθμό όμως που ο Χριστιανισμός προσέγγισε(ή προσεταιρίστηκε;) την ελληνική κοσμοαντίληψη(θεώρηση), θα έλεγα πως η οπτική του έγινε "τυρβώδης"(κυκλοανελικτική). Εξ ου το μυστήριο και η προσδοκία της "Δευτέρας Παρουσίας"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πολύ στον Θεό...όχι στον θεό του χριστιανισμού, του βουδισμού, του ιουδαισμού (αν και πιστεύω ότι όλοι αυτοί είναι ένας) αλλά στον Θεό που εγώ έχω ανάγκη. Μπορεί να ακούγεται εγωιστικό όμως πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε μια λίγο εγωιστική σχέση με τον Θεό, όποτε τον χρειαζόμαστε τον επικαλλούμαστε λες και είμαστε οι μόνοι που τον έχουμε ανάγκη. Έτσι και αλλιώς, από κοινωνιολογικής απόψεως, ο Θεός δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο σαν έννοια για να μην νιώθει μετέωρος οπότε...:worry:Το θέμα είναι καταπόσο ο Θεός που ο καθένας μας έχει πλάσει στην φαντασία του ανταποκρίνεται σε κάποια θρησκεία. Ε, εμένα ο δικός μου απλά δεν ανταποκρίνεται σε καμμία...το έχω ψάξει πολύ και έχω καταλήξη πως σε καμμία περίπτωση δεν είμαι άθεη παραμόνο άθρησκη, κάτι το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ναι, αν ποτέ μέλλει να απελευθερωθούν οι άνθρωποι με τη γνώση, από την πίστη! Δηλαδή, εάν ποτέ θα επαληθευθεί ο Ιησούς Χριστός, για εκείνα που είπε στη Σαμαρείτιδα: «…Πλην έρχεται ώρα, και ήδη είναι, ότε οι αληθινοί προσκυνηταί θέλουσι προσκυνήσει τον Πατέρα εν πνεύματι και αληθεία, διότι ο Πατήρ τοιούτους ζητεί τους προσκυνούντες αυτόν. Ο Θεός είναι πνεύμα και οι προσκυνούντες αυτόν, εν πνεύματι και αληθεία πρέπει να προσκυνώσι.»
Δεν τα πιάνω πολύ τα αρχαία, ούτε έχω ασχοληθεί με τα ιερά κείμενα, αλλά κατάλαβα ότι όσοι πιστεύουν πραγματικά στο Θεό θα συνεχίσουν να πιστεύουν ότι και αν συμβεί. Γι' αυτούς τους ανθρώπους μιλάω, αυτούς που όσο κι αν προχωρήσει η επιστήμη, θα συνεχίσουν να προσεύχονται με δάκρυα στα μάτια για το καλό όλων των ανθρώπων και θα συνεχίσουν να πιστεύουν στη παντοδυναμία και τη πανσοφία του Θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...όσοι πιστεύουν πραγματικά στο Θεό θα συνεχίσουν να πιστεύουν ότι και αν συμβεί. Γι' αυτούς τους ανθρώπους μιλάω, αυτούς που όσο κι αν προχωρήσει η επιστήμη, θα συνεχίσουν να προσεύχονται με δάκρυα στα μάτια για το καλό όλων των ανθρώπων και θα συνεχίσουν να πιστεύουν στη παντοδυναμία και τη πανσοφία του Θεου.

Ακριβώς!!!

Εγώ πιστεύω πολύ στον Θεό...όχι στον θεό του χριστιανισμού, του βουδισμού, του ιουδαισμού (αν και πιστεύω ότι όλοι αυτοί είναι ένας) αλλά στον Θεό που εγώ έχω ανάγκη. Μπορεί να ακούγεται εγωιστικό όμως πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε μια λίγο εγωιστική σχέση με τον Θεό, όποτε τον χρειαζόμαστε τον επικαλλούμαστε λες και είμαστε οι μόνοι που τον έχουμε ανάγκη. Έτσι και αλλιώς, από κοινωνιολογικής απόψεως, ο Θεός δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο σαν έννοια για να μην νιώθει μετέωρος οπότε...:worry:Το θέμα είναι καταπόσο ο Θεός που ο καθένας μας έχει πλάσει στην φαντασία του ανταποκρίνεται σε κάποια θρησκεία. Ε, εμένα ο δικός μου απλά δεν ανταποκρίνεται σε καμμία...το έχω ψάξει πολύ και έχω καταλήξη πωςσε καμμία περίπτωση δεν είμαι άθεη παραμόνο άθρησκη, κάτι το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό!!:)

1.- Αν για κάθε ανάγκη κάθε ανθρώπου αντιστοιχεί και ένας κάποιος Θεός, τότε δεν φτάνει όλο το Σύμπαν να τους χωρέσει, διότι οι ανάγκες και μόνον ενός ανθρώπου, είναι απεριόριστες, όσες και οι επιθυμίες του!

2.- Ο λαός λέει: μην κρίνεις εξ ιδίων!

3.- Υπάρχει και η άποψη, που λέει, ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από τον Θεό "σαν έννοια"...

4.- Την "φαντασία" ποιος την "έπλασε";;;

5.- Από μία άποψη "εν πνεύματι και αληθεία", θα έλεγε κανείς πως είσαι υπερβολικά "θρήσκα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ακριβώς!!!


1.- Αν για κάθε ανάγκη κάθε ανθρώπου αντιστοιχεί και ένας κάποιος Θεός, τότε δεν φτάνει όλο το Σύμπαν να τους χωρέσει, διότι οι ανάγκες και μόνον ενός ανθρώπου, είναι απεριόριστες, όσες και οι επιθυμίες του!

2.- Ο λαός λέει: μην κρίνεις εξ ιδίων!

3.- Υπάρχει και η άποψη, που λέει, ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από τον Θεό "σαν έννοια"...

4.- Την "φαντασία" ποιος την "έπλασε";;;

5.- Από μία άποψη "εν πνεύματι και αληθεία", θα έλεγε κανείς πως είσαι υπερβολιά "θρήσκα"!

Nωεύ, κατ'αρχήν σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι η άποψη μου είναι η σωστή. Η έννοια του θεού είναι μια πολύ περίπλοκη έννοια την οποία έχω προσπαθήσει υπερβολικά πολύ να προσεγγίσω αλλά δεν...:( Ο καθένας έχει κάνει τις δικές του προσπάθειες και σκέψεις πάνω στο θέμα και εγώ απλά παρέθεσα τις δικές μου. Κυρίως προβληματισμοί είναι που μου γεννήθηκαν όταν πολύ απλά σκέφτηκα ''πότε επικαλλούμε προσωπικά τον θεό''. Και ξέρεις τι συμπέρασμα έχω βγάλει (μπορεί να είναι και λάθος, δεν ξέρω) ότι οι περισσότεροι τον επικαλλούνται όταν τον χρειάζονται-και εγώ σε αυτούς μάλλον ανήκω. Αυτό από μόνο του ακούγεται αρκετά εγωιστικό, δεν νομίζεις; Και δεν νομίζω ότι κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια, αν κάνεις ένα μικρό γκάλοπ σε οικογένεια, φίλους, γνωστούς πολύ πιθανόν να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα. Έχω δει πολλούς μηδενιστές και καλά ''άθεους'' να καταφεύγουν στον θεό όταν έχουν κάποιο πρόβλημα-και μεταξύ μας δεν μου φαίνεται και πολύ τίμιο ούτε και αυτό...για αυτό αποφάσισα να ψηφίσω οτί ναι, πιστεύω στον θεό στο γκάλοπ γιατί νομίζω ότι με αντιπροσωπεύει περισσότερο από τις υπόλοιπες απαντήσεις. Το θέμα μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένο και μακάρι κάποια μέρα να μας λυθούν οι απορίες...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Nωεύ, κατ'αρχήν σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι η άποψη μου είναι η σωστή. Η έννοια του θεού είναι μια πολύ περίπλοκη έννοια την οποία έχω προσπαθήσει υπερβολικά πολύ να προσεγγίσω αλλά δεν...:( Ο καθένας έχει κάνει τις δικές του προσπάθειες και σκέψεις πάνω στο θέμα και εγώ απλά παρέθεσα τις δικές μου. Κυρίως προβληματισμοί είναι που μου γεννήθηκαν όταν πολύ απλά σκέφτηκα ''πότε επικαλλούμε προσωπικά τον θεό''. Και ξέρεις τι συμπέρασμα έχω βγάλει (μπορεί να είναι και λάθος, δεν ξέρω) ότι οι περισσότεροι τον επικαλλούνται όταν τον χρειάζονται-και εγώ σε αυτούς μάλλον ανήκω. Αυτό από μόνο του ακούγεται αρκετά εγωιστικό, δεν νομίζεις; Και δεν νομίζω ότι κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια, αν κάνεις ένα μικρό γκάλοπ σε οικογένεια, φίλους, γνωστούς πολύ πιθανόν να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα. Έχω δει πολλούς μηδενιστές και καλά ''άθεους'' να καταφεύγουν στον θεό όταν έχουν κάποιο πρόβλημα-και μεταξύ μας δεν μου φαίνεται και πολύ τίμιο ούτε και αυτό...για αυτό αποφάσισα να ψηφίσω οτί ναι, πιστεύω στον θεό στο γκάλοπ γιατί νομίζω ότι με αντιπροσωπεύει περισσότερο από τις υπόλοιπες απαντήσεις. Το θέμα μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένο και μακάρι κάποια μέρα να μας λυθούν οι απορίες...:):):)

Αγαπητή φίλη, σέβομαι τις σχετικές σου "προσπάθειες" και αντιλήψεις και με το προηγούμενο μου ποστ δεν σου έκανα κριτική, αλλά απλά πάνω στα λόγια σου έβαλα τους δικούς μου σχετικούς προβληματισμούς, που δεν ισχυρίζομαι ότι είναι απαραίτητα και οι σωστοί. Διάλογος να γίνεται! Να είσαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
όχι, όχι καμμία σχέση!!!:) κουβέντα κάνουμε έτσι και αλλιώς...σε καμμία περίπτωση δεν εξέλαβα το πόστ σου σαν κριτική όσο σαν ενστάσεις που καλά κάνεις και έχεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μαλλον θα πρέπει να διαχωρίσουμε την εννοια δημιουργία του κόσμου με τις διάφορες θρησκείες, μπορει να ειναι ανεξάρτητο το ένα με το άλλο. Ο Χριστος, αν υπηρξε, μπορεί να μην ειχε καμία επικοινωνία, πέρα απο αυτήν που νόμιζε ότι είχε, με το Θεό, αν υπάρχει κι αυτός. Το ιδιος και όσοι, αντιπρόσωποι θρησκειών ισχυρίστηκαν οτι του μίλησαν ή έλαβαν εντολές απο αυτόν.

Η δυναμη που σπρώχνει τα πράγματα πρός κάπου, ο Θεός ας το πούμε έτσι, μπορει να μήν έχει περισσοτερη σχέση με την δημιουργία πέραν της ιδέας της ζωής. Μπορεί δηλαδή να δημιουργήθηκε η αρχική πηγή, ενα μόνο κύτταρο κάπου, και έκτοτε, δια μέσου βελτιώσεων και εξελίξεων, να δημιουργήθηκαν όλα τα άλλα. Σε εναν κόσμο απο αντικρουόμενες δυνάμεις, δυναμης αδυναμίας, που επιχειρεί την τέλεια, ιδεατά, ισσοροπία, αυτόματα σαν την απολυτη ισορροπια που θα επέλθει στην σταθμη του νερού στα συγκοιωνουντα δοχεια, οσο κι άν εμείς προσκαιρα τα αναταράξουμε.

Πιέσεις, ανακατατάξεις, χημικές και συμπαντικές αντιδράσεις, συγκρουσεις τάσεων που οδηγούν σε συγκρούσεις αποτελεσματων, ίσως οδηγουν εκ των πραγματων σ'αυτό. Στην απόλυτη αρμονία. κι αυτό να είναι ο Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μαλλον θα πρέπει να διαχωρίσουμε την εννοια δημιουργία του κόσμου με τις διάφορες θρησκείες, μπορει να ειναι ανεξάρτητο το ένα με το άλλο. Ο Χριστος, αν υπηρξε, μπορεί να μην ειχε καμία επικοινωνία, πέρα απο αυτήν που νόμιζε ότι είχε, με το Θεό, αν υπάρχει κι αυτός. Το ιδιος και όσοι, αντιπρόσωποι θρησκειών ισχυρίστηκαν οτι του μίλησαν ή έλαβαν εντολές απο αυτόν.

Η δυναμη που σπρώχνει τα πράγματα πρός κάπου, ο Θεός ας το πούμε έτσι, μπορει να μήν έχει περισσοτερη σχέση με την δημιουργία πέραν της ιδέας της ζωής. Μπορεί δηλαδή να δημιουργήθηκε η αρχική πηγή, ενα μόνο κύτταρο κάπου, και έκτοτε, δια μέσου βελτιώσεων και εξελίξεων, να δημιουργήθηκαν όλα τα άλλα. Σε εναν κόσμο απο αντικρουόμενες δυνάμεις, δυναμης αδυναμίας, που επιχειρεί την τέλεια, ιδεατά, ισσοροπία, αυτόματα σαν την απολυτη ισορροπια που θα επέλθει στην σταθμη του νερού στα συγκοιωνουντα δοχεια, οσο κι άν εμείς προσκαιρα τα αναταράξουμε.

Πιέσεις, ανακατατάξεις, χημικές και συμπαντικές αντιδράσεις, συγκρουσεις τάσεων που οδηγούν σε συγκρούσεις αποτελεσματων, ίσως οδηγουν εκ των πραγματων σ'αυτό. Στην απόλυτη αρμονία. κι αυτό να είναι ο Θεός.

"Μπορεί", "ίσως", "αν" κλπ : αν μία από τις άπειρες πιθανότητες και εικασίες, που μπορούν να γίνουν για τον κόσμο και τη δημιουργία του, αντιστοιχεί στη διάψευση της άρνησής μου για την΄"ύπαρξη" του Θεού, αυτή αρκεί για να απαξιώσει όλες τις υπόλοιπες που Τον αρνούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
"Μπορεί", "ίσως", "αν" κλπ : αν μία από τις άπειρες πιθανότητες και εικασίες, που μπορούν να γίνουν για τον κόσμο και τη δημιουργία του, αντιστοιχεί στη διάψευση της άρνησής μου για την΄"ύπαρξη" του Θεού, αυτή αρκεί για να απαξιώσει όλες τις υπόλοιπες που Τον αρνούνται!

Εχεις δίκιο,πολλά ισως είπα. Αυτά όμως εκφράζουν την πιθανή ερμηνεία που ο κάθε ένας μπόρει να δινει στο Θεό. Αυτό που εγώ πιστεύω με βεβαιότητα είναι ότι ο Θεός ειναι μια φιλοσοφική ρύθμιση την οποία έχουμε απαραίτητη ανάγκη για να λειτουργούμε, σαν νοημονα όντα. Ολοι δηλαδή, αν το ψάξεις θα το δείς, πιστεύουν σε καποιο Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει Θεός. Πως μια μέρα, έτσι επειδη βαριόταν λέει: "Δεν φτιάχνω κανέναν άνθρωπο για να έχω κάτι να περνάει η ώρα..." Ή έστω γιατι ήθελε κάτι να αγαπάει και να φροντίζει. Αν είναι έτσι γιατί τόσοι αθώοι άνθρωποι βασανίζονται καθημερινά και οι ένοχοι διασκεδάζουν πάνω απ'τα "κουφάρια" των θυμάτων τους?
Νομίζω πως είναι πιο λογική η επιστημονική εξήγηση. Είμαστε και ήμασταν ύλη κι όταν πεθάνουμε θα επιστρέψουμε στην αρχική μας κατάσταση. Δεν πιστεύω πως ο Θεός που υποστηρίζουν πως υπάρχει θα ξεδιαλέξει καλούς και κακούς κ ο καθένας θα πάει στην κόλαση ή στον Παράδεισο. Ο Θεός επινοήθηκε για να έχουν οι άνθρωποι από κάπου να πιαστούν στις δύσκολες στιγμες. Άλλωστε γιατί να πιστέψω σε κάτι που δεν έχω δει ποτέ μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Γιατί να επιτρέπω να μου λέει πως να αναθρέψω τα παιδιά μου ο ίδιος εκείνος Θεός που χρειάστηκε να πνίξει τα δικά Του;»—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερζολ) (1833-1899) Αμερικανός πολιτικός, δικηγόρος και ρήτορας.

Πάντα είχα την απορία πώς δένει με την ελεύθερη βούληση ο κατακλυσμός του Νώε;

Ακόμα κι αν υπάρχει, είναι ψεύτης και σαδιστής.

Υ.γ. Τί νόημα ύπαρξης έχουν η αιμοροϊδα, τα κονδυλώματα (ΣΜΝ), ο καρκίνος στα οστά (όπου η μορφίνη θυμίζει σαν καραμέλα χολς με γεύση κεράσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει Θεός.

Αυτός ειναι ο Θεός σου, αυτό που σου δίνει δύναμη. Η πεποίθηση ότι όλα εξαρτώνται απο σένα και μόνο. Ομως υπάρχει και ο παράγων τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Άν έχεις πίστη είναι σαν να'χεις φτερά, μα κάπως πλαστικά...γιατί πίστη είναι προϋπόθεση της γνώσης. Και ποιός είναι αυτός που γνωρίζει πράγματα για τα αφανέρωτα; Τί μπορείς να γνωρίσες από τα βιβλία και τί μέσω βίωσης.

Πώς να πιστέψεις σε κάτι που μοιάζει με μια παγκόσμια θρησκευτκή συνομωσία με αρχαίες ρίζες που'χουν απλώσει παραφυάδες και κάτω απ'τα κρεβάτια μας;

Εξηγώ:

Πώς εξηγείται ο διάβολος;
Οι Χριστιανοί ανησυχούν, γιατί αν υπάρχει διάβολος τότε θα πρέπει να τον έχει δημιουργήσει ο Θεός, αλλιώς πώς υπάρχει;
  • Αν υπάρχει, πρέπει να του το επιτρέπει ο Θεός. Αλλιώς σημαίνει πως δεν μπορεί να τον εξοντώσει. Και τότε ο Θεός είναι ανίκανος, τότε δε μπορείς να τον λές Παντοδύναμο.
  • Αν πάλι ο Θεός δημιούργησε το διάβολο μη ξέροντας ότι επρόκειτο να είναι ο διάβολος, τότε δεν είναι Παντογνώστης. Δημιούργησε το διάβολο, μη ξέροντας ότι ο Αδάμ θα φάει τον καρπό του απαγορευμένου δέντρου!
  • Αν ο διάβολος υπάρχει, τότε ο Θεός δεν μπορεί να είναι πανταχού παρών, γιατί τότε ποιός είναι παρών στο διάβολο; Εκείνος δεν είναι πανταχού παρών -στην καρδιά του διαβόλου τουλάχιστον δεν είναι παρών. Αν είναι, τότε γιατί κατηγορούμε το φτωχό διάβολο;
Πώς να πιστέψω σε μία Θεϊκή Συνομωσία χωρίς λογική που κοροιδεύει τη νοημοσύνη μου;
Ποιός Πατέρας βάζει σε πειρασμό τα πολυαγαπημένα τέκνα του;
Ποιός σε στοιχειώνει αφήνοντας περιθώριο (κάλπικη ελευθερία) να διαλέξεις από μόνος σου το δρόμο που σου αρμόζει, αλλά στη περίπτωση που δε ταυτίζεται με το δρόμο του Θεού, σε περιμένουν καζάνια που βράζουν; (τι αγνή ξεχειλίζουσα αγάπη!)

Πώς να πιστέψω όταν η ύπαρξη του Θεού στηρίζεται εν πολλοίς στη καταγέλαστη ιδέα του προπατορικού αμαρτήματος και στην αντίληψη για τη σωτηρία στον άλλο κόσμο, με όλους τους ρυπαρούς συμβιβασμούς που συνεπάγεται αυτό, όπως τόσο νοηματικά δήλωνε και ο Ανδρέας Μπρετόν στο Entretiens...; (με πρώτη συνέπεια της αντιθρησκευτικής του στάσης να είναι η αναζήτηση του "ιερού" στην καθημερινή ζωή και αποδεικνύοντας ότι υπήρχε "ιερό" χωρίς εξάρτηση απο το θείο κι αυτό προέκυπτε από τις ηθικές ιδιότητες της ύλης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ενω γενικοτερα σαν ιδεα ο χριστιανισμος μοιαζει με μια θρησκεια η οποια εχει ως στοχο μονο ενα καλυτερο κοσμο, ειναι μερικα σημεια τα οποια παντα μου την εδιναν, και ποτε δεν τα καταλαβα. Πολλα απο αυτα ξεκαθαριζω οτι δεν εχουν να κανουν με τη θρησκεια, αλλα με την ελληνικη εκκλησια, και το κατανοω αυτο, οποτε μην μου το ξαναπει κανεις :Ρ
1.Το θεμα της προσευχης στην εκκλησια. Δηλαδη, η θρησκεια λεει προβατακια πηγαιντε στην εκκλησια να προσευχηθειτε τουλαχιστον Χ φορες τη βδομαδα. Και υστερα μου λεει οτι ο θεος ειναι παντου. Εαν ειναι παντου, τοτε γιατι πρεπει ενας χριστιανος να τρεχει στις εκκλησιες για να κανει την προσευχη του; Και ειναι μαλιστα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ αν δεν θελει να ειναι αμαρτωλος; Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο το θεμα.
2. Οι εικονες. Ολη η χαυρα που γινεται οταν η σουπερ θαυματουργη ultra-combo εικονα του οσιου παταπιου ερχεται στην τηνο για παραθερισμο και οοοοοολη η ελλαδα μαζευεται εκει. ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ? Υποτιθεται οτι οταν προσκυνας την εικονα προσκυνας το προσωπο που απεικονιζει και σε αυτο απευθυνεσαι. Τοτε γιατι τρεχουν ολοι για τη συγκεκριμενη εικονα, και περνουν ψυγματα απο το σουπερ ξυλο που εχει και τα πληρωνουν για ψιγματα χρυσου?
3. Η ολη φαση με τους παπαδες που κοιτανε να σου πιασουν το ποπουδακι με καθε ευκαιρια. Ναι ξερω, αυτο εχει να κανει με την εκκλησια και οχι με τον χριστιανισμο και μπλα μπλα. Αλλα με ενοχλει.
4. Ας μη συζητησω καλυτερα για τους τραγοπαπαδες που βγαινουν στην τιβι. Σκουπιδια.
5.Η ολη οπισθοδρομικη διαθεση σε θεματα σεξουαλικα-ομοφυλοφιλικα (νεα παραλαβη)

Αυτα. Περα απο αυτα ομως ειμαι γενικως ανθρωπος της λογικης, οποτε αυτη η θρησκεια δεν μου ταιριαζει, οπως και οι περισσοτερες αλλες. Ουτε πιστευω οτι εαν κοινωνισω-προσευχηθω-εξομολογηθω-κανω ταμα-περπατησωγονατιστη50χιλιομετραμεβραχια-χαρισωστηνπαναγιαμιαχρυσηκαμηλοπαρδαλη τα πραγματα στην ζωη μου θα αλλαξουν ή/και θα πανε καλυτερα. Πολυ απλα γιατι δεν εχω δει ποτε με τα ματια μου κατι τετοιο να συμβαινει. Πολλα ακουω για θαυματα κλπ, αλλα δεν με εχει πεισει κανενα. Προς το παρον λοιπον εγω παραμενω στον αγνωστικισμο και αυτο δηλωνω, ενω πιστευω ακραδαντα οτι τουτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανεις που να βλεπει τι κανει ο καθε ενας απο μας και να κοντρολαρει τη ζωη μας με κανενα τροπο. Εκτος απ τους αμερικανους xD

- Ο αρχικός "Χριστιανισμός", όπως αυτός εκδηλώθηκε μεταξύ των μη Ιουδαϊκών πληθυσμών της ρωμαϊκή; αυτοκρατορίας, χάρη στον προσυλητισμό του Παύλου και της ομάδας του, νουθετούσε σχετικά (με την προσευχή): "Πρεσεύχεστε αδιαλείπτως!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ενω γενικοτερα σαν ιδεα ο χριστιανισμος μοιαζει με μια θρησκεια η οποια εχει ως στοχο μονο ενα καλυτερο κοσμο, ειναι μερικα σημεια τα οποια παντα μου την εδιναν, και ποτε δεν τα καταλαβα. Πολλα απο αυτα ξεκαθαριζω οτι δεν εχουν να κανουν με τη θρησκεια, αλλα με την ελληνικη εκκλησια, και το κατανοω αυτο, οποτε μην μου το ξαναπει κανεις :Ρ
1.Το θεμα της προσευχης στην εκκλησια. Δηλαδη, η θρησκεια λεει προβατακια πηγαιντε στην εκκλησια να προσευχηθειτε τουλαχιστον Χ φορες τη βδομαδα. Και υστερα μου λεει οτι ο θεος ειναι παντου. Εαν ειναι παντου, τοτε γιατι πρεπει ενας χριστιανος να τρεχει στις εκκλησιες για να κανει την προσευχη του; Και ειναι μαλιστα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ αν δεν θελει να ειναι αμαρτωλος; Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο το θεμα.
2. Οι εικονες. Ολη η χαυρα που γινεται οταν η σουπερ θαυματουργη ultra-combo εικονα του οσιου παταπιου ερχεται στην τηνο για παραθερισμο και οοοοοολη η ελλαδα μαζευεται εκει. ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ? Υποτιθεται οτι οταν προσκυνας την εικονα προσκυνας το προσωπο που απεικονιζει και σε αυτο απευθυνεσαι. Τοτε γιατι τρεχουν ολοι για τη συγκεκριμενη εικονα, και περνουν ψυγματα απο το σουπερ ξυλο που εχει και τα πληρωνουν για ψιγματα χρυσου?
3. Η ολη φαση με τους παπαδες που κοιτανε να σου πιασουν το ποπουδακι με καθε ευκαιρια. Ναι ξερω, αυτο εχει να κανει με την εκκλησια και οχι με τον χριστιανισμο και μπλα μπλα. Αλλα με ενοχλει.
4. Ας μη συζητησω καλυτερα για τους τραγοπαπαδες που βγαινουν στην τιβι. Σκουπιδια.
5.Η ολη οπισθοδρομικη διαθεση σε θεματα σεξουαλικα-ομοφυλοφιλικα (νεα παραλαβη)

Αυτα. Περα απο αυτα ομως ειμαι γενικως ανθρωπος της λογικης, οποτε αυτη η θρησκεια δεν μου ταιριαζει, οπως και οι περισσοτερες αλλες. Ουτε πιστευω οτι εαν κοινωνισω-προσευχηθω-εξομολογηθω-κανω ταμα-περπατησωγονατιστη50χιλιομετραμεβραχια-χαρισωστηνπαναγιαμιαχρυσηκαμηλοπαρδαλη τα πραγματα στην ζωη μου θα αλλαξουν ή/και θα πανε καλυτερα. Πολυ απλα γιατι δεν εχω δει ποτε με τα ματια μου κατι τετοιο να συμβαινει. Πολλα ακουω για θαυματα κλπ, αλλα δεν με εχει πεισει κανενα. Προς το παρον λοιπον εγω παραμενω στον αγνωστικισμο και αυτο δηλωνω, ενω πιστευω ακραδαντα οτι τουτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανεις που να βλεπει τι κανει ο καθε ενας απο μας και να κοντρολαρει τη ζωη μας με κανενα τροπο. Εκτος απ τους αμερικανους xD

Αν αυτή ακριβώς είναι η ιδέα σου περί θείου, τότε αυτομάτως αναγορεύεις τους Αμερικανούς ως Θεούς. Τελικά πιστεύεις ή όχι;
Επίσης: Αφού γνωρίζεις πως είσαι εκτός θέματος, γιατί επιμένεις να γράφεις πράγματα που θ' ανήκαν σε άλλο θέμα;
Τέλος: Ποιος είναι ο ορισμός σου για την έννοια "Θαύμα"; Πώς δεν έχεις δει κανένα;

[...]

Νομίζω πως είναι πιο λογική η επιστημονική εξήγηση. Είμαστε και ήμασταν ύλη κι όταν πεθάνουμε θα επιστρέψουμε στην αρχική μας κατάσταση... Άλλωστε γιατί να πιστέψω σε κάτι που δεν έχω δει ποτέ μου?

Ποια ακριβώς νομίζεις πως είναι η επιστημονική εξήγηση; Τι ακριβώς γνωρίζεις περί της επιστήμης, ώστε να τα επικαλείσαι χωρίς να διευκρινίζεις;
Έχεις δει ποτέ κανένα ηλεκτρόνιο; Μήπως κανένα κουάρκ; Πώς τότε πιστεύεις στην ύπαρξή τους;

Πάντα είχα την απορία πώς δένει με την ελεύθερη βούληση ο κατακλυσμός του Νώε;

Ακόμα κι αν υπάρχει, είναι ψεύτης και σαδιστής.

Υ.γ. Τί νόημα ύπαρξης έχουν η αιμοροϊδα, τα κονδυλώματα (ΣΜΝ), ο καρκίνος στα οστά (όπου η μορφίνη θυμίζει σαν καραμέλα χολς με γεύση κεράσι)

Αυτό ακριβώς λένε και οι γνωστικοί για το θεό της Παλαιάς Διαθήκης, ωστόσο δεν το θεωρούν αρκετό ώστε να δηλώσουν άθεοι. Μήπως είσαι αιρετικός παρά άθεος και μας το κρύβεις; Μήπως γι' αυτό και τόση προκλητικότητα;
Η αιμορροΐδα δημιουργεί κακή διάθεση στ' αφεντικά, ώστε να βασανίζουν τους αμαρτωλούς υφισταμένους τους...Επίσης κάνει κάποιους να γράφουν σε φόρα για να το ξεπεράσουν κι έτσι τους κάνει καλό κατά βάθος...
Τα κονδυλώματα είναι τιμωρία για όσους συνουσιάζονται με το θεό, χωρίς προφύλαξη...
Ο καρκίνος στα οστά είναι κι αυτός ένας τρόπος θανάτου, όπως πολλοί άλλοι. Θα ήθελες να είσαι αθάνατος για να πιστέψεις στο Θείον; Τελικά, όταν δεν καταλαβαίνουμε το νόημα κάποιου πράγματος, αυτόματα το απορρίπτουμε;

Πώς εξηγείται ο διάβολος;
Οι Χριστιανοί ανησυχούν, γιατί αν υπάρχει διάβολος τότε θα πρέπει να τον έχει δημιουργήσει ο Θεός, αλλιώς πώς υπάρχει;
  • Αν υπάρχει, πρέπει να του το επιτρέπει ο Θεός. Αλλιώς σημαίνει πως δεν μπορεί να τον εξοντώσει. Και τότε ο Θεός είναι ανίκανος, τότε δε μπορείς να τον λές Παντοδύναμο.
  • Αν πάλι ο Θεός δημιούργησε το διάβολο μη ξέροντας ότι επρόκειτο να είναι ο διάβολος, τότε δεν είναι Παντογνώστης. Δημιούργησε το διάβολο, μη ξέροντας ότι ο Αδάμ θα φάει τον καρπό του απαγορευμένου δέντρου!
  • Αν ο διάβολος υπάρχει, τότε ο Θεός δεν μπορεί να είναι πανταχού παρών, γιατί τότε ποιός είναι παρών στο διάβολο; Εκείνος δεν είναι πανταχού παρών -στην καρδιά του διαβόλου τουλάχιστον δεν είναι παρών. Αν είναι, τότε γιατί κατηγορούμε το φτωχό διάβολο;
Επιτέλους κάτι που συμφωνώ. Δεν πιστεύω στην ιδέα του δυισμού Θεού-Σατανά. Το καλό και το κακό είναι ανθρώπινες επινοήσεις και δεν έχουν κανένα νόημα σε συμπαντικό επίπεδο, ή όπως λέει κάποιος, είναι απλά φαινόμενα.


Πώς να πιστέψω σε μία Θεϊκή Συνομωσία χωρίς λογική που κοροιδεύει τη νοημοσύνη μου;
Ποιός Πατέρας βάζει σε πειρασμό τα πολυαγαπημένα τέκνα του;
Ποιός σε στοιχειώνει αφήνοντας περιθώριο (κάλπικη ελευθερία) να διαλέξεις από μόνος σου το δρόμο που σου αρμόζει, αλλά στη περίπτωση που δε ταυτίζεται με το δρόμο του Θεού, σε περιμένουν καζάνια που βράζουν; (τι αγνή ξεχειλίζουσα αγάπη!)

Πώς να πιστέψω όταν η ύπαρξη του Θεού στηρίζεται εν πολλοίς στη καταγέλαστη ιδέα του προπατορικού αμαρτήματος και στην αντίληψη για τη σωτηρία στον άλλο κόσμο, με όλους τους ρυπαρούς συμβιβασμούς που συνεπάγεται αυτό
Άλλος ένας που έχει απωθημένα με τη χριστιανική κοσμική θρησκεία και το θεωρεί αυτό επαρκές επιχείρημα για να απορρίψει την έννοια του Θείου. Δεν θα κουραστώ να το λέω αυτό, όμως με αυτόν τον τρόπο, άθελά σας, αποδίδετε στον χριστιανισμό και τις άλλες κοσμικές θρησκείες-εξουσιαστικούς μηχανισμούς το αποκλειστικό δικαίωμα να νέμονται την έννοια αυτή. Δηλαδή, αν πιστεύω στον χριστιανισμό, πιστεύω στο Θεό. Αν όχι, δεν πιστεύω σε τίποτε, άρα μόνο εκεί υπάρχει κάτι να πιστέψει κανείς...


όπως τόσο νοηματικά δήλωνε και ο Ανδρέας Μπρετόν στο Entretiens...; (με πρώτη συνέπεια της αντιθρησκευτικής του στάσης να είναι η αναζήτηση του "ιερού" στην καθημερινή ζωή και αποδεικνύοντας ότι υπήρχε "ιερό" χωρίς εξάρτηση απο το θείο κι αυτό προέκυπτε από τις ηθικές ιδιότητες της ύλης).
Και τότε ποιος είναι αυτός που κατασκεύασε την ύλη με τρόπο που να έχει "ηθικές" ιδιότητες και να αποτελεί οδό προς το ιερό; Μήπως το μόνο που κατάφερε ήταν με αυτόν τον τρόπο να αποδείξει κατ' ουσίαν την ύπαρξη Θεού και μάλιστα διαμέσου της "ταπεινής" ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top