Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ποια ακριβώς νομίζεις πως είναι η επιστημονική εξήγηση; Τι ακριβώς γνωρίζεις περί της επιστήμης, ώστε να τα επικαλείσαι χωρίς να διευκρινίζεις;
Έχεις δει ποτέ κανένα ηλεκτρόνιο; Μήπως κανένα κουάρκ; Πώς τότε πιστεύεις στην ύπαρξή τους;
Φυσικά και δεν μπορώ να ξέρω πολλά πράγματα, αλλά η επιστήμη δίνει αποδείξεις για τις ανακαλύψεις της.Ενώ η θρησκεια δεν βασίζεται σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φυσικά και δεν μπορώ να ξέρω πολλά πράγματα, αλλά η επιστήμη δίνει αποδείξεις για τις ανακαλύψεις της.Ενώ η θρησκεια δεν βασίζεται σε κάτι τέτοιο.
Αγαπητή Εύα, μήπως ακόμη αντιμετωπίζεις την επιστήμη, με "θρησκευτικό" τρόπο; Σου εύχομαι πάντως, αυτά που "πιστεύεις" σήμερα για την επιστήμη, να μην σε απογοητεύσουν ποτέ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν θεοί, είμαστε σκλάβοι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωραία τοποθέτηση, αφού για να είσαι σκλάβος πρέπει να πιστεύεις στην υπάρξη κάτι ανώτερου άσχετως αν υπάρχει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ούτε η πίστη (σε Θεό), ούτε η δόξα, ούτε η εξουσία. Η ελευθερία, μόνο η ελευθερία.

Απ'την άλλη βέβαια, το να περνάς από τις οπτασίες της πίστης στα φαντάσματα της λογικής, είναι απλώς σαν να σου αλλάζουν κελί.
Η απιστία δεν μας απελευθερώνει μόνο από τα επίσημα και παλιομοδίτικα είδωλα, αλλά και από τις μεγαλόθυμες ιδέες και τις κοινωνικές ανησυχίες - είδωλα κι αυτά.

Το να βρίσκεις την προσωπικότητα σου χάνοντας την δεν είναι συνάρτηση της πίστης σε θεούς (ούτε δαίμονες).
Είναι απλά η επιβεβαίωση του πεπρωμένου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν θεοί, είμαστε σκλάβοι τους...

Αν δεν "ήμασταν σκλάβοι", έστω κάποιου Θεού, δεν θα αναζητούσαμε ποτέ την Ελευθερία...

Ωραία τοποθέτηση, αφού για να είσαι σκλάβος πρέπει να πιστεύεις στην υπάρξη κάτι ανώτερου άσχετως αν υπάρχει ή όχι.

Πράγματ, ΕΒ, η πίστη είναι αφετηρία, και όλων των αφηρημένων αξιών, όπως ελευθερία, μέλλον, αλήθεια κ.π. Χωρίς πιστή, ούτε καν η άρνηση των παραπάνω, μου φαίνεται δυνατή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
101 Atheist Quotes


Μερικά πετυχημένα:
  • Faith means not wanting to know what is true. - Friedrich Nietzsche
  • Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger
  • Philosophy is questions that may never be answered. Religion is answers that may never be questioned. - Anonymous
  • I contend that we are both atheists. I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours. - Stephen Roberts
  • Whatʼs “God”? Well, you know, when you want something really bad and you close your eyes and you wish for it? Godʼs the guy that ignores you. - Steve Buscemi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω αφηνω ανοιχτο το μυαλο μου:Δεν μπορω να αποδειξω ότι υπαρχει θεος ούτε ότι δεν υπαρχει..Οποτε δεν αποκλειω τιποτα απο τα δυο..Κοινως κανω ότι μπορω με τις δικες δυναμεις...και αναβω και κανα κερακι:P ,κανω και κανα σταυρο ,γιατι δεν ξερεις ποτε.."Συν αθηνά και χειρα κινει' που λενε και οι αρχαιοι...



Οι άθεοι έχουν την ακλονητη πιστη ότι δεν υπαρχει θεος-χωρις λογικη ,εξηγηση αποδειξη ,άρα είναι όσο δογματικοι είναι και παπαδες..Είναι τυχαιο ,που οι γκουρου των αριστερων-μαρξ πχ-έχουν μουσι και εικονα γενικα όπως οι αρχιερεις και οι άγιοι?Είναι η άλλη όψη του ίδιου νομισματος...Σαν το ΚΚε που λεει ότι "δεν πιστευω στο θεο ,αλλα στην υπερτατη δυναμη':D:D:D:D:PΗ απολυτοτητα και ο δογματισμος του ΚΚΕ είναι θρησκευτικος αν το σκεφτεις.Δεν υπαρχει πραγματικα αθεος,,Όλοι πιστευουν σε κατι ,στο χρημα,τη φυση ή έστω στον εαυτο τους....Για να είναι πραγματικα αθεος πρεπει να είναι ή ζωο ή θεος....Το έχετε ακουσει ότι :Σε ένα αεροπλανο που πεφτει δεν υπαρχει κανενας αθεος?:P



Ο Θεος είναι απλα αυτο που δεν γωριζουμε απο το συμπαν..Εκει που τελειωνει η επιστημη αρχιζει θρησκεια...και επειδη ποτε δεν θα μαθουμε ΠΟΤΕ τα παντα για το συμπαν ,παντα θα υπαρχει η αναγκη για Θεο....Οι γνωστοι άθεοι είναι απλα αντιδραστικοι εναντιων της καταπιεσης καποιας ή καποιων υπαρχοντων θρησκειων...Έχουν καταπιεστει κλπ Και βγαζουν τα απωθημενα στα βιβλια τους(γιαυτο και πολλοι είχαν αυτοκαταστροφικο τελος,παρανοιες κλπ Νιτζε πχ).....


Προκαλω έναν άθεο να μου αποδειξει επιστημονικα ότι δεν υπαρχει Θεος.Μονο έτσι θα πιστεψω αυτα που λεει και θα γινω και εγω Άθεος!.Αλλιως πως θα τον πιστεψω?;)


Εγω σκεπτομενος λογικα και χωρις απτες αποδειξεις αφηνω ανοικτο το ερωτημα υπαρξης Θεου...Δεν αποκλειω τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγω αφηνω ανοιχτο το μυαλο μου:Δεν μπορω να αποδειξω ότι υπαρχει θεος ούτε ότι δεν υπαρχει..Οποτε δεν αποκλειω τιποτα απο τα δυο..Κοινως κανω ότι μπορω με τις δικες δυναμεις...και αναβω και κανα κερακι:P ,κανω και κανα σταυρο ,γιατι δεν ξερεις ποτε.."Συν αθηνά και χειρα κινει' που λενε και οι αρχαιοι....Για να είναι πραγματικα αθεος πρεπει να είναι ή ζωο ή θεος....Το έχετε ακουσει ότι :Σε ένα αεροπλανο που πεφτει δεν υπαρχει κανενας αθεος?:P

Ο Θεος είναι απλα αυτο που δεν γωριζουμε απο το συμπαν..Εκει που τελειωνει η επιστημη αρχιζει θρησκεια...και επειδη ποτε δεν θα μαθουμε ΠΟΤΕ τα παντα για το συμπαν ,παντα θα υπαρχει η αναγκη για Θεο....Οι γνωστοι άθεοι είναι απλα αντιδραστικοι εναντιων της καταπιεσης καποιας ή καποιων υπαρχοντων θρησκειων...Έχουν καταπιεστει κλπ Και βγαζουν τα απωθημενα στα βιβλια τους(γιαυτο και πολλοι είχαν αυτοκαταστροφικο τελος,παρανοιες κλπ Νιτζε πχ)...Προκαλω έναν άθεο να μου αποδειξει επιστημονικα ότι δεν υπαρχει Θεος.Μονο έτσι θα πιστεψω αυτα που λεει και θα γινω και εγω Άθεος!.Αλλιως πως θα τον πιστεψω?;)


Εγω σκεπτομενος λογικα και χωρις απτες αποδειξεις αφηνω ανοικτο το ερωτημα υπαρξης Θεου...Δεν αποκλειω τιποτα....

"Εδώ παπάς, εκεί παπάς, που είναι ο παπάς;" ! Είδικά η κατάληξη "Εγώ σκεπτόμενος λογικά...", είναι εξαιρετικά "παπαδίστικη", καθότι λέει (ο "Κύριος"): " ...Τους δε χλιαρούς θέλω εξεμέσει" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Οι άθεοι έχουν την ακλονητη πιστη ότι δεν υπαρχει θεος-χωρις λογικη ,εξηγηση αποδειξη ,άρα είναι όσο δογματικοι είναι και παπαδες..Είναι τυχαιο ,που οι γκουρου των αριστερων-μαρξ πχ-έχουν μουσι και εικονα γενικα όπως οι αρχιερεις και οι άγιοι?Είναι η άλλη όψη του ίδιου νομισματος...Σαν το ΚΚε που λεει ότι "δεν πιστευω στο θεο ,αλλα στην υπερτατη δυναμη':D:D:D:D:PΗ απολυτοτητα και ο δογματισμος του ΚΚΕ είναι θρησκευτικος αν το σκεφτεις.Δεν υπαρχει πραγματικα αθεος,,Όλοι πιστευουν σε κατι ,στο χρημα,τη φυση ή έστω στον εαυτο τους....Για να είναι πραγματικα αθεος πρεπει να είναι ή ζωο ή θεος....Το έχετε ακουσει ότι :Σε ένα αεροπλανο που πεφτει δεν υπαρχει κανενας αθεος?:P
καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου, και όχι για λογαριασμό των άλλων
οι άθεοι ας μας πουν μόνοι τους αν εν τέλει πιστεύουν σε κάτι ή όχι

εν τω μεταξύ τα χεις πάρει με το ΚΚΕ για κάποιο λόγο και ήθελες να το πεις κάπου και είπες να εκτονωθείς εδώ;:hehe: γιατί το μούσι του Μαρξ είναι εντελώς άσχετο με το θέμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...οι άθεοι ας μας πουν μόνοι τους αν εν τέλει πιστεύουν σε κάτι ή όχι...

Πιστεύουν(!), ότι "δεν υπάρχει θεός" ή, ακόμη, ότι "δεν τον έχουμε ανάγκη"(συνήθως το λένε εκείνοι οι "από επιστημονικής απόψεως"!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε παιδια..όταν ζηταω λογικη αποδειξη για να πιστεψω στην αθεια,είναι παπαδιστικο?Παμε καλα?Εμενα σαν επιστημονικο μου φαινεται....Όσο για το μουσι ,εννοω ότι τα άκρα/φανατικοι άθεοι και φανατικοι χριστιανοι,μοιαζουν παρα πολυ(ας πουμε ακρα δεξια με άκρα αριστερα),ως όψεις του ίδιου νομισματος....Ο φανατισμος και η απολυτοτητα βλαπτει παντου...Παν μετρον άριστον ..Τι παραλογο λεω?
Δεν περιμενα αυτες τις αντιδρασεις...Εγω μιλησα λογικα και με επιχειρηματα...:(Περιμενω λογικη αντικρουση...:whistle::whistle::hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν η αθεια δεν αποδεικνυεται επιστημονικα ,και βασιζεται μονο στην πιστη ,είναι μια ακομη θρησκεια!Η οποια λεει στους ανθρωπους να μην πιστευουν σε καμια θρησκεια:P:P:P:P:PΗ τρελα δεν παει στα βουνα..........:confused::confused::hmm::hmm:
Κονως,ένας φανατικος ορθολογιστης-όπως η michelle -όπως έχω καταλαβει..πως να γινει αθεος χωρις λογικη ,ορθολογιστικη αποδειξη?Δηλαδη ένας φανατικος ορθολογιστης στηριζεται αποκλειστικα στην πιστη του για να πιστεψει ότι δεν υπαρχει θεος ή έστω καποια ανωτερη δυναμη?:confused::confused::hmm:
Η αθεια στηριζομενη μονο στην πιστη,μη εχοντας ορθολογιστικη αποδειξη,αναιρει τον ίδιο τον εαυτο της!


Γιατι δεν μου απανταει καποιος λογικα σαν ανθρωπος?Μηπως δεν έχετε επαρκη επιχειρηματα για αντικρουση?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ορισμός της θρησκείας είναι "ένα σύνολο ιδεών/αρχων/γεγονότων που πιστεύουμε χωρίς να έχουμε αποδείξεις για αυτά". Παραείναι απλοϊκό.

Η ιδιομορφία της (κάθε) θρησκείας είναι ότι κατά πασα πιθανότητα δε θα βρούμε ποτε αποδείξεις για την ύπαρξη η μη του Θεού (με οποιαδήποτε μορφή), κατά συνέπεια λοιπόν οι λόγοι που οδηγούν τους ανθρώπους να πιστεύουν είναι καθαρά προσωπικοί.

Πιο συγκεριμένα, ένας άνθρωπος πιστεύει όταν νιώθει την εσωτερική ανάγκη να πιστέψει. Αν υπάρχει η ανάγκη αυτή, όσες αποδείξεις κι αν του φέρουν ότι αυτά που πιστεύει είναι βλακείες αυτός πάλι θα συνεχίσει να πιστεύει, γιατί μέσα στο μυαλό του έχει όλες τις αποδείξεις που χρειάζεται. Όλοι νομίζω έχουμε ακούσει ανθρώπους που πιστεύουν να λένε ότι σε δύσκολες στιγμές η πιστη τους δίνει κουράγιο. Το κουράγιο που παίρνουν είναι για αυτούς απόδειξη, άσχετα αν στην πραγματικότητα πρόκειται για αυθυποβολή η κάποια άλλη παρόμοια ψυχολογική διεργασία (συγγνώμη για την αδόκιμη ορολογία)

Φυσικά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Ένας ανθρωπος που ΔΕ νιώθει την εσωτερική ανάγκη να πιστέψει, δεν πρόκειται να πιστέψει όσες αποδείξεις κι αν του φέρουν. Και ο Θεός ο ίδιος αν ερχόταν μπροστά του θα θεωρούσε ότι είναι μεθυσμένος, ότι είχε οφθαλμαπάτες κλπ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δε χρειάζονται αποδείξεις ούτε για να δεχτείς ούτε για να απορρίψεις μια θρησκεία. Σε αντίθεση με μια ιδεολογία πχ για την οποια μπορεί κάποιος να πειστεί από επιχειρήματα, για τη θρησκεία δεν υπάρχουν αντικειμενικά επιχειρήματα ούτε που να τη στηρίζουν ούτε που να την απορρίπτουν, αλλα ακόμα κι αν υπήρχαν θα ήταν άχρηστα αφού τελικά είναι μονο η ιδιοσυγκρασία και η διάθεση για ανζήτηση του καθενός που καθορίζει τη στάση του.

Τελειώνοντας θα ήθελα να προσθέσω ότι για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω θεωρώ το πιο άκυρο πράγμα του κόσμου τόσο τις τάσεις προσηλυτισμού που έχουν οι θρησκείες (συνήθως πιο πολύ για προσωπικό όφελος των εκπροσωπων τους και όχι τόσο από ενδιαφέρον για την πνευματική διαπαιδαγώγηση αυτών που προσηλυτίζουν) όσο και τις προσπάθειες "διαφωτισμού" που κάνουν κάποιοι ορθολογιστές.

Γιατί να πείσεις κάποιον να πιστέψει όταν δεν το χρειάζεται? Μονο καταπίεση και πικρα θα του προξενήσει.

Αντίστοιχα, γιατί να πείσεις κάποιον να σταματήσει να πιστεύει όταν η πιστη είναι το μονο του στήριγμα? Μπορεί να είναι ψέμα αλλα άμα δεν έχεις κάτι εξίσου δυνατό να του προσφέρεις, η αλήθεια σου θα τον κάνει δυστυχισμένο και δεν ξέρω αν έχει κανεις το δικαίωμα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ορισμός της θρησκείας είναι "ένα σύνολο ιδεών/αρχων/γεγονότων που πιστεύουμε χωρίς να έχουμε αποδείξεις για αυτά". Παραείναι απλοϊκό.
Και όμως αυτο ισχυει σε μεγαλο βαθμο....Για σκεψου....Οι ανθρωποι παντοτε λατρευανε ως θεο αυτο που δεν καταλαβαιναν....Εκει που σταματαει η επιστημη και ανθρωπινη λογικη ,ο ανθρωπος δημιουργει θρησκεια...Γιαυτο και θρησκεια και επιστημη δεν είναι ανταγωνιστικες(όπως στην αμερικη πολλοι στενομυαλοι λενε) αλλα συμπληρωματικες..Εκει που τελειωνει η μια αρχιζει και πρεπει να αρχιζει η άλλη...Και γιαυτο παντα υπαρχουν και οι δυο...Η θρησκεια είναι η απαντηση στο φοβο του αγνωστου,αυτου που δεν μπορουμε να ελεγξουμε..(ένα ατυχημα πχ,η τυχη, οι συμπτωσεις,το απροβλεπτο του κοσμου τουτου...)Είμαστε τοσο ασυλληπτα μικροι σε αφανταστα απειρο και απεραντο συμπαν....Κοκκοι αμμου σε μια απεραντη παραλια.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύουν(!), ότι "δεν υπάρχει θεός" ή, ακόμη, ότι "δεν τον έχουμε ανάγκη"(συνήθως το λένε εκείνοι οι "από επιστημονικής απόψεως"!).
O "αθεος" σημερα ειναι ενας ορος που σημαινει δυνητικά πολλά πραγματα και δεν ειναι ευκολο , ουτε ευστοχο, να τον απλοποιησουμε ετσι.

"Εδώ παπάς, εκεί παπάς, που είναι ο παπάς;" ! Είδικά η κατάληξη "Εγώ σκεπτόμενος λογικά...", είναι εξαιρετικά "παπαδίστικη", καθότι λέει (ο "Κύριος"): " ...Τους δε χλιαρούς θέλω εξεμέσει" !
Τι σχεση εχει η φραση απο ένα κειμενο αμφιλεγομενου ηθους και νοοτροπίας, που γραφτηκε για να ξεχωρισει αυτους που ειναι πραγματικοι ( γερνοντας εμφανως προς το "φανατικοι") χριστιανοι (και αρα μπορουν να ευαγγελιζονται τους χαμενους αμαρτωλους), από αυτους που απλά δηλωνουν πιστοι......με το οτι το παιδι απο πανω λεει οτι απλα δεν ειναι απολυτος και θελει να εχει ανοιχτο το μυαλο του στο θεμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι σχεση εχει η φραση απο ένα κειμενο αμφιλεγομενου ηθους και νοοτροπίας, που γραφτηκε για να ξεχωρισει αυτους που ειναι πραγματικοι ( γερνοντας εμφανως προς το "φανατικοι") χριστιανοι (και αρα μπορουν να ευαγγελιζονται τους χαμενους αμαρτωλους), από αυτους που απλά δηλωνουν πιστοι......με το οτι το παιδι απο πανω λεει οτι απλα δεν ειναι απολυτος και θελει να εχει ανοιχτο το μυαλο του στο θεμα ;
Εγω είμαι και κατα των αθεων και κατα των θρησκοληπτων ,ακριβως επειδη είναι φανατικοι στενομυαλοι...Γιατι τετοια εχθρα απεναντι μου?Εγω νομιζα ότι υπαρχουν όλες οι αποψεις..Εγω είμαι απλως υπερ του μετρου και κατα των ακρων...Και λεω ίσως να υπαρχει Θεος..Ας το πουμε 50-50 πιθανοτητα..Γιατι σας πειραξε τοσο που είπα την αποψη μου για τους αθεους ?Δεν καταλαβαινω...:worry::whistle::whistle:




ια να ξεχωρισει αυτους που ειναι πραγματικοι ( γερνοντας εμφανως προς το "φανατικοι") χριστιανοι (και αρα μπορουν να ευαγγελιζονται τους χαμενους αμαρτωλους), από αυτους που απλά δηλωνουν πιστοι.....
Ειλικρινα αυτο που το καταλαβες απο τα λεγομενα μου?Έλα χριστε και παναγια..:confused::confused::eek::eek::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν απευθυνομαι σε σενα Αγγελε. Δεν εβαλες εσυ το χριστιανικο κειμενο. Απευθυνομαι σε εκεινον που εχω κανει παραθεση (και οσους συμφωνουν). Ισα ισα, που θεωρω σωστη την σκεψη σου. Ισως βιαστηκες ( ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αν η αθεια δεν αποδεικνυεται επιστημονικα ,και βασιζεται μονο στην πιστη ,είναι μια ακομη θρησκεια!Η οποια λεει στους ανθρωπους να μην πιστευουν σε καμια θρησκεια:P:P:P:P:PΗ τρελα δεν παει στα βουνα..........:confused::confused::hmm::hmm:
Κονως,ένας φανατικος ορθολογιστης-όπως η michelle -όπως έχω καταλαβει..πως να γινει αθεος χωρις λογικη ,ορθολογιστικη αποδειξη?Δηλαδη ένας φανατικος ορθολογιστης στηριζεται αποκλειστικα στην πιστη του για να πιστεψει ότι δεν υπαρχει θεος ή έστω καποια ανωτερη δυναμη?:confused::confused::hmm:
Η αθεια στηριζομενη μονο στην πιστη,μη εχοντας ορθολογιστικη αποδειξη,αναιρει τον ίδιο τον εαυτο της!


Γιατι δεν μου απανταει καποιος λογικα σαν ανθρωπος?Μηπως δεν έχετε επαρκη επιχειρηματα για αντικρουση?:worry:

:worry::worry::worry:
Τι επιχειρήματα να σου δώσω για να σου πω ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει Θεός και μάλιστα κάποιος συγκεκριμένος Θεός;;;
Δεν έχω δει κανέναν τους πάντως να κηρύττει και ούτε πρόκειται...Δεν ξέρω αν υπήρξανε ο Αδάμ και η Εύα και όλοι αυτοί που έχεις και έχω και έχουμε ακούσει...Γεννήθηκε ο Χριστός;;;Θα σε γελάσω...Δεν έχω ιδέα εάν τα ευαγγέλια είναι σκέψεις κάποιων ή πραγματικά γεγονότα...
Ορθολογισμός και θρησκεία δεν τα έχουνε και τόσο καλά εδώ και κάτι αιώνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ορθολογισμός και θρησκεία δεν τα έχουνε και τόσο καλά εδώ και κάτι αιώνες...

Πες καλύτερα πως είναι εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top