Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν.

αυτο ειναι η αποψη μου.

σεβασου την.
Εποτε, οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν: Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση. Αρα θα πρεπει να πεθανουν μετα και ολοι οι αλλοι σαν και εσενα που εχουν την ιδια αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση

απο ποτε σε αυτη τη κουβεντα πρεπει να τεκμηριονουμε τις αποψεις μας...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εποτε, οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν: Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση. Αρα θα πρεπει να πεθανουν μετα και ολοι οι αλλοι σαν και εσενα που εχουν την ιδια αποψη.
Δεν είναι προφανές ότι ο epote δεν πιστεύει ότι όντως οι μαύροι είναι κατώτεροι αλλά απλά θέλει να πει κάτι άλλο και το έφερε ως παράδειγμα;
Χρειάζεται και υπότιτλους αυτό;
Άλλωστε αν το εννούσε, θα είχε σβηστεί διότι δεν επιτρέπονται ρατσιστικά μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν είναι προφανές ότι ο epote δεν πιστεύει ότι όντως οι μαύροι είναι κατώτεροι αλλά απλά θέλει να πει κάτι άλλο και το έφερε ως παράδειγμα;
Χρειάζεται και υπότιτλους αυτό;
Άλλωστε αν το εννούσε, θα είχε σβηστεί διότι δεν επιτρέπονται ρατσιστικά μηνύματα.
Μαλιστα,δηλαδη οταν εναs λεει οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν δεν ειναι ειναι αυτο που μαs ερχεται σαν πρωτη σκεψη στο μυαλο για το τι θελει να πει αλλα ειναι κατι αλλο,ειναι δηλαδη σαν τον απατημενο συζυγο που πιανει την γυναικα του στο κρεβατι με καποιον αλλο και εκεινη του λεει οτι δεν ειναι αυτο που νoμιζει αλλα ειναι κατι διαφορετικο.Εγω νομιζω οτι ειναι επιβεβλημενο ο εποτε να ζητηση εστω και ετεροχρονισμενα αμεσα ενα μεγαλο συγνωμη προs τουs εγχρωμουs και μετα σε ολουs εμαs εδω στο στεκι για αυτο το βαρυτατο ατοπημα που διεπραξε και για την ακραια και επικινδυνη θεση του πανω σε αυτο το ζητημα.Εαν δεν το κανει θα ειναι ειναι στιγματισμενοs απο ολουs μαs για αυτη του τη δηλωση, εαν το κανει ομωs θα δειξει ενα δειγμα ανωτεροτηταs και ανθρωπιαs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μαλιστα,δηλαδη οταν εναs λεει οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν δεν ειναι ειναι αυτο που μαs ερχεται σαν πρωτη σκεψη στο μυαλο για το τι θελει να πει αλλα ειναι κατι αλλο

Όταν το λέει 1) σε ένα θέμα περι θρησκείας, 2) απαντώντας σε ένα ποστ που του έλεγε "να σέβεσαι την κάθε άποψη" και 3) μαζί με τα όσα είπε παρακάτω ("Αυτή είναι η άποψη μου. Σεβάσου την"), δεν νομίζω ότι απαιτεί ιδιαίτερη νοημοσύνη για να αντιληφθεί κανείς το πνεύμα με το οποίο λέγεται.
Οπότε να με συγχωρείς Φώτη, αλλά τα όσα λες περί συγγνώμης προς τους έγχρωμους και περί ...βαρύτατου ατοπήματος, μου φαίνονται απλά εκτός τόπου και χρόνου (για να μην πω αστεία). Κάποια στιγμή καλό είναι να παραδεχόμαστε ότι κάτι δεν καταλάβαμε και να μην επιμένουμε παιδιάστικα σε αυτό.
Απορώ, πρώτη φορά διαβάζεις άνθρωπο να μιλά μεταφορικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Δεν ζητω συγνωμη γιατι προσωπικα θεωρω οτι οι αφροαμερικανοι ειναι σαφως ανωτεροι απο τους λευκους αλλα λεμε τωρα.

Το θεμα ηταν οτι δεν μπορουν ολες οι αποψεις να ειναι ανεκτες, η μαλλον οχι, ειναι απολυτα επιβεβλημενο ολες οι αποψεις να ειναι ΑΝΕΚΤΕΣ αλλα οχι και να μην επιδεχονται κριτικης.

Για καποιο λογο το να ασκουμε κριτικη στη θρησκεια ειναι κακο, ενω το να ασκουμε κριτικη στους ρατσιστες δεν ειναι.

Παροτι και τα δυο ειναι εξισου παραλογα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Όταν το λέει 1) σε ένα θέμα περι θρησκείας, 2) απαντώντας σε ένα ποστ που του έλεγε "να σέβεσαι την κάθε άποψη" και 3) μαζί με τα όσα είπε παρακάτω ("Αυτή είναι η άποψη μου. Σεβάσου την"), δεν νομίζω ότι απαιτεί ιδιαίτερη νοημοσύνη για να αντιληφθεί κανείς το πνεύμα με το οποίο λέγεται.
Οπότε να με συγχωρείς Φώτη, αλλά τα όσα λες περί συγγνώμης προς τους έγχρωμους και περί ...βαρύτατου ατοπήματος, μου φαίνονται απλά εκτός τόπου και χρόνου (για να μην πω αστεία). Κάποια στιγμή καλό είναι να παραδεχόμαστε ότι κάτι δεν καταλάβαμε και να μην επιμένουμε παιδιάστικα σε αυτό.
Απορώ, πρώτη φορά διαβάζεις άνθρωπο να μιλά μεταφορικά;
Συγνωμη Μichelle αλλα στη χθεσινη του απαντηση προs εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο οτι μιλουσε μεταφορικα δηλαδη. Αs βγει και αs το πει λοιπον οτι μιλουσε μεταφορικα και για ποιο πραγμα και θα λυθει το ολο ζητημα, για να μην υπαρχουν παρεξηγησηs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ας θυμηθούμε και το επικούριον:

"Θέλει ο θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός..

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως είναι και ανίκανος και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε θεό; "
Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση, μην ξεχναs οτι το κακο ειναι κατι το χτιστο και προερχεται απο την ελλειψη του καλου και επειδη δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs επομενοs μονο την παρουσια του κακου πραγμα που δεν ευσταθει αφου στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο) φτανουμε στο λογικο συμπερασμα οτι το φωs που ειναι το καλο και το σκοταδι που ειναι το κακο υπερισχυει το ενα εναντι του αλλου αρα εχουμε μια και μονο αρχη το καλο αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs γιατι κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα και γιατι ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση.


Με αυτό το πόστ, έφτασα πραγματικά να συγκλονιστώ. :confused:
Βρε μπας και ..."κάνω λάθος;"
Και να γιατί το λέω:

Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση
Άρα: Δεν μπορεί να το θελήσει. :worry:



δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs

Σα να λέμε, έχουμε είτε περισσότερη ανηφόρα στον κόσμο, είτε περισσότερη κατηφόρα....:hmm:

...Βασικά, αν είχαμε ταυτόχρονα "ανηφόρα" και "κατηφόρα",
το αποτέλεσμα θα ήταν ένα ομαλότατο ίσωμα,
το οποίο σε προσκαλεί για βάδισμα... αν με πιάνεις.


στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο)


Τους άλλους τους ρώτησες; :P


αναρχια και ελλειψη ταξηs 1

Ενώ τώρα, κοιτάζω τον κόσμο, και αντικρύζω την Αρχή (*) και την τάξη τριγύρω... :worry:


(*) Να θυμηθούμε και τους Αρχαίους Υμών Προγόνους.



Αρχή
σημαίνει Εξουσία.
Ο Θουκιδίδης μάλιστα, αποκαλεί έναν τοπικό άρχοντα
"αρχίδιον".


αναρχια και ελλειψη ταξηs 2



Περίεργο, μα
οσο περισσότερο γερνάω, τόσο περισσότερο
βλέπω την αναρχία, την έλλειψη τάξης
ως φυσιολογικότατη εκδήλώση αυτού του κόσμου.


αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.

Έλα τώρα... κακίες.

Βασικά, όπως λέει και ο βαρώνος του Χόλμπαχ ('Ολμπάχ; 'Ολμπάκ; ...Νωεύ, ο έλληνας μεταφραστής εκείνου του βιβλίου από τον Ονφρέ, με είχε βάλει σε σκέψεις :mad:), όπως λέει ο βαρώνος λοιπόν,
"...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός
αν η άστατη μοίρα
έχει να παίξει
ένα άκαρδο παιχνίδι "
(Από τη ρομαντική νουβέλα De tribus imposteribus. Kυκλοφορεί και στα Ελληνικά)


Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs

Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του
η δική μου και η δική σου άποψη. :P


κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα 1

Άρα, το κακό δεν υπάρχει μόνο τριγύρω μας, αλλά και μέσα μας,
δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

με την ίδια έννοια που ο πρωτόγονος, λάτρης της θεότητας Φύσης,
ήταν η Φύση και ο ίδιος.



κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα 2

Και τερηδόνα. Πάντως, όσο το περιγράφεις,
αυτό το κακό γίνεται όλο και πιο θελκτικό,
όλο και πιο ...ερωτικό, τολμώ δε είπω
σαν γκοθού έφηβη, που χαράζει τις φλέβες της.


ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη

εδώ βέβαια θα μπορούσαμε να ξαναξεκινήσουμε την συζήτηση τόσων σελίδων πιο πίσω,
όπου γίνεται εκτενής αναφορά στό φιλοσοφικά διάτρητο επιχείρημα της "Πρώτης Αιτίας"
μα δεν έχω όρεξη αυτήν τη δεκαετία. Οι ενδιαφερόμενοι ας ανοίξουν το "Γιατί δεν είμαι Χριστιανός" του Μπ. Ράσσελ.




το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση

Όλα αυτά το καλό;;;
Να γιατί ο κόσμος το αποφεύγει,
είναι αβάσταχτη η ζωή, όταν γιωμάει βεβαιότητες... :worry:



Πλάκα πλάκα, όπως λέει ο Ράσσελ
"Το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα
ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες"



----------------------η ώρα του παιδιού---------------------------------------------

Ας θυμηθούμε το επικούριον

Έψιλον-γιώτα ρε αδιόρθωτε. :P



Υγ. Πόσες φορές το έχουμε πεί σε αυτό το τόπικ πάντως; :worry:
Μπας να βρούμε και κάνα δικό μας τσιτάτο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
................
Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του
η δική μου και η δική σου άποψη.
:P




Άρα, το κακό δεν υπάρχει μόνο τριγύρω μας, αλλά και μέσα μας,
δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

με την ίδια έννοια που ο πρωτόγονος, λάτρης της θεότητας Φύσης,
ήταν η Φύση και ο ίδιος.





Και τερηδόνα. Πάντως, όσο το περιγράφεις,
αυτό το κακό γίνεται όλο και πιο θελκτικό,
όλο και πιο ...ερωτικό, τολμώ δε είπω
σαν γκοθού έφηβη, που χαράζει τις φλέβες της.




εδώ βέβαια θα μπορούσαμε να ξαναξεκινήσουμε την συζήτηση τόσων σελίδων πιο πίσω,
όπου γίνεται εκτενής αναφορά στό φιλοσοφικά διάτρητο επιχείρημα της "Πρώτης Αιτίας"
μα δεν έχω όρεξη αυτήν τη δεκαετία. Οι ενδιαφερόμενοι ας ανοίξουν το "Γιατί δεν είμαι Χριστιανός" του Μπ. Ράσσελ.






Όλα αυτά το καλό;;;
Να γιατί ο κόσμος το αποφεύγει,
είναι αβάσταχτη η ζωή, όταν γιωμάει βεβαιότητες... :worry:



Πλάκα πλάκα, όπως λέει ο Ράσσελ
"Το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα
ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες"



----------------------η ώρα του παιδιού---------------------------------------------

...Καθότι, μάλλον, Του είναι άγνωστες(ή καλύτερα άχρηστες;) τέτοιες λέξεις-κλειδιά, που αλλάζουν νόημα, με απλο μετασχηματισμό π.χ. του "λ" σε "κ" ("γραμματική μετάπτωση" δηλαδή), από απλή ανθρώπινη πονηρία (ή ιδιοφυιία;)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Να θυμηθούμε και τους Αρχαίους Υμών Προγόνους.
Υμών;Νοτ ημών;

Μόνο δικοί Mας πρόγονοι;

Εσύ κατάγεσαι από τη φυλή των Τατάρων; :lol:
Ο Θουκιδίδης μάλιστα, αποκαλεί έναν τοπικό άρχοντα
"αρχίδιον".

Θουκυδίδης, agapoulino. :redface::D

Αρχίδιον = του εαυτού εξουσιαστής.
Υπ'αυτή την έννοια δεν μπορούμε να ασκήσουμε εξουσία επι κανενός και ίσως ούτε ακόμα (επαρκώς) και του ίδιου του εαυτού.

Μα θα πει κάποιος:

Πες το αυτό όταν πας να πληρώσεις εφορία, ΕΥΔΑΠΟΔΕΗΟΤΕΔΕΣ. :/:

Περίεργο, μα
οσο περισσότερο γερνάω, τόσο περισσότερο
βλέπω την αναρχία, την έλλειψη τάξης
ως φυσιολογικότατη εκδήλώση αυτού του κόσμου.

Growing old effect. :bleh: (tip: θολή όραση)

Λίγο πριν το θάνατό σου πάντως θα πάψεις να ασχολείσαι με τη παρατηρούμενη αταξία.
Στην πραγματικότητα όλα είναι εν-τά-ξει αφού ένας ψευτοθεός έχει μεριμνήσει ακόμη και για τη μετακόμιση μας σε άλλη ζωή (μεταφορικά, συμφωνία με τον Χάρο για ποσοστό πόνου, κλπ.)

Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του
η δική μου και η δική σου άποψη. :P

« Nul ne peut se faire justice à soi même »
(Ουδείς δύναται να απονέμει δικαιοσύνη στον εαυτόν του)
(Γαλλική νομική αρχή του Δικαίου)

Ούτε κι ο Θεός ο ίδιος. :redface:


Άρα, το κακό δεν υπάρχει μόνο τριγύρω μας, αλλά και μέσα μας,
δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

με την ίδια έννοια που ο πρωτόγονος, λάτρης της θεότητας Φύσης,
ήταν η Φύση και ο ίδιος.

Στη φύση όμως, δεν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές, ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνέπειες.
Κι ο άνθρωπος (όχι μόνο ο πρωτόγονος) δεν μπορεί να είναι φύση καθώς διέπεται από κίνητρα αυστηρά ωφελιμιστικά. :hmm:

Ακόμη κι αν ο ανθρώπινος "κύκλος" έχει μια σκυθρωπή περηφάνεια που κάτι από της φύσης έχει κλέψει.

Αμφιβάλλω, πάντως αν αυτό είναι pure evil. Μάλλον νοθευμένο με βλακεία.

Εκείνες οι περιγραφές σου κρατούν με πείσμα στον ήχο ένα κόσμο άδειων σχημάτων (της φύσης)
Εσύ έλεγες "ονομάζομαι ουρανός".
Εγώ έλεγα τίποτα.

Πλαστήκαμε να ερωτευόμαστε τις συμπτώσεις...

Και τερηδόνα. Πάντως, όσο το περιγράφεις,
αυτό το κακό γίνεται όλο και πιο θελκτικό,
όλο και πιο ...ερωτικό, τολμώ δε είπω
σαν γκοθού έφηβη, που χαράζει τις φλέβες της.

Κι ακούω την (θεούσα) γκοθού να λέει:
And now, it's time to leave and turn to dust........(ζμποινγκ)

Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις.
Nα μην τις παίρνει ο άνεμος και κανενός θεού πνοή που θα'λεγε κι ο Αναγνωστάκης. :)

Η γλώσσα της ατέλειωτης σιγής του θεού είναι η πιο ταπεινωτική απάντηση.
Το χάραγμα της φλέβας ισοδυναμεί με κρότο στα αυτιά του Δημιουργού, συγκριτικά μιλώντας...

Όλα αυτά το καλό;;;
Να γιατί ο κόσμος το αποφεύγει,
είναι αβάσταχτη η ζωή, όταν γιωμάει βεβαιότητες... :worry:

Μου θύμισες έναν υπο διαμόρφωση συσχετισμό.

"Μα με το Θεό δεν γίνεται κανείς πιο ωραίος;"
"Κάποτε ήμουν πιο άσχημος ξέρετε..."

Δεν ευσταθεί και τόσο σαν διαλογισμός...

Απ' όλα θέλω λεύτερος να πλέω στα χάη του κόσμου
(Κ.Καρυωτάκης)

Γιατί φρονώ πως βεβαιότητες δεν υπάρχουν στα καλά μήτε στα κακά.


--------η ώρα του παιδιού (sequel)--------


Έψιλον-γιώτα ρε αδιόρθωτε. :P

επικούρειον. :redface::redface:

Το μπέρδεψα με το επικουρικό (ταμείο) ----- άτιμε γκούφυ που σε αποπέμψανε από υπουργό και πήγες να ζήσεις στη Ντίσνεϋλαντ. :mad:

Είναι κι αυτή η σκληρή λιτότητα των ημερών που επηρεάζει την ορθογραφία μου, damn it.

Ρεμπεσκάκι μου.
My bad grammar savier. :D:)

Υγ. Πόσες φορές το έχουμε πεί σε αυτό το τόπικ πάντως; :worry:

Εμμμμ...

Δίκιο έχεις.

Δεν ενεργοποίησα τον καταμετρητή επιμυθίων. Super lol.

Μπας να βρούμε και κάνα δικό μας τσιτάτο; :P

  • Αναφέρεις τη θουκυδίδιο προσφώνηση "αρχίδιο" προς κάποιον άρχοντα.
  • Σημειώνεις τη ρήση του Ράσσελ "το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
    οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες" (πλάκα πλάκα) και μάλιστα πλακηδόν :)
  • Επιπροσθέτως παραπέμπεις στον παραπάνω φιλόσοφο για πρώτες αιτίες και άλλα τινά.
  • Προσθέτεις και ρητά του βαρώνου του Χόλμπαχ ή 'Ολμπάχ ή 'Ολμπάκ:
    "...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός αν η άστατη μοίρα έχει να παίξει
    ένα άκαρδο παιχνίδι " από ρομαντικές νουβέλες.
..και χειρονομείς εναντίον μου που χρησιμοποίησα ένα επικούρειο τσιτάτο; :confused:

Εκείνο το παλιό “σε τελευταία ανάλυση” της σοφιστικής στα πηγαδάκια στο αφήνω να το συμπληρώσεις μόνος σου... :P

Πάντως μου μοιάζεις -φορές σαν κι αυτή- σα να διαπνέεεσαι στο κέντρο σου από μια λαθεμένη αντίληψη για το πως καθρεφτίζεται η βάση στο επικοδόμημα. ;)

Επιμυθείς των εντυπώσεων έχουμε πολλούς...;)

Αυτή η τάση να συγχέουμε τους ανθρώπους και τα ιδιοτελή συμφέροντα τους με την αγνή & τέλεια αγάπη του Θεού προς τον άνθρωπο πάντοτε μου δημιουργούσε την απορία αν γίνεται εσκεμμένα ή από άγνοια...

Εγώ πάλι διακρίνω κάποιους πιστούς και "δικηγορίσκους" του Θεού να τρέχουν να πιάσουν θέση στην εποχή της αλαζονείας.

Η κοκορομαχία και σκιαμαχία στο αν υπάρχει θεός έχει αρχίσει και θα έχουμε πιστεύω αρκετούς λεονταρισμούς πριν τον τελικό συμβιβασμό στην πίττα (ή πίπα).
Δηλ. εσύ στη μεριά σου κι εγώ στη δική μου. Εσύ σε φέρετρο και οστεοφυλάκιο κι εσύ σε μπάζα και χωματερές.

Οπότε κράτα και μια πισινή. Δεν μιλάμε για αθώες περιστερές με τις αγνότερες των προθέσεων όπως προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι ο θεός (Σου).

Όλος αυτός ο διχασμός, εύκολα μπορεί να αποφευχθεί.

Keyword: φανέρωση (και μη μου πείς ότι ο θεός είναι ταπεινός και δεν του αρέσει να περιαυτολογεί...)

Αν υπάρχει Θεός, αγαπητέ, είναι πιο κάτω από κει που τον ψάχνουμε. Είναι ακόμα καταραμένος.


Ευχής έργον να συναντηθεί η χτεσινή οπισθοφυλακή (και δεν εννοώ τους θρησκόληπτους) με τους ανιχνευτές του μέλλοντος.

Πάντως εκεί που τους τοποθετείς (στην αγνή και τέλεια θεϊκή αγάπη δηλ.) αμφιβάλλω.

Θα έρθει ο καιρός να το δούμε… δεν βιάζομαι.
Μέχρι τότε θα έχω γίνει...πούλπα.

Ποια σχέση μπορεί να έχεις ένας Πάπας ή ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που λαμβάνει από μόνος του την δόξα και την εξουσία χωρίς να του έχει δοθεί από το Θεό με σκοπό να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα? Ο Πάπας σταυρώθηκε για μας ή Ιησούς Χριστός?

φαρσί εγκόσμιος ο πρώτος, φαρσί "επουράνιος" ο δεύτερος.

Μη με γυρέψεις αλλού
μονάχα εδώ να με γυρέψεις
μόνο σε μένα,
όχι σε σταυρούς επάνω, ούτε σε άμβωνες αραχτό.

Η ποίηση αποφαίνεται ότι ουδείς σταυρώθηκε για κανένα.

Και δε βρίσκω καθόλου ρομαντικό να βασανίζει κάποιος την ύπαρξή του για να χαρίσει παρηγοριά στις καρδιές των ανθρώπων.
Μια κουλαμάρα και μισή είναι αυτό...

Σα να λέμε σκοτώνω εγώ την πεθερά μου και η γυναίκα μου αυτοκτονεί για να με σώσει από την αμαρτία!

Δηλ. με τη σταύρωση τι έκανε ο θεός;
Μας μηδένισε τις αμαρτίες;
Ξεκινήσαμε από το μηδέν με extra κανονάκι; :confused:

Πιστεύετε;
Ον τόπικ: Όχι. Αλλά κι αν υπάρχει θεός, το βρίσκω πολύ απίθανο να είναι τόσο παράφορα ματαιόπονος ώστε να προσβάλλεται από εκείνους που αμφιβάλλουν την ύπαρξή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από δεσμώτης:
Εσύ κατάγεσαι από τη φυλή των Τατάρων;

Των Κατάρων... :P
Μπααα, τόσο μαυριδερός και με απροσδιόριστη Εβραϊκή ρίζα
μάλλον δεν πάω για "Μρ Αρχαία Ελλάς".



Θουκυδίδης
Αμάν, και μετά αναρωτιέμαι γιατί έβγαλα το Λύκειο νύχτα...
Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τη διόρθωση, έχω να το ξαναγράψω ξανά και ξανά
και το να γράφω από μνήμης γίνεται όλο κ πιο δύσκολο ύστερα από μια καθημερινότητα (και μια μέρα).

Λίγο πριν το θάνατό σου πάντως θα πάψεις να ασχολείσαι με τη παρατηρούμενη αταξία.
Λολ, μπορεί να πάω ακαριαία ρε μαν.


Growing old effect.
Ουχ, γέρασα από την εφηβεία κιόλας. :hmm:
(Αυτό σα να με έβαλε σε σκέψεις, βρε λες...?)


Ουδείς δύναται να απονέμει δικαιοσύνη στον εαυτόν του
Άσχετο, να ορισμός για τον Θεό.

----------------------------------------------------

Κι ο άνθρωπος (όχι μόνο ο πρωτόγονος) δεν μπορεί να είναι φύση καθώς διέπεται από κίνητρα αυστηρά ωφελιμιστικά. :hmm:
Γιατί, η Φύση τι κάνει;

Αμφιβάλλω, πάντως αν αυτό είναι pure evil. Μάλλον νοθευμένο με βλακεία.
Άρα: ισχυρότερο, κάτι σαν ουίσκι-μπόμπα.


Εσύ έλεγες "ονομάζομαι ουρανός".
Εγώ έλεγα τίποτα.

Πλαστήκαμε να ερωτευόμαστε τις συμπτώσεις...
Μια σύμπτωση ήσουν και εσύ, μάι λοβ.


Η γλώσσα της ατέλειωτης σιγής του θεού είναι η πιο ταπεινωτική απάντηση.
Ο θεός μιλάει, σύ δεν μπορείς να τον ακούσεις.
Έχεις τη γλυκειά σου φωνή να θαυμάσεις, πάνω από τα υπόλοιπα.


Γιατί φρονώ πως βεβαιότητες δεν υπάρχουν στα καλά μήτε στα κακά.
Τώρα τι να πω,
πως έχεις άδικο ή πως δεν λέμε το ίδιο;
Γιατί πρέπει να κάνεις ολόκληρο τον κύκλο για να στρίψεις μια μικρή γωνία; :worry:
Έχεις κάποιου είδους πολυτέλεια, υποθέτω.



  • Αναφέρεις τη θουκυδίδιο προσφώνηση "αρχίδιο" προς κάποιον άρχοντα.
  • Σημειώνεις τη ρήση του Ράσσελ "το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
    οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες" (πλάκα πλάκα) και μάλιστα πλακηδόν :)
  • Επιπροσθέτως παραπέμπεις στον παραπάνω φιλόσοφο για πρώτες αιτίες και άλλα τινά.
  • Προσθέτεις και ρητά του βαρώνου του Χόλμπαχ ή 'Ολμπάχ ή 'Ολμπάκ:
    "...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός αν η άστατη μοίρα έχει να παίξει
    ένα άκαρδο παιχνίδι " από ρομαντικές νουβέλες.
..και χειρονομείς εναντίον μου που χρησιμοποίησα ένα επικούρειο τσιτάτο
Γιεπ. Και η ρήση του ράσσελ και η ατάκα του Ολμπάχ έχουν ξαναειπωθεί, και θα μεταξαναειπωθούν όσο κανείς δεν κάνει τον κόπο να κάτσει μισή μέρα να διαβάσει 115 σελίδες. Λολ; Εμένα μ λες. Κάτω τα χέρια από τον Επίκουρο, αν φωνάζεις μέσα από την Στοά.



Πάντως μου μοιάζεις -φορές σαν κι αυτή- σα να διαπνέεεσαι στο κέντρο σου από μια λαθεμένη αντίληψη για το πως καθρεφτίζεται η βάση στο επικοδόμημα.
"Λαθεμένη"; Μακάρι,
θα ήταν κ αυτό μια κάποια βεβαιότης.


Επιμυθείς των εντυπώσεων έχουμε πολλούς...
Και είναι λογικό, το αντίθετο είναι οι
"εντυπωσιασθέντες των επιμυθίων"
και τέτοια πλείομειονότητα
ού εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν,
αλλά βρίσε ημάς υπό του πονηρού.






(Υγ. Το ηθικό δίδαγμα σε σύμπτωση: Η αντίπραξη του ότι δεν βάζω αρνητικές ψήφους, δεν βρίσκεται στο να βάζεις εσύ θετικές. Λολ; Τα περί Φύσης που λέγαμε. Μιας και σε τσιτά ο Επίκουρειος, πιάνουμε μια συζήτηση για το Λουκρήτειο Περι Φύσεως...?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Με αυτό το post θα γίνω αντιπαθής αλλά δε βαριέσαι...

Εντάξει, το αν πιστεύεις σε "κατι", ή έστω αν δηλώνεις αδυναμία να βγάλεις συμπέρασμα σχετικά με το αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να πιστέψεις είναι ένα θέμα που όντως σηκώνει συζήτηση. Εγώ έχω καταλήξει πως δεν έχω λόγο να πιστεύω σε κάτι.

Όμως, πέρα απο τα παραπάνω που σηκώνουν κουβέντα, δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να πιστεύουν στον Χριστιανικό θεό (ή και σε άλλες οργανωμένες θρησκείες φυσικά, αλλά ας μείνουμε στα εγχώρια προϊόντα).

Δηλαδή, καλοί μου άνθρωποι που στα παραπάνω posts δηλώνετε Χριστιανοί, πως είναι δυνατόν να θεωρείτε πως υπάρχει ένας παντοδύναμος θεός που αγαπά τους πάντες και να ζείτε στον ίδιο κόσμο με εμάς τους υπόλοιπους; Έχετε καταλάβει τι λέτε;

Είναι παντοδύναμος. Αρα μπορεί να κανει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και αφού θέλει μόνο το καλό μας, θα μπορουσε να το φροντίσει. Επιχειρήματα όπως "θέλει να έχουμε ελευθερία επιλογών" είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ παιδικά, είπαμε είναι παντοδύναμος, θα μπορούσε να μας έχει όλους ευτυχισμένους για πάντα.

Άσε που αυτό το επιχείρημα έχει ως προϋπόθεση την ύπαρξη μας - πράγμα που κάνει αυτή τη σκέψη ανθρωποκεντρική εξ ορισμού. Άσε που ακόμα και οι έννοιες καλό και κακό είναι ανθρωποκεντρικές και δεν έχουν καμμία απολύτως εφαρμογή πέραν της φούσκας που εμείς έχουμε φτιάξει για εμάς.

Όμως, ας σας κάνω τη χάρη και ας δέχτώ οτι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν άνθρωποι, και οτι υπάρχει αντικειμενικό καλό και κακό - for the sake of argument.

Αποφασιστε: Ο θεός είναι παντοδύναμος και γουστάρει να μας βασανίζει; Ο θεός θέλει το καλό μας αλλά δεν είναι παντοδύναμος;

Σε οποιαδήποτε απο αυτές τις περιπτώσεις ο θεός δεν είναι αυτός που μας μαθαίνουν οι παπάδες οτι είναι. Οποιοσδήποτε θεός δεν είναι παντοδύναμος και πανάγαθος δεν είναι ο Χριστιανικός.

Άρα πως γίνεται και πιστεύετε σε αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Με αυτό το post θα γίνω αντιπαθής αλλά δε βαριέσαι...

Εντάξει, το αν πιστεύεις σε "κατι", ή έστω αν δηλώνεις αδυναμία να βγάλεις συμπέρασμα σχετικά με το αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να πιστέψεις είναι ένα θέμα που όντως σηκώνει συζήτηση. Εγώ έχω καταλήξει πως δεν έχω λόγο να πιστεύω σε κάτι.

Όμως, πέρα απο τα παραπάνω που σηκώνουν κουβέντα, δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να πιστεύουν στον Χριστιανικό θεό (ή και σε άλλες οργανωμένες θρησκείες φυσικά, αλλά ας μείνουμε στα εγχώρια προϊόντα).

Δηλαδή, καλοί μου άνθρωποι που στα παραπάνω posts δηλώνετε Χριστιανοί, πως είναι δυνατόν να θεωρείτε πως υπάρχει ένας παντοδύναμος θεός που αγαπά τους πάντες και να ζείτε στον ίδιο κόσμο με εμάς τους υπόλοιπους; Έχετε καταλάβει τι λέτε;

Είναι παντοδύναμος. Αρα μπορεί να κανει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και αφού θέλει μόνο το καλό μας, θα μπορουσε να το φροντίσει. Επιχειρήματα όπως "θέλει να έχουμε ελευθερία επιλογών" είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ παιδικά, είπαμε είναι παντοδύναμος, θα μπορούσε να μας έχει όλους ευτυχισμένους για πάντα.

Άσε που αυτό το επιχείρημα έχει ως προϋπόθεση την ύπαρξη μας - πράγμα που κάνει αυτή τη σκέψη ανθρωποκεντρική εξ ορισμού. Άσε που ακόμα και οι έννοιες καλό και κακό είναι ανθρωποκεντρικές και δεν έχουν καμμία απολύτως εφαρμογή πέραν της φούσκας που εμείς έχουμε φτιάξει για εμάς.

Όμως, ας σας κάνω τη χάρη και ας δέχτώ οτι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν άνθρωποι, και οτι υπάρχει αντικειμενικό καλό και κακό - for the sake of argument.

Αποφασιστε: Ο θεός είναι παντοδύναμος και γουστάρει να μας βασανίζει; Ο θεός θέλει το καλό μας αλλά δεν είναι παντοδύναμος;

Σε οποιαδήποτε απο αυτές τις περιπτώσεις ο θεός δεν είναι αυτός που μας μαθαίνουν οι παπάδες οτι είναι. Οποιοσδήποτε θεός δεν είναι παντοδύναμος και πανάγαθος δεν είναι ο Χριστιανικός.

Άρα πως γίνεται και πιστεύετε σε αυτόν;


η μεγαλυτερη διδασκαλια του χριστιανισμου (εκτος απο την "αγαπη") ειναι η "ελευθερη βουληση" που χαρισε ο θεος στον ανθρωπο.ο θεος εδωσε την κολαση και τον παραδεισο ,το καλο και το κακο ,και αφησε το ανθρωπινο ειδος να διαλεξει μονο του τον δρομο του.αυτο (η βουληση) ειναι το χαρακτηριστικο που διαφοροποιει τον ανθρωπο απο τα υπολοιπα ζωα.ο ανθρωπος λοιπον επελεξε το κακο (προπατορικο αμαρτημα) και χαραξε την πορεια του.ετσι εξηγειται η υπαρξη του κακου στον κοσμο επισημα απο την χριστιανικη διδασκαλια.το κακο δεν αποδιδεται στον θεο αλλα στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου που ο "παντοδυναμος" προσφερε ως δωρο.
οπως ειχα ξαναπει ,ουτε εγω πιστευω σε κανενα θρησκευμα ακριβως επειδη ειναι ανρθωπινα δημιουργηματα.τακτοποιημενα ακριβως οπως βολευει κατα την γνωμη μου για να "ελεγχουν" την αδυναμια του ανρθωπινου ειδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
η μεγαλυτερη διδασκαλια του χριστιανισμου (εκτος απο την "αγαπη") ειναι η "ελευθερη βουληση" που χαρισε ο θεος στον ανθρωπο.ο θεος εδωσε την κολαση και τον παραδεισο ,το καλο και το κακο ,και αφησε το ανθρωπινο ειδος να διαλεξει μονο του τον δρομο του.αυτο (η βουληση) ειναι το χαρακτηριστικο που διαφοροποιει τον ανθρωπο απο τα υπολοιπα ζωα.ο ανθρωπος λοιπον επελεξε το κακο (προπατορικο αμαρτημα) και χαραξε την πορεια του.ετσι εξηγειται η υπαρξη του κακου στον κοσμο επισημα απο την χριστιανικη διδασκαλια.το κακο δεν αποδιδεται στον θεο αλλα στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου που ο "παντοδυναμος" προσφερε ως δωρο.
οπως ειχα ξαναπει ,ουτε εγω πιστευω σε κανενα θρησκευμα ακριβως επειδη ειναι ανρθωπινα δημιουργηματα.τακτοποιημενα ακριβως οπως βολευει κατα την γνωμη μου για να "ελεγχουν" την αδυναμια του ανρθωπινου ειδους.

Εφ όσον είναι παντοδύναμος και πανάγαθος θα μπορούσε να κάνει κάποιο καλύτερο δώρο χωρίς λάκκους στη φάβα.

Eξ άλλου αυτός θα καθόριζε και το τι μας κάνει ευτυχισμένους. Το οτι μας κάνει ευτυχισμένους η ελευθερία κινήσεων πρέπει να θεωρήσεις πως είναι εξ ίσου δικό του έργο με το γεγονός πως μας την παρέχει.

Οπότε το "δώρο" του είναι ενα ναι-μεν-αλλά δώρο. Πόσο πανάγαθος σου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Εφ όσον είναι παντοδύναμος και πανάγαθος θα μπορούσε να κάνει κάποιο καλύτερο δώρο χωρίς λάκκους στη φάβα.

Eξ άλλου αυτός θα καθόριζε και το τι μας κάνει ευτυχισμένους. Το οτι μας κάνει ευτυχισμένους η ελευθερία κινήσεων πρέπει να θεωρήσεις πως είναι εξ ίσου δικό του έργο με το γεγονός πως μας την παρέχει.

Οπότε το "δώρο" του είναι ενα ναι-μεν-αλλά δώρο. Πόσο πανάγαθος σου φαίνεται;


μα δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο η κακο κατι στο οποιο δεν πιστευω.απλως θεωρω οτι για να το κρινω πρεπει να δω με τα δικα του ματια.(να δω την δικη του αληθεια).κι οχι με τα ματια της δικης μου λογικης.
το να πιστευεις σε κατι υπερφυσικο ,σημαινει οτι δεν μπορεις να το εξηγησεις κι απλως πιστευεις σε αυτο.αν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης σαφως και θα βγεις νικητης αλλα μονο για αυτους που επισης εκλογικευουν τον θεο.για εκεινους που πιστευουν θα παραμενεις απλως ενας αθεος ή ακομα χειροτερα ενας αμαρτωλος!κι εκει ακριβως ειναι η "μαγκια" αυτου του κατασκευασματος που λεγεται θρησκεια.παραλυει την λογικη ,υψωνει τον φοβο κι ετσι μπορει να κατευθυνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
μα δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο η κακο κατι στο οποιο δεν πιστευω.απλως θεωρω οτι για να το κρινω πρεπει να δω με τα δικα του ματια.(να δω την δικη του αληθεια).κι οχι με τα ματια της δικης μου λογικης.
το να πιστευεις σε κατι υπερφυσικο ,σημαινει οτι δεν μπορεις να το εξηγησεις κι απλως πιστευεις σε αυτο.αν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης σαφως και θα βγεις νικητης αλλα μονο για αυτους που επισης εκλογικευουν τον θεο.για εκεινους που πιστευουν θα παραμενεις απλως ενας αθεος ή ακομα χειροτερα ενας αμαρτωλος!κι εκει ακριβως ειναι η "μαγκια" αυτου του κατασκευασματος που λεγεται θρησκεια.παραλυει την λογικη ,υψωνει τον φοβο κι ετσι μπορει να κατευθυνει.

αρα δικαιολογείς το να πιστεύει κάποιος κάτι τυφλα;

σε μια κουβέντα όλοι πρέπει να πουν τις απόψεις τους και, αν πρόκειται για κάποιου είδους debate, θα πρέπει να παραθέσουν επιχειρήματα. Εγώ αυτό κάνω και ουσιαστικά δικαιολογώ το για ποιόν λόγο δεν γίνεται να πιστέψω στον θεό, εν προκειμένω στον συγκεκριμένο.

Βρίσκω υποκριτικό όμως απο πλευράς χριστιανών το οτι εκλογικεύουν την πίστη τους για να την παρουσιάσουν σαν την αλήθεια και μας την σερβίρουν πχ στο σχολείο.

Αν θες να πιστεύεις τυφλά σε κάτι, κάνε το. Παραδέξου πως το κάνεις χωρίς κανένα επιχείρημα και χωρίς να προσπαθείς να κάνεις λογικό το παράλογο όμως, όπως με το θέμα του "δώρου της ελευθερίας" που έχει σκοπό απλώς να παράγει έναν -ανύπαρκτο όπως δείχνω στο προηγούμενο post μου- αντίλογο στην πιο προφανή αντίφαση του χριστιανισμού!

Σε όσα λες για τις θρησκείες συμφωνώ εντελώς φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εκλογικεύουν το Χριστιανισμό ως εκεί που τους "παίρνει". Όταν δουν τα σκούρα προτάσσουν το πίστευε και μη ερεύνα. Το παν είναι να έχεις την καλοσύνη και την αγάπη μέσα σου όπως δίδασκε ο Χριστός και να πορεύεσαι σύμφωνα με αυτά. Όλα τα άλλα είναι σαλτσούλες (για μένα) για να υποτάσσουν τον κόσμο και να ξεχνά τα πραγματικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
αρα δικαιολογείς το να πιστεύει κάποιος κάτι τυφλα;

δεν το δικαιολογω ,αλλα το σεβομαι.καμια φορα νιωθω πολυ μικρη για να μιλαω για τετοια θεματα.ο αινσταιν λεει οταν εφτασε σε ενα σημειο που δεν μπορουσε πια με τους νομους της φυσικης να εξηγησει το συμπαν ειπε:"τιποτα δεν ειναι τυχαιο στο συμπαν διοτι ο θεος δεν παιζει ζαρια!" οταν το διαβασα αυτο εμεινα μ........ς!αυτο το τερας λογικης και μορφωσεως στο τελος της ζωης του να φτανει σε σημειο αδυναμιας και να παραδεχεται την υπαρξη του θεου;κι ομως.

ακριβως για αυτο σεβομαι την οποιαδηποτε αποψη,δεν μπαινω στην διαδικασια να πεισω κανεναν για τιποτα απλως προσπαθω να αντισταθω οσο μπορω στην βλακεια!!!την βλακεια δεν την σεβομαι.κι εκει θα συμφωνησω μαζι σου (περι σχολειου,επιχειρηματων.....κι οχι μονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δεν το δικαιολογω ,αλλα το σεβομαι.

θα το σεβομουν αν παραδεχοντουσαν πως είναι έτσι.

Κατα τα άλλα δίκιο έχεις σε αυτά που λες, αλλά είναι άλλο αυτο που λες και άλλο το να εντοπίζεις το προφανές ψέμμα, οπως στην κουβέντα για τον χριστιανικο θεο πχ. δεν εισαι καθολου μικρη για'υτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Των Κατάρων... :P
Μπααα, τόσο μαυριδερός και με απροσδιόριστη Εβραϊκή ρίζα
μάλλον δεν πάω για "Μρ Αρχαία Ελλάς".

Για σένα Μr Qatar. :redface:
استعراض قطر ستعراض لومينا اس اس نيسان مكينة لومينا من قروب


Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Παρακαλώ. :)

Λολ, μπορεί να πάω ακαριαία ρε μαν.

:'(


Γιατί, η Φύση τι κάνει;

Ο,τι έκανε χρόνια τώρα με αξιοδάκρυτη ακρίβεια. Χωρίς εκδικητικές αναμίξεις ή θεληματικές συμπεριφορές. Δεν θέλει η φύση. Συμπεραίνει. Εμείς θέλουμε να κάνει (ή να μη κάνει) αλλά απόψε βρέχει είτε το θέλουμε είτε όχι...

Μια σύμπτωση ήσουν και εσύ, μάι λοβ.

Για αποστολές συμπτωματικών εμπειριών στο:

varounkampanes@osymptoμαtikoshamos.com

Αν αναφέρεσαι στο αντικειμενικό τυχαίο, σου'χω νέα. Είσαι πιο σουρρεαλιστής από όσο φαντάστηκες.
Αν αναφέρεσαι στις συμπτώσεις του Kammerer σε κόβω να τη βγάζεις με τις ώρες στα παγκάκια για να αποδείξεις ότι ο κόσμος είναι σαν ένα μωσαϊκό, που παρά τις συνεχείς ανακατατάξεις και αλλαγές θέσεων των κομματιών που το απαρτίζουν, φροντίζει πάντα να φέρνει κοντά το όμοιο με το όμοιο («Das Gesetz der Serie»)
Ή μήπως εννοείς τα περί συγχρονικότητας (αρχή μιας μη-αιτιακής σύνδεσης) κατά Pauli και Yung ?

Ο θεός μιλάει, σύ δεν μπορείς να τον ακούσεις.
Έχεις τη γλυκειά σου φωνή να θαυμάσεις, πάνω από τα υπόλοιπα.

Το συγκεκριμένο σχολιάκι δεν περιέχει αυτόν που μιλάει ως θεατή του ακροατηρίου, οπότε μάλλον περιέχει αγκίστρια συναισθήματος ικανά να λειτουργήσουν ενοχικά και συμμετοχικά στον μη Αλβανό αναγνώστη.

Καλοπροαίρετη μεν, αυθαίρετη δε ποιητική προβολή του πως δεν πρέπει να βιώνεται ο αυτοθαυμασμός στη λογική του "πάψε κι άκου".

Η επιχειρούμενη επιθεώρηση “πρόχειρη” και συνυφασμένη με μέρος της αόρατης πραγματικότητας μου μοιάζει με καταγραφή της αμηχανίας σου. :hmm:

Στην αμηχανία αυτή και στο θεολογικό -μόνο πρόσκαιρο ελπίζω- αλληθώρισμα βρίσκονται και αρκετοί “άνθρωποι του πνεύματος” και σήμερα, εκτός από αυτούς που έγιναν ρατσιστές και εκσυγχρονίστηκαν κανονικά χωρίς να πάρουν πρέφα…:P

Η τρέχουσα πραγματικότητα μπορεί να είναι της σφαλιάρας, αλλά δίνει και σφαλιάρες στο ναρκισσισμό μας, νο νταουτ.

Αλλά, λιγότερες εύκολες κρίσεις, λιγάκι πιο ανοιχτά μάτια.
Κι εγώ για την (φουκαριάρα) μάνα μου θεός τυγχάνω, αλλά δεν το ξέρετε…:P

Τώρα τι να πω,
πως έχεις άδικο ή πως δεν λέμε το ίδιο;
Γιατί πρέπει να κάνεις ολόκληρο τον κύκλο για να στρίψεις μια μικρή γωνία; :worry:
Έχεις κάποιου είδους πολυτέλεια, υποθέτω.

Ολόκληρο κύκλο μπορούσε να διαγράψει κι η Κούνεβα, αλλά της έριξαν ακουαφόρτε στο στόμα κι έμεινε στο παρά πέντε του ημικυκλίου...
Και σ' έχω για τρομοκράτη...:help:

Γιεπ. Και η ρήση του ράσσελ και η ατάκα του Ολμπάχ έχουν ξαναειπωθεί, και θα μεταξαναειπωθούν όσο κανείς δεν κάνει τον κόπο να κάτσει μισή μέρα να διαβάσει 115 σελίδες. Λολ; Εμένα μ λες. Κάτω τα χέρια από τον Επίκουρο, αν φωνάζεις μέσα από την Στοά.

Αν η στοά είναι μασσονική, δεν είμαι εγώ η φωνή. :D
Αν είναι υπόγειο κανάλι κάποιου λουλουδιασμένου κήπου, με γιασεμί στο πέτο, παίζει και να'μαι. :redface:

Και λέγοντας "φωνή" μου'ρθαν στίχοι του Χιόνη από τη "φωνή της σιωπής". Διαβάζω στη σελ. 187:

"Πρέπει αν είμαι ποιητής τώρα να τʼ αποδείξω
Δεν ξέρω αν θά ʽχω άλλη ευκαιρία
Ο τεχνητός ετούτος ήλιος ο καιρός μας
Γρήγορα εξατμίζει τους ανθρώπους
Πιο γρήγορα τους ποιητές

Πρέπει τώρα πριν εξατμιστώ
Νʼ απασφαλίσω τον εκρηκτικό μηχανισμό
Που κουβαλάω κρυμμένο στο κρανίο μου
Νʼ ανατινάξω τα τοιχώματα της σκέψης
Να ξεχυθούνε τα μυαλά μου σαν ροδιού ρουμπίνια
Σαν πυρωμένα θραύσματα υπέροχης οβίδας
Σφυρίζοντας μες στον αγέρα απειλητικά
Όπως σφυρίζει η ποίηση όταν ποίηση είναι"


επειδή πολύ τ'αγαπώ κι η σιωπή βροντοφωνάζει περισσότερο κι από ενωμένες κραυγές, sometimes....
Είναι πιο προτιμητέα για τα γούστα μου από στοών φωνές. :)

Άσε που ο φίλτατος επίκουρος λόγω της βασικής ιδέας του να μην ασκείται η φιλοσοφία σε σπουδαστήρια και αίθουσες (και οπωσδήποτε όχι σε δημόσιες στοές), αλλά σε ελεύθερη περιδιάβαση μέσα σε μια απλή ειρηνική φύση, μακριά από το θόρυβο της πόλης, ίδρυσε τη σχολή του δίνοντάς της την ονομασία "Κήπος". ;)

But i guess that was your starting point. (κλεβα μποϊ)


Και μιας και γουστέρνεις τσιτάτα:

"Γιατί ο άλλος
έγινε πρόσφατα μεγάλος
και δεν ακούει
παρά μονάχα αυτό που θέλει
μʼ όλα τα δάχτυλα στο μέλι"


όπως είπε ο Γκανάς

Και είναι λογικό, το αντίθετο είναι οι
"εντυπωσιασθέντες των επιμυθίων"
και τέτοια πλείομειονότητα
ού εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν,
αλλά βρίσε ημάς υπό του πονηρού.

Κύριε Ρεμπεσκέ που ζείτε; Όποιος παραθέτει στιχάκια κι επιμύθια δεν είναι ούτε η πρύμνη ούτε η πλώρη τους κατ'ανάγκην.
Εκτός κι αν είστε ερωτευμένος με Ράσσελ, Λουκρήτειο και όλο το τστιτατοσύννεφο. ;)

Υγ. Το ηθικό δίδαγμα σε σύμπτωση: Η αντίπραξη του ότι δεν βάζω αρνητικές ψήφους, δεν βρίσκεται στο να βάζεις εσύ θετικές. Λολ; Τα περί Φύσης που λέγαμε.

Η αθλιότητα που ο καθένας απωθεί είναι η πραγματικότητα που θα λουστεί, αν δεν έχει αρχίσει ακόμα.
Λέμε τώρα. :P

Δεν υπάρχει λόγος να σχολιαστεί το παραφερνάλιο των θετικών ψήφων κόντρα στη μη ψήφο.
Δε γίνεται να γουστάρει μόνο ο ένας, δηλαδή; :confused:

Όσο για το ότι είμαι φύση επειδή έβαλα θετική, νο νο νοοοοο. Έβαλα θετική γιατί κάνω κέφι τη γραφή σου. Η φύση δεν κάνει το κέφι της. Δε λειτουργεί με κανόνες της θελήσεως. Η φύση επιβάλλει. Άλλο μ'αρέσει με συνέπεια +1 κι άλλο καταρρακτώδης βροχή με συνέπεια πλημμυρισμένα υπόγεια (δε βρέχει επειδή έτσι της αρέσει αλλά ως συνέπεια συννεφιασμένου ουρανού = όχι -1). Δύο διαφορετικές προσεγγίσεις της "συνέπειας".

Κι άμα γουστάρεις την διαφορετική γνώμη δεν ακυρώνεται η δική σου.
Η υποκρισία που κρύβεται στη διγλωσσία φαντάζει κάπως, όμως.

Το να ρίχνουμε θετική στις αντίθετες από τις δικές μας απόψεις δείχνει εκείνο που αν το πω θα κατηγορηθώ ως αλλαζόνας. :P
Και πρέπει να ψάξουμε πολύ στα forums της αλλαζονείας για να βρούμε ένα δημοσιευμένο κείμενο που να είναι αντιτιθέμενο σε κάποιο άλλο κι ο υπογράφων να είχε τουλάχιστον οσμιστεί την έμπνευση που θα προέκυπτε από αυτήν την παραγόμενη αντίθεση εκφράζοντάς τη με ψήφο.

Δηλ. για να καταλάβω τώρα, με ψέγεις για το οτι σου έριξα θετική, ματάκια μου; (ρε μπελάς)

Ο γραπτός λόγος αρέσκεται σε συγκρουσιακό λόγο βελτιωτικού τύπου, αλλιώς είναι μύκητας, νομίζω.

Μιας και σε τσιτά ο Επίκουρειος, πιάνουμε μια συζήτηση για το Λουκρήτειο Περι Φύσεως...?)

Αχά.

Την αγάπη μου.


ο αινσταιν λεει οταν εφτασε σε ενα σημειο που δεν μπορουσε πια με τους νομους της φυσικης να εξηγησει το συμπαν ειπε:"τιποτα δεν ειναι τυχαιο στο συμπαν διοτι ο θεος δεν παιζει ζαρια!" οταν το διαβασα αυτο εμεινα μ........ς!αυτο το τερας λογικης και μορφωσεως στο τελος της ζωης του να φτανει σε σημειο αδυναμιας και να παραδεχεται την υπαρξη του θεου;κι ομως.

Ο αινστάιν είπε ότι ο θεός (=υπέρτατη διανόηση) δεν έπαιζε ζάρια γιατί είχε έφεση στα ...χαρτιά...
Γνωστή σνομπαρία (των ζαριών) στο κύκλο της διανόησης κατά τον ελεύθερό του χρόνο ο Άλμπερτ. ;)

Αν υπάρχει Θεός, παίζει ζάρια και μάλιστα τα ρίχνει πολύ συχνά. Ασσόδυο εμπλοκή (ο γκαντέμης).
Εξάρες έρχονται πάσχα χριστούγεννα μόνο κι αυτό μονάχα αν δεν είσαι άνεργος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top