Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
μεγαλοι επιστημονες είναι θρησκευομενοι..Ο αινσταιν είπε "Ο Θεος δεν παιζει ζαρια"
Κάπου είχα ακούσει ότι πολλές φορές εμείς οι "πιστοί" αναζητάμε δεκανίκια στην πίση μας...

Απομόνωσες μια φράση τού Αϊνστάιν η οποία υποτίθεται ότι λέει... τί;
Σίγουρα ΌΧΙ όλα τα δόγματα τής Ορθοδοξίας. Μπορεί 5 φράσεις πιο πριν να πίστευε στη μετεμψύχωση ή 5 φράσεις πιο μετά να μίλησε για περισσότερους τού ενός θεούς.
Αν ήμασταν σε τόπικ περί αιρέσεων ίσως και να τού ρίχναμε και ανάθεμα τού προβατόσχημου Ούνου...

Γιατί να εμπιστευτώ τη γνώμη του; Θα το ρίξω στη μοιρολατρία (τί μπορώ να καταλάβω εγώ ο μικρούλης; ) ή στην κουλτούρα; (αυτός που είχε μελετήσει πολύ, ήξερε!)

Κάνε τις έρευνές σου και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Υ.Γ. Προχτές πήγαμε να χάσουμε τη μάνα από ανακοπή και ξανα-φιλοσόφησα... Ευχήθηκα μόνο να έχω τη δύναμη να μην επηρεαστεί ποτέ η κρίση μου από το φόβο τού θανάτου... Αν θες, στο εύχομαι και σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειμαι ουδετερος ,δεν εχω καταληξει ακομα..
οποτε δεν προσπαθω να στηριξω καμια πιστη..αλλα μου του δινουν και οι αθεοι που ξεπροβαλλουν παντου και πανε να μας προσηλυτισουν με το ζορι στη θρησκεια τους..θελω να σκεφτομαι μονο μου χωρις καθοδηγητες ενθειας ή αθειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν πίστευα εύκολα, μετά όμως από ένα γεγονός που μου συνέβηκε, ναι ομολογώ, ότι όλα στην θρησκεία μας είναι αληθινά. Και έχει τύχει να συναντηθώ με άθεους, δε με ενοχλεί να μιλήσω μαζί τους, μέχρι στιγμής δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
εγω ειμαι ουδετερος ,δεν εχω καταληξει ακομα..
οποτε δεν προσπαθω να στηριξω καμια πιστη..αλλα μου του δινουν και οι αθεοι που ξεπροβαλλουν παντου και πανε να μας προσηλυτισουν με το ζορι στη θρησκεια τους..θελω να σκεφτομαι μονο μου χωρις καθοδηγητες ενθειας ή αθειας..

Ο.Κ., έχω ακούσει κι εγώ ηλίθια-λαϊκίστικα "επειχειρήματα" τού στυλ "τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε, άρα δεν υπάρχει θεός" όπως και "κοίτα τί ωραία είναι τα λουλούδια, άρα υπάρχει θεός".

Μόνο όσοι (κατά το δυνατόν) απαλάσσονται από τέτοια νοοτροπία μπορούν, αν όχι να βρουν απαντήσεις, τουλάχιστον να κάνουν μια ειλικρινή φιλοσοφική κουβέντα. Ειδικά για τέτοια θέματα που ποτέ δεν εξαντλούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο.Κ., έχω ακούσει κι εγώ ηλίθια-λαϊκίστικα "επειχειρήματα" τού στυλ "τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε, άρα δεν υπάρχει θεός" όπως και "κοίτα τί ωραία είναι τα λουλούδια, άρα υπάρχει θεός".

Μόνο όσοι (κατά το δυνατόν) απαλάσσονται από τέτοια νοοτροπία μπορούν, αν όχι να βρουν απαντήσεις, τουλάχιστον να κάνουν μια ειλικρινή φιλοσοφική κουβέντα. Ειδικά για τέτοια θέματα που ποτέ δεν εξαντλούνται.

Ναι, πράγματι...Θεός δεν είναι κάποιος, που εμπορεύεται την πίστη μας, αλλά απλά, μόνον μας αγαπάει! Νομίζω ότι επ' αυτού συμφωνούσαν και οι τρεις της τρισηλίου (κλασικής ) ελληνικής τραγωδίας, προεξάρχοντος του Ευριπίδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χμμμ μαλιστα οκ,ενδιαφερον θεμα για να εκθεσω την αποψη μου κι εδω.δε διαβασα πολλα μηνυματα που εμφανιστηκαν προηγουμενως αλλα πρεπει να πω πως ουτε κι εγω πιστευω σε βλακειες της θρησκειας.χαλιναγωγουν και περιοριζουν την ελευθερια της ανθρωπινης σκεψης και της δημιουργικοτητας.υπαρχει μοναχα ο,τι βλεπω και αυτο μοναχα πιστευω σαν ανθρωπος.δεν μπορω να πιστεψω σε κατι παραπανω κι ισως εχω κατηγορηθει σαν κυνικος και γι αυτο.μια ζωη εχουμε.ιδεα βεβαια δνε εωχ τι θα συμβει μετα,αλλα πραγματικα οποιος τολμησει να μου πει τι ακριβως συμβαινε μετα και πως θα επιτευχθει το εκαστοτε αποτελεσμα,ε τοτε κακο του κεφαλιου του.ειναι σαφως χειροτερο και χανεται η μαγεια κιολας.
κανεις απολυτως δε νοιαζει.who cares...ειτε αυτο ειναι θεος ειτε ανθρωπος.αυτοι που πιστευουνε μαλλον θεωρουνε πως κατι ανωτερ βρισκεται πανω απ το κεφαλι τους και θελουν καποιον διαρκως να τους καθοδηγει που λεει κι ο μπουκοβσκι.εχει δικιο πραγματικα σε αυτο οταν τον ειχα διαβασει.πως οι ανθρωποι φοβουνται να θεωρησουνε τον εαυτο τους ελευθερο κι ανυποτακτο επιεδη ακριβως δεν εχουνε ιδεα τι θα κανουνε,πως θα πραξουνε χωρις ...Αυτον.
κανεις δε με εφτιαξε.αν μαλιστα παρακολουθειτε συγχρονες θεωριες της φυσικης το διαπιστωνεις αυτο ευκολα.εδω ρε παιδια υπαρχει κιολας η θεωρια πως ειμαστε ενα συμπαν απ τα απειρα που χουνε γινει κατα καιρους ,και πως εντελως στην τυχη κατασκευαστηκε ολοαυτο.πως εντελως τυχαια δηλαδη ειχαμε ορισμενους νομους και χαρακτηριστικα.σαν να πετυχαινεις μια φορα λαχειο.τοσο απλο κι αληθινο.μην τα μεγαλοποιουεμ ολα,ιδιως εδω...στην θρησκευτικοκρατουμενη Ανατολη.life is simple...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
αν μαλιστα παρακολουθειτε συγχρονες θεωριες της φυσικης το διαπιστωνεις αυτο ευκολα.εδω ρε παιδια υπαρχει κιολας η θεωρια πως ειμαστε ενα συμπαν απ τα απειρα που χουνε γινει κατα καιρους ,και πως εντελως στην τυχη κατασκευαστηκε ολοαυτο.πως εντελως τυχαια δηλαδη ειχαμε ορισμενους νομους και χαρακτηριστικα.σαν να πετυχαινεις μια φορα λαχειο.τοσο απλο κι αληθινο.μην τα μεγαλοποιουεμ ολα,ιδιως εδω...στην θρησκευτικοκρατουμενη Ανατολη.life is simple...:):)
Ειμαστε πολυ κολοφαρδοι! Γεννηθηκαμε και ζουμε στο μοναδικο συμπαν μεσα στα απειρα που σχηματιστηκαν αλλα μονο σ'αυτο ετυχε να εχουμε ματια, μυτη, αυτια, στομα, χερια και ποδια και μονο σ'αυτο μπορουμε να αγαπησουμε, να μισησουμε, να ελπισουμε και να απογοητευτουμε. Μα ποσο κολοφαρδοι μπορει να ειμαστε τελικα. Ευχαριστω τη θεα τυχη που τα εβαλε ολα στη θεση τους και δεν πηγαν καταλαθος τα ματια στην πλατη πχ ή τα χερια να εχουν αντιθετη θεση με τα ποδια. Ουυφ, ειμαστε πολυ τυχεροι. Γιουυυπι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειμαστε πολυ κολοφαρδοι! Γεννηθηκαμε και ζουμε στο μοναδικο συμπαν μεσα στα απειρα που σχηματιστηκαν αλλα μονο σ'αυτο ετυχε να εχουμε ματια, μυτη, αυτια, στομα, χερια και ποδια και μονο σ'αυτο μπορουμε να αγαπησουμε, να μισησουμε, να ελπισουμε και να απογοητευτουμε. Μα ποσο κολοφαρδοι μπορει να ειμαστε τελικα. Ευχαριστω τη θεα τυχη που τα εβαλε ολα στη θεση τους και δεν πηγαν καταλαθος τα ματια στην πλατη πχ ή τα χερια να εχουν αντιθετη θεση με τα ποδια. Ουυφ, ειμαστε πολυ τυχεροι. Γιουυυπι!

ναι φιλε δεν το καταλαβαινω που δεν το καταλαβαινεις αυτο που ειπα.υπαρχει αυτη η θεωρια και νομιζω μαλιστα πως ειναι του εντ γουιτεν,τελος παντων αν δεν τον γνωριζεις ενος διασημου και πολυ σπουδαιου αμερικανου φυσικου.
δεν καταλαβαινω επισης γιατι παιρνεις τοσο στα σοβαρα το ανθρωπινο ειδος.δηλαδη θεωρεις πως ειμαστε κατι οτοσμοναδικο επειδη εσυ κι ο καθε κτλ νιωθει ολ αυτα??εντελως τυχαια ειναι ρε φιλαρακι ναι,οσο κι αν αυτο ακουγεται κυνικο.στον πλανητη γη υπαρχουν επισης τα ζωα,μια χαρα οργανισμοι ειναι κι αυτοι,φυτα κτλ κτλ.κι επισης αν εχει τυχει να προχωρησεις παραπερα στο διαστημα και να δεις τι γινεται,ειμαστε εντλεως ασημαντοι.συνεπως δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου.ειμαστε κατι πολυ λιγο για να θεωρουμε ακομακαι μια κουκιδα σε αυτο το πελωριο συμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
κι επισης αν εχει τυχει να προχωρησεις παραπερα στο διαστημα και να δεις τι γινεται,ειμαστε εντλεως ασημαντοι.συνεπως δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου.ειμαστε κατι πολυ λιγο για να θεωρουμε ακομακαι μια κουκιδα σε αυτο το πελωριο συμπαν.
Το οτι μπορει να ειμαστε μικροι δεν σημαινει οτι ειμαστε και ασημαντοι. Και αντιθετως ουτε κατι μεγαλειωδες σημαινει κατι σημαντικο. Εξαλου τι σημαντικο βλεπεις στην απολυτη νεκρα του ατελειωτου συμπαντος μπροστα στα συναισθηματα της επιτευξη ενος ποθητου σου (μικρου) στοχου;

Γγ.Δεν πιστευω στο θεο γιατι παλευα να γραψω ποση ωρα ενα μυνημα με θεμα τις σχεσεις μεσω internet και στο τελος εγινε μια μ@λ@κι@ και χαθηκε. Ξενερωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το οτι μπορει να ειμαστε μικροι δεν σημαινει οτι ειμαστε και ασημαντοι. Και αντιθετως ουτε κατι μεγαλειωδες σημαινει κατι σημαντικο. Εξαλου τι σημαντικο βλεπεις στην απολυτη νεκρα του ατελειωτου συμπαντος μπροστα στα συναισθηματα της επιτευξη ενος ποθητου σου (μικρου) στοχου;

Γγ.Δεν πιστευω στο θεο γιατι παλευα να γραψω ποση ωρα ενα μυνημα με θεμα τις σχεσεις μεσω internet και στο τελος εγινε μια μ@λ@κι@ και χαθηκε. Ξενερωμα.

ρε καλα νταξει...μα ρε φιλε ακριβως αυτο σου λεω και δεν εννοεις να το καταλαβεις.γραφεις εσυ ενα μηνυματα και οπως κι εγω) και νομιζεις πως κατι κανεις.οκ,εμεις ευχαριστιομαστε αλλα αυτο παει αναλογα με το συστημα αναφορας.εγω καλα νιωθω τωρα που γραφω,αλλα δεν ειμαικατισημαντικος συγκριτικα με το συμπαν.ειμαι καιτ πολυ μικρο.το οτι κανω κατι και με ευχαριστει δε σημαινει πως παιρνω τον εαυτο μου και στα πολυ σοβαρα.για την ακριβεια καθολου μαλιστα.αυτο μας εχει κανει κακο,ιδιως εδω.νομιζει ο καθενας πως λεει κατι σημαντικο με εεεενα υφος...χα χα.:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
ρε καλα νταξει...μα ρε φιλε ακριβως αυτο σου λεω και δεν εννοεις να το καταλαβεις.γραφεις εσυ ενα μηνυματα και οπως κι εγω) και νομιζεις πως κατι κανεις.οκ,εμεις ευχαριστιομαστε αλλα αυτο παει αναλογα με το συστημα αναφορας.εγω καλα νιωθω τωρα που γραφω,αλλα δεν ειμαικατισημαντικος συγκριτικα με το συμπαν.ειμαι καιτ πολυ μικρο.το οτι κανω κατι και με ευχαριστει δε σημαινει πως παιρνω τον εαυτο μου και στα πολυ σοβαρα.για την ακριβεια καθολου μαλιστα.αυτο μας εχει κανει κακο,ιδιως εδω.νομιζει ο καθενας πως λεει κατι σημαντικο με εεεενα υφος...χα χα.:D:D
Στο μονο που συμφωνω ειναι η τελευταια προταση σου αλλα συμφωνω 100%. Εχω διαβασει ατελειωτα εντυπωσιακα μυνηματα οσο και ανουσια τα οποια εχουν χασει εντελως το point του θεματος στο οποιο αναφερονται.
Για ολα τα αλλα μου φαινονται λιγο... ασημαντα. Σε σχεση με το συμπαν, παντα.

Γγ. Γιατι δεν πιστευεις στο συμπαν; ή τι σημαντικο βλεπεις να στελνεις μυνηματα στο e-steki; (λεω εγω τωρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε υπερφυσικές θεωρίες, άρα δεν πιστεύω στον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galleon

Νεοφερμένος

Ο Galleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δε φυτρώσαμε παιδιά. Κάποια ανώτερη δύναμη μας δημιούργησε. Όπως και να τον λένε Θεό Αλάχ ή βούδα εγώ προσωπικά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για να μην μπερδευόμαστε όμως να τονίσω πως ο Βούδας δεν θεωρείται Θεός αλλά όπως είναι και το προσωνύμιο του είναι "Πεφωτισμένος" αφού το πραγματικό του όνομα είναι Σιντάρτα Γκαουτάμα και ήταν Ινδός πρίγκιπας. Απλά θεωρείται στα πλαίσια του Βουδισμού ότι περιήλθε σε Νιρβάνα μετά από "βαρύ" διαλογισμό και του αποκαλύφθηκε η απόλυτη αλήθεια του Σύμπαντος. Έτσι και έγραψε τις περίφημες 4 αλήθειες που έιναι ουσιαστικά μονοπάτια για την φώτιση. Σε Νιρβάνα φτάνεις όταν μπορείς να δείς τον πραγματικό κόσμο τραβώντας την κουρτίνα του πόνου και της δυστυχίας και έτσι θα φτάσεις σε ένα καλό σαμσάρα (ανακύκλωση της ζωής). Ουσιαστικά δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος ( ή περισσοτεροι) Θεός(οι) στο Βουδισμό.

Υ.Γ.: Όπως έλεγε και ο Γέροντας Παϊσιος αναφερόμενος στο Νιρβάνα... " Και εγώ αν σηκωθώ απότομα, τα βλέπω όλα κίτρινα..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δε φυτρώσαμε παιδιά. Κάποια ανώτερη δύναμη μας δημιούργησε. Όπως και να τον λένε Θεό Αλάχ ή βούδα εγώ προσωπικά πιστεύω.

Ωραία, ας υποθέσουμε λοιπόν πως "κάποια ανώτερη δύναμη μας δημιούργησε". Τότε από πού "φύτρωσε" αυτή η ανώτερη δύναμη?

Και αν υποθέσουμε πως μία υπερ-ανώτερη δύναμη δημιούργησε την ανώτερη δύναμη (:P), τότε ποιος δημιούργησε την υπερ-ανώτερη δύναμη?

Όπως κατάλαβες δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποια απάντηση αν σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο.

Η επιστήμη υποστηρίζει πως πριν το Big Bang δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ, γιατί δεν υπήρχε ούτε χρόνος αλλά ούτε και χώρος. Αυτά δημιουργήθηκαν ΑΠΟ το Big Bang. Άρα ουσιαστικά, ΝΑΙ, "φυτρώσαμε" φίλε Galleon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υπάρχει πάντως επιστημονική προσέγγιση για το πρώτο αίτιο. Σύμφωνα με τον Rene Thom, διακεκριμένο μαθηματικό με πλούσιο και καινοτόμο έργο στην Τοπολογία και θεμελιωτή της Θεωρίας Καταστροφών, υπάρχει μία μεταφυσική αίσθηση της συνεχείας όταν σκέφτεται κανείς τις αναλογίες...τον Κόσμο πρίν και μετά την Γένεση. Από την αρχή της σταδιοδρομίας του τον απασχόλησε η έννοια του συνόρου. Έψαχνε την "κλασική Δυναμική" έναντι της "Αριστοτελικής Δυναμικής". Πίστευε ότι το ένα παραπέμπει στο άλλο. Η αιωνιότητα για αυτόν είναι μία διαρκής κίνηση. Ο Θεός κατά την άποψή του είναι η πρώτη αιτία για την οποία ακριβώς δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα επειδή ήταν αιώνιος. Δεν υπάρχει στον Θεό όριο γέννησης ή θανάτου.
Επίσης να προσθέσω ότι ο χρόνος και ο χώρος αρχίζουν να υπάρχουν ακριβώς την στιγμή της Γένεσης. Ο Θεός είναι άναρχος, άχρονος, αιώνιος και παντού στην δημιουργία. Είναι το διαρκές και αιώνιο παρόν, έτσι τουλάχιστον έμας τους πιστούς (και μη) μας διδάσκει η Παλαιά Διαθήκη(Torah-Πεντάτευχος). Έτσι κι αλλιώς από την ιερή παράδοση και την ερμηνεία των παλαιοδιαθηκικών κειμένων από τους γέροντες της ερήμου μαθαίνουμε ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε εμείς οι άνθρωποι την ύπαρξη του Θεού αλλά μόνο να ζήσουμε και να έχουμε εμπειρίες από την θεϊκή ενέργεια μέσα στην ζωή μας και στην ψυχή μας. Επειδή είμαστε τόσο μικροί και ανόητα αλαζόνες, για αυτό έγινε ο Θεός άνθρωπος για να γίνει ο άνθρωπος Θεός.Ο Θεός δεν είναι μία επινόηση ή παραμύθι πλέον, ενανθρωπίζεται, εισέρχεται στην ιστορική πραγματικότητα, αποκαλύπτει την Αλήθεια στους ανθρώπους και είναι πρεσβευτής της Αγάπης και της Ταπείνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ωραία, αφού δεν μπορούμε να κατανοήσουμε εμείς οι άνθρωποι την ύπαρξη του θεού, είναι προτιμότερο να πιστέψουμε σε κάτι λογικό, κατανοητό, φυσικό και αποδεδειγμένο που είναι η επιστημονική θεωρία.

Η ύπαρξη του Θεού είναι μία αβάσιμη απόδειξη. Δώσ'τε μου ΕΝΑ υπερφυσικό στοιχείο που μαρτυρά την ύπαρξη του και θα είμαι ο πρώτος που θα μετανοήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η επιστημονική θεωρία πρώτα απο όλα δεν είναι τελείως αποδεδειγμένη-βασίζεται σε θεωρήματα και σε εμπειρικούς νόμους που μπορεί να μην ισχύουν αύριο ( αν εννοείς οτί μπορούμε να αποδείξουμε νόμους που αφορούν ηλεκτρικά φορτία πχ Νόμο Gauss κλπ οκ αλλά αυτά δεν έχουν να κάνουν τίποτα με κάτι μεταφυσικό ή με τον Θεό)- και επίσης ακόμη δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις στα αιώνια ερωτήματα που ταλανίζουν την ανθρωπότητα και νομίζω ότι ποτέ δεν θα μπορέσει.

Όσο για το δεύτερο που λες απλά θα σου πώ πως it doesn't work that way...Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σου πώ υπερφυσικά στοιχεία , αλλά δεν κάνουμε προσυλητισμό εδω μέσα. Ο κάθε ένας έχει τις προσωπικές βιωματικές εμπειρίες αλλά πρέπει εσύ να ψάξεις τον Θεό, αν αδιαφορείς όμως δεν θα τον βρείς και θα συνεχίσεις να λές ότι δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
( αν εννοείς οτί μπορούμε να αποδείξουμε νόμους που αφορούν ηλεκτρικά φορτία πχ Νόμο Gauss κλπ οκ αλλά αυτά δεν έχουν να κάνουν τίποτα με κάτι μεταφυσικό ή με τον Θεό)
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά ο Θεός εξ'ορισμου δεν καθορίζει τα πάντα? Άρα όλο και κάποια σχέση θα έπρεπε να είχαν με τον Θεό
- και επίσης ακόμη δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις στα αιώνια ερωτήματα που ταλανίζουν την ανθρωπότητα και νομίζω ότι ποτέ δεν θα μπορέσει.
Αιώνια ερωτήματα.. χμμ.. το μόνο που μπορεί να μου έρθει στο μυαλό, το οποίο δεν μπορεί ακόμα να απαντήσει η επιστήμη είναι γιατί συνέβη το Big Bang. Απο εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα του στυλ "Γιατί υπάρχει ο άνθρωπος" "Ποιος είναι ο σκοπός του" κτλ, έχουν ήδη απαντηθεί απο την μοριακή επιστήμη, απο την λογική και την παρατήρηση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Ο κάθε ένας έχει τις προσωπικές βιωματικές εμπειρίες αλλά πρέπει εσύ να ψάξεις τον Θεό, αν αδιαφορείς όμως δεν θα τον βρείς και θα συνεχίσεις να λές ότι δεν υπάρχει.
Πίστεψε με, είχα ψάξει, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Πριν λίγο καιρό συνειδητοποίησα πως η θρησκεία το μόνο που καταφέρνει είναι να καταδικάζει τον άνθρωπο, να τον περιορίζει και να του κόβει τα φτερά. Απο τότε που σταμάτησα να πιστεύω μέχρι σήμερα, νιώθω απόλυτα απελευθερωμένος απο την πίεση που μου ασκούσε η πίστη - που ήταν και η κύρια αιτία για να αναρωτηθώ οτι "κάτι δεν πάει καλά" όταν ήμουν θρήσκος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εννοείται (για εμάς τους πιστούς) πως ο Θεός τα καθόρισε όλα. Μέσα από την επιστήμη αναδεικνύεται το μεγαλείο του Δημιουργού και η ομορφιά της φύσης. Αυτή η αρμονία και η ισορροπία από τον μικρόκοσμο μέχρι και τον μακρόκοσμο.
Η επιστήμη δεν έχει βρεί ακόμη το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος και κάτω απο ποιές συνθήκες ( το Big Bang είναι ξεπερασμένη θεωρία, στις μέρες μας επικρατέστερη είναι η θεωρία των υπερχορδών), καθώς επίσης και για άλλα κβαντομηχανικά φαινόμενα όπως το παράδοξο του EPR (ένα θεωρητικό παρά πρακτικό πείραμα αλλά και πάλι είναι "τρομακτικό" διότι αναφέρεται στην ταυτόχρονη αντιστροφή των spin δύο σωματιδίων σε πολύ μεγάλη απόσταση (άπειρη)γεγονός που απαιτεί ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτήν του φωτός). Μην εκθειάζεις την επιστήμη διότι δεν είναι πανάκεια. Η αληθινή επανάσταση εγίνε πριν το πολύ 100 χρόνια με την κβαντομηχανική θεώρια και ακόμη έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε για να ανακαλύψουμε καλύτερα τον κόσμο. Θεωρήσαμε στοιχειώδη σωματίδια τα quarks που και αυτά πρέπει να αποδειχθούν πειραματικά ακόμη ( στην θεωρία όντως δουλεύουν "ρολόι").
Τα παραδοσιακά ερωτήματα της ανθρωπότητας που ποτέ δεν μπορούν να απαντηθούν σύμφωνα με τον Ludwig Wittgenstein αφορούν την αλήθεια και την έσχατη πραγματικότητα όπως επίσης και το λόγο ύπαρξης και δημιουργίας του ανθρώπου. Δε νομίζω να τα έχει λύσει ή απαντήσει ούτε η μοριακή επιστήμη ούτε η παρατήρηση των στοιχειωδών σωματιδίων. Εδώ υπεισέρχεται η φιλοσοφία και πάλι με τους κλάδους της μεταμοντέρνας φιλοσοφίας : τον υπαρξισμό, την ηθική, και την αναλυτική φιλοσοφία.
Δεν ξέρω πως εννοείς την θρησκεία και δεν μπορώ να καταλάβω τι το αρνητικό έχει σε παγκόσμιο επίπεδο. Θρησκεία είναι το οργανωμένο σύνολο κανόνων και δογμάτων καθώς και οι τρόποι λατρείας που εφαρμόζονται από συγκεκριμένη ομάδα πιστών προς το πρόσωπο που πιστεύουν ως Θεό. Λογικό είναι όταν τα παραπάνω εκδηλώνονται από ανθρώπους (ιερείς, βραχμάνους, σούφι κλπ) να υπάρχουν περιπτώσεις σκανδάλων, θεολογικών παρεξηγήσεων, λαθεμένων ερμηνειών, φαινόμενα φανατισμού κλπ. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως απελευθερώθηκα ακόμη περισσότερο με την πίστη μου στον Jesus Christ , έγινα πιο φιλελεύθερος, πιο μετριοπαθής, και προσπαθώ να μην κατακρίνω κανένα γιατί η ζωή είναι προσωπικό αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός. Τα διδάγματα του Ιησού είναι αξεπέραστα και άφθαρτα δια μέσου των αιώνων. Μπορεί η νέα εποχή να μου τον παρουσιάζει ώς επαναστάτη και φιλόσοφο. Έχω διαβάσει Πλάτωνα και Κικέρωνα, Καρτέσιο και Κομφούκιο, Νίτσε και Χέγκελ, αλλά κανένας από αυτούς δεν μου είπε " Έλατε οι κουρασμένοι, οι καταφρονημένοι και οι δυστυχισμένοι του κόσμου σε έμενα, και εγώ θα σας ξεκουράσω ". Κανένας δεν έδωσε την ζωή του και προπάντων κανένας τους δεν αναστήθηκε! Προέβαλε την αγάπη και την συγχώρεση
όταν δέχθηκε μίσος και ραπίσματα.
Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να ξαναψάξεις καλύτερα ίσως. Από κει και πέρα κάνεις ότι θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top