Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

ΜΠΙΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜΠΙΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις. Γιατί είναι όμορφη, όλο συγκινήσεις και ηδονές. Γιατί ακόμα κι όταν μας πικραίνει, το να βγαίνεις από την άλλη μεριά του τούνελ σου δίνει μία ικανοποίηση απερίγραπτη.

:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΣΩ

Νεοφερμένος

Η ΣΩΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θελω να μου πεις εναν λογο για να μην ζεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επειδή είναι πολύ ακριβές στις μέρες μας οι κηδείες; Χώρια τα μνημόσυνα...

Για έναν τσιφούτη σαν εμένα, αυτό θα ήταν το απόλυτο επιχείρημα για να με κάνει να ζήσω πάνω από 100 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?

απάντηση νο1 : κανένας άλλος δεν μπορεί να στο πει , παρα μόνο εσύ στον εαυτό σου
απάντηση νο2 : η ζωή περιέχει τον θάνατο(σε μορφή ύπνου) , ενώ ο θάνατος δεν περιλαμβάνει την ζωή.όχι ; δεν με έχεις δει να κοιμάμαι...
απάντηση νο3 : άκου ερώτηση...έχεις ίντερνετ άρα σίγουρα εξασφαλισμένες τις βιολογικές ανάγκες για να φτάσεις στις κοινωνικές , οπότε απλά σκέψου πως αν και περίεργο εκ πρώτης άποψης αυτοί που παλεύουν κάθε μέρα για τις βιολογικές τους ανάγκες σκέφτονται αυτό το ερώτημα πολύ λιγότερο.Άρα , θα έπρεπε να ντρέπεσαι.Πτου σου, πήγαινε στην εκκλησία και κάνε δέκα τεμενάδες γιατί η ζωή σου δεν σου ανήκει στην δάνεισε ο καλός θεούλης.Στο σημείο αυτό θα πω ανέκδοτο :
-φάε παιδάκι μου όλο το φαγάκι σου..ξέρεις πόσα παιδάκια θα παρακαλούσαν να έχουνε μόνο το μισό
-μα και εγώ για αυτό παρακαλάω
απάντηση νο4 : για να παρηγορείς και άλλους απελπισμένους ότι δεν πορεύονται μόνοι
απάντηση νο5 : όλα τα πράγματα μέχρι και ο κάδος του υπολογιστή σου σου δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία.η παραίτηση από την ζωή είναι πολύ εγωίστρια : δεν σου δίνει ποτέ
απάντηση νο6 : είμαι πράκτορας της διεύθυνσης ηλεκτρονικού εγκλήματος.Αν συνεχίσεις την μουρμούρα θα ρίξω σύρμα στον διοικητά και θα εισβάλουμε σπίτι σου με καλεσμένα κανάλια και κουτσομπολίστικες εκπομπές για αποφυγή ονλάιν αυτοκτονίας.Θα πάρω προαγωγή και θα πάω επιτέλους στο τμήμα που πάντα ονειρευόμουνα : δίωξη νονών (θα υπηρετώ όλη μέρα και δεν θα βλέπω την πεθερά μου).Όμως η γυναίκα μου θα με χωρίσει και είμαι συναισθηματικά δεμένος με τους καβγάδες μας.Οπότε βρες έναν λόγο να ζήσεις και κάνε γρήγορα
απάντηση νο7 : η μαρία-λου'ι'ζα.Είναι από επαρχία , βιάζεται να ζήσει όσα στερήθηκε στο στενόμυαλο επαρχιώτικο σπίτι της , νοικιάζει σε ένα δυαράκι απέναντι σου και όταν ντύνεται αφήνει ανοιχτή την κουρτίνα με την ελπίδα να την δεις.Τα μαλλιά της μοσχομυρίζουν και η μυρωδιά θα έφτανε και στο δωμάτιο σου άμα έβγαζες τις κάλτσες στην βεράντα να αεριστούνε από χτες.
απάντηση νο8 : άκου το it 's a wonderful life από black.Προσοχή μην ακούσεις τα υπόλοιπα που έβγαλε μετά από αυτό - εγώ πάντως ήθελα να αυτοκτονήσω
απάντηση νο9 : είναι άνοιξη.τι παραπάνω θες ; (εγώ πάντως να μην είχα αλλεργία)
απάντηση νο10 : καλά δεν είδες το american beayty πώς τελειώνει ; (αν ναι στείλε να μου εξηγήσεις ποιος σκοτώνει τον σπέισι - εγώ δεν κατάλαβα γιατί ασχολιόμουνα με ένα ποπκόρν που αρνούνταν πεισματικά να βγει από τον τραπεζίτη μου)
απάντηση νο11 : η ζωή είναι ένα αγγούρι : άλλοι το τρώνε και δροσίζονται άλλοι το τρώνε και ζορίζονται.εγώ το τρώω με αλάτι
απάντηση νο12 : δεν συνεχίζω γιατί σε κούρασα.Καλά συνεχίζω : ακόμα και εάν σε κουράσουν οι άνθρωποι , είναι άδικο να λες ότι σε κούρασε η ζωή

@otto : σου έβαλα θετική ψήφο γιατί και εγώ είμαι σκεπτόμενος σπάγγος , αλλά σκέψου το : ίσα-ίσα θα είσαι ο μόνος που δεν θα καλεστεί να πληρώσει τον λογαριασμό.Το πολύ πολύ η χήρα σου αντί να λέει αχ χάος μας άφησες νωρίς , να λέει αχ χάος μας άφησες ταπί.Αλλά ποιος την ακούει;πάντως όχι εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΣΩΣΩ

Νεοφερμένος

Η ΣΩΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
έχεις θα έλεγα πολλές θεωρίες επί του θέματος. Πολλές ώρες ανάλυσής και πολύ καλές απαντήσεις η καλύτερή από όλες ει ναι η νούμερο 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

troufaki18

Νεοφερμένος

Η troufaki18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
@ self-instructive depressing:

Αμίμητος! Έγραψες..

@ ΜΠΙΛ:

Αν πιστεύεις ότι στη ζωή είναι όλα ρόδινα και πάνε πρίμα, είναι χαρά μου που σε ενημερώνω ότι κάνεις τραγικότατο λάθος! Αν η ζωή δεν είχε φορτούνες και τις άσχημες και δύσκολες στιγμές της, τότε οι όμορφες στιγμές θα έχαναν από γλύκα!

Ένας βασιλιάς είχε βάλει να του φτιάξουν και να του δώσουν να φάει το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου. Του πήγανε πολλοί από λίγο ψωμί, μα εκείνος επέμενε πως κανένα από αυτά δεν ήταν τόσο γλυκό και νόστιμο. Ώσπου μία μέρα ήρθε ένας φτωχός αγρότης και του υποσχέθηκε του βασιλιά αυτό που είχε ζητήσει. Ο φτωχός αγρότης πήρε στο χωράφι του τον βασιλιά και μαζί και οι δυο οργώσανε το χωράφι, έσπειραν, φρόντιζαν μήνες ολόκληρους το χωράφι με το στάρι, έπειτα θέρισαν, ... , ο βασιλιάς ζύμωσε το ψωμί, το έψησε κι ύστερα κάτσανε μαζί και δοκίμασαν το ψωμί που είχαν φτιάξει ύστερα από κόπους ενός έτους. Ο βασιλιάς τότε είπε: "Είναι αλήθεια πως τόσο γλυκό ψωμί δεν είχα φάει ποτέ άλλοτε.."

That's life my friend!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους για να ζει κάποιος είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά καμία μα καμία διαβεβαίωση και από κανέναν ότι ο θάνατος είναι καλύτερος
Αν πεθάνεις που ξέρεις ότι δεν υπάρχει τίποτα και ότι δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από αυτό που βιώνεις τώρα πιθανά?

Ενας άλλος καλός λόγος για να ζήσει κάποιος σήμερα είναι το άγνωστο αύριο
Από τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα συμβεί το επόμενο λεπτό την επόμενη μέρα τον επόμενο μήνα.... το να πεθάνεις είναι "ανόητο"
Σήμερα θες να πεθάνεις γιατί χρωστάς
Αύριο μπορεί να κερδίσεις το Λοττο

Η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις, γιαυτό είναι καλό να ζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μμμμ, εχω αναρωτηθει πολλες φορες στο παρελθον.
Τελικα εζησα απο καθαρη περιεργεια. Οπως, οσο χαλια κι αν ειναι η ταινια, δεν εχω φυγει απο το σινεμα ποτε.

Τωρα εχω αλλαξει γνωμη - ειμαι καλα. Λιγες ταινιες πια δεν εχουν ανατροπη εδω που τα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Γιατι εισαι ο ΜΠΙΛ ρε, γι'αυτο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι δεν τα εχεις δοκιμασει ακομα ολα, δεν τα εχεις νιωσει ακομα ολα, δεν τα εχεις ζησει ολα..

Δες την ζωη σαν μια ταινια, αρχιζεις να την βλεπεις, στα πρωτα λεπτα εχει μονο τιτλους και βαριεσε, την γυρνας λοιπον και βλεπεις τα 5 τελευτεα λεπτα. Τελικα τι καλαβες; Ποσο σου αρεσε; Αν δεν δεις ολη την ταινια δεν μπορεις να εχεις συμπερασματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος γιά να μη ζείς;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος για να ζω;

Για να #$%^%@# τις ζωές των άλλων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ελα μου ντε... ποιος ο λογος?? για να δουμε...
ερχομαστε χωρις τη θεληση μας σε ενα περιβαλλον και ενα κοσμο που καποιοι ασχετοι χειριζονται καταστασεις , τρωμε μια ζωη πισω απο τα θρανια για να σπουδασουμε και μετα να συνειδητοποιησουμε οτι μπορει ποτε να μην βρουμε τη δουλεια που θα θελαμε , εντομεταξυ γνωριζουμε κοσμο κανουμε φιλιες , σχεσεις , πληγωνομαστε , χαιρομαστε σε καποια φαση παντρευομαστε κανουμε παιδακια αγχωνομαστε που τα εξοδα ειναι πολλα τα προβληματα ακομα πιο πολλα, μεγαλωνουμε, γερναμε και μια καλη μερα καθως καθομαστε στον ηλιο να ζεσταθουμε κοιταμε πισω και....

εδω ειναι η απαντηση. οταν θα κοιταξεις πισω καποτε να μπορεις να δεις ολα τα πιο πανω σαν εμπειριες καλες κακες που σε εκαναν αυτο που εισαι , που σε διαμορφωσαν σαν ατομο και να λες ενταξει μωρε παρολες τις δυσκολιες εζησα οπως εγω θεωρουσα σωστα και τα καταφερα.

και αφου ηρθαμε που ηρθαμε ας ζησουμε τοτε οσο μπορουμε τα καλα και τα κακα της ζωης...:)

υ.γ. η ταινια η πολη των αγγελων νομιζω δειχνει λιγο απο το μεγαλειο του να ζεις και να μπορεις να γευτεις και να αισθανθεις τοσα πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είμαι κατάλληλος για να απαντήσω σε ένα τέτοιο ερώτημα. Ξέρω όμως να σου πω ποιους να πας να ρωτήσεις για να σου πουν. Όλους εκείνους που ξέρουν ότι σύντομα η ζωή τους τελειώνει. Δύσκολα βρίσκεις ανάμεσα τους κάποιον που να έχει την δική σου απορία. Και πάντα τους θαύμαζα για την όρεξή τους για ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τα πε ο Bobby Gaylor καλυτερα:

You won't be able to run over toads with the lawnmower though...
You'll also miss McDonald's French Fries...
Bugs Bunny...
The amazing electrifying feeling that surges through your body when you kiss someone for the first time...
You won't be able to watch the letterbox director's cut of Jaws...
Candy...
Living above ground...
Pudding crust...
You'll miss the rush of getting your first apartment...
Getting to the point in your life where you can tell your parents to
'F*#K Off! I gotta make my own mistakes, you did'...
You'll miss sex - you'll miss thinking about it, looking for it,
sex by yourself, sex with a partner, sex with multiple partners...
No more summer nights that seem to go on forever... Roller coasters....
Naming your kid the name you always wanted...
Making a difference in the world...
You'll miss the experience and pleasure of Hallucinogenics...
Watching your neighbor's wife change clothes with her blinds open...
A lifetime of masturbating...
Watching your favorite team sweep the series...
Music, you will definitely miss music...
Trying to sneak into your house drunk - three hours past your curfew...
You'll miss the blaze and glory of the 4th of July fireworks...
The taste of Captain Crunch...
If you're a boy, you'll miss the feeling the first time you reach up a girl's shirt...
If you're a girl, the feeling the first time you reach down a boy's pants...
You'll miss your favorite coat...
Waffles with whipped cream and strawberries...
Beating your friends at video games...
You won't be around to see what shape and color the new marshmallow in Lucky Charms will be...
You'll miss the feeling you get when reminiscing about your first love - thirty years after the fact...
The joy of giving and receiving at Christmas...
Skinny dipping...
Getting stoned, reading Green Eggs & Ham, and eating like a horse that got loose in the grain bin...
Flying cars...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?


Εγώ έχω μια ερώτηση στην ερώτηση σου, η ερωτηση είναι για τον λόγο να ζείς εσύ ή όλοι μας; πώς μπορείς να κάνεις τέτοια ερώτηση; ποιός ο λόγος; η ζωή είναι έθραυτη, κακιά υστερική αλλα είναι αναπέντεχα και μοναδικά υπέροχη, ποιός μας δίνει την καλύτερη απάντηση και τον λόγο της υπαρξης μας απο τον εαυτό μας; πρίν λοιπόν ρωτήσεις σκέυτηκες βαθειά μέσα σου ποιός ο λόγος να ζούμε όλοι μας;

Και κάτι άλλο, πώς μπορεί ο καθένας απο εμας να απαντήσει σε μία ερώτηση χωρίς βάσεις;

Ακου μερικές πρίν ακούσω τις δικές σου

1η Βάση: δεν μπορεί να είναι ένας λόγος το γεγονός ότι αν δεν ζείς εσύ δεν μπορούν να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι που σ΄αγαπάνε;

2η Βάση: Το γεγονός το ότι τα χρονια περνάνε γρήγορα και πρέπει να πάρουμε όσα μερισσότερα μπορούμε μετράει για σένα;

3η Βάση: αν είσαι σε σχέση μπορείς να δώσεις πίκρες στο άτομο που αγαπάς;

Αυτές είναι 3 βάσεις της ερώτησης σου απο τις χιλιάδες που μπορεί να υπάρχουν, εσύ τι λόγους έχεις να μήν ζείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?
Η διαιώνιση του είδους.
:look:

1η Βάση: δεν μπορεί να είναι ένας λόγος το γεγονός ότι αν δεν ζείς εσύ δεν μπορούν να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι που σ΄αγαπάνε;

3η Βάση: αν είσαι σε σχέση μπορείς να δώσεις πίκρες στο άτομο που αγαπάς;
Οι ζώντες λησμονούν, για καλή τους τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ποσω χρονων εισαι ΜΠΙΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γιατί το δώρο της ζωής που σου δόθηκε είναι θεσπέσιο...


...και δεν έχει επιστροφή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top