• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έρπης ή σπυράκι;

fisalida_psari

Νεοφερμένος

Η fisalida_psari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,

Πριν από 3 μέρες έβγαλα ένα σπυράκι ακριβώς πάνω από τα χείλη μου. Είναι σαν απλό σπυράκι με λίγο πυον την τελευταία μέρα. Υπάρχει περίπτωση να είναι επιχείλιος έρπης; Δεν έχει φουσκάλες ή κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ:):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:confused:;



...εξαρτάται ποιόν φίλησες, πουλάκι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisalida_psari

Νεοφερμένος

Η fisalida_psari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό είναι το περίεργο, δεν φίλησα κανέναν! Ήμουν διακοπές και ο φίλος μου ήταν αλλού :Ρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ωχ ωχ, μυρίζομαι καβγά όταν γυρίσεις στα μέρη σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν είναι κάπως έτσι....
είναι έρπης

Έχει ταλαιπωρήσει τους περισσότερους από εμάς κάποια στιγμή στη ζωή μας. Ο ιός του απλού έρπητα 1 (HSV-1) μας μολύνει από τις πρώτες ημέρες της ζωής μας, χωρίς να μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτόν ποτέ.
Μια νέα επιστημονική ανακάλυψη, όμως, ρίχνει φως στα μυστικά του μηχανισμού του και δημιουργεί ελπίδες για την οριστική εξόντωσή του.
Μετά την αρχική μόλυνση, ο ιός του απλού έρπητα κρύβεται στα κύτταρα και παραμένει αδρανής, μέχρι να «ξυπνήσει» είτε από κάποιο κρύωμα, είτε από τον ήλιο, ακόμα κι από το έντονο στρες. Τότε, κάνει την επανεμφάνισή του στην περιοχή γύρω από το στόμα.
Ομάδα ερευνητών από το Πανεπιστήμιο Ντιούκ της Βόρειας Καρολίνας πιστεύουν ότι αν ενεργοποιήσουν τον ιό την περίοδο που βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση, θα είναι περισσότερο ευάλωτος στα φάρμακα.
Οι έρευνες θα επεκταθούν και στον ερπητοϊό HSV-2, που προκαλεί έρπητα των γεννητικών οργάνων, καθώς και στον ιό της ανεμοβλογιάς, ο οποίος μπορεί να εμφανιστεί αργότερα ως έρπης ζωστήρ.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να φιλησεις καποιον και να κολλησεις υπαρχουν και αλλοι τροποι..ουτε να τον φιλησεις στο στομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Συνήθως ο έρπης έχει μικρές φουσκαλίτσες με πύον και λίγο πριν τον εμφανίσεις νιώθεις κνησμό στην περιοχη και ίσως είναι και ελαφρώς ερεθισμένη. Αν είναι όντως έρπης υπάρχουν ειδικές αλοιφές στα φαρμακεία , zovirax, fenivir, επιθεματα κλπ για την καταπολέμησή του. Πάντως ο έρπης θέλει πολύ προσοχή. Να αποφεύγεις να τον ακουμπάς και αν το κάνεις μετά πολύ καλό πλύσιμο στα χέρια, όχι κραγιόν ή make up γιατί μπορεί να μολυνθεί και γενικά να προσέχεις μην τον τραυματίσεις. Φυσιολογικά μετά από καμιά βδομάδα θα έχει αρχίσει να υποχωρεί. Βy the way, δεν είναι απαραίτητο να έχεις φιλήσει κάποιον για να κολλήσεις.:P Αυτά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.
Τι μιλούσα για αρρώστιες πριν γαμώ το κέρατο μου🥺
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μιλούσα για αρρώστιες πριν γαμώ το κέρατο μου🥺
Περαστικά. Να πας στον ιατρό οπωσδήποτε. Μην περιμένεις μέσα από το φορουμ ιατρικές συμβουλές, γιατί με την υγεία δεν παιζουμε. Μην ανησυχείς. Ότι και αν είναι , θα περάσει
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.
Περαστικά. Να πας στον ιατρό οπωσδήποτε. Μην περιμένεις μέσα από το φορουμ ιατρικές συμβουλές, γιατί με την υγεία δεν παιζουμε. Μην ανησυχείς. Ότι και αν είναι , θα περάσει
Θα πάω στο γιατρό για ένα σπυρί; Εσύ είσαι χειρότερος από εμένα
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,400 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.
Τελικά είναι σπυρί ή κόκκινο σημάδι/ερεθισμός;
βγήκε ένα μεγάλο πρήξιμο στα χείλη μου, παθαίνω έμφραγμα γιατί νόμιζα ότι έπαθα αλλεργία, αλλά μετά θυμήθηκα ότι σήμερα έφαγα μόνο πατάτες.. έβαλα λίγο πάγο και εξαφανίστηκε, δεν ξέρω τι ήταν, για αυτό ρώτησα για τα κεριά
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,400 μηνύματα.
βγήκε ένα μεγάλο πρήξιμο στα χείλη μου, παθαίνω έμφραγμα γιατί νόμιζα ότι έπαθα αλλεργία, αλλά μετά θυμήθηκα ότι σήμερα έφαγα μόνο πατάτες.. έβαλα λίγο πάγο και εξαφανίστηκε, δεν ξέρω τι ήταν, για αυτό ρώτησα για τα κεριά
Αααα οκευ, αφού έφυγε εντάξει τότε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top