Κληρονομιά, συμβόλαια και γενικά διεκδίκηση περιουσίας

elthumb

Νεοφερμένος

Ο elthumb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
με απασχολεί ένα οικογενειακό θέμα με βάση τη κληρονομιά και θα ήθελα να ρωτήσω ειδικότερα :

  • Αν σε 3 αδέλφια έχουν αφήσει 1 σπίτι και κάποιος από αυτούς θέλει να χτίσει και να επεκτείνει το σπίτι προς μία κατεύθυνση
  • χωρίς όμως να έχουν γίνει συμβόλαια για το ποιος θα πάρει τι και ποια δωμάτια από το σπίτι ή ως προς ποια κατεύθυνση

  • και βγάλει άδεια για να χτίσει(καταρχάς αφού δεν είναι δικό του πως θα τον αφήσουν να βγάλει άδεια;;;)
Πώς μπορώ εγώ να κινηθώ νομικά ή με κάποιο άλλο τρόπο???
Και αν έχει βγει η άδεια να τον αφήσω να χτίσει επειδή κάνει του κεφαλιού του κ δεν ακούει και να του το γκρεμίσουν μετά ή είναι καλύτερο να κινηθώ το ταχύτερο δυνατό;;

Περιμένω με ενδιαφέρον τι απαντήσεις σας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλημέρα. Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε δικηγόρο σε συμβολαιογράφο και να οπλιστείς με υπομονή γιατί τα πράγματα δεν είναι απλά. πρέπει να κάνετε αποδοχή κληρονομιάς να πληρώσετε εφορία να βγάλετε σχεδιαγράμματα σε μηχανικό και αυτά μόνο απο τα ελάχιστα που πρέπει να κάνετε γιατί υπάρχει και συνέχεια. Να μοιραστεί το οικόπεδο μετά το σπίτι να κάνετε συμβόλαια και πολλά άλλα. Μακάρι να ήταν απλά τα πράγματα. Γραφειοκρατεία και σωρός λεφτά. υπομονή αυτά που σου γράφω είναι ενδεικτικά γιατί με αυτά σδχολείται άλλο άτομο της οικογένειας αυτά είναι ότι έχω α΄κούσει αλλά ισχύουν σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν να βγάλει άδεια για εργασίες για κάτι που δεν του ανήκει
Για να βγάλει άδεια, θα πρέπει να πάει τα συμβόλαια, τοπογραφικά διαγράμματα, κατόψεις, μελέτες μηχανικών κλπ
Αν δεν είναι ιδιοκτησία σου με συμβόλαιο, πως θα το κάνεις αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ισχυει αυτο ακριβως που αναφερει παραπανω η Αναστασια.

Εαν δεν υπαρχουν συμβολαια στο ονομα του, δεν μπορει να κανει τιποτα.
Εκτος των αλλων, εαν υπαρχουν χαρτια θα αναφερονται και τα 3 παιδια (δεδομενου του γεγονοτος, οτι οντως ειστε και οι 3 δικαιουχοι), οποτε για το οτιδηποτε χρειαζεται η συμφωνη γνωμη και των τριων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πώς μπορώ εγώ να κινηθώ νομικά ή με κάποιο άλλο τρόπο???


Το πρόβλημα είναι πως με τα αδέρφια του, γενικώς και πάντα,
δεν συμφωνεί κανείς.


Exμ... νομικά στα είπαν.

Διαφορετικά,
θα μπορούσες να τον καλέσεις για καφέ στο σπίτι, και να του σιδερώσεις το πρόσωπο.

Υγ. Εντάξει, δεν είμαστε και απολίτιστοι, την πρώτη φορά που θα έρθει, να μην έχεις το σίδερο στην πρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elthumb

Νεοφερμένος

Ο elthumb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά κ γω αυτό πιστεύω, αφού δεν έχουμε συμφωνήσει και οι 3
πως γίνεται να προχωρήσει???
Προσπαθώ με το καλό και με τη συζήτηση αλλά τίποτα...
Δεν μου αφήνει άλλη επιλογή από το να αποφύγω στη δικαιοσύνη, άσχημο
να συμβαίνει αυτό σε μια οικογένεια...θα έπρεπε να έχουμε καλύτερη παιδεία σαν λαός αλλά όσο πάει χειροτερεύουμε αντί να γινόμαστε καλύτεροι...ένα ΝΤΟΥ χρειάζεται.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα και να θελει να ξεκινησει το οτιδηποτε, δε θα μπορεσει...οποτε μην ανησυχεις για κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δικαστικά δεν μπορεί να σας υποχρεώσει να το δεχτείτε και το ότι είστε και οι 3 κληρόνομοι δεν σημαίνει πως ο καθένας παίρνετε από ένα δωμάτιο, σημαίνει πως το ακίνητο σας ανήκει εξ' αδιαρέτου. Που σημαίνει απλά ό,τι σου είπαν οι αποπάνω.. κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς να συμφωνήσουν όλοι. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ο ένας εξαγοράζει τα μερίδια των άλλων και ησυχάζουν.

ΥΓ: Αποδοχή κληρονομιάς κάνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elthumb

Νεοφερμένος

Ο elthumb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι ρε αυτό έχει γίνει καιρό πριν...
Έχει συζητηθεί και το θέμα εξαγοράς αλλά δίνει μια εξευτελιστική
τιμή οπότε...ή θα βάλουμε πολιτικό μηχανικό να μας πει μια γνώμη για την τιμή αλλά αν δαιφέρει θα πρέπει να βάλου κ οι άλλοι οπότε έτσι όπως το
βλέπω καλύτερα θα μου έρθει αν πάρω τα χρήματα που μου δίνει παρά να μπω σε ολόκληρη διαδικασία που θα μου κοστίσει περισσότερο....
Αλλά επειδή την αδικία δεν την αντέχω μάλλον θα τα πούμε στα δικαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω βρεθεί στη δική σου θέση σχετικά πρόσφατα και καλύτερα σ'αυτές τις περιπτώσεις να σιωπάς.
Εγώ βέβαια έκανα λάθος κινήσεις γι' αυτό σου γράφω αυτή τη στιγμή. Μη μπεις στη διαδικασία να βγάλεις άκρη μέσω συζήτησης τουλάχιστον αυτή τη στιγμή γιατί απλά ο καθένας θα λέει τα δικά του.
Άσε ο χρόνος να περάσει και θα πάρουν τα πράγματα την κανονική τους πορεία. Άλλωστε ο νόμος σε καλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εαν δε θελεις να του πωλησεις το μεριδιο σου, δεν μπορει να σε αναγκασει, οποτε δεν υπαρχει και λογος για δικαστηρια :)

Σημειωτεων, απο οτι καταλαβαινω, αυτος που καιγεται και εχει αναγκη τις δικες σας δυο υπογραφες ειναι εκεινος, οποτε μη φανειτε αφελεις και παρετε το ποσο εκεινο που με την "καλη" του καρδια εχει σκοπο να σας δωσει για την εξαγορα των μεριδιων σας.

Εχω την εντυπωση πως σας εχει υποτιμησει και αυτο που του χρειαζεται ειναι να πατησετε ποδι και εαν δεν εχετε αναγκη απο ρευστο αυτο το διαστημα , να του ζητησετε το ποσο που εσεις θελετε και εαν θελει να το δωσει, καλως.
Διαφορετικα να μεινει ανεκμεταλλευτο μεχρι να ερθει στα ισια του και κοψει τις μαγκες και τα συναφη, μηπως και τελικα μπορεσετε να συνεννοηθειτε χωρις κανεις να "ριξει" κανεναν.

Αυτοι που νομιζουν οτι ειναι οι "εξυπνοι" και μπορουν να κανουν ο,τι θελουν χωρις να υπολογιζουν τους αλλους και ποσο μαλλον τα υπολοιπα μελη της οικογενειας τους, ενω στην ουσια ειναι απλα κουτοπονηροι, με εκνευριζουν τα μαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Spirit

Νεοφερμένος

Η Blue Spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!!μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τη διεκδίκηση πατρικού σπιτιού με επικαρπία;ζώ κοντά τέσσερα χρόνια σε ανεξάρτητη ισόγεια μονοκατοικία (οι γονείς μου ζουν από πάνω σε ανεξάρτητη οικία επίσης).οι λογαριασμοί είναι στο όνομά μου και ενώ μου το είχαν ταξει κάνουν την πάπια!πιστεύω ότι τους επηρρεάζει η μικρή μου αδελφή(πρόσφατα παντρεμένη με ένα παλικάρι που έχει δύο σπίτια ενα εκ των οποίων είναι και στο δικό της όνομα!!!).'οχι τίποτ'άλλο αλλά δίνω ανά καιρούς ένα κάρο λεφτά σε μερεμέτια,βαψίματα κ.τ.λ,λόγω παλαιότητας!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!!μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τη διεκδίκηση πατρικού σπιτιού με επικαρπία;ζώ κοντά τέσσερα χρόνια σε ανεξάρτητη ισόγεια μονοκατοικία (οι γονείς μου ζουν από πάνω σε ανεξάρτητη οικία επίσης).οι λογαριασμοί είναι στο όνομά μου και ενώ μου το είχαν ταξει κάνουν την πάπια!πιστεύω ότι τους επηρρεάζει η μικρή μου αδελφή(πρόσφατα παντρεμένη με ένα παλικάρι που έχει δύο σπίτια ενα εκ των οποίων είναι και στο δικό της όνομα!!!).'οχι τίποτ'άλλο αλλά δίνω ανά καιρούς ένα κάρο λεφτά σε μερεμέτια,βαψίματα κ.τ.λ,λόγω παλαιότητας!!!:/:
Το σπίτι είναι δικό σου?Δηλαδή είναι στο ονομά σου?Διαφορετικά δεν μπορείς να το διεκδηκήσεις αν δεν έχεις κάποιο δικαίωμα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Spirit

Νεοφερμένος

Η Blue Spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
όχι!δυστυχώς!δεν μου το έχουν γράψει,παρόλο που μου έλεγαν και μου λένε κάθε φορά που θίγω αυτό το θέμα,ότι προορίζεται για μένα!!Αποφεύγουν να μου απαντήσουν ευθέως!έτσι,όμως με αφήνουν ξεκρέμαστη απέναντι σε μελλοντικές διεκδικήσεις της αδελφής μου,που δεν έχει δώσει δεκάρα όλα αυτά τα χρόνια για το σπίτιΔεν μπορεί!!θα υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευθώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Kατάλαβα.Βασικά αν δεν έχει γραφτεί στο ονομά σου αυτό το σπίτι δικαιώματα δεν έχεις παρά μόνο οι δικαιούχοι αυτού του σπιτιού.Δεν παίζει ρόλο πόσα χρήματα βάζεις,αλλά σε ποιόν ανήκει το σπίτι.Όταν γραφτεί και θα είναι δικό σου ολόκληρο τότε θα τα έχεις όλα τα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ανέφερες πως υπάρχει επικαρπία. Αυτό σημαίνει πως οι γονείς σου έχουν την επικαρπία προφανώς. Την ψιλή κυριότητα την έχεις εσύ όμως ή η αδερφή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Spirit

Νεοφερμένος

Η Blue Spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
είναι η δεύτερη φορά που παίρνω αυτή την απάντηση!τι να κάνουμε!αυτά έχει η ζωή!Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία!ΣΟΥ ΕΎΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!Δεν ισχύει τίποτα απ'όλ'αυτά!οι γονείς μου δεν έχουν κάνει καμία κίνηση.Εχουμε μείνει μόνο στα λόγια,που χτίζουν ανωγεια και κατώγεια!Υποπτεύομαι ότι το κάνουν για να παντρευτώ,αλλά εαν δεν ήθελα μία τώρα δεν θέλω δέκα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
είναι η δεύτερη φορά που παίρνω αυτή την απάντηση!τι να κάνουμε!αυτά έχει η ζωή!Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία!ΣΟΥ ΕΎΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!Δεν ισχύει τίποτα απ'όλ'αυτά!οι γονείς μου δεν έχουν κάνει καμία κίνηση.Εχουμε μείνει μόνο στα λόγια,που χτίζουν ανωγεια και κατώγεια!Υποπτεύομαι ότι το κάνουν για να παντρευτώ,αλλά εαν δεν ήθελα μία τώρα δεν θέλω δέκα!!!!

Δεν κάνει τίποτα!Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FOFI450

Νεοφερμένος

Η FOFI450 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:/:Γεια σας. Εγω να δειτε τι επαθα! Πεθανε ο πατερας μου και εμαθα οτι ειχε κανει αγωγη διαζυγιου στη δευτερη γυναικα του (κατοικος μεξικου και ο γαμος πολιτικος τελεσμεμος στο μεξικο) και οτι ειχε και ενα εξωγαμο παιδι απο αλλη γυναικα στην κολομβια. Το αποτελεσμα ολων αυτων: δε μπορω να κανω ουτε αποδοχη κληρονομιας γιατι δε ξερω τα ποσοστα ιδιοκτησιας του καθενοσ! Καμια ιδεα;​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
:/:Γεια σας. Εγω να δειτε τι επαθα! Πεθανε ο πατερας μου και εμαθα οτι ειχε κανει αγωγη διαζυγιου στη δευτερη γυναικα του (κατοικος μεξικου και ο γαμος πολιτικος τελεσμεμος στο μεξικο) και οτι ειχε και ενα εξωγαμο παιδι απο αλλη γυναικα στην κολομβια. Το αποτελεσμα ολων αυτων: δε μπορω να κανω ουτε αποδοχη κληρονομιας γιατι δε ξερω τα ποσοστα ιδιοκτησιας του καθενοσ! Καμια ιδεα;​
To άλλο παιδί το είχε αναγνωρίσει?Γιατί αν δεν το έιχε τότε εσύ είσαι ο νόμιμος κάτοχος της περιουσίας του.Διαφορετικά αν το είχε αναγνωρίσει πάει δια δύο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top