• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Βλάπτει την υγεία η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία;

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω που να το γραψω ακριβως το θεμα ή αν υπαρχει ηδη.. αλλα προεκυψε χτες το βραδυ και μας ψιλοαναστατωσε:(

στην πολυκατοικια που μενω υπαρχει στο ισογειο οπως μαθαμε προσφατα ενας ΄σπιτακι΄ της ηλεκτρικης οπως το ονομαζουμε εδω. βασικα δεν μας ειχε ενημερωσει κανεις για αυτο οταν αγοραζαμε τα διαμερισματα που ηταν απο τα σχεδια. απλα μας ειχαν πει οτι η θερμανση θα ειναι της ηλεκτρικης δηλ. θα παρεχει ρευμα συγκεκριμενες ωρες και ανεξαρτητα το καθε διαμερισμα θα πληρωνει την δικη του καταναλωση.

χτες η κοπελα που μενει διπλα μου βασικα στον πρωτο οροφο που ειναι απο πανω απο το δωματιο της ηλεκτρικης ισχυριστηκε οτι δεν πιανει το κινητο της , το μικρογουειβ εχει τρελλαθει, η τηλεοραση της σβηνει χωρις λογο , το κομπιουτερ του γιου της δεν λειτουργει και αλλα...

τωρα εγω οταν τα ακουσα αυτα δεν εδωσα σημμασια. χτες ειχε πιασει και τους αλλους και τους το ειπε και εχουν ψιλοπανικοβληθει οτι μπορει να εκπεμπει πως τα ειπανε ραδιενεργα κυμματα δεν ξερω και γω τι...:worry:

μηπως ξερει καποιος να με διαφωτισει επι του θεματος??
σας ευχαριστω εκ των προτερων..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, θέμα ραδιενεργών κυμάτων, δεν τίθεται, εκτός κι αν στο σπιτάκι της ηλεκτρικής λειτουργεί πυρηνικός αντιδραστήρας! :D

Αυτό που δημιουργεί το ρεύμα όταν περνάει μέσα από ένα οποιοδήποτε καλώδιο, είναι ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Από κει και πέρα, η φίλη σου μπορεί να αντιμετωπίζει τα προβλήματα είτε ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών, είτε κάποιου άλλου προβλήματος στην ηλεκτρικής της εγκατάσταση.

Τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία μπορούν να γίνουν βλαπτικά για τον άνθρωπο, μόνο σε υψηλές συχνότητες (Ηz) πολύ μεγαλύτερες από αυτές που λειτουργούν οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Μιλάμε για πηγές υπεριώδους ακτινοβολίας, ακτίνων Χ, ακτίνων γάμμα.

Επίσης ρίξε μια ματιά και σε αυτόν τον σύνδεσμο, για περισσότερες πληροφορίες.
https://www.medlook.net/emf/default.asp

Όταν όμως λες σπιτάκι της ηλεκτρικής, μπορείς να μας εξηγήσεις τι ακριβώς είναι αυτό το σπιτάκι και τι περιέχει ώστε να καταλάβουμε καλύτερα;

Τέλος, το είχε ανέκαθεν αυτό το πρόβλημα, ή εμφανίστηκε ξαφνικά; Συνεχίζει να έχει πρόβλημα ή σταμάτησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
value θα προσπαθησω να σας εξηγησω αν και δεν εχω δει καπου στην αθηνα τουλαχιστον που ημουνα για να μπορω να σας υποδειξω πρακτικα τι εννοω.

βασικα σε ολες τις γειτονιες εμας υπαρχει μια εγκατασταση της ΔΕΗ η οποια ειναι μεσα σ'ενα μικρο τετραγωνο τσιμεντενιο χωρο. περιπου οι διαστασεις ειναι 2χ4 περιπου.

εξω απο αυτο υπαρχει το σημα του ρευματος και αν πλησιασεις μπορεις να ακουσεις και καποιο θορυβο σαν να δουλευει μηχανη. πολυ μικρο θορυβο ομως.

δεν ξερω αν σας βοηθησα με την περιγραφη. τωρα ναι αυτα τα ηλεκρομαγνητικα πεδια εχω απορια γιατι επηρεαζουν μονο αυτη και οχι αλλους ιδιοκτητες??
μετα αυτα μπορει να ειναι βλαβερα στην υγεια???
θα διαβασω και το λινκ που μου παραθεσες. ευχαριστω πολυ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
καλο παντος δεν ειναι, γιατι δεν ξερεις σε τι συχνοτητα παιζουν τα η/μ πεδια που δημιουργουντε

ειναι καινουριο αυτο ομως? δεν υπηρχε απο παντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το σπιτάκι αν είναι της ΔΕΗ κατα πάσα πιθανότητα περιέχει ενα μετασχηματιστή μέσης τάσης σε χαμηλή (ανάλογα που μένεις ερχονται η 6600 volt η 20000 volt και βγαίνει η κανονική τάση 380 απο την οποια παίρνεις με ενα κολπάκι 220 στο σπίτι σου). Ανάλογους μετασχηματιστές μπορείτε να δείτε όλοι πάνω στις "διπλές" κολωνες της ΔΕΗ στις πόλεις. Ο θόρυβος που ακόυς είναι απόλυτα φυσιολογικός και προκαλέιται απο τη συχνότητα με την οποία εναλλάσεται το ρέυμα, και άρα το μαγνητικό πεδίο που διατρέχει τον πυρήνα και τον κάνει να πάλλεται ελαφρώς.

Ολο το ηλεκτρικό δίκτυο "βγάζει" ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στα 50 hz, και τα καλωδια της ΔΕΗ αλλά κυρίως αυτή που δέχεσαι είναι η ακτινοβολία απο τα καλώδια του σπιτιού σου που περνάνε μέσα απο τους τοίχους. Για τόσο χαμηλή συχνώτητα η απορρόφηση του ανθρωπίνου σώματος είναι τέτοια που δεν υπάρχουν ουτε καν ενδείξεις για βλαβερές επιδράσεις. Επίσης θεωρώ απίθανο να χαλάσει κάποια ηλεκτρονική συσκευή απο αυτό, δεδομένου οτι ειναι ολες σχεδιασμένες να δέχονται τέτοια ακτινοβολία.
Επιπρόσθετα απο αυτό οι μετασχηματιστές είναι κλεισμένοι μέσα σε μία μεταλλική δεξαμενή που περιέχει το λάδι τους. Αυτή, όντας μεταλλική, κόβει το μεγαλύτερο μέρος απο την ακτινοβολία. Τα καλώδια που φευγουν και σου δίνουν ρεύμα μαλλον ειναι μεγαλύτερη πηγη.

Τελος να σου πω οτι εγώ δουλεύω πολύ συχνά δίπλα στη "μεγαλη" εκδωση αυτου που έχεις εσύ, μετασχηματιστές 150/20 (απο 150kv το κάνουν 20 kv) ισχύως μέχρι και 100 MVA (σα MW, αλλά για τη φαινόμενη ισχή). Ενώ μας γίνονται συνεχώς διαλέξεις ασφαλείας δεν έχει αναφερθεί ποτέ κίνδυνος απο το πεδίο, και την τελευταία φορά που κοιταξα δεν ειχα πλοκάμια :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δημητρη να σε ευχαριστησω πολυ για την απαντηση σου οπως και τα αλλα παιδια.

τα γεγονοτα που ανεφερε η κοπελα και γω τα βρηκα παραξενα εως παραλογα γιατι η πολυκατοικια κατοικειται εδω και ενα μιση χρονο (ειναι καινουργια) και δεν ειχε εκφρασει παλαιοτερα τετοια παραπονα. η συγκεκριμενη κοπελα ενοικιαζει και λογω καποιων παρατηρησεων που ειχε απο τον ιδιοκτητη του διαμερισματος της τωρα αρχισε να αναφερει διαφορα τετοια και να πανικοβαλει και τους αλλους ιδιοκτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δες το αλλιώς: αυτό είναι καμια 20αρία χρόνια εκει, δεν παιζει να αρχισε ΤΩΡΑ να βγαζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δημητρη η πολυκατοικια ειναι καινουργια. το συγκεκριμενο το εγκατεστησαν οταν κτιζοταν η πολυκατοικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
A αρα η συγκεκρημένη παραπονιέται οτι ειχε απο πάντα πρόβλημα.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση ενα 15-20% του πλυθισμού έχει τέτοιο δίπλα του οπότε πάλι δεν ειναι απο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δημητρη ειμαι σιγουρη οτι δεν υφισταται κατι απο αυτα που εχει πει..
απλα επειδη πανικοβαλε και τους αλλους για δικους της λογους και προσπαθησε να το κανει και με μενα ειπα να ρωτησω αν μπορει να βλαψει την υγεια αυτο το πραγμα..
για να καταλαβεις μου ειπε την εξης φραση. ' δεν θελω να σε κανω να φοβηθεις, εγω θα φυγω καποια στιγμη απο εδω φυσικα..'

νομιζω καταλαβαινεις τι κρυβει μια τετοια φραση απο καποιον.. παντως ενδιαφερον δεν κρυβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Moonlight μου, μην ανησυχείς. Όπως σου είπε και ο Δημήτρης, δεν διατρέχετε κάποιον κίνδυνο.

Τώρα από την άλλη, μιας και ανέφερες ότι αντιμετωπίζει προβλήματα με τον ενοικιαστή της, ποιο πιθανό θεωρώ ότι της έχει ρίξει τόσα βρισίδια και κατάρες, που μάλλον έπιασαν! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαλό θα ήταν να μετακομίσεις από τον 4ο και επάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε ρεμπ τωρα αυτο για καλο το ειπες????:hmm:
παρεπιπτοντως δεν εχει 4ο οροφο. :( λες να παω να μεινω στην ταρατσα μεσα σε τσαντιρι??? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zita38

Νεοφερμένος

Ο zita38 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ
Γεια σας ,γράφω αυτό το γράμμα μήπως κάποιος ξέρει να με βοηθήσει.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής, μένω σε πολυκατοικία και πριν κανα μήνα η ΔΕΗ άλλαξε την θέση μιας κολώνας έξω από το σπίτι μου.
Και έχει περάσει το καλώδιο παροχής ηλ ρεύματος όλης της πολυκατοικίας κάτω από την πυλωτή μέχρι τα ρολόγια ,μένω στον πρώτο όροφο και ουσιαστικά όλη μέρα το διαμέρισμα μου το καθιστικό και το σαλόνι ¨βομβαρδίζονται¨ από την Η/Μ ακτινοβολία που βγάζει το καλώδιο αυτό. (το οποίο δεν έχει κάποια μόνωση ,είναι χωρίς αυτόν τον σιδερένιο σωλήνα που βάζουν συνήθως).
Έχω τρία πολύ μικρά παιδιά και ακούω για παιδικές λευχαιμίες και διάφορα τέτοια και δεν σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: α)μήπως θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική υπόγεια η σύνδεση για να ελαχιστοποιηθεί η Η/Μ μόλυνση και εάν ναι πως πήρε άδεια ο κατασκευαστής ? Και β) και να μονώσει η ΔΕΗ το καλώδιο με κάποιο σωλήνα εξασφαλίζεται η μόνωση από την μαγνητική ακτινοβολία, γ) αυτά τα όρια ασφαλείας ακτινοβολιών που υπάρχουν είναι για συνεχόμενη έκθεση στην ακτινοβολία όπως είμαστε εμείς στο σπίτι μας η για στιγμιαίες τιμές?
Αν έχει κάποιος καμία ιδέα πώς να το αντιμετωπίσω θα είναι ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top