Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Aυτά είναι τα ανθρώπινα μέρη της Αθηνας δηλαδή?
Εχω ζησει πειραια (καστελα) και αιγαλεω, take my word for it ξερω πως ειναι. Επισις εχω ζησει στο κεντρο της θεσσαλονικης (στην πλ ναυαρινου) και Χαριλαου. Ιδια χαλια ειναι.

Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί για να πας στη θάλασσα, αν δε μένεις κοντά στη νότια ακτή, θέλεις μία ώρα τουλάχιστον, συν το γελοίο μποτιλιάρισμα το καλοκαίρι.
Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί για να πας στη φύση πρέπει να περιοριστείς στο πάρκο που σου δίνει ο δήμος σου (αν σου δίνει κι αν είναι σε κατάσταση να το χαρείς) ή να πάρεις το αμάξι σου, κάτι πολύ οξύμωρο με την έννοια της φύσης.
Ζω στη γλυφαδα, η βαρκιζα ειναι 15 λεπτα με το λεωφοριο, το κεντρο ειναι μιση ωρα (πρακτικα μεχρι να φτασεις στον αγ δημητριο). Και μολις πριν απο 20 λεπτα εκανα τη διαδρομη χαριλαου πλατεια αριστοτελους ΜΙΑ ΩΡΑ, μια ωρα για 5 χιλιομετρα δρομο, [...]. Εχω σχετικες φωτογραφιες ως αποδεικτικα στοιχεια.

Η αθηνα ειναι μια μεγαλη πολη με οτι καλα και κακα εχει αυτο, η θεσσαλονικη ειναι ωραια για να κανει βολτες στη τσιμισκη και τη παραλια το βραδυ αλλα μεχρι εκει, οτιδηποτε αλλο ειναι μια εξοντοση. Και δεν θελω κουβεντες απο φοιτητες που κοιμουντε απο 4 το πρωι μεχρι 4 το απογευμα, γιατι αυτοι δεν ζουν την "ομορφια" της θεσσαλονικης.

Τα μουσεία είναι στο κέντρο, άρα θέλεις μία ώρα τουλάχιστον. Τα θέατρα το ίδιο. τα αρχαία και ω, αυτός ο δοξασμένος πολιτισμός, το ίδιο. Αυτό είναι τριβή με την κουλτούρα; Να πρέπει να ξεκινήσεις 2 ώρες πριν για να είσαι στην ωρα σου για μία παράσταση; Να έχεις μποτιλιάρισμα τα ξημερώματα που θα γυρνάς από τη διασκέδασή σου; Να έχει ξημερώσει πια όταν φτάσεις σπίτι από την έξοδο στην παραλιακή, όπου λικνιζόσουν στο θαλασσινό αεράκι;
[...]αυτα ειναι η αθηνα οπως τη ζει ενας τουριστας. Αν θες να βγεις σε κλαμπ της παραλιακης σαββατο βραδυ προφανως θα φας μποτιλιαρισμα αυτο ελειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εχω ζησει πειραια (καστελα) και αιγαλεω, take my word for it ξερω πως ειναι. Επισις εχω ζησει στο κεντρο της θεσσαλονικης (στην πλ ναυαρινου) και Χαριλαου. Ιδια χαλια ειναι.
Ζω στη γλυφαδα, η βαρκιζα ειναι 15 λεπτα με το λεωφοριο, το κεντρο ειναι μιση ωρα (πρακτικα μεχρι να φτασεις στον αγ δημητριο). Και μολις πριν απο 20 λεπτα εκανα τη διαδρομη χαριλαου πλατεια αριστοτελους ΜΙΑ ΩΡΑ, μια ωρα για 5 χιλιομετρα δρομο, [...]. Εχω σχετικες φωτογραφιες ως αποδεικτικα στοιχεια.

...
[...] αυτα ειναι η αθηνα οπως τη ζει ενας τουριστας. Αν θες να βγεις σε κλαμπ της παραλιακης σαββατο βραδυ προφανως θα φας μποτιλιαρισμα αυτο ελειπε.

Κατ' αρχήν δε βλέπω πού διαφωνούμε, η Αθήνα έχει λίγες προνομιούχες περιοχές, αλλά για καθημεριή ζωή, ειδικά εκτός αυτών των περιοχών (δηλαδή στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης) η ζωή δεν είναι ανθρώπινη.
Δεν είναι η Θεσσαλονίκη ιδανική; Οκ, γουατέβα. Δεν την έχω διαλέξει, την κρίνω σαν πιο θετική περίπτωση από την Αθήνα, αλλά δεν την ξέρω, οπότε ας πάμε παραπέρα. Το βασικό μου επιχείρημα δεν αφορά τη σύγκριση των δύο, αλλά το "ιδανικό" μέγεθος πόλης, που κατ' εμέ δεν περνάει το ένα εκατυμμύριο, μη σου πω να μείνουμε στο μισό.
[...]
Όσο για το τελευταίο: γιατί έπρεπε να θεωρώ αυτονόητο, το ότι θα φάω μποτιλιάρισμα, ακριβώς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω για ολα τα κακα της Αθηνας που λες Γιδι. (μιλαμε νομιζω πως σε βριζω με αυτο το nickname, αλλαξε το ρε παιδακι μου :P ) Αλλα νομιζω υπαρχουν καποιες υπερβολες.

Πχ
Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί για να πας στη θάλασσα, αν δε μένεις κοντά στη νότια ακτή, θέλεις μία ώρα τουλάχιστον, συν το γελοίο μποτιλιάρισμα το καλοκαίρι.
ΑΝ δε μενεις σε νοτια προαστια. Γιατι κρινουμε ολη την πολη, χρησημοποιοντας επιχειρηματα που μπορουν να χρησημοποιησουν μονο μερικοι κατοικοι της ; Ποσες πολλεις δλδ ειναι κτισμενες σαν μια λωριδα διπλα στη θαλασσα για να ειναι ολες οι συνοικιες κοντα της ; Ενταξει, καταλαβαινω οτι οι δρομοι και τα ΜΜΜ δεν ειναι καλα, το δεχομαι. Αλλά οχι οτι σε ολες τις αλλες μεγαλουπολεις ειναι ευκολο να πας απο βορεια προαστια σε νοτια (στη θαλασσα πχ) ευκολα. Και εχουν και καλυτερη αρχικη σχεδιαση απο την Αθηνα.

Το ιδιο και για μουσεια-θεατρα που βρισκονται στο κεντρο. Που ειναι και πυκνοκατοικημενες περιοχες. Οσοι μενουν περιμετρικα κοντα στο κεντρο, δεν εχουν προβλημα.

Τα ξημερωματα γυρνωντας απο τη διασκεδαση σου, για να εχεις μποτιλιαρισμα πρεπει να εχει παει τουλαχιστον 06:30-07:00. Και αυτο επειδη ειναι καθημερινη και δουλευει ο κοσμος. Πιο νωρις ειναι πολυ γρηγορο να κινηθεις μεσα στην Αθηνα.Αν καποιος θελει να μενει ολη νυχτα εξω καθημερινη ε,..ας κανει και μια θυσια : ειτε να ληξει στις 6 τη διασκεδαση του (φοβερη θυσια, τελοσπαντων), ή να υποστει καποια κινηση στους δρομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ίσως να το παρουσιάζω λίγο ισοπεδωτικά, αλλά είναι τόσο λίγες οι περιπτώσεις στην Αθήνα που μπορεί κανείς να έχει λίγο απ' όλα τα καλά, που στο σύνολό της η πόλη δεν προσφέρει καλή ποιότητα ζωής. Και μην ξεχνάμε ότι ξεκίνησα αντιπαρατιθέμενη στο επιχείρημα του Έποτε ότι αν θες μικρή πόλη, ζεις μόνο στα ΒΠ και είσαι τέλεια. Αμ δε.

Εννοείται ότι αν μένεις κέντρο έχεις κοντά σου τα μουσεία, τα θέατρα, τα κέντρα. Αλλά πού είναι το πράσινο και η θάλασσα; Και το πάρκινγκ; Αυτό εννοώ, κάτι θα υπάρχει που θα χωλαίνει. Αλλά κάτι ουσιαστικό, όχι κάποια πολυτέλεια.

Μία πόλη μπορεί να είναι μεγάλη, αλλά οφείλει να είναι παράλληλα καλά δικτυωμένη και με υγιές περιβάλλον.

(επίσης, μποτιλιάρισμα μπορεί να μην έχεις σε όλη την έκταση της επιστροφής σου από τα όπα-όπα, αλλά μία κινησούλα που θα σε εκνευρίσει μέχρι να βγουν όλοι από το πάρκινγκ, θα την περάσεις. Ή θα πληρώσεις 15 ευρώ για να αφήσεις το αμάξι. Και λοιπά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι συμφωνω. Παντως σε καμια πολη δε τα εχεις ολα διπλα σου. Αλλα οντως άλλες (παροτι μεγαλυτερες) εχουν πρασινο σε περισσοτερα σημεια, ή εχουν πιο καλα ΜΜΜ.

Βορεια εχουν πρασινο και καποια μαγαζια, αλλα ειναι μακρια απο θαλασσα και θεατρα και πολλα άλλα μαγαζια.
Κεντρο, τα χουν ολα κοντα, αλλα λιωνουν και πνιγονται στην καθημερινο θορυβο,μποτιλιαρισμα,καυσαεριο, και χωρις πρασινο.
Νοτια εχουν θαλασσα πολυ κοντα, εχουν μερικες περιοχες λιγο πρασινο ή εστω ειναι πιο αραια τα σπιτια, εχουν καποια παραπανω ησυχια, ειναι μακρια απο καμποσα μαγαζια και κοντα σε αλλα.

Σιγουρα παντως αν εχεις διπλα σου μετρο, βοηθαει πολυ. Και το τραμ, αλλα πολυ πιο γρηγορο το μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Και οι 2 πολεις για μενα ειναι απαραδεκτες..Χωρις καμια ποιοτητα ζωης για τους κατοικους, χωρις σχεδιασμο,χωρις πρασινο, χωρις ωραια κτιρια (με ελαχιστες εξαιρεσεις)..

Εγω για αυτον ακριβως το λογο θεωρω στην Ελλαδα ιδανικη πολη για να ζησω μια πολη της ταξης 50.000 με 100.000..

Στο εξωτερικο,σε πολλες χωρες ειναι διαφορετικα τα πραγματα..Υπαρχουν πολεις του 1.000.000 που εχουν και πρασινο και καλα μ.μ.μ.

Αλλα στην Ελλαδα αυτη η αντιπαροχη στις δεκαετιες 60-70 κατεστρεψε τελειως τις δυο πολεις..Αυτο σε συνδυασμο με το γεγονος οτι οι αρχοντες που ηρθαν τα επομενα χρονια δεν κανανε τιποτα για να τις βελτιωσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει στην Θεσσαλονίκη, απλώς την έχω επισκεφτεί, μπορώ σίγουρα να εγκωμιάσω αρκετούς απ' τους ανθρώπους της, ακομπλεξάριστοι, ζεστοί και φιλικοί, αν και αυτό είναι θέμα ατόμου και όχι πόλης βέβαια. Επίσης, η νυχτερινή ζωή είναι πολύ έντονη, αν και όντως ο κόσμος προτιμά τα mainstream μέρη για να βγει, είχα δει όμως και την εναλλακτική πλευρά της διασκέδασής εκεί, όπως στο hip-hop festival που διοργανώνεται κάθε χρονο ακριβώς πριν τα Χριστούγεννα, σε μαγαζιά όπως το X (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) και σε κάποιες συναυλίες. Βρομιά και δυσωδία (και μπόλικες κατσαρίδες) υπάρχουν και αυτό ασχημαίνει αρκετά την εικόνα της πόλης, όμως δεν τα αποφεύγεις και σε αρκετές μικρότερες πολεις αυτά (όσοι έχετε επισκεφτεί το "ενεργειακό λεκανοπέδιο" του νομού Κοζάνης θα ξέρετε...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η Αθήνα έχει λίγες προνομιούχες περιοχές, αλλά για καθημεριή ζωή, ειδικά εκτός αυτών των περιοχών (δηλαδή στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης) η ζωή δεν είναι ανθρώπινη.

Σε σχεση με τι? Απο την θεσσαλονικη ειναι σιγουρα καλυτερα παντος, σε σχεση με την κερκυρα ξερω γω μαλλον δεν ειναι καλυτερα απο πλευρας ρυθμων.

Δεν την έχω διαλέξει, την κρίνω σαν πιο θετική περίπτωση από την Αθήνα, αλλά δεν την ξέρω, οπότε ας πάμε παραπέρα. Το βασικό μου επιχείρημα δεν αφορά τη σύγκριση των δύο, αλλά το "ιδανικό" μέγεθος πόλης, που κατ' εμέ δεν περνάει το ένα εκατυμμύριο, μη σου πω να μείνουμε στο μισό.

Ναι αλλα εγω δεν αναφερομουν σε αυτο κατα βαση γιατι δεν υπαρχει ιδανικο μεγεθος πολης. Προσωπικα μου αρεσουν οι μεγαλες πολεις, προσφερουν ανονυμια και επιλογες. Τα προφανη μειονεκτηματα ειτε τα ανεχεσαι ειτε πας και ζεις σε χωριο. Συνεπως το ιδανικο μεγεθος πολης για μενα ειναι αδιαφορο. Το ελσινκι εχει 500.000 κατηκους και ειναι καταπληκτικο, το παρισι 10.000.000 και ειναι επισις καταπληκτικο, περι ορεξεος...

Αλλά πού είναι το πράσινο και η θάλασσα; Και το πάρκινγκ; Αυτό εννοώ, κάτι θα υπάρχει που θα χωλαίνει. Αλλά κάτι ουσιαστικό, όχι κάποια πολυτέλεια.

Απο το κεντρο της αθηνας τα νοτια προαστια ειναι ενα μετρο και ενα λεωφοριο, συνολικα αν δεν εχει κινηση καμια ωρα δεν ειναι τοσο τραγικη αποσταση.

Και παρεπιπτοντος οσοι ζουν θεςς δεν εχουν ΚΑΜΙΑ επαφη με τις αποστασεις. Διαβαζα πριν οτι το να πας απο χαλανδρι κεντρο τωρα που δεν εχει μετρο ειναι 45 λεπτα. ΕΙΝΑΙ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ δεν ειναι διπλα ειναι ΜΑΚΡΥΑ. 45 fucking λεπτα κανεις για να διασχησεις την εγνατια που ειναι δυο χιλιομετρα δρομος.

Και εν πασι περιπτοση σε ορισμενους απο εμας η μεγαλουπολη μας αρεσει, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αναμεσα στην αθηνα και την θεσσαλονικη προτιμω την αθηνα ΜΕΧΡΙ να γινει το μετρο στην θεσσ, μετα αλαζει το πραγμα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αντιπαροχή = ελληνικής επινόησης τρισμέγιστη μπαρούφα. Ασχήμυνε τις πόλεις πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει στην Θεσσαλονίκη, απλώς την έχω επισκεφτεί, μπορώ σίγουρα να εγκωμιάσω αρκετούς απ' τους ανθρώπους της, ακομπλεξάριστοι, ζεστοί και φιλικοί, αν και αυτό είναι θέμα ατόμου και όχι πόλης βέβαια.

Δεν μ'αρέσουν ούτε οι άνθρωποι από κεί τους οποίους έχω γνωρίσει καλά από κοντά, ούτε η πόλη τους την οποία την βρίσκω απαίσια όπως και το κλίμα της, η παραλία από μόνη της φτάνει για να μου προκαλέσει κατάθλιψη. Δεν θα άντεχα καθόλου εκεί, ούτε σε άλλο παρόμοιο μέρος με χαλλλαρή νοοτροπία, κοιλιές και αυτήν την too much ανατολίτικη νοοτροπία με τα τοπικιστικά σύνδρομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μήπως υπερβάλλεις λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσουν ούτε οι άνθρωποι από κεί τους οποίους έχω γνωρίσει καλά από κοντά, ούτε η πόλη τους την οποία την βρίσκω απαίσια όπως και το κλίμα της, η παραλία από μόνη της φτάνει για να μου προκαλέσει κατάθλιψη. Δεν θα άντεχα καθόλου εκεί, ούτε σε άλλο παρόμοιο μέρος με χαλλλαρή νοοτροπία, κοιλιές και αυτήν την too much ανατολίτικη νοοτροπία με τα τοπικιστικά σύνδρομα.

Ομολογω, οτι πιο ασχημη περιγραφη της Θεσ/κης δεν εχω ματαδιαβασει!:)
Οκ, το κλιμα της ειναι λιγο καπως, οπως και σε ολα τα παραθαλασσια μερη, υπαρχει η κακιασμενη υγρασια.

Οι ανθρωποι της ομως?
Μια χαρα φιλοξενοι και εξω καρδια τυποι ειναι...εκτος βεβαια απο τιςστιγμες που τους πιανει η αντιπαθεια τους προς τους νοτιους...Δε θα ξεχασω δυο σκηνικα...
Στο πρωτο πρωταγωνιστικο ρολο η κολλητη μου, πρωτη μερα στη Θες οταν πηγε για σπουδες...Γνωριζε απο Αθηνα οτι τα εισιτηρια τα παιρνεις απο περιπτερα...Παει κι αυτη να αγορασει μερικα σε ενα, αλλα τι το ηθελε, η "γιαγια" απο μεσα, νευριασε τοσο πολυ, μονο που δεν την εβρισε! "Πανε κοπελα μου πισω στην ΑΘηνα, εδω εμεις τα εισιτηρια τα περνουμε μεσα στο λεωφορειο". Τα ειδε ολα το κοριτσι!
Δευτερο σκηνικο και βεβαια απο τα πιο συνηθισμενα που κανουν...Παει ο ενας φιλος να παρει πιτες με σουβλακια...Ελα μου ντε που εκανε το λαθος και τα ζητησε πιτες με "καλαμακια", τον εκοψαν κατευθειαν για Αθηναιο, ασχετα με το εαν δεν ηταν, και του ετοιμασαν πιτουλες με καλαμακια μεσαααααα... τι ωραια...:)

Τουλαχιστον στους Αθηναιους τετοιες συμπεριφορες δεν εχω συναντησει...αλλα οκ, μικρο το κακο:)

Η παραλια της? Καταθλιψη? Πως γινεται αυτο?
Οκ, περι τοπικιστικων συδρομων θα συμφωνησω, αλλα εχω δει και χειροτερα π.χ προς Κρητη μερια...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batmancor

Νεοφερμένος

Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειμαι απο νησιωτικη πολη κ δν μαρεσει καθολου.μονο για διακοπες λενε οι μικροτερες πολεις και κυριως νησιωτικες.προτιμω την ανονυμια και την πολυκοσμια απο το να σε ξερουν ολοι.μ αρεσουν καλυτερα οι μεγαλουπολεις.

καλη και ωραια η θεσσαλονικη ειδκα οταν γινει το μετρο αλλα προτιμω αθηνα εχει πολυ περισσοτερες επιλογες.εχει πολλα και πολυ ωραια μερη αρκει να εχει ορεξη κανεις να τα γυρισει.τωρα η κινηση ειναι θεμα συνηθειας..με λιγη μουσικη και γνωριμιες στ φαναρι περναει και αυτο.χαχα..αν μενει κανεις πειραια βορεια προαστια γλυφαδα αλλα και περιστερι και γυρω δν χρειαζεται να κατεβει στ κεντρο της αθηνας.
το μονο π δν μαρεσει στην αθηνα ειναι η εγκληματικοτητα αλλα απο αυτο εχει και η θεσσαλονικη.αυτο που δν μαρεσει στην σαλονικα ειναι οτι οι κατοικοι της(χωρις παρεξηση),οσοι-οσες εχω γνωρισει την εχουν καπως ειδικα οι γυναικες μ φαινονται ψωναρες και υπουλες και μονο φαινομενικα ομορφες.
Το οτι περπατανε γρηγορα στην αθηνα το προτιμω απο το να ειναι 5 ατομα στν σειρα να πηγαινουν σαν κοτες και να κλεινουν το πεζοδρομιο..
οχι οτι στο νησι μ μιλανε καλυτερα αλλα η θεσσαλονικιοτικη διαλεκτος μ σπαει τα νευρα..
γενικα προτιμω αθηνα.η θεσσαλονικη ειναι πιο μελαγχολικη,ενω η αθηνα πιο οτι ναναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
"Πανε κοπελα μου πισω στην ΑΘηνα, εδω εμεις τα εισιτηρια τα περνουμε μεσα στο λεωφορειο". Τα ειδε ολα το κοριτσι!

Όχι απαραίτητα. Εκτός αν ζήτησε εισιτήριο 24 ωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.


Όχι απαραίτητα. Εκτός αν ζήτησε εισιτήριο 24 ωρών.

Obs, Αυτο ειχε γινει οταν ημασταν 18 χρονων...τουτεστιν 14 χρονια πριν.:)
Εκεινη την εποχη, οντως δεν υπηρχαν εισιτηρια στα περιπτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι ανθρωποι της ομως?
Μια χαρα φιλοξενοι και εξω καρδια τυποι ειναι...

Η παραλια της? Καταθλιψη? Πως γινεται αυτο?
Οκ, περι τοπικιστικων συδρομων θα συμφωνησω, αλλα εχω δει και χειροτερα π.χ προς Κρητη μερια...

Oι άνθρωποι έχουν κάτι ανατολίτικο που δεν μ'αρέσει. Θεσ/νικείς, Κων/πολίτες και τέτοιες νοοτροπίες δεν τις αντέχω καθόλου.
Η παραλία είναι γενικό φαινόμενο, δεν είναι μόνο της Θεσ/νικης. Κάποτε που έζησα δίπλα σε παραλία, μου προκαλούσε απέραντη μελαγχολία (+ το κλίμα). Προτιμώ βουνά, υψώματα και μέρη με ξηρό κλίμα, και στο εξωτερικό το ίδιο μου συμβαίνει, δηλαδή και στη Βουδαπέστη που δεν συγκρίνεται με Σαλόνικα, την ίδια κατάπτωση ένιωθα, ειδικά τα βράδυα, παναγια μου βόηθα, θες να εξαφανιστείς, ειδικά αν δεν είναι χειμώνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μηπως σε ενοχλει το μη χειμωνιατικο κλιμα περισσοτερο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μηπως σε ενοχλει το μη χειμωνιατικο κλιμα περισσοτερο ;

'Oχι, με ενοχλεί η υγρασία και το αρρωστημένο κλίμα. Αντέχω και προσαρμόζομαι άνετα και στους καύσωνες ακόμα, άσχετο το ότι προτιμώ το κρύο, αλλά θα με βρεις ό,που έχει ύψωμα και μακρυά από θάλασσες και υγρό στοιχείο γενικά :P Αυτά είναι καλά να τα θαυμάζω από μακρυά μόνο. Προτιμώ να σκαρφαλώνω στα βράχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αθήνα rules συγκριτικά με τις άλλες πόλεις της Ελλάδας, φυσικά όχι με του κόσμου. Πέρασε μια μακρόχρονη κρίση λόγω των καθυστερημένων πολιτικών μας (με εξαιρέσεις όπως ο Ράλλης που επί των ημερών του σχεδιάστηκε το μετρό ή ο Μάνος που έκανε υπερ τολμηρές προτάσεις), σήμερα είναι πολύ πιο όμορφη απ'οτι πριν από λίγα χρόνια και πιστεύω στο μέλλον θα γίνει πολύ καλύτερη. Σήμερα μπορεί να μην είναι αυτό που θα'λεγες πανέμορφη,αλλά είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις και σίγουρα η πρώτη στα Βαλκάνια. Τί να συγκρίνουμε τώρα με Θεσ ; Εδώ είναι το πνεύμα. Δεν πεθαίνουν αυτά τα μέρη. Κάποια μέρα θα αναγεννηθούμε από την τέφρα μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως επειδη αναφερθηκε και ενα πραγματικα μειζων θεμα , το φαγητο :P , εγω εχω να το λεω : σε 1 εστιατοριο που εφαγα (δοκιμασμενο) ηταν πολυ καλο το φαγητο. Αλλά οι πιτες-γυρο, που εφαγα τυχαια απο 2 μαγαζια, ηταν για πεταμα. Μπορει να ετυχε, δε ξερω, απλα καταθετω την εμπειρια μου.
Α και κρεπα στο χερι εφαγα και ηταν και η μεγαλυτερη που εχω φαει, αλλά και η πλουσιοτερη. Ειχε βαλει τοση σοκολατα, που σε καθε μπουκια ξεχειλιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top