Ξαφνική αύξηση κιλών;

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
¨Αντε να πω κι εγώ τον πόνο μου :P
Τον τελευταίο 1 1/2 μήνα έχω φτάσει από τα 60 στα 67 κιλά.Το περίεργο όμως είναι ότι εδώ και 6 χρόνια είμαι σταθερά στα 60 ,κι ενώ έχω περάσει περιόδους με μεγάλες διατροφικές καταχρήσεις δεν έβαζα γραμμάριο,και ξαφνικά μέσα σε ενάμισι μήνα και χωρίς να αλλάξω τις συνήθειες μου έβαλα 7 :worry:
Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή και ήταν καθαρές.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι οφείλεται σε άγχος,αλλά αυτήν την περίοδο δεν έχω άγχος :/:
Εντάξει δεν είναι και υπερβολικά αυτά τα κιλά για το ύψος μου αλλά δεν είναι και λίγα.Περισσότερο με ανησυχεί το ότι αυξάνονται χωρίς να τρώω πολύ και παχυντικά φαγητά!
Καμιά ιδεά βρε παιδιά πού μπορεί να οφείλονται ?Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο ποτέ ?
Eντάξει όσο μεγαλώνεις επιβραδύνεται ο μεταβολισμός,αλλά και 7 kg σε ένα μήνα ?Mε κάρβουνο λειτουργεί ο δικός μου ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά καλού κακού δεν κάνεις καμία εξέταση θυροϊδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Έχω ήδη κάνει για θυρεοειδή και βγήκαν καθαρές γι¨αυτό προβληματίζομαι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό που έχω μάθει εγώ, γιατι το έχω συζητήσει και με διατροφολόγους είναι οτι αν για κάποιο διαστημα αλλάξεις τη διατροφή σου, δλδ ξεφύγεις τελείως κάνεις αυτό που αναφέρεις καταχρήσεις τα κιλά δεν θα εμφανιστούν απο τη μια μέρα στην άλλη.. το θέμα λειτουργει σωρευτικά. δλδ κάποια μέρα θα ξυπνήσεις και θα έχεις βάλει 5 κιλά όλα μαζί.

Αυτό δε, εμφανίζεται ακόμα πιο πολύ εάν έχεις χασει κάποια κιλά από εξαντλητικές δίαιτες ή γενικά απο αλλαγή στη διατροφή σου και μετά ξαναπέσεις στο φαγητό γερά.

Εάν λοιπον έχεις σιγουρέψει οτι δεν είναι παθολογικό το πρόβλημα τοτέ μήπως συμβαίνει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εξετάσεις για ζάχαρο εκανες;:confused:
για κανε αν ειναι και γενικές αίματος και πήγαινε και σε κάποιον αλλο ιατρό εαν δείς οτι συνεχιστει αυτο.
υπόψην οτι τωρα οσο θα το έχεις στο μυαλό σου, θα σου δημιουργεί αγχος.
Και αν οχι με αποτέλεσμα να πάρεις κι άλλα, μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά στο να τα χάσεις.:redface:
Πάντως είναι πολυ πιθανό οπως σου προείπαν να μην είναι και τιποτα σπουδαίο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Mπορει να εχεις συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων. Σε καποιες περιπτωσεις το βαρος αυξανεται.
Κανε ενα γυναικολογικο ελεγχο να δεις αν συμβαινει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Mπορει να εχεις συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων. Σε καποιες περιπτωσεις το βαρος αυξανεται.
Κανε ενα γυναικολογικο ελεγχο να δεις αν συμβαινει κατι.

πολύ σωστή επισήμανση....
πλήρη γυναικολογικό έλεγχο....


(παίζει και πιθανότητα κυήσεως....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Έχω κάνει Μάριε,η γλυκόζη μου είναι 100 mg,αρκετά κάτω από το όριο.Ζάχαρο αποκλείεται (από τα 26 ζάχαρο ?Δεν είμαι και παχύσαρκη παιδί μ ,8 κιλα πάνω από το κανονικό μου είμαι)

Kορίτσια σε πολυκιστικές ούτε που είχε πάει το μυαλό μου...Νόμιζα ότι πρέπει να έχεις και αστάθεια στον κύκλο .Καλά που μου το είπατε.Έκλεισα ραντεβού με τη γυναικολόγο για την Πέμπτη να δούμε.

Ευχαριστώ παιδιά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μακάρι να σου πάνε όλα καλά


Κορίτσια τώρα που είπε για πολυκιστικές, αλήθεια πως θεραπεύονται??
τις ακούω συνέχεια αλλά δεν ξέρω τον τρόπο θεραπείας.:hmm:
και τί συμπτώματα έχουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Η αστάθεια στον κύκλο σε οδηγεί στον γυναικολόγο, και μετά από κάποιες εξετάσεις και υπερηχογράφημα, προκύπτει αν έχεις πολυκυστικές ωοθήκες.
Απο κει και πέρα, υπάρχουν δύο είδη πολυκυστικών ωοθηκών: αυτές όπου οι κύστες είναι αρκετά μεγάλες και λίγες σε αριθμό και μπορούν να αφαιρεθούν με εγχείριση, και οι παρα πολλές και μικρες κύστες, το μέγεθος των οποίων μικραίνει (έως και εξαλείφονται) με την χρήση ειδικών αντισυλληπτικών χαπιών.

Η συχνή σεξουαλική επαφή βοηθά επίσης αρκετά στην σταθεροποίηση του κύκλου.

Η αύξηση του βάρους δεν έχει να κάνει πάρα πολύ με τις πολυκυστικές (δεν είναι δηλ. κανόνας ότι θα αυξηθεί το βάρος αν έχει κάποια κοπέλα πολυκυστικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστώ πολύ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top