• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα (ΣΜΝ)

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kostakiss:
η freak ξερει καποια πραγματα για μενα..οποτε να σας το επαληθευσω κ εγω..οτι ειμαι γενικως μονο με μια κοπελα..1η και καλη :)
παρθενα ηταν και η ιδια οπως κ εγω..οποτε για aids χλωμο το κοβω..ποσο μαλλον στα 15,5..(εκτος και αν παιζει ρολο η ηλικια,εννοω οτι καποιες ασθενεις εμεις τα μικρα μπορουμε να τις αντιμετωπισουμε,σε αντιθεση με καποιους μεγαλυτερους)..

αλλα παιδια,νομιζω το παρατραβαμε λιγο..;)

Εσυ οντως δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για ΣΜΝ. Αφου κανενας απο τους δυο σας δεν ειχε προηγουμενους συντροφους. Απο την αλλη αν θες μπορεις να πας στον γιατρο. Αν πχ εγω πεσω απο μια σκαλα και σπασω το χερι μου ΔΕΝ θα αναρωτιεμαι "ποιος να μου το κολλησε αυτο?". :) Απλως θα παω να μου το βαλουνε σε γυψο ... Η αν νομιζω οτι ειναι απλο διαστρεμμα (στραμπουληγμα) μπορει να πω "ασε δεν τον θελω το γιατρο, δεν ειναι σοβαρο και θα περασει απο μονο του".

Απλως με αφορμη αυτα που εγραψες αναφερθηκαν και αλλα πραγματα (πχ για ΣΜΝ) που δεν αφορουν την συγκεκριμενη περιπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H freak ποια είναι? Κωστάκη μπέρδεψες τα φόρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
ωχ σορρυ michelle εσενα εννοουσα..μπερδευτικα..

ερωτευμενοι ξες..:love:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συμφωνω.. θελει μεγαλη προσοχη! πακετο ομως αν ο αλλος δεν εχει συνηθισει στο λατεξ βρε παιδι μου.. ουφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αποφάσησα να ανοίξω ένα θέμα, στο οποίο να κάνουμε ότι ερώτηση θέλουμε γύρω από την υγεία, την πρόληψη και την αντιμετώπιση... Παρακαλώ να απαντάνε όσοι πραγματικά ξέρουν ή έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο!:redface::)

Ξεκινάω.. Η ερώτηση μου είναι η εξής... Μπορεί να σας φανεί αστεία αλλά πολλές φορές το σκέφτομαι... Μπορεί μία κοπέλα να κολλήσει κάποιο αφροδίσιο νόσημα π.χ. Κονδυλώματα αν πιεί από το ίδιο ποτήρι νερό με μία που έχει? Ή να καπνίσει από το ίδιο τσιγάρο??? Γενικά πόσο εύκολο είναι να κολλήσουμε εκτός από την σεξουαλίκη επάφη? Μηπως εκτός από τον σύντροφο μας πρέπει να προσέχουμε και άλλα πράγματα τα οποία ποτέ δεν είχαμε σκεφτεί και θεωρούσαμε ακύνδινα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Τα κονδυλώματα οφείλονται στον ιό HPV.Υπάρχουν πολλοί τύποι που προκαλούν διαφορετικά πράγματα.Πχ άλλοι κάνουν τις μυρμηγκιές, άλλοι τα κονδυλώματα στα γεννητικά όργανα.Η μετάδοση διαφέρει.Αυτοί που κάνουν μυρμηγκιές μεταδίδονται με επαφή με το δέρμα (ή υπολοίματά του) και ευνοούνται σε συνθήκες υγρασίας, όπως στα κολυμβητήρια.Ο τύπος του ιού που προκαλεί το αφροδίσιο νόσημα μεταδίδεται με σεξουαλική επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa:
Αποφάσησα να ανοίξω ένα θέμα, στο οποίο να κάνουμε ότι ερώτηση θέλουμε γύρω από την υγεία, την πρόληψη και την αντιμετώπιση... Παρακαλώ να απαντάνε όσοι πραγματικά ξέρουν ή έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο!:redface::)

Ξεκινάω.. Η ερώτηση μου είναι η εξής... Μπορεί να σας φανεί αστεία αλλά πολλές φορές το σκέφτομαι... Μπορεί μία κοπέλα να κολλήσει κάποιο αφροδίσιο νόσημα π.χ. Κονδυλώματα αν πιεί από το ίδιο ποτήρι νερό με μία που έχει? Ή να καπνίσει από το ίδιο τσιγάρο??? Γενικά πόσο εύκολο είναι να κολλήσουμε εκτός από την σεξουαλίκη επάφη? Μηπως εκτός από τον σύντροφο μας πρέπει να προσέχουμε και άλλα πράγματα τα οποία ποτέ δεν είχαμε σκεφτεί και θεωρούσαμε ακύνδινα???

Πολύ ωραίο θέμα..
Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτά που θα πω τα έχω μάθει μετά από συζητήσεις με γυναικολόγο και δερματολόγο-αφροδισιολόγο γιατί πραγματικά ήθελα να ενημερωθώ για κάποια πράγματα στα οποία είχα μαύρα μεσάνυχτα.
Δε θέλω να σπείρω τον πανικό αλλά πολλά από τα αφροδίσια κολλάνε και με προφυλακτικό, όταν αυτό μαζεύεται λίγο στην άκρη κατά τη διάρκεια της επαφής.
Τότε έρχεται σε επαφή το δέρμα του ενός και του άλλου και μπορεί να μεταδοθεί κάποιος ιός -όπως τα κονδυλώματα ή ο έρπης- χωρίς να χρειάζεται ανταλλαγή υγρών αν ο ένας από τους δύο είναι φορέας.
Επίσης το επικίνδυνο είναι - κυρίως για τα κονδυλώματα και άλλα αφροδίσια όπως τα χλαμύδια, ή οι ηπατίτιδες -ότι μπορεί να μην υπάρχουν εμφανή συμπτώματα ή πόνος που να υποψιάσουν τον ασθενή και να προχωρήσει η ασθένεια σε μεγάλο βαθμό κάνοντας ζημιά στον οργανισμό μερικές φορές ανεπανόρθωτη.
Τα χλαμύδια προκαλούν στειρότητα ενώ τα κονδυλώματα που εμφανίζονται σε 67 νομίζω διαφορετικούς ιούς ενοχοποιούνται οι δύο τουλάχιστον από αυτούς για καρκίνο του τραχήλου σε ποσοστό 90%.( επιστημονικά αποδεδειγμενο)
Για τα κονδυλώματα υπάρχει το Hpv test και το τεστ ΠΑΠ.

Άκρως ανησυχητικό είναι ότι μπορεί να εμφανίσει κανείς συμπτώματα στο στόμα η στο φάρυγγα αν προβεί σε στοματικό έρωτα ( και χωρίς να έχει γίνει κατάποση) με καποιον που είτε είναι απλός φορέας είτε νοσεί ..μεταδίδονται έτσι απ' ότι θυμάμαι τα κονδυλώματα. ο έρπης, οι ηπατίτιδες και σε ορισμένες περιπτώσεις και το AIDS.

Όπου κάνω λάθος δεκτή οποιαδήποτε παρέμβαση.

Τώρα για τη μετάδοση των αφροδίσιων από νερό ή τσιγάρο ή άλλο τρόπο δεν γνωρίζω να πω και θα επικινδυνολογήσω.
Θα επανέλθω αργότερα στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μμμμ...θελει μεγαλη προσοχη δυστυχως :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Τα κονδυλώματα οφείλονται στον ιό HPV.Υπάρχουν πολλοί τύποι που προκαλούν διαφορετικά πράγματα.Πχ άλλοι κάνουν τις μυρμηγκιές, άλλοι τα κονδυλώματα στα γεννητικά όργανα.Η μετάδοση διαφέρει.Αυτοί που κάνουν μυρμηγκιές μεταδίδονται με επαφή με το δέρμα (ή υπολοίματά του) και ευνοούνται σε συνθήκες υγρασίας, όπως στα κολυμβητήρια.Ο τύπος του ιού που προκαλεί το αφροδίσιο νόσημα μεταδίδεται με σεξουαλική επαφή.

όχι μόνο.... από παραλία μεταδίδεται, από ρουχο μεταδίδεται, από σφουγγαρι μεταδίδεται, από πετσέτα μεταδίδεται....
άστα... μεταδιδεται σχετικά εύκολα :/: και τα ξεφορτώνεσαι ιδιαίτερα δύσκολα (και επίπονα :( )

άσε που αν δεν διαγνωστούν εγκαίρως είναι υπεύθυνα για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας :/: και ανιχνεύονται ΜΟΝΟ με τεστ ΠΑΠ.... (αυτο το λέω και το τονίζω επειδή σε άλλο θεμα λεγαμε ότι δεν ειναι απαραίτητο το τεστ ΠΑΠ αν δεν εχεις σεξουαλικές επαφες....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν μεταδίδονται τόσο εύκολα τότε πως και δεν έχουμε όλοι κονδυλώματα;
Σοβαρά ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θέμα τυχης να πω? Συγκριών να πω? Δεν ξέρω...
Καλά οκ, δεν ειναι και τοοοοοοοοοσο εύκολο! Απλά ειναι πιο εύκολο απ οσο νομιζουμε οι περισσοτεροι...

Αυτα τα ξέρω γιατι ειμαι ΠΑΘΟΥΣΑ από πετσέτα :/: δεν ειχα σεξουαλική επαφή εκείνο το διάστημα (και 6 μήνες πριν) και όμως.... :/:
Αστα να πανε! Μεγαλη ταλαιπωρια! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πονάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα συμπτωματα οχι... μεγάλη φαγούρα και υγρα πολλά
Συμπτωμα = μικρά σπιθουρακια σε σχημα σαν μικροσκοπικα κουνουπιδακια :/:


Η θεραπεια... ΝΑΙ! :(
Σκέψου ότι στις περισσοτερες περιπτωσεις η θεραπεια ειναι laser και καυτηριασμός....
Σκεψου λοιπον τι σημαινει αυτο... :/: ουτε να παω για πιπι μου δεν μπορουσα απ το τσουξιμο κάθε φορα :(
πω πω... ουτε να το θυμαμαι δεν θελω! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αυτα τα ξέρω γιατι ειμαι ΠΑΘΟΥΣΑ από πετσέτα :/:

Από πετσέτα?σοβαρά??Πωπω η προσωποποίηση του γκαντέμη πρέπει να είσαι βρε Κουέ μου..:( Μα καλά και που τη βρηκες τη μολυσμένη πετσέτα?
Πάντως από πισίνα,θάλασσα κλπ κλπ έίναι σχεδόν αδύνατο να μεταδοθεί γιατι οι μικροοργανισμοί αυτοί ζουν παρασιτικοί εισ βαρος του ανθρωπινου οργανισμού και συνεπώς δεν επιβιώνουν αρκετή ώρα εξω από αυτόν..Στην άμμο χρειάζεται προσοχή(να μην καθόμαστε χωρίς πετσετούλα) όπως επίσης και στις ακρες της πισινας εκει που είναι οι αγωγοί υπερχείλισης επειδή εκει γίνεται ευκολα εστία μικροβίων. Μέσα στο νερό δεν διατρέχουμε κανέναν απολύτως κίνδυνο..Γενικότερα με τη σεξουαλική επαφή μεταδίδονται κυρίως και δυστυχώς το προφυλακτικό δε μας καλύπτει γιατι μεταδίδονται και με την τριβή ειδικά αν εχουν εκδηλωθεί συμπτώματα..
Δύο απορίες έχω:1) Στους αντρες με τι εξέταση ακριβώς ανιχνεύονται?Σπέρματος,ούρων,αιματος?? 2)Αληθεύει ότι αν κολλήσεις τον ιό δεν τον ξεφορτώνεσαι ποτέ απλά τον ανεργοποιείς και εν μέρει τον αδρανοποιείς αλλά οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να επανεμφανιστεί ειδικά σε περιπτώσεις μειωμένης αμυνας του οργανισμού??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Θέμα τυχης να πω? Συγκριών να πω? Δεν ξέρω...
Καλά οκ, δεν ειναι και τοοοοοοοοοσο εύκολο! Απλά ειναι πιο εύκολο απ οσο νομιζουμε οι περισσοτεροι...

Αυτα τα ξέρω γιατι ειμαι ΠΑΘΟΥΣΑ από πετσέτα :/: δεν ειχα σεξουαλική επαφή εκείνο το διάστημα (και 6 μήνες πριν) και όμως.... :/:
Αστα να πανε! Μεγαλη ταλαιπωρια! :/:


Δεν είχα ακούσει για τη μετάδοσή τους από πετσέτα, σφουγγάρι, σεντόνια.:hmm: .Προβληματίστηκα τώρα και αγχώθηκα.:/:

Ο γιατρός πάντως στη συζήτηση που κάναμε μου είπε ότι μπορεί να εμφανιστούν και ένα χρόνο μετά την σεξουαλική επαφή!!! Η και περισσότερο.
Για τον δε έρπη από 20 μέρες μέχρι και 5 χρόνια!!

Ο χρόνος επώασης ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό.

Ίσως είναι όντως θέμα τύχης και συγκυριών..1/2 Αμερικανούς έχει κονδυλώματα και 1/4 έρπη των γεννητικών οργάνων. Το χειρότερο είναι ότι δεν θεραπεύονται άπαξ και κολλήσεις.Παραμένουν στον οργανισμό σε ''χειμερία νάρκη '' και εμφανίζονται ξαφνικά.Η λεγόμενη υποτροπή. Ύπουλες ασθένειες.

Βέβαια για τα κονδυλώματα βγήκε το περίφημο εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου που θα διατεθεί στην Ευρώπη στις αρχές του 2007.
Πολύ ελπιδοφόρο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όχι μόνο.... από παραλία μεταδίδεται, από ρουχο μεταδίδεται, από σφουγγαρι μεταδίδεται, από πετσέτα μεταδίδεται....
άστα... μεταδιδεται σχετικά εύκολα :/: και τα ξεφορτώνεσαι ιδιαίτερα δύσκολα (και επίπονα :( )

άσε που αν δεν διαγνωστούν εγκαίρως είναι υπεύθυνα για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας :/: και ανιχνεύονται ΜΟΝΟ με τεστ ΠΑΠ.... (αυτο το λέω και το τονίζω επειδή σε άλλο θεμα λεγαμε ότι δεν ειναι απαραίτητο το τεστ ΠΑΠ αν δεν εχεις σεξουαλικές επαφες....)
Οι μυρμηγκιές του δέρματος προκαλλούνται από του τύπους HPV-2 κυρίως και 3.Αυτοί οι τύποι είναι που μεταδίδονται πανέυκολα.
@michelle: είναι πάρα πολύ συχνή δερματοπάθεια.1/4 όσων πάνε σε δερματολόγο πάνε γι'αυτό.Φαντάσου ακόμα πόσοι μπορεί να έχουν και να μην πάνε.

Τα κονδυλώματα των γεννητικών οργάνων προκαλλούνται απο τον HPV-6.Με τον καρκίνο τραχήλου σχετίζονται οι HPV-16,18,31,33.Όλοι αυτοί μεταδίδονται με σεξουαλική επαφή, όχι απαραίτητα ανταλλάγή υγρών.
Οι ηπατίτιδες είναι άλλη ιστορία.Με σεξουαλική επαφή μόνο η Β και η D μεταδίδονται.Οι άλλες (Α και C) μεταδίδονται διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Από πετσέτα?σοβαρά??Πωπω η προσωποποίηση του γκαντέμη πρέπει να είσαι βρε Κουέ μου..:( Μα καλά και που τη βρηκες τη μολυσμένη πετσέτα?
Πάντως από πισίνα,θάλασσα κλπ κλπ έίναι σχεδόν αδύνατο να μεταδοθεί γιατι οι μικροοργανισμοί αυτοί ζουν παρασιτικοί εισ βαρος του ανθρωπινου οργανισμού και συνεπώς δεν επιβιώνουν αρκετή ώρα εξω από αυτόν..Στην άμμο χρειάζεται προσοχή(να μην καθόμαστε χωρίς πετσετούλα) όπως επίσης και στις ακρες της πισινας εκει που είναι οι αγωγοί υπερχείλισης επειδή εκει γίνεται ευκολα εστία μικροβίων. Μέσα στο νερό δεν σιατρέχουμε κανέναν απολύτως κίνδυνο..Γενικότερα με τη σεξουαλική επαφή μεταδίδονται κυρίως και δυστυχώς το προφυλακτικό δε μας καλύπτει γιατι μεταδίδονται και με την τριβή ειδικά αν εχουν εκδηλωθεί συμπτώματα..
Δύο απορίες έχω:1) Στους αντρες με τι εξέταση ακριβώς ανιχνεύονται?Σπέρματος,ούρων,αιματος?? 2)Αληθεύει ότι αν κολλήσεις τον ιό δεν τον ξεφορτώνεσαι ποτέ απλά τον ανεργοποιείς και εν μέρει τον αδρανοποιείς αλλά οποπιαδήποτε στιγμή μπορεί να επανεμφανιστεί ειδικά σε περιπτώσεις μειωμένης αμυνας του οργανισμού??

ΆΣΤΑ!
Μπανιο στη θάλασσα όπου δεν ειχα μαζι μου πετσετα να σκουπιστω και να αράξω και μοιράστηκα την πετσέτα άτομου που ιούσε και δεν το γνωριζε!!! :(
Γκαντεμια όντως... όμως συμβαινουν κι αυτα και καλο ειναι να τα γνωριζουμε!

Όσο για τις αποριες σου...
για το 1 δεν ειμαι σιγουρη... νομιζω με ουρα και επιτοπια εξεταση (μικροκαμερα στο εσωτερικο για ανιχνευση :/: ΑΟΥΤΣ!)
Για το 2... απ όσο ξέρω οχι δεν ισχυει...
Εισαι απλά σε συναγερμό για κάποια χρονια και αν δεν εμφανιστεί ξανα κάποιο συμπτωμα την εχεις σκαπουλαρει και εχεις καθαρισει!
Συγκεκριμένα εισαι σε αλέρτ για 1,5 χρονο.... με ΣΥΝΕΧΕΙΣ εξετασεις...
Σε αυτο τουλάχιστον σταθηκα τυχερη! Καθάρισα με την πρωτη ενω γνωριζω κοπελα που ταλαιπωρειται με καυτηριασμους 6 χρονια!!!!!!

Αυτο που επισης αληθευει και ισως εκει να ειναι και το μπερδεμα, ειναι οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο των ανδρων που εχουν τον ιο, δεν υπάρχει συμτωμα, δεν φαινεται ποτε, απλά ειναι φορεις και μεταδιδουν τον ιο απο εδω κι απο εκει χωρις καν να το γνωριζουν οι ιδιοι και χωρις να νοσήσουν ΠΟΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αυτο που επισης αληθευει και ισως εκει να ειναι και το μπερδεμα, ειναι οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο των ανδρων που εχουν τον ιο, δεν υπάρχει συμτωμα, δεν φαινεται ποτε, απλά ειναι φορεις και μεταδιδουν τον ιο απο εδω κι απο εκει χωρις καν να το γνωριζουν οι ιδιοι και χωρις να νοσήσουν ΠΟΤΕ!

Σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν αν υπάρχει εξέταση που να ανιχνευει τον ιό γιατι πολλές λένε ότι κόλλησαν από τους πρώην τους ενώ οι ίδιοι ποτέ δε νόσησαν..Δε θα μπορούσαν να κάνουν κάποια εξέταση πριν πάνε με τον οποιοδήποτε για να δουν αν είναι φορέας του ιού??Δεν μπορεί να ειναι κρυφός ιός με κάποιον τρόπο θα ανιχνευεται ειτε στο αιμα ειτε στα υγρα του άλλου, όχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Μαζί με το ερώτημα της diddle θα ήθελα να μάθω και κάτι άλλο.... Εκτός από πετσέτες , σφουγγάρια, επαφή κλπ Τί άλλο θα πρέπει να προσέξουμε??? Αμα πίνουμε από ίδιο ποτήρι - μπουκάλια, καπνίζουμε τσιγάρα κλπ κολλάμε???? Είναι σαν την ίωση?? Κολλάτε με τα σταγονίδια του στόματος??? Καλοκαίρι είναι γενικά τί πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για το ερώτημα της diddle δυστυχώς δεν έχω απάντηση... δεν γνωρίζω :/:


Για σένα σταλίτσα έχω να πω ότι όχι... δεν κολλάς με το σάλιο και τα τσιγαρα κλπ... μην σε πιάνει υστερία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top