Λανθασμένη απόδοση αισθητηριακών ερεθισμάτων

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
The story goes like this, ειναι ενας φοιτητης ο οποιος σε μια διαλεξη κοινωνικης ψυχολογιας εκει που βαριοταν λεει στην απο πισω του την πεμπτη το βραδυ να πανε για ενα καφε στα σταρμπαξ στο μοναστιρακι. Αυτη δεν ειχε τι να κανει την πεμπτη και ασυναισθητα λεει ναι.

Δινουν ραντεβου στο μετρο, περπατανε μεχρι τα σταρμπαξ και εχουν μια ενδιαφερουσα συζητηση. Παει ο παλικαρης να παραγγειλη και ρωταει την κοπελα τι θελει, αυτη του λεει οτι αυριο πρεπει να σηκωθει νωρις οποτε πρεπει να μπορει να κοιμηθει οποτε θα παρει ενα ζεστο, τολ, λατε με απαχο γαλα ντεκαφεινε.

Παει αυτος στο ταμειο παιρνει ενα ζεστο, τολ , λατε απαχο decaf και ενα γαλικο για τον ιδιο. Επειδη ιεναι αργα και ο μπαριστα βαριεται που ζει κανει λαθος χωρις να το καταλαβει και βαζει κανονικα τον καφε στο λατε. Δεν το ξερει κανενας βεβαια αυτο ουτε καν ο ιδιος καταλαβε οτι εκανε λαθος.

Πινουν το καφε, χαζολογανε λιγακι, και σηκωνονται να φυγουν, περπατοντας προς το μετρο και μιλοντας παλι η κοπελα αρχιζει και εχει ταχυπαλμια, ελαφρυ ιδρωτα στα χερια, θελει να μιλαει και νοιωθει ενεργεια. Κοιταει γυρω της βλεπει τον τυπο και σκεφτεται "εχω πολυ καιρο να νοιωσω ετσι, μου φαινεται τον ερωτευομαι αυτον".

Χωρις βεβαια να γνωριζει οτι αυτο που νοιωθει ειναι απλα ο καφες.

---------

Αυτο λεγεται λανθασμενη αποδοση αισθητιριακων ερεθισματων, οταν μπερδευεις ενα συναισθημα με ενα αλλο, πχ η διεγερση του καφε μοιαζει οντως με την σεξουαλικη ελξη και δεδομενων των συνθηκων η κοπελα προσεδωσε το συναισθημα αυτο στον τυπο.

Αυτο γινεται και μαλιστα γινεται ακομα και αν ΞΕΡΟΥΜΕ οτι ο λογος για τον οποιο υπαρχει η διεγερση ειναι ασχετος με οποιοδηποτε σεξουαλικη αιτια. Ειχαν κανει τα εξις πειραμα:

Πηραν καμια 30αρια ανθρωπους και τους χωρισαν σε δυο ομαδες, τους ειπαν οτι θα κανουμε ενα ιατρικο πειραμα. Ο εξεταστης ειπε στους μισους οτι για να ετοιμαστους για το πειραματα θα πρεπει να κανουν 5 λεπτα τρεξιμο στο διαδρομο και μετα να συμπληρωσουν ενα ερωτηματολογιο. Στους αλλους μισους ο ιδιος εξεταστης ειπε οτι απλα πρεπει να συμπληρωσουν ενα ερωτηματολογιο.

Μεσα στο ερωτηματολογιο υπηρχε η ερωτηση: "ποσο ελκυστικο βρισκετε τον εξεταστη".

Συστηματικα η πρωτη ομαδα εδεινε υψηλοτερη βαθμολογια στον εξεταστη απο τη δευτερη.

Εκαναν κατι αναλογο μονο που αντι για διαδρομο στους μισους ελεγαν "για να ετοιμαστητε για αυτο το επωδυνο πειραμα με ηλεκτροσοκ θα συμπληρωσετε ενα ερωτηματολογιο" ενω στους αλλους μισους εδιναν απλα το ερωτηματολογιο. Και παλι η πρωτη ομαδα βαθμολογουσε τον εξεταστη ως πιο ελκυστικο.

Το τελευταιο πολυ ενδιαφερον πειραμα ηταν οταν εδειχναν σε ορισμενους αντρες φωτογραφιες γυμνων γυναικων. Στα αυτια τους φορουσαν ακουστικα που ενισχυαν τον ηχο της καρδιας τους.

Παιρνουσαν οι φωτογραφιες και η καρδια ακουγοταν ντουπ...ντουπ...ντουπ, δευτερη φωτογραφια ντουπ...ντουπ...ντουπ, τριτη φωτογραφια ντουπντουπ, ντουπντουπ, ντουπντουπ, τεταρτη φωτογραφια ντουπ...ντουπ...ντουπ.

Μετα τους ρωτουσαν ποια απο αυτες τους αρεσε περισοτερο και με 100% βεβαιοτητα απαντουσαν οτι τους αρεσε αυτη στην οποια η καρδια τους ειχε χτυπησει περισοτερο (αλλος στην τριτη, αλλος στην πρωτη κτλ).

Τhe catch is οτι δεν ακουγαν την καρδια τους αλλα ενα προμαγνητοφωνημενο ηχο...

----------

Humans are god damn animals και οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο για εμας, on a bright note ομως, αν βγητε με γκομενα περαστε την απο ενα μερος σχετικα επικυνδηνο, πχ πανω απο μια ψηλη γεφυρα η σε ενα ανσασερ με τζαμια η τι διαολο (προφανως οχι απο τις φυλακες κορυδαλου:P) θα σας ερωτευτει πιο γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και ελεγα τι φταιει τι φταιει???:P
ειναι που δεν πινω κεφεδες και δεν παω γυμναστηριο τελικα!!!!!:hehe:

και μου λενε κοψε αυτη την σπραιτ!!!:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
η σπραιτ φταιει αλλα επειδη κανει παρεα στη σαπιοσκεμπε εκει κατω απο τον αφαλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν ξέρω το πως, αλλά θυμήθηκα τις φωτοψίες που βλέπουν όσοι έχουν κάποια φλεγμονή στο μάτι ή κάποια αποκόλληση υαλοειδούς (και νομίζουν πως βλέπουν οράματα π.χ.). Ξεφεύγω πολύ βέβαια...

Και τώρα τελευταία, κατάλαβα πως ο εγκέφαλος και τα αισθητήρια όργανά μας, δημιουργούν φαινομενικά περίεργες καταστάσεις, που νομίζουμε πως είναι έρωτας, φόβος, μεταφυσικά φαινόμενα, οράματα ή οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
τώρα κατάλαβα γιατί γνωστές μου σερβιτόρες , αν και μέτριες εμφανισιακά , μαζεύουν ένα σωρό τηλέφωνα . Πετυχαίνουν τους πελάτες ευάλωτους ψυχολογικοσυναισθηματικά , μετά τον καφέ δηλαδή . βρε τις αδίστακτες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
τώρα κατάλαβα γιατί γνωστές μου σερβιτόρες , αν και μέτριες εμφανισιακά , μαζεύουν ένα σωρό τηλέφωνα . Πετυχαίνουν τους πελάτες ευάλωτους ψυχολογικοσυναισθηματικά , μετά τον καφέ δηλαδή . βρε τις αδίστακτες..
Ή απλά, πετυχαίνουν υπερλίγουρες πελάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
τώρα κατάλαβα γιατί γνωστές μου σερβιτόρες , αν και μέτριες εμφανισιακά , μαζεύουν ένα σωρό τηλέφωνα .

οχι αυτο ειναι συνδιασμος μητρηκης προβολης (αυτη μου φερνει φαι αρα με αγαπαει οπως η μαμα μου μου εφερνε φαι) και κοινωνικης προδιαθεσης (οι σερβιτορες ειναι ωραιες γιατι ολοι τις θελουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top