Εξοδα Ψυχολόγων-Ψυχίατρων

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τα έξοδα για τους ψυχολόγους κύριως τα δικαιολογείται όσοι πηγαίνετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ποιος να τα δικαιολογεί? το ασφαλιστικό ταμείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ποιος να τα δικαιολογεί? το ασφαλιστικό ταμείο?

ναι, ακριβώς:redface: τα δικαιολογεί και αν ναι ποσο ποσοστο ή τι ποσο?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν είσαι στο ταμείο των μηχανικών, για τις επισκέψεις σε γιατρούς παίρνεις από τα τγία το ........ στρογγυλότερο :P:D

κάντους ένα τηλεφώνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Πάντως εγώ που πάω σε έναν ψυχολόγο 2 χρόνια δεν μου έχει κόψει ούτε μια απόδειξη ποτέ και κάθε φορά παίρνει 80 ευρώ την ώρα. Σας φαίνεται λογικό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως εγώ που πάω σε έναν ψυχολόγο 2 χρόνια δεν μου έχει κόψει ούτε μια απόδειξη ποτέ και κάθε φορά παίρνει 80 ευρώ την ώρα. Σας φαίνεται λογικό?:hmm:

πόσα;;;!!

μέχρι 50 θα το δικαιολογούσα.. Άντε 60, το πολύ. 80 ευρώ όμως είναι παρα πολλά χρήματα! :worry:
Θα σου έλεγα είτε να το επαναδιαπραγματευθείς, είτε να ζητήσεις απόδειξη- και αν αρνηθεί να σου δώσει να πας σε κάποιον άλλο. Ζήτησε καλύτερα να σου συστήσουν κάποιον άτομα τα οποία εμπιστεύεσαι, ώστε να είναι αποδεδειγμένα καλός και να σου κάνει και καλή τιμή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
πόσα;;;!!

μέχρι 50 θα το δικαιολογούσα.. Άντε 60, το πολύ. 80 ευρώ όμως είναι παρα πολλά χρήματα! :worry:
Θα σου έλεγα είτε να το επαναδιαπραγματευθείς, είτε να ζητήσεις απόδειξη- και αν αρνηθεί να σου δώσει να πας σε κάποιον άλλο. Ζήτησε καλύτερα να σου συστήσουν κάποιον άτομα τα οποία εμπιστεύεσαι, ώστε να είναι αποδεδειγμένα καλός και να σου κάνει και καλή τιμή. :)

Φαντάζομαι την αντίδρασή σου όταν μάθεις πόσα πληρώνω εγώ στον θεραπευτή μου.:P 3ψηφιο αριθμό! Στην εποπτεία μου από την άλλη πληρώνω πολύ λογικό ποσό της τάξης των 60/ώρα . Πιθανώς να ακούγεται τρελό το 60 σαν αριθμός, αλλά πρέπει να ξέρετε ότι δεν παίζει να βρεις κάποιον με λιγότερα από 50/ώρα (45λεπτο ουσιαστικά). Τα 60-80/ώρα είναι ψιλομέση τιμή για ψυχολόγο/σύμβουλο και για ψυχίατρο παραπάνω.

Όσον αφορά τα ταμεία δεν ξέρω για ενήλικες, αλλά για παιδιά που δουλεύω εγώ να πω ότι δικαιολογούνται χρήματα/συνεδρία σε λογοθεραπεία, εργοθεραπεία, ψυχοθεραπεία κι ειδική διαπαιδαγώγηση, τα οποία δεν είναι τα ίδια για το κάθε ταμείο (στο ΙΚΑ είναι γελοίο το ποσό, κάτω από 1/ώρα). Απόδειξη εννοείται να ζητάτε και βασικό είναι να το ξεκαθαρίσετε από την 'α συνάντηση, καθώς αν το αφήσετε για την πληρωμή πολύ πιθανώς να σας αρνηθεί ή να σας πει ότι αν θέλετε απόδειξη θα έχετε αύξηση της τιμής/συνεδρία χ ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πάντως εγώ που πάω σε έναν ψυχολόγο 2 χρόνια δεν μου έχει κόψει ούτε μια απόδειξη ποτέ και κάθε φορά παίρνει 80 ευρώ την ώρα. Σας φαίνεται λογικό?:hmm:




Είναι να μην τρελαίνεσαι;!




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Βασικά και εδώ, όπου φτωχός κι η μοίρα του. Ούτε να τρελαθεί μπορεί ούτε τα ψυχολογικά του να θεραπεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά και εδώ, όπου φτωχός κι η μοίρα του. Ούτε να τρελαθεί μπορεί ούτε τα ψυχολογικά του να θεραπεύσει.

Τα "έξοδα ψυχολόγων-ψυχίατρων " είναι περισσότερα, από εκείνα που χρειάζεται μία ψυχή, για να είναι πάντα ικανοποιημένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Φίλε μου Νωέα, πιστεύω το αντίθετο. Ισχύει όμως και η αρχή που λέει ότι, με όσο λιγότερα ασχολείται μια "ψυχή" τόσο πιο αργά θα χρειστεί ψυχίατρο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η ψυχή γενικά αναζητά ικανοποίηση....μάλλον ισορροπίες αναζητά,αυτογνωσία και πολλά άλλα...όπως επίσης ,ότι όταν μια ψυχή ''ασχολείται'' με λιγότερα τόσο ποιο αργά θα χρειαστεί ψυχίατρο..:knife:
Όλο αυτό θυμίζει....Ελλάδα της δεκαετίας του 50..που αδυνατούσε να διαχωρίσει τον ψυχολόγο από τον ψυχίατρο.

Δεν νομίζω ότι είναι κακό όταν κάποιος επισκέπτεται κάποιον ψυχολόγο...μάλλον τιμητικό θα το χαρακτήριζα.
Πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει ανάγκη από βοήθεια καλό θα είναι να ψάξει από που θα του την προσφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φίλε μου Νωέα, πιστεύω το αντίθετο. Ισχύει όμως και η αρχή που λέει ότι, με όσο λιγότερα ασχολείται μια "ψυχή" τόσο πιο αργά θα χρειαστεί ψυχίατρο.;)

Ναι, είναι η αρχή μίας "ψυχής", που βλέπει τον εαυτό της κι απέναντι τις "μάζες", τους "ανθρώπους", τον "λαό", τους "πελάτες" και παρόμοια. Αυτή επίσης είναι συνήθως που κρίνει, ποιος χρειάζεται ψυχίατρο!
@ negative
Δεν νομίζω ότι είναι κακό όταν κάποιος επισκέπτεται κάποιον ψυχολόγο...μάλλον τιμητικό θα το χαρακτήριζα.
Πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει ανάγκη από βοήθεια καλό θα είναι να ψάξει από που θα του την προσφέρουν.

Δεν αντιλέω!!! Όσο για την "πίστη" σου περί ανάγκης, υπενθυμίζω κάτι πολύ-πολύ απλό: "τα βάρη αλλήλων βαστάζετε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top