Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
φυσικά και όχι,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Είναι γνωστό οτι στη φύση υπάρχει ομοφυλοφιλία. Μέχρι και οι 2 γάτες μου (θηλυκες και οι 2) πριν κάτι χρόνια προσπαθούσαν να το κάνουν μεταξύ τους μια φορά!

Μα πώς?:fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
σε μια εντελως ουτοπικη κοινωνια οπου οι ενηλικες φερονται ως ενηλικες και οχι ως wannabe εναρετοι, ειμαι απολυτα υπερ του γαμου. αφου αγαπιουνται, ρε παιδια! τωρα το τι κανει ο καθενας στο σπιτι του ειναι αλλο και δε χαλαει κανεναν.
στη σημερινη κοινωνια τωρα, ειμαι επισης υπερ, αν και θεωρω κακιστες τις συνθηκες που θα πρεπει να αντιπετωπισουν.
αλλα γιατι να αποφασισουμε εμεις αν ΑΥΤΟΙ/ΕΣ ειναι ετοιμοι και διατεθειμενοι να αντεξουεν οσα να'ναι για να ειναι ζευγαρι επισημα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Γιατί να μην νομιμοποιηθούν??
άνθρωποι δεν είναι??
γιατί να μην μπορούν να είναι και σύμφωναμε το νόμο ζευγάρι??
Απλά σε αυτό το θέμα η Ελλάδα έχει μείνει πολύ πίσω και κατακρίνουν πολύ τους ομοφυλόφιλους κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
φυσικά και όχι,

Φυσικα και ναι.

PS. Οριστε, ειμαι λιτη και σαφης, για να μην λετε οτι παντα γραφω πολλα. :) Ας παω τωρα να γραψω και μια εκθεση επι του θεματος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν με απασχολεί τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του και γενικά στην προσωπική του ζωή, οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι ούτε κατώτεροι ούτε χειρότεροι από τους ετεροφιλόφυλους ανθρώπους. Αλλά γιατί ο γάμος; Αν είναι για την κληρονομιά, ας κάνει καθένας μια διαθήκη να τελειώνει η ιστορία. Ο γάμος δεν γίνεται ούτε για κληρονομιές ούτε για περιουσίες. Και προσωπικά αν έχανα τον άνθρωπό μου το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν τα χρήματά του. Θεωρώ πολύ άσχημο για ένα παιδί να μεγαλώνει με δύο ομοφυλόφυλους γονείς, γιατί όπως ξέρουμε από την ψυχολογία και την ψυχιατρική τα παιδιά πρέπει στο οικογενειακό τους περιβάλλον να έχουν και το αντρικό και το γυναικείο φύλο. Όσο για τις έρευνες που κατά καιρούς αναδύονται από διάφορες χώρες, αμφισβητώ την εγκυρότητά τους...
Και μην μου πείτε τώρα οτι τα παιδιά που μεγαλώνουν σε οικογένειες με γονείς αντίθετου φύλου έχουν πολλά και διάφορα άλλα ψυχολογικά προβλήματα, γιατί αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του γάμου των ομοφυλοφύλων. Το οτι ορισμένοι άνθρωποι είναι κακοί γονείς δε σημαίνει οτι θα πρέπει να προσθέσουμε στην κοινωνία ακόμη ένα πλήθος παιδιών με ψυχολογικά προβλήματα (αντί να προσπαθήσουμε να το μειώσουμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παντρεύονται ομοφυλόφιλοι άντρες καθώς και αυτό είναι ένα σημάδι εξέλιξης της κοινωνίας και την γενική αποδοχή τους παρόλο τις διαφοροποιημένες ερωτικές προτιμήσεις τους.

Ο καθείς είναι ελεύθερος να πράξει ό,τι θέλει στην ζωή του,ακόμα κ να παντρεύτει ομόφυλο το οποίο θα τον κάνει να νιώθει καλύτερα.Για θρησκευτικός δεν νοείται απλά το παν είναι να το αποδεχτεί το κράτος έστω για πολιτική δέσμευση.

Διαφωνώ όμως να υιοθετούν παιδιά και να τα μεγαλώνουν καθώς η ύπαρξη και των 2 φύλων (μαμά-μπαμπάς) είναι απαραίτητη για την ορθή ανατροφή του παιδιού.Δεν φταίει σε τίποτα το μωράκι που γεννήθηκε κ πρέπει να μεγαλώσει με τον σωστό και πατροπαράδοτο τρόπο.

Δεν είναι το ίδιο με διαζευμένα ζευγάρια καθώς εκεί λείπει η μητέρα ή ο πατέρας ενώ στην περίπτωση των 2 αντρών θα συσχετίσει ασυνείδητα το μικρό παιδάκι ότι ο ένας εκ των 2 εκπληρώνει τον ρόλο της μητέρας,ασχέτως που δεν είναι βιολογικά φτιαγμένος για να προσφέρει όσο η γυναίκα μπορεί (δεν μιλώ μόνο για θηλασμό ή γενικά τα πρώτα χρόνια του παιδιού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Οχι να μη νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων. Το θεωρώ μη αναγκαίο. Είναι σαν να ζητούν από το Χ κανάλι να παίξει ταινία ομοφυλοφιλικού σεξ μετά απο κάθε ταινία ετεροφυλοφιλικού σεξ, για λόγους κοινωνικής ισότητας. Τι βοήθεια θα δώσει ο γάμος στους ίδιους τους ομοφιλόφυλους; Μήπως θα έχουν την ευλογία του Θεου; Απ' οσο ξέρω η ιστοριούλα λέει οτι ο Θεος έφτιαξε τον Αδαμ και την Ευα, οχι τον Αδάμ και τον Ιωσήφ. Τι ηθική ικανοποίηση θα τους δώσει αυτό; Οτι τώρα που παντρεύτηκαν έγιναν κανονικό ζευγάρι; Άρα έχουν έμφυτο τον κοινωνικό αποκλεισμό, ήξεραν οτι είναι άνθρωποι με γενετικές ανωμαλίες και τώρα η κοινωνία όταν τους επιτρέπει να παντρεύονται είναι σα να τους αφήνει να ζούν μέσα σε ενα ψέμα που καταβάθος και οι ίδιοι το γνωρίζουν.

Όταν εγω περπατάω στο δρόμο, φαίνεται οτι εχω κάποιο πρόβλημα στα πόδια. "Τραυματίστηκα" πριν καν γεννηθώ. Δε γύρισα να πιέσω κανέναν να με αναγνωρίσει ως ικανό 100% για όλες τις πράξεις. Έχω πρόβλημα και λαμβάνω βοήθεια, εδω εκεί και παραπέρα με Χ Υ Ζ τρόπους. Ο ομοφυλόφιλος πως θα βοηθηθεί με τον γάμο; Δεν είναι βοήθεια λοιπόν. Εγω το θεωρώ κοινωνική πρόκληση και ακριβώς όπως δεν δέχομαι να δαχτυλοδείχνεται ο οποιοσδήποτε (γκέη,λεσβία,τυφλός,ανάπηρος κλπ), έτσι δεν δέχομαι να με προκαλεί κοινωνικά κανείς τους. Αλλά ας αποδεχθούν επιτέλους οι ομοφυλόφιλοι και οι ομοφυλοφιλόφιλοι οτι η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία κι οχι ενα σωματικό χτύπημα όπως η αναπηρία (άλλοι ενίοτε - προκλητικοί απο κει).

Ας κάνουν όσο "σεξ" θέλουν. Γάμος και παιδί είναι εκτός συζήτησης (εαν εγω ήμουν ο νομοθέτης)

ΥΓ: Ομιλώ για θρησκευτικό γάμο σε κάθε θρησκεία. (Ο πολιτικός είναι ενα χαρτάκι με 2 υπογραφές. Ας συμπληρώσουν όσα τέτοια χαρτάκια θέλουν αν τους ευχαριστεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παντρεύονται ομοφυλόφιλοι άντρες καθώς και αυτό είναι ένα σημάδι εξέλιξης της κοινωνίας και την γενική αποδοχή τους παρόλο τις διαφοροποιημένες ερωτικές προτιμήσεις τους.

Ο καθείς είναι ελεύθερος να πράξει ό,τι θέλει στην ζωή του,ακόμα κ να παντρεύτει ομόφυλο το οποίο θα τον κάνει να νιώθει καλύτερα.Για θρησκευτικός δεν νοείται απλά το παν είναι να το αποδεχτεί το κράτος έστω για πολιτική δέσμευση.

Διαφωνώ όμως να υιοθετούν παιδιά και να τα μεγαλώνουν καθώς η ύπαρξη και των 2 φύλων (μαμά-μπαμπάς) είναι απαραίτητη για την ορθή ανατροφή του παιδιού.Δεν φταίει σε τίποτα το μωράκι που γεννήθηκε κ πρέπει να μεγαλώσει με τον σωστό και πατροπαράδοτο τρόπο.

Δεν είναι το ίδιο με διαζευμένα ζευγάρια καθώς εκεί λείπει η μητέρα ή ο πατέρας ενώ στην περίπτωση των 2 αντρών θα συσχετίσει ασυνείδητα το μικρό παιδάκι ότι ο ένας εκ των 2 εκπληρώνει τον ρόλο της μητέρας,ασχέτως που δεν είναι βιολογικά φτιαγμένος για να προσφέρει όσο η γυναίκα μπορεί (δεν μιλώ μόνο για θηλασμό ή γενικά τα πρώτα χρόνια του παιδιού)

Συμφωνώ και στα δύο σημεία (γάμου-υιοθεσίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι υπερβολη να τους αποκαλεις γενετικα ανώμαλους. Δλδ εγω αν ξαθνικα μια μερα ξυπνησω με %^$%$ για να παω με αντρα και πω bye bye στην συντροφο μου γενηθικα με γενετικη ανωμαλια; φυσικα και οχι, απλως το περιβαλλον οπου ζω πιθανως να μου εδωσε ερεθισματα να δω με διαφορετικο τρόπο τους αντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι υπερβολη να τους αποκαλεις γενετικα ανώμαλους. Δλδ εγω αν ξαθνικα μια μερα ξυπνησω με %^$%$ για να παω με αντρα και πω bye bye στην συντροφο μου γενηθικα με γενετικη ανωμαλια; φυσικα και οχι, απλως το περιβαλλον οπου ζω πιθανως να μου εδωσε ερεθισματα να δω με διαφορετικο τρόπο τους αντρας.

Τότε είσαι αμφιφυλόφιλος. Πάλι γενετικά ανώμαλος. Μη σας φταίει η γλώσσα ρε παιδιά αν εσείς έχετε συνυφάνει το "ανώμαλος" στη ζωή σας με άλλα πράγματα. Η μιλάμε σωστά ελληνικά και είμαστε αντικειμενικοί, ή μιλάμε ελληνοφανή γλώσσα ειδικά σε τέτοια θέματα για να είμαστε αρεστοί σε διάφορες κοινωνικές ομάδες. Εγω προτιμώ το 1ο. Η δοκιμή είναι δοκιμή, η "παρα φύσιν" επιλογή και περισσότερο δε η μόνιμη είναι αυτό που λέει η ίδια η λέξη "παρα φύσην". Παρά τη φύση - ανωμαλία της φύσεως.:)

ΥΓ: Το περιβάλλον άστο απέξω. Είναι μια δικαιολογία. Εχω δει γκέη τσοντούλα και είχα και γκεη συμμαθητές όταν πήγαινα σχολείο. Εντούτοις κρεας αντρικό δε θέλω να έρθει σε επαφή με τον παργαλάτσο μου.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τότε είσαι αμφιφυλόφιλος. Πάλι γενετικά ανώμαλος. Μη σας φταίει η γλώσσα ρε παιδιά αν εσείς έχετε συνυφάνει το "ανώμαλος" στη ζωή σας με άλλα πράγματα. Η μιλάμε σωστά ελληνικά και είμαστε αντικειμενικοί, ή μιλάμε ελληνοφανή γλώσσα ειδικά σε τέτοια θέματα για να είμαστε αρεστοί σε διάφορες κοινωνικές ομάδες. Εγω προτιμώ το 1ο. Η δοκιμή είναι δοκιμή, η "παρα φύσιν" επιλογή και περισσότερο δε η μόνιμη είναι αυτό που λέει η ίδια η λέξη "παρα φύσην". Παρά τη φύση - ανωμαλία της φύσεως.:)
α ετσι συμφωνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ παντως θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με προβληματίζει από όταν διάβασα αυτό το θρεντ.

Ναι, πιθανόν να επηρεάσει την ψυχοσύνθεση του (υιοθετημένου) παιδιού το γεγονός ότι και οι δυο γονείς του είναι άντρες. Όμως το να μεγαλώσει σε ένα ίδρυμα (ορφανοτροφείο, γιατί υποθέτω από εκεί θα το υιοθετήσουν)δεν είναι ακόμα χειρότερο; Τι είναι καλύτερο; Να έχεις δύο ομοφυλόφιλους γονείς που ξέρεις ότι σε αγαπάνε και σε φροντίζουν, ή να μην έχεις καθόλου γονείς και να μεγαλώνεις στις άθλιες συνθήκες των ελληνικών ιδρυμάτων; Εγώ ευτυχώς δεν έχω βρεθεί σε καμία από τις δύο θέσεις, αλλά αν έπρεπε να επιλέξω θα επέλεγα την πρώτη.

Εν κατακλείδει πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί γονείς και κακοί γονείς, ανεξάρτητα αν είναι ομοφυλόφιλοι ή όχι. Και κατά τη γνώμη μου τα κριτήρια για να μπορέσουμε να πούμε ότι κάποιος θα μεγαλώσει "σωστά" ένα παιδί είναι:
1) Μια σχετική οικονομική ευχέρεια
2) Η αγάπη και η φροντίδα προς το παιδί

Αν λοιπόν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι πληροί τις δύο αυτές προϋποθέσεις, εγώ δεν θα είχα πρόβλημα στο να έχουν παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να σου κανω μια ερωτηση;
Αν μην επιτρεποντας στο ομοφυλοφιλο ζευγαρι να υιοθετηση παιδι, μειωνονταν το ποσοστο των ομοφυλοφιλων θα συνεχιζες να ησουν υπερ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Οχι να μη νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων.

ΥΓ: Ομιλώ για θρησκευτικό γάμο σε κάθε θρησκεία. (Ο πολιτικός είναι ενα χαρτάκι με 2 υπογραφές. Ας συμπληρώσουν όσα τέτοια χαρτάκια θέλουν αν τους ευχαριστεί)

Συγνωμη, αλλα αντιφασκεις. Αλλο πολιτικος γαμος (ενας/ενος τυπου σε καθε χωρα) και αλλο θρησκευτικος, αναλογα βαση ποιου δογματος παντρευεσαι (Και στην Ελλαδα μπορει να ειναι η Εκκλησια της ελλαδος η μεγαλυτερη, και οι ορθοδοξοι χριστιανοι οι περισοοτεροι αλλα καλλιστα μπορεις να παντρευτεις με προτεστανικό, καθολικό ή μουσουλμανικό, θρησκευτικό γαμο). Νομιμοποιηση, σημαινει η αποψη της πολιτειας απ'αυτου. δηλ αν η πολιτεια ανγωνριζει την νομικη υποσταση του γαμου. Βασικα εδω μιλαμε για πολιτικο γαμο, και μονον. Η εκκλησια (η ορθοδοξη η οποιαδηποτε άλλη), φυσικα μπορει να εχει άλλη αποψη και να μην τελει τετοιες τελετες. Δικαιωμα της. Μιλαμε για το για το γαμο στο δημαρχειο!! Αν θα πρεπει να επιτρεπεται σε ατομα του ιδιου φυλου, ναι η οχι. Αν η πολιτεια δηλ αναγνωριζει γαμους μεταξυ ομοφυλοφιλων. Αυτο ειναι που συζηταται (και γενικα, και σε αυτο τη thread (βλ. 'νομιμοποιηση')), αυτο ειναι που ζητουν διαφορες ομαδες/ οργανωσεις, αυτο ειναι που θεσπιστηκε νομικα σε άλλες ευρωπαικες χωρες. Τι λεει ο νομος, δηλ το κρατος. Δηλ ποιους και πως παντρευει το κρατος στο δημαρχειο. Και στις χωρες που αναγνωριζεται ο 'γαμος' ομοφυλοφιλων οι εκαστοτε εκκλησιες εχουν άλλη αποψη. Και φυσικα δεν τελουν τετοιους γαμους (αρνουνται δηλ να δωσουν την ευλογια του θεου σε ζευγαρι ιδιου φυλου. Σου λεει, δεν γινεται!! Και δικαιωμα τους.) Εδω ομως μιλαμε για την 'ευλογια' του κρατους. Δηλ νομικη αναγνωριση (και μονο).

Δηλ συμφωνεις να νομιμοποιηθουν οι γαμοι μεταξυ ομοφυλοφιλων ??? Γιατι για το χαρτακι γινεται ολη η φασαρια. Σοβαρα! Λενε δηλ (και πολυ σωστα) και εμεις θελουμε χαρτακι !! (και τα νομικα και οικονομικα δικαιωματα που δινει το 'χαρτακι'). Και τους λενε: "εσεις χαρτακι, γιοκ!" Γιατι ? "Γιατι η εκκλησια κλπ.." Η οποια δεν εχει σχεση!! Δεν δινει η εκκλησια το χαρτακι, αλλα το κρατος (η εκκλησια δινει αλλα πραγματα, πνευματικα. πχ ευλογια του θεου κλπ) Προς το παρον σε θρησκευτικο γαμο, κανεις την θρησκευτικη τελετη και υπογραφεις το 'χαρτακι' της πολιτειας. Δυο σε ενα. (Κακως κατα τη γνωμη μου). Εαν θες μονο το χαρτακι, πας στο δημαρχειο. = πολιτικος γαμος, δηλ μονο νομικη ανγνωριση. (Δηλ γαμος που δεν ειναι αναγνωρισμενος απο την εκκλησια. Αυτο ζηταμε. 2 ατομα του ιδιου φυλου να μπορουν υπογραφουν το χαρτακι στο δημαρχειο (οπως μπορουν σημερα να κανουν 2 ατομα διαφορετικου φυλου!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Εγώ παντως θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με προβληματίζει από όταν διάβασα αυτό το θρεντ.

Ναι, πιθανόν να επηρεάσει την ψυχοσύνθεση του (υιοθετημένου) παιδιού το γεγονός ότι και οι δυο γονείς του είναι άντρες. Όμως το να μεγαλώσει σε ένα ίδρυμα (ορφανοτροφείο, γιατί υποθέτω από εκεί θα το υιοθετήσουν)δεν είναι ακόμα χειρότερο; Τι είναι καλύτερο; Να έχεις δύο ομοφυλόφιλους γονείς που ξέρεις ότι σε αγαπάνε και σε φροντίζουν, ή να μην έχεις καθόλου γονείς και να μεγαλώνεις στις άθλιες συνθήκες των ελληνικών ιδρυμάτων; Εγώ ευτυχώς δεν έχω βρεθεί σε καμία από τις δύο θέσεις, αλλά αν έπρεπε να επιλέξω θα επέλεγα την πρώτη.

Εν κατακλείδει πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί γονείς και κακοί γονείς, ανεξάρτητα αν είναι ομοφυλόφιλοι ή όχι. Και κατά τη γνώμη μου τα κριτήρια για να μπορέσουμε να πούμε ότι κάποιος θα μεγαλώσει "σωστά" ένα παιδί είναι:
1) Μια σχετική οικονομική ευχέρεια
2) Η αγάπη και η φροντίδα προς το παιδί

Αν λοιπόν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι πληροί τις δύο αυτές προϋποθέσεις, εγώ δεν θα είχα πρόβλημα στο να έχουν παιδί.

Το καλύτερο είναι να φροντίσει η κοινωνία να μην φτάνουν οι άνθρωποι στο σημείο να αφήνουν τα παιδιά τους σε ορφανοτροφείο, όχι να νομιμοποιηθεί γάμος μεταξύ ομοφυλοφύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Να σου κανω μια ερωτηση;
Αν μην επιτρεποντας στο ομοφυλοφιλο ζευγαρι να υιοθετηση παιδι, μειωνονταν το ποσοστο των ομοφυλοφιλων θα συνεχιζες να ησουν υπερ;

ναι θα συνέχιζα. γενικώς θεωρώ πολύ σημαντικό το να έχει ένας άνθρωπος ευτυχισμένα παιδικά χρόνια, και πιστεύω ότι μια οικογένεια με ομοφυλοφιλους γονείς είναι πολύ καλύτερη από καθόλου οικογένεια. Μόνο το αίσθημα ότι υπάρχουν δύο άνθρωποι που σε αγαπάνε και σε φροντίζουν είναι αρκετό για μένα.

@Valder: προφανώς μιλάμε για πολιτικό γάμο :)

@adespoto: συμφωνώ εν μέρει, αλλά αυτό που λες απαιτεί μεγάλες κοινωνικοπολιτικές αλλαγές. Με την παρούσα κατάσταση τι κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Leviathan γάμος είναι μυστήριο. Άλλο γάμος και άλλο χαρτάκι συζήσεως (ο γνωστός πολιτικός "γάμος"...γάμος my arse). Γενικά όμως δεν μου απάντησες, σε τι θα ωφελήσει αυτό το χαρτάκι;

ΥΓ: Έπρεπε να το διευκρινήσω. Ας φτιαχτεί ειδικός πολιτικός "γάμος" για γκέη με διαφορετικά δικαιώματα απ' οτι τα δικά μου και της γυναίκας μου που εστω "παντρευτήκαμε" με πολιτικό γάμο. Μη σου πω να καταργηθούν οι πολιτικοί γάμοι εντελώς. Άλλο γκέη, άλλο άντρας, άλλο γυναίκα. Δε θέλω ρε παιδί μου να ισοπεδωθεί η κοινωνία πως το λένε... άλλο ομαλότης κι άλλο ανωμαλία.

ΥΓ: Αδέσποτο θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω και με αυτά που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η Palladin & η Leviathan με καλύπτουν απόλυτα. Με όσους άλλους απάντησαν διαφωνώ καθέτως. Γιατί διαφωνώ; Figure it out, δεν θα συγχυστω πάλι με διαφωνίες επι διαφωνιών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Eκείνο που δεν σκέφτηκε κανείς σας και όλοι μιλάτε για γενετικές ανωμαλίες και τα συναφή (γεννιέται κάποιος gay,τα έχουμε πει στο παρελθόν) που είναι μία πολύ φυσιολογική αλλά παράλληλα διεστραμένη κατάσταση...

Αν οι 2 παντρεμένοι ομοφυλόφιλοι άντρες,που ξέρουμε πολύ καλά τις ερωτικές τους προτιμήσεις,υιοθετήσουν ένα μικρό αγοράκι, ποιος μας εγγυείται ότι κανείς από τους 2 άντρες στο ζευγάρι δεν θα δει ερωτικά το μικρό αγοράκι (που στην τελική δεν είναι αίμα τους όπως στα φυσιολογικά ζευγάρια) με μεγάλη πιθανότητα να ασελγήσει ερωτικά στο μακρινό μέλλον στο μικρό αγοράκι;

Καλύτερα το παιδάκι να μεγαλώσει με καμία γιαγιά ή θεία ή οποιοδήποτε συγγενή παρά με 2 "ξένους" άντρες,που δεν ξέρεις κατά πόσο "πατρικά" και "μητρικά" θα φερθούν στον μικρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top