Για ποιο λόγο καλλωπιζόμαστε;

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σκεψου το εξις τωρα, εισαι γυναικα, εχεις κανονισει με τις φιλεναδες σου να βγεις βολτουλα το βραδυ να πας να χορεψεις. Ετοιμαζεσαι πας στο κλαμπ που παιζει μουσικη που πολυ σου αρεσει, χαζολογας με τις φιλες σου για το ποιος ειναι ωραιος, με ποιον θα εκανες τιποτα, πινεις κανα ποτο και χορευεις,
H γυναικα δηλ. στολίζεται,βαφεται,καλλωπιζεται και γενικως γινεται κούκλα για να παει σε κλαμπ με τις φιλες να χαζολογησει,να κουτσομπολέψει?

Γιατι δεν τα κανει ολα αυτα στπιτι της? Να μαζευτουν οι φιλεναδες και να τα κουτσομπολεψουν με την ησυχία τους? Και να μη χρειαστουν να περασουν ωρες μπροστα στον καθρεφτη?

Μη γελιομαστε: η γυναικα περιμενει να φλερταριστει οταν βγαινει εξω - ειναι μεσα στο κονσεπτ του "βολτουλα,χορός,κουτσομπολιό" ενος κλαμπ. Απλά,οι φλερταριστές ειναι το προβλημα....:D

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα προήλθε από διάσπαση του θέματος "Πώς προσεγγίζετε το άτομο που σας ενδιαφέρει;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δηλαδή ο μόνος λόγος που καλλωπίζεται μια γυναίκα είναι για να μαζέψει κοπλιμέντα και σερνικά; Χαθήκαμε! Κι εγώ ακόμα και σπίτι να μαζευτούμε με τις φίλες, θα χτενίσω το μαλλιούρδο, θα βάλω λίγο μολυβάκι, λίγη πούδρα etc. Κι έχω βγει έξω απεριποίητη. Μην γενικεύεις φίλτατε, δεν θυσιάζονται όλοι στον βωμό του σεχ και του φλερτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δηλαδή ο μόνος λόγος που καλλωπίζεται μια γυναίκα είναι για να μαζέψει κοπλιμέντα και σερνικά; Χαθήκαμε!

Ξεχασα να πω πως και ενας αλλος λογος ειναι για να μπει στο ματι των αλλων γυναικων.
Γυναικεια ανταγωνιστικότητα βλεπεις!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μπα, δεν νομίζω. Δεν είμαστε (στην παρέα μου) από τις γυναίκες που τσεκάρουν η μία την άλλη με μισό μάτι, μάλλον γιατί αντιμετωπίζουμε τη γυναικεία ομορφιά όπως και την ανδρική (μείον την σεξουαλική επιθυμία). Ας πούμε, αν περάσει μια όμορφη κοπέλα θα πούμε "αα τι όμορφη" κτλ. Εγώ τουλάχιστον δεν τις ανταγωνίζομαι. Βέβαια, είσαι σερνικό, άρα όχι θηλυκό,. Μην γενικεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
μάλλον γιατί αντιμετωπίζουμε τη γυναικεία ομορφιά όπως και την ανδρική (μείον την σεξουαλική επιθυμία).
Όπως και να' χει, δεν μπορούμε να εκμηδενίσουμε ούτε την αντρική ούτε την γυναικεία ανταγωνιστικότητα. Αυτή υπάρχει - διαφοροποιείται απλώς στο πώς, πότε και πόσο εκδηλώνεται. Και φυσικά η ουσία είναι στο γιατί εκδηλώνεται κάθε φορά. Απλώς στην χαλαρή σας βόλτα στην καφετέρια δεν έτυχε να εμφανιστεί μια τέτοια αιτία εκδήλωσης ανάμεσά σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Βέβαια, είσαι σερνικό, άρα όχι θηλυκό,. Μην γενικεύεις.

A...ενω τα θηλυκά ΔΕ γενικεύουν ε???:D

Όπως και να' χει, δεν μπορούμε να εκμηδενίσουμε ούτε την αντρική ούτε την γυναικεία ανταγωνιστικότητα. Αυτή υπάρχει - διαφοροποιείται απλώς στο πώς, πότε και πόσο εκδηλώνεται. Και φυσικά η ουσία είναι στο γιατί εκδηλώνεται κάθε φορά. Απλώς στην χαλαρή σας βόλτα στην καφετέρια δεν έτυχε να εμφανιστεί μια τέτοια αιτία εκδήλωσης ανάμεσά σας. :)

Ανδρική ανταγωνιστικότητα δεν υπαρχει - ή αν υπαρχει δεν ειναι τοσο εκδηλη και ασκειται κυριως στα επαγγελματικά πεδία. Ενας ανδρας ποτέ δεν ανταγωνιζεται έναν αλλο άνδρα στο ντυσιμο.Μια γυναικα ομως σαφώς>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Φυσικα και υπαρχει ανδρικη ανταγωνιστικοτητα μην τρελλαθουμε.. και τα δυο φυλα ειναι ανταγωνιστικα, ειναι στη φυση του ανθρωπου.. απλως μπορει να διαφερει στους τροπους που εκδηλωνεται η στα μεσα που χρησιμοποιουνται. Και δε μπορω να καταλαβω γιατι μια ζωη γενικευουμε διαχωριζοντας πραγματα "που κανουν οι αντρες" και πραγματα "που κανουν οι γυναικες"..
Ειλικρινα προβληματιζομαι οταν ακουω να λενε "εσεις οι γυναικες ειστε ετσι, εχετε την ταδε συμπεριφορα" κλπ. Πρεπει να αντιμετωπιζομαστε σαν ξεχωριστες μοναδικες οντοτητες και οχι βασει στερεοτυπων
Μοναδικη εξαιρεση που μπορω να δεχτω ειναι ισως καποιες επιστημονικα τεκμηριωμενες ερευνες/μελετες/πειραματα που αποδεικνυουν οτι ενας πολυ μεγαλος αριθμος αντρων/γυναικων συμπεριφερονται με τον αλφα τροπο σε μια αλφα κατασταση λογω διαφορετικων ορμονων στον οργανισμο π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Ανδρική ανταγωνιστικότητα στο ντύσιμο υπάρχει, αν και σπάνια. Συνήθως μεταξύ ανδρών που θέλουν να είναι πολύ "τσιλικοί"..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
όσο γι αυτόν που είπε ότι οι γυναίκες όταν ντύνονται και στολίζονται και βγαίνουν με τις
φίλες τους το κάνουν είτε επειδή προσδοκούν να καμακωθούν είτε για να ανταγωνιστούν
η μία την άλλη, επειδή είμαι γυναίκα, τον ενημερώνω κι εγώ με τη σειρά μου ότι όντως
γενικεύει επικίνδυνα ...


για το πρώτο έχω την εντύπωση ότι ερμηνεύεις το ότι είναι πλέον κοινωνικά αποδεκτό για
τις γυναίκες να κυκλοφορούν με ομόφυλες τους χωρίς τη συνοδεία αρσενικού, με τον τρόπο
που σκέφτονται τα αρσενικά όταν εξορμούν σε μπαρότσαρκες - λυπάμαι, αλλά όλες οι
γυναίκες που βγαίνουν να διασκεδάσουν με τις φίλες τους ΔΕΝ βγαίνουν για να καμακωθούν
(ή να καμακώσουν) ... μάλιστα όσο μεγαλύτερη είναι η παρέα, τόσο λιγότερες οι πιθανότητες
να είναι αυτός ο σκοπός της νυχτερινής τους βόλτας :):)
(απίστευτη προκατάληψη και πουριτανισμός!!!)


όσο για το δεύτερο, προφανώς αναφέρεσαι σε απλές κοινωνικές γνωριμίες και όχι σε
πραγματικές φιλικές σχέσεις μεταξύ γυναικών (ναι! μπορεί να είναι σπάνιες, αλλά σε
διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν :):) )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ανδρική ανταγωνιστικότητα δεν υπαρχει - ή αν υπαρχει δεν ειναι τοσο εκδηλη και ασκειται κυριως στα επαγγελματικά πεδία. Ενας ανδρας ποτέ δεν ανταγωνιζεται έναν αλλο άνδρα στο ντυσιμο.Μια γυναικα ομως σαφώς>!
Κατ' αρχάς, καλό κουράγιο :P:D

Λοιπόν, το ντύσιμο νομίζω έρχεται σε δεύτερο πλάνο η είναι απλώς ένα επιφανειακό πρόσθετο.
Γενικότερα, η εξωτερική ομορφιά παίζει το ρόλο της στο βαθμό που μια "μέτρια" ή ""άσχημη"" γυναίκα ταʼ χει καλά με τον εαυτό της (π.χ είναι ευχαριστημένη με κάποια σχέση της) και δε ζηλεύει την "όμορφη" φίλη της.

Θα μπορούσα να πω ότι κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους άνδρες.

Πάντως, όσον αφορά στις ερωτικές κατακτήσεις, θεωρώ πιθανότερο ένας "ωραίος" άντρας να ζηλέψει έναν "άσχημο" άντρα, παρά μια "ωραία" γυναίκα να ζηλέψει μια "άσχημη" γυναίκα. Η γυναίκα είναι πιο επιφορτισμένη και από τις κοινωνικές νόρμες να έχει ελκυστική εξωτερική εμφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
H γυναικα δηλ. στολίζεται,βαφεται,καλλωπιζεται και γενικως γινεται κούκλα για να παει σε κλαμπ με τις φιλες να χαζολογησει,να κουτσομπολέψει?

Γιατι δεν τα κανει ολα αυτα στπιτι της? Να μαζευτουν οι φιλεναδες και να τα κουτσομπολεψουν με την ησυχία τους? Και να μη χρειαστουν να περασουν ωρες μπροστα στον καθρεφτη?

Μη γελιομαστε: η γυναικα περιμενει να φλερταριστει οταν βγαινει εξω - ειναι μεσα στο κονσεπτ του "βολτουλα,χορός,κουτσομπολιό" ενος κλαμπ. Απλά,οι φλερταριστές ειναι το προβλημα....:D

Άντε το είδα κι αυτό, συμφωνώ μαζί σου.:P Καμία γυναίκα δεν ντύνεται - στολίζεται - φτιάχνει μαλλί κλπ για να πάει να ακούσει μουσική και να συζητήσει με τις φίλες της. Απλά το παίζουν δύσκολες για να μην τις περάσουν για λυσσάρες. Αυτή που έχει σοβαρή σχέση δε θα βγει Σαββατόβραδο με τη φίλη της στα μπουζούκια, θα πάνε σε μια ταβέρνα, ένα εστιατόριο, μια καφετέρια, έστω ένα ήσυχο μπαράκι να τα πουν. Οι υπόλοιπες ψάχνονται. Κι ας πέσουν να με φάνε οι γυναίκες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ok...μόλις συνειδητοποίησα ότι ψάχνομαι όταν επιτέλους καταφέρνουμε η γυναικοπαρέα να πάμε σε μπουζούκια χωρίς συνοδούς :P

Σοβαρά τώρα δεν καταλαβαίνω αυτή την νοοτροπία...
Στολίζομαι...βάφομαι για να μου αρέσω...
Και είμαι μεγάλο ψώνιο που δεν χρειάζομαι την επιβράβευση από κανένα καμάκι....
Ούτε ζηλεύω γυναίκες πιο όμορφες από εμένα (εγώ είμαι η ομορφότερη :P- είπα ότι είμαι ψώνιο έτσι; :redface: :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ok...μόλις συνειδητοποίησα ότι ψάχνομαι όταν επιτέλους καταφέρνουμε η γυναικοπαρέα να πάμε σε μπουζούκια χωρίς συνοδούς :P

Η αυτογνωσία ειναι η μεγιστη προσωπική κατάκτηση!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
H αυτογνωσία μου συνοψίζεται στα παρακάτω :

Σοβαρά τώρα δεν καταλαβαίνω αυτή την νοοτροπία...
Στολίζομαι...βάφομαι για να μου αρέσω...
Και είμαι μεγάλο ψώνιο που δεν χρειάζομαι την επιβράβευση από κανένα καμάκι....
Ούτε ζηλεύω γυναίκες πιο όμορφες από εμένα (εγώ είμαι η ομορφότερη :P- είπα ότι είμαι ψώνιο έτσι; :redface: :P)

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν ήμουν το αγόρι σου / ο άντρας σου θα μου δημιουργούσε υποψίες να θες να πας με τις φίλες σου στα μπουζούκια στολισμένη σαν λατέρνα.

Οι άντρες δεν στολίζονται για να αρέσουν στους εαυτούς τους κι ούτε για να κάνουν το φίλο τους κι άλλους άντρες να ζηλέψουν. Στολίζονται για να βρουν γκόμενα, τέλος. Γι' αυτό δεν καταλαβαίνουν τη δική μας νοοτροπία "να αρέσω σε μένα". Για αυτούς στολίζεσαι και πας σε μπουζούκια/μπαρ ασυνόδευτη = πας για γκόμενο. Να σου πω ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω αυτό το να μου αρέσω. Δηλαδή πρέπει να βάλω μέικ απ και σκιές και κραγιόν κλπ για να μου αρέσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Οι άντρες δεν στολίζονται για να αρέσουν στους εαυτούς τους κι ούτε για να κάνουν το φίλο τους κι άλλους άντρες να ζηλέψουν. Στολίζονται για να βρουν γκόμενα, τέλος. Γι' αυτό δεν καταλαβαίνουν τη δική μας νοοτροπία "να αρέσω σε μένα". Για αυτούς στολίζεσαι και πας σε μπουζούκια/μπαρ ασυνόδευτη = πας για γκόμενο. Να σου πω ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω αυτό το να μου αρέσω. Δηλαδή πρέπει να βάλω μέικ απ και σκιές και κραγιόν κλπ για να μου αρέσω;
Eιμαι της αποψης πως αυτο το γυναικείο "αρεσω σε μενα" ειναι τροπον τινα ενα ειδους "αλλοθι" για να "αρεσω στους διπλα" (ανδρες και ομόφυλες). Δηλ. η αποδοχή του εαυτου μας περνα / φιλτραρεται μεσα απο την αποδοχή των άλλων.
Δηλ. το "αρεσω σε μενα",σημαινει ουσιαστικά οτι αυτο το "μου αρεσω",μου ερχεται ουσιαστικά ως επιβεβαιωση απο τους έξω,ειναι απορροια της αποδοχής που εισπράττω απο τους έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Στολίζομαι...βάφομαι για να μου αρέσω...

Η ομορφιά δεν αρκεί μονάχα να είναι (για να αρέσει στον εαυτό της και καλά κάνει :) ) , μα και να φαίνεται (για να ελκύσει και τους άλλους). Γιατί εάν (υποθετικά… λεεεεμε τώρα) οι άλλοι ποτέ δεν ελκύονταν, τότε τι νόημα θα είχε να βάφεσαι και να στολίζεσαι με μοναδικό αποτέλεσμα να αρέσεις στον εαυτό σου;; :P
Το θέτω έτσι ακραία για να γίνει πιο φανερό αυτό που εννοώ, όπως και είναι ακραίο να λέμε πως μια γυναικοπαρέα βάφεται και ντύνεται έχοντας συνεχώς στο μυαλό της πώς θα τραβήξει τα βλέμματα και την προσοχή.

Η ουσία δεν βρίσκεται στα άκρα, μα στις διαβαθμίσεις.
Η παραπάνω άποψη του Heptamer έχει ισχυρή βάση, απλώς δεν ξέρω μέχρι ποιου σημείου θα μπορούσα να συμφωνήσω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μάλιστα...

Δηλαδή αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος/α να αρέσει στους άλλους, δεν θα περιποιείται τον εαυτό του; Θα κυκλοφορεί άπλυτος, απεριποίητος, φορώντας ό,τι βρει μπροστά του κλπ κλπ; Μπλιαχ! μόνο που την σκέφτηκα την εικόνα μου'ρθε μια αναγούλα. :mpliaks: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Μάλιστα...

Δηλαδή αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος/α να αρέσει στους άλλους, δεν θα περιποιείται τον εαυτό του; Θα κυκλοφορεί άπλυτος, απεριποίητος, φορώντας ό,τι βρει μπροστά του κλπ κλπ; Μπλιαχ! μόνο που την σκέφτηκα την εικόνα μου'ρθε μια αναγούλα. :mpliaks: :P
Δε μιλαμε για τα άκρα! :)
Aυτο που εννοω ειναι πως με το να προσπαθουμε να αρεσουμε ακολουθουμε καποιες απαραβατες κοινωνικες επιταγες περι "αποδεκτου" και συγχρονως ικανοποιουμε μια ζωτική μας ανθρωπινη / κοινωνική αναγκη - που μας εχει εμπετσωθεί και στην οποια υποτασσομαστε ασυνειδητα : αυτη της αποδοχής.

Ειτε θελει καποιος,ειτε δε θελει,δε μπορει να κινηθει εκτός αυτων των "συνόρων".

Την αναγκη της αποδοχής και του "αρεσειν" - και το συνακολουθο καλλωπισμό,τη θεωρω εκ των πραγματων πρωτιστως γυναικειο χαρακτηριστικό,στα πλαισια του ερεθισμου του αρσενικού ή - με σύγχρονους όρους - στα πλαισια του φλερτ απο τον άνδρα κυνηγο.
Οταν και για τους οποιους λογους η γυναικα καλλωπίζεται - στα πλαισια της ματαιοδοξίας της - το κανει παντα υποσυνειδητα,προκειμενου να ανταποκριθει στο ρολο της ως θηλυκό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δε μιλαμε για τα άκρα! :)

;) U got it

Κι όμως, είδα αρκετές ακραίες θέσεις του τύπου: "γυναίκες μόνες πάνε στα μπουζούκια μόνο για να καμακωθούν", "περιποιούνται τον εαυτό τους μόνο για να αρέσουν στους άλλους" κλπ κλπ. Ναι, μια ελεύθερη γυναίκα θα "εξερευνήσει" τον χώρο γύρω της και αν τύχει, μπορεί να κάνει και μια γνωριμία. Πού το κακό; Και δεν χρειάζεται καν να πάει μέχρι τα μπουζούκια για να το κάνει αυτό! (παράδειγμα φέρνω τα μπουζούκια επειδή τα είδα πιο πάνω - δεν απαντώ αποκλειστικά στη χιμέλα).

Εγώ πιστεύω - και έτσι λειτουργώ - πως ο άνθρωπος περιποιείται τον εαυτό του για να νιώσει κατ' αρχήν ο ίδιος καλύτερα. Διότι, αν δε νιώθω εγώ καλά, πώς θα μεταδώσω μια καλή κι ευχάριστη εικόνα και στους άλλους γύρω μου;

(Εύκολα θα ξέφευγα τώρα από το θέμα αλλά δεν υπάρχει λόγος. :))
Επί του θέματος λοιπόν, ναι, η πρώτη κίνηση προσέγγισης είναι σαφώς να φορέσω τα καλά μου: από παπούτσια μέχρι διάθεση και χαμόγελο. Και δε νομίζω πως υπάρχει κάτι επιλήψιμο σε αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top