Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
https://www.sigmalive.com/simerini/news/local/96251

Επίσης στο ίδιο άρθρο αναφέρει το 75% του πληθυσμού είναι ΜΗ καπνιστές. Τέτοια επιβολή της μειοψηφίας έναντι στην πλειοψηφία πέρα για πέρα δημοκρατικό δεν είναι.
Ας αναθεωρήσουμε την έννοια του φασισμού.

Και το 1% του πληθυσμου να ηταν μη καπνιστες, παλι το δημοκρατικο ειναι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανενας πουθενα οπου ειναι δημοσιος χωρος. Και εξηγουμαι: Το οτι καποιος επιλεγει να καπνισει ειναι δικαιωμα του. Ας καπνιζει 234 πακετα τη μερα. Οταν ομως εγω δεν εχω κανει μια τετοια επιλογη, η οποια ειναι ζημιογονα για την υγεια μου, δεν μπορει ο αλλος να μου επιβαλλει τον εθισμο του και να μου καταστρεφει την υγεια, επειδη αυτος δεν μπορει να ελεγξει τη συνηθεια του δημοσιως.

Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε.
Ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι, κατι που για μενα σημαινει οτι η χρυση τομη υπαρχει, αρκει να υπαρχει θεληση και καλη προαιρεση.


Συγγνωμη, αλλα νομιζω οτι εχεις καταλαβει κατι λαθος. Σε ποια επιβολη της μειοψηφιας αναφερεσαι?!
Επιβολη της μειοψηφιας ονομαζεις την υπαρξη χωρων για καπνιζοντες οσο και για μη καπνιζοντες?!
Τι ειναι δημοκρατικο? Η καθολικη και ολοκληρωτικη απαγορευση του καπνισματος?!
Τελος παντων, προφανως αντιλαμβανομεθα το θεμα τελειως διαφορετικα.


Δε χρειαζομαι περαιτερω επεξηγησεις, no worries...:)
Το εχω αναφερει ξανα Ινσο...
Το οτι θα υπαρχουν καταστηματα οπου θα μπορει να παει και ο καπνιστης χωρις να καταπιεζεται, για μενα ειναι αρκετο και συνετο. Το οτι σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα ατομων αυτοι οι παραμετροι φανταζουν "χαζοι", ειναι σεβαστο, με τη διαφορα οτι προσωπικα δε συμμεριζομαι μια τετοια αποψη. Και χαιρομαι πολυ που ειχαν αυτη την ιδεα και καποιοι αλλοι, οσο και ημιμετρη να φανταζει. Εγω σαν καπνιστρια ειμαι ικανοποιημενη.
Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οσον αφορα στο που θα παει και που οχι, εφοσον θα υπαρχουν χωροι και για τους μεν και για τους δε. Που για μενα αυτο ειναι και το βασικο.
Ενιγοευι, αυτα..:)

Νομιζω οτι οντως χρειαζεσαι εξηγησεις, γιατι ακομα δεν εχειςκαταλαβει οτι, ναι, δημοκρατικη ειναι η καθολικη απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Γιατι εσυ λες, οκ, θα διαλεγει ο καθενας μαγαζι αναλογα με το αν καπνιζει ή οχι. Και σε ρωταω εγω:
* Γιατι να αποκλειομαι εγω απο καποιους χωρους που μου αρεσουν και δικαιουμαι να παω, ενω δεν επιλεγω να κανω κατι που ειναι κακο για την υγεια μου;
* Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.
* Εφοσον εγω βγαινω με καπνιστες και εχουν την επιλογη να πανε σε μαγαζια καπνιστων, αν ειναι η πλειοψηφια θα μου πουν οτι δεν μπορω να αναγκασω εγω 5 ατομα να κανουν κατι που δεν θελουν, ενω εγω ειμαι η μειοψηφια. Εγω ομως γιατι να κανω κακο στην υγεια μου, ενω οι αλλοι κανουν κατι παραλογο (Και μην μου πεις οτι θα δειξουν κατανοηση, αν ηατν ετσι θα την εδειχναν και τωρα. Και προφανως το να αλλαξω παρεες ειναι γελοια προταση)
* Ο μαγαζατορας που εχει μαγαζι 75 τ.μ, και απο διπλα εχει μαγαζι 70 τ.μ που ειναι καπνιστων, γιατι να χανει δουλεια χωρις λογο; Δεν ειναι οικονομικα παραλογο το μετρο;
* Αν ολα τα μαγαζια μεχρι 70 τ.μ επιλεξουν να ειναι καπνιστων, θα αποκλειστω εγω κοινωνικα γιατι πρεπει να δωσουμε το δικαιωμα στους καπνιστες να κανουν κακο στην υγεια τους και των υπολοιπων δημοσια;
* Ενα απο τα κυριοτερα: Οκ ας διαχωριστουν οι χωροι και ας υπαρχουν καποιοι που να ειναι για καπνιστες (for the sake of the argument). Σε αυτους τους χωρους οι εργαζομενοι γιατι να δουλευουν σε ενα περιβαλλον που τους προκαλει βλαβες στην υγεια τους; Εκτος και αν θες να μου πεις να δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια μονο καπνιστες που οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα παρανομο (αντισυνταγματικο ; )

Αν θες απαντας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Και το 1% του πληθυσμου να ηταν μη καπνιστες, παλι το δημοκρατικο ειναι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανενας πουθενα οπου ειναι δημοσιος χωρος. Και εξηγουμαι: Το οτι καποιος επιλεγει να καπνισει ειναι δικαιωμα του. Ας καπνιζει 234 πακετα τη μερα. Οταν ομως εγω δεν εχω κανει μια τετοια επιλογη, η οποια ειναι ζημιογονα για την υγεια μου, δεν μπορει ο αλλος να μου επιβαλλει τον εθισμο του και να μου καταστρεφει την υγεια, επειδη αυτος δεν μπορει να ελεγξει τη συνηθεια του δημοσιως.






Νομιζω οτι οντως χρειαζεσαι εξηγησεις, γιατι ακομα δεν εχειςκαταλαβει οτι, ναι, δημοκρατικη ειναι η καθολικη απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Γιατι εσυ λες, οκ, θα διαλεγει ο καθενας μαγαζι αναλογα με το αν καπνιζει ή οχι. Και σε ρωταω εγω:
* Γιατι να αποκλειομαι εγω απο καποιους χωρους που μου αρεσουν και δικαιουμαι να παω, ενω δεν επιλεγω να κανω κατι που ειναι κακο για την υγεια μου;
* Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.
* Εφοσον εγω βγαινω με καπνιστες και εχουν την επιλογη να πανε σε μαγαζια καπνιστων, αν ειναι η πλειοψηφια θα μου πουν οτι δεν μπορω να αναγκασω εγω 5 ατομα να κανουν κατι που δεν θελουν, ενω εγω ειμαι η μειοψηφια. Εγω ομως γιατι να κανω κακο στην υγεια μου, ενω οι αλλοι κανουν κατι παραλογο (Και μην μου πεις οτι θα δειξουν κατανοηση, αν ηατν ετσι θα την εδειχναν και τωρα. Και προφανως το να αλλαξω παρεες ειναι γελοια προταση)
* Ο μαγαζατορας που εχει μαγαζι 75 τ.μ, και απο διπλα εχει μαγαζι 70 τ.μ που ειναι καπνιστων, γιατι να χανει δουλεια χωρις λογο; Δεν ειναι οικονομικα παραλογο το μετρο;
* Αν ολα τα μαγαζια μεχρι 70 τ.μ επιλεξουν να ειναι καπνιστων, θα αποκλειστω εγω κοινωνικα γιατι πρεπει να δωσουμε το δικαιωμα στους καπνιστες να κανουν κακο στην υγεια τους και των υπολοιπων δημοσια;
* Ενα απο τα κυριοτερα: Οκ ας διαχωριστουν οι χωροι και ας υπαρχουν καποιοι που να ειναι για καπνιστες (for the sake of the argument). Σε αυτους τους χωρους οι εργαζομενοι γιατι να δουλευουν σε ενα περιβαλλον που τους προκαλει βλαβες στην υγεια τους; Εκτος και αν θες να μου πεις να δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια μονο καπνιστες που οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα παρανομο (αντισυνταγματικο ; )

Αν θες απαντας. :)

Απαντάω ως (ακόμη γα@@το καπνίστρια).Διευρκίνιση : δεν καπνίζω όταν βγαίνω για καφέ, δεν καπνίζω σε παρέα μη καπνιστών. Δεν το τραβάει ο οργανισμός μου. Οκ, λετς σταρτ ναου ...

1.Συμφωνώ ότι σε δημόσιες υπηρεσίες το κάπνισμα θα πρέπει να απαγορευτεί ρητά. Κατ εμέ όποιος δεν μπορεί να κρατηθεί έστω και 2 ώρες, έχει πρόβλημα. Αλλά εννοώντας δημόσιους χώρους μέχρι πού το πας; Δηλαδή αν καπνίζει κάποιος στο παγκάκι της στάσης τί θα του πεις; Αν και καπνίζω, προσωπικά με ενοχλεί να έρχεται η τσιγαρούμπα στη μούρη μου σε τέτοιες στιγμές.Δεν μπορείς να πεις κάτι σ αυτον τον καπνιστή. Αλλιώς δεν έχει λόγο να πληρώνει τόσο μεγάλους φόρους στο κράτος για το προϊον που αγοράζει, αν είναι να καπνίζει αυστηρά και μόνο στο σπίτι του. (μιλάμε για πεζοδρόμιο φάση)

2.Δηλαδή πιστεύεις ότι κινούνται εναντίον σου (και εναντίον κάθε μη καπνιστή) όταν αποφασίζουν να κάνουν κάποια καταστήματα για καπνιστές; Σέβομαι ότι θέλεις να προστατέψεις την υγεία σου, αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να βγουν για διασκέδαση/καφέ/φαγητό και να ανάψουν ένα τσιγάρο. Αν τα εν λόγω καταστήματα είχαν τις απαραίτητες (κατ εμε) εγκαταστάσεις εξαερισμού θα σε ενοχλούσε τόσο; And trust me, δεν θα είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός αυτών των καταστημάτων, οπότε μην σκοτίζεσαι.
Plus : (δεν γράφει η νικοτίνη που κυλάει στο αίμα μου αλλά η λογική-του παραλόγου- μου) αν σε ένα κατάστημα που δεν είναι τεκές (να το πω απλά) πίνεις τον καφέ σου και αντιλαμβάνεσαι απλά την εσάνς της τσιγαρίλας πιστεύεις ότι ακολουθώντας τις παρέες σου εκεί μια στο τόσο θα είναι περισσότερο επιζήμιο απ ότι μια βόλτα ίσης διάρκειας σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας; Think again. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι συγκρίνω ελάχιστα διαφορετικά πράγματα.


3. Δεν θα χάνει δουλειά.Γιατί πολύ απλά ο διαχωρισμός καπνιστές/μη καπνιστές δεν γίνεται σε τόσο μικρό χώρο. Θυμάμαι (τη χρυσή εποχή πριν το βάλω στο στόμα μου) ότι πνιγόμουν απ τον καπνό από τραπέζια που απείχαν τόσο που λες απ το δικό μου.

4. Οι εργαζόμενοι επιλέγουν σε τί είδους χώρο θα εργαστούν (αν έχουν αυτή την πολυτέλεια :/:).

Τέλος : σεβαστό ότι δεν θέλετε να αναπνέετε την μπόχα απ τους καρκινοσωλήνες. Ντρέπομαι προσωπικά να καπνίσω έστω κοντά σε μη καπνιστή. Αλλά γιατί τόσο μένος; Αφού τα μέτρα θα είναι σαφή, εφαρμόσιμα (τα γαϊδούρια που θα αντιτίθενται θα τρώνε προστηματάκια γιατί κάπως πρέπει να θρέψουμε και τους πολιτικούς και τους αστυνόμους, νόου;) για όλους. Καπνιστές και μη.
Ακόμα και πριν καπνίσω με εκνεύριζε αυτή η εμμονή και ηέχθρα απέναντι σε όλους τους καπνιστές. Ειδικά τώρα που καπνίζω και ΠΟΤΕ δεν φύσηξα τον καπνό μου σε μη καπνιστή. Δείχνω σεβασμό, συμβιβάζομαι και με αδιαφορί, δεν με πειράζει. (αυτό δεν ήταν ειρωνικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
1.Συμφωνώ ότι σε δημόσιες υπηρεσίες το κάπνισμα θα πρέπει να απαγορευτεί ρητά. Κατ εμέ όποιος δεν μπορεί να κρατηθεί έστω και 2 ώρες, έχει πρόβλημα. Αλλά εννοώντας δημόσιους χώρους μέχρι πού το πας; Δηλαδή αν καπνίζει κάποιος στο παγκάκι της στάσης τί θα του πεις; Αν και καπνίζω, προσωπικά με ενοχλεί να έρχεται η τσιγαρούμπα στη μούρη μου σε τέτοιες στιγμές.Δεν μπορείς να πεις κάτι σ αυτον τον καπνιστή. Αλλιώς δεν έχει λόγο να πληρώνει τόσο μεγάλους φόρους στο κράτος για το προϊον που αγοράζει, αν είναι να καπνίζει αυστηρά και μόνο στο σπίτι του. (μιλάμε για πεζοδρόμιο φάση)

Φυσικα και δεν με απασχολει τι θα κανει σε ανοιχτο χωρο. Σε ανοιχτο χωρο δεν προκειται να τσουξουν τα ματια μου, να βρωμισουν τα ρουχα μου, κτλ. Για δημοσιους χωρους εννοω καταστηματα, δημοσιες υπηρεσιες, κτλ. Κλειστα μερη οπου ειναι προσβασιμα στον οποιονδηποτε.

2.Δηλαδή πιστεύεις ότι κινούνται εναντίον σου (και εναντίον κάθε μη καπνιστή) όταν αποφασίζουν να κάνουν κάποια καταστήματα για καπνιστές; Σέβομαι ότι θέλεις να προστατέψεις την υγεία σου, αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να βγουν για διασκέδαση/καφέ/φαγητό και να ανάψουν ένα τσιγάρο. Αν τα εν λόγω καταστήματα είχαν τις απαραίτητες (κατ εμε) εγκαταστάσεις εξαερισμού θα σε ενοχλούσε τόσο; And trust me, δεν θα είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός αυτών των καταστημάτων, οπότε μην σκοτίζεσαι.


Εμενα ως πολιτη τι με ενδιαφερει αν καποιοι εχουν τη συνηθεια ή τον εθισμο να κανουν κατι; Πρεπει εγω να υποστω το δικο τους προβλημα και να το κανω δικο μου; Σεβομαι τον εθισμο ή τα θελω τους μεχρι το σημειο που μου κανουν κακο. Αν υπηρχε τροπος να βγουν εξω και να διασκεδασουν οπως θελουν, χωρις να μου απαγορευεται εμενα εμμεσα να παω και εγω στο ιδιο μερος (που το δικαιουμαι) και χωρις να ερχεται ο καπνος τους πανω μου, δεν θα ειχα κανενα - μα κανενα - προβλημα. Το προβλημα δεν ειναι με τους καπνιστες, αλλα με τον καπνο τους.

Το οτι δεν θα ειναι τοσο μεγαλος ο αριθμος των καταστηματων δεν το γνωριζεις, και κυριως δεν το οριζει ο νομος. Εφοσον ο νομος επιτρεπει μεχρι και ολα τα καταστηματα < 70 τμ να ειναι καπνιστων, ειναι ηλιθιος.

Plus : (δεν γράφει η νικοτίνη που κυλάει στο αίμα μου αλλά η λογική-του παραλόγου- μου) αν σε ένα κατάστημα που δεν είναι τεκές (να το πω απλά) πίνεις τον καφέ σου και αντιλαμβάνεσαι απλά την εσάνς της τσιγαρίλας πιστεύεις ότι ακολουθώντας τις παρέες σου εκεί μια στο τόσο θα είναι περισσότερο επιζήμιο απ ότι μια βόλτα ίσης διάρκειας σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας; Think again. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι συγκρίνω ελάχιστα διαφορετικά πράγματα.

Οκ, και οι κατοικοι της της Πτολεμαιδας δεχονται τοξικο καπνο απο τα εργοστασια εκει. Οποτε εκει ας επιτρεπεται το καπνισμα και στα νοσοκομεια. Αφου ουτως ή αλλως θα εχουν προβληματα. Καλα, ειναι δυνατον ρε παιδια να λεμε "Εφοσον υπαρχουν και αλλα προβληματα ας μη λυσουμε και αυτο" ;!

3. Δεν θα χάνει δουλειά.Γιατί πολύ απλά ο διαχωρισμός καπνιστές/μη καπνιστές δεν γίνεται σε τόσο μικρό χώρο. Θυμάμαι (τη χρυσή εποχή πριν το βάλω στο στόμα μου) ότι πνιγόμουν απ τον καπνό από τραπέζια που απείχαν τόσο που λες απ το δικό μου.

Το ξαναλεω, γιατι μαλλον δεν με καταλαβες. Εγω εχω καταστημα 69 τ.μ. Επιλεγω να ειναι καπνιστων. Εσυ, που εισαι διπλα μου εχεις καταστημα 101 τ.μ. Αναγκαστικα το διαχωριζεις. Ολοι οι καπνιστες που θα πανε; Στο διπλανο μαγαζι.

Αν και οι δυο υποχρεωτικα ειχαμε μη καπνιστων; Θα μοιραζονταν η πελατεια. ;)

4. Οι εργαζόμενοι επιλέγουν σε τί είδους χώρο θα εργαστούν (αν έχουν αυτή την πολυτέλεια :/:).

Οριστε; Εγω επιλεγω να εργαστω σε μια καφετερια. Η καφετερια δεν ειναι αναγκαστικα χωρος καπνισματος (οπως πχ ειναι υποχρεωτικα χωρος που περιεχει βαφες ενα κομμωτηριο). Οποτε το να αποκλειομαι εγω απο αυτην την εργασια για κατι ασχετο με αυτη ειναι παρανομο. Οπως παρανομο ειναι και να εργαζομαι σε περιβαλλον που βλαπτει την υγεια μου, εαν αυτο δεν ειναι αποκλειστικα εξαρτωμενο απο τον τυπο της εργασιας (πχ βαρεα και ανθυγιεινα)

Τέλος : σεβαστό ότι δεν θέλετε να αναπνέετε την μπόχα απ τους καρκινοσωλήνες. Ντρέπομαι προσωπικά να καπνίσω έστω κοντά σε μη καπνιστή. Αλλά γιατί τόσο μένος; Αφού τα μέτρα θα είναι σαφή, εφαρμόσιμα (τα γαϊδούρια που θα αντιτίθενται θα τρώνε προστηματάκια γιατί κάπως πρέπει να θρέψουμε και τους πολιτικούς και τους αστυνόμους, νόου;) για όλους. Καπνιστές και μη.
Ακόμα και πριν καπνίσω με εκνεύριζε αυτή η εμμονή και ηέχθρα απέναντι σε όλους τους καπνιστές. Ειδικά τώρα που καπνίζω και ΠΟΤΕ δεν φύσηξα τον καπνό μου σε μη καπνιστή. Δείχνω σεβασμό, συμβιβάζομαι και με αδιαφορί, δεν με πειράζει. (αυτό δεν ήταν ειρωνικό)

Εσυ ντρεπεσαι να καπνιστεις εστω και μπροστα σε μη καπνιστη. Η πλειοψηφια του κοσμου ομως, οχι. Επισης, πολλες φορες δεν ξερεις καν τι ειναι ο διπλανος σου.

Δεν υπαρχει κανενα μενος. Το να ζητας να μην επηρεαζεται η υγεια σου απο καποιον αλλον, ειναι νομιζω πολυ δικαιο αιτημα. Το αν οι καπνιστες το βλεπουν σαν πολεμο εναντιον τους, ειναι δικο τους κολλημα. Εμενα το 70% των φιλων μου καπνιζει. Δεν εχω προβλημα με αυτους, ουτε με το οτι καπνιζουν. Με το οτι καπνιζουν μπροστα μου εκνευριζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κανεις δεν αμφισβητει οτι το καπνισμα ειναι μια κακη συνηθεια.αλλα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι μια αναγκη και ενας εθισμος τον οποιο δυσκολα αποχωριζεσαι ΕΙΔΙΚΑ οταν βγαινεις για ενα ποτο η ενα καφε και απο τη στιγμη που δεν εισαι καπνιστης δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο. οταν εισαι δλδ στο δρομο και περπατας εσενα αυτο που σε πειραζει ειναι ο καπνος που θα εισπνευσεις για 5 sec απο αυτον που θα περασει διπλα σου και οχι τα καυσαερια, η μποχα απο τα αποβλητα του σκυλου παραδιπλα, τα πεταμενα σκουπιδια κτλ κτλ.συμφωνω οτι σε καποιες υπηρεσιες δε πρεπει να καπνιζει κανεις, πχ σε νοσοκομεια, αλλα αυτο δε συμβαινει ουτως η αλλως.απο κει και περα, οταν πας σε ενα μαγαζι, το 80% καπνιζει και οι μη καπνιστες ενοχλουνται , αλλα τις πταιει? ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ. μηδεν εξαερισμος, αποτελεσμα και ενα τσιγαρο να αναψεις, γινεται τεκες. απο την αλλη , με την ιδια λογικη των αντικαπνιστων, και εγω οταν παω σε ενα μαγαζι και δεν θελω να πιω, εχω εσενα απο διπλα να με βαζεις στον πειρασμο με τα τζιν-τονικ σου. αμα ειναι ετσι να το χωρισουμε το μαγαζι σε ποτες- μη ποτες. γιατι δικαιωμα μου ειναι και μενα να μην πιω. και σενα να καπνισεις.
τελικα , ας μην πεταμε κατηγοριες απο δω και απο κει , αλλα ας κοιταξουμε να τεθουν σε εφαρμογη οι ηδη υπαρχοντες νομοι περι εξαερισμου κτλ κτλ . το να απαγορευσεις το τσιγαρο δε θα βγει πουθενα και αν τσεκαρετε και τι συμβαινει και σε αλλες χωρες τυπου Γαλλια, εκει που το εκαναν , εκαναν μια τρυπα στο νερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κανεις δεν αμφισβητει οτι το καπνισμα ειναι μια κακη συνηθεια.αλλα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι μια αναγκη και ενας εθισμος τον οποιο δυσκολα αποχωριζεσαι ΕΙΔΙΚΑ οταν βγαινεις για ενα ποτο η ενα καφε και απο τη στιγμη που δεν εισαι καπνιστης δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο.

Θα επρεπε να με ενδιαφερει ο εθισμος του καθενα; Απλα πραγματα ρωταω; Εσενα σε ενδιαφερει αν εγω δεν αντεχω να βγαινω εξω και να μην κλ@νω ή ρευομαι; Δεν θα σε ενοχλουσε αν ημουν απο διπλα σου και το μυριζες; Ποσο μαλλον οταν αυτο γινεται απο την πλειοψηφια του μαγαζιου, και αυτο που σε πειραζει δεν ειναι ΜΟΝΟ το οτι μυριζεις και εσυ και τα ρουχα σου, αλλα οτι τσουζουν τα ματια σου, βηχεις, ζαλιζεσαι και ακομα χειροτερα, αυξανεις τις πιθανοτητες σου για καρκινο.

Μα ποσο παραλογοι μπορει να γινεστε για να υπερασπιστειτε τις συνηθειες σας; Ειναι δυνατον να θετετε ως επιχειρημα την συνηθεια εναντια στο οτι ταλαιπωρειτε και προκαλειτε κακο σε εναν συνανθρωπο σας;:mad:

οταν εισαι δλδ στο δρομο και περπατας εσενα αυτο που σε πειραζει ειναι ο καπνος που θα εισπνευσεις για 5 sec απο αυτον που θα περασει διπλα σου και οχι τα καυσαερια, η μποχα απο τα αποβλητα του σκυλου παραδιπλα, τα πεταμενα σκουπιδια κτλ κτλ.

1) Ποιος ειπε για το καπνισμα σε ανοικτο χωρο;
2) Σωστα. Με αυτη τη λογικη ας μην κανουμε τιποτα. Αμα με ενοχλουν τα σκουπιδια, θα μου πει ο σκουπιδιαρης "Μα καλα, διπλα σου ο αλλος καπνιζει, και εχει και τα αποβλητα του σκυλου. Εγω σε πειραξα;". θα πει ο αλλος με τη χαλασμενη εξατμιση το αναλογο, και ειμαστε οκ. Αφου δεν ειναι ολα τελεια, πρεπει ολα να παραμεινουν αισχος. Καταπληκτικη λογικη.

συμφωνω οτι σε καποιες υπηρεσιες δε πρεπει να καπνιζει κανεις, πχ σε νοσοκομεια, αλλα αυτο δε συμβαινει ουτως η αλλως.

Σε ποιες υπηρεσιες ακριβως, και για ποιον λογο. Εξηγησε μου αν θες για να σου δειξω οτι αυτο που λες ειναι 100% λαθος.

απο κει και περα, οταν πας σε ενα μαγαζι, το 80% καπνιζει και οι μη καπνιστες ενοχλουνται ,

ε...και; Το Post μου το διαβασες (αυτο που ειναι ακριβως απο πανω); Ακομα και ενας να ειμαι σε ενα μαγαζι, αν ενοχλουμαι πρεπει ολοι να το σβησουν. Εγω δεν επιβαλλω κατι που ενοχλει και κανει κακο σε καποιον, αυτος γιατι να το κανει σε εμενα; Γιατι ανηκει στην πλειοψηφια;

Παρεμπιπτοντως, ειναι ολιγον τι παραλογο να καπνιζει ενας στους δυο Ελληνες, και παρολα αυτα στα μαγαζια να καπνιζει το 80%.

αλλα τις πταιει? ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ. μηδεν εξαερισμος, αποτελεσμα και ενα τσιγαρο να αναψεις, γινεται τεκες. απο την αλλη ,

Γιατι υπαρχει περιπτωση να καπνιζεις διπλα μου, και οσο καλο εξαερισμο και να εχει, να μην μου ρθει ο καπνος και πανω μου; Προφανως και φταινει και οι μαγαζατορες, και βοηθαει πολυ ο καλος εξαερισμος, αλλα αυτο δεν λυνει το προβλημα.

με την ιδια λογικη των αντικαπνιστων, και εγω οταν παω σε ενα μαγαζι και δεν θελω να πιω, εχω εσενα απο διπλα να με βαζεις στον πειρασμο με τα τζιν-τονικ σου. αμα ειναι ετσι να το χωρισουμε το μαγαζι σε ποτες- μη ποτες. γιατι δικαιωμα μου ειναι και μενα να μην πιω. και σενα να καπνισεις.
τελικα , ας μην πεταμε κατηγοριες απο δω και απο κει , αλλα ας κοιταξουμε να τεθουν σε εφαρμογη οι ηδη υπαρχοντες νομοι περι εξαερισμου κτλ κτλ .

Ο,τι να ναι! Ποιος μιλησε για πειρασμο; Εγω ερχομαι και σε ποτιζω τζιν τονικ; Σε αναγκαζω να πιεις και εσυ μαζι μου; Εσυ με τον καπνο σου αυτο κανεις. Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια; Γιατι εγω αυτο παθαινω οταν εσυ καπνιζεις.

το να απαγορευσεις το τσιγαρο δε θα βγει πουθενα και αν τσεκαρετε και τι συμβαινει και σε αλλες χωρες τυπου Γαλλια, εκει που το εκαναν , εκαναν μια τρυπα στο νερο.

Σωστα. Για αυτο αμα πας Ολλανδια, Αγγλια, ΗΠΑ, κτλ κανεις δεν καπνιζει σε μαγαζια. Μια τρυπα στο νερο παντου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
το πιο πιθανο μεσα σε μια προσπαθεια να περασεις τη δικη σου αντιληψη καθεσαι και αναλυεις μια μια τις φρασεις μου... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπεις τη γενικη εικονα..
ειπες "Θα επρεπε να με ενδιαφερει ο εθισμος του καθενα; Απλα πραγματα ρωταω; Εσενα σε ενδιαφερει αν εγω δεν αντεχω να βγαινω εξω και να μην κλ@νω ή ρευομαι; Δεν θα σε ενοχλουσε αν ημουν απο διπλα σου και το μυριζες;¨"
συνεχισε αμα θες σε ενα στ'@@στικο πνευμα, το θεμα ειναι οτι ο καθενας εχει τις δικες του συνηθειες και αμα δε θελεις να το καταλαβεις κλεισου σε καμια καλυβα σε κανα βουνο να μη σε ενοχλει κανεις.και επισης, οταν βγαινω εξω παρατηρω κοσμο που ΚΑΙ κλανει ΚΑΙ ρευεται.και κανει και χειροτερα.και πιστεψε με, δεν φταιν τα μαγαζια που παω.learn to live with it.
ειπες ¨Σωστα. Με αυτη τη λογικη ας μην κανουμε τιποτα."
ναι. αλλο αυτος που βαριεται να παει 2 λεπτα αποσταση με τα ποδια η το λεωφωρειο, αλλο ο "υπευθυνος" που δε καθεται να μαζεψει τα αποβλητα του σκυλου του η ο αλλος που παιρνει ενα σκυλι για 5 μηνες και μετα το πεταει , και ΑΛΛΟ ο εθισμος. καταλαβε το.
ειπες "Σε ποιες υπηρεσιες ακριβως, και για ποιον λογο. Εξηγησε μου αν θες για να σου δειξω οτι αυτο που λες ειναι 100% λαθος. "
σε καταστηματα η στα νοσοκομεια πχ .και οι 2 θειοι μου ειναι γιατροι και το χω συζητησει. εγω οσες φορες εχω παει βγηκα στο προαυλιο.και πολλοι αλλοι μαζι μου.
ειπες "Παρεμπιπτοντως, ειναι ολιγον τι παραλογο να καπνιζει ενας στους δυο Ελληνες, και παρολα αυτα στα μαγαζια να καπνιζει το 80%."
μιας και εχεις δει πολα ατομα πανω μιας συγκεκριμενης ηλικιας σε κλαμπακια, και μιας και οι ηλικιες 18- 26 ειναι φανατικες αντι του καπνισματος. ναι. παρατηρητικοτητα στο φουλ.
ειπες¨Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια;"
πρωτον εθισμος ο ενας, συνηθεια, εθισμος η οτι θες πες το και το αλλο. η απλα γουστο. και εμενα μπορει να μην με πιανει ξηροφθαλμια , αλλα με πιανουν τα νευρα μου οταν ο καθε μεθυσμενος κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι οταν εγω εχω βγει να πιω ενα ποτο ηρεμα. θες να κανουμε και ενα νομο να επιτρεπονται μονο 2 ποτα στα μαγαζια?
ειπες ¨Σωστα. Για αυτο αμα πας Ολλανδια, Αγγλια, ΗΠΑ, κτλ κανεις δεν καπνιζει σε μαγαζια.Μια τρυπα στο νερο παντου..."
δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. αλλα μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω αυτο το τελευταιο.γαλλια μενει μια θεια μου και ολλανδια πηγα διακοπες αυτο το καλοκαιρι.
υστερογραφο. αξιολογησε οσες φορες θες αρνητικα. δεν εχει καμια διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
το πιο πιθανο μεσα σε μια προσπαθεια να περασεις τη δικη σου αντιληψη καθεσαι και αναλυεις μια μια τις φρασεις μου... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπεις τη γενικη εικονα..

Μπα. Απλα οταν μια προς μια οι φρασεις σου ειναι συζητησιμες, τι να κανω, τις συζηταω.

συνεχισε αμα θες σε ενα στ'@@στικο πνευμα, το θεμα ειναι οτι ο καθενας εχει τις δικες του συνηθειες και αμα δε θελεις να το καταλαβεις κλεισου σε καμια καλυβα σε κανα βουνο να μη σε ενοχλει κανεις.και επισης, οταν βγαινω εξω παρατηρω κοσμο που ΚΑΙ κλανει ΚΑΙ ρευεται.και κανει και χειροτερα.και πιστεψε με, δεν φταιν τα μαγαζια που παω.learn to live with it.

Δεν ειναι στ@@δισμος. Ειναι η πραγματικοτητα. Ενας πολιτης δεν θα πρεπει να ανεχεται τον εθισμο του αλλου και τις επιπτωσεις αυτου στον ιδιο. Απλα πραγματα. Αν καποιος εχει παθολογικα βιαιη συμπεριφορα μπορει να σε χτυπαει στον δρομο γιατι δεν αντεχει αν δεν παιξει ξυλο; Προφανως και οχι. Το κρατος σε προστατευει με νομους.

Αν πιστευεις οτι σε μια δημοκρατικη κοινωνια υπαρχουν δυο λυσεις: Ή ανεχεσαι καποιος να σου κανει κατ επιλογην του κακο ενσυνειδητα επειδη εχει εναν εθισμο, ή παιρνεις τα βουνα, μαλλον κατι λαθος αντιλαμβανεσαι στην εννοια της δημοκρατιας και του κρατους.

ναι. αλλο αυτος που βαριεται να παει 2 λεπτα αποσταση με τα ποδια η το λεωφωρειο, αλλο ο "υπευθυνος" που δε καθεται να μαζεψει τα αποβλητα του σκυλου του η ο αλλος που παιρνει ενα σκυλι για 5 μηνες και μετα το πεταει , και ΑΛΛΟ ο εθισμος. καταλαβε το.

Σωστα. Ο δικος σου εθισμος πανω απο ολα. Ξεχαστηκα προς στιγμην. Εγω που δεν εχω εθιστει τι κανω ειπαμε; Α ναι, στα βουνα.

σε καταστηματα η στα νοσοκομεια πχ .και οι 2 θειοι μου ειναι γιατροι και το χω συζητησει. εγω οσες φορες εχω παει βγηκα στο προαυλιο.και πολλοι αλλοι μαζι μου.

Σε ρωτησα και το γιατι. Ας υποθεσω (αν κανω λαθος διορθωσε με) οτι το κανουμε γιατι υπαρχουν και αρρωστοι ανθρωποι, οποτε ας μην τους επιβαρυνουμε. Αρρωστοι ανθρωποι δεν πανε και στις καφετεριες; Ή μιλαμε μονο για τους ετοιμοθανατους;

Αν δεν ειμαι αρρωστος, δεν εχω δικαιωμα να μην μου επιβαρυνεις την υγεια με τον καπνο σου; Πρεπει να παω στο νοσοκομειο για να πιω καφε χωρις τσιγαρο;

μιας και εχεις δει πολα ατομα πανω μιας συγκεκριμενης ηλικιας σε κλαμπακια, και μιας και οι ηλικιες 18- 26 ειναι φανατικες αντι του καπνισματος. ναι. παρατηρητικοτητα στο φουλ.
ειπες¨Εγω οταν πινω, σου ερχεται εσενα ζαλαδα; Εχιες ξηροφθαλμια;"

Και στις καφετεριες μονο αυτες οι ηλικιες πανε; Γιατι για καφε μιλησες πιο μπροστα. (Ασε που 80% καπνιστες δεν υπαρχουν σε καμια ηλικιακη ομαδα εν ελλαδι)

πρωτον εθισμος ο ενας, συνηθεια, εθισμος η οτι θες πες το και το αλλο. η απλα γουστο. και εμενα μπορει να μην με πιανει ξηροφθαλμια , αλλα με πιανουν τα νευρα μου οταν ο καθε μεθυσμενος κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι οταν εγω εχω βγει να πιω ενα ποτο ηρεμα. θες να κανουμε και ενα νομο να επιτρεπονται μονο 2 ποτα στα μαγαζια?

Σωστα. Εθισμος κι ο ενας, εθισμος και ο αλλος. Με μια σημαντικη διαφορα: Ο ενας επιβαρυνει και εμενα οσο εσυ το πραττεις, ο αλλος οχι. Εγω δεν θελω να απαγορευτει το καπνισμα, το δημοσιο καπνισμα κατακρινω. Επισης, για αυτον που θα κανει ο,τι του κατεβει στο κεφαλι υπαρχει νομος που τον καταδικαζει, για τον καπνιστη να μην υπαρχει;

δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. αλλα μαλλον πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω αυτο το τελευταιο.γαλλια μενει μια θεια μου και ολλανδια πηγα διακοπες αυτο το καλοκαιρι.
υστερογραφο. αξιολογησε οσες φορες θες αρνητικα. δεν εχει καμια διαφορα

Ελα! εγω πηγα πριν ενα μηνα Αγγλια, αρα κερδιζω; :P Και για πες για Ολλανδια, καπνιζει ο κοσμος στα μαγαζια κατι αλλο εκτος απο μπαφους; Γιατι και σε coffee shop, μονο χασις μπορεις να κανεις. Αν βαλεις καπνο μεσα σου ζητουν να το σβησεις. Και βρηκες και κανονικα καφε οπου καπνιζες, ή κλειναν πρωτα τα παραθυρα σε καποια, και μετα ελεγαν οτι μπορεις να καπνισεις για λιγο; Γιατι αυτο συμβαινει μονο σε ελαχιστα μαγαζια, ολα τα υπολοιπα λειτουργουν κανονικα (ναι, παραδοξως πηγα και Ολλανδια τελευταια).

Και για πες και για Ιταλια κ ΗΠΑ. Ουτε εκει ισχυει ο νομος; Ή εκει δεν ειναι εθισμενοι; ;)

EDIT: Παρεμπιπτοντως, ο καθενας μια αρνητικη δικαιουται να βαλει. Θα ηταν πρακτικα αδυνατο να σου βαλω παραπανω. Α και, δεν σου βαλα εγω αρνητικη στο τελευταιο, το θεωρησα περιττο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Ακομα και ενας να ειμαι σε ενα μαγαζι, αν ενοχλουμαι πρεπει ολοι να το σβησουν. Εγω δεν επιβαλλω κατι που ενοχλει και κανει κακο σε καποιον, αυτος γιατι να το κανει σε εμενα;

Ινσο, σοβαρά τώρα το παραπάνω το εννοείς; Λογικά ναι, θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός στο συγκεκριμένο θέμα, ειδικά στα μικτά μαγαζιά, αλλά σε ξαναρωτάω : έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι αν μπεις σε κατάστημα καπνιστών θα γλιτώσεις τα καρκινοαέρια; Ούτε μία στις 24057130632468 δεν θα το σβήσουν, δυστυχώς.
Και κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω.. Όταν με το καλό μπει σε εφαρμογή ο νόμος, υπάρχει περίπτωση να μπεις σε μαγαζί καπνιστών και να τσινίσεις; Αφού θα είναι για καπνιστές.
Όσο για το εξωτερικό, επειδή γύρισα πολλές χώρες τα τελευταία 2 χρόνια, εφαρμόζεται κανονικότατα. Η πλειοψηφία των καταστημάτων είναι για καπνιστές ή έχει ειδικό χώρο στην άλλη άκρη, χωρίς να αναπνέεις τη μπόχα αν κάθεσαι στους μη καρκινοσωληνορουφήχτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ινσο, σοβαρά τώρα το παραπάνω το εννοείς; Λογικά ναι, θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός στο συγκεκριμένο θέμα, ειδικά στα μικτά μαγαζιά, αλλά σε ξαναρωτάω : έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι αν μπεις σε κατάστημα καπνιστών θα γλιτώσεις τα καρκινοαέρια; Ούτε μία στις 24057130632468 δεν θα το σβήσουν, δυστυχώς.

Οχι, προφανως και δεν εχω τετοια ελπιδα. Ουτε ειχα τετοια προθεση. Εδω ουτε καν στο διπλανο μου δεν λεω να το σβησει, γιατι βαριεμαι να μαλωνω σε περιπτωση που ειναι παραξενος, και κυριως γιατι και να το σβησει ο διπλανος μου θα υπαρχουν αλλοι τοσοι που θα καπνιζουν.

Για αυτο, αυτο που λεω ειναι οτι ο νομος πρεπει να σε προστατευει, και να μην αφηνει κανεναν να καπνιζει. Δεν μπορει ο καθενας μας να πρεπει να κανει τον αστυνομικο, ουτε ομως και να καθομαστε να δεχομαστε τον καπνο του καθενος και να επιβαρυνουμε την υγεια μας.

(Για να γινει περισσοτερο κατανοητο, εγω αυτο που παρεθεσες το εγραψα απ οτην "ηθικη" πλευρα του ζητηματος. Οτι δεν πρεπει να κοιταμε πλειοψηφιες ωστε να καθορισουμε τι πρεπει να γινει, αλλα οτι πρεπει να δουμε αν καποια κοινωνικη ομαδα προκαλει κακο σε καποια αλλη, ή εστω και σε ενα ατομο)

Και κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω.. Όταν με το καλό μπει σε εφαρμογή ο νόμος, υπάρχει περίπτωση να μπεις σε μαγαζί καπνιστών και να τσινίσεις; Αφού θα είναι για καπνιστές.

Οχι φυσικα. Με ποιο δικαιωμα να πω κατι; Εφοσον ο νομος τους το επιτρεπει και ο σκοπος του μαγαζιου ειναι αυτος, εγω τι να πω;:)

Όσο για το εξωτερικό, επειδή γύρισα πολλές χώρες τα τελευταία 2 χρόνια, εφαρμόζεται κανονικότατα. Η πλειοψηφία των καταστημάτων είναι για καπνιστές ή έχει ειδικό χώρο στην άλλη άκρη, χωρίς να αναπνέεις τη μπόχα αν κάθεσαι στους μη καρκινοσωληνορουφήχτρες.

Εγω το ξερω. Αλλοι δεν το πιστευουν. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και το 1% του πληθυσμου να ηταν μη καπνιστες, παλι το δημοκρατικο ειναι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανενας πουθενα οπου ειναι δημοσιος χωρος. Και εξηγουμαι: Το οτι καποιος επιλεγει να καπνισει ειναι δικαιωμα του. Ας καπνιζει 234 πακετα τη μερα. Οταν ομως εγω δεν εχω κανει μια τετοια επιλογη, η οποια ειναι ζημιογονα για την υγεια μου, δεν μπορει ο αλλος να μου επιβαλλει τον εθισμο του και να μου καταστρεφει την υγεια, επειδη αυτος δεν μπορει να ελεγξει τη συνηθεια του δημοσιως.

Σεβαστο το οτι δε θελεις να σου επιβαλλει καποιος τον εθισμο του και να βλαπτει καθ αυτον τον τροπο την υγεια σου.
Προφανως ομως δεν εχεις αντιληφθει οτι οι περισσοτεροι καπνιστες εχουν ενταξει αυτη τη συνηθεια στη διασκεδαση τους. Προσωπικα ενα μετρο περι καθολικης απαγορευσης θα με απεκλειε απο καθε ειδους διασκεδαση. Καπνιζω οχι γιατι δεν μπορω να το κοψω ενω θελω, αλλα επειδη μου αρεσει. Και μου αρεσει οταν βρισκομαι με παρεα ειτε ειμαι για φαγητο, ειτε για ποτο, ειτε για καφε κ.ο.κ.
Δεν μπορω να αντιληφθω την τραγικοτητα του γεγονοτος να υπαρχει και ενα, δυο, τρια, καταστηματα, οπου θα μπορω και εγω να πηγαινω χωρις να ενοχλουνται οι μη καπνιστες
.
Ανεφερα οτι δε χρειαζομαι επεξηγησεις, διοτι ολα αυτα που παρακατω εγραψες τα εχω διαβασει ξανα. Ημουν σιγουρη οτι δε θα διαβαζα κατι καινουργιο.
Θα σου απαντησω ομως...

Νομιζω οτι οντως χρειαζεσαι εξηγησεις, γιατι ακομα δεν εχειςκαταλαβει οτι, ναι, δημοκρατικη ειναι η καθολικη απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Γιατι εσυ λες, οκ, θα διαλεγει ο καθενας μαγαζι αναλογα με το αν καπνιζει ή οχι. Και σε ρωταω εγω:
* Γιατι να αποκλειομαι εγω απο καποιους χωρους που μου αρεσουν και δικαιουμαι να παω, ενω δεν επιλεγω να κανω κατι που ειναι κακο για την υγεια μου;
Σου ειναι τραγικα δυσκολο να δεχτεις το να μην πηγαινεις σε 5 πχ μαγαζια. Και αδιαφορεις για το εαν εγω δε θα μπορω να πηγαινω ουτε σε ενα σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης. Τι δηλωνει για σενα αυτο? Βγαλε το συμπερασμα μονος σου...

* Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.

Το μονο που με αφορα ειναι το να μην ενοχλουνται οι μη καπνιστες. Το εαν εγω θελω να καπνιζω ειναι καθαρα προσωπικη μου επιλογη και προβλημα. Κανενα μετρο δε θα με κανει να το σταματησω, εαν εγω πραγματικα δε θελω.

* Εφοσον εγω βγαινω με καπνιστες και εχουν την επιλογη να πανε σε μαγαζια καπνιστων, αν ειναι η πλειοψηφια θα μου πουν οτι δεν μπορω να αναγκασω εγω 5 ατομα να κανουν κατι που δεν θελουν, ενω εγω ειμαι η μειοψηφια. Εγω ομως γιατι να κανω κακο στην υγεια μου, ενω οι αλλοι κανουν κατι παραλογο (Και μην μου πεις οτι θα δειξουν κατανοηση, αν ηατν ετσι θα την εδειχναν και τωρα. Και προφανως το να αλλαξω παρεες ειναι γελοια προταση)

Το τι ο καθενας θα αποφασισει με την παρεα του ειναι δικο του θεμα. Λυνεται κατοπιν συνεννοησεως και συζητησης. Πιστευεις οτι αυτοι που εχουν ενταξει το καπνισμα στην εξοδο τους και δεν ειναι διατεθημενοι να το κοψουν, θα μπορουν να σε ακολουθησουν σε μαγαζια για μη καπνιστες για μεγαλο χρονικο διαστημα? Προσωπικα, δεν το πιστευω.

* Ο μαγαζατορας που εχει μαγαζι 75 τ.μ, και απο διπλα εχει μαγαζι 70 τ.μ που ειναι καπνιστων, γιατι να χανει δουλεια χωρις λογο; Δεν ειναι οικονομικα παραλογο το μετρο;
Εαν ισχυε η καθολικη απαγορευση θα εχαναν δουλεια ολοι ουτως ή αλλως. Για να ειμαι ειλικρινης το τελευταιο που με ενδιαφερει, ειναι ποσα χρηματα θα χασει ο καθε επιχειρηματιας. Ο καθενας κανει τα κουμαντα του, αναλογα με τα συμφεροντα του.
Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι για ολους και κανεις δε αισθανεται καταπιεσμενος.

* Αν ολα τα μαγαζια μεχρι 70 τ.μ επιλεξουν να ειναι καπνιστων, θα αποκλειστω εγω κοινωνικα γιατι πρεπει να δωσουμε το δικαιωμα στους καπνιστες να κανουν κακο στην υγεια τους και των υπολοιπων δημοσια;

Σου απαντησα παραπανω περι αυτου...
Σου φανταζει εσενα λογικο ομως να αποκλειστω εγω απο καθε ειδους διασκεδαση.


* Ενα απο τα κυριοτερα: Οκ ας διαχωριστουν οι χωροι και ας υπαρχουν καποιοι που να ειναι για καπνιστες (for the sake of the argument). Σε αυτους τους χωρους οι εργαζομενοι γιατι να δουλευουν σε ενα περιβαλλον που τους προκαλει βλαβες στην υγεια τους; Εκτος και αν θες να μου πεις να δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια μονο καπνιστες που οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα παρανομο (αντισυνταγματικο ; )

Δεν επιβαλλει κανεις σε κανεναν να δουλευει σε ενα περιβαλλον που δεν τον ικανοποιει. Προσωπικες επιλογες ειναι αυτες και ο καθενας τις κανει αναλογα με το τι αποζηταει. Το τι εκπτωσεις κανει ο καθενας στον εαυτο του για τον οποιο σκοπο, ειναι καθαρα δικο του προσωπικο θεμα.


Νομιζω οτι εχω εξαντλησει το θεμα και απλα επαναλαμβανομαι...:)
Συγγνωμη εαν σας εχω κουρασει!:)
Θα κλεισω με το οτι ικανοποιουμαι απο το γεγονος υπαρξης καποιων χωρων οπου και εγω θα μπορω να πηγαινω και τιποτα παραπανω. Ουτε ολα δικα μου τα θελω, αλλα ουτε και να ενοχλω.

Αυτα τα ολιγα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Σεβαστο το οτι δε θελεις να σου επιβαλλει καποιος τον εθισμο του και να βλαπτει καθ αυτον τον τροπο την υγεια σου.
Προφανως ομως δεν εχεις αντιληφθει οτι οι περισσοτεροι καπνιστες εχουν ενταξει αυτη τη συνηθεια στη διασκεδαση τους. Προσωπικα ενα μετρο περι καθολικης απαγορευσης θα με απεκλειε απο καθε ειδους διασκεδαση. Καπνιζω οχι γιατι δεν μπορω να το κοψω ενω θελω, αλλα επειδη μου αρεσει. Και μου αρεσει οταν βρισκομαι με παρεα ειτε ειμαι για φαγητο, ειτε για ποτο, ειτε για καφε κ.ο.κ.

Ενηλικο και ωριμο ατομο εισαι. Αν εσενα σου φαινεται λογικο να αντιπαραθετεις σε καποιον που σου λεει οτι αυτο που κανεις του επιβαρυνει την υγεια του, το οτι εσυ εχεις μια συνηθεια, την οποια οχι οτι δεν μπορεις να την κοψεις, απλα δεν θελεις....τοτε οκ.

Σου ειναι τραγικα δυσκολο να δεχτεις το να μην πηγαινεις σε 5 πχ μαγαζια. Και αδιαφορεις για το εαν εγω δε θα μπορω να πηγαινω ουτε σε ενα σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης. Τι δηλωνει για σενα αυτο? Βγαλε το συμπερασμα μονος σου...

Νομιζω το εξηγησα επακριβως. Δεν ειναι οτι το προβλημα οτι δεν μπορω να πηγαινω σε 5 μαγαζια. Ειναι οτι εφοσον ο νομος δινει το δικαιωμα σε ΟΛΑ τα μαγαζια μεχρι 70τ.μ να το κανουν, ειναι ηλιθιος γιατι μπορει ΟΛΑ να ειναι καπνιστων. Το αν θα ειναι 5 μαγαζια ή 5000 δεν το γνωριζεις. ;)

Αδιαφορω για το αν θα μπορεις να καπνιζεις σε δημοσιο χωρο. Οπως αδιαφορεις και εσυ για το αν εγω πχ μπορω να κανω χρηση ηρωινης σε δημοσιο χωρο (που δεν προκαλει και αμεσα κακο σε καποιον αλλον) Απλα πραγματα. Για το αν θα μπορεις να πηγαινεις ή οχι, φυσικα και νοιαζομαι.

(Οι χαρακτηρισμοι καλο θα ηταν να λειπουν btw :))

Το μονο που με αφορα ειναι το να μην ενοχλουνται οι μη καπνιστες. Το εαν εγω θελω να καπνιζω ειναι καθαρα προσωπικη μου επιλογη και προβλημα. Κανενα μετρο δε θα με κανει να το σταματησω, εαν εγω πραγματικα δε θελω.

Σου ειπα ποιος ειναι ο σκοπος του νομου, αρα και του κρατους, οχι τι πρεπει να αφορα εσενα. Προφανως και ειναι προσωπικη σου επιλογη. Το κρατος ομως για 1002 λογους θελει οι πολιτες του να μην καπνιζουν, και για αυτο παιρνει μετρα κατα αυτου.

Το τι ο καθενας θα αποφασισει με την παρεα του ειναι δικο του θεμα. Λυνεται κατοπιν συνεννοησεως και συζητησης. Πιστευεις οτι αυτοι που εχουν ενταξει το καπνισμα στην εξοδο τους και δεν ειναι διατεθημενοι να το κοψουν, θα μπορουν να σε ακολουθησουν σε μαγαζια για μη καπνιστες για μεγαλο χρονικο διαστημα? Προσωπικα, δεν το πιστευω.


Εαν ισχυε η καθολικη απαγορευση θα εχαναν δουλεια ολοι ουτως ή αλλως. Για να ειμαι ειλικρινης το τελευταιο που με ενδιαφερει, ειναι ποσα χρηματα θα χασει ο καθε επιχειρηματιας. Ο καθενας κανει τα κουμαντα του, αναλογα με τα συμφεροντα του.
Το θεμα ειναι οτι θα υπαρχουν χωροι για ολους και κανεις δε αισθανεται καταπιεσμενος.

Το οτι κανεις δεν αισθανεται καταπιεσμενος ειναι δικη σου αποψη.

Το οτι θα εχαναν δουλεια ολοι ειναι απλα παραλογο, οπως και οτι δεν θα με / σε ακολουθουσαν οι φιλοι σου σε μαγαζια χωρις να καπνιζουν αν δεν ειχαν επιλογη. Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι αν εφαρμοζονταν καθολικη απαγορευση οπως στις υπολοιπες χωρες...απλα δεν θα ξαναβγαινε απο το σπιτι του καποιος καπνιστης για να διασκεδασει. Οπως ας πουμε κανενας δεν παει σινεμα τωρα;

Σου απαντησα παραπανω περι αυτου...
Σου φανταζει εσενα λογικο ομως να αποκλειστω εγω απο καθε ειδους διασκεδαση.

Σου απαντησα. Εφοσον κανεις κατι το οποιο προκαλει κακο σε καποιον "αθωο", ή δεν πρεπει να το κανεις, ή δεν πρεπει να πηγαινεις δημοσια να το κανεις. Υπαρχει κατι πιο απλο; Αλλο αν εσενα δεν σε συμφερει γιατι εσυ αλλο θελεις να κανεις.

Δεν επιβαλλει κανεις σε κανεναν να δουλευει σε ενα περιβαλλον που δεν τον ικανοποιει. Προσωπικες επιλογες ειναι αυτες και ο καθενας τις κανει αναλογα με το τι αποζηταει. Το τι εκπτωσεις κανει ο καθενας στον εαυτο του για τον οποιο σκοπο, ειναι καθαρα δικο του προσωπικο θεμα.
[/B]

Αλλο ειπα εγω, αλλο απαντας εσυ. Εχω ή δεν εχω δικαιωμα να εργαζομαι σε ενα περιβαλλον που δεν βλαπτει την υγεια μου; Το εχω. Η μονη περιπτωση να πρεπει να επιλεξω να δουλεψω σε περιβαλλον οπου επιβαρυνεται αυτη ειναι αν ο μονος τροπος να δουλεψω ειναι συνυφασμενος με την βλαπτικη ουσια (βλ. βαφες σε κομμωτηρια, ορυχεια, κτλ). Το οτι δεν μου επιβαλλει κανεις να δουλεψω, δεν το καθιστα νομιμο. Νομιμη ειναι μονο η μη διακριση, οχι το δικαιωμα να μη δουλεψω.

Με τη δικη σου λογικη, να κανω και εγω μια επιχειρηση οπου τους πωλητες θα τους βουρδουλιαζω ανα δεκα λεπτα. Κανενας δεν θα επιβαλλει σε κανεναν να δουλεψει εκει. Το να κανει ομως εκπτωσεις ο ιδιος ο εργαζομενος στο τι θα δεχτει προκειμενου να βγαλει λεφτα, δεν του το επιτρεπει το κρατος, για να τον προστατευσει. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ινσο, βλεπεις το θεμα ασπρο - μαυρο. Εγω βλεπω και την γκρι ζωνη.

Δεν ξερω εν τελει ποσα καταστηματα θα υπαρχουν για καπνιζοντες και ποσα για μη. Με ικανοποιει ομως το γεγονος οτι θα υπαρχει εστω και ενα, οπου θα μπορω να πηγαινω.

Ουτε αντιμετωπισα το θεμα αλαζονικα, ουτε εδειξα αδιαφορια στο γεγονος ενοχλησης των μη καπνιστων.
Να υπαρχουν χωροι για ολους ηταν το θεμα μου και τιποτα παραπανω.
Ακομα και εαν δεν καπνιζα, την ιδια θεση θα ειχα. Δε γραφω ολα αυτα επειδη απλα με συμφερει και στην περιπτωση που βρισκομουν στη δικη σου θεση, θα αλλαζα τοτε "τροπαριο".
Οπως προειπα, νομιζω οτι
χρειαζεται κατανοηση και καλη προαιρεση. Μεση λυση υπαρχει, αρκει να θελουμε να τη "δουμε"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Η Ελλάδα κόβει το τσιγάρο
1 Ιουλίου. Σβήνουμε το τσιγάρο.


Ήρθε η ώρα να δεσμευτείς: στον καλό ή στην καλή σου, στο/ην σύζυγο, τα παιδιά, στα εγγόνια, στον κουμπάρο, στην κουμπάρα, στα γατιά, στα σκυλιά, στους κολλητούς σου, στους εχθρούς σου.... και γιατί όχι, στο αφεντικό σου... στην πεθερά σου για να σκάσει από το κακό της, στη συμπεθέρα... για να σκάσει από τη ζήλια της.

Ήρθε η στιγμή να δώσεις το λόγο σου. Όχι άλλες ψεύτικες υποσχέσεις, όχι άλλα τσιγάρα... στα κρυφά, όχι άλλα λόγια του αέρα...

Διάβασε φωναχτά τον παρακάτω όρκο. Πέταξε και το τελευταίο πακέτο στα σκουπίδια. Πάρε βαθιά ανάσα. Χμμμ, οξυγόνο!


  • Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω
  • Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»
  • Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»
  • Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες
  • Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει
  • Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές
  • Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου
  • Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου
  • Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου
  • Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι
  • Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι
  • Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα
  • Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου
  • Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου
Και, τώρα... ούτε τζούρα!..

https://www.skai.gr/articles/Petitions/tsigaro/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


:worry::worry::worry:...καιρός γαρ εγγύς!! Περαστικά σας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι πολλοί Έλληνες θα μεταναστεύσουν μετά από την 1η Ιουλίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι πολλοί Έλληνες θα μεταναστεύσουν μετά από την 1η Ιουλίου

Δεν μου φαίνεται...Δεν είναι και τόσο πολλοί οι Έλληνες ...αντιφασίστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω
Δυσκολο...
Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»
Δεν πειραζει, ειναι ενα βημα κι'αυτο.
Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»
Η τελευταια ειναι η καλυτερη. :)
Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες
Ακομη ποιο σημαντικο βημα. Κι αν ειναι λιγοστες σου οι τρακες ειναι σαν να μην καπνιζεις καθολου. Διολου ασχημα.
Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει
Παρε ενα τσιγαρο ρε αδερφε να καπνισεις...
Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές
Ειναι δυσκολο να αποχωριζεσαι αγαπημενες συνηθειες.
Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου
Και σ'αυτο απαγορευση; Απο ποτε;
Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου
Καλυτερα να καπνισει καποιος. Θελω να εχω το κεφαλι μου υσηχο τουλαχιστον κι ας ρουφαω και λιγο καπνο.
Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου
Εχω ενα φιλο, απιστευτο μπαλαδορο, που οταν εμεις σταματαμε να τρεχουμε (καπνιζουμε μια στο τοσο) αυτος συνεχιζει για πολυ ακομη κι ας καπνιζει σχεδον ενα πακετο την ημερα. Μην ξανακουσω δικαιολογιες για την αγυμνασια. Ελεος.
Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι
Να πεταξω τη σταχτη στο στομα μου; :worry:
Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω
Ανοιγεις το αποροφητηρα και καθεσαι μες τη ζεστουλα.
Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι
Δεν χρειαζεται να γινεσαι υποκριτης ουτε να υποστηριζεις λαθος πραγματα.
Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα
Να εχω παντα τρακα ενα πακετο. ;)
Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου
Άλλα φταινε για τις θλιβερες σεξουαλικες επιπτωσεις.
Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου
Δεν εχω βαλει ποτε. Γιατι να βαλω φωτια στο στρωμα μου;
Διάβασε φωναχτά τον παρακάτω όρκο. Πέταξε και το τελευταίο πακέτο στα σκουπίδια. Πάρε βαθιά ανάσα. Χμμμ, οξυγόνο!
Δεν θελω να παρω βαθεια ανασα γιατι θα με παρει η μποχα των σκουπιδιων, των καυσαεριων, της υποκρισιας και του φοβου. Θα προτιμησω να αναψω ενα τσιγαρακι και χωρις να ειμαι κανενας εξαρτημενος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Δεν θελω να παρω βαθεια ανασα γιατι θα με παρει η μποχα των σκουπιδιων, των καυσαεριων, της υποκρισιας και του φοβου. Θα προτιμησω να αναψω ενα τσιγαρακι και χωρις να ειμαι κανενας εξαρτημενος. ;)


  • Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω : Μην ορκίζεσαι επί ματαίω


  • Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»: Έτσι κάνεις τη ζωή σου, «μισή»



  • Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»: Γένου, «προτελευταία γόπα»: δικαίωμά σου!


  • Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες: Ποιες άλλες τράκες κάνεις;


  • Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ʽχει λείψει: Μου θυμίζει τους εν Ελλάδι επαγγελματίες συνδικαλιστές, που βγαίνουνε στη σύνταξη, χωρίς μία ημέρα απεργίας!


  • Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές : Εδώ κανείς, πάει πάσο!



  • Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου :…αλλά, με στραγάλιά;


  • Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου: «αντικαπνιστές» δεν θα είναι;


  • Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου : …σιγά τα… λάχανα!


  • Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι: Υποβολιμιαίο( έως και …φασιστικό)!
  • Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι : Ομοίως ως άνω!


  • Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα : Τώρα στέλνουν και ντελίβερι!


  • Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου :Γ*μ*σ*, χωρίς «επιδόρπιο», γίνεται στο …Χόλυγουντ;


  • Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου : Αυτό κι αν δεν είναι προβοκάτσια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mcguirefan07

Νεοφερμένος

Η mcguirefan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προσωπικά δεν καπνίζω (λυπάμαι αυτους που το κάνουν, πραγματικά).
Δεν νομίζω οτι ο περίφημος νόμος θα εφαρμοστεί στη πράξη, στην Ελλάδα τουλάχιστον.
Βασικά πιστεύω ότι γι'αυτούς που δεν καπνίζουν (και τους ενοχλεί), καλύτερα να διαλέγουν μαγαζιά με καλό εξαερισμό, όχι να απαιτούν από τους αλλους να μην τους μολυνουν τον αέρα τους! Ας κάνουν ότι θέλουν, αφού δεν έχουν το μυαλό να καταλάβουν ότι σε καθε τσιγάρο χάνουν χρόνια από τη ζωή τους, εμπειρίες, αγαπημενα προσωπα..
Κάντε λοιπόν τα παράπονα σας στον ιδιωκτήτη, αλλα το μόνο που θα κερδισετε θα είναι... εχμ, τίποτα.
Τι μένει? Αλλάξτε μαγαζι και βρείτε ένα καλύτερο.
Ακόμα καλυτερα, πάτε μια βόλτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το νοημα του μετρου ειναι διττο: Να προστατευθουν οι μη καπνιστες ΚΑΙ να μειωθει το καπνισμα. Αν ο καπνιστης εχει επιλογη να πηγαινει σε μερη να καπνιζει δημοσια, προφανως ο εθισμος του θα παραμεινει.

Παντως καπου ειχα διαβασει οτι το μετρο εχει ως στοχο την προστασια της υγειας των ατομων που δουλευουν στα μαγαζια και δεχονται πολυ καπνο..

Ετσι εχει καποιο νοημα..Αλλα οχι να λενε οτι σκοπος του μετρου ειναι να προστατευτουν οι καπνιστες..Δεν μπορει το κρατος απο την μια να τα πουλαει ελευθερα (βγαζοντας τρελα φραγκα απο τη φορολογια) και απο την αλλη να στο απαγορευει εξω για την προστασια σου..Αν ειναι ετσι ας το απαγορεψουν και μαζι με αυτο και το αλκοολ..

Τωρα για το θεμα..Εγω ειμαι φανατικος καπνιστης, αλλα συμφωνω με το μετρο ωστε να προστατευτει η υγεια των μη καπνιστων και κυριως των εργαζομενων στα μαγαζια..

Απο την αλλη το να μην υπαρχει κανενα μαγαζι στο οποιο να επιτρεπεται, απο τη στιγμη που τα τσιγαρα πωλουνται ελευθερα μου κανει παραλογο..Ας υπαρχουν και απο τα 2 μαγαζια και ας αποφασιζει ο καθενας που θα παει..Ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι..

Και στην τελικη αν μας το απαγορεψουν απο παντα θα κανουμε οτι κανουν οι Ιταλοι..Το μισο μαγαζι να ειναι τη μιση ωρα εξω απο το μαγαζι..Ειναι και κοινωνικο μετρο αυτο..Ξερετε ποσες γνωριμιες εκανα στην Ιταλια εξω απο τα μπαρ οταν πηγαινα για το τσιγαρο μου..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν νοουνται μπουζουκια χωρις τσιγαρο...

δεν πολυκαπνιζω η αληθεια ειναι, ενα πακετο τη βδομαδα, εκτος και αν παω σε κανα κλαμπ η μπουζουξιδικο που μου βγαινει με το ποτο και το κεφι πιο πολυ...

αλλα επεναλαμβανω, για εναν καπνιστη ειναι πολυ δυσκολο σε τετοια μερη να μην μπορει να αναψει ενα τσιγαρο...

ακολουθουμε την ευρωπη υποτιθεται...

μονο σε οτι μας συμφερει ακολουθουμε μου φαινεται...

αν ειναι να γινουμε ''ευρωπαιοι'' ας γινουμε σολα, και στους μισθους τους.
οχι μονο σε οτι συμφερει τους ''απο πανω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top