Συχνότητες: Κύκλος και μήκος κύματος

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν εχω καταλάβει την διάφορα μεταξύ ένος κύκλου και του μήκους του κύμματος. \

Απο την μια ο καθηγητής που με μπέρδεψε απο την άλλη η εικονα, που παραθετω, που απο τι κατάλαβα τα δειχνει ως κατι όμοια. Εχω μπερδευτεί τελείως.

sixnotites.jpg

Ποιος μπορεί να με βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
1 κύκλος: Είναι το σχήμα από το σημείο Α μέχρι το Β [όπου έχει γίνει ένα 'κλείσιμο' της γραμμής δλδ έχει σχηματιστεί ουσιαστικά ένας κύκλος].
sixnotites.jpg

Το μήκος του κύμματος είναι το μήκος που έχει το ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στην Τεχνολογία Επικοινωνιών αυτό, έτσι?
Θετική είμαι αλλά τέλοσπάντων, απλό φαίνεται.
Το ΑΒ είναι μια περίοδος, οπότε το μήκος κύματος είναι ίσο ΑΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο κύκλος είναι θεωρητική εννοια (πάρτο σαν κάτι που είχε αρχή και τέλος και επαναλαμβάνεται συνεχώς, όπως το κύμα στην φυσική).
Το μήκος και το πλάτος κύματος είναι τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κύκλου/κύματος και μετρώνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
η dooo το εξήγησε σωστά. Αλλά για το καταλάβεις λίγο καλύτερα θα σου πω ένα παράδεγμα. Αν σε αυτή την εικόνα σου πουν ότι απεικονίζεται ένα κύμα που διαδίδεται στο κενό και σου ζητήσουν με τι ισούται το μήκος κύματος τι θα κάνεις?

θα βρεις πρώτα την συχνότητα f
f=κύκλοι/sec όπου κύκλος ουσιαστικά ένα "φαινόμενο" που επαναλαμβάνεται (περιοδικό)
f=3/1=3 Hz

Ωραία ως εδώ;

Τώρα για να βρεις το μήκος κύματος λ λες απλά

c=λ*f=> λ=c/f=300.000.000/3=100.000.000m

δηλ. το μήκος κύματος είναι ένα μέγεθος για να περιγράψουμε το φαινόμενο (κύκλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
O κυκλος δεν είναι παντα σταθερό;
Δλδ αλλο "κύκλο" έχει το σήμα της τηλεόρασης και άλλο το σήμα του κινητού μου;


Δεν με νοιάζει τόσο οι εννοίες πως είναι στο σχήμα αλλά γενικά

Υ.γ.: Ναι η απορία μου δημιουργήθηκε από το μάθημα Τεχνολογιά επικοινωνίων, και είκονα είναι απο το αντίστοιχο βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αλλο "κύκλο" έχει το σήμα της τηλεόρασης και άλλο το σήμα του κινητού μου;

ναι, απ'όσο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
ναι, απ'όσο ξέρω
Και οι διαφορά τους είναι στο μήκος και στο πλάτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και οι διαφορά τους είναι στο μήκος και στο πλάτος;

Aυτο το κεφαλαιο το εχω κανει ηδη.Το μηκος απο τι καταλαβα ειναι η μια περιοδος Τ.Μεταβαλεται αναλογα με την συσκευη.Το πλατος η δυναμη ενος κυματος.Τωρα οσον αφορα την συχνοτητα αναλογα με τον αριθμο των περιοδων (μηκη κυμματων) μετριεται η συχνοτητα.Δηλ συχνοτητα ειναι το ποσο των περιοδων Τ (δηλ. αριθμος μυκων) προς 1 δευτερολεπτο δηλαδη αν σε ενα δευτερολεπτο (βλεπε σχημα βιβλιου) εχουμε 3 περιοδους η μυκη το η συχνοτητα ειναι 3 hz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ψυχραιμία φίλε μου! Λογικό είναι να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά του κύκλου και του μήκους του κύμματος μιας και αυτά τα δυο είναι τα ίδια!

Πάρε το τμήμα του κύματος που βρίσκεται ανάμεσα στις δυο διακεκομμένες γραμμές. Τέντωσέ το και μέτρα το. Ας πούμε ότι είναι ένα μέτρο. Αυτό είναι το μήκος κύματος.

Πάρε τώρα το ίδιο τμήμα και κάντο κυκλάκι. Η περίμετρος πάλι ένα μέτρο θα είναι.

Και θα μου πεις τώρα γιατί ρε zxr μας λένε για τον κύκλο και μας μπερδεύουν; Πως αλλιώς θα έδειχνε το εκπαιδευτικό μας σύστημα το υψηλό του επίπεδο και πως αλλιώς θα ανέβαζα τον αριθμό των post μου; :D :D :P :P Πλάκα κάνω!

Ο λόγος που σου μιλάει για κύκλο είναι επειδή θέλει να σε εισαγάγει στην έννοια του Hertz.
Ένα Hertz είναι ένας κύκλος το δευτερόλεπτο (γενικά και αόριστα).

Αυτό στην μηχανική, για παράδειγμα, σημαίνει τον αριθμό των πλήρων περιστροφών ενός κινητήρα στο δευτερόλεπτο (αν το στροφόμετρο δείχνει 2000 rpm-revolutions per minute τότε αν διαιρέσεις με το 60 βρίσκεις τη συχνότητα του κινητήρα!!!), στην πληροφορική σημαίνει τον αριθμό των υπολογιστικών κύκλων στο δευτερόλεπτο (για αυτό και μετράς τον επεξεργαστή σου σε Giga Hertz) ενώ στην κυματική τον αριθμό των επαναλήψεων του μήκους κύματος στο δευτερόλεπτο.

Α, κουδούνι! Ώρα για διάλειμμα! :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ στα σημματα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα... Τι να πω οτι εχω φωνη 9hz τι να παω οτι το μηκος της φωνης μου ειναι 9 (μετρα;) ειναι το ιδιο ... Σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δλδ στα σημματα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα... Τι να πω οτι εχω φωνη 9hz τι να παω οτι το μηκος της φωνης μου ειναι 9 (μετρα;) ειναι το ιδιο ... Σωστα;

Χμμμ... Όχι ακριβώς... :redface: Αν πεις ότι η φωνή σου έχει 9Hz σημαίνει ότι το μήκος κύματος της φωνής σου επαναλαμβάνεται μέσα σε ένα δευτερόλεπτο 9 φορές ή, διαφορετικά, ότι κάνει 9 κύκλους το δευτερόλεπτο.

Είπαμε ότι μήκος κύματος και κύκλος είναι το ίδιο.
Όχι μήκος κύματος και Hertz. Μην ξεχνάς τον όρο του δευτερολέπτου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ααααα οκ ... τωρα καταλαβα ... Thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ααααα οκ ... τωρα καταλαβα ... Thanks :)

Χαίρομαι που βοήθησα! :) Ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις. Εδώ είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες :-P Είμαι σίγουρος οτι δεν κατάλαβες, και δεν φταις εσύ γιαυτό. Οι έννοιες ειναι φοβερά μπλεγμένες, και κανένας καθηγητής δεν κάνει τόσο εις βάθος ανάλυση ώστε να σας τις ξεκαθαρίσει.

Να δώσω μια πιο καλή απάντηση;

Κύμα τι είναι; Σήμα τι είναι; Τι έννοιες χρησιμοποιείτε και μπλέκετε;; !

Κύμα είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (είπαμε, συνδιαδιδόμενο μαγνητικό και ηλεκτρικό πεδίο -- τα έχω αναλύσει σε άλλο topic). Σήμα τι είναι; Επίσης ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Τι είπαμε οτι είναι κύμα; Η διαδοχική αλλαγή της φάσης ==> Μετάδοση ενέργειας, χωρίς μεταφορά ύλης. Πρακτικά: Ένα σκοινί, του οποίου σημαδέυεις με κόκκινο ένα σημείο. Κρατάς το ένα άκρο εσύ, και δίνεις το άλλο στη Michelle. Το κουνάτε πάνω κάτω. Τι παθαίνει το κόκκινο σημείο; ΔΕΝ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΣΕΝΑ Η ΠΡΟΣ ΤΗΝ MICHELLE, ΑΠΛΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ! (μεταβάλλεται η δυν. ενέργεια, όχι το ίδιο!). Ε όταν αυτό γίνεται σε διαδοχικά σημεία, έχουμε κύμα.

Καταλαβαίνεις ότι έπρεπε να οριστεί κάποιο μέγεθος. Μήκος κύματος ονομάζεται η απόσταση ανάμεσα σε δύο διαδοχικές κοιλάδες ή κορυφές. Δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μέγεθος που χαρακτηρίζει το κύμα (το οποίο τονίζω, είναι κυρίως θεωρητική έννοια!).

Το άλλο είναι η συχνότητα. Τι είναι συχνότητα; Είναι ο αριθμός των επαναλαμβανόμενων γεγονότων στην μονάδα του χρόνου. Πόσες φορές κάνει αυτό το ημίτονο το κύμα στη μονάδα του χρόνου; (αν μετράμε σε seconds, ανά second). Μπορεί να μην είναι ημίτονο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε :-)

Ε, συχνότητα και μήκος κύματος συνδέονται μεταξύ τους με μια σχέση, γνωστή και ως "κε-λυ-φος" ή "σε-λη-νο" :-P

c=λ*f

Πάμε και λίγο πρακτικά. Μιλάς. Ο ήχος είναι κύμα, διαδιδόμενο στον αέρα. Άρα έχει μήκος κύματος και συχνότητα. Όσο πιο μεγάλο μήκος κύματος, τόσο μικρότερη συχνότητα. (αν και η ταχύτητα του ήχου είναι μόνο 800m/sec). Η τηλεόραση έρχονται δύο σήματα/κύματα, και τα δύο ηλεκτρομαγνητικά. Με το ένα έρχεται η εικόνα και με το άλλο ο ήχος. Διαφορετικής συχνότητας, διαφορετικού μήκους κύματος. Το κινητό, τι συχνότητα έχει το σήμα του; χεχ...1GΗz για Vodafone και Stet, και 2GHz για την Cosmote. Όσο μεγαλύτερη συχνότητα, τόσο μεγαλύτερη...διαπεραστικότητα από την ύλη, τόσο μικρότερη αληλλεπίδραση με την ύλη.

Φως: Βλέπουμε μόνο μήκη κύματος από 400-700nm (* 10 ^-9 m). Τα υπόλοιπα, άντε γεια. Πως θα έβλεπες την ακτινοβολία του κινητού; (Κάνε την πράξη να δεις τι μήκος κύματος έχει)

Του ραδιοφώνου είναι λίγο μικρότερη από του κινητού. Μελωδία 99.0 ΜΗz.Είναι δυο τάξεις μεγέθους μικρότερη.

Φούρνος Μικροκυμάτων. Περίπου στο 1GHz αν δεν κάνω λάθος.

Αυτά. Τα πάντα είναι κύματα ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top