Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μικρός στο χωριό είχα συνέχεια πρόβλημα με τα δηλητηριασμένα ποντίκια(απ'τους γείτονες)
που έτρωγε η γάτα μου.
Τώρα να ανησυχώ μην φάει το σαμιαμίδι μου καμιά δηλητηριασμένη κατσαρίδα;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μικρός στο χωριό είχα συνέχεια πρόβλημα με τα δηλητηριασμένα ποντίκια(απ'τους γείτονες)
που έτρωγε η γάτα μου.
Τώρα να ανησυχώ μην φάει το σαμιαμίδι μου καμιά δηλητηριασμένη κατσαρίδα;:mad:
Τις γάτες μην τις φοβάσαι, είναι εφτάψυχες :|

Για να μην πω για τις κατσαρίδες...και πυρηνική βόμβα να πέσει το ίδιο τους κάνει :hmm:

Εμάς να δούμε ποιος μας σώζει απ' τα κουνούπια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Λυκ δοκίμασες να βάλεις κατσαριδοπαγίδες; Κάτι ψιλά κάνουν, αν το κτήριο είναι σάπιο τότε θα κάνουν βόλτες και με 10 κιλά εντομοκτόνο. Εγώ σε σπίτι 5ετίας έβλεπα. Μέχρι που είπα στον ιδιοκτήτη να έρθει να φτιάξει τα σαπιοϋδραυλικά.

Έχω βάλει κάτι πολύ χειρότερο γι αυτές. 200 γρ. Βορικό οξύ σε μείγμα πατάτας και αυγού.

Το κτήριο ένα σαράι και μισό είναι αλλά τα υδραυλικά μια χαρά φτιαγμένα τα χω πλέον. Ε 3 φορές σπασίματα κάποτε θα φτιάχνανε. Και να συμβαίνει κάτι δεν ξανασπάω πάντως!:P

Αυτή η αίσθηση πάντως, αυτή η παράνοια, μην ακούσω το χριτς χρατς στα αλουμινόχαρτα με το μείγμα μες τη νύχτα, μη και αυτή η μαυρίλα είναι καμιά βρώμα που περπατάει.... δηλαδή έλεος! Κι όταν τη δω σκέφτομαι "ε δε το πιστεύω, παλιοβρώμα..." και τις μπουκώνω στον αφρό για να μείνουν ακίνητες (μην τρέξουν) ωστε να τις προλάβω και να τις σκοτώσω.

Μετά τις πετάω έξω στις σκάλες, για να τις δουν το πρωί νεκρές, να τρομάξουν οι ένοικοι (όπως και έγινε) και να ρθούν να κάνουν απολύμανση. (κι αυτό έγινε μέσα στο Μάιο).

Και κάτι άλλο, το ότι εγώ έχω το σπίτι σχετικά καθαρό, δε σημαίνει ότι θα τη γλυτώσω. Καλές οι αγάπες και τα χαμόγελα με τους γείτονες αλλά κάποιοι είναι πολύ βρώμικοι στο σπίτι τους (και ξέρω ποιοί ακριβώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Έχω βάλει κάτι πολύ χειρότερο γι αυτές. 200 γρ. Βορικό οξύ σε μείγμα πατάτας και αυγού.

Το κτήριο ένα σαράι και μισό είναι αλλά τα υδραυλικά μια χαρά φτιαγμένα τα χω πλέον. Ε 3 φορές σπασίματα κάποτε θα φτιάχνανε. Και να συμβαίνει κάτι δεν ξανασπάω πάντως!:P

Αυτή η αίσθηση πάντως, αυτή η παράνοια, μην ακούσω το χριτς χρατς στα αλουμινόχαρτα με το μείγμα μες τη νύχτα, μη και αυτή η μαυρίλα είναι καμιά βρώμα που περπατάει.... δηλαδή έλεος! Κι όταν τη δω σκέφτομαι "ε δε το πιστεύω, παλιοβρώμα..." και τις μπουκώνω στον αφρό για να μείνουν ακίνητες (μην τρέξουν) ωστε να τις προλάβω και να τις σκοτώσω.

Μετά τις πετάω έξω στις σκάλες, για να τις δουν το πρωί νεκρές, να τρομάξουν οι ένοικοι (όπως και έγινε) και να ρθούν να κάνουν απολύμανση. (κι αυτό έγινε μέσα στο Μάιο).

Και κάτι άλλο, το ότι εγώ έχω το σπίτι σχετικά καθαρό, δε σημαίνει ότι θα τη γλυτώσω. Καλές οι αγάπες και τα χαμόγελα με τους γείτονες αλλά κάποιοι είναι πολύ βρώμικοι στο σπίτι τους (και ξέρω ποιοί ακριβώς)



μα δεν ειναι τυχαια που υποκλεινομαι σ'αυτο το παιδι...:worship::worship::worship:
εξυπνο , καθαρο , φτιαχνει τα υδραυλικα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Μα γμ το σπίτι μου.... πηγαίνοντας τυχαία στην κρεβατοκάμαρα, βρήκα μια μεγάλη ζωντανή να σαλεύει πάνω στους σωλήνες του καλοριφέρ και μια νεκρή πίσω από τη συρταριέρα...

Μα γμ το σπίτι μου γμ.... πως θα κάνω εξεταστική έτσι γμ πως θα κάνω.... γιατί ρε ΑΚΑΡΔΕ ΘΕΕ σε μένα; Γιατί; Τι σου κανα;:(

Τις πέταξα όξω και τις 2, πήρα όλα τα πράγματά μου από μέσα και θα κοιμηθώ στο διπλό καναπέ απόψε. Βρωμάει κι όλας εντομοκτόνο.... Τι στην ευχή που να πάρει , αφού τους έχτισα τους τοίχους με τσιμέντο, από που βγαίνουνε;;;

Γαμώτο, ας δώσω εξεταστική να φύγω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο... αφήστε με να φύγω... αφήστε με!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μα γμ το σπίτι μου.... πηγαίνοντας τυχαία στην κρεβατοκάμαρα, βρήκα μια μεγάλη ζωντανή να σαλεύει πάνω στους σωλήνες του καλοριφέρ και μια νεκρή πίσω από τη συρταριέρα...

Μα γμ το σπίτι μου γμ.... πως θα κάνω εξεταστική έτσι γμ πως θα κάνω.... γιατί ρε ΑΚΑΡΔΕ ΘΕΕ σε μένα; Γιατί; Τι σου κανα;:(

Τις πέταξα όξω και τις 2, πήρα όλα τα πράγματά μου από μέσα και θα κοιμηθώ στο διπλό καναπέ απόψε. Βρωμάει κι όλας εντομοκτόνο.... Τι στην ευχή που να πάρει , αφού τους έχτισα τους τοίχους με τσιμέντο, από που βγαίνουνε;;;

Γαμώτο, ας δώσω εξεταστική να φύγω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο... αφήστε με να φύγω... αφήστε με!:(



:console: αχου το βρε και μου το βασανιζουν:mad: βαλτερουκο δοκιμασε να εχεις κλειστα τα μπανια δεν ξερω πως τα λετε κιολας τα σιφονια οτι εχει σε τρυπα τελοςπαντων , το καπακι της τουαλετας ,παραθυρα αν και θα σκασεις:hmm: το ιδιο και στη κουζινα να δουμε....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
valder, αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα, αγορασε ενα λιτρο βενζινι απο ενα βενζιναδικο και ριξε στις αποχετευσεις. και στο μπανιο εκει στις τρυπουλες! θα βρωμαει για κανα δυο μερες αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο και απο απολυμανση,
100%!

το καναν οι δικοι μου περυσι και δεν εχουν δει ουτε μια ακομα και φετος ενα χρονο μετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εχμ... βενζίνη;

Απολύμανση και καθαριότητα, ψέκασμα με το πιο μπόχεν-βρώμεν κατσαριδοκτόνο και ελαττώνουν σημαντικά τις επισκέψεις : μία τον μήνα και αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν ειπα να πειρακτωσει ολη την πολυκατοικια ρε ντραμ:P

λιγο στις αποχετευσεις ειπα να ριξει!

ειναι οτι αποτελεσματικοτερο ξερω σχετικα με κατσαριδες!

δηλαδη ταυτοκινητα που εχουν βενζινη για να κινουνται ειναι κινδυνος θανατος??!

μονο σε περιπτωση συγκρουσης υπαρχει τετοιο ενδεχομενο!

ε τωρα αμα ο valder συνηθιζει να πεταει τα αποτσιγαρα στις αποχετευσεις παω πασο:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μπα, το 'κοψε το τσιγάρο ο Λυκ! :clapup: Ναι ρε συ, αλλά μια απροσεξία να γίνει..θα γίνουν όλοι στην πολυκατοικία φλαμπέ (τάδε έφη ο κινδυνολόγος σπαστικός). Εγώ ψέκασα κάτω από τον νεροχύτη και τον νιπτήρα, κάτω από το ψυγείο, στην πίσω πλευρά και έβαλα 3 παγίδες. Έχω πάντα καθαρό το σπίτι κι έχω δει να κυκλοφορούν στην πολυκατοικία ή να ναι νεκρές και όταν ρώτησα μια κυρία αν έχει δει έκανε σαν να την έθιξα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ε μα και συ την ειπες ''βρωμιαρα'' εμμεσως πλην σαφως,την μις καθαριοτητα και προσβληθηκε!!:P:P


τι να σου πω... δε ξερω! εμεις παντως στο σπιτι μου ολοι ζουμε ακομα και το σπιτι ειναι οπως ταφησα:D

και δε το κανουμε μονο εμεις... αλλα και πολλοι γνωστοι μας που μας το προτειναν! και πιστεψε με οι γονεις μου εχουν κοπιασει πολυ γιαυτο το σπιτι δε θα θελαν να το δουν φλαμπε:P

εγω παντως σκοπευω να βαλω ενα φιλο μου να μου ριξει και δω στη λαρισα (την εκαψα την πατριδα σου:D) οχι τοσο για τωρα αλλα πολυ φοβαμαι οτι οταν γυρισω με το καλο το Σεπτεμβρη θα γινεται πανηγυρι εδω μεσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
valder, αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα, αγορασε ενα λιτρο βενζινι απο ενα βενζιναδικο και ριξε στις αποχετευσεις. και στο μπανιο εκει στις τρυπουλες! θα βρωμαει για κανα δυο μερες αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο και απο απολυμανση,
100%!

το καναν οι δικοι μου περυσι και δεν εχουν δει ουτε μια ακομα και φετος ενα χρονο μετα!

Το ίδιο μου πε κι ο Γιώργος με πετρέλαιο... Θα το δοκιμάσω αν και πλέον δεν ξέρω από που βγαίνουν. Ίσως από το καλοριφερ. (ναι είναι σαν τσένταρ τρύπιο το μέρος γύρω του)

:console: αχου το βρε και μου το βασανιζουν:mad:

Πολύ στο βασανίζουν, πάρα πολύ! Τα χω κάνει όλα όμως όσα λες. Πρέπει να υπάρχει φωλιά.

Εχμ... βενζίνη;

Απολύμανση και καθαριότητα, ψέκασμα με το πιο μπόχεν-βρώμεν κατσαριδοκτόνο και ελαττώνουν σημαντικά τις επισκέψεις : μία τον μήνα και αν

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ το πιό ΓΑΜΑΤΟ πόστ της ημέρας!!! Σε λατρεύω!!!!!! Σε λατρεύω!!!!!! Μου την έφτιαξες τη διάθεση!!!:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
φωλια???????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Διώξτε τα κουνούπια


• Απομακρύνετε, αν είναι δυνατόν, αντικείμενα που συγκρατούν νερό, όπως μικρά δοχεία, ποτίστρες ζώων, παλιά λάστιχα αυτοκινήτων, πιατάκια από γλάστρες κ.ά., μέρη δηλαδή όπου συγκεντρώνονται τα συγκεκριμένα έντομα.
• Μπορείτε επίσης να σκορπίσετε καρφάκια γαρίφαλου ή φύλλα κυπαρισσιού στα παράθυρα ή στην πόρτα σας. Τα κρατούν, επίσης, μακριά οι μυρωδιές του ξιδιού και του κρεμμυδιού, οι οποίες όμως είναι δυσάρεστες και σε εσάς.
• Αν έχετε στον κήπο σας, για καλλωπιστικούς λόγους, μικρές λιμνούλες, βάλτε μέσα ψάρια του γένους Gambusia, τα οποία τρέφονται με προνύμφες κουνουπιών. Θα τα βρείτε σε μεγάλα pet shops.


Απομακρύνετε τις σφήκες


• Κάψτε καφέ σε ένα πιατάκι.
• Φτιάξτε παγίδες με φαγητό ή γλυκό: βάλτε π.χ. σε μπουκάλια κομματάκια από κρέας ή ψάρι ή ρίξτε λίγη πορτοκαλάδα, προσθέτοντας λίγη ποσότητα του εντομοκτόνου πύρεθρο, το οποίο όμως είναι δύσκολο να το βρείτε στο εμπόριο.
• Αν εντοπίσετε φωλιά μέσα ή κοντά στο σπίτι, κάψτε τη το βράδυ, όταν θα έχουν επιστρέψει όλες οι σφήκες.
• Αν δεν είναι αναγκαίο, μην τις θανατώνετε, γιατί στερείτε το οικοσύστημα από έναν πολύ καλό αποδομητή νεκρής ζωικής ύλης (τρώει νεκρά ζώα). Υπολογίζεται ότι μια αποικία σφηκών μπορεί να εξαφανίσει σε ένα χρόνο νεκρή ζωική ύλη βάρους ενός τόνου!

Εντομοαπωθητικό σπρέι


Αν η περιοχή όπου μένετε έχει πολλά κουνούπια, θα σας βοηθήσει το μείγμα αιθέριων ελαίων που σας προτείνουμε.
Υλικά
• 100 ml νερό
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο tea tree
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κέδρο
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο πατσουλί
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονόχορτο
Αναμειγνύετε καλά το νερό με τα αιθέρια έλαια και ραντίζετε κάθε 3 ώρες στις γωνιές του σπιτιού και στη βεράντα.



…Τις μύγες


• Διατηρήστε τους χώρους μέσα και έξω από το σπίτι όσο μπορείτε πιο καθαρούς. Ειδικά έξω, δεν θα πρέπει να φτιάχνετε σωρούς από χόρτα, κομμένο γρασίδι, θημωνιές, ούτε να αφήνετε κοπριά. Αν δεν μπορείτε να απομακρύνετε σύντομα από το χώρο αυτά τα υλικά, τουλάχιστον σκεπάστε τα με διαφανή φύλλα πλαστικού. Με αυτό τον τρόπο, ούτε οι μύγες θα βρουν τον κατάλληλο χώρο να γεννήσουν, ούτε θα αναπτυχθούν τα αυγά που τυχόν υπάρχουν, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται κάτω από το νάιλον.
• Τοποθετήστε μέσα και έξω από το σπίτι κολλητικές παγίδες-κορδόνια ή κολλητικές παγίδες με φως, καθώς το τελευταίο ελκύει τα συγκεκριμένα έντομα.
• Βάλτε σε ένα μικρό πιατάκι καφέ και κάψτε τον. Η μυρωδιά του θα τις κρατήσει μακριά.



…Τις κατσαρίδες


• Μην αφήνετε αποφάγια και υλικά μαγειρικής εκτεθειμένα.
• Ψεκάστε με το φυσικό εντομοκτόνο πύρεθρο (ρωτήστε ένα γεωπόνο ή ένα βοτανολόγο από πού μπορείτε να το προμηθευτείτε).
• Ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Αφήστε, δηλαδή, σε διάφορα σημεία φλούδες αγγουριού. Απεχθάνονται τη μυρωδιά του.
• Σκορπίστε στα ντουλάπια, στα περβάζια των παραθύρων και κοντά στις εξωτερικές πόρτες φύλλα δάφνης, τη μυρωδιά της οποίας επίσης απεχθάνονται.
Αποφύγετε τη «μέθοδο της παντόφλας»! Μπορεί να φαίνεται αποτελεσματική, αλλά όταν συνθλίβεται το σώμα της κατσαρίδας, απελευθερώνονται τα αυγά της, από τα οποία μπορεί να προκύψει ολόκληρη αποικία εντόμων!



…Τα μυρμήγκια


• Μην αφήνετε υπολείμματα φαγητών και γλυκών εκτεθειμένα.
• Ρίξτε λίγο αιθέριο έλαιο ή φύλλα λεβάντας στο δρόμο τους. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ξαναπλησιάσουν.
• Αν επιμένουν, ρίξτε ξίδι εκεί όπου συχνάζουν. Θα εξαφανιστούν.



…Τα φίδια


• Όταν περνάτε από μέρη που υπάρχουν πολλές πέτρες, ξύλα ή σωροί από κλαδιά, όπου ενδέχεται να κρύβονται από κάτω, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μη σηκώσετε κάτι από αυτά. Αν το κάνετε, θα νιώσουν ότι απειλούνται και θα σας επιτεθούν.
• Προσέχετε αν υπάρχουν στάβλοι, κοτέτσια, αποθήκες με σανό, ζωοτροφές, αυγά κλπ. κοντά στο εξοχικό σας, γιατί προσελκύονται τα φίδια, καθώς εκεί μαζεύονται ποντίκια, που αποτελούν τροφή για τα φίδια.
• Μην αφήνετε γάλα εκτεθειμένο, γιατί είναι η αγαπημένη τους τροφή.
• Στο εμπόριο θα βρείτε ειδικά κορδόνια εμποτισμένα με ουσίες που δεν είναι χημικές και τα κρατούν μακριά.
• Επίσης, τα απωθεί η μυρωδιά του καμένου θειαφιού και του λάστιχου, ο καπνός τους, όμως, είναι τοξικός για τον άνθρωπο.



…Τα ποντίκια


• O αποτελεσματικότερος τρόπος για να τα κρατήσετε μακριά είναι να έχετε στο εξοχικό σας γάτες και σκύλους, που είναι οι φυσικοί θηρευτές τους. Επίσης, καλό είναι να μη σκοτώνετε τα φίδια χωρίς λόγο, γιατί κυνηγούν και αυτά τα ποντίκια.
• Φυτέψτε στον κήπο σας μέντα ή τοποθετήστε γλάστρες με μέντα γύρω από το σπίτι. Το άρωμά της τα απωθεί.
• Στο εμπόριο θα βρείτε ηλεκτρονικέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Διώξτε τα κουνούπια
Επιτέλους μία ψύχραιμη φωνή.:)

Συνεχίζω.
ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ
Τοποθετήστε φέτες ή φλούδες αγγουριού στα σημεία που συχνάζουν, χωρίς να ξεχνάτε τις επιφάνειες που βρίσκονται ψηλά. Οι κατσαρίδες είναι ή του ύψους ή του βάθους.
Δείξτε εμπιστοσύνη στον (ορυκτό) βόρακα που θα βρείτε σε μορφή λευκής σκόνης στα φαρμακεία. Ανακατέψτε τον με ίση ποσότητα ζάχαρης και απλώστε το μείγμα στα περάσματα των κατσαρίδων. Για καλύτερα αποτελέσματα δοκιμάστε μείγμα βόρακα, αλευριού και γύψου σε ίσα μέρη και κλείστε με αυτό τα ανοίγματα απʼ όπου περνούν οι κατσαρίδες.
Η νεπέτα είναι επίσης φυσικό εντομοαπωθητικό. Τρίψτε φύλλα νεπέτας σε νερό σαν να φτιάχνετε τσάι, με το οποίο θα ψεκάσετε εκεί που θέλετε. Θα το βρείτε σε καταστήματα με βότανα.

ΜΥΓΕΣ
Γεμίστε ένα υφασμάτινο σακουλάκι με φύλλα δάφνης και κρεμάστε το κοντά σε πόρτες ή παράθυρα. Οι μύγες θα βρουν το δάσκαλό τους.
Η μέντα επίσης διώχνει μακριά τις μύγες, ενώ αρωματίζει ευχάριστα το χώρο. Τρίψτε μερικά φύλλα μέντας και βάλτε τα σε κουτάκια ή σε σακουλάκια σε διάφορα σημεία του σπιτιού.
Τα φύλλα ευκαλύπτου και το αρωματισμένο γαρίφαλο αποθαρρύνουν τους ιπτάμενους εισβολείς από περαιτέρω απόπειρες. Δοκιμάστε επίσης να ρίξετε μερικές σταγόνες ευκαλύπτου σε ύφασμα (π.χ. στις κουρτίνες σας). Το άρωμά του θα εμποδίσει εκτός από τις μύγες και άλλα έντομα.
Επειδή οι μύγες είναι εξίσου ενοχλητικές και για τα κατοικίδια, βάλτε σε ένα μπολ γλυκό βασιλικό και τριφύλλι και τοποθετήστε το δίπλα στο φαγητό της γάτας ή του σκύλου σας. Φυσικά, αυτό ισχύει και για το δικό σας φαγητό.


ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ
Γλιτώστε από τα τσιμπήματα μια για πάντα κάνοντας επάλειψη στο σώμα σας με έλαιο λεβάντας. Το δέρμα σας θα μυρίζει όμορφα και τα κουνούπια δεν θα σας ξαναπλησιάσουν για ώρες.
Η σιτρονέλα είναι το πιο γνωστό όπλο κατά των κουνουπιών. Τα κεριά σιτρονέλας είναι αποτελεσματικά εκτός αν δεν αντέχετε το άρωμά τους. Σε υγρή μορφή θα σας απογοητεύσει, γιατί θα σας απαλλάξει από την παρέα τους μόνο για 20 λεπτά.
Το έλαιο ευκαλύπτου μπορεί να κρατήσει μακριά τα κουνούπια για 120 λεπτά, ενώ το έλαιο σόγιας 96 λεπτά.
Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια. Δεν είναι τυχαίο που παλαιότερα δεν υπήρχε παράθυρο που να μην έχει μια γλάστρα – έστω με βασιλικό.
Αντικαταστήστε το γνωστό φιδάκι με καμένο δεντρολίβανο και φτιάξτε ένα φυσικό αντικουνουπικό για το σώμα με 20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Νεότερα από το μέτωπον:

Αν και τις εξόντωσα όλες προ 2 ημερών όπως είπα και στις σκέψεις, καλού κακού ζήτησα και ήρθε ένας καλός κύριος και μου έκανε απολύμανση σε όλο το σπίτι. Παρόλαυτά ψέκασε σε υπνοδωμάτιο και μπαλκόνι, κουζίνα και μπάνιο αλλά όχι στο γραφείο (δεν είχα εκεί εξάλλου και το θέλω να μη βρωμάει για να διαβάζω άνετα)

Επίσης μετά το υγρό, που είναι ότι πιό τρισάθλιο σε οσμή imho (αλλά έκλεισα τις πόρτες και άνοιξα παράθυρα και εξαεριστήρες), μου έβαλε κι ένα ζελ ανα ένα μέτρο σε όλο το σπίτι, που είναι άοσμο και πιό αποτελεσματικό. Σκαρφάλωσε σε σκάλα, έβαλε και στο ταβάνι σε ένα άνοιγμα, κομπλέ!:)

10 ευρώ όλα αυτά. Θα δούμε αν άξιζαν, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα ασήμαντο χρηματικό ρίσκο, αρκεί να έχω την ησυχία μου στην εξεταστική και να μπορώ να κοιμάμαι σωστά μέσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λυκ δοκίμασες να βάλεις κατσαριδοπαγίδες;
Εγώ με 10-15 κατσαριδοπαγίδες σε παλιό νεοκλασικό γλίτωσα μια και καλή. Δε ξανάδα κατσαρίδα (είχαμε εκείνο το μικρό κατσαριδάκι μπλιαααχ).
Απομακρύνετε τις σφήκες
• Κάψτε καφέ σε ένα πιατάκι.
Λειτουργεί θαυμάσια. Το έχω δοκιμάσει στο camping σε χρονιά που θεωρούσαν ότι οι σφήκες έχουν αυξηθεί άνω του φυσιολογικού για την περιοχή. Και μυρίζει εξαίσια. :)

Παρόλαυτά ψέκασε σε υπνοδωμάτιο και μπαλκόνι, κουζίνα και μπάνιο αλλά όχι στο γραφείο (δεν είχα εκεί εξάλλου και το θέλω να μη βρωμάει για να διαβάζω άνετα)
Δεν κινδυνεύεις έτσι να μαζευτούν όλες στον αψέκαστο χώρο; Ο κυριούλης τι είπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Δεν κινδυνεύεις έτσι να μαζευτούν όλες στον αψέκαστο χώρο; Ο κυριούλης τι είπε;

Και στον αψέκαστο με εφοδίασε ανα ένα μέτρο με το ζελ. Δεν υπάρχει κανένα -ορατό έστω- σημείο εισόδου από το γραφείο από το βορρά, και η νότια είσοδός του (χωλ, κουζίνα, υπνοδωμάτιο, μπάνιο) είναι τα ψεκασμένα.

Στο βορρά έχω φραγμένα παράθυρα από κάτω στη γραμμή με λάστιχο, συν του ότι έχω ανα κάθε γωνία και ένα αλουμινόχαρτο με μείγμα βορικό οξύ (όπως και σε όλο το σπίτι)

Κοινώς, είμαι εφοδιασμένος με 100 Battlestars, 40 Vipers και 150 στρατιώτες, ενάντια σε έναν Cylon centurion. Αν ξαναδώ και μετά από αυτό, ε δε θα πάω και στο ψυχιατρείο, απλά θα πω "μαμώ την ατυχία μου".:)

Άσε να ηρεμήσω λίγο, μη με κουμπώνεις με ιδέες!:P Ότι μπορούσα έκανα ο άνθρωπος, δε θα πεθάνω κι όλας! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
μου έβαλε κι ένα ζελ ανα ένα μέτρο σε όλο το σπίτι
Aυτό το τζελ (αν έχω καταλαβει καλά ποιο είναι) είναι πραγματικά το μεγαλύτερο όπλο ενάντια στις κατσαρίδες. Τις κανει κανίβαλους και τρώνε η μια την άλλη!!! (ή έτσι μας είχαν πει τες πα οι απολυμαντες στο παλιό σπίτι)

10 ευρώ όλα αυτά. Θα δούμε αν άξιζαν, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα ασήμαντο χρηματικό ρίσκο, αρκεί να έχω την ησυχία μου στην εξεταστική και να μπορώ να κοιμάμαι σωστά μέσα.:)
10 ευρω??? Δεν ξεχασες κανενα ψηφιο??? 35 είχαμε πληρώσει μονο το τζελ!!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yula1212

Νεοφερμένος

Η yula1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κατσαριδες κανίβαλλοι ε;
....Έχω δυστυχώς εμπειρία μόνο από έντομα κυνηγούς....Επικυρηγμένων, τα καλά μου, και απ'ότι φαίνεται είμαι στη λίστα τους!Ω ναι....Πασχαλίτσες bypolar,ακρίδες ψυχωτικές,ένα πλάσμα που μάλλον προσγειώθηκε πάνω μου ερχόμενο από το εξώτερο διάστημα καθότι είχε πολλά πόδια και -αλήθεια- γεωμετρικά σχήματα στον "εξωσκελετό" του(δεν είχα προλάβει να απογειώσω και τα viper για αναχαίτηση),τοξικομανή ζουζούνια κάθε είδους,κατσαρίδες,κατσαριδάκια....Μου'χουν μια αγάπη...'Ισως γιατί ήμουν της άποψης live and let live-αλλά έξω από το σπίτι μου....Τώρα είμαι της άποψης leave and just leave me alone...Και ενώ με διάφορα εντομοκτόνα,παγιδες,ματζουνια και βουντου εχουν όντως κρατηθεί έξω από την εξώπορτα,μόλις εγώ βρεθώ έξω απ'αυτήν ....ΤΣΟΥΠ ένα εντομάκι θα στρογγυλοκαθήσει πάνω μου...Αλλά έέέμαθα και ειμαι coooooool...Αμέ!Σταματάω ότι κάνω και λέω πολύ ευγενικά "Αυτό το μαμουνάκι στα μαλλιά μου-ή στον ώμο ή στην πλάτη ή όπου-ποιός καλός Σαμαρείτης θα το διώξει;;"Και αν είμαι τυχερή αυτός που ακούει είναι άντρας και ανατριχιάζει δεν ανατριχιάζει το κάνει το καλό αθόρυβα και αναίμακτα...Αν δεν είμαι τυχερή αυτός που ακούει είναι αυτή και δεν θέλετε να μάθετε πόσο δύσκολο είναι να πείσεις σιχασιάρα φιλενάδα ότι το να τις τρώω εγώ και όχι ο επιβάτης μου δεν έχει αποτέλεσμα...Σοβαρά....δεν πρόκειται να διώξεις έντομο πάνω από άνθρωπο αν σημαδεύεις 20 εκατοστά περιμετρικά αυτού-του εντόμου λέω-και προσγειώνεις παλάμες ,τσάντες ή περιοδικά πάνω στον έρμο τον άνθρωπο-εμένα λέω με έμφαση...'Οπως και να 'χει έχει δεν έχει εναμιση χρόνο από την τελευταία μου επαφή τρίτου τύπου και ελπίζω η λοιπή τρίτη δεκαετία της ζωής μου να κυλήσει χωρίς άλλα επισόδεια....Αμήν!:1eye::1eye::1eye::1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top