Τα ... αυτονόητα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες βρίσκομαι σε μία προσωπική σύγκρουση... έχω στο μυαλό μου διάφορα
Πράγματα που στις σχέσεις μου θεωρώ αυτονόητα!
Παράδειγμα, θεωρώ αυτονόητο στη σχέση μου με τον άντρα μου ότι θα πρέπει να μου δείχνει τρυφερότητα....

Κι ενώ τα σκέφτομαι όλα αυτά, παρατηρώ στην εταιρία μου μια επιγραφή στις αντρικές τουαλέτες που ενώ την είχα δει, δεν είχα εμβαθύνει ποτέ και δεν είχα κάτσει να σκεφτώ...

"Παρακαλούμε, μην ουρείτε πάνω και γύρω από την λεκάνη. Σεβαστείτε τους συναδέλφους σας"

μα... δεν είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ αυτό??? :look:
Πρέπει να μπει σε επιγραφή κολλημένη πάνω απ τη λεκάνη???

Και προβληματίζομαι και ταυτόχρονα θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο... υπάρχει όντως ο όρος "αυτονόητο"?
Ή είναι κάτι της φαντασίας μου....
Μήπως πρέπει πάντα κάποιος να μας θυμίζει αυτά που θα έπρεπε ίσως να είναι αυτονόητα?



υγ Σας παρακαλώ μην αναλωθείτε στα παραδείγματα που δίνω. Είναι τυχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καθολικά αυτονόητα πράγματα και ούτε έπρεπε να υπάρχουν με την έννοια ότι η σύμπλευσή μας με αυτά πρέπει να γίνεται αβίαστα και χωρίς επεξεργασία. Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι ότι στο μικρόκοσμό μου, υπάρχει μία σειρά αυτονόήτων πραγμάτων ανάλογων με τις νοητικές μου κατακτήσεις. Πολλές φορές παρασύρομαι -ηθελημένα μάλιστα!- και αγνοώ πως τα δικά μου αυτονόητα δεν είναι δεδομένα για τους άλλους ανθρώπους απλούστατα επειδή δεν έτυχε να κάνουν επεξεργασία παρόμοια με τη δική μου και να φτάσουν σε παρεμφερή έστω συμπεράσματα. Έτσι συχνά καταλήγω να παθαίνω αυτό που ονομάζω "πολιτισμικό σοκ" (θα το βιώνετε και εσείς αν έχετε μάθει να συναναστρέφεστε κατα αποκλειστικότητα με ανθρώπους που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος με εσάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα, αλλά στην επαφή μας με άλλους ανθρώπους φαίνεται πως δεν είναι ... ή τουλάχιστον δεν είναι για κάποιους.
Π.χ. θεωρώ αυτονόητο ότι δεν πρέπει κανείς να βάζει μουσική στη διαπασών το μεσημέρι ή τη νύχτα. Κάποιοι όμως δεν το σέβονται.
Ή θεωρώ αυτονόητο ότι στο κόκκινο φανάρι πρέπει να σταματήσεις, βλέπω όμως καθημερινά πολλούς που δεν το κάνουν.

Για μένα το πράγμα, από αυτά που έχω ζήσει, έχει ως εξής: Πλέον δεν θεωρώ τίποτα αυτονόητο, παρά μόνο για ανθρώπους που γνωρίζω καλά και ξέρω τι να περιμένω από αυτούς και αυτοί από εμένα.
Υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι, τους οποίους γνωρίζω πολύ καλά και ξέρω πω ποτέ τίποτα δεν είναι αυτονόητο γι' αυτούς και πως πρέπει να εξηγεί κανείς τα πάντα. Τι να σας πω τώρα ... ότι είχα περίπτωση που ρώτησε "πόση ώρα βράζω ένα αυγό, για να γίνει σφιχτό" ... Εγώ είπα την ώρα, αλλά δεν είπα ότι πρέπει να βάλει και νερό στο μπρίκι. Το θεώρησα αυτονόητο. Κακώς !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να ξερες βρε αναστασια μου ποσες φορες την εχω παθει με αυτα τα αυτονοητα που λες:/: να νομιζω οτι ολος ο κοσμος σκεφτεται σαν εμενα και θεωρει καποια πραγματα αυτονοητα αφου ειναι εντελως λογικα και θεμα ανθρωπιας και και και ξερεις τωρα πραγματα που τι τα ψαχνω και γω ωρες ωρες.....

τελικα τιποτα δεν ειναι αυτονοητο σ'αυτη τη ζωη...

εχουμε τοσες διαφορες μεταξυ μας ως ανθρωποι λογω εμπειριων , οικογενειας , αξιων , ηθικης κλπ που τιποτα τελικα δεν πρεπει να το θεωρουμε αυτονοητο και δεδομενο.

γιατι γραφουν ας πουμε παντου ταμπελες μην καπνιζεις σε νοσοκομειο λεω τωρα, μη ριχνεις σκουπιδια , μην τρεχεις , μη μη μη.... ε γιατι καποιοι τελικα ειτε θελουνε οδηγιες μια ζωη για να μπορουν να σεβαστουν και τους αλλους ειτε δεν εμαθαν καποια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.....τελικα τιποτα δεν ειναι αυτονοητο σ'αυτη τη ζωη...

...εκτός ίσως(;) απ' την ίδια τη ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
...εκτός ίσως(;) απ' την ίδια τη ζωή...

Με ποια έννοια; Υπό την έννοια της καθολικά αποδεχτής αξίας της ζωής ή υπό την έννοια ότι όλοι εμείς υφιστάμεθα σε μία αντικειμενική πραγματικότητα; :hmm:Πολύ εύστοχη η προσθήκη του ερωτηματικού ( ; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με ποια έννοια; Υπό την έννοια της καθολικά αποδεχτής αξίας της ζωής ή υπό την έννοια ότι όλοι εμείς υφιστάμεθα σε μία αντικειμενική πραγματικότητα; :hmm:Πολύ εύστοχη η προσθήκη του ερωτηματικού ( ; ).

Θεωρώ ότι οι δύο έννοιες- εύστοχα διακρινόμενες στη ερώτησή σου- με τους όρους "αξία" και "αντικειμενική πραγματικότητα", είναι που δίνουν διαλεκτινό νόημα στον όρο "αυτονόητο". Αυτονόητα, χωρίς αξία και πραγματικό αντικείμενο, ανήκουν στο φαντασιακό πεδίο της σχιζοφρένειας, που ίσως κάποτε, εκφράσθηκαν, εκφράζονται ή θα εκφραστούν, "θρησκευτικώ τω τρόπω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρνούμαι
Αρνούμαι να το αποδεχτώ και να πρέπει να εξηγώ τα "αυτονόητα"
Αρνούμαι να αναλώνω την πολύτιμη ενέργεια μου με το να εξηγώ πράγματα που κάποιος που ενδιαφέρεται να καταλάβει... καταλαβαίνει!
Αρνούμαι να πρέπει να συμπεριφέρομαι στους ενήλικες σαν να είναι βρέφη.

Αρνούμαι αρνούμαι αρνούμαι
Αρνούμαι ότι πρέπει να πεις σε κάποιον να μην ουρεί εκτός λεκάνης ή ότι πρέπει να δίνει τη θέση του σε μία έγκυο στο λεωφορείο
Αρνούμαι να πω ότι σαν άνθρωπος χρειάζομαι τρυφερότητα

Ανθρωποι που χρειάζονται τέτοιου είδους επεξηγήσεις, απλά δεν μου ταιριάζουν
Δεν θα τους συναναστραφώ. Ο χρόνος μου και η ενέργεια μου είναι πολύτιμη και τα θέλω για τον εαυτό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αρνούμαι
Αρνούμαι ..
Αρνούμαι ... .
Αρνούμαι ....

Αρνούμαι αρνούμαι αρνούμαι
Αρνούμαι ...ή ότι πρέπει να δίνει τη θέση του σε μία έγκυο στο λεωφορείο
Αρνούμαι να πω ότι σαν άνθρωπος χρειάζομαι τρυφερότητα

Ανθρωποι που χρειάζονται τέτοιου είδους επεξηγήσεις, απλά δεν μου ταιριάζουν
Δεν θα τους συναναστραφώ. Ο χρόνος μου και η ενέργεια μου είναι πολύτιμη και τα θέλω για τον εαυτό μου

Αγαπητή Αναστασία, σμπαράλιασες κάθε έννοια "κοινωνικής συνοχής", μ' αυτό σου το "πολιτισμικό σοκ"! Όχι πως δε συμφωνώ μαζί σου, αλλά και χωρίς τη συναναστροφή σου, "αύριο" οι ανόητοι θα είναι περισσότεροι. Ή προτιμάς, με χρόνο και ενέργεια σε απεριόριστες ποσότητες έστω, μόνη σε τούτον τον έρημο κόσμο; Θαρρώ πως τόσα αυτονόητα, είναι υπερ-αρκετά, για να είναι κανείς "δυστυχής", αλλά, με άλοθι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Είναι αυτονόητο ότι συμφωνω με την Αναστασία....

Ακριβως νιωθω οτι δεν μπορω να ασχοληθω με αυτον που πρεπει να του πω δεν θα κρατας το ψυγειο ανοικτο πολύ ώρα (γιατι δεν κάνει)...
Είναι αυτονόητο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αρνούμαι
Αρνούμαι να το αποδεχτώ και να πρέπει να εξηγώ τα "αυτονόητα"
Αρνούμαι να αναλώνω την πολύτιμη ενέργεια μου με το να εξηγώ πράγματα που κάποιος που ενδιαφέρεται να καταλάβει... καταλαβαίνει!
Αρνούμαι να πρέπει να συμπεριφέρομαι στους ενήλικες σαν να είναι βρέφη.

Αρνούμαι αρνούμαι αρνούμαι
Αρνούμαι ότι πρέπει να πεις σε κάποιον να μην ουρεί εκτός λεκάνης ή ότι πρέπει να δίνει τη θέση του σε μία έγκυο στο λεωφορείο
Αρνούμαι να πω ότι σαν άνθρωπος χρειάζομαι τρυφερότητα

Ανθρωποι που χρειάζονται τέτοιου είδους επεξηγήσεις, απλά δεν μου ταιριάζουν
Δεν θα τους συναναστραφώ. Ο χρόνος μου και η ενέργεια μου είναι πολύτιμη και τα θέλω για τον εαυτό μου
Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να μην τους συναναστρέφεσαι, στο λεωφορείο, στο super market, στη δουλειά,.... και ότι κάποια πράγματα αναγκάζεσαι να τα πεις γιατί πιγκώνεις (εγώ έχω βάλει στην γυναικεία τουαλλέτα χαρτί που λέει ότι όποια ανεβαίνει στην λεκάνη με τα παπούτσια γιατί μας σιχαίνεται μετα να καθαρίζει τις πατημασιές της γιατί κι εμείς σιχαινόμαστε!).
Απλώς νομίζω ότι αν υπάρχει κοινή παιδεία τα αυτονόητα γίνονται περισσότερα αλλά καλή παιδεία ... καλά αυτονόητα, κακή παιδεία... κακά αυτονόητα. Αυτονόητα είναι για κάποιους η κατωτερότητα των γυναικών, το "ο θάνατος σου, η ζωή μου", το "η καθαριότητα είναι σημαντική μόνο στον προσωπικό μου χώρο" κλπ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τα αυτονόητα είναι...αυτονόητα για όλους.Δεν υπάρχει αυτονόητο για τον ένα και ακατανόητο για τον άλλο.Είναι αυτονόητο ότι όταν ο συγκάτοικός σου διαβάζει για τις πανελλήνιες,εσύ δε θα βάλεις τέρμα τη μουσική.Είναι αυτονόητο ότι θα σέβεσαι με κάθε έννοια το συνάνθρωπό σου.Νευριάζω απίστευτα όταν προσπαθώ να εξηγήσω γιατί 1+1=2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τα αυτονόητα είναι...αυτονόητα για όλους.Δεν υπάρχει αυτονόητο για τον ένα και ακατανόητο για τον άλλο.Είναι αυτονόητο ότι όταν ο συγκάτοικός σου διαβάζει για τις πανελλήνιες,εσύ δε θα βάλεις τέρμα τη μουσική.Είναι αυτονόητο ότι θα σέβεσαι με κάθε έννοια το συνάνθρωπό σου.Νευριάζω απίστευτα όταν προσπαθώ να εξηγήσω γιατί 1+1=2...

...Πάντως "αυτονόητα σωστό", νομίζω, δεν είναι να "νευριάζεις", φίλε μου! Ή είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρόλο που κι εμένα μ' εκνευριζει πολλές φορές να πρέπει να εξηγήσω κάτι που για μένα είναι αυτονόητο, προσπαθώ πάντα να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου οτι ο άλλος άνθρωπος είναι ..ένας άλλος άνθρωπος. Δεν μπορεί να απαιτώ να σκέφτεται σαν εμένα, άρα σπαταλώ λίγο από τον χρόνο μου να του εξηγήσω τι νιώθω και σκέφτομαι. Εδώ ένα μωρό που μόλις γεννηθήκε μπορεί να χρειαστεί μέρες μέχρι να μάθει να θηλάζει, θα ξέρει ο άσχετος τα χούγια μου;
Αυτό φυσικά αφορά μόνο τους κοντινούς μου ανθρώπους. Δεν πρόκειται καν να κάτσω να σκάσω για τα χαρτάκια στις τουαλέτες - δυστυχώς σήμερα λίγοι έχουν την παιδεία που απαιτείται για να συμπεριφέρονται όπως θα έπρεπε. Το αποδέχομαι, διότι αν δεν το αποδεχτώ ή που θα καταλήξω ολομόναχη ή που θα αποκτήσω ψυχοσωματικά. Ε, όχι να αποκτήσω και ψυχοσωματικά για δέκα κάγκουρες που θα πρέπει να συναναστραφώ για επαγγελματικούς/ κοινωνικούς λόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτό φυσικά αφορά μόνο τους κοντινούς μου ανθρώπους. Δεν πρόκειται καν να κάτσω να σκάσω για τα χαρτάκια στις τουαλέτες - δυστυχώς σήμερα λίγοι έχουν την παιδεία που απαιτείται για να συμπεριφέρονται όπως θα έπρεπε.
-και όταν αυτό μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την υγεία σου? (πχ. ουρολοίμωξη ή άλλες παθήσεις από αναγκαστική χρήση κοινοχρηστης τουαλέττας)
-και όταν αυτό μπορεί να σου δημιουργήσει προβλημα στη σταδιοδρομία σου? (πχ. χαμηλή απόδοση στις πανελλήνιες γιατί δεν σε άφησαν νυχτιάτικα να κοιμηθείς και πήγες σαν κοιμισμένο να γράψεις]
-και όταν αυτό ...απλώς σου προκαλεί προβλήματα στην ψυχική σου υγεία? (πχ. ο γείτονας μου που κατεβάζει παναγίες στη διαπασών από την ώρα που ξυπνάει ως την ώρα που κοιμάται ανεξαρτήτως μέρας/ώρας κτλ κτλ?)

Πόσο εύκολο είναι τότε να αγνοήσεις όλους αυτούς που δεν τηρούν τα...αυτονοήτα?

(όχι μόνο εσύ, γενικά το θέτω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να σου απαντήσω τι κάνω στις παραπάνω περιπτώσεις:
- Δεν πάω σε δημόσιες τουαλέτες. Αν καίγομαι, προτιμώ να πάω σε κάποιο μαγαζί που φαίνεται καθαρό, δεν κάθομαι φυσικά ποτέ και βάζω και χαρτί λίγο στο νερό πάνω πάνω μη πεταχτεί τίποτα :P
- Μου έχει τύχει να κάνει κάποιος πάρτυ ενώ εγώ έδινα την επόμενη ημέρα μάθημα. Δεν έκανα τίποτα. Αν σε ενοχλεί τόσο ή καλείς την αστυνομία ή έχεις ωτοασπίδες.
- Για τον γείτονα μπορείς ή να κάνεις τα παραπάνω ή να πας στη διαχειρίστρια και να της ζητήσεις ευγενικά να επέμβει (πιο καλά να μη πας μόνη σου και να πάρεις και κάποιον ακόμα γείτονα μαζί σου).

Το ξέρω πως αυτά ίσως φαντάζουν μετριότητες. Αλλά άμα κάτσεις και σκάσεις και λες πως δεν το δέχεσαι, θα αλλάξει κάτι; Θα είναι καλύτερα; Να τους αποφύγεις εντελώς δεν μπορείς, τελεία. Οποτε, κατά την γνώμη μου, είναι καλύτερο να διατηρείς την ηρεμία σου και απλά να βλέπεις τι καλύτερο μπορείς να κάνεις για να διασφαλίσεις τα δικαιώματά σου, παρά να τρελαίνεσαι, να στεναχωριέσαι και να εκνευρίζεσαι χωρίς να κάνεις και κάτι στην ουσία.

Η υγεία μου είναι πάνω από τον κάθε ανεγκέφαλο μ@λ@κ@ που δεν έχει συναίσθηση ότι δεν είναι μόνος του στο Σύμπαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να σου απαντήσω τι κάνω στις παραπάνω περιπτώσεις:
- Δεν πάω σε δημόσιες τουαλέτες. Αν καίγομαι, προτιμώ να πάω σε κάποιο μαγαζί που φαίνεται καθαρό, δεν κάθομαι φυσικά ποτέ και βάζω και χαρτί λίγο στο νερό πάνω πάνω μη πεταχτεί τίποτα :P
-

Εσύ βουλώνεις τις τουαλέτες, ε;;;; :mad::mad: ...... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να σου απαντήσω τι κάνω στις παραπάνω περιπτώσεις:
- Δεν πάω σε δημόσιες τουαλέτες. Αν καίγομαι, προτιμώ να πάω σε κάποιο μαγαζί που φαίνεται καθαρό, δεν κάθομαι φυσικά ποτέ και βάζω και χαρτί λίγο στο νερό πάνω πάνω μη πεταχτεί τίποτα :P
κοινόχρηστες δεν είναι μόνο οι δημόσιες τουαλέττες (ούτε εγω πάω και ούτε ξέρω κανέναν που να πηγαίνει]. Κοινόχρηστες είναι και οι τουαλέττες των εταιριών/των πανεπιστημίων πχ.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχως τα "αυτονοητα" ειναι συνυφασμενα με την "κοινη λογικη" και η "κοινη λογικη" δεν ειναι και τοσο κοινη, γιατι η βλακεια και η ελειψη σεβασμου εξαπλωνονται πιο γρηγορα. Σε λιγο θα εκλειψει το "κοινη" απο το λογικη.

Ετσι, τα αυτονοητα θεωρητικά υπαρχουν και θα επρεπε να ισχυουν για ολους, αλλά ειτε απο βλακεια, είτε απο αδιαφορια/ελειψη σεβασμου, δεν...

Επειδη ομως ειναι συχνο το φαινομενο, και επειδη πρεπει καπως να επιβιωσουμε χωρις να παλαβωσουμε ή χωρίς να παρουμε τα βουνα, ή τα οπλα, πρεπει να προσαμορζομαστε οπως ειπε η kajira, αλλά χωρις να ανεχομαστε και οτιδηποτε οπως ειπε η ΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι τουαλέτες των πανεπιστημίων/ εργασιών συνήθως έχουν μια σχετική καθαριότητα Ρεζ - σε όσες έχω πάει εγώ δηλαδή, ήταν οκ τα πράγματα. (Αλλά τεσπά δεν νομίζω πως είναι το θέμα μας οι τουαλέτες :D).

Σίμπυ, με τσάκωσες! :P Όταν λέμε λίγο εννοούμε ένα κομματάκι ή δύο απλά στη τρύπα.. ε δεν νομίζω πως βουλώνει απ' αυτό, εδώ ...διαχειρίζεται άλλα κι άλλα μεγέθη! :P

Και τέλος πάντων, η δική σας λύση ποια είναι δηλαδή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top