Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

spider

Νεοφερμένος

Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
σιγουρα ειναι ενα δυσκολο θεμα ! και δυσκολευει ακομη περισοτερο με την παροδο των χρονων .γιατι ??????? βλεπεις τα πραγματα με αλλη οπτικη γωνια στα 18--22 και με τελειως διαφορετικη στα 50--54 !;) εχεις αποκτησει αυτο που λενε πειρα που δεν αγοραζεται αλλα μονο αποκταται με το περασμα του χρονου ! οταν καποιος εχει βιωσει καταστασεις καλες , κακες ,λιγες , πολλες κλπ και εχει < καει > απο διαφορους ανθρωπους τοτε μαθαινει να προσεχει γενικα στην επιλογη φιλων .και μια αποψη καθαρα δικημου .... ειναι πολυ δυσκολο να θεωρησεις καποιον φιλοσου και αυτο να κρατησει χρονια πολλα και ακομη περισοτερα !!!!συνηθως για διαφορους λογους θα χαλασει η συνταγη .το ασχημο μετα ειναι ποσα κοματια μπορεις να μαζεψεις απο αυτα που εχεις πει , και ποσα θα γυρισουν εναντιονσου .ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ .τωρα στο προσκυνιο ...πιστευω στη φιλια μεταξυ διαφορετικου φυλου αλλα με τον ορο να μην υπαρχουν κοινα συμφεροντα γιατι δεν θα δεσει . δυο ατομα ξενα μεταξυτους που γνωριζονται κατω απο τυχαιες καταστασεις η δυνατον κοντινης ηλικιας και αφου ξεπερασουν το ΘΕΜΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕΞ ...τοτε ναι πιστευω οτι γινεται και θα ειναι τελειο !!!:) ομως ειναι δυσκολο . προσωπικα θα ηθελα μια γυναικα η οποια θα στεκεται διπλαμου και θα ξερει οτι δεν θα κοιταξω χαμηλα για να δω τα ποδιατης .μακαρι να βρεθει .. ασ πουμε οτι θα ειναι η αδελφημου που δεν εχω . υπαρχουν παρα πολλα θεματα που θα μπορουσαν να λυθουν με τετοιου ειδους φιλιες . μια φορα ανεβαινα πατησιων και ειχα ενα προβλημα που δεν ηθελα να το μοιραστω . σταματησα μια γυναικα τυχαια < μεγαλυτερης ηλικιας > και ρωτησα τη γνωμητης . με απορια μου εδωσε τη λυση την οποια και εφαρμοσα .... ειπα ευχαριστω και χαθηκαμε στο πληθος .....ποσο καλυτερα θα ηταν να ηταν διπλα μου παντα και να μου λεει τη γνωμητης :/: .....sory για τη φλιαριαμου αλλα νομιζω οτι αξιζε !!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως το θέμα δεν θα έπρεπε να είναι τόσο αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, αλλά αν υπάρχει φιλία μεταξύ ανθρώπων με συμβατές σεξουαλικές προτιμήσεις. Δηλαδή, φαντάζομαι ότι τα εγγενή "προβλήματα" που βλέπουν ορισμένοι straight σε φιλίες άντρα-γυναίκας, αν ήταν (οι ίδιοι άνθρωποι) ομοφυλόφιλοι θα τα έβλεπαν σε φιλίες με άτομα του ίδιου φύλου.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα που βλέπουν ορισμένοι άνθρωποι σε τέτοιου είδους φιλίες πηγάζει από την δαιμονοποίηση του έρωτα και του σεξ, η οποία όσο κι αν προοδεύει και απελευθερώνεται επιφανειακά η κοινωνία, ακόμα υφίσταται, πίσω από την ωραία μάσκα της ελαφρότητας που θέλουμε να προβάλλουμε.

Υποσυνείδητα, βλέπουμε τον έρωτα και τη σεξουαλική επιθυμία ως κάτι "κακό" που δεν μπορεί να υφίσταται σε "ανώτερης μορφής" σχέσεις όπως η φιλία (αλλά όχι μόνο η φιλία), διότι αυτομάτως τις ακυρώνει. Είναι κοινό άλλωστε το "δηλαδή τόσο καιρό μου παρίστανες το φίλο ενώ το μόνο που σε ενδιέφερε ήταν αυτό;" σε διάφορες παραλλαγές. Αυτό είναι και το θεμελιώδες λογικό άλμα που καθιστά όλη τη συλλογιστική λάθος. Αυτή η λογική πηγάζει και από τις περισσότερες σχέσεις, οι οποίες είτε δεν συνοδεύονται ποτέ από φιλία, είτε τη χάνουν στην πορεία. Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τον ερωτικό σύντροφο ως αντίπαλο, όχι ως σύμμαχο (και ένας φίλος είναι εξ'ορισμού "σύμμαχος"), οπότε η ερωτική επιθυμία από ένα φίλο θεωρούμε ότι αυτονόητα ακυρώνει τη φιλική του διάθεση απέναντι μας. Εκεί οφείλεται άλλωστε και η αίσθηση "προδοσίας" που νιώθουν πολλοί άνθρωποι όταν κάποιος φίλος τους τους δείχνει (με οποιοδήποτε τρόπο) ερωτικής φύσεως συναισθήματα.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο έρωτας, είτε στην αγνή του μορφή, είτε στην πιο σεξουαλική, ενισχύει την οποιαδήποτε είδους σχέση που προϋπάρχει. Αν η σχέση που ήδη υφίσταται είναι ωφέλιμη για το άτομο, με την προσθήκη έρωτα γίνεται ακόμη περισσότερο, ακόμη κι αν αυτός δεν είναι αμοιβαίος. Άλλωστε σε πολλά είδη σχέσεων υπάρχει ένας ερωτισμός ο οποίος δεν εκδηλώνεται ποτέ, αλλά τις κάνει πιο έντονες, τους δίνει ισχυρότερα κίνητρα να ωθήσουν το άτομο μπροστά, όταν από μόνες τους θα το έκαναν (αλλά με πιο αργά βήματα). Αρκεί τα δύο εμπλεκόμενα μέρη να είναι αρκετά ώριμα ώστε να μην υποπίπτουν σε μικρότητες.

Φυσικά, δεν είναι απαραίτητο ότι σε κάθε φιλία μεταξύ ατόμων με συμβατούς ερωτικούς προσανατολισμούς θα υπάρχει και το ερωτικό στοιχείο, ούτε υπονοώ ότι θα έπρεπε! Αυτό που πιστεύω είναι ότι ακόμη και όταν υπάρχει, δεν τις ακυρώνει και δεν τις υποβαθμίζει. Κατά συνέπεια, η απάντηση μου στο "επιχείρημα" ότι σε τέτοιες φιλίες υπάρχει κίνδυνος κάποιο από τα δύο μέρη να νιώσει ερωτικά συναισθήματα για το άλλο, είναι "Ε και; Που είναι το κακό;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Κατά συνέπεια, η απάντηση μου στο "επιχείρημα" ότι σε τέτοιες φιλίες υπάρχει κίνδυνος κάποιο από τα δύο μέρη να νιώσει ερωτικά συναισθήματα για το άλλο, είναι "Ε και; Που είναι το κακό;".

Μα πως θα συνεχιστει η φιλια οταν το ενα μερος τρεφει ερωτικα συναισθηματα και το αλλο οχι? Μπορει αυτος που τρεφει τα συναισθηματα να τα πνιξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Xmmm....Λία με έβαλες σε σκέψεις.....

Βασικά ο σύντροφός μου εκτός από εραστής είναι και φίλος μου...
Από την άλλη δεν είναι και 1000% φίλος μου όταν με τις φίλες μου θα σχολιάσουμε τον κούκλο-με τους κοιλιακούς- που παίζει βόλευ, κάτι που μαζί του δεν θα το κάνω γιατί μου φαίνεται χαζό και ανούσιο να μοιραστώ αυτό το σχόλιο μαζί του...(χαζό, απλό παράδειγμα νι; :P)

Από την άλλη όταν ένας φίλος με βλέπει ή τον βλέπω ερωτικά είναι δύσκολο να λειτουργήσει ένας από τους δύο τελείως φιλικά... π.χ. όταν θα συζητήσω ένα πρόβλημα για την σχέση μου δεν ξέρω κατά πόσο η συμβουλή του θα είναι "φιλική"...από την άλλη για εμένα θα είναι δύσκολο να τον ακούω να μιλάει για άλλες ή να του λέω την άποψη μου για την σχέση του την στιγμή που καίγομαι γι' αυτόν....Όσο κι αν το παίξω "σωστή" φίλη μέσα μου θα υπάρχει ζήλια...κόμπος στο στομάχι...αμηχανία....

Βασικά-προσωπικά- έχω συγκεκριμένες προσδοκίες και θέλω από την σχέση και τους φίλους μου... Τους φίλους μου θέλω να τους έχω όπως τις φίλες μου...όταν δεν υπάρχει η καθ' αυτή "αγνή" φιλία προσωπικά βρίσκομαι σε πολύ αμήχανη θέση και δεν ξέρω πως να την χειριστώ...είτε είμαι εγώ που την έχω πατήσει είτε ο άλλος...και πιστεύω καλώς ή κακώς ότι η φιλία έχει πάψει να υπάρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα πως θα συνεχιστει η φιλια οταν το ενα μερος τρεφει ερωτικα συναισθηματα και το αλλο οχι? Μπορει αυτος που τρεφει τα συναισθηματα να τα πνιξει?
Τι την εμποδίζει να συνεχιστεί;
Και γιατί να τα πνίξει;
Αν δεν υπάρχει ανταπόκριση, κάποια στιγμή που θα γνωρίσει κάποιο άλλο άτομο με το οποίο τα συναισθήματα θα είναι αμοιβαία, θα φύγουν μόνα τους. Δεν βρίσκω το λόγο να τα αναγκάσει ο άλλος να φύγουν βιαίως απομακρυνόμενος. Και πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, το άλλο μέρος απομακρύνεται όχι επειδή πράγματι το θεωρεί καλύτερο για το φίλο του, αλλά γιατί δεν ξέρει πώς να το χειριστεί.

Xmmm....Λία με έβαλες σε σκέψεις.....

Βασικά ο σύντροφός μου εκτός από εραστής είναι και φίλος μου...
Από την άλλη δεν είναι και 1000% φίλος μου όταν με τις φίλες μου θα σχολιάσουμε τον κούκλο-με τους κοιλιακούς- που παίζει βόλευ, κάτι που μαζί του δεν θα το κάνω γιατί μου φαίνεται χαζό και ανούσιο να μοιραστώ αυτό το σχόλιο μαζί του...(χαζό, απλό παράδειγμα νι; :P)

Από την άλλη όταν ένας φίλος με βλέπει ή τον βλέπω ερωτικά είναι δύσκολο να λειτουργήσει ένας από τους δύο τελείως φιλικά... π.χ. όταν θα συζητήσω ένα πρόβλημα για την σχέση μου δεν ξέρω κατά πόσο η συμβουλή του θα είναι "φιλική"...από την άλλη για εμένα θα είναι δύσκολο να τον ακούω να μιλάει για άλλες ή να του λέω την άποψη μου για την σχέση του την στιγμή που καίγομαι γι' αυτόν....Όσο κι αν το παίξω "σωστή" φίλη μέσα μου θα υπάρχει ζήλια...κόμπος στο στομάχι...αμηχανία....

Βασικά-προσωπικά- έχω συγκεκριμένες προσδοκίες και θέλω από την σχέση και τους φίλους μου... Τους φίλους μου θέλω να τους έχω όπως τις φίλες μου...όταν δεν υπάρχει η καθ' αυτή "αγνή" φιλία προσωπικά βρίσκομαι σε πολύ αμήχανη θέση και δεν ξέρω πως να την χειριστώ...είτε είμαι εγώ που την έχω πατήσει είτε ο άλλος...και πιστεύω καλώς ή κακώς ότι η φιλία έχει πάψει να υπάρχει....
Προσπάθησα να αποφύγω να αναφερθώ προσωπικά σε μένα, μιας και δεν θέλω η συζήτηση να περιστραφεί γύρω από αυτό, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αναπόφευκτο (θα σας παρακαλούσα πολύ πάντως να μην επικεντρωθεί η συζήτηση εκεί, απλά το αναφέρω για να δείξω ότι δεν μιλάω θεωρητικά). Προσωπικά λοιπόν, και άνετα να συζητήσω μαζί του το οτιδήποτε νιώθω (συμπεριλαμβανόμενων των άλλων ανδρών που μου αρέσουν ή τυχόν προβλημάτων της σχέσης) και δεν έχω πρόβλημα να συζητήσει μαζί μου παρόμοια θέματα. Ουδέποτε είχα.
Αλλά ακόμα και να μην ίσχυε αυτό, ελπίζω ότι με τους φίλους μας δεν συζητάμε μόνο ή κυρίως γκομενικά! Ναι, μπορεί αν το ένα μέρος τρέφει για ένα διάστημα ερωτικά συναισθήματα προς το άλλο να πρέπει να μετριαστούν τέτοιες συζητήσεις, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι με θετική διάθεση, κατανόηση και ωριμότητα, μπορεί τέτοια συναισθήματα να αποβούν ακόμη και θετικά για τη σχέση δύο ανθρώπων.
Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι σπάνια υπάρχει αρκετή θετική διάθεση, κατανόηση και ωριμότητα. Αλλά τότε δεν μιλάμε για φίλους, αλλά για παρέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Μα πως θα συνεχιστει η φιλια οταν το ενα μερος τρεφει ερωτικα συναισθηματα και το αλλο οχι? Μπορει αυτος που τρεφει τα συναισθηματα να τα πνιξει?

Εχουμε λανθασμένη αντίληψη της ετερόφυλης φιλίας....
Δεν την έχουμε κατανοήσει σε βάθος.....
Και κάνουμε και λανθασμένη χρήση / εφαρμογή του όρου.

Αν (έχεις αποφασίσει να) είσαι φίλος (με τη γνωστή και ουσιώδη εννοια του όρου) με μια γυναίκα,δε μπορεις (δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου) να τη δεις ερωτικά.

Είναι ένα δύσκολο προσωπικό στοιχημα!

Αν λοιπόν ενας άνδρας ξαφνικά ερωτευτεί μια φίλη του,έχει χάσει αυτό το στοιχημα.....και ουσιαστικά δεν την είδε ποτέ σαν πραγματική φίλη,μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο προς χάριν της "φιλίας"...

Aπο τη στιγμή λοιπόν που εμφανιστούν ή τρεφονται (υφερποντα) ερωτικά στοιχεια ή διαθεσεις απο το ένα μερος,ουσιαστικά δε μιλάμε για φιλική σχεση - με την εννοια που προσδίδουμε σε αυτον τον όρο.

Μιλάμε για αδυναμία χειρισμού προσωπικών συναισθημάτων και ισορροπιών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δεν την έχουμε κατανοήσει σε βάθος.....

Tα στοιχήματα και οι ..έννοιες - χρήσεις / εμμονές / εφαρμογές των όρων, να μπούν παρακαλώ στα....κουτάκια τους!!!!!! :D

Βρε Hep, αν δεν είδε το στοίχημα / πειρασμό ουσιαστικά ποτέ σαν πραγματική φίλη μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο, όπως δηλώνεις, τότε το "ξαφνικά ερωτευτεί" δεν κολλάει στην συλ-λογιστική σου προσπάθεια :hmm:

H αδυναμία χειρισμού συναισθημάτων τι σχέση έχει με τα υφέρποντα-τρεφόμενα ερωτικά στοιχεία ή διαθέσεις :confused:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα έκανες να μοιάζουν σαν τραγωδία του...Αισχύλου!

Πάντως πρέπει να ομολογήσω πως θα ήθελα πολύ την γνώμη των γυναικών για ένα τέτοιο "φίλο", να ξεροσταλιάζει δηλαδή για πάρτι της αλλά να....κερδίζει αγέρωχος το στοίχημα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Βρε Hep, αν δεν είδε το στοίχημα / πειρασμό ουσιαστικά ποτέ σαν πραγματική φίλη μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο, όπως δηλώνεις, τότε το "ξαφνικά ερωτευτεί" δεν κολλάει στην συλ-λογιστική σου προσπάθεια :hmm:
Βαλε οπου "ξαφνικά ερωτευτει" το "ξαφνικά αποκαλυφθεί" και ...καλύφθηκες!:D:)
H αδυναμία χειρισμού συναισθημάτων τι σχέση έχει με τα υφέρποντα-τρεφόμενα ερωτικά στοιχεία ή διαθέσεις :confused:
Το υφερπον ερωτικό στοιχειο υπαρχει παντα στις ετεροφιλίες γιατι ανδρες και γυναίκες εχουμε συναναστραφει με βαση αυτο. Και το θεμα ειναι να μπορεις να το χειρίζεσαι,ήτοι να μην το αφηνεις να εκδηλωθει σε μια τετοια σχεση. Αυτο εννοω προσωπικο στοιχημα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα έκανες να μοιάζουν σαν τραγωδία του...Αισχύλου!
Απεναντίας,ειναι εξοχως απαιτητικά,οπως δειχνουν τα πραγματα (δηλ. οι e-προβληματισμοί)
Πάντως πρέπει να ομολογήσω πως θα ήθελα πολύ την γνώμη των γυναικών για ένα τέτοιο "φίλο", να ξεροσταλιάζει δηλαδή για πάρτι της αλλά να....κερδίζει αγέρωχος το στοίχημα!:clapup:
Οι καλυτεροι φιλοι των γυναικών ειναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως το να ειμαι εγω πραγματικος φιλος με μια κοπελα (αν και με την λεξη φιλος προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω πραγματικος, αληθινος κτλ κτλ, γιατι ή εισαι ή οχι) και αργοτερα για τον οποιοδηποτε λογο να αναπτυξω καποια αλλα συναισθηματα γι'αυτην ή αυτη για εμενα, σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι μεχρι να αλλαξει το σκηνικο δεν ημασταν φιλοι.
Αληθινοι, πραγματικοι κτλ.
Μπορει να μην μειναμε αιωνια φιλοι, αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειμασταν (για οσο ειμασταν) φ ι λ ο ι.
Για την ιστορια αν και εχω ξαναπαντησει, προσωπικα πιστευω απολυτα στην φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας ή γυαναικα και ανδρα αν θελετε.
Χωρις αναγκαστικα να μεταλαχθει το συναισθημα και χωρις καποιος απο τους δυο να την "πατησει" με τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_Maimou

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γενικά ΔΕΝ υπάρχει ΦΙΛΙΑ!!!
:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχουμε λανθασμένη αντίληψη της ετερόφυλης φιλίας....
Δεν την έχουμε κατανοήσει σε βάθος.....
Και κάνουμε και λανθασμένη χρήση / εφαρμογή του όρου.

Αν (έχεις αποφασίσει να) είσαι φίλος (με τη γνωστή και ουσιώδη εννοια του όρου) με μια γυναίκα,δε μπορεις (δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου) να τη δεις ερωτικά.

Έχω μια εκνευριστική ίσως συνήθεια, να ρωτάω τον εαυτό μου και τους άλλους "Γιατί;" ακόμα και σε όσα φαίνονται εκ πρώτης όψεως αυτονόητα. Είναι τρομερό το πόσες αντιλήψεις έχουμε και πολλές φορές τις υποστηρίζουμε με πάθος, τις οποίες δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε άμεσα (είτε δεν μπορούμε καθόλου, είτε σκεφτόμαστε εκείνη την ώρα στα πρόχειρα κάποια επιχειρήματα) και απλώς μας έχουν περαστεί κατά τη διαδικασία μεγαλώματος σε μια οργανωμένη κοινωνία.
Θα σε ρωτήσω κι εσένα λοιπόν, γιατί;
Με ποιό τρόπο ακυρώνει τη φιλία σας το να τη δεις για ένα διάστημα και ερωτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Έχω μια εκνευριστική ίσως συνήθεια, να ρωτάω τον εαυτό μου και τους άλλους "Γιατί;" ακόμα και σε όσα φαίνονται εκ πρώτης όψεως αυτονόητα.Θα σε ρωτήσω κι εσένα λοιπόν, γιατί;
Με ποιό τρόπο ακυρώνει τη φιλία σας το να τη δεις για ένα διάστημα και ερωτικά;

Ναι,το βλεπω πως την εχεις αυτην την e-κνευριστική συνήθεια!! :D

Θα καταθέσω ωστόσο πρώτα καποιες γενικές μου σκεψεις περι του θεματος της ετεροφιλίας,εξηγώντας και τον ορο "προσωπικό στοιχημα" που εχω προαναφέρει.

Η φιλια ανδρων και γυναικων ειναι εκ φυσεως ξενη προς την πρωταρχικη γενετησια στοχευση: τη συναψη σχεσεων μεταξυ τους. Εξ ου και δημιουργει και τοσα προβληματα.

Γεγονος ειναι πως η κοινωνια μας (ακομη) δεν ειναι εντελως ετοιμη να δεχθει την υπαρξη αληθινης φιλιας μεταξυ ανδρα και γυναικας - τουλαχιστον οχι χωρις να τη χρωματισει και (ή μονο) σεξουαλικα. Γιατι απλουστατα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ αλλη σχεση μεταξυ ανδρα και γυναικας,πλην της ερωτικης και για αυτο και δεν εχει καταρτισει και συγκεκριμενους συμπεριφορικους "μπούσουλες" που να διεπουν τετοιες σχεσεις μεταξύ τους (δεν εχει δηλ. ορισει καν τον ορο "φιλια" μεταξυ ανδρων και γυναικων),αφου φιλια μεταξυ δυο φυλων κατ'εξοχην προορισμενων / εγκλωβισμενων στην γνωστη μονοσημαντη σχεση (την ερωτική),για την κοινωνία δεν υφισταται - τουλαχιστον μεχρι τωρα.Δεν υπαρχουν λοιπόν κοινωνικοι κωδικες που να διεπουν τη φιλικη συμπεριφορα αναμεσα στα δυο φυλα,τα οποια γαλουχούνται με το οτι οτι ο μονος (κοινωνικα) αποδεκτος συγχρωτισμος τους ειναι καθαρα στο σεξουαλικο τοπιο.

Ελλειψει λοιπον καποιου προτυπου φιλιας μεταξυ ετεροφυλων,το ενδεχομενο φιλιας ανδρα και γυναικας, για την κοινωνία,απλα δεν υπαρχει! Φιλία νοειται μονο μεταξύ ομοφύλων: με το άλλο φύλο συναπτουμε ερωτική σχεση,με το ίδιο φύλο φιλίες. Περιχαρακωμένα πραγματα.
Ο καθενας λοιπόν μαθαινει απο νωρις κωδικες φιλικης συμπεριφορας κατα τεκμηριο μονο με ατομα του ιδιου φυλου.Η λειτουργια με το αλλο φυλο,περνα απο αλλα καναλια,διαφορετικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι τοσο ανδρες οσο και γυναικες απο την παιδικη ακομη ηλικια,σχηματιζουν αυστηρα ομοφυλες ομαδες και λειτουργουν φιλικα αυστηρα μονο μεσα σε αυτες.

Δεν υπαρχουν λοιπόν κοινωνικα προτυπα συμπεριφορικης για τις φιλιες μεταξυ ανδρων και γυναικων,παρα μονο τα αμιγως σεξουαλικα. Η κοινωνια θελει τα δυο φυλα να λειτουργουν αμιγώς εντός του ερωτικού σχηματος.

Οι ετεροφυλες φιλιες ειναι ενα σχετικα συγχρονο "φρουτο".
Η 'προβληματικη' τετοιων σχεσεων αρχισε με την διεισδυση των γυναικων στον επαγγελματικο στιβο,οπου εκ των πραγματων και αναγκαστηκαν να συνυπαρξουν - μη ερωτικα - πια με τους ανδρες.Αυτο κατεστησε αναγκαια και μια ερωτικα "ουδετερη" σχεση μεταξυ των φυλων. Και ανεδειξε συγχρονως την απουσια του σχετικου κοινωνικου 'κωδικα'.

Ελλειψει λοιπών των σχετικών κοινωνικων κανονων που να διεπουν μια τετοια φιλικη σχεση,η φιλια ανδρα - γυναικας γινεται πλεον καθαρα προσωπικο θεμα..,προσωπικη υποθεση του καθενος καθε ανδρας και η καθε γυναικα,υπο την πιεση μιας νεας αναγκαιας συνυπαρξης μη ερωτικου χαρακτηρα καλειται πλέον να θεσει αμιγως προσωπικους κανονες,προκειμενου να λειτουργησει φιλικα με το αντιθετο φυλο. Καθε ανδρας και γυναικα καλειται δηλ. να σχηματισει το δικο του μπούσουλα ετερο- φιλιας και να τον εφαρμοσει στην προσωπικη του ζωη - με οτι αυτο συνεπαγεται. Ενας τετοιος προσωπικος κωδικας καλειται αφενος μεν να αναστρεψει και να αντιπαλεψει το αρχετυπικο κοινωνικο δεδομενο του (σεξουαλικου) μονοδρομου στις εν λογω σχεσεις,αφετερου δε,να καλυψει το "κωδικό" κενο της κοινωνιας.

Τοσο ο ανδρας,οσο και η γυναικα καλουνται συνεχως να κερδισουν το προσωπικο στοιχημα εναντια στην υφερπουσα σεξουαλικη επιθυμια που χρωματίζει πάντα τη σχεση τους.

Βεβαια,αυτο δεν ειναι το μονο προβλημα. Ενας αλλος παραγοντας που δεν μπορει να αγνοηθει ειναι η ισοτητα στις εν λογω φιλιες.Ενιοτε οι ανδρες ειναι πιο "ισοι" απο τις γυναικες (ενα "δικαιωμα" που ατυπα απορρεει ισως και απο μια αυτάρεσκη,αυθαίρετη ή οποια άλλη φυσικη / φυλική υπεροχη,που αντλειται μεταξυ αλλων και απο τη θρησκευτικη παραδοχη του πρωτο-πλασμενου) και επομενως ο κινδυνος της ανισοτητας σε τετοιες φιλικες σχεσεις ειναι υπαρκτος.Μια τετοια φιλια μπορει καλλιστα να αλλοιωθει εαν εγερθει θεμα ισχυος,prestige η εξουσιας.

Η αμιγως φιλικη συνυπαρξη ανδρων και γυναικων ειναι βέβαια απαραιτητη καθως σημερα με τη δυναμικη διεισδυση των τελευταιων στα επαγγελματικα και κοινωνικα δρωμενα,τα δυο φυλα καλουνται να "μονομαχησουν" επαγγελματικα στον ιδιο στιβο,να συνυπαρξουν στη δουλεια,στη διασκεδαση και γενικα σε ολες τις εκδηλωσεις της συγχρονης ζωης.

Τώρα,οσον αφορά την ερώτησή σου:

Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.

Αυτο κατ' επέκταση σημαινει,πως ερωτικό στοιχειο,δεν (οφειλει να) μπαινει σε μια τετοια σχεση,ειδαλλως δε μιλαμε για φιλία,μα για το φυσιολογικό σεξουαλικο συγχρωτισμό.
Οι οροι χρησης / κανόνες λειτουργίας μιας τετοιας σχεσης καθορίζονται απο τα δυο εμπλεκόμενα μέλη.

Για μενα η ετεροφιλία - με τις ιδιότητες που προσδίδουμε στη φιλία - οφειλει (αν μπορεί) να κινειται στα γνωστά πλαισια. Σεξουαλικό αλατοπίπερο σε μια τετοια φιλία ειναι ανεπίτρεπτο. Αν κανουμε σεξ με το φιλο ή τη φιλη μας,πρεπει αυτοματα να αλλαξουμε και το status απο φιλικό σε ερωτικό.

Αν ενας άνδρας εκδηλωθει καποια στιγμη ερωτικά προς μια φίλη του (ή και αντιστροφα),σημαινει πως α) είτε προσποιήθηκε τη φιλία (ειτε ψυχρά ,ειτε με προσωπικό πόνο ενίοτε) με σκοπό απλά να ερθει ερωτικά κοντά στον άλλο,ειτε βου) παρ'όλες τις φιλοτιμες προσπαθειες απετυχε τελικά να μην τον/την δει ερωτικά και υπερίσχυσε η φυσιολογική ελξη - και συνεπώς η φιλία - ως πιο ευγενής σχεση - υποβαθμίζεται σε ερωτική. Και άπαξ και γινει αυτό,η φιλία χάλασε.

Αν ραγισει το γυαλι,δεν ξανακολλά. Τιποτα δε θα ειναι πια το ίδιο.

Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμ δεν απάντησες όμως, απλά δημιούργησες περισσότερα ερωτήματα...

Τώρα,οσον αφορά την ερώτησή σου:

Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.
Γιατί;
Αυτο κατ' επέκταση σημαινει,πως ερωτικό στοιχειο,δεν (οφειλει να) μπαινει σε μια τετοια σχεση,ειδαλλως δε μιλαμε για φιλία,μα για το φυσιολογικό σεξουαλικο συγχρωτισμό.
Θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2009, υπάρχουν πολύ περισσότερα είδη σχέσεων απ'ότι αυτά τα δύο (φιλία και ερωτική σχέση).
Για μενα η ετεροφιλία - με τις ιδιότητες που προσδίδουμε στη φιλία - οφειλει (αν μπορεί) να κινειται στα γνωστά πλαισια. Σεξουαλικό αλατοπίπερο σε μια τετοια φιλία ειναι ανεπίτρεπτο. Αν κανουμε σεξ με το φιλο ή τη φιλη μας,πρεπει αυτοματα να αλλαξουμε και το status απο φιλικό σε ερωτικό.
Γιατί οφείλει να κινείται στα γνωστά πλαίσια;
Και τι σημασία έχει αν αλλάξει το status προσωρινά; Δεν υπογράφεις δα και κανένα συμβόλαιο.
Αν ενας άνδρας εκδηλωθει καποια στιγμη ερωτικά προς μια φίλη του (ή και αντιστροφα),σημαινει πως α) είτε προσποιήθηκε τη φιλία (ειτε ψυχρά ,ειτε με προσωπικό πόνο ενίοτε) με σκοπό απλά να ερθει ερωτικά κοντά στον άλλο,ειτε βου) παρ'όλες τις φιλοτιμες προσπαθειες απετυχε τελικά να μην τον/την δει ερωτικά και υπερίσχυσε η φυσιολογική ελξη - και συνεπώς η φιλία - ως πιο ευγενής σχεση - υποβαθμίζεται σε ερωτική. Και άπαξ και γινει αυτό,η φιλία χάλασε.
Πιο ευγενής σχέση η φιλία;
Τουλάχιστον όπως ορίζω εγώ την ερωτική σχέση, σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ταπεινή σχέση από τη φιλία, αλλά πολύ ανώτερη, διότι την εμπεριέχει.

Αν ραγισει το γυαλι,δεν ξανακολλά. Τιποτα δε θα ειναι πια το ίδιο.
Ραγίζει το γυαλί όταν υπάρξουν ερωτικά συναισθήματα;
Πραγματικά, αυτά που λες (όχι μόνο σε αυτό το quote, αλλά σε όλο το μήνυμα) είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όσων έγραφα παραπάνω: η υφέρπουσα δαιμονοποίηση του έρωτα που υπάρχει στην κοινωνία.

Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας. :)
Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_Maimou

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Υπάρχει, υπάρχει...μη βιάζεσαι!
Πότε θα τη βρω? Οι μεγάλοι λένε ότι δεν έχουν χρόνο για φιλίες,τώρα που είμαι μικρή ΔΕΝ έχω πραγματικούς φίλους....Άρα πότε θα βρω την πραγματική φιλία????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πότε θα τη βρω? Οι μεγάλοι λένε ότι δεν έχουν χρόνο για φιλίες,τώρα που είμαι μικρή ΔΕΝ έχω πραγματικούς φίλους....Άρα πότε θα βρω την πραγματική φιλία????

Δεν πιστεύω ότι υφίσταται ο όρος με τη στενή και μάλλον εξωπραγματική έννοια που του έδινα όταν ήμουν στην ηλικία σου. Τελευταία πάντως έχω παρατηρήσει ότι νέα πρόσωπα τείνουν να εμφανίζονται στη ζωή μου όταν νοιώθω αυτάρκης και δεν τα επιδιώκω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εμ δεν απάντησες όμως, απλά δημιούργησες περισσότερα ερωτήματα
Τώρα,οσον αφορά την ερώτησή σου:

(by Heptamer): Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.
Γιατί; ..
:D:D
Γιατι οταν λεμε φιλια,εννοουμε φιλια με ολα της τα σέα και τα μέα. Ειδαλλως,εννοουμε κατι αλλο - που εγω τουλ. δεν εχω καποιο όνομα για αυτο.
Θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2009, υπάρχουν πολύ περισσότερα είδη σχέσεων απ'ότι αυτά τα δύο (φιλία και ερωτική σχέση)...
Οπως?
Κατι ενδιαμεσο μεταξυ ερωτα και φιλίας?
Και με τι χαρακτηριστικά?
Μη μου μιλησεις για τις ομοφυλόφιλες σχεσεις. Αυτες καλυπτονται επισης απο τους δυο γνωστους ορους.
Γιατί οφείλει να κινείται στα γνωστά πλαίσια;
Και τι σημασία έχει αν αλλάξει το status προσωρινά; Δεν υπογράφεις δα και κανένα συμβόλαιο....
Γιατι να μην οφειλει?
Να κινειται δηλ. μονο στα πλαισια που μας βολευει?
Η αλλαγη ειναι μόνιμη. Σπανια μια τετοια "αρπαχτη" αφηνει ανεπηρεαστη τη φιλία.
Πιο ευγενής σχέση η φιλία;
Τουλάχιστον όπως ορίζω εγώ την ερωτική σχέση, σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ταπεινή σχέση από τη φιλία, αλλά πολύ ανώτερη, διότι την εμπεριέχει.....
Οχι απαραιτητα. Με την εννοια και τα χαρακτηριστικα που προσδιδουμε στην εννοια της φιλιας,η φιλια δεν ειναι υποσύνολο του ερωτα
Ραγίζει το γυαλί όταν υπάρξουν ερωτικά συναισθήματα;
Πραγματικά, αυτά που λες (όχι μόνο σε αυτό το quote, αλλά σε όλο το μήνυμα) είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όσων έγραφα παραπάνω: η υφέρπουσα δαιμονοποίηση του έρωτα που υπάρχει στην κοινωνία.....
Ραγίζει το γυαλί,γιατι παρεισφρύει ο ερωτας με ολα του τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (βλ. αμεσως πιο κάτω)
Δε δαιμονοποιω τον έρωτα. Τον τοποθετώ απλά στη σωστή του θεση / διασταση.
Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας. FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT="
Γιατί;.....

Ειναι θεμα ιδιοτητων.

Ο ερωτας υπερισχύει σε ένταση - και ειναι ασταθής,ανταγωνιστικός,ζηλιάρης,κτητικός,εγωιστής. Η γνήσια φιλία ομως ειναι πιο ποιοτικό,πιο σταθερο,πιο ανώτερο,πιο συμπαγές,πιο ακλόνητο,πιο εξειδανικευμένο συναισθημα.Δεν ειναι κτητική,ουτε εγωιστική.
Ο ερωτας ειναι απολίτιστος. Η φιλία ειναι πολιτισμένη.

Η φιλία λοιπόν λόγω της συμπαγειας της,εμπερικλείει εκτός των αλλων και ενα σύνολο ιδιοτήτων (εκτίμηση,σεβασμό,αξιοπρεπεια κλπ) και ως τετοιο δε μπορει να "κατρακυλήσει" σε μια κατασταση που χαρακτηριζεται απο πιο "ταπεινά" χαρακτηριστικά.....αυξομειώσεις,εντασεις,ασταθειες,παλινδρομήσεις,κτητικόητες.

Τοσο ο έρωτας,οσο και η φιλια εχουν χαρακτηριστικά που τα καθιστουν ξεχωριστά / μοναδικά το καθενα.

Μπορει να ειναι δυσκολο εναν πρωην εραστη να τον δεις ως φιλο - γιατι παντα θα θυμασαι τα καλα και τα ασχημα μαζι του -,αλλα αν κανεις την αυτοϋπέρβασή σου,μπορεις πραγματικά να τον δεις σε ενα αναβαθμισμένο πλαίσιο που διατηρεί ζωντανες μεν τις αναμνήσεις σου,αλλα που δεν τις αφήνει να σε καθοδηγουν / φρενάρουν,απηλλαγμένος/η απο συναισθηματα που σε πονούν ή υποτιμούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
...πότε θα βρω την πραγματική φιλία????

Η κλίμακα της φιλίας αρχίζει από αμοιβαία εκτίμηση και απλή συμπάθεια, το "πραγματική" έχει να κάνει αν ισχύει στο μέτρο που υπάρχει, και φθάνει εκεί...ψηλά στην κορυφή της μοναξιάς ή μοναξιά της κορυφής αν προτιμάς, στην θυσία των προσωπικών συμφερόντων μας για χάρη της!

Για ποιά περίπτωση ενδιαφέρεστε και νοιώθετε έτοιμη ακριβώς; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
η φιλια δεν ειναι υποσύνολο του ερωτα


φυσικά και είναι

εκτός αν με τη λέξη "έρωτας" εννοείς "σεξ" = αποκλειστικά σωματική επαφή για να
εκτονωθούν γενετήσιες ανθρώπινες ορμές και καμία απολύτως συναισθηματική επαφή
ανάμεσα στο ζευγάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φυσικά και είναι

εκτός αν με τη λέξη "έρωτας" εννοείς "σεξ" = αποκλειστικά σωματική επαφή για να
εκτονωθούν γενετήσιες ανθρώπινες ορμές και καμία απολύτως συναισθηματική επαφή
ανάμεσα στο ζευγάρι

συμφωνω απολυτως!ο ερωτας ειναι απλα η απολυτη ενωση που μπορει να συμβει μονο μεταξυ ενος αρσενικου και ενος θηλυκου...σωμα και ψυχη....η φιλια ειναι στην αρχη της σκαλας..

και εκνευριζομαι με ανθρωπους που λενε οτι η φιλια ειναι η υπερτατη αξια και πανω απο ολα η φιλια κλπ μπουρδες..εγω ποτε δεν θα ερωτευθω γυναικα φιλου κλπ..

ο ερωτας ειναι το απολυτο,η ενωση ελξη αρσενικου και θηλυκου για δημιουργηθει ο απολυτος ανθρωπος...αδιαιρετος..ανωτερο ενστικτο ακομα και απο την ατομικη αυτοσυντηρηση...γιατι ειναι η αυτοσυντηρηση της ζωης σαν συνολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top