Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Eμένα πάντως προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν κάποιος θέλει να καπνίζει ή όχι. Αρκεί να μη το κάνει εις βάρος μου ή εις βάρος των δικαιωμάτων μου.
εμενα με νοιαζει αν καπνιζει ο αλλος οπως με νοιαζει αν δεν φοραει το κρανος η την ζωνη του.

Και οχι μονο για ανθρωπιστικους λογους αλλα και για λογους που αφορουν τα οικονομικα της πατριδας μου.
Εξηγουμαι:Οταν καποιος καπνιζει εχει 80% πιθανοτητα να εμφανισει σοβαρη ασθενεια και θα πρεπει να νοσηλευτει.Αν αποδημισει εις κυριον γρηγορα τοτε δεν θα κοστισει πολυ στο ταμειο του.Αν ομως παθει μια χρονια ασθενεια καρκινο κτλ τοτε το κοστος ειναι τεραστιο και μιλαμε πολυ περισσοτερα απο τις κρατησεις στο μισθο που του ειχαν γινει για το ταμειο του οποτε θα αναγκαστει το ταμειο να εχει χασουρα.
Οποιος δεν φοραει κραανος/ζωνη και τρακαρει μπορει να εχει διαφορα επιπεδα χτυπηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτο που μας επηρεαζει ολους και ειναι κακο για τα ταμεια ειναι να μεινει καποιος πολυ καιρο στην εντατικη και μετα στο αναπηρικο καροτσι.
Για αυτο τον λογο πιστευω οτι τα προστιμα για κρανος-ζωνη ειναι πολυ μικρα.Γιατι να πληρωνουμε ολοι επειδη καποιοι ειναι απερισκεπτοι;
Δεν θα με πειραζει καθολου οι συμπεριφορες αυτες αν οι καπνιστες κανουν απο μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι αν υποστουν καποιο νοσημα που ευθηνεται το τσιγαρο τοτε δεν επιθυμουν την νοσηλεια τους με εξοδα του κρατους.
Τα ιδια οι αυτοκινητιστες-μοτοσυκλετιστες.Να κανουνε δηλωση οτι αν μεινουνε αναπηροι κτλ και οφειλεται στην μη χρηση κρανους ζωνης τοτε δεν επιθυμουν καμμια βοηθεια απο το κρατος.Πρεπει βεβαια να καταθεσουν στην τραπεζα και το αναλογο ποσο που θα χασει το κρατος απο τους φορους που θα πληρωναν αν ηταν αρτιμελεις.Αν τα κανουν ολα αυτα ειναι υπευθυνοι πολιτες και εννοειται οτι δεν θα επιβαλονται προστιμα απο την τροχαια.
Αυτα που γραφω μπορει σε καποιους να φαινονται σκληρα αλλα ειναι η αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εμενα με νοιαζει αν καπνιζει ο αλλος οπως με νοιαζει αν δεν φοραει το κρανος η την ζωνη του.

Και οχι μονο για ανθρωπιστικους λογους αλλα και για λογους που αφορουν τα οικονομικα της πατριδας μου.
Εξηγουμαι:Οταν καποιος καπνιζει εχει 80% πιθανοτητα να εμφανισει σοβαρη ασθενεια και θα πρεπει να νοσηλευτει.Αν αποδημισει εις κυριον γρηγορα τοτε δεν θα κοστισει πολυ στο ταμειο του.Αν ομως παθει μια χρονια ασθενεια καρκινο κτλ τοτε το κοστος ειναι τεραστιο και μιλαμε πολυ περισσοτερα απο τις κρατησεις στο μισθο που του ειχαν γινει για το ταμειο του οποτε θα αναγκαστει το ταμειο να εχει χασουρα.
Οποιος δεν φοραει κραανος/ζωνη και τρακαρει μπορει να εχει διαφορα επιπεδα χτυπηματων.
Αυτο που μας επηρεαζει ολους και ειναι κακο για τα ταμεια ειναι να μεινει καποιος πολυ καιρο στην εντατικη και μετα στο αναπηρικο καροτσι.
Για αυτο τον λογο πιστευω οτι τα προστιμα για κρανος-ζωνη ειναι πολυ μικρα.Γιατι να πληρωνουμε ολοι επειδη καποιοι ειναι απερισκεπτοι;
Δεν θα με πειραζει καθολου οι συμπεριφορες αυτες αν οι καπνιστες κανουν απο μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι αν υποστουν καποιο νοσημα που ευθηνεται το τσιγαρο τοτε δεν επιθυμουν την νοσηλεια τους με εξοδα του κρατους.
Τα ιδια οι αυτοκινητιστες-μοτοσυκλετιστες.Να κανουνε δηλωση οτι αν μεινουνε αναπηροι κτλ και οφειλεται στην μη χρηση κρανους ζωνης τοτε δεν επιθυμουν καμμια βοηθεια απο το κρατος.Πρεπει βεβαια να καταθεσουν στην τραπεζα και το αναλογο ποσο που θα χασει το κρατος απο τους φορους που θα πληρωναν αν ηταν αρτιμελεις.Αν τα κανουν ολα αυτα ειναι υπευθυνοι πολιτες και εννοειται οτι δεν θα επιβαλονται προστιμα απο την τροχαια.
Αυτα που γραφω μπορει σε καποιους να φαινονται σκληρα αλλα ειναι η αληθεια.


τι ακριβως προσπαθεις να υποστηριξεις??

ολοι ειμαστε φορολογουμενοι πολιτες και ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας.

επισης να σε ενημερωσω οτι για την ασφαλεια υγειας που εχουμε, την εχουμε οσοι εργαζομαστε και για να την εχουμε το ικα, το δημοσιο και το καθε ασφαλιστικο ταμειο κραταει τα λεφτακια μας απο το μισθο μας.

ουσιαστικα, και ΛΙΓΑ προσφερει το κρατος στον τομεα της δημοσιας υγειας (και οχι μονο)

συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο και θα φαω τα λεφτα του κρατους και δε θα τους τα αφησω να τα φανε μονοι τους σε βιλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και επισης παιζει ρολο και η σωστη επιλογη κρανους... σορρυ που το συνεχισα το οφ τοπικ..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και επιμένεις πως υστεριάζουν όσοι λένε πως καλά θα κάνει να απαγορευτεί ή να υπάρχει εντελώς ξεχωριστός χώρος, σε όσα περισσότερα μέρη είναι δυνατόν;;;; Δλδ τι επιχείρημα είναι αυτό που και αριθμητικά αποδεικνύεται καταστροφικότερο και επιπλέον σκοτώνει ακόμα και άτομα που δεν το επέλεξαν;

(Δλδ και ως καπνίστρια, τα θεωρούσα όλα αυτά στοιχειώδη λογική!)

Ρε παιδια, αναρωτιεμαι, μαζι μιλαμε ή ο καθενας μονος του?!!!
Με διαβαζετε? Ή απλα γραφετε αυτα που θελετε?!
Απο το
Κατα δευτερον, ανεφερθηκα σε υστερια, διοτι δεν εχουμε ιδεα μου φαινεται ποσοι θανατοι οφειλονται στη μολυνση της ατμοσφαιρας, στα φυτοφαρμακα, στη μολυνση του νερου, σε αλλα ειδη καταχρησεων (ναρκωτικα, καταναλωση οινοπνευματωδων ποτων) κ.ο.κ. (γκουγκλαρε να μαθεις, μιας και εισαι φιλος των στατιστικων ερευνων) και μας απασχολει, εαν θα υπαρχουν καταστηματα, που θα ειναι αποκλειστικα για καπνιστες.


Απο αυτο που γραφω τι ακριβως καταλαβαινεις?!
Λεμε το ιδιο πραγμα?!
Το στοιχειωδως λογικο για σενα, ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι..Τη μια τα γραφεις ετσι και την αλλη αλλιως...
Οταν λες "πολυ καλα θα κανει να απαγορευτει", τι ακριβως εννοεις? Αναφερεσαι σε καθολικη απαγορευση? Απο παντου και παντα?!
"ή να υπάρχει εντελώς ξεχωριστός χώρος, σε όσα περισσότερα μέρη είναι δυνατόν", συγγνωμη δλδ, αλλα με το νομο αυτο δε θα γινει?! Αλλα μαλλον μας ενοχλε το οτι θα μπορουν να υπαρχουν χωροι και για τους καπνιστες...
Και μετα μιλαμε για στοιχειωδη λογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν πινουμε, ο μονος τροπος να βλαψουμε άλλους ειναι αν οδηγουμε, ή αν μεσα στην ντιρλα κανουμε καμια βλακεια. Το 2ο δεν ειναι συχνο ωστε να υπαρξει μετρο. Ουτε πρακτικο να σε ελεγχει μπαμπουλας απο πανω. Για το 1ο υπαρχει νομος του Κ.Ο.Κ και σοβαρες ποινες. Οταν καπνιζουμε ομως, βλαπτουμε και τους γυρω μας, χωρις να μπορει να το αποφυγει κανενας (εκτος αν κραταει ανεμιστηρα φορητο μαζι του και ο εξαερισμος ειναι πολυ δυνατος). Επομενως οι διαφορες ειναι τεραστιες μεταξυ ποτου και καπνου.

Λεπον, μου φαινεται οπως ειπα και στη Ντινα πιο πανω, οτι μιλαει ο καθενας μονος του...
Μιλαμε σε τοσα ποστ περι νομου και εαν θα επρεπε να υπαρχουν χωροι αποκλειστικα για καπνιστες και συνεχιζεις να μου λες οτι θα βλαπτουμε τους γυρω μας?!
Ελεος...

Πρωτον : το οτι δεν εχουμε ιδεα για τους θανατους απο μολυνση, ή άλλες καταχρησεις, δεν αποδυναμωνει στο ελαχιστο τη σοβαροτητα της ζημιας του καπνισματος. Ετσι, και τα τροχαια να μαθουμε, και τους θανατους απο χοληστερινη και οτι αλλο θελεις, η βλαβη του τσιγαρου εχει τοσο μεγεθος που δεν επηρεαζεται. Δευτερον : φυσικα και ο κοσμος νοιαζεται πολυ για το τσιγαρο, αφου αυτο μπορει να αποφυγει πιο ευκολα απο το να αποφυγει τον αερα, το νερο, ή τα φυτοφαρμακα. Συνεχιζει να ειναι αβασιμος ο χαρακτηρισμος "υστερια".


Σου ειπα εγω οτι το καπνισμα δεν κανει ζημια?! Η ζημια που θα κανω εγω στον εαυτο μου, επειδη μπορει να γουσταρω να καπνιζω,ειναι δικο μου θεμα. Με το νομο πλεον, οι μη καπνιστες δε θα εχουν προβληματα με το παθητικο αναγκαστικο καπνισμα... Δεν εισαι ικανοποιημενος? Ελεος πια...
Αντε παλι περι υστεριας... Μιλησα για την ακατανοητη εναντιωση σας απεναντι στην υπαρξη καταστηματων και για καπνιστες! Ειναι τωρα κατανοητο?!

Δε ξερω για τι κυκλους κλπ μιλας, με μενα εδω η κουβεντα εγινε επειδη ανεφερα και αλλα αιτια που επιδρουν στην υγεια μας, και με εκκινηση αυτο, ειπες οτι η αντιδραση των μη καπνιστων ειναι υστερικη. Και τελικά πριν φερεις τα νουμερα, η εικασια μου επαληθεφθηκε (οτι το καπνισμα βλαπτει περισσοτερο απο ολες τις αιτιες μολυνσης τροφιμων και αερα). Οπότε ψαχνω να δω που στηριζεται το "υστερικο" της υποθεσης :hmm:


Σου ειπα...
Τελικα μου φαινεται οτι οντως ο καθενας μιλαει μονος του...Εκτος εαν δεν ξερουμε σε ποιο θεμα γραφουμε...

Δλδ απο ολα τα αιτια μολυνσης της ατμοσφαιρας που ανεφερα, οι οικογενειες που εχουν περισσοτερα αυτοκινητα ειναι το προβλημα ; Που μαλιστα τα αυτοκινητα αποτελουν σχετικα μικρο % της συνολικης μολυνσης του αερα ; Το οτι δε θα ειχαμε ΜΜΜ ή ρευμα, δεν το υπολογιζεις ; Το οτι δε θα ειχαμε τα περισσοτερα αγαθα, που για να παρασκευαστουν χρειαζονται εργοστασια που μολυνουν τον αερα, δεν μας δειχνει οτι εστω κι ετσι, κατι παιρνουμε, ενω με το τσιγαρο τιποτα σαν ανθρωποτητα ;

Ημουν σιγουρη οτι θα επαιρνες το παραδειγμα που εφερα και θα το εκανες σηριαλ...γι αυτο θα απαντησω στο μπολνταρισμενο μονο...
Το τσιγαρο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...το τι μου κανει εμενα, εσυ και κανενας αλλος, δεν μπορει να γνωριζει...απο τη στιγμη που δε θα δημιουργω προβλημα σε μη καπνιστες, αφου υπαρχει πλεον νομος, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...

Το τι προσφερει το τσιγαρο ειναι αρκετα μελετημενο και δεν ειναι αναγκη να καπνιζει καποιος για να το γνωριζει. Απο κει και περα, δεν υπαρχει συγκριση αφου το τσιγαρο βοηθαει απλα για το στρες της στιγμης. Νομιζω ολα τα υπολοιπα που μας προσφερουν οι υπολοιποι παραγοντες μολυνσης ειναι μακράν σημαντικοτερα. Και το "απο τη στιγμη που δε θα ενοχλει εμενα" θα το δουμε στην πραξη...μεχρι στιγμης μια χαρα ενοχλουνε αιωνες τωρα.


Δες πιο πανω...

Οντως τα ιδια λεμε. Πρεπει να επαναλαβουμε για 229293293938858495876895η φορα οτι οταν καποιος καπνιζει δε βλαπτει μονο τον εαυτο του και αρα μπορει να "επιβαλλει" αποδυναμωση της υγειας τριτου ή και θανατο ; Οταν λοιπον συμβαινει αυτο, χανει ο καπνιστης το δικαιωμα να καπνιζει εκτος εαν μπορει να εγγυηθει η μη επιβλαψη της υγειας τριτων. Δε ξερω εαν το εχετε καταλαβει αλλα το κανισμα ειναι αντισυνταγματικα παρανομο, και καπνιζετε χαριστικά τοσα χρονια...Και εξαλλου δε μιλησα για την επιλογη του καθενα στο πως θα πεθανει, απλά εφερα ενα παραδειγμα για να δειξω οτι εχουμε 2 αιτιες που μολυνουν την ατμοσφαιρα, αλλά η μια (τα καθε λογης εργοστασια που παραγουν τα παντα, απο χαρτι τιυαλετας, μεχρι ηλεκτρικη ενεργεια), ειναι περισσοτερο αναγκαιο κακο και κανουν κατι στη ζωη μας, ενω το τσιγαρο ειναι απλα μια απαισια συνηθεια που δε μας χρειαζεται.


Ρε συ Δημο, το νομο τον γνωριζεις?
Σε ικανοποιει ως μη καπνιστη?!
Επιμενω πως ο καθενας μιλαει μονος του...

Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που κανουν extreme sports αφενος το ευχαριστιουνται πολυ περισσοτερο, αφεταιρου, δεν βλαπτουν τον οργανισμο τους (και τους γυρω τους), απλως ρισκαρουν να πανε μια και εξω.
Αμα ειναι να αρχισουμε τις ακραιες υπερβολές, να πω κι εγω : ε για να μη πεθανουμε στα 80, ας αρχισουμε διάφορες καταχρησεις, γιατι μονο ετσι "γεμιζει" η ζωη μας....ή μηπως οχι ;...:hmm:

Προσπαθω να σου δειξω οτι κανεις μπορει να διαθεσει τον εαυτο του, οπως θελει, αφου δεν ενοχλει τους αλλους...


Ποιοι ειναι αυτοι οι μη καπνιστες που λυσσαξαν να μην υπαρχει καταστημα καπνιστη ; :confused: Εγω δεν προσεξα καποιον να ζηταει επιμονα κατι τετοιο. Παντως ο κατ οικον περιορισμος και ακομα καλυτερα η διακοπη του, θα ηταν μια χαρουλα. :D

Εαν τωρα η πρωτη προταση δεν ερχεται σε αντιθεση με τη δευτερη, τοτε εχω σοβαρο προβλημα με τα ελληνικα μου και την αντιληψη μου...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε συ Νερ, εγώ απλά θεωρώ αστείο το να συγκρίνεις τους θανάτους απο περιβαλλοντικά αίτια με τους θανάτους από τσιγάρο, αφενός γιατί είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι και αφορούν και ΜΗ καπνιστές και αφετέρου γιατί το κάπνισμα είναι κάτι που δεν βοηθά κάπου, όπως είπε κι ο Λόρυ. Και πως στην πραγματικότητα, απλώς ΔΕΝ συγκρίνονται και δεν αποτελούν επιχείρημα για την εξίσωση καπνίσματος και ..εργοστασίων ή ό,τι άλλο δημιουργεί περιβαλλοντική μόλυνση.
Αυτό λέω απλά τόση ώρα. Κι ο μόνος λόγος που επιμένω είναι γιατί κι εσύ επιμένεις να συγκρίνεις τα κατ' εμέ ασύγκριτα για να δικαιολογήσεις τα ..αδικαιολόγητα.
Κατά τα άλλα αν εφαρμοστεί, όπως είπα ήδη, ο νόμος θα είναι πολύ ικανοποιητικός, παρόλο που είμαι σίγουρη πως ΟΛΑ τα μαγαζιά κάτω των 70 τμ θα είναι καπνιστών. Ας είναι.. όπως είπε και η Ηρώ πιο πάνω, μάλλον δεν είναι και πάρα πολλά αυτά τα μαγαζιά.
Επίσης: εννοείται πως είναι δικαίωμα καθενός να καπνίζει όπου γουστάρει, αρκεί να μη με ενοχλεί και να μη μου παραβιάζει τα δικαιώματά μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λεπον, μου φαινεται οπως ειπα και στη Ντινα πιο πανω, οτι μιλαει ο καθενας μονος του...
Μιλαμε σε τοσα ποστ περι νομου και εαν θα επρεπε να υπαρχουν χωροι αποκλειστικα για καπνιστες και συνεχιζεις να μου λες οτι θα βλαπτουμε τους γυρω μας?!Ελεος...
Την παραγραφο που παρεθεσες την εγραψα για να αντικρουσω την συγκριση που εκανες με το ποτο. Οι νομοι περι καπνισματος τωρα ξεκινανε και θα δουμε πως και ποσο θα εφαρμοστουν.

Σου ειπα εγω οτι το καπνισμα δεν κανει ζημια?! Η ζημια που θα κανω εγω στον εαυτο μου, επειδη μπορει να γουσταρω να καπνιζω,ειναι δικο μου θεμα. Με το νομο πλεον, οι μη καπνιστες δε θα εχουν προβληματα με το παθητικο αναγκαστικο καπνισμα... Δεν εισαι ικανοποιημενος? Ελεος πια...
Οχι, αλλά προσπαθεις να απομακρυνεις το θεμα απο τη βλαβη του τσιγαρου αναφεροντας αλλες βραβερες πηγες, για να πεις τι ακριβως ;

Αντε παλι περι υστεριας... Μιλησα για την ακατανοητη εναντιωση σας απεναντι στην υπαρξη καταστηματων και για καπνιστες! Ειναι τωρα κατανοητο?!
Συνεχεια περι υστεριας θα μιλαμε μεχρι να αποδειξεις οτι ο χαρακτηρισμος σου εχει βαση. Και σου ξαναλεω : δειξε μου ΠΟΥ ειδες καποιον εδω μεσα να επιμενει υστερικα να μην υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες. Αφου πλεον ειδαμε οτι το επιχειρημα "μα και η μολυνση του περιβαλλοντος σκοτωνει" δεν στεκει, τουλαχιστον ας δουμε που ειδες την υστερια.

Ημουν σιγουρη οτι θα επαιρνες το παραδειγμα που εφερα και θα το εκανες σηριαλ...γι αυτο θα απαντησω στο μπολνταρισμενο μονο...
Σειριαλ επειδη απαντησα με 5 γραμμες σε κατι που δε στεκει και δε το αφησα να περασει ; Οτι πεις. Παντως αφου το ηξερες οτι θα το κανω, τοτε προφανως εκανες το συγκεκριμενο σχολιο σκοπιμα, οποτε μη παραπονεισαι και απο πανω..

Το τσιγαρο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...το τι μου κανει εμενα, εσυ και κανενας αλλος, δεν μπορει να γνωριζει...
Παμε παλι... : το τι κανει το τσιγαρο στον οργανισμο, πως δρα, γιατι εθιζει, τι προσφερει, τι βλαπτει κλπ, ειναι γνωστα. Δεν ειναι μαγικη καραμελα που στον εναν δρα ετσι και στον αλλον γιουβετσι. Σε ολους το ιδιο κανει απο αποψης βιοχημειας. Τωρα αν καποιος το θελει και για ψυχολογικους λογους (ιματζ, να δειχνει κουλ) τοτε αυτο ειναι εξτρα. Αλλα και οι ψυχολογικοι λογοι, οταν υπαρχουν ειναι σχεδον παντου οι ιδιοι. Παντως δεν υπαρχει καποια "μυστική" επιδραση του τσιγαρου σε κανεναν. We know. Deal with it.

απο τη στιγμη που δε θα δημιουργω προβλημα σε μη καπνιστες, αφου υπαρχει πλεον νομος, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...
Αυτη η στιγμη ομως ΘΑ ερθει. Και εδω μιλαμε για το τι ισχυει τωρα και το τι ισχυε παντα, καθως αυτα ειναι που εχουν δωσει το πατημα στους μη καπνιστες να λενε μια κουβεντα παραπανω (και λιγα λενε αλλα τελοσπαντων).

Ρε συ Δημο, το νομο τον γνωριζεις?
Σε ικανοποιει ως μη καπνιστη?!
Επιμενω πως ο καθενας μιλαει μονος του...
Εγω παραθετω το επιχειρημα μου στο γιατι η θεση σου "μα και η μολυνση της ατμοσφαιρας σκοτωνει" δε στεκει, ...και συ με ρωτας αλλα αντι αλλων, δλδ, αν με ικανοποιει ο νομος. Οντως ο καθενας μιλαει μονος του...
Ο νομος οσο τον διαβασα ειναι βημα προς την σωστη κατευθυνση, και το εχω ηδη πει αυτο δε χρειαζοταν να το ξαναγραψω. Και ειχα κιολας πως μενει να δουμε πως και κατα ποσο θα εφαρμοστει.

Προσπαθω να σου δειξω οτι κανεις μπορει να διαθεσει τον εαυτο του, οπως θελει, αφου δεν ενοχλει τους αλλους...
Δε χρειαζεται, ηταν αυτονοητο. Κι εγω προσπαθω να δειξω οτι αφενος το να πεθανει καποιος απο καρκινο στον πνευμονα απο τσιγαρο, 1. δεν συμβαινει χωρις να βλαπτει αλλους, εκτος αν μενει μονος του στο βουνο (οι νομοι για την απαγορευση και περιορισμο τσιγαρου αρχισαν τα τελευταια χρονια και μονο σε μερικα κρατη και παλι αφορουν κοινους κλειστους χωρους μονο, αρα παλι καπου θα βλαπτει αλλους, απλα λιγοτερο) 2.ειναι εκατομυρια φορες πιο ανουσιο και βλακωδες απο το να κανει τουλαχιστον ενα extreme sport.

Εαν τωρα η πρωτη προταση δεν ερχεται σε αντιθεση με τη δευτερη, τοτε εχω σοβαρο προβλημα με τα ελληνικα μου και την αντιληψη μου...
Πραγματι. Η 2η ηταν μεταξυ αστειου και σοβαρου. Φυσικα και θα ηθελα να πατησω ενα κουμπι και να εξαφανιζοταν το τσιγαρο απο τον πλανητη, δε θα με χαλουσε. Ουτε εμενα ουτε εκατομυρια αλλους. Οχι να εξαφανιστει απλως, να μην το εχει "αναγκη" κανενας. Αυτο απεχει ομως απο το να ζηταμε υστερικα να μην υπαρχουν καθολου μαγαζια καπνιστων.

Και ακομα και αυτο αν το ζητουν καποιοι, δεν μου κανει εντυπωση. Για τον απλο λογο που εχω πει απο τοτε που πρωτοακουστηκε το νεο μετρο : Ολοι μας εχουμε τις παρεες μας. Και χοντρικα οι μισοι καπνιζουν (ισως και παραπανω). Οι καπνιστες δε θα θελουν να βγουν χωρις να καπνιζουν ΜΕΣΑ στο σωρο διασκεδασης. Σε τι μαγαζι θα πανε ; Πρακτικα οι καπνιστες θα πιεζουν ψυχολογικα τους μη πανιστες να ερθουν μαζι τους. Αν αυτοι το ανεχτουν (οπως ανεχονται τοσα χρονια να καπνιζει ο αλλος διπλα οποτε θελει) θα πηγαινουν. Αν οχι, θα υπαρχει αμοιβαια πιεση. Και ειτε θα πηγαινουν μια στο καπνιστων μια στο μη, ειτε θα σπασουν παρεες.

Κι ολα αυτα, γιατι πρεπει ο εθισμενος να κανει την νομιμη τζουρα του, και δε μπορει να το αποχωριστει για 2-5 ωρες. Ουτε βεβαια να βγει μερικες φορες εξω να καπνισει γιατι θα νιωσει εθισμενος. Well i have news for you my smoking friend : εισαι εθισμενος, και το να νιωσεις ετσι ειναι ενα απο τα μειονεκτηματα του τσιγαρου. Απλα μεχρι πριν μερικα χρονια, η κοινωνια σε καλομαθαινε γιατι ειναι πολλα τα φραγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
τι ακριβως προσπαθεις να υποστηριξεις??

ολοι ειμαστε φορολογουμενοι πολιτες και ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας.

επισης να σε ενημερωσω οτι για την ασφαλεια υγειας που εχουμε, την εχουμε οσοι εργαζομαστε και για να την εχουμε το ικα, το δημοσιο και το καθε ασφαλιστικο ταμειο κραταει τα λεφτακια μας απο το μισθο μας.

ουσιαστικα, και ΛΙΓΑ προσφερει το κρατος στον τομεα της δημοσιας υγειας (και οχι μονο)

συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο και θα φαω τα λεφτα του κρατους και δε θα τους τα αφησω να τα φανε μονοι τους σε βιλες.

Ειπες οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας
Συμφωνω.
Ειπες συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο
Δεν σε συγχωρω για τον λογο οτι ενω ξερεις οτι θα αρρωστησεις δεν κανεις αυτο που πρεπει.Σαν να λες εχω γραμμενη την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ειπες οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας
Συμφωνω.
Ειπες συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο
Δεν σε συγχωρω για τον λογο οτι ενω ξερεις οτι θα αρρωστησεις δεν κανεις αυτο που πρεπει.Σαν να λες εχω γραμμενη την κοινωνια.


:stunned:

με κανεις και επαναλαμβανομαι...

δε μου κανει κανεις χαρη, αν νοσηλευτω σε δημοσιο νοσοκομειο...

τα χω ολα πληρωμενα απο τους φορους που πληρωνω στο κρατος και απο τα λεφτα που μου κραταει η ασφαλιση μου... και εφοσον πληρωνω αν θελω αυτοτραυματιζομαι κιολας(που λεει ο λογος) και νοσηλευομαι επιτηδες.

καταλαβε σε παρακαλω πολυ οτι αυτο που λες δεν εχει νοημα.

νομιζω ειμαι αρκετα ξεκαθαρη με την αιτιολογηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως το θέμα με τα χρήματα είναι λίγο απάτη. Αν βάλουμε στο ισοζύγιο τα χρήματα που κερδίζει το κράτος από τη φορολογία των τσιγάρων (οι φόροι είναι τεράστιοι!) και τα χρήματα τα οποία ξοδεύει για τη νοσηλεία των ασθενών που σχετίζονται με το κάπνισμα, νομίζω ότι η ζυγαριά κλίνει υπέρ του κράτους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διάβασα κάτι σωστό σε μία εφημερίδα εδώ: Ο νόμος αποκαλείται "απαγόρευση του παθητικού καπνίσματος". Δηλαδή η νομοθεσία, οι εστιάτορες και οι καπνιστές οφείλουν να προστατεύσουν όποιον δε θέλει να εμπλακεί με το κάπνισμα και κινδυνεύει από το παθητικό κάπνισμα, κοινώς.
Δεν ξέρω αν αυτό δίνει μία διαφορετική οπτική του θέματος για μερικούς, αλλά για μένα δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης στους καπνιστές, αλλά περιορισμών του πώς και πού και πότε κάνουν αυτό που τους αρέσει. Τόσο απλά.

Καπνίστε, αλλά χωρίς να στερείτε κάποιες ελευθερίες και υγιές περιβάλλον από τους άλλους. Οδηγήστε τη μηχανή, αλλά στο δρόμο κι όχι στα πεζοδρόμια, με όριο ταχύτητας κι όχι με 160 στο σοκάκι. Έτσι λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
[/SIZE][/FONT]

Kαποιοι εχουν αναγκαστικά μηχανη. Ειτε λογω οικονομικων, ειτε γιατι δε βολευει το αυτοκινητο.

Η διαφορά ειναι οτι νομοι για πχ την οδηγηση ή το αλκοολ κλπ, υπηρχαν παντα. Για το καπνισμα που σκοτωνει δεκαετιες τωρα, οχι μονο δεν υπηρχαν, αλλά καλομαθε ο καπνιστης και τσιναει τωρα που σφιγγουν τα πραματα (που ερχονται στα ισα τους δλδ).

Με τις παρεες σκεφτηκατε τι θα γινεται ;

Το πως ακριβως "τσιναει" δεν καταλαβα...Ναι οκ, δε μας πολυαρεσει που δε θα μπορουμε να κανπιζουμε σε ολα τα μερη και θα πρεπει να συμβιβαστουμε, αλλα ειναι δικαιος ο νομος.-

Ναι αμε σκεφτηκαμε...ο καθενας θα επιλεγει αυτο που τον ευχαριστει...
Αλλωστε ουσα καπνιστρια, εχει τυχει να μην μπορω να καπνισω σε σπιτια, οπου ζουν μικρα παιδια, αλλα παρολαυτα να πηγαινω. Βεβαια η συχνοτητα επισκεψης σε αυτα τα σπιτια ειναι σαφως πολυ μικροτερη απο αλλα, οπου μπορω ελευθερα να καπνισω, οταν και εαν το θελησω...

Ενιγουει, δε χρειαζεται να αγχεσαι...
Ο καθενας θα αποφασιζει για τον εαυτο του και ολοι θα ειναι ευτυχισμενοι. Εαν δε θα μπορεσεις να τα βρεις με την παρεα σου, τοτε η τελευταια ειναι προβληματικη...
Αυτο που φανταζομαι πως θα γινει ειναι οτι καποιες φορες θα συμβιβαζονται οι μεν και καποιες αλλες οι δε, εαν προκειται για παρεες που εχουν και καπνιστες και μη καπνιστες... Καλη θεληση να υπαρχει και λυσεις βρισκονται...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Με τις παρεες σκεφτηκατε τι θα γινεται ;

Χαμόοοοοοοοοςςςς .... :P:P:P:P

Τα τραπέζια που θα έχουν τη μεγαλύτερη πέραση, θα είναι αυτά που θα είναι δίπλα σε τζαμαρίες ανοιχτές, ώστε οι μισοί να κάθονται μέσα στο μαγαζί (μη καπνιστές) και οι μισοί έξω από το μαγαζί (μη καπνιστές)

Να πω κάτι και πέρα από την πλάκα; Χωρίς παρεξήγηση μη καπνιστές ... εγώ καπνίζω βέβαια, αλλά κατανοώ ότι όσοι δεν καπνίζετε ενοχλείστε από τον καπνό μου. Όμως ρε παιδιά ... παρατηρώ ένα τρομερό ξεσπάθωμα των μη καπνιστών (ίσως είναι η δική μου ιδέα... δεν ξέρω) που έχει φτάσει στα όρια της υστερίας σε μερικούς, που υπερασπίζονται τρελά την -κατά γενική ομολογία - σωστή θέση, ότι ο μη καπνιστής καταπιεζόταν μέχρι τώρα και είναι κακό, κλπ.....
Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.
Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;
Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό... αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!
Έχουμε δικαίωμα να έχουμε μαγαζιά καπνιστών, γιατί κάποιοι από μας όταν έχουν τις καλές τους ή τις κακές τους, θέλουν να κάνουν ένα τσιγαράκι με το ποτό τους! Αν είναι τόσο κακό απαγορεύστε την κυκλοφορία των τσιγάρων να τελειώνουμε. Από τη στιγμή που πωλούνται ελεύθερα και φορολογούμαστε, έχουμε δικαίωμα να έχουμε χώρους διασκέδασης που δεν θα θυμίζουν το κελί του Dr. Hannibal όπου θα καπνίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα τραπέζια που θα έχουν τη μεγαλύτερη πέραση, θα είναι αυτά που θα είναι δίπλα σε τζαμαρίες ανοιχτές, ώστε οι μισοί να κάθονται μέσα στο μαγαζί (μη καπνιστές) και οι μισοί έξω από το μαγαζί (μη καπνιστές)
Υποτιθεται οι χωροι θα ειναι πληρως διαχωρισμενοι, οπότε ;

Όμως ρε παιδιά ... παρατηρώ ένα τρομερό ξεσπάθωμα των μη καπνιστών (ίσως είναι η δική μου ιδέα... δεν ξέρω) που έχει φτάσει στα όρια της υστερίας σε μερικούς, που υπερασπίζονται τρελά την -κατά γενική ομολογία - σωστή θέση, ότι ο μη καπνιστής καταπιεζόταν μέχρι τώρα και είναι κακό, κλπ.....
Την παρατηρησες εδω μεσα την υστερια αυτη ; Γιατι εγω δεν ειδα κατι. Και γιατι σε εκπλησει το ξεσπαθωμα ; Τοσα χρονια υπομονης και ανεκτικοτητας και υποβαθμισης της υγειας του κανει ο καπνιστης. Απολυτα δικαιολογημενο το ξεσπαθωμα.

Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Να "καταλαβουμε τους καπνιστες που αντιδρουν" ; Τι να καταλαβουμε δλδ ; Οτι επειδη καλομαθαν εις βαρος αλλων τοσα χρονια, τωρα θα κανουν τον Ξανθοπουλο ; Ο καπνιστης δεν καταπιεζεται. Καταπιεση υφισταται οχι απλα οταν "δε κανουμε οτι γουσταρουμε". Υπαρχουν κανονες. Εαν βλαπτουμε καποιον για το κεφι μας, τοτε οταν μας περιορισουν, μονο για καταπιεση και ρατσισμο δε πρεπει να μιλαμε.

Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;
Ακυρη ερωτηση-επιχειρημα. Δλδ ετσι για πλακα θα υπαρχει ξεχωριστος χωρος για καποιους ; Οχι. Υπαρχει λογος. Βλα-πτε-τε τους γυρω σας! Τι να κανουμε τωρα ! Μακαρι να εβλαπτε μονο τον χρηστη! Ξερετε τι κανει ομως και αδιαφορειτε για τους αλλους. Θα υποστειτε τις συνεπειες.

Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό...
Μη το λες. Εχω συναντησει πολλους που αμφισβητουν τις ερευνες, ή εστω κοροιδευουν τον εαυτο τους. Παντως στη θεση σας, εαν γνωριζα πραγματικα και ειχα συνειδητοποιησει τις συνεπειες, θα ελεγα και αευχαριστω που δε το απαγορευουν τελειως. Για τοσες συνεπειες μιλαμε...

αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!
Δε νομιζω οτι σας συμπεριφερεται ετσι η πλειοψηφια. Αν ισχυε αυτο, θα χαν μπει νομοι πολλα χρονια πριν. Υπαρχει εντονη πιεση ομως, γιατι το καπνισμα ειναι χειροτερο απο τα βαρια ναρκωτικα αν το δεις πιο σφαιρικα. Και ειναι κατι που οχι μονο βλαπτει ανεξελεκτα (τουλαχιστον αν παιρνει ο διπλα σου κοκα, δε παθαινεις εσυ κατι), αλλά υπαρχει και αλαζονεια απο την πλειοψηφια των καπνιστων για το θεμα, που εξοργιζει ακομα περισσοτερο τους μη. Και αν θελεις να γινουμε και τελειως ψυχροι και συναισθηματικα ουδετεροι...ναι ο καπνιστης ειναι εθισμενος. Λογικο ειναι να του συμπεριφερονται και σαν "μιασμα". Γιατι δεν ειναι καν ανημπορος (οπως πχ ο λεπρος) να το σταματησει, και ταυτοχρονα και βλαπτει αλλους, αλλά και το κανει και με επαρση/αδιαφορια. Ολα εξηγουνται.

Έχουμε δικαίωμα να έχουμε μαγαζιά καπνιστών, γιατί κάποιοι από μας όταν έχουν τις καλές τους ή τις κακές τους, θέλουν να κάνουν ένα τσιγαράκι με το ποτό τους! Αν είναι τόσο κακό απαγορεύστε την κυκλοφορία των τσιγάρων να τελειώνουμε. Από τη στιγμή που πωλούνται ελεύθερα και φορολογούμαστε, έχουμε δικαίωμα να έχουμε χώρους διασκέδασης που δεν θα θυμίζουν το κελί του Dr. Hannibal όπου θα καπνίζουμε.
Δλδ οτι φορολογειται , ειναι απαραιτητα και υγειινο ; Ναι, ο λογικος ανθρωπος αν δεν ηταν το εμποριο στη μεση, θα το απαγορευε τελειως το τσιγαρο. Τωρα επειδη φορολογειται το τσιγαρο, σημαινει οτι πρεπει να μην ελεγχεται ο χωρος οπου θα γινεται ; Τι εννοεις "οι χωροι διασκεδασης να μη θυμιζουν κελι του Χανιμπαλ" ; Δλδ προτεινεις και τα μαγαζια ανω των 70 τετραγωνικων, να ειναι ειτε αμιγως καπνιστων ειτε μη-καπνιστων ; Γιατι αν οχι, τοτε πως φανταζεσαι να χωριζεται ο χωρος διασκεδασης δλδ ; Με φυτα και νοητες γραμμες (οπως τωρα) ; Ή αδιαφανες διαχωρισμο θα εχει (τοιχο), ή διαφανές (τζαμια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και κατι αλλο

Και εγω καπνιζα και μαλιστα παρα πολυ αλλα ευτυχως απαλλαχτηκα απο την αηδια και δεν χρειαζοτανε να μου
το πει ο γιατρος.Αν ειναι δυνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και κατι αλλο

Και εγω καπνιζα και μαλιστα παρα πολυ αλλα ευτυχως απαλλαχτηκα απο την αηδια και δεν χρειαζοτανε να μου
το πει ο γιατρος.Αν ειναι δυνατον...


που ακριβως ειναι το προβλημα σου οσον αφορα το τσιγαρο δε μπορω να καταλαβω!(εκτος του οτι σου τρωμε τα λεφτα οταν αρρωσταινουμε.)
σου ειπαμε εμεις οτι εχουμε προβλημα που μας κανει κακο? ζητησαμε τη βοηθεια σου?
αυτο λεω και γω. αν ειναι δυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.

Αυτο που φανταζομαι πως θα γινει ειναι οτι καποιες φορες θα συμβιβαζονται οι μεν και καποιες αλλες οι δε, εαν προκειται για παρεες που εχουν και καπνιστες και μη καπνιστες... Καλη θεληση να υπαρχει και λυσεις βρισκονται...

Βρε Neraida, καλη θεληση ως προς τι να υπαρχει απο την πλευρα μου (ως η καπνιστης μιλαω) ; Να δεχτω για χαριν της παρεας οχι απλα να βρισκομαι σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν καποιοι (το οποιο εκτος απο ενδεχομενα σοβαρα προβληματα υγειας, μου προκαλει παντα πονοκεφαλο, και οταν εχει πολυ καπνο και τσουξιμο στα ματια και ερεθισμο στο λαιμο), αλλα σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν ολοι; Γιατι με το νεο νομο για να "συμβιβαστεις" ή θα πρεπει να πας σε μαγαζι καπνιστων, ή σε χωρο καπνιστων σε μεικτο μαγαζι. Εσυ βλεπεις περιθωρια "καλης θελησης" απο την πλευρα ενος μη καπνιστη; Να βαλει δηλαδη την υγεια του κατω απο την παρεα του, γιατι η δευτερη επιμενει να συνεχιζει εναν εθισμο αδιαφορωντας για την υγεια του;

Δηλαδη, με την ιδια λογικη, θα πρεπει να υπαρχει και καλη θεληση απο την πλευρα σου αν ενας φιλος σου που πινει, σε αναγκαζει να σε γυριζει αυτος σπιτι σου (με αυτον οδηγο). Επειδη δηλαδη αυτος αποφασισε οτι πρεπει να συνδυασει την εξοδο του με το ποτο, πρεπει εσυ να δεχθεις να βαλεις την υγεια σου σε κινδυνο. Σου φαινεται λογικο;

Και αντί λοιπόν ως τόσα χρόνια καταπιεζόμενοι να καταλάβετε και τους καπνιστές που αντιδρούν, έχει υπάρξει αυτό το ξεσπάθωμα ότι "τι καλά που θα είμαστε" ... Το ότι θα καταπιέζονται οι καπνιστές δε μας ενδιαφέρει. Εν ολίγοις εμείς να μην καταπιεζόμαστε και δεν τρέχει μια.

Εμ...ενηλικος ανθρωπος εισαι. Αν αποφασισες να κανεις κατι, καντο. Αλλα το να θες να το κανεις εις βαρος μου και να μην στο επιτρεπει ο νομος, δεν ειναι καταπιεση, ειναι κοινη λογικη στα πλαισια ενος ευνομουμενου κρατους. Αν δεν το καταλαβαινεις...

Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;

Μα εσεις επιλεγετε να εχετε μια συνηθεια που προκαλει κακο στους αλλους. Ειναι ρατσιστικο να σας απαγορευουν να κανετε κακο στους υπολοιπους που δεν την εχουν; Μα τι αλλο θα ακουσουμε πια;;;!

Έχουμε δικαίωμα να έχουμε μαγαζιά καπνιστών, γιατί κάποιοι από μας όταν έχουν τις καλές τους ή τις κακές τους, θέλουν να κάνουν ένα τσιγαράκι με το ποτό τους! Αν είναι τόσο κακό απαγορεύστε την κυκλοφορία των τσιγάρων να τελειώνουμε. Από τη στιγμή που πωλούνται ελεύθερα και φορολογούμαστε, έχουμε δικαίωμα να έχουμε χώρους διασκέδασης που δεν θα θυμίζουν το κελί του Dr. Hannibal όπου θα καπνίζουμε.

Πολυ σωστα. Αρα αν απαγορευονταν εντελως το τσιγαρο, κανεις δεν θα παραπονουνταν, ουτε θα μιλουσαν για φασισμο, απαγορευση να κανει ο καθενας ο,τι θελει με το σωμα του, κτλ. Ε;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε Neraida, καλη θεληση ως προς τι να υπαρχει απο την πλευρα μου (ως η καπνιστης μιλαω) ; Να δεχτω για χαριν της παρεας οχι απλα να βρισκομαι σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν καποιοι (το οποιο εκτος απο ενδεχομενα σοβαρα προβληματα υγειας, μου προκαλει παντα πονοκεφαλο, και οταν εχει πολυ καπνο και τσουξιμο στα ματια και ερεθισμο στο λαιμο), αλλα σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν ολοι; Γιατι με το νεο νομο για να "συμβιβαστεις" ή θα πρεπει να πας σε μαγαζι καπνιστων, ή σε χωρο καπνιστων σε μεικτο μαγαζι. Εσυ βλεπεις περιθωρια "καλης θελησης" απο την πλευρα ενος μη καπνιστη; Να βαλει δηλαδη την υγεια του κατω απο την παρεα του, γιατι η δευτερη επιμενει να συνεχιζει εναν εθισμο αδιαφορωντας για την υγεια του;

Με αυτο τωρα τι ακριβως ζητας?
Να επιλυσω εγω τα προβληματα σχεσεων αναμεσα σε ολες τις μικτες (καπνιστων και μη) παρεες?
Εαν εσυ εχεις φιλους καπνιστες, που θα θελουν να πανε σε ενα μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα καθαρα του τι θα κανεις...Βρειτε τα.
Εαν ειναι προσωπικη η ερωτηση σου, τοτε να σου πω, πως κατα κυριο λογο στις εξοδους μου θα πηγαινω σε μαγαζια, οπου θα εχω το ελευθερο να καπνισω, αλλα θα τυχει κιολας να παω και σε αλλα ειτε λογω διαθεσης αλλαγης ειτε γιατι φιλοι μου μη καπνιστες το θελουν.
Θεμα επιλογων και σχεσεων ειναι.
Διοτι και καθολικη να ηταν η απαγορευση, δεν υπηρχε περιπτωση να διασκεδαζω μονιμως σε χωρους οπου δε θα μπορουσα να καπνιζω...
Το τι θα κανετε με τις παρεες σας, δικο σας και δικο τους θεμα, δε θα απολογηθω εγω για ολες τις ανα την Ελλαδα παρεες.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ok..... εντάξει. Το πήραμε το μήνυμα. Πετάξτε μας στην πυρά που καπνίζουμε. Ακόμα καλύτερα περιορίστε μας στα σπίτια μας, μια και είμαστε τα μιάσματα της κοινωνίας και φταίει για όλα τα δεινά του κόσμου το τσιγάρο.
Ας βγαίνουν οι μη καπνιστές μόνοι τους ... μια και αυτοί είναι οι υγιείς και εμείς οι άλλοι οι "άρρωστοι".
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναγκάσετε να φοράμε και ένα ειδικό περιβραχιόνιο, όπως έκαναν στη ναζιστική Γερμανία.


Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι. Όλοι εσείς που χτυπιέστε για τη ζημιά που κάνει το τσιγάρο στους γύρω σας, κινητό έχετε; Το χρησιμοποιείτε μέσα σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς; Φαντάζομαι πως ναι ... όλοι το κάνουν άλλωστε. Αλλά εκεί δε μιλάει κανείς για τα εγκεφαλικά κύτταρα των γύρω σας που τηγανίζονται από τον κλωβό που δημιουργείται. Στις καφετέριες που τώρα θα είναι καθαρές από τον καπνό, όταν θα μιλάνε γύρω σας 2-3 στα κινητά, θα απαιτήσετε να το κλείσουν ή όχι; Αλλά εκεί δεν έχει σημασία ... γιατί την ζημιά δεν την παίρνεις χαμπάρι, όπως με τον καπνό.

Δεν θέλω να υπερασπιστώ το τσιγάρο, διότι δεν είμαι τόσο χαζή ώστε να μη βλέπω τα αρνητικά του. Απλά θεωρώ ότι χτυπιέστε πολύ για κάτι που σας ενοχλεί, επειδή δεν το κάνετε εσείς. Και μας επιτίθεστε όταν λέμε, ότι θέλουμε να υπάρχει χώρος που θα καπνίζουμε, λέγοντας ότι είμαστε άρρωστοι ή ότι είμαστε "εγκληματίες" γιατί βλάπτουμε τους άλλους. Και σας λέω το πολύ απλό, όποιος έχει κινητό είναι εγκληματίας ... και μη μου πείτε ότι είναι ανάγκη ... διότι ζούσαμε και χωρίς αυτά!
Αν όμως πάει κανείς να τα απαγορεύσει, θα γίνει χαμός! Και το ξέρετε όλοι ... εδώ την ανωνυμία των καρτοκινητών πάνε να άρουν και κάποιοι από εσάς υπεραμύνεστε ότι αυτό είναι ενάντια στην ελευθερία των πολιτών. Εδώ προφανώς βλέπετε καταπίεση ... ακόμα κι όταν ξέρετε ότι κάποιοι τα χρησιμοποιούν κακόβουλα, είτε για διακίνηση ναρκωτικών, είτε για πορνεία, είτε για τρομοκρατία, είτε για να παρενοχλήσουν κάποιον ... εκεί όμως έχουμε άλλα μέτρα και σταθμά.

Δε λέω ότι το ένα κακό δεν πρέπει να αλλάξει, επειδή υπάρχει ένα άλλο. Μην τρελαθούμε ... απλά προσέξτε λίγο πως μας χαρακτηρίζετε και αναλογιστείτε τι θα κάνατε εσείς αν σας απαγόρευαν κάτι που έχετε συνηθίσει. Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top