[split] Άρση ανωνυμίας καρτοκινητών

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
στη Γερμανια ,στην περισσοτερη Ευρωπη και ..στην Αλβανια υπαρχουν ονοματα για καρτοκινητα...εμεις τι το παιζουμε...?
Σημασια εχει ποσα κρατη το υοθετουν, ή αν εχει νοημα, βαση, λογική και αγνους σκοπους ;

οποτε ας αφησουμε τις δικαιολογιες(σαν το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους..)..το μετρο ειναι σωστο..δεν μπορουμε να λεμε οτι ποσο καφροι ειμαστε και ποσο ευρωπαιοι θελουμε να ειμαστε και να αντιδρουμε σε τετοια...ποιον κοροιδευουμε?:whistle:
Νομιζω ειναι αυτονοητο πως οταν ενας νοημων ανθρωπος λεει να ειμαστε "πιο Ευρωπαιοι", αναφερεται στα θετικα που εχουν. Οχι να κανουμε οτιδηποτε κανουν. Μη ξεχνας οτι οι ΗΠΑ ειναι παιδι της Ευρωπης με ο'τι αυτο συνεπαγεται. Εαν παντως γνωριζεις που πραγματικα θα ωφελησει το μετρο, θα ηθελα να ακουσω.

Ούτε εγώ νιώθω ότι θυσιάζω κάτι.
Είναι κινητό, είναι μία υπηρεσία, ένα εργαλείο. Γιατί να είναι ανώνυμο; Μπορεί οι δικαιολογίες να χάσκουν, αλλά η ανωνυμία στην τηλεφωνία δεν έχει κάποια εξήγηση.
Ενω το φακελωμα με καθε μεσο/τροπο ειναι αγνο ; Μεχρι τωρα που ηταν ετσι δλδ, μας πειραξε κανενας; Ειχε η ζωη μας προβλημα ;

Δεν πιστεύω στη συνωμοσιολογία. Και στην τελική, όποιος έχει παρενοχληθεί έστω μία φορά από άγνωστο, ξέρει πώς είναι.
Αλλά δεν είναι αυτός ο άξονας του θέματος, αλλά το ότι όταν σου παρέχεται μία υπηρεσία, κάτι δίνεις κι εσύ. Δεν είναι ανάγκη να είσαι φακελωμένος, αλλά γιατί να μην αντιστοιχεί το κινητό σε ένα όνομα; Αυτό το "παίρνω μία τσίχλα και ένα καρτοκινητό από το περίπτερο" είναι ... παράξενο.
Δεν προκειται περι συνωμοσιολογιας. Το οτι αυξανεται ο τροπος ελεγχου του που παμε τι κανουμε, τι ψωνιζουμε, κλπ, ειναι γεγονος, ειτε το αντιλαμβανονται ολοι ειτε οχι. Και απλα επαληθευουν καποιους που τοτε τους ελεγαν συνωμοσιολογους. Τωρα τους λενε προφητες. Το ολο θεμα καταληγει στο who watches the watchers, αν με πιανεις.

Ναι, βρε Βασίλη μου, αλλά ζούμε και σε μία εποχή με πολύ περισσότερες υπηρεσίες. Παλιά έπαιρνες τηλέφωνο από το περίπτερο ή από το γείτονα. Τώρα έχεις ίντερνετ, σκάιπ, κινητό, σταθερό, τσατ, Φέησμπουκ, μαϊσπέις, χάιφάιβ, τουίτερ... Λογικό δεν είναι να εκφράζεται η έννοια των αρμοδίων για κάποια καταχώρηση ονοματική των βασικών υπηρεσιών; Δεν είναι ότι αυξήθηκε ποσοσταία ο έλεγχος.
Καταρχην ολα αυτα, τα εχει ενα μερος του πλυθισμου (μειονοτητα μαλιστα). Αλλα οκ το δεχομαι. Αυξηθηκαν οι υπηρεσιες. Το θεμα ειναι αν υπαρχει πραγματικη αναγκη για να σε ελεγχουν μεσω ολων αυτων.

======================================================

Στο θεμα με τον ασθενη που δε τον δεχοταν κανείς : αισχος. Και οι συγγενεις δε το χειριστηκαν με τον πιο ωεφλιμο τροπο βεβαια, αλλά απαραδεκτοι ολοι τους. δουλευουν τον κοσμο. Καλο θα ταν απο την 2η πορτα να ειχαν παρει καναλια. Ή τουλαχιστον να ειχαν απειλησει γιαυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Με ενοχλει η ονοματοποιηση των καρτοκινητων.

Οχι γιατι εχω κατι να κρυψω,αλλα επιθυμω - στο βαθμο που μπορω - να μην ανιχνεύομαι απο το φακελλωτικό συστημα. Θελω να εχω μια ψευδαίσθηση ελευθεριας - οση μπορω τουλαχιστον.
Φακελλωμενος ειμαι ουτως ή αλλως με την συνδεση που εχω.

Καταληκτική ημερομηνια θα ειναι το 2010.

Αυτο που θα καταφερουν ειναι να με κανουν να στραφω σε international καρτοκινητα (με νουμερο ξενο),τα οποια λειτουργουν με περιαγωγη στα δικα μας δικτυα και στα οποια δεν εφαρμοζεται ονοματικοποιηση....

Οχι επαναλαμβανω γιατι εχω κατι να κρυψω,μα για μια στοιχειωδη ψευδαισθηση ελευθεριας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ενω το φακελωμα με καθε μεσο/τροπο ειναι αγνο ; Μεχρι τωρα που ηταν ετσι δλδ, μας πειραξε κανενας; Ειχε η ζωη μας προβλημα ;

Λόρυ σόρυ άλλα εμένα με πείραζε να δέχομαι απειλητικά μηνύματα στο κινητό μου από ένα κινητό που δεν ήξερα και δεν μπορούσα να βρω σε ποιόν ανήκε, μόνο και μόνο επειδή ήταν καρτοκινητό και ο τύπος/τύπισσα το έκλεινε αφού έστελνε το μηνυματάκι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Θα ήθελα να δω χειροπιαστές αποδείξεις για τη μείωση της εγκληματικότητας και αύξηση του αισθήματος της ασφάλειας στους πολίτες χωρών που έχουν λάβει τα περιβόητα μέτρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η ασφάλεια δεν είναι παρά το ΠΡΟΣΧΗΜΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ενω το φακελωμα με καθε μεσο/τροπο ειναι αγνο ; Μεχρι τωρα που ηταν ετσι δλδ, μας πειραξε κανενας; Ειχε η ζωη μας προβλημα ;

Δεν προκειται περι συνωμοσιολογιας. Το οτι αυξανεται ο τροπος ελεγχου του που παμε τι κανουμε, τι ψωνιζουμε, κλπ, ειναι γεγονος, ειτε το αντιλαμβανονται ολοι ειτε οχι. Και απλα επαληθευουν καποιους που τοτε τους ελεγαν συνωμοσιολογους. Τωρα τους λενε προφητες. Το ολο θεμα καταληγει στο who watches the watchers, αν με πιανεις.

Καταρχην ολα αυτα, τα εχει ενα μερος του πλυθισμου (μειονοτητα μαλιστα). Αλλα οκ το δεχομαι. Αυξηθηκαν οι υπηρεσιες. Το θεμα ειναι αν υπαρχει πραγματικη αναγκη για να σε ελεγχουν μεσω ολων αυτων.
1. Η ζωή μας δεν είναι "όπως μέχρι τώρα", αλλά αλλάζει διαρκώς. Παλιά δεν είχαμε κινητά, μετά είχαν λίγοι, πλέον όλοι μπορούν να έχουν 2ο και 3ο νούμερο δώρο με μία σοκολάτα στο περίπτερο.

2. "Για να σε ελέγχουν"; Τι εννοείς; Η Στάζι; Ναι, υπήρξε κι αυτό. Παλιά όντως υπήρχε παρακολούθηση.
Γιατί μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα, παλιότερα είχαμε λιγότερα μέσα, λιγότερες δυνατότητες. Το να πάρεις τηλέφωνο ήταν δύσκολο, το να κλείσεις εισητήριο επίσης.

Επιμένω, μην τσουβαλιάζετε την ανούσια ανωνυμία του καρτοκινητού με την παρακολούθηση (αν υπάρχει).

Θα ήθελα να δω χειροπιαστές αποδείξεις για τη μείωση της εγκληματικότητας και αύξηση του αισθήματος της ασφάλειας στους πολίτες χωρών που έχουν λάβει τα περιβόητα μέτρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η ασφάλεια δεν είναι παρά το ΠΡΟΣΧΗΜΑ.
Το να είναι επώνυμος ο λογαριασμός κινητών είναι πρόσχημα για να.......... ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το να είναι επώνυμος ο λογαριασμός κινητών είναι πρόσχημα για να.......... ;;;

Ναι, νομίζω ότι εδώ ακριβώς έγκειται το επιχειρηματολογικό μου σφάλμα. Δεν μπορώ να αντιληφθώ το παρόν μέτρο σαν μεμονωμένο αλλά το εντάσσω σε ένα ευρύτερο πλαίσιο κατασταλτικών πρωτοβουλιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόρυ σόρυ άλλα εμένα με πείραζε να δέχομαι απειλητικά μηνύματα στο κινητό μου από ένα κινητό που δεν ήξερα και δεν μπορούσα να βρω σε ποιόν ανήκε, μόνο και μόνο επειδή ήταν καρτοκινητό και ο τύπος/τύπισσα το έκλεινε αφού έστελνε το μηνυματάκι του.
Αν δεχεσαι συχνα απειλητικα μυνηματα στο κινητο, τοτε μαλλον κατι λαθος κανεις σε ποιο σημαντικα πραγματα. Και κατι αλλο : τωρα δλδ θα ξερεις ποιος σε πηρε ; Δε θα πρπει να κανεις καταγγελεια ; Ε και τωρα δε ξερει στοιχεια ο παροχεας αν χρειαστει ; Και τιποτα να μην ξερει για καποιο νουμερο, μπορει να μαθει ευκολα. Του το μπλοκαρει και οταν αυτος ρωτησει τι συνεβη του παιρνει στοιχεια.

1. Η ζωή μας δεν είναι "όπως μέχρι τώρα", αλλά αλλάζει διαρκώς. Παλιά δεν είχαμε κινητά, μετά είχαν λίγοι, πλέον όλοι μπορούν να έχουν 2ο και 3ο νούμερο δώρο με μία σοκολάτα στο περίπτερο.
Το "οπως μεχρι τωρα" αναφεροταν στο "πριν το νεο νομο". Τι αλλαξε ΤΩΡΑ στη ζωη μας λοιπον, που ο νεος νομος ειναι αναγκαιος ;

2. "Για να σε ελέγχουν"; Τι εννοείς; Η Στάζι; Ναι, υπήρξε κι αυτό. Παλιά όντως υπήρχε παρακολούθηση.
Βασικα η σημερινη παρακολουθηση δεν ηταν ποτε μεγαλυτερη. Και συνεχως αυξανεται. Και ειναι καθηκον και ωφελος μας, να αντιστεκομαστε σ'αυτο οσο μπορουμε. Ακομα και αν κατι ειναι σχετικα ακακο, αν δεν ωφελει σε κατι, καλυτερα να βλεπουν οτι ο κοσμος δε δεχεται οτι να ναι ευκολα. Εχουμε αποβλακωθει ηδη αρκετα και εχουμε ηδη δεχθει αρκετα.

Το να είναι επώνυμος ο λογαριασμός κινητών είναι πρόσχημα για να.......... ;;;
Αναποδα το πας. Τα πραγματα ειναι "ετσι". Και ερχεται ενας νομος και λεει "οχι, θα γινουν αλλιως". Οφειλει να στηριξει τους λογους για την αλλαγη. Οχι να ζητησει τους υπολοιπους να ψαχνουν για ποιους λογους ειναι προσχημα ή οχι, προκειμενου να εδραιωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν δεχεσαι συχνα απειλητικα μυνηματα στο κινητο, τοτε μαλλον κατι λαθος κανεις σε ποιο σημαντικα πραγματα. Και κατι αλλο : τωρα δλδ θα ξερεις ποιος σε πηρε ; Δε θα πρπει να κανεις καταγγελεια ; Ε και τωρα δε ξερει στοιχεια ο παροχεας αν χρειαστει ; Και τιποτα να μην ξερει για καποιο νουμερο, μπορει να μαθει ευκολα. Του το μπλοκαρει και οταν αυτος ρωτησει τι συνεβη του παιρνει στοιχεια.

Το "οπως μεχρι τωρα" αναφεροταν στο "πριν το νεο νομο". Τι αλλαξε ΤΩΡΑ στη ζωη μας λοιπον, που ο νεος νομος ειναι αναγκαιος ;

Βασικα η σημερινη παρακολουθηση δεν ηταν ποτε μεγαλυτερη. Και συνεχως αυξανεται. Και ειναι καθηκον και ωφελος μας, να αντιστεκομαστε σ'αυτο οσο μπορουμε. Ακομα και αν κατι ειναι σχετικα ακακο, αν δεν ωφελει σε κατι, καλυτερα να βλεπουν οτι ο κοσμος δε δεχεται οτι να ναι ευκολα. Εχουμε αποβλακωθει ηδη αρκετα και εχουμε ηδη δεχθει αρκετα.

Αναποδα το πας. Τα πραγματα ειναι "ετσι". Και ερχεται ενας νομος και λεει "οχι, θα γινουν αλλιως". Οφειλει να στηριξει τους λογους για την αλλαγη. Οχι να ζητησει τους υπολοιπους να ψαχνουν για ποιους λογους ειναι προσχημα ή οχι, προκειμενου να εδραιωθει.

1. ΔΕΝ το μπλοκάρουν έτσι απλά, μπιλίβ μι... Άσε που αν τίθεται θέμα του να πρέπει να βρουν ποιος είναι πίσω από κάποιο νούμερο, τι βοηθάει το να το μπλοκάρουν;;;
2. Δες παρακάτω, το άρθρο.
3. I'm sorry, αλλά αρνούμαι να τσουβαλιάσω όλη την οργή και την πανικολαγνεία αλά "μας παρακολουθούν" με το πολύ συγκεκριμένο γεγονός ότι το να μην έχει οποιοσδήποτε ανήλικος, παράνομος, εγκληματίας, απλά οποιοσδήποτε ένα τυχαίο νούμερο ΘΑ έχει κάποια ωφέλη.
4. Να και οι λόγοι λοιπόν:
Τέλος από τον Ιούλιο για 13.500.000 ανώνυμα καρτοκινητά τηλέφωνα που υπάρχουν στη χώρα μας. Με διαδικασίες εξπρές η κυβέρνηση προχωρά στην πλήρη αλλαγή του συστήματος της κινητής τηλεφωνίας με δύο στόχους: Ο πρώτος- όπως υποστηρίζουν κορυφαία κυβερνητικά στελέχη- είναι να περιοριστεί η μεγάλη εγκληματικότητα, και ο δεύτερος να προστατευθούν οι πολίτες από εκβιασμούς, απειλές και κακόβουλες φάρσες.

Η κυβέρνηση οδηγήθηκε σ΄ αυτήν την απόφαση μετά τις αλλεπάλληλες αποτυχίες των διωκτικών αρχών να εντοπίσουν τα ίχνη μελών τρομοκρατικών οργανώσεων, τους απαγωγείς του Περικλή Παναγόπουλου, καθώς και άλλους κοινούς εγκληματίες οι οποίοι χρησιμοποιούσαν καρτοκινητά στις συνεννοήσεις τους. Παράλληλα, πληθαίνουν καθημερινά οι καταγγελίες για εκβιασμούς απλών πολιτών οι οποίοι δέχονται απειλητικά μηνύματα από αγνώστους.

Με εντολή του Πρωθυπουργού ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών κ. Ευρ. Στυλιανίδης πήγε στις Βρυξέλλες και μίλησε με τους αρμοδίους στην Κομισιόν ενώ επικοινώνησε και με τους συναδέλφους του στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, οι οποίοι και τον πληροφόρησαν για τον τρόπο που κινούνται οι ίδιοι για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Σύμφωνα με πληροφορίες, το νομοσχέδιο που είναι έτοιμο και πρόκειται να έρθει στο Α΄ Θερινό Τμήμα της Βουλής αμέσως μετά τις εκλογές, αλλάζει τις συνήθειες εκατομμυρίων πολιτών που αγοράζουν από το περίπτερο την κάρ τα SΙΜ χωρίς να δώσουν οποιοδήποτε προσωπικό τους στοιχείο. Οι νέοι όροι. Στο εξής η κάρτα θα είναι μια και μοναδική και θα πωλείται μαζί με το κινητό μετά την επίδειξη ταυτότητας. Οι χρήστες εάν δεν επιθυμούν να έχουν μόνιμη σύνδεση με συμβόλαιο θα μπορούν να αγοράζουν χρόνο ομιλίας των 5, 10 ή 20 ευρώ αφού όμως έχουν αγοράσει την κάρτα από τα σημεία πώλησης και έχουν δώσει τα πλήρη στοιχεία τους. Η κάθε κάρτα θα έχει έναν κωδικό αριθμό που θα αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Τα στοιχεία του προσώπου θα υπάρχουν στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και οι διωκτικές αρχές με εισαγγελική απόφαση θα μπορούν ανά πάσα στιγμή να έχουν πρόσβαση σ΄ αυτά. Με τον τρόπο αυτόν οι διωκτικές αρχές εκτιμούν ότι σύντομα θα έχουν σημαντικά αποτελέσματα στην εξιχνίαση εγκλημάτων.

Στη διαδικασία αυτή υπάρχουν αντιρρήσεις για παραβίαση προσωπικών δεδομένων οι οποίες θα διατυπωθούν έντονα κατά τη συζήτηση στη Βουλή. Μάλιστα, κάποιοι βουλευτές εκτιμούν ότι η κυβέρνηση ίσως να μην καταφέρει να περάσει το νομοσχέδιο από το θερινό τμήμα και να αναγκαστεί να το αφήσει για την Ολομέλεια του φθινοπώρου. Τα κυβερνητι- κά στελέχη ωστόσο υποστηρίζουν ότι ο νέος νόμος θα είναι σαφής και ξεκάθαρος και απόλυτα προσαρμοσμένος με το καθεστώς που ισχύει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. «Όχι μόνο δεν θα παραβιάζονται τα προσωπικά δεδομένα, αντίθετα οι πολίτες θα προστατεύονται ώστε να μην πέφτουν θύματα κακοποιών και εκβιαστών που διαταράσσουν την οικογενειακή γαλήνη τους», λέει πηγή του υπουργείου Μεταφορών. Πάντως αυτήν την ώρα υπάρχουν 13.500.000 καρτοκινητά από τα οποία ενεργά σε μόνιμη βάση είναι τα 7.000.000. Μετά την ψήφιση του νόμου θα υπάρξει ένα διάστημα προσαρμογής και μετά οι συνδέσεις των ανώνυμων καρτοκινητών θα διακοπούν. Όσοι χρησιμοποιούν καρτοκινητό θα πρέπει να προσαρμοστούν στη νέα κατάσταση.

Είμαστε έντεκα εκατομμύρια ψυχές, συν άλλο ένα τουλάχιστον παράνομων μεταναστών. Κι έχουμε 13.5 εκατομμύρια ανώνυμα κινητά!!! Είναι τρελό το μέγεθος. Απλά τρελό. Γιατί να έχουν κάποιοι προφανώς πάνω από δύο ανώνυμα καρτοκινητά;; Άραγες; Οέο;

Το θέμα των λαθρομεταναστών και κάποιες εγκληματικές ενέργειες μπορεί να αντιμετωπιστούν με μέσο αυτό το μέτρο. Γιατί να μη γίνει τότε;
Γιατί να έχει ο οποιοσδήποτε ανώνυμα καρτοκινητό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, εγώ έχω πολλά να κρύψω και έχω την αφέλεια ν' απαιτώ να τα κρύβω όποτε θέλω εγώ και να τα φανερώνω επίσης όταν κρίνω σκόπιμο. Αυτό σημαίνει πως είμαι εγκληματίας; Μήπως εν δυνάμει εγκληματίας; Πρέπει ν' απολογούμαι για τα μυστικά μου; Τι θα γινόταν εάν στη δικτατορία είχε ο Παπαδόπουλος τέτοια μέσα στα χέρια του; Θα είχατε τίποτε να κρύψετε ω πολίτες δημοκράτες, όταν η δημοκρατία θα ήταν απαγορευμένη;

Εγκληματική είναι τούτη η σκέψη και όχι το δικαίωμά μου να κρύβω πράγματα.

Είσαστε έτοιμοι για minority report και για equilibrium. Καλή σας ασφάλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, γιατί το να ξέρουν ποιος σε παρενόχλησε, ποιος εγκληματίας χρησιμοποίησε το τάδε κινητό, το να παίρνεις σύνδεση από το περίπτερο, είναι το ίδιο με το να ξέρουν τι λες με την κοπέλα σου, πού είσαι, ποιον παίρνεις τηλέφωνο ανά πάσα στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στην Ιταλια παντα επαιρνες καρτο-κινητο νουμερο καταθετοντας τα στοιχεια σου.
Ποτε δεν με πανικοβαλε γιατι μια εταιρεια για να που παραχωρησει τις υπηρεσιες της, θα επρεπε να με ειχε στην database της.Η οποια φυσικα δεν μπορει να την δει ο οποιοσδηποτε ανα πασα στιγμη.
Εμενα ολα αυτα τα χρονια ποιος ακριβως με παρακολουθει?
Η ιταλικη κυβερνηση?
Αχα...και δεν με παρακολουθει απο την σταθερη συνδεση μου, απο την συνδεση στο ιντερνετ, απο τον αριθμο ΑΦΜ που εχω, απο το συμβολαιο του σπιτιου, απο την δουλεια, απο το πανεπιστημιο, απο την καταθεση της ασφαλειας της μηχανης μου και παει λεγοντας?.
Θα μου πεις οτι αυτα δεν ειναι σε τοσο συχνη-καθημερικη χρηση οπως το κινητο.
Συμφωνω.
Εκτος αυτου, τι ακριβως να παρακολουθησουν απο εμενα?
Σιγουρα θα ηθελα να ζω στο απολυτη igognito αν ηξερα οτι ειμαι παααντα ασφαλης.
Γιατι θεωρειτε τοσο αστεια της προφαση οτι αυτα τα μετρα τα παιρνουν για καλυτερη προστασια "μας".
Προσωπικα δεν νομιζω οτι αυτα ειναι μπαρουφες.Ισως κρυβονται και αλλοι λογοι απο πισω μιας και οσα περισσοτερα ξερεις για εναν "πληθυσμο" τοσο καλυτερα ξες τι "θελει" και μπορεις ας πουμε να του πουλησεις φουμαρα,αλλα δεν νομιζω οτι ενας βασικος λογος δεν ειναι και αυτος της προστασιας.
Γιατι πριν απο εναν χρονο φιλη μου πολυ καλη και πολυ καλος ανθρωπος ειχε προβλημα με τηλεφωνηματα ανωνυμα.Και οχι π.χ. να παιρνουν να της μιλανε προστυχα, οπου προσωπικα θα της ελεγα παρατα το ανοιχτο και ας τον μαλακα να χρεωνεται, αλλα πιο σοβαρη "πλακα".
Αντε τωρα να ειστε για καφε και να σε παιρνει και να σου λεει: Eχεις βγει για καφεδακι ε?Και το παιδι ποιος το εχει?Η μαμα σου?Ξερεις οτι δεν ειναι τοσο "ασφαλες" αυτο..." και διαφορα αλλα.Φυσικα δεν μιλαμε για ασφαλεια απο το να χτυπησει στο παιχνιδι επανω.
Πηγε σε δικηγορους εισαγγελεις κτλ, και το μονο που εγινε απο την εταιρεια κινητης, ηταν οτι για κανα μηνα με τιο που την επαιρνες τηλεφωνο στην αρχη της κλησεις σου εβγαινε ενα μηνυμα "Ο χρηστης που καλεσατε εχει ενεργοποιησει την καταγραφη κλησεων..." και κατι αλλο.
Αυτο δεν νομιζω να αλλαξει απλως το αναφερω.
Ε, την ξαναπηραν κανα δυο φορες, λεγοντας της τα ιδια και οτι "και τι νομιζεις οτι κερδισες με αυτο?Την πεταω και παιρνω αλλη αυριο.
(Η ιστορια ειναι αλλαγμενη, αλλα εξισο"ιδια" σε σοβαροτητα)
Ειναι ποιο ευκολο να βρεις οτι το τηλεφωνο ειναι του ταδε γιατι εχω τα στοιχεια του, παρα να βρω την κεραια κινητης στην οποια συνδεθιηκε το κινητο, ποιο ηταν το imei του και δεν ξερω τι αλλο.
Ειναι οπως και να το κανεις λιγο πιο δυσκολο.

Τεσπα, εκει που θελω να καταλληξω ειναι οτι προσωπικα (και μπορει να ειμαι λαθος ή αφελης) δεν με "ζοριζει" τοσο πολυ πια αυτο το μετρο.
Ισως γιατι εχω μαθει ετσι στην Ιταλια, ισως δεν ξερω γιατι.

Υ.Γ. Δεν ειναι ευκολο να υπαρχει καποιος να ακουει ανα πασα στιγμη τι λες.Ξερετε τι ανθρωπινο δυναμικο θα χρειαζοταν?
Απλως υπαρχουν εκφρασεις-λεξεις κλειδια που ισως χτυπανε κοκκινο σε μηχανηματα που ισως φιλτραρουν συνομιλιες ή δεν ξερω τι..
Αν π.χ. στειλω κανα μυνημα οτι "θα βαλω βομβες σε ολα τα ταχυδρομια" εχει αλλο βαρος με το να ρωτησω την κοπελα μου ποια εσωρουχα φοραει, ή ποσο ελειξε ο γαυρος.
Το τελευταιο ισως ειναι και μπουρδα μιας και δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει το ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα καρτοκινητα φτιαχτηκαν μονο για την οικονομικη διευκολυνση του να προπληρωνεις την αξια ομιλιας...Καμια σχεση με ανωνυμια κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γιατί πολλοί έχουν μανία καταδίωξης?(δεν έχουμε χούντα):whistle:Μανία ότι μας παρακολουθούν,ότι είμαστε φακελωμένοι,ότι όλα αυτά τα μέτρα είναι συνωμοσίες κλπ...ακόμα και έτσι να είναι(που δεν είναι),γιατί να μας παρακολουθούν?Έχουν κάποιο λόγο?Μπιλ,πάντως προτιμώ να φακελώνομαι ή να με βλέπει η κάμερα στο δρόμο(κι αυτό δεν είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας) παρά να φοβάμαι να προχωρήσω 200 μέτρα απ'το σπίτι μου...γιαυτό και το μέτρο με βρίσκει σύμφωνο.Είναι για την ασφάλειά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι, βρε Βασίλη μου, αλλά ζούμε και σε μία εποχή με πολύ περισσότερες υπηρεσίες. Παλιά έπαιρνες τηλέφωνο από το περίπτερο ή από το γείτονα. Τώρα έχεις ίντερνετ, σκάιπ, κινητό, σταθερό, τσατ, Φέησμπουκ, μαϊσπέις, χάιφάιβ, τουίτερ... Λογικό δεν είναι να εκφράζεται η έννοια των αρμοδίων για κάποια καταχώρηση ονοματική των βασικών υπηρεσιών; Δεν είναι ότι αυξήθηκε ποσοσταία ο έλεγχος.

Δε λέω ότι είναι θεμιτό κάθε είδος φακελώματος, αλλά ας μη βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι το να γίνει μία τηλεφωνική συνδρομή επώνυμη με την αρχειοποίηση των επαφών μας στο Φέησμπουκ.

Δε διαφωνώ περί υπηρεσιών.Όπως το περιγράφεις δεν είναι λάθος.
Αναφέρομαι καθαρά στον τραγικά αστείο τρόπο που το παρουσιάζουν.

Επιμένω, μην τσουβαλιάζετε την ανούσια ανωνυμία του καρτοκινητού με την παρακολούθηση (αν υπάρχει).
Να θυμήσω το πρόσφατο σκάνδαλο των υποκλοπών; :P


Γιατί πολλοί έχουν μανία καταδίωξης?(δεν έχουμε χούντα):whistle:Μανία ότι μας παρακολουθούν,ότι είμαστε φακελωμένοι,ότι όλα αυτά τα μέτρα είναι συνωμοσίες κλπ...ακόμα και έτσι να είναι(που δεν είναι),γιατί να μας παρακολουθούν?Έχουν κάποιο λόγο?Μπιλ,πάντως προτιμώ να φακελώνομαι ή να με βλέπει η κάμερα στο δρόμο(κι αυτό δεν είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας) παρά να φοβάμαι να προχωρήσω 200 μέτρα απ'το σπίτι μου...γιαυτό και το μέτρο με βρίσκει σύμφωνο.Είναι για την ασφάλειά μας.

Δεν είναι μανία καταδίωξης.Εμένα προσωπικά με ενοχλεί να νιώθω ότι με παρακολουθούν.
Μη το πηγαίνεις στη χούντα, γιατί οδεύουμε προς εικονική χούντα.Μιλάμε για πλήρη έλεγχο των πάντων (και πολλές φορές με τη συναίνεση μας).


Όπως έχουν γίνει όλα, πλέον δεχόμαστε οποιαδήποτε "θυσία" για ψευδαίσθηση ασφαλείας.Και σκέψου ποιοι τα έχουν κάνει έτσι.

Για τις κάμερες που λες,μπορεί να φταίει το ότι έχω μεγαλώσει σε επαρχία και μην έχω βιώσει αυτό το φόβο.Και γενικά πάντα απέφευγα περιοχές όπου φοβόμουν να κυκλοφορήσω μόνος.

Τώρα βέβαια αντί να κάτσουν να κοιτάξουν το πρόβλημα στη ρίζα του, βάζουν κάμερες.Είναι προτιμότερο και λιγότερο κουραστικό για όλους.
Υπάρχουν πολλές αιτίες, αλλά δε συμφέρει κάποιους να προσπαθήσουν να τις λύσουν.Αντιθέτως το κλίμα τρομοκρατίας βοηθάει σε πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πραγματικά δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα παραβίασης της προσωπικής ελευθερίας του καθενός εδώ. Μπορώ φυσικά να φανταστώ διάφορους τρόπους να χρησιμοποιείται "περίεργα" το μέτρο αυτό, αλλά κακά τα ψέματα έχει σημαντικά ωφέλη. Που δεν είναι άλλα από το ότι τα παιδιά δεν θα μπορούν να πάρουν καρτοκινητό από το περίπτερο (ρωτήστε πόσο έχει υποφέρει από αυτό, κάποιος που έχει ατίθασο παιδί, το οποίο κάθε τρεις και λίγο το σκάει από το σπίτι κι ας είναι μόλις 15 χρονών) και από το ότι οι απειλές και οι φάρσες θα είναι πιο δύσκολο να λάβουν χώρα (διότι άλλο να πρέπει να τρέχεις σε καρτοτηλέφωνο κι άλλο εκεί που κάθεσαι αμέριμνος και χαζεύεις τηλεόραση να ενεργοποιείς μια κάρτα που σου έκαναν δώρο κάποτε και να αρχίζεις τις φάρσες γνωρίζοντας πως κανείς δεν μπορεί να σε βρει στον αιώνα τον άπαντα).
Όπως άλλωστε ειπώθηκε τα καρτοκινητά ξεκίνησαν ως ..επώνυμα και για κερδοσκοπικούς λόγους έγιναν ανώνυμα. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος, δεν μπορούν αν θέλουν να σε παρακολουθούν από το σταθερό ή το ίντερνετ;

Φωνάξτε για τις κάμερες στον δρόμο. Φωνάξτε για τις νέες εισόδους στις τράπεζες που σας τραβάνε φωτογραφία. Φωνάξτε για τους όρους χρήσης του Facebook. Μη φωνάζετε όμως για κάτι τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν το προβλημα ειναι οι λαθρομεταναστες, μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και τα καρτοτηλεφωνα.... Απο τα οπια μαλιστα μιλανε πιο φτηνα απο οτι απο το κινιτο τους, ειτε περνουν σε κινιτο της χωρας, ειτε σε σταθερο, ειτε στην πατριδα τους...
Βεβαια καθολου απιθανο και αυτα σε λιγο να λειτουργουν με ιδικη καρτα ή με την ταυτοτιτα...

Οσων αφορα την τρομοκρατια... Λες και δεν εχουν τοσους αλλους τροπους, με το να μην υπαρχουν ανωνυμα κινιτα θα την αποτρεψουν....

Οσο για το 10 εκατομυρια ειμαστε, που βρεθικαν 13.5 ανωνυμα κινιτα... Δεν ειναι θεμα ανωνυμιας... Εγω εχω καρτοκινιτο, αλλα δεν κρυβομαι... Απλος στο καρτοκινιτο δεν δινεις τα στοιχια σου... Αυτο ειναι ολο...
Και οσο για την ποσοτιτα των αριθμων... Ειναι πολυ απλο... Ποσοι εχουν δευτερο η τριτο κινιτο για γκομενοδουλειες; Ποσοι εχουν δευτερο κινιτο για να μιλανε με αποκλειστικα ενα ατομο; Ποσοι εχουν δυο κινιτα γενικοτερα;... Θα μου πειτε οτι πολλα απο αυτα ειναι με συμβολαιο... Ναι, συμφωνω! Αλλα μονο στο σοι μου, μπορω να μετρισω, συμφωνα με τον αριθμο των ανθρωπον, πανω απο 1 καρτοκινιτο για τον καθενα...
Και δεν νομιζω η θεια μου που εχει ενα κινιτο για τον εναν γιο και ενα για τον αλλον να ειναι εγκληματιας... Ουτε εγω που εχω ενα για την κοπελα μου και εγω για τους υπολιπους... Εκτος και αν ειναι εγκλημα να προσπαθεις να την βγαλεις οσο πιο φτηνα γινεται...

Οπως και να εχει, δεν ειμαι υπερ του μετρου... Και προσωπικα, δεν τα παω που δεν τα παω τα κινιτα, σκευτομαι να το καταργισω εντελως οταν αρχισει αυτο το μετρο... Δεν εχω καμια μανια καταδιωξεις, ουτε νομιζω οτι με παρακολουθει κανεις, ουτος η αλλος μια χαρα παρακολουθουν αν θελουν και απο καρτοκινιτο, αλλα ειμαι κατα αυτου του φακελοματος... Ακομα δεν εχω ενηλικιωθει, και εχουν ενα πληρες προφιλ για μενα, για της επιλογες μου, ετοιμος να με πλασαρουν οπου θελουν και να μου πλασαρουν οτι προΐοντα θελουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1. ΔΕΝ το μπλοκάρουν έτσι απλά, μπιλίβ μι... Άσε που αν τίθεται θέμα του να πρέπει να βρουν ποιος είναι πίσω από κάποιο νούμερο, τι βοηθάει το να το μπλοκάρουν;;;
Το απαντησα πριν το ρωτησεις. Θα ρωτησει αυτος γιατι του το μπλοκαραν και θα παρουν τοτε τα στοιχεια. Αν δε τα δωσει δε του το ξεμπλοκαρουν. Και τι εννοεις "δε το μπλοκαρει ετσι απλα". Μια νεα γραμμη αντιμετωπισης προτεινω. Οταν γινει παραπονο-καταγγελεια για παρενοχληση, να το μπλοκαρει απευθειας. Και μετα να παιρνει τα στοιχεια του. Αν πεταει συνεχεια την καρτα και παιρνει αλλη μονο και μονο για να κανει φαρσες και να φοβεριζει τον κοσμο, τοτε μιλαμε για ψυχασθενη και δε νομιζω οτι αυτους πανε να πιασουν.

3. I'm sorry, αλλά αρνούμαι να τσουβαλιάσω όλη την οργή και την πανικολαγνεία αλά "μας παρακολουθούν" με το πολύ συγκεκριμένο γεγονός ότι το να μην έχει οποιοσδήποτε ανήλικος, παράνομος, εγκληματίας, απλά οποιοσδήποτε ένα τυχαίο νούμερο ΘΑ έχει κάποια ωφέλη.
Πανικολαγνεια ; Δε νομιζεις οτι τα παραλες ; Ουτε πανικο καναμε, ουτε τον γουσταρουμε συναμα. Ψυχραιμια με τις εκφρασεις ρε παιδια...Ουτε εγω το συνδυαζω απαραιτητα, απλά λεω πως αν δεν αποδειξουν οτι υπαρχει λογος σοβαρος, μου φαινεται ενα ακομα μετρο για να συνηθιζουμε σε μια κατασταση και να ερθει πιο υπουλα/ομαλα η επομενη. Και το τσιπακι που θα βαζουν υποδερμικά και θα σε εντοπιζει απο δορυφορο, για την ασφαλεια μας λενε οτι θα το βαλουν.

Είμαστε έντεκα εκατομμύρια ψυχές, συν άλλο ένα τουλάχιστον παράνομων μεταναστών. Κι έχουμε 13.5 εκατομμύρια ανώνυμα κινητά!!! Είναι τρελό το μέγεθος. Απλά τρελό. Γιατί να έχουν κάποιοι προφανώς πάνω από δύο ανώνυμα καρτοκινητά;; Άραγες; Οέο;
Σορρυ αλλα το νουμερο ειναι τοσο τρελο που δε το πιστευω καν. Απλα σκεψου οτι απο τα 12 εκατομυρια, το 50% ειναι πολυ μικρα παιδια (κατω των 12) και ηλικιωμενοι. Που δεν εχουν κινητα. Αρα θελει να μας πει ο ποιητης οτι κατα μεσο ορο ΟΛΟΙ καθε ηλικιας απο τους υπολοιπους, εχουν 2 κινητα ; Και οταν λεει "καρτο-κινητα" δλδ δε μετραει καν ολα τα κινητα με συνδεση που ειναι επισης πολλα. Σορυ, αλλα τα νουμερα αυτα ειναι τοσο "γεια σας" που αν δε δω αποδειξεις, δεν...Και δλδ οσοι εχουν 2ο καρτοκινητο ειναι αυτοματως υποπτοι ; :confused:

Το θέμα των λαθρομεταναστών και κάποιες εγκληματικές ενέργειες μπορεί να αντιμετωπιστούν με μέσο αυτό το μέτρο. Γιατί να μη γίνει τότε;
Γιατί να έχει ο οποιοσδήποτε ανώνυμα καρτοκινητό;
Ας γινει. Αλλά οι λογοι που διαβασα σε αυτο που παρεθεσες δε με πειθουν. Δλδ το οτι οι εγκληματιες ξεφευγουν επειδη εχουν ανωνυμα καρτοκινητα. Δλδ πριν απο τα καρτοκινητα πως ξεφευγαν ; Σαχλαμαρες. Και το "εχουν αυξηθει τα παραπονα για παρενοχλησεις" ναι οκ, πιστευω οτι μπορει να χουν αυξηθει. Ποσο ; 0.5% ; Τεσπα. Ας γινει, αφορμη πιο πολυ το πηρα και ισως παρασυρθηκα. Απλα ξαφνικα το μεγαλυτερο προβλημα μας εγιναν οι σποραδικες παρενοχλησεις μεσω κινητων.

@ The Djinn κ σια : Και στην Ιταλια που παντα γινοταν αυτο, τα βρηκε σκουρα η εγκληματικοτητα ; Και, παιδια δεν ειναι το ερωτημα "μα εμενα θα παρακολουθησουν". Ειναι οτι θα μπορουν να παρακολουθησουν οποινδηποτε. Απλα δεν πρεπει να υπαρχει τοσος ελεγχος. Και γινεται σταδιακα, για να μην κατεβει ο κοσμος στους δρομους. Και αν το ψαξετε, καθε τετοιο μετρο, (οκ το συγκεκριμενο δεν ειναι απο τα τραγικα), εχει προφαση την ασφαλεια μας.

Γιατί πολλοί έχουν μανία καταδίωξης?(δεν έχουμε χούντα):whistle:Μανία ότι μας παρακολουθούν,ότι είμαστε φακελωμένοι,ότι όλα αυτά τα μέτρα είναι συνωμοσίες κλπ...ακόμα και έτσι να είναι(που δεν είναι),γιατί να μας παρακολουθούν?Έχουν κάποιο λόγο?Μπιλ,πάντως προτιμώ να φακελώνομαι ή να με βλέπει η κάμερα στο δρόμο(κι αυτό δεν είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας) παρά να φοβάμαι να προχωρήσω 200 μέτρα απ'το σπίτι μου...γιαυτό και το μέτρο με βρίσκει σύμφωνο.Είναι για την ασφάλειά μας.
Κοιτα, ισως καποιοι εχουν μανια καταδιωξης, ισως αλλοι παλι κοιμουνται και δεν παιρνουν πρεφα τι συμβαινει γυρω τους. Ειναι ισως τα 2 ακρα. Βαζουμε στοιχημα οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση, και πολυ πιο κοντα στην πλευρα του "φακελωματος" ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λόρυ, απλά να σου επισημάνω πως το να λες πως κάποιος είναι ψυχασθενής όταν πετάει συνέχεια την κάρτα που του μπλόκαραν, δεν βοηθά και πολύ αυτόν που υπόκειται την παρενόχληση. Και επηρεάζει δραματικά την ζωή του, αφού πλέον μοναδικός τρόπος για να ξεφορτωθεί τον ενοχλητικό/απειλητικό/επικινδύνο είναι να αλλάξει νούμερο τηλεφώνου..

Άσε που και για το μπλοκάρισμα θα χρειαζόταν εισαγγελική παραγγελία, που έχει κάποια έξοδα και ταλαιπώρια. Τουλάχιστον αν τα υποστείς, να ξέρεις πως θα έχεις κάποια στοιχεία στα χέρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΝΤαξει δε διαφωνω. Το οτι θα ειναι ψυχασθενης το ειπα για να καταλαβουμε λιγο σε τι κλιμακα μιλαμε. Δε νομιζω δλδ οτι εκαναν ολοκληρο νομο (με πολιτικο κοστος η οχι) ταχα μου για τον τρελο του χωριου. Αν πραγματικα βοηθαει, ας γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και επώνυμα να είναι να κινητά, μετά από εισαγγελική παραγγελία δε θα γίνεται η αναγνώριση; Αμφιβάλλω αν θα κινείται ολόκληρος μηχανισμός για ψύλλου πήδημα (που είναι η συντριπτική πλειοψηφία των φαρσών) άρα τι εμποδίζει τον επίδοξο φαρσέρ να κάνει την πλάκα του αραιά και που. Αν μιλάμε για τις πιο σπάνιες σοβαρές περιπτώσεις νομίζω ότι είναι τεχνολογικά εφικτό να εντοπιστεί ένα καρτοκινητό από το ΙΜΕΙ της συσκευής, οπότε πάλι είναι ανούσια η δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top