Μετεγγραφή στην Ελλάδα για τους Έλληνες φοιτητές της LʼAquila;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αίτημα
Έξι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ με τροπολογία που κατέθεσαν ζητάνε από την κυβέρνηση να δώσει φτερά στους Έλληνες φοιτητές της LʼAquila για να μπορέσουν να επιστρέψουν στη χώρα μας και να συνεχίσουν εδώ τις σπουδές τους.
Η κατάσταση που επικρατεί στην Ιταλική πόλη μετά τον καταστροφικό σεισμό καθιστά –λένε οι βουλευτές- απαγορευτική την παραμονή και τη φοίτηση των Ελλήνων που φοιτούν στα Πανεπιστήμια της συγκεκριμένης πόλης.
Για το λόγο αυτό προτείνουν να δοθεί το πράσινο φως σε αυτούς που το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009 ήταν στην πόλη και έζησαν το τρομακτικό χτύπημα του Εγκέλαδου να μετεγγραφούν στις αντίστοιχες σχολές των Ελληνικών Πανεπιστημίων.
Το αίτημα των φοιτητών και των γονιών τους υπογράφουν και έξι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, που θεωρούν ότι η επιστροφή των παιδιών είναι επιτακτική, καθώς οι συνθήκες εξακολουθούν να είναι δύσκολες.
Μαθήματα παρακολουθούν ακόμα και κάτω από δέντρα, σε ανοιχτούς χώρους ή σε πρόχειρους καταυλισμούς. Όλα αυτά καθιστούν αναγκαία την επιστροφή τους.
Πριν σχολιάσω η ίδια (γιατί αν αρχίσω να σχολιάζω φοβάμαι θα παρεκτραπώ) θα ήθελα τη γνώμη σας, για την κίνηση αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
αίτημα

Πριν σχολιάσω η ίδια (γιατί αν αρχίσω να σχολιάζω φοβάμαι θα παρεκτραπώ) θα ήθελα τη γνώμη σας, για την κίνηση αυτή.

Εγώ διαφωνώ .... λυπάμαι πολύ, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι επιτακτική ανάγκη η μεταγραφή τους επειδή έγινε ο σεισμός!
Αν δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες, ας βρούνε άλλους χώρους κάπου εκεί κοντά να κάνουν μάθημα ή να μείνουν.
Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το λύσει η Ιταλία. Γιατί πρέπει να πάρουν μεταγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το ότι το κράτος νιώθει (ωιμέ) την ευθύνη να παρέχει κάποιες παρηγοριές στα παιδιά αυτά, δεν οδηγεί αυτόματα στη μεταγραφή τους σε μία ελληνική σχολή. Αυτή είναι μία αντιμετώπιση χοντροκομμένη, που υποβιβάζει τα ελληνικά πανεπιστήμια και τα καταστά ένα είδος πασπαρτού.

Και για να το πάω παραπέρα... Λυπάμαι που πέρασαν ό,τι πέρασαν, αλλά μία τέτοια κίνηση γεννά πολλά ερωτήματα:
Ποιος και πώς αποζημίωσε ποτέ τους φοιτητές που εδώ έχασαν εξάμηνα, χρονιές, ευκαιρίες για συνέχιση σε άλλο επίπεδο μόρφωσης, αλλού, επειδή το ελληνικό κράτος αδρανούσε;

Κι επειδή το παραπάνω ήταν λόγος για αρκετούς να διαλέξουν σπουδές στο εξωτερικό, και πολλούς να πάνε στη Λάκουιλα:
Δεν έφυγαν εξ' αρχής για να μη σπουδάσουν στην Ελλάδα; Δε θα είναι αμφίπλευρος συμβιβασμός και υποτίμηση;

Αλλά πάνω απ' όλα αυτό: το πρώτο και μόνο και κυριότερο πράγμα που έχει να προσφέρει το ελληνικό κράτος, είναι η εγγραφή στις ελληνικές σχολές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τουλ δεν είμαι η μόνη.. γιατί προσωπικά "βιδώθηκα" πολύ άσχημα διαβάζοντας το...

Και για την απίστευτη υποτίμηση που νιώθω να γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια , αλλά και για την εξωφρενική λαϊκίστικη πολιτική ψηφοθηρίας που (εγώ βλέπω να)κρύβει αυτή η κίνηση.
(γενικώς τα "πήρα" αλλά δεν θέλω να επεκταθώ γιατί νομίζω θα προσβάλλω κανέναν κατά λάθος χωρίς να είναι πρόθεσή μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαφωνω καθετα.
Εαν δε θελουν να συνεχισουν τις σπουδες τους στην εν λογω πολη, ας παρουν μεταγραφη σε πανεπιστημιο μιας αλλης ιταλικης πολης.
Αυτα ειναι αηδιες. Σορρυ κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι δεν ζητανε μεταγραφη σε αλλη πολη της Ιταλιας σε πρωτο λογο?
Γιατι ναι μεν ειναι ασχημη η κατασταση στην πολη αυτη, αλλα η υπολοιπη Ιταλια, πιστεψτε με μια χαρα λειτουργικοτατη ειναι.
Για ποιον λογο να ζητανε κατευθειαν την επιστροφη πισω στην Ελλαδα?
Αν το θεμα ειναι η οικονομικη ζημια που επαθαν, ας ψηφιζοταν τοτε η οικονομικη ενισχυση.
Απλως θα επικαλεσθουν ψυχολογικα τραυματα, φοβιες, οτι η Ιταλια γενικα δεν εχει καλη υποδομη σπιτιων κτλ.
Σε αυτο δεν εχω να πω κατι.
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ΔΕΝ θα γυρισουν τοσο απλα πισω.(οχι οτι το λεω εγω τσαμπουκαλιδικα.Απλως το εχει πει ηδη ο Δημαρχος της πολης και ο Πρυτανης του πανεπιστημιου, γενικα για ολους τους φοιτητες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, Μάριε, τι είπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μεχρι λιγο καιρο μετα την καταστροφη ειχαμε μαθει εδω (μεσα απο το πανεπιστημιο το δικο μας) οτι ειπαν πως δεν θα επιτραπουν μεταγραφες ετσι απλα ουτε καν για αλλες πολεις της Ιταλιας.
Γιατι πρωτον τους βρηκαν ηδη νεες εγκαταστασεις για τα μαθηματα τους (με το κτηρια που θα μενουν δεν ξερω ακριβως τι γινεται γιατι αλλοι λενε "ετσι" κι αλλοι "αλλιως") και δευτερον ηδη η πολη παει για φουντο.
Αν αφηναν ετσι απλα να φυγουν ολοι με την πρωτη και χωρις ελεγχο θα ερημωνε εντελως.
Οσον αφορα για την επιστροφη για την Ελλαδα δεν νομιζω να εχει πει κατι.
Γιατι οι Ελληνες φοιτητες της Ιταλιας πρεπει να καταλαβουν οτι ειναι φοιτητες Ιταλιας.&-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Το μονο για το οποιο με έπεισε η είδηση αυτή είναι ότι σύντομα θα γίνει η (αναμενόμενη) εξαγγελία για εθνικές εκλογές. Μιλάμε για λαϊκισμό στα όρια της ξεφτίλας και της προσβολής της νοημοσύνης μας. :mad:

Όπως πολύ σωστά είπε ο Μάριος, μια χαρά μπορούν να πάρουν μεταγραφή σε πανεπιστήμιο άλλης πόλης της Ιταλίας. Αν πάλι έπαθαν σοκ και ψυχικό τραύμα και θεωρούν απαραίτητο να επιστρέψουν στην Ελλάδα για να τους κρατάει το χέρι η μαμά τους στο δρόμο για το πανεπιστήμιο, τότε να στρώσουν τον πισινό τους και να ξαναδώσουν εξετάσεις για να περάσουν εδώ.

Και αφού η κυβέρνηση θέλει να κερδίσει ψήφους από αυτούς, άντε, ας τους δώσει ένα συντελεστή προσαύξησης μορίων όταν ξαναδώσουν εξετάσεις, ή ας τους δώσει τη δυνατότητα να περάσουν στο έτος που ήταν ΜΕ ΕΞΕΤAΣΕΙΣ όμως, κάτι σαν κατατακτήριες ας πούμε. Μέχρι εκεί θα μπορούσα να το δεχτώ, αλλα να τους ανοίγει τις πόρτες διάπλατα είναι κοροϊδία προς όλους τους άλλους φοιτητές.

ps: παρεμπιπτόντως, μόλις βρήκαμε σε ποια χωρα του εξωτερικού πρέπει να στέλνουν οι γονείς τα καμάρια τους που δεν περνάνε εδώ: Ιαπωνία και τα μυαλά στα κάγκελα! Κάθε δυο μήνες γίνεται σεισμός εκεί, δε μπορεί, όλο και κάποιος θα έχει αρκετά ρίχτερ ώστε να τα φέρουν πίσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Να πω κατι χωρις ομως να παρεξηγηθω.
Ειναι κατι που το εχω δει στα πολλα χρονια που ειμαι εδω.Μην νομιζετε οτι τα Ιταλικα πανεπιστημια επειδη ειναι ευκολο να μπεις, ειναι ευκολο να βγεις.Γιατι πολλοι παλιοτερα το πιστευαν οτι "πηγε στην Ιταλια και και ειναι κατι απλο."
Σε παρα πολλες πολεις (αλλα στην Ιταλια υπαρχουν και πολεις με ασχημη φημη γυρω απο τι σοι πτυχιο παιρνεις) επειδη ακριβως μπαινεις σε πολλες σχολες χωρις εξετασεις, μετα μεσα στην σχολη σου ρουφανε την ψυχη μεχρι να βγεις.Οχι οτι δεν μπορεις να βγεις αλλα θελει ενα σκαλοπατι περισσοτερο απ'οτι π.χ. αν σε ξεσκιζαν και στο να περασεις σε αυτη την σχολη.
Πολλοι ελληνες ερχονται με την νοοτροπια, παω μωρε εκει και χαλλλλλαρα, και καπου τα βλεπουν λιγο πολυ σκουρα.Και κατα περιοδους ακουω οτι κανουν απιστευτες προσπαθεις για μεταγραφες Ελλαδα.

Λοιπον, τα παιδια στην Λακουιλα περασαν ενα πολυ χοντρο πακετο.Τελος.
Ομως οταν εφυγαν απο Ελλαδα για να σπουδασουν Ιταλια εφυγαν για εναν βασικο λογο.Για να παρακαμψουν την δυσκολια των εισαγωγικων εξετασεων ή σε ορισμενες περιπτωσεις για να πανε σε πιο αναβαθμισμενες Ιταλικες σχολες αντιστοιχες παντα με το επιπεδο συγκεκριμενων σχολων στην Ελλαδα.
Οταν εγω αποφασισα να ερθω Ιταλια, ηξερα πολυ καλα και απο μικρη ηλικια οτι τους ιδιους κινδυνους με Ελλαδα θα αντιμετωπιζα εδω.
Και κατω στην πατριδα να επεφτε το σπιτι που θα εμενα και θα σπουδαζα ιτ θα ζηταγα μετα?Να παρω το πτυχιο ετσι?Οχι φυσικα.Θα αλλαζα σπιτι, θα καθομουν κι ενα εξαμηνο-χρονο-δυο (σιγα τα ωα) να ξελαμπικαρω εστω και με την βοηθεια ειδικων/φιλων/συγγενων και θα συνεχιζα.
Το ιδιο μπορουν να κανουν και τωρα.
Δεν περναω στα χαλαρα το τι επαθαν προς Θεου, ομως προσωπικα βαση της ιδιοσυγκρασιας μου και βαση του τι θεωρω υπερβολικο και λαθος, πιστευω οτι αυτο ειναι περισσοτερο κινηση για να επωφεληθουν.Και οι μεν ΑΤΥΧΟΙ φοιτητες και οι δε ψηφοθηρες πολιτικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
αυτό που λέει ο Μάριος το ξέρω κι εγώ, για κάποια από τα Ιταλικά Πανεπιστήμια ... π.χ. νομίζω η Σαπιέντσα στη Ρώμη είναι από τα πιο απαιτητικά.
Όπως το αντίθετο ισχύει και για πανεπιστήμια σε χώρες που θεωρούνται "υψηλών προδιαγραφών" ... π.χ. στην Αγγλία, στο Κέιμπριτζ ή στην Οξφόρδη, υπάρχουν μεν τα καλά πανεπιστήμια, υπάρχουν όμως από δίπλα και "μούφες". Σου λέει ο άλλος τελείωσα το Κέιμπριτζ και λες ..."α καλό πανεπιστήμιο" και δεν έχει φοιτήσει στο Κέιμπριτζ αλλά σε ένα μούφα κολέγιο του Κέιμπριτζ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος ψυχολογικής στήριξης.
Οφείλουν όλοι να εξετάζονται.
Εδώ άτομα με προβλήματα υγείας και δίνουν έστω ενδοσχολικά μαθήματα για την πρόσβασή τους στα ελληνικά πανεπιστήμια και πολλά μπράβο που τους δίνεται αυτή η δυνατότητα, αλλά εξετάζονται!


Όπως είπατε, αφού ο χώρος είναι τόσο ακατάλληλος και οι συνθήκες δεν επιτρέπουν τη φοίτηση, η Ιταλία γιατί δεν μετεγγράφει τους φοιτητές σε πανεπιστήμια άλλης πόλης;

Πως το καταντήσαμε ρε γμτ; Καμία αξία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Α δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό... Τότε έπρεπε κι εγώ να παρακάμψω την πραγματικά τραυματική εμπειρία των Πανελληνίων εξετάσεων αφού το σπίτι μου είχε υποστεί σοβαρές ζημιές με το σεισμό του '99. Μάλιστα προληπτικά για κάποιες μέρες είχαμε μείνει σε σκηνή... Πολύ αργά το έμαθα :(

:P

Μα καλά τώρα, μιλάμε σοβαρά;; Ψάχνουμε δικαιολογίες για να βολέψουμε πάλι τους δικούς μας μπας και κερδίσουμε ψήφους; Άλλους τρόπους να μας πείσουν να τους δώσουμε την ψήφο μας δεν έχουν; Προφανώς όχι θα μου πείτε... Αλίμονο αν κάθε φορά που κάποιος είχε άσχημη εμπειρία είτε από λοιμό, είτε από σεισμό είτε από καταποντισμό (:P) δικαιούταν να πάρει μετεγγραφή σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Μπορούν να μεταφερθούν προσωρινά σε κάποιο άλλο κτήριο για να γίνουν τα μαθήματα μέχρι να ολοκληρωθεί η ανακατασκευή του Πανεπιστημίου. Δε βλέπω το λόγο να πάρουν τόσα άτομα μετεγγραφή στα ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evlomar

Νεοφερμένος

Ο Evlomar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειναι κατα την γνωμη μου φως φαναρι το ποσο κομπλεξικα ατομα σας κανει το ελληνικο συστημα εισαγωγης στα πανεπιστημια.Απλα λυπαμαι κ δεν θα σου παραθεσω καμμια επιχειρηματολογια για να σου αποδειξω ποσο αδικο εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ειναι κατα την γνωμη μου φως φαναρι το ποσο κομπλεξικα ατομα σας κανει το ελληνικο συστημα εισαγωγης στα πανεπιστημια.Απλα λυπαμαι κ δεν θα σου παραθεσω καμμια επιχειρηματολογια για να σου αποδειξω ποσο αδικο εχεις.

σε ποιόν από όλους δεν θα απαντήσεις? :P

Επίσης να υποθέσω ότι το "απαξιώ να επιχειρηματολογήσω" στην προκειμένη περίπτωση είναι ισοδύναμο με "δεν έχω τπτ απολύτως να πω οπότε το ρίχνω στη δήθεν ανωτερότητα".

(χωρίς ερωτηματικό. Το "να υποθέσω" είναι απολύτως ρητορικό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
updated news:
κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kassiefirenze

Νεοφερμένος

Η kassiefirenze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα

Με συγχωρειτε για την παρεμβαση μου απλα τυχαινει να ημουν και εγω στο ιδιο φροντιστηριο μετα παιδια απο την ακουιλα και ξερω οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα παιδια πηρα μεταγραφη για αλλη πολη της ιταλιας.
Ωστοσο επειδη φοιτω και εγω σε ιταλικο πανεπιστημιο θα ηθελα να συμφωνησω με καποιον που ανεφερε οτι τα πραγματα εδω δεν ειναι και τοσο απλα και να προσθεσω οτι υπαρχουν καθηγητες που απλα δεν συμπαθουν τους ελληνες και για να περασεις ενα μαθημα σου βγαινει η πιστη. Στην φλωρεντια που ειμαι εγω υπαρχουν πολλοι τετοιοι καθηγητες...

Περα απο αυτο στην ιταλια ειναι ευκολο να μπεις αλλα οχι παντα αυτο γιατι για πολιτες της ευρωπαικης ενωσης οπως ειναι και οι ελληνες ισχυουν ακριβως τα ιδια πραγματα οπως και στους ιταλους με λιγα λογια δινουν εξετασεις κανονικα με 80 ερωτησεις απο τις οποιες για να περασεις πρεπει να απαντησεις τις 60!Υπαρχουν βεβαια και αλλες σχολες με ανοιχτη προσβαση οπως η φαρμακευτικη που ομως σου βγαζουν το λαδι και ειδικα στην πτυχιακη! Και ρε παιδια προς θεου χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν ομως μην κρινετε τοσο πολυ τους ελληνες φοιτητες της ιταλιας γιατι οσο να ναι οι εξετασεις που δινουν ειναι σε αλλη γλωσσα ,βεβαια τωρα θα μου πειτε αυτο ας το σκεφτοντουσαν πιο πριν αλλα τι να κανουμε βρε παιδια...
Τελος παντων εγω εχω μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος εαν γινετε να παρει καποιος μεταγραφη απο ιταλικο πανεπιστημιο σε βρετανικο;;Ειναι μεγαλη αναγκη να μαθω!

Μεχριι στιγμης στο γοογλε μου βγαζει ασχετα αποτελεσματα και οσους ρωταω δεν ξερουν!
Αν γινετε ποσα μαθηματα πρεπει να εχεις περασει και μετα απο ποιο ετος;
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papajo

Νεοφερμένος

Ο papajo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα είναι αρχαίο απλά googlara κάτι έπεσα πάνω του και ομόλογο πως ξίνισα και εγώ με την ξινίλα που βγήκε στις απαντήσεις! Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο evlomar!


Να δηλώσω εδώ ότι δεν είμαι φοιτητής στο εξωτερικό.


Καταρχήν γιατί θα πρέπει να επιχειρηματολογήσει αυτός και όχι εσείς? αυτός με την λογική άποψη επιχειρηματολογεί τελευταίος προτεραιότητα έχει αυτός που λέει ανορθόδοξα πράγματα (δηλαδή εσείς!)



Καταρχήν πως υποτιμά την ελληνική παιδεία κάτι τέτοιο? ισα ισα μια τέτοια κίνηση την υπερτιμά πέρα από κάθε άλλο γιατί δείχνει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ανοιχτά στο να προσφέρουν γνώση σε οποιον την επιθυμεί!

Επειδή και εγώ μεγάλωσα στην ελλάδα (και ζω ακόμη αν και έχω ταξιδέψει σχετικά πολύ) ξέρω με τι αντίληψη μεγαλώνουν τα ελληνόπουλα και τι πλύση εγκεφαλου δέχονται από τα φροντιστήρια και τους γονείς που θέλουν "να κουνάνε πέρα δώθε" κάθε τρίμηνο τους βαθμούς των παιδιών στην γειτονιά και να περηφανεύονται όχι για καμια ουσία αλλα για ένα χαρτί που πιστοποιεί ότι πήραν Χ μονάδες σε 3 test το χρόνο στην ύλη κάποιου μαθήματος... (ασχέτως αν δεν το αντιλαμβάνονται πλήρως το μάθημα τα παιδιά φτάνει που ξέρουν τους τυφλοσούρτες για να πάρουν 20!)

και μετά αυτός που μπήκε ιατρική (μιας και έχει παραπάνω μόρια η σχολη) εχει μεγαλύτερη επιφάνεια από αυτόν που πήγε καλών τεχνών η αυτών που πήγε να σπουδάσει πχ γερμανική φιλολογία!


Σαφέστατα αυτό επηρεάζει και τα παιδιά δηλαδή οι όχι τόσο καλοί μαθητές πηγαίνουν σε σχολες με χαμηλά μόρια για να φαίνεται ότι σπουδάζουν κάτι και ας μην τους αρέσει αυτό που κάνουν.. και με την σειρά τους μαθητές που βγάζουν καλους βαθμούς δεν πηγαίνουν εκεί που θέλουν (πχ καλών τεχνών) και πάνε πολυτεχνεία κτλ για να μην στεναχωρηθούν οι ότι νάνε γονείς των.

και σίγουρα πολλά αν όχι όλα από τα παιδιά της ιταλίας ήταν παιδιά που δεν κατάφεραν να βγάλουν τα μόρια που χρειάζονται (από το βλακώδες σύστημα μας) για να κάνουν αυτό που αγαπάνε! και είναι παράδειγμα προς μίμηση γιατί ακολουθούν τα όνειρα τους όχι βάση των χαζών νοοτροπιών της ψωροκώσταινας και των ακόμη πιο χαζών νομων της αλλα βάση του τι ζητάει η καρδια τους! και πολλοί από αυτός αν και δεν τα πήγαν καλά στις πανελλήνιες (επειδή αγαπάνε αυτό που κάνουνε) είναι εξαίρετοι επιστήμονες πολλές φορες πολύ καλύτεροι από τα "εικοσάρια" που μπήκαν σε σχολες για το prestige (μην χέσω) και για την φυτική ωχ συγγνώμη εννοούσα φοιτητική ζωή!


Φυσικά και υπάρχει πολιτικο συμφέρον για κάτι τέτοιο αλλα όπως ο σκοπός δεν αγιάζει απαραίτητα τα μέσα έτσι και τα μέσα (οι πολιτικοί που κάνουν ότι κάνουν για ψήφους κτλ) δεν βεβηλώνουν τον σκοπό που είναι αγιότατος!

Είναι πραγματικά κρίμα να πιστεύει κάποιος ότι η αξια ενός συνανθρώπου κρίνεται από ένα στιγμιαίο test μια φορα τον χρόνο και βάση αυτού ο συνάνθρωπος θα πρέπει να ρυθμίσει τα όνειρα και τις επιθυμίες του!

Πραγματικά λυπάμαι που έχετε τέτοια μυαλά .. αυτά """δικαιολογούνται""" κάπως πριν μπεις σε ένα ίδρυμα όπως είναι τα πανεπιστήμια εφόσον υποτίθεται ότι είστε φοιτητές ή και απόφοιτοι πραγματικά ντροπή σας που σκέφτεστε τόσο μικροαστικά και βαρβαρα!


Η γνώση ανήκει σε όλους χωρίς προϋποθέσεις είναι ένα αγαθό που πρέπει να προσφέρεται δωρεάν και σε όλους όσοι το επιθυμούν!


πράγμα που σημαίνει πρακτικά ότι τα πανεπιστήμια πρέπει να είναι ανοιχτά και η αξια του κάθε φοιτητή θα φανεί από το πως θα πορευτεί μέσα σε αυτά (στις συχνές εξετάσεις τους και στις πτυχιακές, και όχι μονο, εργασίες τους) και όχι από ένα ύπουλο πολιτικάντικο κόσκινο σπαζοκεφαλιών σε παιδιά που δέχτηκαν μέτρια έως χαλια παιδεία και πλύση εγκεφαλου από φροντιστήρια που γίνεται μια φορα τον χρόνο (και ουσιαστικά έτσι όπως είναι η κατάσταση εδώ στην ελλάδα μια φορα στην ζωή του καθενός ) για να αναδειχθεί η αξια σου? πια αξια oeo? πως αναδεικνύεται κάτι τέτοιο με 6 σελίδες χαρτί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνουν μεταγραφή σε ελληνικά πανεπιστήμια γιατί αυτά τα παιδιά περάσανε αρκετά και χάλασε αρκετά η ψυχολογία το λιγότερο που πρέπει να κάνει η ελληνική πολιτεία είναι να τους εντάξει στην ελληνιή τριτοβάθμια σε αντίστοιχες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Η γνώση ανήκει σε όλους χωρίς προϋποθέσεις είναι ένα αγαθό που πρέπει να προσφέρεται δωρεάν και σε όλους όσοι το επιθυμούν!
Η γνώση είναι για όλους και σε ΚΑΘΕ χώρα υπάρχει σύστημα διαδικασιών μέσω των οποίων κάποιος εγγράφεται στα πανεπιστήμια (κάποιος πιο πάνω αναφέρει για εξετάσεις για παράδειγμα πριν την εισαγωγή στα ιταλικά πανεπιστήμια). Και ακολουθώντας τις εξετάσεις της επιλογής του ακολουθεί το πρόγραμμα σπουδών της επιλογής του.

"Μπάτε σκύλοι αλέστε σε όποιο έτος θέλετε και όπως γουστάρετε" δεν είναι κανένα πανεπιστημιο στον κόσμο. Γιατί πρέπει να γίνουν τα δικά μας? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top