Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η απαγόρευση (παθητικού) καπνίσματος είναι ένα μέτρο.

Μετά από πολλές συζητήσεις, που πάντα κορυφώνονται σε οργισμένες εκφράσεις όπως της Σίμπυ (το αναφέρω μη κριτικά, απλά είναι από κάτω ακριβώς :) ), όπως μη- καπνιστών που ορύωνται για το ποιος θα τους πληρώνει τις χημειοθεραπείες και τις περούκες, καπνιστών που προκλούν με ύφος λέγοντας "εγώ γιατί να διακόψω το άραγμά μου για να κάνω μία τζούρα στο κρύο", μη-καπνιζόντων που αντιμετωπίζουν τους καπνιστές σαν φτωχά εθισμένα αποβράσματα και την ίδια ώρα προκαλούν οι ίδιοι το δημόσιο καλό με άλλους τρόπους... Μετά από όλα αυτά, νομίζω πρέπει να βλέπουμε λίγο την ουσία του θέματος και όχι τις υστερίες, να ξέρουμε ποιον να ακούμε.

Καλώς ή κακώς, το κάπνισμα ΘΑ απαγορευτεί. Καλώς ή κακώς, κάποιες παρέες θα έχουν ένα δίλημμα παραπάνω. Ψυχραιμία. Όλα θα βρουν το δρόμο τους, όπως και έγινε όταν το κάπνισμα απαγορεύτηκε στα αεροπλάνα (ρωτήστε όσους έκαναν τότε υπερατλαντική πτήση), στα σινεμά. Και με αυτό εννοώ απλά και μόνο ότι δεν πρέπει να τα παίρνουμε τόσο κατάκαρδα...

Κανένας μη καπνιστής δεν αξίζει ένα περιβάλλον καπνισμένο και επιβλαβές, αλλά και κανένας καπνιστής δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται σαρκασμούς και "Χα, πάρτα", στη διάρκεια και επειδή πρέπει να αλλάξει κάποιες συνήθειές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η απαγόρευση (παθητικού) καπνίσματος είναι ένα μέτρο.

Μετά από πολλές συζητήσεις, που πάντα κορυφώνονται σε οργισμένες εκφράσεις όπως της Σίμπυ (το αναφέρω μη κριτικά, απλά είναι από κάτω ακριβώς :) ), όπως μη- καπνιστών που ορύωνται για το ποιος θα τους πληρώνει τις χημειοθεραπείες και τις περούκες, καπνιστών που προκλούν με ύφος λέγοντας "εγώ γιατί να διακόψω το άραγμά μου για να κάνω μία τζούρα στο κρύο", μη-καπνιζόντων που αντιμετωπίζουν τους καπνιστές σαν φτωχά εθισμένα αποβράσματα και την ίδια ώρα προκαλούν οι ίδιοι το δημόσιο καλό με άλλους τρόπους... Μετά από όλα αυτά, νομίζω πρέπει να βλέπουμε λίγο την ουσία του θέματος και όχι τις υστερίες, να ξέρουμε ποιον να ακούμε.

Καλώς ή κακώς, το κάπνισμα ΘΑ απαγορευτεί. Καλώς ή κακώς, κάποιες παρέες θα έχουν ένα δίλημμα παραπάνω. Ψυχραιμία. Όλα θα βρουν το δρόμο τους, όπως και έγινε όταν το κάπνισμα απαγορεύτηκε στα αεροπλάνα (ρωτήστε όσους έκαναν τότε υπερατλαντική πτήση), στα σινεμά. Και με αυτό εννοώ απλά και μόνο ότι δεν πρέπει να τα παίρνουμε τόσο κατάκαρδα...

Κανένας μη καπνιστής δεν αξίζει ένα περιβάλλον καπνισμένο και επιβλαβές, αλλά και κανένας καπνιστής δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται σαρκασμούς και "Χα, πάρτα", στη διάρκεια και επειδή πρέπει να αλλάξει κάποιες συνήθειές του.

Ξέρω ότι καταλαβαίνεις τον τρόπο που τα λέω και γι' αυτό δεν χρειαζόταν να κάνεις υποσημείωση.

Θέλω να επαναλάβω κάτι .... δεν είμαι κατά του μέτρου. Το ξέρω κι εγώ, όπως και οι περισσότεροι καπνιστές ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό και ότι σε καμία περίπτωση δεν υποχρεούται κάποιος να αναπνέει τον καπνό μου.
Ενίσταμαι καταρχήν στην πολεμική των μη καπνιστών και όχι όλων,.... αυτών που συμπεριφέρονται σαν την Ιερά Εξέταση καταδεικνύοντας με το δάχτυλο τους καπνιστές σαν μιάσματα. Ε όχι αυτό δεν το ανέχομαι, από ανθρώπους που θεωρούν τους εαυτούς δημοκράτες.
Το όλο θέμα έχει αρχίσει να θυμίζει την ποτοαπαγόρευση ... δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα οι καπνιστές να έχουν χώρους διασκέδασης που θα καπνίζουν;
Στα σινεμά απαγορεύτηκε, αλλά έξω στο μπαρ μπορούσες να καπνίσεις. Στα αεροπλάνα δε το συζητώ είναι μέσο μαζικής μεταφοράς και θα ήταν απαράδεκτο να καπνίζεις ... αλλά γιατί να μην υπάρχει μπαρ καπνιστών, εκεί δεν αναγκάζεται να μπει ο μη καπνιστής ... δεν νομίζω να είναι το ίδιο, λοιπόν!
Τώρα όσον αφορά στις παρέες ... εκεί θα γίνεται ότι θέλει η πλειοψηφία. Αν υπάρχουν 2 μη καπνιστές και 5 καπνιστές ή θα πάνε σε μαγαζί καπνιστών ή θα πάνε σε μη καπνιστών και οι 2 θα είναι μέσα και οι άλλοι έξω να καπνίζουν. Τι να κάνουμε, μη τα θέλουμε όλα δικά μας.:)

Εγώ πάντως θα ήθελα να ζητήσω και ένα νόμο που θα υποχρεώνει την απενεργοποίηση των κινητών στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και στα σινεμά, διότι ενοχλούμαι τρελά όταν μιλάνε δίπλα στο αυτί μου και τρώω όλη την ακτινοβολία ... και το λέω πολύ σοβαρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
QUOTEΗλεκτρονική Έκδοση
enet.gr, 16:26 Δευτέρα 15 Ιουνίου 2009

Όχι στη γενική απαγόρευση του καπνίσματος λέει η ΓΣΕΕ


Την αντίθεσή της, στη Γενική απαγόρευση του καπνίσματος στους ιδιωτικούς χώρους εργασίας, εκφράζει η Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδος, αναγνωρίζοντας ωστόσο τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος την ενόχληση των μη καπνιστών.
Η ΓΣΕΕ σημειώνει πως "επιβάλλεται να γίνουν σεβαστά και τα δικαιώματα των καπνιστών για τους οποίους λαμβάνονται εξοντωτικά- αστυνομικά- μέτρα".
Μάλιστα, χαρακτηρίζει τη γενική απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους εργασιακούς χώρους του ιδιωτικού τομέα, χωρίς όρους και προϋποθέσεις ως "απαράδεκτη, καταπιεστική και ρατσιστική".
Επιπλέον, η ΓΣΕΕ τονίζει ότι "χωρίς να λαμβάνονται καν υπόψη οι προβλέψεις του Νόμου 3730/08 (για διαμόρφωση ειδικών χώρων ) και οι ιδιαιτερότητες του ιδιωτικού τομέα, Βιομηχανίες - Βιοτεχνίες - Κατασκευές - Γραφεία - Κατάστημα κ.λπ, η απόφαση για γενική απαγόρευση του καπνίσματος διευκολύνει στα μέγιστα τις επιχειρήσεις (αφού δε θα δαπανήσουν ούτε ένα ευρώ και δε θα "χάνουν" ούτε ένα λεπτό)".
Τέλος, η ΓΣΕΕ "απαιτεί πριν εκδοθεί γενική απαγορευτική απόφαση καπνίσματος για τους χώρους εργασίας να πραγματοποιηθεί ουσιαστικός και ειλικρινής διάλογος με σεβασμό στο Νόμο, ώστε να μην καταπατηθούν τα δικαιώματα των εργαζομένων και προκληθούν πρόσθετα προβλήματα στις εργασιακές σχέσεις σε βάρος όλων των εργαζομένων (καπνιστών και μη").

Να φανταστώ ότι τα υπόλοιπα τα έχουνε λύσει ?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.


Με αυτο τωρα τι ακριβως ζητας?
Να επιλυσω εγω τα προβληματα σχεσεων αναμεσα σε ολες τις μικτες (καπνιστων και μη) παρεες?
Εαν εσυ εχεις φιλους καπνιστες, που θα θελουν να πανε σε ενα μαγαζι, οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα καθαρα του τι θα κανεις...Βρειτε τα.
Εαν ειναι προσωπικη η ερωτηση σου, τοτε να σου πω, πως κατα κυριο λογο στις εξοδους μου θα πηγαινω σε μαγαζια, οπου θα εχω το ελευθερο να καπνισω, αλλα θα τυχει κιολας να παω και σε αλλα ειτε λογω διαθεσης αλλαγης ειτε γιατι φιλοι μου μη καπνιστες το θελουν.
Θεμα επιλογων και σχεσεων ειναι.
Διοτι και καθολικη να ηταν η απαγορευση, δεν υπηρχε περιπτωση να διασκεδαζω μονιμως σε χωρους οπου δε θα μπορουσα να καπνιζω...
Το τι θα κανετε με τις παρεες σας, δικο σας και δικο τους θεμα, δε θα απολογηθω εγω για ολες τις ανα την Ελλαδα παρεες.




Απο αυτα που εγραψα δηλαδη εσυ καταλαβες οτι εχω προβλημα με τους φιλους μου και περιμενω απο σενα να μου το λυσεις; :confused::eek:

Ανεφερες οτι "αν υπαρχει θεληση" θα βρεθει η λυση, και οτι υπαρχει χωρος για "συμβιβασμους", και σου εξηγησα οτι τετοια πραγματα δεν υφιστανται γιατι μιλαμε για λογους υγειας, αναφεροντας σου και σχετικα αναλογο παραδειγα. Τωρα αν ο καθενας λεει αλλα λογια να αγαπιομαστε, προφανως δεν θα βγαλουμε ακρη.
Αν δεν βλεπεις οτι δεν ειναι λογικο επειδη καποιοι εχουν επιλεξει να εχουν εναν εθισμο, να δημιουργουν διχασμους στην παρεα τους, και να θετουν εμμεσως "θεματα επιλογων και σχεσεων", με το διλημμα να ειναι ή η υγεια σου ή οι φιλοι σου, οκ.

Ok..... εντάξει. Το πήραμε το μήνυμα. Πετάξτε μας στην πυρά που καπνίζουμε. Ακόμα καλύτερα περιορίστε μας στα σπίτια μας, μια και είμαστε τα μιάσματα της κοινωνίας και φταίει για όλα τα δεινά του κόσμου το τσιγάρο.
Ας βγαίνουν οι μη καπνιστές μόνοι τους ... μια και αυτοί είναι οι υγιείς και εμείς οι άλλοι οι "άρρωστοι".
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναγκάσετε να φοράμε και ένα ειδικό περιβραχιόνιο, όπως έκαναν στη ναζιστική Γερμανία.

Διαβαζεις τι γραφουμε ή αν καποιος διαφωνει μαζι σου θεωρεις οτι σε χαρακτηριζει καπως; Μιλησε κανεις για μιασματα ή για περιορισμους κατ' οικον; Συγκεκριμενα εθεσες ια προταση για πληρη απαγορευση του προιοντος (τσιγαρων) και σε ρωτησα αν πιστευεις οτι κατι τετοιο δεν θα εκανε το προβλημα ακομα πιο εντονο. Δεν νομιζω κανεις να χαρακτηρισε τους καπνιστες!

Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι. Όλοι εσείς που χτυπιέστε για τη ζημιά που κάνει το τσιγάρο στους γύρω σας, κινητό έχετε; Το χρησιμοποιείτε μέσα σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς; Φαντάζομαι πως ναι ... όλοι το κάνουν άλλωστε. Αλλά εκεί δε μιλάει κανείς για τα εγκεφαλικά κύτταρα των γύρω σας που τηγανίζονται από τον κλωβό που δημιουργείται. Στις καφετέριες που τώρα θα είναι καθαρές από τον καπνό, όταν θα μιλάνε γύρω σας 2-3 στα κινητά, θα απαιτήσετε να το κλείσουν ή όχι; Αλλά εκεί δεν έχει σημασία ... γιατί την ζημιά δεν την παίρνεις χαμπάρι, όπως με τον καπνό.

...

Δε λέω ότι το ένα κακό δεν πρέπει να αλλάξει, επειδή υπάρχει ένα άλλο. Μην τρελαθούμε ... απλά προσέξτε λίγο πως μας χαρακτηρίζετε και αναλογιστείτε τι θα κάνατε εσείς αν σας απαγόρευαν κάτι που έχετε συνηθίσει. Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!

Οταν μιλας στο κινητο, δεν εχει αποδειχθει καν οτι παθαινεις βλαβη ο ιδιος. Σιγουρα δε δεν παθαινουν και οι γυρω σου. Για το τσιγαρο παλι...Επομενως ακυρο το επιχειρηα απο αυτη την πλευρα. Αλλα ακομα και να ισχυε οτι μετα απο 4 λεπτα χρησης κινητου ο διπλα σου πεθαινει αμεσα, το επιχειρημα ειναι ανουσιο.

Αν ισχυε αυτο θα επρεπε να εισαι υπερ της δημοσιας απαγορευσης και του κινητου, οχι εναντια στην απαγορευση του τσιγαρου επειδη δεν εχει απαγορευτει το κινητο. Ειναι τελειως "παιδικο" το να λες οτι αφου γινεται δυο ασχετα κακα, αντι να τα απαγορευσουμε και τα δυο, ας μην απαγορευσουμε κανενα, για να ειμαστε ολοι οκ!

Για το δευτερο, ειπαμε, κανεις δεν σας χαρακτηρισε. Μην αποκτας συνδρομο καταδιωξης. :)

Αυτά όλα δεν τα λέω με διάθεση να θίξω κανένα ... απλά για να δείτε ότι όλοι κάνουμε πράγματα που είτε ενοχλούν ή βλάπτουν τους άλλους!
Όταν λοιπόν υπεραμύνεστε των νόμων που σας προστατεύουν από τις βλαβερές συνήθειες των άλλων, να κάνετε το ίδιο και για τους νόμους που προστατεύουν και εσάς και τους άλλους από τις βλαβερές συνήθειες τις δικές σας!

Οποια βλαβερη για τον συνανθρωπο μου συνηθεια εχω, ειδικα αυτες οι οποιες εχουν πολυ μικρο ή μηδενικο οφελος για την κοινωνια στο συνολο της (οχι δηλαδη για τις περιπτωσεις πχ χρησης ηλεκτρικου ρευματος = καυση λιγνιτη = μολυνση) δεν εχω προβλημα να απαγορευτουν δημοσια. Καλο θα κανει για την κοινωνια, οχι κακο, και ας ξεβολευτω εγω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι σας συμπεριφερεται ετσι η πλειοψηφια. Αν ισχυε αυτο, θα χαν μπει νομοι πολλα χρονια πριν. Υπαρχει εντονη πιεση ομως, γιατι το καπνισμα ειναι χειροτερο απο τα βαρια ναρκωτικα αν το δεις πιο σφαιρικα. Και ειναι κατι που οχι μονο βλαπτει ανεξελεκτα (τουλαχιστον αν παιρνει ο διπλα σου κοκα, δε παθαινεις εσυ κατι), αλλά υπαρχει και αλαζονεια απο την πλειοψηφια των καπνιστων για το θεμα, που εξοργιζει ακομα περισσοτερο τους μη. Και αν θελεις να γινουμε και τελειως ψυχροι και συναισθηματικα ουδετεροι...ναι ο καπνιστης ειναι εθισμενος. Λογικο ειναι να του συμπεριφερονται και σαν "μιασμα". Γιατι δεν ειναι καν ανημπορος (οπως πχ ο λεπρος) να το σταματησει, και ταυτοχρονα και βλαπτει αλλους, αλλά και το κανει και με επαρση/αδιαφορια. Ολα εξηγουνται.
οκ τώρα ... βλέπεις ότι διαβάζω τι γράφετε;

Δε λέω ότι το ένα κακό δεν πρέπει να αλλάξει, επειδή υπάρχει ένα άλλο. Μην τρελαθούμε ... απλά προσέξτε λίγο πως μας χαρακτηρίζετε και αναλογιστείτε τι θα κάνατε εσείς αν σας απαγόρευαν κάτι που έχετε συνηθίσει. Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!

Οκ και τώρα ... βλέπεις ότι κι εγώ λέω, ότι δεν υποστηρίζω πως η μη άρση του ενός δεν πρέπει να σημαίνει και μη άρση του άλλου;

Και ένα ακόμα .... για τα κινητά δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ πόση βλάβη κάνουν. Να σε πληροφορήσω ότι όταν μιλάς στο κινητό μέσα σε αυτοκίνητο, η ακτινοβολία υπερδιπλασιάζεται λόγω κλωβού. Το ίδιο και στο τραίνο ή το μετρό. Επίσης αυτό που λες ότι δεν βλάπτει τους άλλους, δεν ισχύει .... εάν έχεις βηματοδότη σου λένε να μην μένεις κοντά σε ανθρώπους που μιλάνε στο κινητό, άρα μάλλον επηρεάζει και τους διπλανούς! Άλλωστε θα έχεις παρατηρήσει πως κάνουν τα ηχεία του υπολογιστή σου όταν πρόκειται να χτυπήσει το κινητό σου και είναι σε κοντινή απόσταση. Μην στρουθοκαμηλίζετε λοιπόν σε αυτά που θέλετε να κρατήσετε, γιατί σας βολεύουν!
Θα τα πούμε σε λίγα χρονάκια ... όταν θα δείτε τι κάνουν τα κινητά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
οκ τώρα ... βλέπεις ότι διαβάζω τι γράφετε;

Αυτο ηταν! Επισημα θα με τρελανεις! Καλα ρε cibyllian, εσυ το ανεφερες το "μιασμα" και μετα σε πειραξε που το χρησιμοποιησε ο Lorien, κανοντας παραθεση και αναφεροντας το και μεσα σε εισαγωγικα;;;

Και οκ ... το καταλαβαίνω εν μέρει ότι αγανακτήσατε τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι λίγο ρατσιστικό όλο αυτό;
Αν σας έλεγαν να κάθεστε εσείς πίσω από γυάλινους τοίχους με αρνητική πίεση, δεν θα αντιδρούσατε;
Όλοι όσοι καπνίζουμε, ξέρουμε ότι δεν είναι καλό... αλλά μας έχετε κάνει τώρα τελευταία να αισθανόμαστε σαν λεπροί... και αυτό δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε! Έχετε κάθε δίκιο να ενοχλείστε από τον καπνό μας, αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε το μίασμα της κοινωνίας και τώρα που θα μας "μπουντρουμιάσετε" θα λυθούν όλα!


Οκ και τώρα ... βλέπεις ότι κι εγώ λέω, ότι δεν υποστηρίζω πως η μη άρση του ενός δεν πρέπει να σημαίνει και μη άρση του άλλου;

Ναι γραφεις οτι δεν υποστηριζεις οτι η αρση του ενος δεν σημαινει και τη μη αρση του αλλου, αλλα ολοκληρο το post αυτο φαινεται να υποστηριζει! Αλλιως, ποιο το νοημα του Post, αν οχι αυτο; :confused:

Και ένα ακόμα .... για τα κινητά δεν ξέρεις ΑΚΟΜΑ πόση βλάβη κάνουν. Να σε πληροφορήσω ότι όταν μιλάς στο κινητό μέσα σε αυτοκίνητο, η ακτινοβολία υπερδιπλασιάζεται λόγω κλωβού. Το ίδιο και στο τραίνο ή το μετρό. Επίσης αυτό που λες ότι δεν βλάπτει τους άλλους, δεν ισχύει .... εάν έχεις βηματοδότη σου λένε να μην μένεις κοντά σε ανθρώπους που μιλάνε στο κινητό, άρα μάλλον επηρεάζει και τους διπλανούς! Άλλωστε θα έχεις παρατηρήσει πως κάνουν τα ηχεία του υπολογιστή σου όταν πρόκειται να χτυπήσει το κινητό σου και είναι σε κοντινή απόσταση. Μην στρουθοκαμηλίζετε λοιπόν σε αυτά που θέλετε να κρατήσετε, γιατί σας βολεύουν!
Θα τα πούμε σε λίγα χρονάκια ... όταν θα δείτε τι κάνουν τα κινητά!

1) Σου εξηγησα οτι το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο (και πιο πανω συμφωνησες κιολας). Παρολα αυτα:
2) Για το ενα δεν ξερουμε ακομα ποση βλαβη (και αν κανουν) ενω για το αλλο ξερουμε. Τι θεωρεις εσυ λογικο; Να μην απαγορευσουμε το βλαβερο, ή να απαγορευσουμε και τα δυο ΜΗΠΩΣ και ειναι το αλλο βλαβερο;
3) Η ακτινοβολα διπλασιαζεται λογω κλωβου...και επηρεαζει τα εγκεφαλικα κυτταρα του διπλανου; Για δειξε μου που το διαβασες αυτο. :)
4) Εδω αφηνουν τα ατομα με βηματοδοτη να χρησιμοποιουν οι ιδιοι κινητο, και η μονη safety precaution (οχι αποδεδειγμενα κακο δηλαδη) που τους λενε να παρουν ειναι να μην το εχουν στην τσεπη τους που ειναι διπλα στην καρδια, και εσυ λες οτι ειναι εξακριβωμενο οτι το να μιλαω εγω στο κινητο προκαλει προβληματα στον αλλον; Ασε που αυτο, μαλλον (δεν το γνωριζω, υποθετω) θα ισχυει και για αλλες συσκευες που εκπεμπουν αναλογα κυματα.
5) Το οτι τα ηχεια κανουν ετσι τι αποδεικνυει; Οτι τα κινητα εκπεμπουν; Ε προφανως; Και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτο ηταν! Επισημα θα με τρελανεις! Καλα ρε cibyllian, εσυ το ανεφερες το "μιασμα" και μετα σε πειραξε που το χρησιμοποιησε ο Lorien, κανοντας παραθεση και αναφεροντας το και μεσα σε εισαγωγικα;;;

Εγώ είπα "μη μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε μίασμα" και ο Λόριεν είπε ότι είναι "φυσιολογικό να μας συμπεριφέρονται σαν να είμαστε μιάσματα" .... τι ακριβώς σε τρελαίνει;
Μας λέτε ότι δεν βλέπουμε εν ολίγοις ότι είμαστε προβληματικοί και μας αξίζει αυτή η συμπεριφορά.




Ναι γραφεις οτι δεν υποστηριζεις οτι η αρση του ενος δεν σημαινει και τη μη αρση του αλλου, αλλα ολοκληρο το post αυτο φαινεται να υποστηριζει! Αλλιως, ποιο το νοημα του Post, αν οχι αυτο; :confused:

Πως αλλιώς να το πω;
Το δε ποστ μου, δεν υποστηρίζει καθόλου αυτό που λες... αλλά απλά ότι δεν μπορείτε να κάνετε λες και μόνο αυτό είναι βλαβερό.
Η απόδειξη δε είναι στο παρακάτω δικό σου ποστ, που σπεύδεις να υπερασπιστείς το κινητάκι σου, ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι βλάπτει.... και μη μου πεις όχι, γιατί το λένε συνέχεια.


1) Σου εξηγησα οτι το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο (και πιο πανω συμφωνησες κιολας). Παρολα αυτα:
2) Για το ενα δεν ξερουμε ακομα ποση βλαβη (και αν κανουν) ενω για το αλλο ξερουμε. Τι θεωρεις εσυ λογικο; Να μην απαγορευσουμε το βλαβερο, ή να απαγορευσουμε και τα δυο ΜΗΠΩΣ και ειναι το αλλο βλαβερο;
3) Η ακτινοβολα διπλασιαζεται λογω κλωβου...και επηρεαζει τα εγκεφαλικα κυτταρα του διπλανου; Για δειξε μου που το διαβασες αυτο. :)
4) Εδω αφηνουν τα ατομα με βηματοδοτη να χρησιμοποιουν οι ιδιοι κινητο, και η μονη safety precaution (οχι αποδεδειγμενα κακο δηλαδη) που τους λενε να παρουν ειναι να μην το εχουν στην τσεπη τους που ειναι διπλα στην καρδια, και εσυ λες οτι ειναι εξακριβωμενο οτι το να μιλαω εγω στο κινητο προκαλει προβληματα στον αλλον; Ασε που αυτο, μαλλον (δεν το γνωριζω, υποθετω) θα ισχυει και για αλλες συσκευες που εκπεμπουν αναλογα κυματα.
5) Το οτι τα ηχεια κανουν ετσι τι αποδεικνυει; Οτι τα κινητα εκπεμπουν; Ε προφανως; Και;

Προφανώς και; ... ε προφανώς και ο καπνός βλάπτει, μόνο που δε λες "και" .... αυτό ακριβώς θέλω να αποδείξω, ότι αν πηγαίνανε να αγγίξουν τα κινητά, τα οποία έχουμε όλοι και όλοι ξέρουμε ότι βλάπτουν, τότε εκεί αρχίζει το "ε και". Και αρχίζει επειδή μας ξεβολεύει. Γιατί λοιπόν δεν καταλαβαίνετε ότι είναι λογικό να αντιδρούμε που ξεβολευόμαστε και μας αραδιάζετε ένα σωρό νουθεσίες και επιπλήξεις.
Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια.
Όπως ξέρεις ότι και το κινητό βλάπτει, αλλά σε βολεύει .... και αν σε ξεβολεύε κάποιος θα αντιδρούσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Προφανώς και; ... ε προφανώς και ο καπνός βλάπτει, μόνο που δε λες "και" .... αυτό ακριβώς θέλω να αποδείξω, ότι αν πηγαίνανε να αγγίξουν τα κινητά, τα οποία έχουμε όλοι και όλοι ξέρουμε ότι βλάπτουν, τότε εκεί αρχίζει το "ε και". Και αρχίζει επειδή μας ξεβολεύει. Γιατί λοιπόν δεν καταλαβαίνετε ότι είναι λογικό να αντιδρούμε που ξεβολευόμαστε και μας αραδιάζετε ένα σωρό νουθεσίες και επιπλήξεις.
Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια.
Όπως ξέρεις ότι και το κινητό βλάπτει, αλλά σε βολεύει .... και αν σε ξεβολεύε κάποιος θα αντιδρούσες!

Βρε συ cibyllian, δεν ξερω αν το κανεις επιτηδες ή οχι, αλλα δεν συνεννοουμαστε. Δλδ δεν καταλαβες οτι το "Προφανως, ε και;" για αυτο που λες δεν πηγαινει στο οτι δεν με ενδιαφερει οπως εννοεις εσυ πιο πανω, αλλα στο οτι ειναι φυσικο (και με τις δυο εννοιες) να συμβαινει αυτο; Ειναι συσκευη που παραγει ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Πως να μην επηρεασει τα ηχεια; Και την λαμπα μου αμα εβαζα κοντα στην crt οθονη μου, η οθονη τρεμοπαιζε. Ε και; Αυτο εννοω! Οτι αυτο που λες δεν εχει κανενα νοημα οσον αφορα τη ζημια που μπορει να προκαλει.

Οχι ολο αυτο που λες εσυ οτι με βολευει.

Το "ολοι ξερουμε οτι βλαπτουν" ειναι προφανως το αντιστοιχο του "εχει αθηναικες πινακιδες" των ΑΜΑΝ. Μονο εσυ "το ξες" αυτο. Οι υπολοιποι που διαβαζουμε επιστημονικες ερευνες δεν ειμαστε βεβαιοι για αυτο, γιατι πολυ απλα ακομα δεν υπαρχουν conclusive evidence.

Και τελος, εγω επαναλαμβανω:

Οποια βλαβερη για τον συνανθρωπο μου συνηθεια εχω, ειδικα αυτες οι οποιες εχουν πολυ μικρο ή μηδενικο οφελος για την κοινωνια στο συνολο της (οχι δηλαδη για τις περιπτωσεις πχ χρησης ηλεκτρικου ρευματος = καυση λιγνιτη = μολυνση) δεν εχω προβλημα να απαγορευτουν δημοσια. Καλο θα κανει για την κοινωνια, οχι κακο, και ας ξεβολευτω εγω. :)

Εσυ αν μου απαντας "Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια", και ειδικα δεδομενου οτι η φραση πρακτικα ειναι "Το ξέρουμε ότι βλάπτει και τον συνανθρωπο μας, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια" με γεια σου με χαρα σου. Αλλα μην περιμενεις να μην σε αντιμετωπιζουν ασχημα μετα οι μη καπνιστες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απο αυτα που εγραψα δηλαδη εσυ καταλαβες οτι εχω προβλημα με τους φιλους μου και περιμενω απο σενα να μου το λυσεις; :confused::eek:

Ανεφερες οτι "αν υπαρχει θεληση" θα βρεθει η λυση, και οτι υπαρχει χωρος για "συμβιβασμους", και σου εξηγησα οτι τετοια πραγματα δεν υφιστανται γιατι μιλαμε για λογους υγειας, αναφεροντας σου και σχετικα αναλογο παραδειγα. Τωρα αν ο καθενας λεει αλλα λογια να αγαπιομαστε, προφανως δεν θα βγαλουμε ακρη.
Αν δεν βλεπεις οτι δεν ειναι λογικο επειδη καποιοι εχουν επιλεξει να εχουν εναν εθισμο, να δημιουργουν διχασμους στην παρεα τους, και να θετουν εμμεσως "θεματα επιλογων και σχεσεων", με το διλημμα να ειναι ή η υγεια σου ή οι φιλοι σου, οκ.

Σαφως και δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, διοτι αδυνατουν καποιοι να "δουν" και τις δυο πλευρες με καποιες εξαιρεσεις.
Και σου επαναλαμβανω, το τι θα κανει ο καθενας με την παρεα του ειναι δικο του θεμα και επιλογων. Το ποιος θα συμβιβαστει με τι και ποιος οχι, ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη.
Μην κανετε παρεα τους φιλους σας καπνιστες, που επιμενουν στις εξοδους τους να μην πηγαινουν εκεινοι σε χωρους μη καπνιστων.
Αυτοι που δε θα συμβιβαζονται, δε θα συμβιβαζονταν ουτε καν σε περιπτωση καθολικης απαγορευσης.
Τωρα το τι θα κανεις εσυ, και εαν θα ακολουθησεις φιλο σου σε μαγαζι που επιτρεπεται το καπνισμα, ειναι δικο σου θεμα. Υπαρχουν χωροι εξωτερικοι με σομπες...Επιλεξτε τους.

Και σκεφτειτε οτι ο ολος χαμος γινεται για ενα διαστημα καποιων λιγων μηνων που δεν μπορει κανεις να καθησει σε εξωτερικο χωρο, αν και πολλα μαγαζια τους χρησιμοποιουν ηδη και πολλα περισσοτερα θα φροντισουν να εχουν, εαν μπορουν, τετοιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλώς ενημερωτικά επειδή μου έκανε φοβερή εντύπωση η ανακοίνωση της ΓΣΕΕ, σας παραθέτω νέα ανακοίνωση που εξεδόθη σήμερα:

16/06/2009
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Να εφαρμοστεί ο Νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος
Από λανθασμένη προσέγγιση των θεμάτων που έχουν ανακύψει από την αναμενόμενη εφαρμογή του Νόμου για την απαγόρευση του καπνίσματος, εξεδόθη το χθεσινό δελτίο τύπου της ΓΣΕΕ.
Είναι προφανές ότι λανθασμένα προσεγγίζει το πρόβλημα όταν στο λάθος του Υπουργείου να καλεί σε εφαρμογή τμήματος του Νόμου απʼαυτά με λάθος τρόπο που εμφανίζει τη Συνομοσπονδία να υποστηρίζει το κάπνισμα (έστω και με δεύτερες αναγνώσεις).
Το θέμα είναι ένα και μοναδικό και οφείλει το Υπουργείο σε διάλογο μαζί μας να δώσει τις δέουσες κατευθύνσεις για την εφαρμογή του Νόμου.
Δηλαδή να υπάρξουν οι διευκολύνσεις (χώροι, διαλείμματα κ.α.) σε όποιον κατά την εργασία του επιθυμεί να καπνίσει και να μην αποτελεί αφορμή για δυσμενή εργασιακή αντιμετώπιση.
Αυτό ουσιαστικά είναι και το πνεύμα του μνημονίου κατά του καπνίσματος που η ΓΣΕΕ έχει υπογράψει σε συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας.
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καγίρι, η ανακοίνωση έχει ξαναπαρατεθεί λίγο πιο κάτω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευτυχως εισαι καλα ομως:)

οταν συνεβη το ατυχημα κοστισες η δεν κοστισες ''λεφτα'' στο κρατος ομως?;)



.

καλα εξυπναδες...

χωρια οτι εχω ιδιωτικη ασφαλιση αφου δεν εφταιγα θα τα παρω ολα πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
καλα εξυπναδες...

χωρια οτι εχω ιδιωτικη ασφαλιση αφου δεν εφταιγα θα τα παρω ολα πισω...


ουφφφφ! κουραστηκα :/:

με την ιδια λογικα εχω και γω ιδιωτικη ασφαλιση;)
επιπλεον δε ξερω και πολλους που με μια τοσο σοβαρη ασθενεια οσο ο καρκινος του πνευμονα θα εμπιστευοντουσαν δημοσιο νοσοκομειο:D
βασικα με κανεις και επαναλαμβανομαι και αυτο με κουραζει.

οταν θα εχεις πιο ισχυρα επιχειρηματα το ξανασυζηταμε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To παραθετω να ξαναδιαβαστει :

Βρε Neraida, καλη θεληση ως προς τι να υπαρχει απο την πλευρα μου (ως η καπνιστης μιλαω) ; Να δεχτω για χαριν της παρεας οχι απλα να βρισκομαι σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν καποιοι (το οποιο εκτος απο ενδεχομενα σοβαρα προβληματα υγειας, μου προκαλει παντα πονοκεφαλο, και οταν εχει πολυ καπνο και τσουξιμο στα ματια και ερεθισμο στο λαιμο), αλλα σε ενα χωρο οπου θα καπνιζουν ολοι; Γιατι με το νεο νομο για να "συμβιβαστεις" ή θα πρεπει να πας σε μαγαζι καπνιστων, ή σε χωρο καπνιστων σε μεικτο μαγαζι. Εσυ βλεπεις περιθωρια "καλης θελησης" απο την πλευρα ενος μη καπνιστη; Να βαλει δηλαδη την υγεια του κατω απο την παρεα του, γιατι η δευτερη επιμενει να συνεχιζει εναν εθισμο αδιαφορωντας για την υγεια του;
Δηλαδη, με την ιδια λογικη, θα πρεπει να υπαρχει και καλη θεληση απο την πλευρα σου αν ενας φιλος σου που πινει, σε αναγκαζει να σε γυριζει αυτος σπιτι σου (με αυτον οδηγο). Επειδη δηλαδη αυτος αποφασισε οτι πρεπει να συνδυασει την εξοδο του με το ποτο, πρεπει εσυ να δεχθεις να βαλεις την υγεια σου σε κινδυνο. Σου φαινεται λογικο;

@ cibyllian : Καταρχην, θα σου πω οτι κατα τη γνωμη μου ριχνεις το επιπεδο της συζητησης με το να λες να σας βαλουμε και περιβραχιονιο σαν Ναζι κλπ.

Περι κινητων : με καλυψε ο insomniac πανω-κατω. Οι αποψεις διιστανται για τα κινητα. Και η βλαπτικη του ικανοτητα ειναι αντιστροφως αναλογη του τετραγωνου της αποστασης. Αρα ακομα και αν βλαπτουν, ο διπλανος δεν βλαπτεται. Βλαπτεται μονο ο χρηστης. Αρα ακυρο το παραδειγμα. Και επισης ακυρο και απο αλλες 2 αποψεις : 1.οπως ειπε και ο insomniac, το αν βλαπτει το ενα δε σημαινει οτι ειναι υπερβολικο να αντιδραμε ετσι στο αλλο , και 2.το κινητο χρησημευει καθε μερα. Μεχρι και ζωες εχει σωσει.
Ας παει στο καδο ανακυκλωσης λοιπον αυτο το επιχειρημα παρακαλω και ας μην ξαναχρησημοποιηθει στην κουβεντα. Ομοιως για το "επιχειρημα" των μοτοσυκλετων ή του οινοπνευματος.

εδώ την ανωνυμία των καρτοκινητών πάνε να άρουν και κάποιοι από εσάς υπεραμύνεστε ότι αυτό είναι ενάντια στην ελευθερία των πολιτών. Εδώ προφανώς βλέπετε καταπίεση ... ακόμα κι όταν ξέρετε ότι κάποιοι τα χρησιμοποιούν κακόβουλα, είτε για διακίνηση ναρκωτικών, είτε για πορνεία, είτε για τρομοκρατία, είτε για να παρενοχλήσουν κάποιον ... εκεί όμως έχουμε άλλα μέτρα και σταθμά.
Νομιζω βρισκεσαι σε συγχυση (εμεις σε συγχυσαμε δλδ) και δε σκεπτεσαι τι γραφεις. Εαν νομιζεις οτι πορνεια,ναρκωτικα και τρομοκρατια, θα επηρεαστουν απο την επωνυμια των κινητων...ξανασκεψου το. Επισης το ενα παραδειγμα δεν εχει σχεση με το αλλο. Στο ενα μιλαμε για θεμα υγειας και στο αλλο για φακελωμα χωρις ουσιαστικό λογο.

Και στο τέλος τέλος εγώ όσοι καπνιστές ξέρω, έχουν αποδεχτεί την κατάσταση και λένε ότι θα πηγαίνουν μόνο όπου μπορούν να καπνίζουν ... τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν; Τι φοβάστε; μήπως είστε σε άδεια μαγαζιά; καλύτερα δε θα σας ενοχλεί και η πολυκοσμία!
Το θεμα με τις παρεες που εθιξα ηδη 2 φορες δ ετο διαβασες μαλλον. Ουτε τα σχολια μεταξυ Νεραιδας και Insomniac.

@ Γιδι : Ποιος καπνιστης ακουσε σαρκασμους και "χα παρτα" εδω ; Εκτος αν μιλας γενικα. Οπως και να χει, υποχρεωμενος να τις ακουει δεν ειναι, αλλά ουτε να παραπονιεται μπορει. Αλλιως να ζητησουν και οι μη καπνιστες αποζημιωση για τη ζημια που κανουν δεκαετιες τωρα σε ολους. Μη τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι. Το ιδιο ειναι η ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μειωση του τσιγαρου που βλαπτει απερισκεπτα δεξια και αριστερα...με το οτι θα θιχτει ο καπνιστης που τον κακολογησαμε γιαυτο που ειναι ;

Ενίσταμαι καταρχήν στην πολεμική των μη καπνιστών και όχι όλων,.... αυτών που συμπεριφέρονται σαν την Ιερά Εξέταση καταδεικνύοντας με το δάχτυλο τους καπνιστές σαν μιάσματα. Ε όχι αυτό δεν το ανέχομαι, από ανθρώπους που θεωρούν τους εαυτούς δημοκράτες.
Τη δημοκρατια τη θυμομαστε οταν μας κατηγορησουν για αυτο που κανουμε ; Δε την θυμομαστε οταν ειμαστε φορητοι διανομεις καρκινογονων ; Δε σας ειπαμε κατι που ΔΕΝ ειστε. Ειναι παιδιαστικο να παραπονιεστε οταν ακουτε την σκληρη αληθεια. Ναι ειστε βλαβεροι. Αν θες απο αλλη οπτικη : θεωρητικά ειστε δολοφονοι ή αν σας πεφτει βαρυ, συνεργοι σε δολοφονιες. Μαζικες κιολας. Αποδεδειγμενα. Και σας πειραξε το αν σας δειξουν με το δακτυλο ; Δλδ εσυ (οχι εσυ προσωπικα) μου στελνεις στη μαπα (συχνα με αδιαφορια και υφος "φυσικα και δεχεσαι να καπνισω μη τα παρω κρανιο ετσι δεν ειναι ;" ), τουλαχιστον 20 αποδεδειγμενα καρκινογονες ουσιες (αλλοι λενε 40+) απο τις 4000 που λεγεται οτι περιεχει το τσιγαρο, ...και εγω σε δειχνω με το δακτυλο και σε κατηγορω γιαυτο....και εγω ειμαι ο κακος ; :mad:
Ειναι ολ αθεμα αντιληψης τελικα.

Δεν λεμε να μην εχουν οι καπνιστες μερος να καπνισουν. Θεωρητικά ολα ωραια ειναι. Στην πραξη στο θεμα "εξοδος" τι θα γινει ομως ; Οτι θελει η πλειοψηφια λες. Δλδ μια και περισσοτεροι ειναι οι καπνιστες, θα αναγκαζονται οι μη καπνιστες ειτε να μην ειναι με τα ατομα της παρεας τους, ειτε να ειναι μεσα σε ενα τεκε και να βασανιζουν τα πνευμονια τους. Ωραια δημοκρατια ρε παιδια..μαρεσει που λετε και "μη τα θελουμε ολα δικα μας"...Βεβαια οι καπνιστες ειναι ηδη αποφασισμενοι να επιλεξουν το τσιγαρο απο την παρεα τους απ'οτι βλεπω. Σου λεει "εγω θελω να καπνισω πιο πολυ απο οτι θελω την παρεα του φιλου μου, οποτε ας κοψει το λαιμο του".

Επίσης αυτό που λες ότι δεν βλάπτει τους άλλους, δεν ισχύει .... εάν έχεις βηματοδότη σου λένε να μην μένεις κοντά σε ανθρώπους που μιλάνε στο κινητό, άρα μάλλον επηρεάζει και τους διπλανούς!
Οι βηματοδοτες ειναι ειδικη περιπτωση και δεν εξισωνει ουτε κατα διανοια το τσιγαρο με το κινητο. Πας και τηλεφωνας πιο περα απο καποιον που εχει βηματοδοτη. Και παλι, οπως ειπε και ο Insomniac και οι ιδιοι μπορουν να τηλεφωνουν. Επισης για τα ηχεια : κανουν θορυβο διπλα σε κινητο γιατι εχουν κοινη τεχνολογια και τα κυματα του ενος αλληλεπιδρουν με το αλλο. Για τα κινητα, ερευναται ακομα αν το μηκος κυματος επηρεαζει τα εγκεφαλικά κυτταρα. Προκαλει σιγουρα θερμοτητα και καλο ειναι να μη το εχουμε στο αυτι μας πολλη ωρα, αλλά δεν εχει αποδειχθει κατι ουτε στο 1/100 οσων εχουν αποδειχθει για το τσιγαρο. Να πιασουμε δλδ τα κινητα που δεν ξερουμε αν τελικα βλαπτουν και ποσο, και μας χρησημευουν καθε μερα, και να αφησουμε το τσιγατο που υπολογιζεται οτι παγκοσμιως θεριζει 5.5 εκατομυρια κοσμο ; Ποσοι πεθαναν φετος απο κινητα ;
ΟΤΑΝ και ΑΝ δουμε οτι τα κινητα βλαπτουν, καταρχην θα βλαπτουν το χρηστη, για το λογο που ανεφερα. ΑΝ το τραβηξουμε κι αλλο απο τα μαλλια και βλαπτουν και τους διπλα, τοτε να σαι σιγουρη πως και ο Insomniac και εγω, και καθε λογικος ανθρωπος που σεβεται τους διπλα του, θα προσπαθουμε να τηλεφωνουμε οχι διπλα σε αλλους, θα μιλαμε λιγο, αν μας ζητησουν να μη τηλεφωνησουμε διπλα τους θα το κανουμε, και δε θα γκρινιαζουμε αν ζητηθει κατι τετοιο. Οπως και να χει, σαν το τσιγαρο δε θα γινει ποτε το θεμα κινητου.

Εγώ είπα "μη μας συμπεριφέρεστε σαν να είμαστε μίασμα" και ο Λόριεν είπε ότι είναι "φυσιολογικό να μας συμπεριφέρονται σαν να είμαστε μιάσματα" .... τι ακριβώς σε τρελαίνει;
Ειπα οτι δε πρεπει να σας παραξενευει.

Μας λέτε ότι δεν βλέπουμε εν ολίγοις ότι είμαστε προβληματικοί και μας αξίζει αυτή η συμπεριφορά.
Η ακομα χειροτερα, οτι ξερετε τι προκαλειτε και ποσο, και απλα δε σας νοιαζει.

Το δε ποστ μου, δεν υποστηρίζει καθόλου αυτό που λες... αλλά απλά ότι δεν μπορείτε να κάνετε λες και μόνο αυτό είναι βλαβερό.
Δεν κανουμε ετσι γιαυτο το λογο. Εξηγησα γιατι κανουμε ετσι. Οσο να ναι, αλλιως σε τσαντιζει η μολυνση απο το αυτοκινητο αφου δεν εχεις και πολλες αλλες επιλογες (και ταυτοχρονα κατι χάνεις κατι κερδιζεις), και αλλιως το ανουσιο καπνισμα επειδη ο αλλος θελει τζουρες για να στανιαρει και δε πατε ολοι να πνιγειτε. Απλο ειναι. Πρεπει δλδ να βγαινουμε να σαμποταρουμε τα εργοστασια λιγνιτη, για να εχουμε δικαιωμα να τσαντιζομαστε για το καπνισμα ;

Το ξέρουμε ότι βλάπτει, αλλά μας βολεύει να καπνίζουμε στα μαγαζιά και αυτή είναι η αλήθεια.Όπως ξέρεις ότι και το κινητό βλάπτει, αλλά σε βολεύει .... και αν σε ξεβολεύε κάποιος θα αντιδρούσες!
Το κινητο βλαπτει τον χρηστη μονο. Μη τα ξαναλεμε. Και ΑΝ βλαπτει. Και ΕΑΝ βλαπτει το χρηστη, πιθανοτατα δεν εχει την ισχυ να βλαπτει αλλους. Μαλλον εσυ χρησημοποιεις κατι οπως σε βολευει ενω δεν γνωριζεις αν ισχυει καν.

@ love angel :

με την ιδια λογικα εχω και γω ιδιωτικη ασφαλιση;)
Σου ειπε οτι εφταιγε ο ΑΛΛΟΣ για το τρακαρισμα, οχι ο ιδιος. Στο καπνισμα φταις ΕΣΥ, οχι ο αλλος. Εχεις μεικτη ασφαλεια που καλυπτει βλαβες προς τριτους απο το καπνισμα σου ; :whistle:

Anyway, για τους λογους που εξηγησα ηδη, τα παραδειγματα : μηχανακια,αυτοκινητα,ποτο,κινητη τηλεφωνια, ειναι ακυρα. R.I.P.


Να δουμε που αλλου θα πατε το θεμα, γιατι δε μπορειτε να δεχθειτε οτι βλαπτετε αδιακριτως για χρονια, και σας πειραξε που τα ακουτε μαζεμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αν ηταν ετσι σωθηκαμε. οικογενειακος φιλος της οικογενειας μου, 70 χρονων καθηγητης πανεπιστημιου καπνιζει χρονια ολοκληρα 3 πακετα τσιγαρα την ημερα και κοντευει να μας ''θαψει ολους''

επιπλεον εκεινος εγραψε στο συγκεκριμενο ποστ οτι δε δεχεται τους καπνιστες γιατι επιβαρυνουν οικονομικα το κρατος. εκεινος πηγε το θεμα προς τα εκει και οχι εγω με σκοπο ναλλαξω θεμα. και συγνωμη αλλα στο ακουσμα ενος τετοιου επιχειρηματος δε μπορουσα να μην αντιδρασω.

γιατι οσοι καπνιζουν ολοι αρρωσταινουν και ολοι πεθαινουν??
ειμαστε με τα καλα μας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έτυχε σε μια πρόσφατη βραδινή μου εξοδο και ενοχλήθηκα από το καπνό του τσιγάρου μιας κοπέλας που καθόταν στο διπλανό τραπέζι. Δεν το έκανε επειδικτικα ούτε φυσικά επίτηδες, απλά η θέση στην οποία καθόμουν έφερνε όλον τον καπνό στο πρόσπωπό μου. Δυνατότητα να αλλάξω θέση δεν υπήρχε.
Σκέφτηκα ότι με αυτόν τον τρόπο σίγουρα είχα ενοχλήσει στο παρελθόν κάποιον και εγώ άθελά μου και γέμισα τύψεις με αφορμή και μόνο αυτό το περιστατικό. Όταν ήμουν καπνίστρια δεν καταλάβαινα πόσο εκνευριστικό μπορεί να γίνει.

Ως προς τα νέα μέτρα προσωπικά είμαι αισιόδοξη ότι θα τηρηθούν κατά γράμμα για 2 λόγους.
Ο πρώτος είναι γιατί η μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού (καπνιστών και μή) είναι θετική και ο δεύτερος γιατί τα πρόστιμα στην περίπτωση μη τήρησης των κανόνων είναι αρκετά τσουχτερά.

Πόσο μεμψίμοιρο ακούγεται το : "Έλα μωρέ στην Ελλάδα είμαστε, σιγά μην εφαρμοστεί":/:
Οι άνθρωποι διαμορφωνουν τις κοινωνίες μέσα από τις συμπεριφορές και όσο συνεχίζουμε να αναπαράγουμε τα ίδια κλισέ, αυτό θα συνεχίσουν να λένε και τα παιδιά μας. Αυτό θέλουμε να τους αφήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
καλα εξυπναδες...

χωρια οτι εχω ιδιωτικη ασφαλιση αφου δεν εφταιγα θα τα παρω ολα πισω...

Οταν το επιχειρημα σου το χρησιμοποιει αλλος, αυτοματως γινεται "εξυπναδα" ε?!
Κριμα...

Ποιος καπνιστης ακουσε σαρκασμους και "χα παρτα" εδω ; Εκτος αν μιλας γενικα. Οπως και να χει, υποχρεωμενος να τις ακουει δεν ειναι, αλλά ουτε να παραπονιεται μπορει. Αλλιως να ζητησουν και οι μη καπνιστες αποζημιωση για τη ζημια που κανουν δεκαετιες τωρα σε ολους. Μη τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι. Το ιδιο ειναι η ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μειωση του τσιγαρου που βλαπτει απερισκεπτα δεξια και αριστερα...με το οτι θα θιχτει ο καπνιστης που τον κακολογησαμε γιαυτο που ειναι ;


Εαν η πρεμουρα σας ειναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τοση μεγαλη, εισηγηθειτε περι καπνοαπαγορευσης.
Γιου νοου, αντιστοιχης της ποτοαπαγορευσης στην Αμερικη στις αρχες του 20ου αιωνα να δεις μετα τι ομορφα που θα ειναι τα πραγματα...

Τη δημοκρατια τη θυμομαστε οταν μας κατηγορησουν για αυτο που κανουμε ; Δε την θυμομαστε οταν ειμαστε φορητοι διανομεις καρκινογονων ; Δε σας ειπαμε κατι που ΔΕΝ ειστε. Ειναι παιδιαστικο να παραπονιεστε οταν ακουτε την σκληρη αληθεια. Ναι ειστε βλαβεροι. Αν θες απο αλλη οπτικη : θεωρητικά ειστε δολοφονοι ή αν σας πεφτει βαρυ, συνεργοι σε δολοφονιες. Μαζικες κιολας. Αποδεδειγμενα. Και σας πειραξε το αν σας δειξουν με το δακτυλο ; Δλδ εσυ (οχι εσυ προσωπικα) μου στελνεις στη μαπα (συχνα με αδιαφορια και υφος "φυσικα και δεχεσαι να καπνισω μη τα παρω κρανιο ετσι δεν ειναι ;" ), τουλαχιστον 20 αποδεδειγμενα καρκινογονες ουσιες (αλλοι λενε 40+) απο τις 4000 που λεγεται οτι περιεχει το τσιγαρο, ...και εγω σε δειχνω με το δακτυλο και σε κατηγορω γιαυτο....και εγω ειμαι ο κακος ; :mad:
Ειναι ολ αθεμα αντιληψης τελικα.

Ναι αμε, τοσο δολοφονος, οσο και αυτοι που χρησιμοποιουν φυτοφαρμακα στις σοδειες τους, οσο και εκεινες οι οικογενειες που εχουν στην κατοχη τους 5-6 αυτοκινητα για να κανουν τη δουλεια τους, οπως ισχυριζονται, οσο και εκεινοι που πωλουν ολες τις αηδιες στα τζανκφουνταδικα κ.ο.κ...Ο καταλογος ειναι μεγαλος ντιαρ...


Δεν λεμε να μην εχουν οι καπνιστες μερος να καπνισουν. Θεωρητικά ολα ωραια ειναι. Στην πραξη στο θεμα "εξοδος" τι θα γινει ομως ; Οτι θελει η πλειοψηφια λες. Δλδ μια και περισσοτεροι ειναι οι καπνιστες, θα αναγκαζονται οι μη καπνιστες ειτε να μην ειναι με τα ατομα της παρεας τους, ειτε να ειναι μεσα σε ενα τεκε και να βασανιζουν τα πνευμονια τους. Ωραια δημοκρατια ρε παιδια..μαρεσει που λετε και "μη τα θελουμε ολα δικα μας"...Βεβαια οι καπνιστες ειναι ηδη αποφασισμενοι να επιλεξουν το τσιγαρο απο την παρεα τους απ'οτι βλεπω. Σου λεει "εγω θελω να καπνισω πιο πολυ απο οτι θελω την παρεα του φιλου μου, οποτε ας κοψει το λαιμο του".

Εγω θα σου προτεινα να τα βρεις με την παρεα σου...Προσωπικα παντως, δεν υπηρχε περιπτωση να συμβιβαζομουν μαζι σου. Η ολη υστερια σου και μονο θα μου προκαλουσε απιστευτη αντιδραση...Πληροφοριακα...;)
Οποτε κουλαρε λιγο, διτοτι δε σε βλεπω καλα με τους φιλους σου καπνιστες!:worry:


Η ακομα χειροτερα, οτι ξερετε τι προκαλειτε και ποσο, και απλα δε σας νοιαζει.

Ε αφου ειμαστε τοσο αναισθητα παιδια, μη μας κανετε παρεα...

Δεν κανουμε ετσι γιαυτο το λογο. Εξηγησα γιατι κανουμε ετσι. Οσο να ναι, αλλιως σε τσαντιζει η μολυνση απο το αυτοκινητο αφου δεν εχεις και πολλες αλλες επιλογες (και ταυτοχρονα κατι χάνεις κατι κερδιζεις), και αλλιως το ανουσιο καπνισμα επειδη ο αλλος θελει τζουρες για να στανιαρει και δε πατε ολοι να πνιγειτε. Απλο ειναι.

Συγγνωμη, και επιλογες υπαρχουν, και προσωπικα με τσαντιζει πολυ περισσοτερο οταν σε μια οικογενεια αντιστοιχουν περισσοτερα αυτοκινητα ακομα και απ οσους οδηγουν.

Μη συναναστρεφεσαι τους καπνιστες...και αυτο, απλουστατο ειναι.
Γουαου, σου βρηκα λυση!
Δεν ειναι ολοι οι καπνιστες σαν και μενα παντως...Μπορει εγω να δινω μεγαλη σημασια στο εαν θα μπορω να καπνισω, αλλα η αδερφη μου π.χ δινει πολυ μικροτερη...
Θα τα βρειτε παντως, μην ανησυχεις...υπαρχουν σιγουρα σημαντικοτερα θεματα που θα σε απασχολουν, απο το τι θα γινει, εαν σε καποια εξοδο σου με εναν καπνιστη φιλο μαλλωσετε για το που θα πατε...


Σου ειπε οτι εφταιγε ο ΑΛΛΟΣ για το τρακαρισμα, οχι ο ιδιος. Στο καπνισμα φταις ΕΣΥ, οχι ο αλλος. Εχεις μεικτη ασφαλεια που καλυπτει βλαβες προς τριτους απο το καπνισμα σου ; :whistle:

Σημασια εχει οτι κοστιζει και ο ενας και ο αλλος...
Και ασε τα ο ιδιος ή ο αλλος. Στην τελικη, το τσιγαρο δεν ειναι παρανομο.

Και απορω που ενιστασαι οταν αναφερομαστε σε υστερια, ενω ειναι διακριτη σε ολο το μηκος του μηνυματος σου...

Ενιγουει, αυτο που βλεπω ειναι οτι επαναλαμβανομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Lorien .... υποβαθμίζω το επίπεδο της συζήτησης εγώ, όταν λέω ότι "σε λίγο θα μας βάλετε περιβραχιόνιο όπως οι Ναζι" και δεν την υποβαθμίζεις εσύ όταν λες ότι είμαστε "δολοφόνοι" :/:

Επίσης εξήγησε μου τι ακριβώς ζητάς στο θέμα με τις παρέες, διότι δεν έχω καταλάβει. Λες ότι οι καπνιστές θα θέλουν να πάνε σε μέρη όπου θα καπνίσουν, οκ .... εσύ μην πας αν ενοχλείσαι. Δεν καταλαβαίνω.
Αν η πλειοψηφία σε μια παρέα είναι μη καπνιστών θα πάνε σε μέρος για μη καπνιστές, αν είναι καπνιστών θα πάνε σε μέρος για καπνιστές. Όποιος ενοχλείται και στις δύο περιπτώσεις, δεν πάει. Που υπάρχει το πρόβλημα.

Επίσης μη παρουσιάζεις τους καπνιστές ως τους σούπερ εγωϊστές, που θα απαιτούν να πάνε μόνο σε μέρη καπνιστών. Έλεος δεν είμαστε εμείς τα εγωϊστικά γουρούνια που θέλουμε να γίνει το δικό μας, ενώ εσείς είσαστε πάντα τα θύματα. Πως τα παρουσιάζεις έτσι;

Προσωπικά, αν και καπνίστρια, αν ήθελα να δω έναν φίλο μου μη καπνιστή και είχε πρόβλημα να πάμε κάπου που θα μπορούσα να καπνίσω (γιατί κάποιοι δεν έχουν και τόσο πρόβλημα) τότε θα πήγαινα και στην κορυφή του Εβερεστ, όχι μόνο σε μη καπνιστών.
Και ξέρεις γιατί; Γιατί το να δω τον φίλο μου, έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από το αν θα μπορώ ή όχι να καπνίσω μαζί με τον καφέ μου.
Όπως ξέρω βέβαια ότι και οι μη καπνιστές φίλοι μου, αν θέλουν κι αυτοί να με δουν, θα κάνουν μια υποχώρηση μια στο τόσο να έρθουν σε ένα μέρος καπνιστών. Κι επειδή τους αγαπάω δεν πρόκειται να τους αναγκάζω κάθε φορά να υποστούν κάτι που δεν αντέχουν και επειδή με αγαπάνε δεν πρόκειται να απαιτούν κάθε φορά να πηγαίνουμε σε μη καπνιστών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όπως ξέρω βέβαια ότι και οι μη καπνιστές φίλοι μου, αν θέλουν κι αυτοί να με δουν, θα κάνουν μια υποχώρηση μια στο τόσο να έρθουν σε ένα μέρος καπνιστών. Κι επειδή τους αγαπάω δεν πρόκειται να τους αναγκάζω κάθε φορά να υποστούν κάτι που δεν αντέχουν και επειδή με αγαπάνε δεν πρόκειται να απαιτούν κάθε φορά να πηγαίνουμε σε μη καπνιστών!

Αμάν αυτή η αγάπη πια, έχει γίνει το άλοθι και η δικαιολογία του κάθε εγληματία. Με αγαπάς ; Θα με ανεχτείς. Αν αρχίσεις να υποχωρείς με τις γυναίκες το'χασες το παιχνίδι. Θα σου ζητήσουν και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη υποχώρηση ώσπου να κάνουν μόνο ότι θέλουν εκείνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Peace, brothers and sisters...:P

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει για όλους τους καπνιστές αλλα εμένα μου έχει τυχει σε 3-4 περιπτωσεις με διαφορετικά άτομα κάθε φορά οπότε ίσως και να μην ειναι συμπτωση. Σε φάσεις λοιπον που πήγαμε για καφέ στα σταρμπακς (τα οποία γενικα δεν πολυσυμπαθω αλλά στο θεμα του καπνίσματος τουλάχιστον τα παραδεχομαι), ενω είναι καπνιστές και αρχικά τσίνησαν στην ιδέα να πάμε κάπου οπου δεν επιτρέπεται, εκ των υστερων είπαν οτί τελικά δεν ήταν τοσο τρομερο. φυσικα και πάλι ήρθε καποια στιγμή που θέλησαν να κάνουν τσιγάρο, αλλά ειπαν οτι σε κανονικό καφε αυτο θα ειχε γινει πολύ πολύ νωριτερα. Δεν ξερω αν ήταν το γεγονός ότι δε μυριζε μεσα καπνός ή η βαρεμάρα του "πού να τρεχω τωρα εξω..." που τους εκανε να αντεχουν περισσότερη ωρα χωρις τσιγάρο αλλά πάντως όλοι εκ των υστερων ειπαν οτι ήταν πιο εύκολο απ'οτι το περιμεναν.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι ισως θα ηταν καλυτερο για τους καπνιστες αντι να ψάχνουν με το φανάρι μερη όπου θα μπορουν να καπνισουν, μήπως θα ήταν καλυτερα να κάνουν μια προσπάθεια έστω κάποιες φορες να πάνε στο μη καπνιστων. Mπορει να αποδειχτει ότι δεν είναι τόσο δυσβάσταχτο τελικά, να ανακαλυψουν ότι μπορουν κάνουν πολυ λιγότερα τσιγάρα όταν βρισκονται σε περιβάλλον όπου δε θα μυριζει καπνός και να μπορεσουν σταδιακά να το ελατωσουν σημαντικα, αν οχι να το κοψουν τελειως. Kι ετσι δε θα καταπιεζονται πια και θα ειμαστε ολοι μια ωραια ατμοσφαιρα θα ειμαστε!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top