Γυναίκες και πρωτοβουλίες στη σχέση

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό ισότητα. Ούτε είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο.
Για σκέψου πως θα σου φαινόταν εσένα να έλεγε ένας άνδρας "ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανοί απο τις γυναίκες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;".

Με συγχωρείς... Μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοούσες... Δικό μου λάθος. :redface:
Αν θέλεις μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Topic resurrection : ON

Για μενα το θεμα πρωτοβουλιων θα πρεπει να οριζεται κυριως βαση των χαρακτηρων των 2 ατομων, και οχι τοσο βασει του φυλου. Οχι δλδ βασει του στερεοτυπου "η γυναικα θελει τον αντρα να παιρνει περισσοτερες γιατι ετσι τον θαυμαζει". Το οποιο ειναι και υποπτο να κρυβει ανασφαλειες με την εννοια οτι ισως τον θαυμαζει για κατι που εχει ενω δε το εχει η ιδια, και οχι απλα γιατι το θαυμαζει σαν καλο χαρακτηριστικο.

Σας μπερδεψα ;
Θαυμαστε με. :P

Τopic ressurection : OFF
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εισαι μπερδευτικος τωρα που το λες:P
αν πω τι πιστευω θα με παρουν με τις ντοματες , τα γιαουρτια οι γυναικες και οι αντρες απο οτι βλεπω και ειναι κριμα τα προιοντα:D:P:P

τελικα ο καθενας κανει αυτο που πιστευει και ψαχνει να βρει αυτο που θεωρει σωστο και του ταιριαζει. αν το βρει ειναι τυχερος πολυ απλα...

σας μπερδεψα?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με Λοριεν οτι το θεμα των πρωτοβουλιων σε μια σχεση ειναι θεμα χαρακτηρα και οχι φυλου.

Προσωπικα, θεωρω οτι η υπαρξη διαθεσης αναληψης πρωτοβουλιων ειναι αναγκαια σε μια σχεση.
Ισως κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια, αλλα δε μου αρκει να παιρνω μονο εγω πρωτοβουλιες. Θελω κι ο αλλος να πραττει αναλογως, διοτι εαν αυτο το χαρακτηριστικο το διαθετει ο ενας εκ των δυο, καποια στιγμη αυτος ο ενας θα κουραστει και θα δημιουργηθει προβλημα στη σχεση.
Οπως κι εαν εχει, για μενα ειναι ενα πολυ σημαντικο χαρακτηριστικο μιας "ζωντανης" σχεσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Το οποιο ειναι και υποπτο να κρυβει ανασφαλειες με την εννοια οτι ισως τον θαυμαζει για κατι που εχει ενω δε το εχει η ιδια, και οχι απλα γιατι το θαυμαζει σαν καλο χαρακτηριστικο.
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?

Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??

Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?

Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??

Οχι απολυτα.
Πολλες φορες θαυμαζουμε στους αλλους και χαρακτηριστικα τα οποια τα κατεχουμε και οι ιδιοι.
Το ενα δεν αναιρει το αλλο.

Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?

Εδω σε εχασα. Τι θες να πεις? Ο ενας θαυμασμος ειναι ο παραπανω, ο δευτερος ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?

Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??

Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?


μα αυτο ειναι το θεμα.. να μπορεις να θαυμασεις τον αλλο και να αναγνωριζεις τα χαρισματα του και να εισαι περηφανος που ειναι διπλα σου..

αυτο που λες δεν μπορω να το φανταστω σε σχεση να επικρατει. για μενα τοτε δεν ειναι σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Οχι απολυτα.
Πολλες φορες θαυμαζουμε στους αλλους και χαρακτηριστικα τα οποια τα κατεχουμε και οι ιδιοι.
Το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Γιατι ομως?
Aν κατεχουμε και οι ιδιοι ενα χαρακτηριστικό του αλλου,ποιος ο λογος και να το θαυμασουμε (στον αλλο)? Δεν προσφερει ουσιαστικά τιποτα,δε μας κινητροδοτει.

Ουσιαστικά,οταν κατι που εχουμε εμεις,το εχει και ο αλλος δε μας κανει να νιωθουμε τροπον τινά πως πλεον δεν "πλεονεκτούμε" - οπότε,λογω της ισοτητας / ισοδυναμιας χαρακτηριστικών δεν εχει και νοημα να το θαυμασουμε?

Θαυμασμός για το θαυμασμό και μονο.....δε μου καθεται (τοσο) καλά!
Εδω σε εχασα. Τι θες να πεις? Ο ενας θαυμασμος ειναι ο παραπανω, ο δευτερος ?
Ο ενας θαυμασμός ειναι ο θαυμασμος αυτος καθεαυτός προς ενα χαρακτηριστικό του αλλου - ειτε κατεχουμε κι εμεις το χαρακτηριστικό αυτο,ειτε οχι. Ο αλλος θαυμασμός ειναι αυτος που απορρεει απο την ελλειψη του εν λογω χαρακτηριστικού απο μας.

μα αυτο ειναι το θεμα.. να μπορεις να θαυμασεις τον αλλο και να αναγνωριζεις τα χαρισματα του και να εισαι περηφανος που ειναι διπλα σου..

Χωρις έστω και ενα (ανθυπ)ανεπαίσθητο τσιμπηματάκι ζηλειας - (που αυτα τα χαρισματα δεν τα εχεις κι εσύ?):)

Θαυμασμός και (προσωπική) ανασφάλεια / αισθηση (προσωπικης) ανεπαρκειας δεν πανε (πάντα) μαζι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Χωρις έστω και ενα (ανθυπ)ανεπαίσθητο τσιμπηματάκι ζηλειας - (που αυτα τα χαρισματα δεν τα εχεις κι εσύ?):)

Θαυμασμός και (προσωπική) ανασφάλεια / αισθηση (προσωπικης) ανεπαρκειας δεν πανε (πάντα) μαζι?


καταλαβα τι εννοεις αλλα σε μενα οχι δεν πανε μαζι:)
μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που μου λες..:confused: ισως γιατι ειναι κατι εντελως εκτος απο μενα σαν ατομο.. δεν θα μπορουσα να ζηλεψω τον ανθρωπο μου ποτε παρα μονο να νιωσω περηφανη και χαρουμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Στον κοσμο που ζουμε δυστυχώς η καχυποψία,η ζηλεια ειναι δευτερη φυση μας.
Ο ανιδιοτελης θαυμασμός ειναι προνομιο μονο ορισμένων (ξεχωριστών).

Αλλα θα αποτελουν παντα μειοψηφία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
θα συμφωνησω με εκεινους που ειπαν οτι η πρωτοβουλια δεν ειναι θεμα φυλου, αλλα θεμα χαρακτηρα...
εγω γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν παιρνουν ευκολα πρωτοβουλιες (θελω λιγο σπρωξιμο ενιοτε:P)

στο σπιτι μου οι πρωτοβουλιες παιρνονται ολες απο τη μητερα μου. ο μπαμπας μου σε λιγα πραγματα θα παρει θεση και θα πει τη γνωμη του.και οχι επειδη του απαγορευουμε να μιλησει(:P) απλα ειναι πιο δυναμικος χαρακτηρας η μητερα μου και αντεχει περισσοτερα βαρη, περισσοτερες ευθυνες.
δε λεω βεβαια οτι αυτο ειναι και το σωστο. απλα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, απο οικογενεια σε οικογενεια. σε καποια αλλη οικογενεια μπορει οι αποφασεις να παιρνονται εξολοκληρου απο τον αντρα, σε αλλη απο κοινου.

το να εχουν και οι δυο σε μια σχεση τη δυνατοτητα να παιρνουν πρωτοβουλιες θεωρω οτι ειναι ενα απο τα στοιχεια που βοηθα στο χτισιμο των θεμελιων της σχεσης τους. αλλωστε ετσι φαινεται και το ποσο επικοινωνει το ζευγαρι.

σε καμια περιπτωση δε δεχομαι οτι ειναι ''ανυπαρκτες'' οι πρωτοβουλιες απο μια γυναικα. ειναι στον ανθρωπο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Heptamer: Ναι, συνήθως θαυμάζουμε αυτό που δεν έχουμε. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι ζηλεύουμε, έστω και υποσυνείδητα. Μπορεί να πρόκειται για κάποιο χάρισμα σε τελείως διαφορετικό τομέα από τον δικό μας, το οποίο ναι μεν να είναι άξιο θαυμασμού, ναι μεν να μην το διαθέτουμε, αλλά να είμαστε αρκετά περήφανοι για τον εαυτό μας και τα δικά μας χαρίσματα που να μην το ζηλεύουμε. Παραδείγματος χάριν, ο πχ. Einstein, μπορεί να θαύμαζε τον πχ. Mozart, αλλά δεν νομίζω ότι θα τον ζήλευε στο ελάχιστο, έστω και υποσυνείδητα, διότι ήταν ο ίδιος αρκετά αξιόλογος στον δικό του τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
@Heptamer: Ναι, συνήθως θαυμάζουμε αυτό που δεν έχουμε. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι ζηλεύουμε, έστω και υποσυνείδητα. Μπορεί να πρόκειται για κάποιο χάρισμα σε τελείως διαφορετικό τομέα από τον δικό μας, το οποίο ναι μεν να είναι άξιο θαυμασμού, ναι μεν να μην το διαθέτουμε, αλλά να είμαστε αρκετά περήφανοι για τον εαυτό μας και τα δικά μας χαρίσματα που να μην το ζηλεύουμε. Παραδείγματος χάριν, ο πχ. Einstein, μπορεί να θαύμαζε τον πχ. Mozart, αλλά δεν νομίζω ότι θα τον ζήλευε στο ελάχιστο, έστω και υποσυνείδητα, διότι ήταν ο ίδιος αρκετά αξιόλογος στον δικό του τομέα.
Αν το χαρακτηριστικο που θαυμαζουμε (και μας λειπει) θεωρουμε πως δεν το χρειαζομαστε,τοτε σαφως η αναγνωρισή του ειναι ουδέτερη,γνησια,καθάρια και ιδιοτελής.

Αλλά πόσο "υπεράνω" ειναι αραγε ο μέσος ανθρωπος?
(γιατι ο Einstein δεν ηταν μεσος ανθρωπος....)
Ποσα χαρακτηριστικά που θαυμαζουμε στους άλλους,δε θα θελαμε ισως ενδόμυχα κι εμεις να εχουμε - ασχετως εαν ειναι στον τομέα μας ή οχι?............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??
Μερικες φορες, αλλά οχι απαραιτητα. Πχ θαυμαζω την αθλητρια που θα κανει ενοργανη.,εδαφος,κορινες,κορδελα κλπ...αλλα με αφηνει αδιαφορο που εγω δε μπορω να τα κανω αυτα.

Γιατι ομως?
Aν κατεχουμε και οι ιδιοι ενα χαρακτηριστικό του αλλου,ποιος ο λογος και να το θαυμασουμε (στον αλλο)? Δεν προσφερει ουσιαστικά τιποτα,δε μας κινητροδοτει.
O θαυμασμος πηγαζει μονο απο κινητροδοτηση ; Δε νομιζω.

Θαυμασμός για το θαυμασμό και μονο.....δε μου καθεται (τοσο) καλά!
Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?
Ο ενας θαυμασμός ειναι ο θαυμασμος αυτος καθεαυτός προς ενα χαρακτηριστικό του αλλου - ειτε κατεχουμε κι εμεις το χαρακτηριστικό αυτο,ειτε οχι. Ο αλλος θαυμασμός ειναι αυτος που απορρεει απο την ελλειψη του εν λογω χαρακτηριστικού απο μας.
Με την τελευταια παραθεση, ερχεσαι σε αντιθεση με τις αλλες 2, αφου αναγνωριζεις οτι υπαρχουν και τα 2 ειδη σεβασμου. Και συμφωνω οτι υπαρχουν. :)
----------------------------------------------------


στο σπιτι μου οι πρωτοβουλιες παιρνονται ολες απο τη μητερα μου. ο μπαμπας μου σε λιγα πραγματα θα παρει θεση και θα πει τη γνωμη του.
Προσοχη. Δε μιλαμε να εχει αποψη, να παρει θεση. Αλλά να παρει πρωτοβουλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Προσοχη. Δε μιλαμε να εχει αποψη, να παρει θεση. Αλλά να παρει πρωτοβουλια.


δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα. αμα δεν εισαι ικανος να παρεις μια αποφαση πως θα παρεις πρωτοβουλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλλο εχω γνωμη για κατι, και αλλο παιρνω πρωτοβουλια για action σε κατι. Πχ τιθεται θεμα τι θα κανεις με το αγορι σου/φιλο σου. Περιπτωσεις :

1. "θα μαρεσε κατι σε φαγητο ιταλικο" (πχ)
2. "οτι να ναι δεν εχω αποψη"
3. ετοιμασου και θα περασω να σε παρω να παμε σε ενα μαγαζι που βρηκα
4. Παμε καπου εξω να δοκιμασουμε Σουαχιλικη κουζινα ;

Βλεπεις τις διαφορές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αλλο εχω γνωμη για κατι, και αλλο παιρνω πρωτοβουλια για action σε κατι. Πχ τιθεται θεμα τι θα κανεις με το αγορι σου/φιλο σου. Περιπτωσεις :

1. "θα μαρεσε κατι σε φαγητο ιταλικο" (πχ)
2. "οτι να ναι δεν εχω αποψη"
3. ετοιμασου και θα περασω να σε παρω να παμε σε ενα μαγαζι που βρηκα
4. Παμε καπου εξω να δοκιμασουμε Σουαχιλικη κουζινα ;

Βλεπεις τις διαφορές ;

νιωσε με λιγο και συ τωρα:P

αποφασεις-πρωτοβουλιες
1)θα παρουμε δανειο για να κανουμε ανακαινιση στο σπιτι
2)θα στειλουμε το παιδι να σπουδασει εξω, αφου δεν περασε αθηνα
3)θα πιασω και δευτερη δουλεια γιατι δε βγαινουμε οικονομικα
4)καιρος να κανουμε και δευτερο παιδι.

βλεπεις τις μηδαμινες διαφορες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε ολα αυτα δλδ ο πατερας σου δεν ειχε καν αποψη ;
Κατι εχεις μπερδεψει νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βασικα το παραδειγμα ηταν γενικο δεν αναφερομουν στην οικογενεια μου.

συνεχιζοντας το παραδειγμα σου λεω αποψη ειχε σε ολα...

οι πρωτοβουλιες-αποφασεις ομως ηταν της μητερας μου ομως.

επισης θεωρω πιο ουσιαστικο και πιο σημαντικο να παιρνει κανεις πρωτοβουλιες για τετοια ζητηματα παρα για αυτα που ανεφερες εσυ πιο πανω.

δεν νομιζω να την ιδια βαρυτητα το στεγαστικο με το οτι θα παμε να φαμε σε ιταλικο.

δεν εχω μπερδεψει τιποτα. ξερω τι μου γινεται... και ξερω ποιος εχει τα ηνια στο σπιτι μου... καλος ή κακος απο πολυ μικρη γνωριζω πολλα για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μονο που συγκρινεις τη γενικη σημασια στα παραδειγματα σου , με τα δικα μου, χανεις το νοημα. Δε κανουμε αγωνα ποιες αποφασεις ειναι πιο σημαντικες. Σαφως και ειναι αυτες που εβαλες εσυ.

Συζηταμε οτι αλλο το "δεν παιρνω πρωτοβουλια συχνα" και αλλο το "δεν εχω αποψη". Μπορει καποιος να εχει αποψη αλλά παρολαυτα να μην θελει να ειναι αυτος που λεει "θα παμε εκει, θα κανουμε αυτο, θα γινει το αλλο". Μπορει να προτιμα να ακουσει, και μετα να τοποθετηθει. Αυτη ειναι η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top