Κατέχει η Ορθοδοξία το "αλάθητο";

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σήμερα, σε συζήτηση που διεξάγεται στο Πολιτικό μας φόρουμ, διάβασα την παρακάτω θέση του συνομιλητή, η οποία με άφησε ομολογουμένως άναυδο:

Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος

Σκέφτηκα λοιπόν, ότι θα είχε ενδιαφέρον, μιας και η δική μου γνώμη δεν είναι απαραιτήτως και η σωστή, να συζητήσουμε αυτό το θέμα μέσα στο θεολογικό μας φόρουμ, μαζί με τους υπόλοιπους συνομιλητές που γράφουν εδώ και σίγουρα ασχολούνται περισσότερο με το ζήτημα αυτό.

Δεν θα γράψω τη δική μου άποψη στο εναρκτήριο ποστ, μιας και δεν θα ήθελα να προκαταλάβω τη συζήτηση και τους συνομιλητές, επιφυλάσσομαι αυτό να το κάνω παρακάτω. Θα ήθελα τη γνώμη όλων σας, ειδικά των ορθοδόξων του φόρουμ, μιας και το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις.

Εύχομαι να γίνει ένας ενδιαφέρον και όπως πάντα ποιοτικός διάλογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σήμερα, σε συζήτηση που διεξάγεται στο Πολιτικό μας φόρουμ, διάβασα την παρακάτω θέση του συνομιλητή, η οποία με άφησε ομολογουμένως άναυδο:
Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος


Σκέφτηκα λοιπόν, ότι θα είχε ενδιαφέρον, μιας και η δική μου γνώμη δεν είναι απαραιτήτως και η σωστή, να συζητήσουμε αυτό το θέμα μέσα στο θεολογικό μας φόρουμ, μαζί με τους υπόλοιπους συνομιλητές που γράφουν εδώ και σίγουρα ασχολούνται περισσότερο με το ζήτημα αυτό.

Δεν θα γράψω τη δική μου άποψη στο εναρκτήριο ποστ, μιας και δεν θα ήθελα να προκαταλάβω τη συζήτηση και τους συνομιλητές, επιφυλάσσομαι αυτό να το κάνω παρακάτω. Θα ήθελα τη γνώμη όλων σας, ειδικά των ορθοδόξων του φόρουμ, μιας και το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις.

Εύχομαι να γίνει ένας ενδιαφέρον και όπως πάντα ποιοτικός διάλογος...

Εισαγωγικά επισημαίνω, ότι η "δόξα" απέχει από την αλήθεια, όσο η γη απ' τον ουρανό. Κατά δεύτερο, καμία θρησκεία, φιλοσοφία και επιστήμη, δεν μπορεί να είναι ανώτερη από την αλήθεια. Συνεπώς, ο ισχυρισμός περί αλάθητου οποιασδήποτε "ορθοδοξίας" αναιρεί και την ομολογιακή δόξα και την όποια ορθότητά της. Προφανώς, ούτε και ένας "Ορθόδοξος Χριστιανός" θα ήταν ποτέ "τέτοιος", αν θα μιμούνταν, τον κατοικοεδρεύοντα του Βατικανού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ακόμη και το Βατικανό έχει απαρνηθεί πλέον το αλάθητο και ο προηγούμενος Πάπας, ο Ιωάννης Παύλος Β', είχε ζητήσει πολλές φορές κι από πολλούς συγνώμη για τη συμπεριφορά των προκατόχων του, έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η Ορθ. Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα.
Τέτοιες δηλώσεις εμένα προσωπικά μου θυμίζουν χρόνους σκοτεινούς....
Μου θυμίζουν κακογυρισμένο θρίλερ σε επανάληψη,που δεν θα ήθελα να δω ξανά, με κακούς ηθοποιούς και πρόχειρη παράγωγη.
Αυτές οι δηλώσεις μου φέρνουν στον νου ανθρώπους με λίγη πίστη που προσπαθώντας να καλύψουν του την τούς την αδυναμία επιλέγουν το απόλυτο...το στείρο.
Λυπάμαι αλλά για μένα το αλάθητο είναι πολύ κοντά με το στείρο.
Αν η εκκλησία αποτελείτε από ανθρώπους που προσπαθούν να κάνουν πράξεις τα λόγια του Χριστού τότε νομίζω ότι είναι αφελέστατο να μιλάμε για το αλάθητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η εκκλησία είναι αλάθητη σαν οργανισμός. Κανένας άνθρωπος δεν είναι αλάθητος. Όταν ο Χριστός έλεγε στον Απ. Πέτρο "Συ ει Πέτρος και επί ταύτην την πέτραν οικοδομήσω μου την Εκκλησίαν και πύλαι Άδου ου κατισχύσουσιν αυτής" εννοεί ότι η Εκκλησία θα οικοδομηθεί πάνω στην ομολογία που είχε κάνει πριν ο Πέτρος ότι ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος. Άρά εφ' όσον η Εκκλησία είναι θεμελιωμένη πάνω στη θεότητα του Χριστού, κανεί δε θα μπορέσει να την καταργήσει μέχρι τέλους των αιώνων. Οι άνθρωποι δεν είναι αλάθητοι καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα όσοι άνθρωποι πίστευσαν ότι είναι αλάθητοι και ερμήνευσαν τα δόγματα έξω από την παράδοση της Εκκλησίας (όπως π.χ. οι Πάπες) αποκόπηκαν από το σώμα της Εκκλησίας και έγιναν αιρετικοί (Παπικοί, Μονοφυσίτες κλπ). Το αλάθητο της Εκκλησίας στηρίζεται στη θεόπνευστη Αγία Γραφή και στην Ιερά Παράδοση όπως αυτοί εκφράζεται από τα γραπτά των Αγίων Πατέρων (Αγίων της Εκκλησίας οι οποίοι διετύπωσαν με τη θεία φώτιση τα δόγματα της Εκκλησίας) και τις Οικουμενικές συνόδους οι οποίες εν Πνεύμάτι Αγίω (το οποίο στάλθηκε στους Αποστόλους κατά την Πεντηκοστή) διετύπωσαν με σαφήνεια τα δόγματα.

Φυσικά όλα αυτά τα πράγματα για κάποιον ο οποίος δεν πιστεύει στην Ορθ. Εκκλησία δε λένε απολύτως τίποτα, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει ποιά είναι τέλος πάντων η θεολογία της Ορθ. Εκκλησίας νομίζω είναι μια καλή εισαγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αυτό είναι τελείος λάθος.
Θεοϊδρυτος ειναι ο Οργανισμός της Εκκλησίας ,αλλά αλάθητος είναι μόνο ο Χριστός.
Το ότι είμαστε μέλη της εκκλησίας δε σημαίνει ότι μπορούμε να διεκδηκούμε το αλάθητο και την αυθεντία σε όσα λέμε και κάνουμε.
Ίσα ισα που πρέπει με ταπείνωση να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας , να ζητάμε συγνώμη και να προσπαθούμε να μιμούμαστε τον αλάθητο Χριστό.
Χαρακτηριστικό της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι η διαρκής μετάνοια και συγνώμη και όχι το αλάθητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη, η Αγία Γραφή είναι η μόνη αλήθεια.
Και την θεωρώ αλήθεια, γιατί αν την διαβάσει κανείς, είναι το μόνο βιβλίο το οποίο γράφει και για τα λάθη των ανθρώπων του Θεού.

Αν διαβάσει κανείς το Ευαγγέλιο, θα διαβάσει τα λάθη που έκανε ο απόστολος Πέτρος, στο να αρνηθεί π.χ. τον ίδιο τον Κύριό του από τον φόβο των Ιουδαίων, τον Ιωάννη και τον Ιάκωβο να ζητούν από τον Κύριο να τον χρησιμοποιήσουν σαν μέσον για να καθίσουν δίπλα του στον θρόνο Του και αρκετά λάθη ακόμα των αγίων, και να τους χαρακτηρίζει σαν ανθρώπους ίδιους με εμάς με λάθη και ελλατώματα.

Πως μπορούμε λοιπόν να θεωρήσουμε κάτι σαν αλάνθαστο;

Αλάνθαστος είναι μόνο και μόνο ο Θεός, εμείς οι υπόλοιποι απλοί άνθρωποι με τα ελλατώματά μας.

Δεν έχω ακούσει η Ορθοδοξία να δηλώνει το αλάθητο πουθενά, αντιθέτως παλαιότερα το έλεγαν για τον Πάπα, που το αναθεώρησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Βεβαίως, μόνον «η Εκκλησία ως όλον είναι αλάθητος, επομένως [...] ουδείς πιστός, ως άτομον δύναται να είναι αλάθητος»[16]. Όπως σχετικά ο Ειρηναίος παρατηρεί «όπου η Εκκλησία, εκεί και το Πνεύμα του Θεού, και όπου το Πνεύμα του Θεού εκεί και η Εκκλησία και πάσα χάρις»[17].
Βρήκα εδώ.

Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν όταν λένε "αλάθητος" όταν όλες τις οι πράξεις είναι ανθρώπινες. :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καταρχην κανενας ανθρωπος δεν εχει το αλαθητο, ειναι ανοητο να το λεμε αυτο.

Δευτερον ο Παπισμος απο την ανατολικη εκκλησια θεωρηθηκε καποια στιγμη ως αιρεση λογω των πρωτειων και του αλαθητου. Το αλαθητο ειναι μια λαθος ορθοτομηση της του Χριστου αληθειας.


Αλαθητος δεν μπορει να ειναι κανενας γιατι σε παρα πολλες περιπτωσεις αυτη η εννοια ειναι πολυ σχετικη. Και, ισως, μπορουμε να αναγνωρισουμε αυτη την ιδιοτητα στον οποιο Θεο αλλα κατα ποσο μπορουμε να θεωρησουμε το ιδιο και στους ανθρωπους, ακομα και οταν αυτοι αυτοπροσδιοριζονται ως "Θεϊκα διορισμενοι;"
αυτο που μεχρι χθες ηταν λαθος σημερα ειναι σωστο και το αντιθετο.
Πως καθοριζεις τι ειναι σωστο και τι λαθος;
Μα βεβαια απο τις αναγκες που εχει καθε φορα η κοινωνια.
ακουω απο πολλους να λενε για το οτι οι σπατριατεσ πετουσαν τα παιδια που ειχαν καποιο προβλημα απο τον καιαδα.
Αυτο σημερα φαινεται λαθος τοτε ομως και για αυτους τους ανθρωπου ηταν σωστο, αφου η φτωχη κοινωνια τους, δεν θα μπορουσε να ανεχτει καποιον ανθρωπο, που να χρειαζοταν να τον ταιζει χωρις να μπορει να προσφερει ο ιδιος κατι. Φανταστειτε οτι για να μεινει στην ιστορια αυτο το γεγονος, οτι δεν πρεπει να ηταν κατι που ηταν αρκετα συχνο. δεεν θα μπορουσαν να τους ταισουν. Οποτε αυτοματος η πραξη τους αυτη ηταν σωστη.

η εννοια του σωστου και του λαθους ειναι σχετικη και αλλαζει μαζι με τις κοινωνιες.
ειναι τα μετρα που ουσιαστικα επιβαλλει η κοινωνια στον εαυτο της για να μπορεσει ουσιαστικα να εξισορροπησει αναμεσα σε εννοιες που ουσιαστικα δεν μπορει να συνειδητοποιησει ουτε η ιδια.
Οποτε η εννοια του αλαθητου ειναι λαθος, μπορει βεβαια σε μια αλλη κοινωνια ή σε καποια αλλη εποχη να ηταν ορθη.

Στη Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια το αλαθητο το διεκδικει μονο ενα ατομο, ο εκαστοτε Παπας, στην Ορθοδοξη που λογω ιστοριας, υποτιθεται οτι υπαρχει Δημοκρατικοτητα, το διεκδικει μια ολοκληρη Συνοδος. Ειναι κατα τη γνωμη μου το ιδιο και το αυτο. με αυτό τον τροπο, επειδη υποτιθεται οτι υπαρχει η αληθεια, στα πλαισια μιας Συνοδου μπορουν μεν να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις αλλα η αληθεια βρισκεται στην κοινη γραμμη που θα ακολουθηθει, παρα τις διαφορετικες φωνες. Αρκει να υπαρχει πλειοψηφια, δηλαδη, για να ισχυριστουμε οτι κατοπιν επεμβασης του Αγιου Πνευματος, η αποφαση των ιεραρχων ειναι και η βουληση του ιδιου του Θεου. δεν διαφερει σε τιποτα, δειχνει δημοκρατικοτερο, αλλα δεν εναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βρήκα εδώ.

Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν όταν λένε "αλάθητος" όταν όλες τις οι πράξεις είναι ανθρώπινες. :hmm:

-petros

"...η Εκκλησία ως όλον είναι αλάθητος, επομένως...". Το ζήτημα είναι τι σημαίνει "η Εκκλησία ως όλον". Φρονώ ότι αναφέρεται στην Εκκλησία, όταν "κεφαλή" της είναι τωόντι, ο Ιησούς Χριστός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
σωστα φρονεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
σωστα φρονεις;)

...Και λέει λοιπόν: " Εάν δύο από εσάς συμφωνήσουν επί της γης, περί παντός πράγματος, περί του οποίου θα έκαναν αίτηση, θα γινόταν σ' αυτούς από τον Πατέρα μου τον εν ουρανοίς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ε οχι και περι παντος οχι και περι παντος:P
τωρα που το λες να σου πω κατι να αιτηθεις μαζι μου μπας και μου κανει την χαρη και το εκπληρωσει??:D

πς τωρα το σκεφτηκα να βαλω μεσον ρε παιδι μου...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ε οχι και περι παντος οχι και περι παντος:P
τωρα που το λες να σου πω κατι να αιτηθεις μαζι μου μπας και μου κανει την χαρη και το εκπληρωσει??:D

πς τωρα το σκεφτηκα να βαλω μεσον ρε παιδι μου...:D

Ναι, ναι, καν το!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η εκκλησία είναι αλάθητη σαν οργανισμός. Κανένας άνθρωπος δεν είναι αλάθητος.

Όμως η εκκλησία είναι σύνολο ανθρώπων, εξ ορισμού της ίδιας της λέξης.
Από Τεγόπουλο-Φυτράκη: Εκκλησία: το σύνολο των ανθρώπων που ανήκουν στο ίδιο χριστιανικό δόγμα.

Όταν ο Χριστός έλεγε στον Απ. Πέτρο "Συ ει Πέτρος και επί ταύτην την πέτραν οικοδομήσω μου την Εκκλησίαν και πύλαι Άδου ου κατισχύσουσιν αυτής" εννοεί ότι η Εκκλησία θα οικοδομηθεί πάνω στην ομολογία που είχε κάνει πριν ο Πέτρος ότι ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος. Άρά εφ' όσον η Εκκλησία είναι θεμελιωμένη πάνω στη θεότητα του Χριστού, κανείς δε θα μπορέσει να την καταργήσει μέχρι τέλους των αιώνων.
Αυτό είναι σωστό, αλλά τι σημαίνει στ' αλήθεια; Ο Χριστός είναι η Οδός, είναι η Αλήθεια και η Ζωή. Η έννοια όμως της Οδού, δεν αφήνει περιθώρια σε στατικές αντιλήψεις. Η ίδια η ζωή και όσες ακτίνες της Αλήθειας μπορούν ν' αντέξουν οι οφθαλμοί μας, μας δείχνουν περίτρανα ότι καθετί που μένει στατικό είναι εκ προοιμίου νεκρό. Συνεπώς, η εκκλησία που έχει ως θεμέλιο λίθο της τη ζώσα θεότητα του Χριστού, αναδομείται και αναστηλώνεται καθημερινά. Η Οδός θεμελιώνεται στο βίωμα. Η πίστη λοιπόν, ότι εφόσον κάποτε η εκκλησία θεμελιώθηκε από το Χριστό, διατηρεί κληρονομικώ δικαιώματι το αλάθητο, είναι όχι μόνο λανθασμένη, αλλά και κατά τη γνώμη μου βαθύτατα αμαρτωλή. Αντίθετα, πράγματι η εκκλησία που θεμελιώνεται στην Αγάπη, την ανεξικακία, την πραότητα και πάνω απ' όλα την ταπεινοφροσύνη που δίδαξε ο Ιησούς, αυτή που σπάει τα στεγανά του Εγώ, για να μας φτάσει στο Εμείς, δεν μπορεί ποτέ να καταργηθεί μέχρι το τέλος των αιώνων.

Το αλάθητο της Εκκλησίας στηρίζεται στη θεόπνευστη Αγία Γραφή και στην Ιερά Παράδοση όπως αυτή εκφράζεται από τα γραπτά των Αγίων Πατέρων (Αγίων της Εκκλησίας οι οποίοι διετύπωσαν με τη θεία φώτιση τα δόγματα της Εκκλησίας) και τις Οικουμενικές συνόδους οι οποίες εν Πνεύμάτι Αγίω (το οποίο στάλθηκε στους Αποστόλους κατά την Πεντηκοστή) διετύπωσαν με σαφήνεια τα δόγματα.
Αυτό που γράφεις εδώ, μου φαίνεται εντελώς γραφειοκρατικό, ας μου επιτραπεί ο όρος. Μου θυμίζει την ατάκα ενός βουλευτή σε μια ελληνική ταινία: "Εδώ υπάρχουν βουλευταί, δηλαδή οι εκπρόσωποι του κυρίαρχου ελληνικού λαού, δηλαδή ο ίδιος ο κυρίαρχος λαός"!! Πρόκειται για μια σειρά συνεπαγωγών, η οποίες τείνουν να αυτοεπιβεβαιώνονται εξ ορισμού, δημιουργώντας έτσι ένα "αυτοσυνεπές" σύστημα. Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι η Αγία Γραφή είναι πράγματι θεόπνευστη, που θα το δεχτώ για χάρη της συζήτησης, από εκεί κι ύστερα ξεκινά μια σειρά ορισμών, τους οποίους οι ίδιοι οι άνθρωποι επιφύλαξαν για τους εαυτούς τους, όπως Άγιος, με θεία φώτιση, εν Πνεύματι αγίω, κλπ. Ωστόσο θα σου παραθέσω ένα σημείο του ποστ του φίλου D_G, που διασπά ανελέητα τη σειρά των συνεπαγωγών αυτών:

Αρχική Δημοσίευση από D_G:
Αν διαβάσει κανείς το Ευαγγέλιο, θα διαβάσει τα λάθη που έκανε ο απόστολος Πέτρος, στο να αρνηθεί π.χ. τον ίδιο τον Κύριό του από τον φόβο των Ιουδαίων, τον Ιωάννη και τον Ιάκωβο να ζητούν από τον Κύριο να τον χρησιμοποιήσουν σαν μέσον για να καθίσουν δίπλα του στον θρόνο Του και αρκετά λάθη ακόμα των αγίων, και να τους χαρακτηρίζει σαν ανθρώπους ίδιους με εμάς με λάθη και ελαττώματα.
Έτσι λοιπόν, εφόσον το Ευαγγέλιο είναι κατά την πίστη σου θεόπνευστο και αναφέρει λάθη ακόμη και των αγίων, ακόμη και του κατά τη λαϊκή παράδοση κλειδοκράτορα του παραδείσου και θεμελίου λίθου της εκκλησίας αγίου Πέτρου, αφού χαρακτηρίζει τους αγίους ως ανθρώπους ίδιους με εμάς, με λάθη κι ελαττώματα, τότε η συνεπαγωγή σου έρχεται σε αντίθεση με την ίδια τη βάση της πίστης σου. Τελικά η θέρμη και ο ζήλος σου κινδυνεύουν να σε οδηγήσουν σε αίρεση...

Φυσικά όλα αυτά τα πράγματα για κάποιον ο οποίος δεν πιστεύει στην Ορθ. Εκκλησία δε λένε απολύτως τίποτα, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει ποιά είναι τέλος πάντων η θεολογία της Ορθ. Εκκλησίας νομίζω είναι μια καλή εισαγωγή.
Η τυφλή πίστη δεν είναι καλός σύμβουλος, αφού δείχνει, εκτός των άλλων, πνευματική οκνηρία. Ο πραγματικός πιστός που πορεύεται την Οδό, κάθε του μέρα, με κάθε βίωμα που του στέλνει ο Θεός για να τον διδάξει, κάνει ένα βήμα προς την κατανόηση της αλήθειας των γραφών, ενώ δεν θεωρεί πως επειδή διάβασε τις γραφές έχει κατακτήσει πράγματι την αλήθεια. Πρόσεξε, γιατί ο γέρων Παΐσιος δίδασκε ότι ο διάβολος συχνά εμφανίζεται εν μέσω αγγελικών οραμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..

Αυτό είναι σωστό, αλλά τι σημαίνει στ' αλήθεια; Ο Χριστός είναι η Οδός, είναι η Αλήθεια και η Ζωή. Η έννοια όμως της Οδού, δεν αφήνει περιθώρια σε στατικές αντιλήψεις. Η ίδια η ζωή και όσες ακτίνες της Αλήθειας μπορούν ν' αντέξουν οι οφθαλμοί μας, μας δείχνουν περίτρανα ότι καθετί που μένει στατικό είναι εκ προοιμίου νεκρό. Συνεπώς, η εκκλησία που έχει ως θεμέλιο λίθο της τη ζώσα θεότητα του Χριστού, αναδομείται και αναστηλώνεται καθημερινά. Η Οδός θεμελιώνεται στο βίωμα. Η πίστη λοιπόν, ότι εφόσον κάποτε η εκκλησία θεμελιώθηκε από το Χριστό, διατηρεί κληρονομικώ δικαιώματι το αλάθητο, είναι όχι μόνο λανθασμένη, αλλά και κατά τη γνώμη μου βαθύτατα αμαρτωλή. Αντίθετα, πράγματι η εκκλησία που θεμελιώνεται στην Αγάπη, την ανεξικακία, την πραότητα και πάνω απ' όλα την ταπεινοφροσύνη που δίδαξε ο Ιησούς, αυτή που σπάει τα στεγανά του Εγώ, για να μας φτάσει στο Εμείς, δεν μπορεί ποτέ να καταργηθεί μέχρι το τέλος των αιώνων.

....
Διθύραμβος, θα έλεγα, για έναν "θεσμό"-οικοδόμημα, που παρά ταύτα παραμένει ακόμη...γιαπί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τόσος κόπος να αποδείξουμε ότι δεν είναι βαριά τα πεπόνια ίσον αλάθητη ορθοδοξία και δεν αναρωτήθηκαμε καταρχάς μήπως δεν είναι πεπόνια ίσον "ούτε καν ορθή".

Μπάϊδεγουέϊ, άμα λέμε "ορθόδοξοι" θα πει πως όσοι δεν είναι της αυτής θρησκευτικής κάστας, είναι ανορθό;

Πώς λέμε Νέα δημοκρατία. Υπάρχει και παλαιά;

Οι ορθόδοξοι χριστιανοί είναι ιδεατά αισιό-δοξοι και τίποτε άλλο. Αλλά επειδή η αισιοδοξία έχει καπαρωθεί από τους ρομαντικά ηλιθίους αυτονοματίστηκαν ορθόδοξοι (ΠΟΥ το ψαρέψανε ήθελα να ʽξερα?) ή σε μια διαφορετική εκδοχή Ελληνορθόδοξοι για να εκτονωθούν πατριωτικά αισθήματα και να αυγατέψουν.

Αν ετυμολογικά πιστέψω την ορθοδοξία, σε τι θα διαφέρει ο Κοσμάς Αιτωλός από τον Gladiator;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ κατεχω το αλαθητο!:D;)
και όποιος πιστευει σε μενα θα σωθει!:P:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
εγώ κατεχω το αλαθητο!:D;)
και όποιος πιστευει σε μενα θα σωθει!:P:P;)

Το αλάθητο κατέχει μόνο ο Τρελός των Ταρώ, γιατί διαπνέεται από τη θεία Τρέλα, χωρίς λογικούς καθορισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ουδείς Άσφαλτος. Άντζελα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top