Ποιο είναι το τέλειο σώμα για εσάς;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Επιστροφη στο θέμα με δροσερό (όσο και αντιπροσωπευτικό) παράδειγμα των προτιμησεών μου

Jessica Alba ! (κι απο μπρός και απο πίσω, ειδικά με σορτσακι χορου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κρινάκι

Νεοφερμένος

Η Κρινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλώς ήρθες Κρινάκι με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής σου :D

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να θεωρείς τα αρχαία ελληνικά αγάλματα ότι έχουν τέλειο σώμα γιατί με αυτό το πρότυπο μεγάλωσες; Θα έλεγα δηλαδή ότι αν μεγάλωνες στο Μαρόκο που για αυτούς η παχουλούλα γυναίκα δηλώνει καλή υγεία και χρήμα, μάλλον θα προτιμούσες κάτι με περισσότερα κιλάκια :P


Κοῖτα ἐγώ μίλησα για ἁρμονία τοῦ σώματος. Ὄχι γιά τό ποιό σῶμα εἶναι ὄμορφο. Ἀπ' ὅτι κατάλαβα σχεδόν ὅλοι μιλάτε γιά τό ποιό σῶμα εἶναι ὡραῖο καί ὄχι γιά τό ποιό εἶναι τέλειο. Ἄλλο ἀρμονία-τελειότητα καί ἄλλο ὀμορφιά. Ἡ ἁρμονία-τελειότητα εἶναι ἀντικειμενική. Ἡ ὀμορφιά ὅμως εἶναι τελείως ὑποκειμενική. Κάτι πού θεωρῶ ἐγώ ὀμορφο καί μοῦ ἀρέσει πολύ μπορεῖ γιά κάποιον ἄλλον νά εἶναι ἀπαίσιο καί ἀπαράδεκτο. Αὐτό συμβαίνει γιατί ἀλλα κριτήρια ἔχω ἐγώ μέ τά ὀποῖα καθορίζω τί εἶναι ὄμορφο γιά μένα καί διαφορετικά οἱ υπόλοιποι. Θά ἤθελα νά σάς παραθέσω ἕνα ἀπόσπασμα ἀπό τό βιβλίο τοῦ Guthrie, Σωκράτης, τό ὁποῖο θεωρῶ ὅτι ταιριάζει μέ τό θέμα μας καί εἰλικρινά θά μέ ἐνδιέφεραν πολύ τά σχόλιά σας. Ἐλπίζω νά σάς ἀρέσει:

Ἡ ἐξωτερική ἐμφάνιση τοῦ Σωκράτη.

Ὅλοι γενικῶς συμφωνοῦν ὅτι στήν ἐμφάνιση ὁ Σωκράτης ἧταν ἐξαιρετικά ἄσχημος, ἀλλά ὅτι ἡ ἀσχήμια του ἦταν γοητευτική. Τά κύρια χαρακτηριστικά του ἦταν μιά πλατιά, πλακουτσωτή καί γυριστή μύτη, μάτια γουρλωτά, χοντρά, σαρκώδη χείλη καί " μιά μᾶλλον ἀνοικονόμητη κοιλιά", ὅπως ὁ ἴδιος τή χαρακτηρίζει στό Συμπόσιο τοῦ Ξενοφῶντα (2,18). Κοιτοῦσε τούς ἄλλους μ' ἕναν ἐντελῶς ἰδιαίτερο τρόπο, πού τούς ἔμενε ἀξέχαστος, ἀλλά πού δύσκολα περιγράφεται. Διαβάζουμε ὅτι " συνήθιζε νά τούς ἀτενίζει μέ ὀρθάνοιχτα μάτια", "ἔριχνε , ὅπως ἦταν ἡ συνήθειά του, γρήγορες ματιές μέ χαμηλωμένο τό κεφάλι σάν ταῦρος", καί ὅτι "κοιτοῦσε λοξά". καυχιόταν στ' ἀστεῖα ὅτι μέ μάτια τόσο πεταγμένα πρός τά ἔξω μποροῦσε νά ἔχει εὐρύτερο ὀπτικό πεδίο πρός τά πλάγια ἀπ' ὅ, τι οἱ περισσότεροι ἄνθρωποι. Οἱ φίλοι του τόν παρομοίαζαν μέ σάτυρο καί μέ σελάχι. Στό Συμπόσιο (κεφ.V) ὁ Ξενοφῶν περιγράφει ἕναν διασκεδαστικό διαγωνισμό ὀμορφιάς ἀνάμεσα στόν Σωκράτη καί τόν ὄμορφο Κριτόβολο, ὁ ὁποῖος τόν προκαλεῖ νά τοῦ άποδείξει μέ τή συνηθισμένη του μέθοδο τῶν ἐρωταποκρίσεων ὅτι εἶναι ὀμορφότερος ἀπό αὐτόν. ("Μόνον", προσθέτει, "να φέρουμε τό φῶς πιό κοντά".) Ἔτσι ὁ Σωκράτης ἀρχίζει:
Σ: Νομίζεις λοιπόν ὅτι μόνο στόν ἄνθρωπο ὑπάρχει ἡ ὀμορφιά, ἤ καί σέ ἄλλα πράγματα;
Κ: Πιστεύω ὅτι ὑπάρχει καί στό ἄλογο καί στό βόδι καί σέ πολλά ἄψυχα πράγματα. Ξέρω, γιά παράδειγμα, πώς ὑπάρχει καί ἀσπίδα ὡραία καί ξίφος ὡραῖο καί δόρυ.
Σ: Καί πῶς εἶναι δυνατό νά εἶναι ὅλα αὐτά ὡραῖα, μολονότι δέν ἔχουν καμιά ὁμοιότητα ἀναμεταξύ τους;
Κ: Ἄν εἶναι καλά φτιαγμένα γιά τό σκοπό πού χρησιμοποιοῦμε τό καθένα ἀπό αὐτά, ἤ ἄν ἀπό τή φύση τους εἶναι πλασμένα ἔτσι ὥστε νά ἐξυπηρετοῦν τίς ἀνάγκες μας, τότε εἶναι ὠραῖα.
Σ: Γιατί λοιπόν χρειαζόμαστε τά μάτια;
Κ: Εἶναι φανερό: γιά νά βλέπουμε.
Σ: Ἐν τοιαύτη ὅμως περιπτώσει τά μάτια μου πρέπει νά εἶναι ὀμοφότερα ἀπό τά δικά σου, γιατί τά δικά σου βλέπουν μόνο μπροστά, ἐνῶ τά δικά μου , ἐπειδή εἶναι τόσο πεταγμένα πρός τά ἔξω, βλέπουν καί πρός τά πλάγια.
Κ: Θέλεις νά πεῖς ὅτι ὁ κάβουρας ἔχει τά ὠραιότερα μάτια ἀπό ὅλα τά ζῶα;
Σ: Ἀσφαλῶς, γιατί ἀπό τή φύση τους τά μάτια του εἶναι καί πολύ δυνατά.
Κ: Ἐντάξει, ἀλλά τίνος ἡ μύτη εἶναι πιό ὠραία, ἡ δικιά σου ἤ δικιά μου;
Σ: Ἐγώ νομίζω ἡ δικιά μου, ἄν βέβαια οἱ θεοί μᾶς ἔδωσαν τίς μύτες γιά νά ὀσφραινόμαστε. Γιατί τά δικά σου ρουθούνια βλέπουν πρός τή γῆ, ἐνῶ τά δικά μου γυρίζουν πρός τά πάνω, ὤστε νά δέχονται ἀπό παντοῦ τίς ὀσμές.
Κ: Μά πῶς μπορεῖ μιά σιμή μύτη νά εἶναι ὡραιότερη ἀπό μιά ἴσια;
Σ: Μπορεῖ, γιατί δέν ἐμποδίζει τά μάτια, ἀλλά τά ἀφήνει ἐλεύθερα νά βλέπουν ὅ, τι θέλουν, ἐνῶ ἠ μύτη μέ τό κανονικό ὕψος τά χωρίζει σάν τεῖχος, σάν νά ἤθελε νά τά ἐμποδίσει νά βλέπουν.
Κ: Γιά τό στόμα πάντως δέν ἀντιλέγω° γιατί ἄν τό στόμα ἔχει γίνει γιά νά δαγκώνει, ἐσύ θά μποροῦσες νά δαγκώσεις ἔνα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι ἀπ' ὅ, τι ἐγώ.
Σ: Καί ἐπειδή ἔχω παχιά χείλη, δέν νομίζεις ὅτι τό φιλί μου εἶναι τρυφερότερο ἀπό τό δικό σου;
Κ: Σύμφωνα μέ τά λόγια σου φαίνεται ὅτι τό στόμα μου εἶναι ἀσχημότερο καί ἀπό τό στόμα τοῦ γαϊδάρου.
Σ: Κι αὐτό δέν εἶναι τρανή ἀπόδειξη ὅτι ἐγώ εἶμαι πιό ὄμορφος ἀπό σένα; Ὅτι δηλαδή καί οἱ Ναϊάδες, πού εἶναι θεές, γεννοῦν τούς Σιληνούς, οἱ ὁποῖοι μοιάζουν περισσότερο μέ μένα παρά μέ σένα.
Κ: Παραιτοῦμαι. Ἄς γίνει ὅμως ἡ ψηφοφορία γιά νά δῶ τό ταχύτερο τί πρόστιμο πρέπει νά πληρώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενδιαφερον διαλογος Κρινακι :)

Ο Σωκρατης τον επεισε τελικα....δεδομενου οτι δεχομαστε την παραδοχη οτι η ομορφια προερχεται/ταυτιζεται με την λειτουργικοτητα ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θά ἤθελα νά σάς παραθέσω ἕνα ἀπόσπασμα ἀπό τό βιβλίο τοῦ Guthrie, Σωκράτης, τό ὁποῖο θεωρῶ ὅτι ταιριάζει μέ τό θέμα μας καί εἰλικρινά θά μέ ἐνδιέφεραν πολύ τά σχόλιά σας.

Πειστηκα. Θα βρώ μια γυναικα με ομορφιά σαν του Σωκράτη. Επειδή όλοι οι άλλοι (οι άσχετοι) δεν θα είναι στην ανώτερη θέση να την εκτιμήσουν, θα ειμαι ο μονος που θα της προτεινει γάμο. Κι ο παμπλουτος μπαμπας της θα μου δώσει το μισό νησί τους,που είναι δικο του...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Άλλο παράδειγμα, ο Μπουγιούρης, γενικά θεωρείται ωραίος (καλά εμένα δεν μ'αρέσει) αλλά είναι δυνατόν καμμία να μην έχει προσέξει ότι είναι τραγικά αλίθορος;!

Εγω...:eek::D

Κοῖτα ἐγώ μίλησα για ἁρμονία τοῦ σώματος. Ὄχι γιά τό ποιό σῶμα εἶναι ὄμορφο. Ἀπ' ὅτι κατάλαβα σχεδόν ὅλοι μιλάτε γιά τό ποιό σῶμα εἶναι ὡραῖο καί ὄχι γιά τό ποιό εἶναι τέλειο. Ἄλλο ἀρμονία-τελειότητα καί ἄλλο ὀμορφιά. Ἡ ἁρμονία-τελειότητα εἶναι ἀντικειμενική. Ἡ ὀμορφιά ὅμως εἶναι τελείως ὑποκειμενική. Κάτι πού θεωρῶ ἐγώ ὀμορφο καί μοῦ ἀρέσει πολύ μπορεῖ γιά κάποιον ἄλλον νά εἶναι ἀπαίσιο καί ἀπαράδεκτο. Αὐτό συμβαίνει γιατί ἀλλα κριτήρια ἔχω ἐγώ μέ τά ὀποῖα καθορίζω τί εἶναι ὄμορφο γιά μένα καί διαφορετικά οἱ υπόλοιποι.

Σιγουρα η ομορφια ειναι κυριως υποκειμενικη....
Αλλα επισης σιγουρο ειναι οτι κατι αρμονικο-τελειο συνεπαγεται πως ειναι και ομορφο....(εδω παρατηρει κανεις και την "αντικειμενικοτητα" του ομορφου)...απλα δε συμβαινει και το αντιθετο παντα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Κρινάκι

Νεοφερμένος

Η Κρινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποιός εἶναι ὁ Μπουγιούρης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogiz

Νεοφερμένος

Ο giogiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τέλειο σώμα για μένα είναι το σώμα που έχω την εντύπωση πως μου ταιριάζει.Η εικόνα που έχω για τον αληθινό μου εαυτό δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αν δεν υπαρχει ομορφο προσωπο, τι να το κανεις το σωμα?

ωστοσο αν ειναι να περιγραψω το τελειο για μενα, ειναι ψηλος, πολυ ψηλος βασικα, σταρατη επιδερμιδα και πλατες:P

ααα και οχι κοκαλιαρης...:redface:

τιποτα αλλο θελω??

χμ.. οχι ειμαι καλυμενη:P:P

ααα και οσο το δυνατον λιγοτερο τριχωτος γιατι οι μελαχρινοι εχουν ενα προβληματακι...:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
εγω δεν θελω να ειναι γυμνασμενος......δεν μου αρεσει
μου αρεσει να ειναι κοκαλλιαρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Ποιο είναι τι τέλειο σώμα για εσάς;" : Εκείνο που υπακούει πάντα...στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω δεν θελω να ειναι γυμνασμενος......δεν μου αρεσει
μου αρεσει να ειναι κοκαλλιαρης


ε ρε πρωτυπα που εχουν οι νεοι σημερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
δεν ειπα οι νεοι ειπα εγω.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα και συ νεα εισαι;)

πς. αστειευομουν πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ναι αλλα διαφερω πολυ απο τους υπολοιπους......
BE DIFFERENT:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δατς μαι προμπλεμ, δε φακτ δατ αι αμ ντιφερεντ , του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.


&

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οι οικονες της Νεραιδας μπορω να πω οτι με καλυπτουν απολυτα.
Γενικα θελω το σωμα του/της αλλου-ης να μου δειχνει οτι το περιποιειται και δεν το εχει παρατημενο και οτι ειναι υγιες.(το σωμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
αν δεν υπαρχει ομορφο προσωπο, τι να το κανεις το σωμα?

Εγω απ'την αλλη εχω χαζεψει πολλες γυναικες που δεν ειχαν ομορφο προσωπο αλλα το σωμα τους τα εσπαγε και με το καταλληλο ντυσιμο, δειχνανε φοβερα.

Μ'αρεσει το σωμα της γυναικας να ειναι πληθωρικο και του αντρα δυνατο και ας υπαρχουν λιγα κιλακια παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top