Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάποτε θα γίνει όμως bunny... Το θέμα είναι πότε...
Δεν νομίζω να πιστευεις οτι και μετά απο 1000 χρόνια δεν θα επιτρέπεται να υιοθετούν παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ πως το μόνο κατά που βρίσκω είναι πως η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί παιδιά τέτοιων οικογενειών, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Κατά τα άλλα είμαι υπέρ της ελευθερίας του καθενός και της ισοτιμίας όλων απέναντι στο νόμο. Μια νομική κατοχύρωση όμοια με αυτή του πολιτικού γάμου δεν βλάπτει κανέναν. Η εκκλησία δεν έχει το λόγο καθώς πρόκειται για καθαρά νομικού τύπου διαδικασία και το κράτος αποδεικνύει πως είναι κοσμικού χαρακτήρα.

Α! και Valder, μια και είδα την απάντησή σου πιο πάνω, ποιος σου είπε και λες με τέτοια σιγουριά πως οι γκέη θεωρούν πως είναι η εξαίρεση στον κανόνα; Ποιον ακριβώς κανόνα λες; Τον κανόνα: "τεκνοποίηση μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου"; Μα δεν μιλάμε για τεκνοποίηση! όπως ένα παιδάκι είναι από την ηλικία του 1 μήνα ορφανό και μεγαλώνει με τον πατέρα του, έτσι θα είναι και το παιδάκι των ομοφυλόφυλων. Εδώ δεν παίζει κανέναν ρόλο η φύση. Η ανατροφή είναι που μετράει!

Το αρνητικό το είπα πιο πάνω... Μπορεί να είναι οι πιο στοργικοί άνθρωποι του κόσμου, αλλά ο κόσμος έξω είναι κακός δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κάποτε θα γίνει όμως bunny... Το θέμα είναι πότε...
Δεν νομίζω να πιστευεις οτι και μετά απο 1000 χρόνια δεν θα επιτρέπεται να υιοθετούν παιδιά!

Δεν κατάλαβες τί είπα
Δεν είπα πως δεν θα γίνει, κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει αλλά εγώ σου είπα για την μεταβατική περίοδο.
Μέχρι να συνηθίσει η Ελλάδα πως ένα παιδί μπορεί να έχει γονείς του ίδιου φύλου,τα παιδιά αυτων των οικογενειών θα δεχθουν ψυχολογικό πόλεμο απο τους υπόλοιπους.


Εδώ ρε παιδιά γυαλιά και σιδεράκια φοράει ένα παιδάκι και αρχίζουν και λένε διάφορα, που αυτό γίνεται εδώ και χρόνια.
Αυτό το έχω ζήσει με την αδερφή μου.την οποία την πλήγωναν πολλές φορες γι'αυτό το θέμα στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Μέχρι να συνηθίσει η Ελλάδα πως ένα παιδί μπορεί να έχει γονείς του ίδιου φύλου,τα παιδιά αυτων των οικογενειών θα δεχθουν ψυχολογικό πόλεμο απο τους υπόλοιπους.

ναι ρε σεις, αλλα θα σταματησουμε ενα μεγαλο καλο (κατα τη γνωμη μου μεγαλο και κατα τη γνωμη μου καλο) μονο και μονο επειδη φοβομαστε τη μεταβατικη περιοδο;;
κι αλλες γενιες εχουν περασει τα πανδεινα (κατοχες, πολεμοι, σιγουρος θανατος απο μολυνση => αυτοι ειμστε εμεις). και δεν επαθε τιποτα ο κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο αυτό που λες.άλλο ο πόλεμος που όλη η Ελλάδα το πέρασε αυτό και άλλο η υιοθεσία που θα είναι μερικά άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Πάντα [απόδειξη η ίδια η ιστορία] ''θυσιάζονταν'' άνθρωποι και για ζουν οι επόμενες γενιές καλύτερα έστω και άθελά τους. Αυτό γίνεται σε τέτοιου είδους μεγάλες μεταβατικές περιόδους.. :/:

Το πρόβλημα το έχει η κοινωνία- να κάτσει μόνη της να το λύσει.

Αν νομίζουν κάποιοι γονείς ότι κάνουν καλό στο να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με το πρότυπο ότι οι ομοφιλόφυλοι πρέπει να κατακρίνονται και ότι είναι κάτι κακό [και αυτό συνεπάγεται στο να αντιμετωπίσουν και τα παιδάκια στο σχολείο ρατσιστικά το άλλο παιδάκι που έχει θετούς γονείς του ιδίου φύλου]... τι να πω;;;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
1. Ο gay αντρας μπορει να τεκνοποιησει και το ξερει. (Οπως και η λεσβια γυναικα, που επισης το ξερει).

2. Στην ερωτηση του thread "Να νομιμοποιηθουν οι γαμοι μεταξυ ομοφυλοφιλων?" οι περισσοτεροι βλεπω απαντανε ναι. (για πολιτικο γαμο μιλαμε). Ωραια λοιπον, να τους νομιμοποιησουμε τοτε.

3. Σε 'αλλη' ερωτηση, οχι αυτη του thread αλλα απο το πουθενα, αρκετοι λενε: "Ναι να παντρευτουνε αλλα να μην μπορουν να υιοθετησουν παιδι, και αρα με αυτη τη λογικη να μην επιτρεψουμε ουτε το γαμο, γιατι ... ετσι". Αλλα, ξεχωριστο ζητημα ειναι της υιοθεσιας απο του γαμου. Οποιοδηποτε επιχειρημα κατα της υιοθεσιας απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια δεν μπορουμε να το μετατρεπουμε ως δια μαγειας σε επιχειρημα κατα του γαμου. ! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Ολα μπορουμε να τα λυσουμε αλλα με τη σειρα. :) Αμα τα μπουρδουκλωνουμε και τα συγχεουμε ολα μαζι, δεν βγαινει ακρη. Αρα, ενα-ενα. (Μη σπρωχνετε!) :)

Καταρχην. Να παντρευονται με πολιτικο γαμο ? Ναι (εγραψαν οι περισσοτεροι). Αρα, το λυσαμε αυτο. Παμε παρακατω.. :)

Πραγματικα παραξενευομαι που παρα πολλοι (οχι μονο στη παρουσα συζητηση στο forum, αλλα γενικα), οποτε αναφερεται ο γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων πανε αυτοματως και στο θεμα της υιοθεσιας, λες και προκειται για το ιδιο θεμα. Γιατι ? Σκεφτομαι οτι μηπως θεωρειται οτι ισχυει οτι παντρεμενα ζευγαρια μπορουν να υιοθετησουν και ανυπαντρα οχι. (και αρα αναφερεται ως σημειο που ο γαμος ομοφυλοφιλων θα πρεπει να διαφερει απο το γαμο ετροφυλοφιλων). Απο οσο ξερω ομως αυτο δεν ισχυει. Και αρα, εαν νομιμοποιηθουν οι γαμοι ομοφυλοφιλων, το ομοφυλοφιλα παντρεμενα ζευγαρια δεν αποκτουν αυτοματως και ενα δικαιωμα που δεν το ειχαν πριν ως ανυπαντρα ζευγαρια. Ως ανυπαντρα ζευγαρια ειχαν και εχουν οτι δικαιωματα εχουν και ανυπαντρα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια. Δηλ. στην ουρα παρακαλω.. Και προσοχη ο νομος αναγνωριζει 2 status παντρεμενος/ανυπαντρος. Η συμβιωση δεν παιζει, νομικα. (Στην Ελλαδα, τουλαχιστον) Και ενας ανθρωπος σκετος (σολο δηλ) αντρας η γυναικα, μπορει να θελει να υιοθετησει ενα παιδι. Στην ουρα και αυτος/η, μαζι με ολους τους αλλους και επισης θα αντιμετωπιστει οπως τα ανυπαντρα ζευγαρια (αφου ολοι αυτοι οι ανθρωποι ανυπαντροι ειναι και δεν υπαρχουν 'ημιπαντρεμενοι' - αυτοι που συμβιωνουν δηλ.) Και απο οσο ξερω (χωρις να παιρνω και ορκο) το αποτελεσμα ειναι οτι απο το πχ ετεροφυλοφιλο ανυπαντρο ζευγαρι που υιοθετει ενα παιδι (οταν και εαν το καταφερει..) μονο ο ενας υιοθετει το παιδι. Ο/η συντροφος της/του ειναι διακοσμητικος, νομικα. Αυτη ειναι η διαφορα με την υιοθεσια απο παντρεμενο ζευγαρι. Αφου το παντρεμενο ζευγαρι νομικα θεωρειται 'σετ', μπορουν να υιοθετησουν το παιδι και οι δυο. Η 'φασαρια' λοιπον σε αλλες χωρες οπου συζητειται η υιοθεσια απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια ειναι για το:

α. Εαν επιτρεπεται ενα παντρεμενο ομοφυλοφιλο ζευγαρι (στις χωρες που αναγνωριζεται ο γαμος) να υιοθετησει παιδια (και οι δυο συζυγοι δηλ) οπως επιτρεπεται στα παντρεμενα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια. ("υιοθεσια σετ" - λογω γαμου)

β. Εαν επιτρεπεται 2 ατομα του ιδιου φυλου ('ζευγαρι' δηλ, αλλα οχι νομικα αφου δεν ειναι παντρεμενοι) να υιοθετησουν απο κοινου (και οι δυο δηλ) παιδια, οπως επιτρεπεται σε ετεροφυλοφιλα ανυπαντρα ζευγαρια. ("υιοθεσια απο κοινου - δηλ διπλη υιοθεσια)". [Σε αλλες χωρες η υιοθεσια απο κοινου ισχυει ουτως η αλλως, για ετεροφυλοφιλα ζευγαρια.]

Για την Ελλαδα λοιπον, οσον αφορα τις υιοθεσιες απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια, το α, δεν εχει νοημα να το συζηταμε εφοσον προς το παρον δεν επιτρεπεται γαμος 2 ατομων του ιδιου φυλου. Το β. ομως θεωρητικα μπορει καλλιστα να συζητηθει, και ειναι ασχετο με το γαμο (και καθολου δεν αποτελει προυποθεσει η νομιμοποιηση του γαμου ομοφυλοφιλων για να συζητηθει η δυνατοτητα υιοθεσιας απο κοινου!!!). Θεωρητικα μπορει καλλιστα να ερθει αυριο ο Ελληνας νομοθετης και να πει "Ναι επιτρεπεται η απο κοινου υιοθεσια παιδιων απο 2 ατομα που δεν ειναι παντρεμενα μεταξυ τους, τοσο διαφορετικου φυλου, οσο και του ιδιου φυλου." Και οι γαμοι ομοφυλοφιλων ακομα να απαγορευονται.! Αρα δεν ισχυει αυτο που ακουγεται ή υπονοειται, δηλ το "να μην νομιμοποιησουμε τον γαμο, γιατι τοτε, ή αυτοματως ή μπορει αργοτερα, να επιτραπει και η υιοθεσια". Γιατι αλλο το ενα, αλλο το αλλο, νομικα. Και μπορει καποιος (αντρας ή γυναικα) ομοφυλοφιλος ή αμφιφυλοφιλος, παντρεμενος ή ανυπαντρος, να συζει με καποιον (του ιδιου ή του αλλου φυλου), ή οχι, να υιοθετησει παιδι. Σημερα. Νομικα. (Και θεωρητικα, γιατι στην πραξη οποιοσδηποτε θελει να υιοθετησει πρεπει να περιμενει παααρα πολυ, και αν..) Δηλ. ενας (η μια) μπορει. Το θεμα ειναι οι δυο ταυτοχρονως, τι γινεται.. Και στην ελλαδα το θεμα αυτο αφορα τοσο 2 ατομα διαφορετικου φυλου, οσο και του ιδιου. (Αφου προς το παρον δεν επιτρεπεται ουτε για τους μεν, ουτε για τους δε. Και το γεγονος οτι ενα ανυπαντρο ζευγαρι ετεροφυλοφιλων δεν μπορει να υιοθετησει απο κοινου (ενω ενα παντρεμενο μπορει) θεωρειται αδικο και αναχρονιστικο, και καποια στιγμη θα αλλαξει. Εαν αλλαξει λοιπον, θα μπορουν καλλιστα να ζηταν οι ομοφυλοφιλοι, θελουμε και εμεις ! (Να εχουν τα ιδια δικαιωματα δηλ, οπως τα ανυπαντρα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια.) Ενω προς το παρον δεν αδικουνται! (νομικα, τουλαχιστον). Αδικουνται γενικοτερα τα ανυπαντρα ζευγαρια (οποιασδηποτε συνθεσης), σε σχεση με τα παντρεμενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Πάντα [απόδειξη η ίδια η ιστορία] ''θυσιάζονταν'' άνθρωποι και για ζουν οι επόμενες γενιές καλύτερα έστω και άθελά τους. Αυτό γίνεται σε τέτοιου είδους μεγάλες μεταβατικές περιόδους.. :/:

Το πρόβλημα το έχει η κοινωνία- να κάτσει μόνη της να το λύσει.

Αν νομίζουν κάποιοι γονείς ότι κάνουν καλό στο να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με το πρότυπο ότι οι ομοφιλόφυλοι πρέπει να κατακρίνονται και ότι είναι κάτι κακό [και αυτό συνεπάγεται στο να αντιμετωπίσουν και τα παιδάκια στο σχολείο ρατσιστικά το άλλο παιδάκι που έχει θετούς γονείς του ιδίου φύλου]... τι να πω;;;:mad:

Είναι μεγάλο λάθος Πέτρο μου και συμφωνώ μαζί σου οτι είναι θέμα οικογένειας, έχω περάσει απο κάποιες καταστάσεις σαν παιδί που με πλήγωσαν και έχουν μείνει μέσα μου αλλά αυτό δεν έχει αλλάξει.
¨Ασχετο με γυαλιά, σιδεράκια, κάτι άλλο, το οποίο μου το χτυπούσαν συνέχεια κάθε μέρα, ξέρεις δεν ήταν και οτι καλύτερο.
Εδώ σας λέω το πιο απλό πράγμα τα γυαλιά, όσοι φοράτε γυαλιά απο μικρή ηλικία δεν εννοώ λύκειο απο μικρά δημοτικό, μην μου πείτε πως οι καλοί συμμαθητές σας ποτε δεν σας κορόιδεψαν.

Απλά στην Ελλάδα είναι στενόμυαλος ο κόσμος και για πολύ απλά και δεδομένα πράγματα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Είναι μεγάλο λάθος Πέτρο μου και συμφωνώ μαζί σου οτι είναι θέμα οικογένειας, έχω περάσει απο κάποιες καταστάσεις σαν παιδί που με πλήγωσαν και έχουν μείνει μέσα μου αλλά αυτό δεν έχει αλλάξει.
¨Ασχετο με γυαλιά, σιδεράκια, κάτι άλλο, το οποίο μου το χτυπούσαν συνέχεια κάθε μέρα, ξέρεις δεν ήταν και οτι καλύτερο.
Εδώ σας λέω το πιο απλό πράγμα τα γυαλιά, όσοι φοράτε γυαλιά απο μικρή ηλικία δεν εννοώ λύκειο απο μικρά δημοτικό, μην μου πείτε πως οι καλοί συμμαθητές σας ποτε δεν σας κορόιδεψαν.

Απλά στην Ελλάδα είναι στενόμυαλος ο κόσμος και για πολύ απλά και δεδομένα πράγματα.:(
Αυτό που αναφέρεις δεν είναι θέμα Ελλάδας, αλλά θέμα της κατάρας του ανθρώπινου γένους = η κατάκριση του διαφορετικού- ειδικά στις κλειστές κοινωνίες. Ειδικά οι μικρές ηλικίες το έχουν στο full αυτό το χαρακτηριστικό.
Ώστόσο, όταν η κοινωνία αναγνωρίζει τους ομοφιλόφυλους ως κάτι απόλυτα φυσιολογικό και δεν το κατακρίνει, το παιδάκι, τι μπορεί να βρει να σχολιάσει από αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι αλλά αν κρίνεις απο το εξωτερικό η Ελλάδα δεν είναι και τόσο απελευθερωμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Ναι!

ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ : Γιατί όχι? Ποιό ακριβώς είναι το κακό, αν και αυτοί οι άνθρωποι επισημοποιήσουν τον δεσμό τους με την σφραγίδα της πολιτείας και εξασφαλίσουν τα δικαιώματα που κάθε νόμιμα παντρεμένο ζευγάρι δικαιούται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Ναι αλλά όχι με τη λέξη "γάμος" αλλά με τη λέξη "νομική κάλυψη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΗ :Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Μου είναι παντελώς αδιάφορο :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Επειδή κάποιος είπε πριν οτι εχουμε μπερδεψει την υιοθεσία με τον γάμο, μήπως να γινοταν ένα σπλιτ για την υιοθεσία??:worry:



Βρε ντουντού είναι αδιάφορο γιατί δεν σε αφορά άμεσα ούτε εμένα αφορα, αλλά πως το βλέπεις??σωστό ή λάθος??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δεν μου είναι αδιαφορο γιατι δε με αφορά άμεσα. Μου είναι παντελώς αδιάφορο σαν γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ερώτηση:Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?
και διερωτάμαι..... γιατί υπάρχουν και παράνομοι γάμοι ομοφυλοφίλων? :hmm:


τες πα..... η αποψη μου είναι ότι...
γάμος σημαίνει μια πορεία αγάπης....
γάμος σημαίνει κοινή πορεία σε θλίψεις και χαρές....
γάμος σημαίνει αφοσίωση, σεβασμός, συντροφικότητα, ειλικρίνια, φιλία, έρωτας, πάθος, πόθος, συνειδητοποίηση....

και ΤΕΛΟΣ.... σημαίνει ότι κατοχυρώνω ΝΟΜΙΚΑ δικαιώματα σαν σύζυγος κάποιου απέναντι του.... (μπορώ δηλαδή αν πεθάνει να πάρω την σύνταξη του ή να τον κληρονομήσω... ή αν με κερατώσει να του πάρω και τα σώβρακα)
επίσης.... σημαίνει ότι δίνω χαρά στη μαμά μου και στον μπαμπά μου που θα με δουν νυφούλα....

δεν ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, για την κοινή πορεία αγάπης ή για την νομική κάλυψη?
Κοινή πορεία μπορεί να έχει κάποιος και χωρίς τον αντιδήμαρχο για μάρτυρα....
Τα νομικά δικαιώματα λοιπόν είναι μάλλον ο λόγος.....
Και εύλογα θα μου πείτε, και γιατί διαφορετικού φύλου ζευγάρια να έχουν νομικά δικαιώματα?
Γιατί σε διαφορετικού φύλου ζευγάρια - συνήθως- υπάρχουν παιδιά που πρέπει να προστατευτούν νομικά

ίσως σας μπέρδεψα.... δεν είμαι κατά των γάμων των ομοφυλόφιλων.... αρκεί να μην γίνουν ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ... μόδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, για την κοινή πορεία αγάπης ή για την νομική κάλυψη?
Κοινή πορεία μπορεί να έχει κάποιος και χωρίς τον αντιδήμαρχο για μάρτυρα....
Τα νομικά δικαιώματα λοιπόν είναι μάλλον ο λόγος.....

χωρις να περασουμε στην υιοθεσια και τα συναφη, η ερωτηση ειναι μια: αφου τα νομικα δικαιωματα πανε σετακι με το γαμο, γιατι να τα εχουν μονο οι ετεροφυλοφιλοι; εχει καμια σχεση με τις διαθηκες το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του;
κι αλλωστε, τι μας πειραζει εμας (σαν Υπολοιπους) το αν θα κληρονομήσει ο ενας τον αλλον; αφου το θελουν το γαμο, θα αποφασσουμε εμεις, που δε μας αλλαζει τη ζωη, αν πραγματικα ειναι σωστο;
βγαζω νοημα;;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
χωρις να περασουμε στην υιοθεσια και τα συναφη, η ερωτηση ειναι μια: αφου τα νομικα δικαιωματα πανε σετακι με το γαμο, γιατι να τα εχουν μονο οι ετεροφυλοφιλοι; εχει καμια σχεση με τις διαθηκες το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του;
κι αλλωστε, τι μας πειραζει εμας (σαν Υπολοιπους) το αν θα κληρονομήσει ο ενας τον αλλον; αφου το θελουν το γαμο, θα αποφασσουμε εμεις, που δε μας αλλαζει τη ζωη, αν πραγματικα ειναι σωστο;
βγαζω νοημα;;:redface:

νόημα βγάζεις ;) σε μένα τουλάχιστον :P
μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν! (εγώ τουλάχιστον θα κάνω γάμο για να κάνω παιδιά και για κανέναν άλλον λόγο, μπορώ να συζώ με τον άνθρωπο μου για πάντα χωρίς την επίσημη "βούλα" κανενός)
το δικό μου ουσιαστικά ερώτημα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο να θέλουν να παντρευτούν.... δεν είμαι κατά, το ξαναλέω, απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να θέλουν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
το δικό μου ουσιαστικά ερώτημα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο να θέλουν να παντρευτούν.... δεν είμαι κατά, το ξαναλέω, απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να θέλουν κάτι τέτοιο.

ναι, αλλα θα αποφασισουμε εμεις που προσωπικα και αμεσα δεν μας αφορα, για το αν οι λογοι τους ειναι επαρκεις;
α, και επισης συμφωνω σχετικα με το οτι ο καθενας μπορει να ζει με τον ανθρωπο του χωρις γαμο αλλα μπορει μερικοι να νιωθουν πιο ανετα πανρεμενοι (:hmm: τωρα γιατι;;) λογω, δεν ξερω, θρησκειας, ηθων, συνηθειων..........θα σας γελασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
νόημα βγάζεις ;) σε μένα τουλάχιστον :P
μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν! (εγώ τουλάχιστον θα κάνω γάμο για να κάνω παιδιά και για κανέναν άλλον λόγο, μπορώ να συζώ με τον άνθρωπο μου για πάντα χωρίς την επίσημη "βούλα" κανενός)
το δικό μου ουσιαστικά ερώτημα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο να θέλουν να παντρευτούν.... δεν είμαι κατά, το ξαναλέω, απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να θέλουν κάτι τέτοιο.

Οντως αρκετοι αυτοι ειναι που παντρευονται οταν αποφασισουν να κανουν παιδια. Οι λογοι ομως ειναι κοινωνικοι και ψυχολογικοι (η και θρησκευτικοι). Στα παλαια τα χρονια ηταν και νομικοι, γιατι εκτος απο το 'κοινωνικο στιγμα' που κουβαλλαγε το παιδι (και η ανυπαντρη μητερα) ηταν και θεμα δικαιωματων του παδιου. Εδω και καιρο ομως ο νομος (ακομα και στην Ελλαδα) εχει εξισωσει τα εκτος γαμου τεκνα με τα εντος γαμου. Αρα ο γαμος δεν χρειαζεται πλεον για να 'τακτοποιηθουν' τα παιδια. Οι νομικες συνεπειες του γαμου, αφορουν μονο το ζευγαρι που παντρευεται.

Αρα ουτε για να τακτοποιηθουν τα παδια χρειαζεται να παντρευτει κανεις. (το μονο 'επειχειρημα' για να παντρευτει κανεις (ως προς τα παιδια) που εχω ακουσει ειναι το 'μα θα το κοροιδευουν/πειραζουν το παιδακι στο σχολειο αμα ξερουν οτι οι γονεις του δεν ειναι παντρεμενοι). Αυτο ομως εχει σχεδον ξεπεραστει σημερα, χωρια που δεν ξερουν ποιοι ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top