Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 120)
  • ... το συναίσθημα

    Ψήφοι: 39 32.5%
  • ... τη λογική

    Ψήφοι: 74 61.7%
  • Ανάλογα την κατάσταση...

    Ψήφοι: 7 5.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Tότε γιατί όταν είναι να πάρεις μια απόφαση δεν σκέφτεσαι οτι έχει άλλος το πρόβλημα και πας να τον συμβουλεύσεις? ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Tότε γιατί όταν είναι να πάρεις μια απόφαση δεν σκέφτεσαι οτι έχει άλλος το πρόβλημα και πας να τον συμβουλεύσεις? ;) :)

Δεν προλαβαίνω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Την έχω ήδη κάνει την μ@λ@κί@ μου πριν σκεφτώ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε ναι αυτό είναι εύκολο στη θεωρία αλλά στην πράξη δεν το εφαρμόζει κανείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ε ναι αυτό είναι εύκολο στη θεωρία αλλά στην πράξη δεν το εφαρμόζει κανείς :P

Έξω από τον χορό......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δίνω προτεραιότητα στη λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TAZ250

Νεοφερμένος

Η TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εξαρτάται από την κατάσταση. οι περισσοτεροι χρησιμοποιούν την λογική άλλοι πάλι χρησιμοποιούν το συναίσθημα. πιστεύω οτι πρέπει σε κάθε περίπτωση να αντιδράσουμε με την καρδιά ακόμα και αν θίγεται ο "εγωισμός" μας. ο λόγος που φοβόμαστε να τη χρησιμοποιήσουμε είναι για το τι θα πει ο κοσμος αν το μαθει, το αποτέλεσμα που θα έχει και η γνώμη που θα σχηματίσουν για εμάς.εγω λειτουργώ τις περισσότερες φορές με την καρδιά. συμβουλή? τον κοσμο να το έχετε γράψει στα..... παλιά σας τα πα*****ια και όλα θα πάνε καλα ;) :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!! :P :P

μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει:P:P


πολυτεχνειο οέο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει:P:P


πολυτεχνειο οέο :clapup:

Δίκιο έχεις. Καλό μου Πολυτεχνειάκι! Γούτσου, γούτσου!!!! :P :P :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Ανέκαθεν μέχρι στιγμής,ενεργούσα με βάση το συναίσθημα:fool: και τώρα που όσο πάει μεγαλώνω και βλέπω κάποια πράγματα με άλλο μάτι,προσπαθώ να λειτουργήσω λίγο περισσότερο με την λογική..το θέμα είναι όμως,πως ποτέ δεν καταλήγω σε μια λογική λύση :hmm::whistle: και αγχώνομαι κι έτσι,στο τέλος,κάνω αυτό που έκανα ούτως ή άλλως,πάντα...συναίσθημα και πάλι συναίσθημα...!! :redface::P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Κατά βάση,είμαι άνθρωπος που λειτουργώ πολύ με το συναίσθημα,αλλά δεν έχουν λείψει και οι φορές που βάζω πάνω απ'όλα τη λογική...εξαρτάται από την απόφαση που πρέπει να πάρω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Λογική μακράν! Το συναίσθημα υπάρχει σε έντονο βαθμό αλλά αποτελεί μια πρόσμιξη μέσα στη λογική (ενίοτε και το αντίθετο αλλά σε στιγμές απώλειας αποφασιστικότητας, κάτι που το αποφεύγω εδω και ενα χρόνο πολύ έντονα)

Η λογική πρέπει να κυβερνά και το συναίσθημα απλώς να δίνει εναν όμορφο τόνο στο πολικό τοπίο της λογικής, ώστε ο άνθρωπος να μην καταλήξει ενα απρόσιτο και παγερό ον.:)

Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι είμαι αναίσθητος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αυτό είναι το πιο σωστό ανάλογα την απόφαση να χρησιμοποιείες συναίσθημα ή λογική
γιατί και η λογική κάποιες φορές σε οδηγεί σε συναισθηματικά λάθη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
τις περισσότερες φορές με το συναίσθημα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γιατι η δημοσκοπηση δεν εχει επιλογη 'και τα δυο', η ακομα καλυτερα, 'κατα δυο το ιδιο ειναι' (ειναι το ενα και αυτο δηλ). ?? Δηλ συγνώμη αν οντως κατσουμε και το σκεφτουμε (ή αισθανθουμε:) ) ποια ειναι η διαφορα ?
οπως λεει και η κακη επιρροη:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα... ;)

ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....

ή καποιας λογικης συμπληρωνω εγω...
Γιατι που τελειωνει το αυναισθημα και αρχιζει η λογικη ? (και το αναποδο?) Και τα συναισθηματα ειναι 'ρουτινες λογικης' οι οποιες ομως ειναι hardwired και εκτελουνται αυτοματως. Δεν καθομαστε να το 'σκεφτουμε' συνειδητα. Εκτελειται αυτοματα.. Αλλα ειναι λογικοτατες. Tα συναιασθηματα εγγυονται οτι σε συγκεκριμενες συνθηκες/περιπτωσεις θα αντιδρασουμε με συγκεκριμενο [λογικο, ναι λογικο!] τροπο. (Γιατι ετσι 'αισθανομαστε'). Και η αντιδραση ειναι κατα βαση αυτο που γενικα μας συμφερει (η 'λογικη' της φυσης). Σε πιο πολυπλοκες & μη προβλεψιμες εκ των προτερων περιπτωσεις, 'σκεφτομαστε συνειδητα' ('λογικη') και μαλιστα πολες φορες λαμβανοντας υποψην διαφορα αντικρουομενα συναισθηματα (βλ. προτεραιοτητες). Στα απλα και προβλεψιμα η λογικη αντιδραση ειναι hardwired (γιατι ποιος ο λογος να το σκεφτουμε ? Ασε που χανομυε και χρονο.. πχ (μια πολυ απλη περιπτωση, υπαρχουν και πολυ πολυπλοκοτερα συναισθηματα) βλεπεις λιονταρι, τρεξε. "Φοβος" -και δεν χρειαζεται να κατσουμε να το σκεφτουμε 'λογικα'.) Σε πιο πολυπλοκες περιπτωσεις το 'προγραμμα' λεει "κανε οτι νομιζεις καλυτερο", λαμβανοντας υποψην ολους τους παραγοντες/ συνθηκες (και τα συναισθηματα που το καθενα δημιουργει), αρα δηλ 'σκεψου' και αποφασισε τι συμφερει συνολικα ... Τα 'απλα', εκει που η σωστη ('λογικη') αντιδραση ειναι μια, και μαλιστα με αυξημενη προτεραιοτητα, γλυτωνουμε χρονο (και ειναι εγγυημενη η 'σωστη' αντιδραση) αισθανομενοι (και οχι σκεπτομενοι) ...

Αρχική Δημοσίευση από KAKH EPIPPOH:
ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά ;)

ή αλλιως::)
ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιας λογικης....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "συναισθημα" γιατι το 'νοιώθουμε' και δεν μπορουμε να 'αισθανθουμε' (και αρα να πραξουμε) αλλιως. we just can't help it ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε... :)

Πολύ ωραιο θέμα για συζήτηση.Να πω την γνώμη μου.Ο άνθρωπος που μπορεί να διακρίνει πιο στοιχείο να χρησιμοποιήσει,χωρίς να μετανιώνει μετα,και να έχει τήν δύναμη να το χρησιμοποιήσει,είναι σοφός και ευτυχισμένος πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Λογική, κατά 99%... και αυτό γιατί με το συναίσθημα φοβάμαι πως θα φάω τα μούτρα μου για λάθος επιλογές και το τελευταίο πράγμα που εμπιστεύομαι είναι τα συναισθήματα, δεν ξέρω πως θα γυρίσουν (αν και είμαι πολύ "κολλημένο" άτομο, δεν αλλάζω εύκολα)... όταν παίρνω αποφάσεις με τη λογική, ακόμα και αν δε νιώθω πολύ καλά αρχικά, σιγά σιγά συνειδητοποιώ οτι πάντα η καλύτερη δυνατή λύση είναι αυτή που προκύπτει από λογικές διαδικασίες σκέψης, υπολογίζοντας τα υπέρ και τα κατά κτλ κτλ κτλ, η λογική λύση είναι πάντα η ασφαλής λύση... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR:
Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.


σενάριο που θέλει την απάντηση σου....

είσαι συνεργάτης με κάποιον επί 15 χρόνια με τον οποίων εκ των πραγμάτων είσαστε και οι οικογενειακοί φίλοι. Είναι υπάλληλος σου.
Ο τύπος μαθαίνει ότι η γυναίκα του τον κερατώνει και ο τύπος καταρακόνεται και η επαγγελματική του επίδοση πέφτει τόσο πολύ ώστε πλέον να σου κάνει και εσένα επαγγελματική ζημιά.
Ερώτηση.... τι κάνεις μαζί του?
α) τον κρατάς στην δουλεια γιατί υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο?
β) τον απολύεις γιατί πλέον δεν αποδίδει και δεν κάνει την δουλειά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Μια και εγώ είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, δρω περισσότερες φορές με το συναίσθημα. Γενικά δεν είμαι και τόσο άτομο ''του πρέπει''...
:clapup::clapup::clapup:

Και εγώ το ίδιοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Προσπαθώ να συνδιάσω συναίσθημα κ λογική αλλά σπάνια δρώ με την λογική κυρίως συναίσθημα με λογική μαζί ή σκέτο συναίσθημα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top