Είναι πιο ελκυστικοί/ες οι ξανθοί/ες ή όχι;

Ποιο χρώμα μαλλιών προτιμάτε σε έναν άντρα ή σε μία γυναίκα ανάλογα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 339)
  • Ξανθό

    Ψήφοι: 65 19.2%
  • Καστανό

    Ψήφοι: 91 26.8%
  • Μαύρο

    Ψήφοι: 82 24.2%
  • Κόκκινο

    Ψήφοι: 21 6.2%
  • Δεν έχω προτίμηση

    Ψήφοι: 80 23.6%

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Θα συμφωνησω κι εγω υπερ μελαχρινων μια που ξεθαφτηκε το θεμα και το πηρε το ματι μου:P

Συνηθως οι αντρες που με ελκυουν ειναι οι αρρενωποι μελαχρινοι και μελαμψοι.. και αντιστοιχα και στη γυναικα δε συγκρινω καν μελαχρινες τυπου belucci με τις υπολοιπες (παρολο που ειμαι ξανθια με ανοιχτο δερμα:P!)
Βεβαια ολα αυτα μονο στην αρχη εχουν σημασια, μπορει να ξενερωσω τελειως αν αυτος ο υπεροχος εξωτερικα μελαχρινος ανοιξει το στομα του.. οπως αντιστοιχα μπορει να γοητευτω εγκεφαλικα στα πρωτα λεπτα που θα γνωρισω καποιον κι ας ειναι εντελως εκτος του γουστου μου-εξωτερικα-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, στατιστικά περισσότερα κολληματάκια είχα με μελαχρινές παρά με οτιδήποτε άλλο. :P



Όχι πως δίνω ιδιαίτερη σημασία, αλλά κουβέντα να γίνεται... Άλλωστε εμένα με νοιάζει να μου κάνει κλικ το σύνολο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, στατιστικά περισσότερα κολληματάκια είχα με μελαχρινές παρά με οτιδήποτε άλλο. :P



Όχι πως δίνω ιδιαίτερη σημασία, αλλά κουβέντα να γίνεται... Άλλωστε εμένα με νοιάζει να μου κάνει κλικ το σύνολο. :)


το βλεπουμε στο avatar σου το κολλημα με τις μελαχρινες.........:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εχουν οι μελαχρινες?? ειπε κανεις κατι δι εμας??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

εγώ είμαι καστανή με πολύ ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό
μου , μου αρέσουν άνδρες ποιο "σκούροι" από εμένα :D

οι ξανθοί και οι πολύ μαυριδεροί μου είναι έως και απωθητικοί !!!!


πάντως έχω διαβάσει ότι οι άντρες έλκονται περισσότερο από τις ξανθές διότι:

α) η φυσική οσμή του σώματος τους είναι ποιο light (για τις φυσικά ξανθές μιλάω και ναι!!
εσύ εκεί που ετοιμάζεσαι να μου την πεις - έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι όσο ποιο
ανοιχτόχρωμη είναι η επιδερμίδα του ανθρώπου, τόσο λιγότερο "μυρίζει")

βου)στο υποσυνείδητο τους έχει καταχωρηθεί το ξανθό χρώμα ως ισοδύναμο της
"αθωωότητας"/παιδικής ηλικίας ... (ξανθά ροδομάγουλα μωρά, ξανθά αγγελάκια) σε
αντίθεση με τα ποιο μελαχροινά χρώματα που τα έχουν συνδέσει με το "μυστήριο"/"δολοπλόκο"
(έχετε δει ποτέ καμιά ξανθή μάγισσα ??? ε??? όλες μελαχροινές τις κάνουν ) :( :(


γου) οι φυσικά ξανθές στις μεσογειακές χώρες είναι εξαιρετικά σπάνιες και επομένως το
αρσενικό που καταφέρνει να εξασφαλίσει για τον εαυτό του μια από αυτές είναι σα να έχει
κερδίσει κάποιο "τρόπαιο" ... (εμείς οι καστανομελαχροινές καιρός να μετοικήσουμε σε
βορειότερες χώρες για να βρούμε την αντιμετώπιση που μας αξίζει) :D:D:D:D




όσο για εμάς τις γυναίκες ??? είναι φανερό ότι δεν έχουν πολυασχοληθεί να ερμηνεύσουν
τις δικές μας προτιμήσεις, γιατί το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι γενικά, προτιμούμε τους
ποιο "σκούρους" τύπους γιατί τους θεωρούμε ποιο "μπρουτάλ" ως άνδρες .... :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
(ψιτ.. Τζοκ... έχει πήξει ο τόπος στο ξανθό - οι βαφές να 'ναι καλά :P)

Εμένα πάλι μου αρέσουν οι μελαχροινοί (έως σκούροι) άντρες. Πώς τα καταφέρνω όμως πάντα και πέφτω πάνω σε ξανθούς;
Καρδιά αγγινάρα λοιπόν και για μένα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
λενε πως αν σαρεσουν οι ξανθοι/ες , μελαχρινο/η θα παντρευτεις! και το αντιστροφο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Πφφ και ποιος τα πιστευει αυτα?
Κι αμα δε θες να παντρευτεις? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Εντάξει, απέκτησε νόημα κι αυτό το θρεντ! :P

Μελαχρινό θα παντρευτώ...Γουάου :D

Σχετικά με τις εξηγήσεις από τις έρευνες (:confused:) , είμαι πιο κοντά στη δεύτερη.
Βέβαια, αν ξεφύγουμε από τα αγγελάκια και τα μωράκια,
μου φαίνεται ότι μάλλον στέκει περισσότερο η τρίτη.
Και όντως πρέπει να μετακομίσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι πιο ελκυστικοί οι ξανθοί μωλε, απλά είναι αυτό που δεν έχουμε εδώ και γι αυτό μας φαίνονται ωραίοι- επειδή είναι κάτι το διαφορετικό. Βάζω στοίχημα πως στις Σκανδιναβικές χώρες, που να είναι ο άλλος ξανθός είναι το σύνηθες, θα προτιμούν χίλιες φορές τους μελαχροινούς. ;p
Παλιά μου άρεσαν πολύ οι ξανθοί- ακόμα και τώρα όταν θα δω έναν ωραίο ξανθό άνδρα θα γυρίσω να τον κοιτάξω... Μετά από χρόνια αμφιταλάντευσης έχω καταλήξει στο ότι προτιμώ τους μελαχροινούς, που όμως έχουν ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα. yes you can shoot me now :angel:



πς. το πόσο ελκυστικός είναι ένας άνθρωπος δεν έχει σχέση με το αν είναι ξανθός ή μελαχροινός, πρασινομάτης ή καστανομάτης, αν έχει ίσια μαλλιά ή μπούκλες, αν είναι ψηλός ή κοντός, χροντρός ή αδύνατος- αν αυτό που αποπνέει είναι κάτι απόμακρο και κρύο, τότε ακόμη και ο ωραιότερος άνθρωπος στον κόσμο να είναι, δεν θα είναι ελκυστικός.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
yes you can shoot me now :angel:


:kill: :ermm: [To όπλο αυτό εκτοξεύει κίτρινη μπογιά]

Συμφωνώ για το ανοιχτόχρωμο δέρμα. Και με το τελευταίο συμφωνώ.
Αλλά, όταν ο άλλος είναι ξανθός δεν μοιάζει και τόσο απόμακρος...:P


Χωρίς πλάκα, νομίζω ότι όλοι είμαστε αγγινάρες τελικά.Δεν απορρίπτουμε δηλαδή κάποιον για το χρώμα των μαλλιών του.Δεν νομίζω να υπάρχει έστω και μία που να της αρέσουν οι μελαχρινοί, που να μην έχει κάνει τίποτα με ξανθό. Και το αντίστροφο. Ντάξει, μπορεί να μην έτυχε. Αλλά αν τύχαινε και ήταν ενδιαφέρουσα περίπτωση θα έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν είναι πιο ελκυστικοί οι ξανθοί μωλε, απλά είναι αυτό που δεν έχουμε εδώ και γι αυτό μας φαίνονται ωραίοι- επειδή είναι κάτι το διαφορετικό.

Alan S. Miller Ph.D., Satoshi Kanazawa Ph.D.

Blond hair is unique in that it changes dramatically with age. Typically, young girls with light blond hair become women with brown hair. Thus, men who prefer to mate with blond women are unconsciously attempting to mate with younger (and hence, on average, healthier and more fecund) women. It is no coincidence that blond hair evolved in Scandinavia and northern Europe, probably as an alternative means for women to advertise their youth, as their bodies were concealed under heavy clothing.

εχει φαση το αγορι εχει φασηηηη εχει φαση το παιδι το παιδιιιιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote;617537[QUOTE:
]Alan S. Miller Ph.D., Satoshi Kanazawa Ph.D.

Blond hair is unique in that it changes dramatically with age. Typically, young girls with light blond hair become women with brown hair. Thus, men who prefer to mate with blond women are unconsciously attempting to mate with younger (and hence, on average, healthier and more fecund) women. It is no coincidence that blond hair evolved in Scandinavia and northern Europe, probably as an alternative means for women to advertise their youth, as their bodies were concealed under heavy clothing.
Γραφτα ελληνικά καλέ!

Λοιπόν προτιμώ τους μελαχρινούς(οχι όμως στυλ πακιστάν) και τους καστανούς η καστανόξανθους.Κατάξανθους όχι, διότι και μόνο με τη σκέψη οτι μπορεί να είναι και κάπου αλλού ξανθοί ανατριχιάζω.:redface::redface::redface:
O μόνος ξανθός που μου αρέσει είναι ο Matthew Mcconaughey. Ε οκ ο άνθρωπος είναι κούκλος εκει δεν παίζει ρόλο το χρώμα των μαλλιων νομίζω, όταν ο άλλος είναι πανέμορφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Με τιποτα ξανθοι γαλανοματηδες....Μαυρα μαλλια και λαμπερα πρασινα ματια....Αυτο θεωρω εγω καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έχω μια γνωστή που έζησε για λίγα χρόνια στη Γερμανία και είχε βαμμένα τα μαλλιά της μαύρα. Κατράμι όμως.
Μόλις μετακόμισε στην Ελλάδα τα έβαψε ξανθά. Πλατινέ.
Έξυπνη κοπέλα.

Μέχρι τα 30 μου είχα μαύρα μαλλιά (τα φυσικά μου).
Μια μέρα πήγα κομμωτήριο και έφυγα barbie.
Σας πληροφορώ ότι στο δρόμο μέχρι τη δουλειά μου (επειδή ζούσα και στο χωριό) μου κάνανε καμάκι μέχρι και γνωστοί.
Εννοείται ότι από τότε είμαι ξανθιά;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Εννοείται ότι από τότε είμαι ξανθιά;):P

Τι να κάνουμε; Συμβαίνουν και λάθη στη ζωή μας!

(πλακίτσα κάνω βέβαια!:redface: ...εσύ, όπως κι αν είσαι, είσαι ωραία!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
όταν ήμουν νέα :P (φοιτήτρια) πειραματίστηκα αρκετά με το χρώμα των μαλλιών μου και τα έβαφα κατά καιρούς από ξανθά σε μαύρα, κόκκινα, καστανά με ξανθιές ανταύγιες (τα τελευταία όχι όλα μαζί :P).

Από το 2002 και μετά δεν τα έχω βάψει και έχω το φυσικό μου χρώμα. (καστανό)
Διαπίστωσα λοιπόν ότι αυτό αρέσει πιο πολύ σε μένα και περίεργως αυτό έχει και μεγαλύτερη επιτυχία/απήχηση στο άλλο φύλλο συγκριτικά με όποιο άλλο χρώμα είχα δοκιμάσει στο παρελθόν.

in my case λοιπόν nature knows best. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εγώ δεν πειραματίστηκα ποτε, ούτε και είχα ποτε καμια ιδιαίτερη επιθυμία να δω πως θα είμαι με άλλο χρώμα μαλλιών. Όσο για το θέμα της απήχησης στο άλλο φύλο, ακόμα κι αν ήταν σίγουρο ότι με κάποιο άλλο χρώμα μαλλιών θα μου την έπεφταν πιο πολλοί, αυτό θα με άφηνε παγερά αδιάφορη. Τι να το κάνω το παραπανίσιο καμάκι αν είναι να το πληρώνω με βάψιμο ρίζας κάθε τρεις και λίγο, επισκέψεις το κομμωτήριο και ώρες πασαλείμματος με αυτές τις βαφές που βρωμοκοπάνε, ξέβαμμα φρυδιών και όλα τα παρελκόμενα, γιατί δυστυχώς το βάψιμο μαλλιών δεν είναι κάτι που γίνεται μια φορα κι τέλος... Ευχαριστώ, αλλα να μου λείπει το βύσσινο και αφού εμενα μου αρέσουν τα μαλλιά μου με το χρώμα που έχουν, δεν βλέπω κανένα λόγο να μπω στη διαδικασία να τα βάψω, μέχρι να ασπρίσει ένα 25% τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
να τολμήσω να χωθώ στη συζήτηση λέγοντας ότι κι εγώ από όταν άλλαξα τα μαλλιά μου είχα δει τεράστια, όμως τεράστια, διαφορά απήχησης.

πλάκα είχε, γιατί λες τρίχες είναι, τι διαφορά να κάνει, αλλά παραδόξως έκανε.


μετά βαρέθηκα την απήχηση, γύρισα στο κανονικό μου μαλλί και τέλος, ευτυχώς τώρα με θένε για αυτό που είμαι

χουχου


η ιδρίλ έχει ένα δίκιο, όσοι από μαύροι γίνατε κλόντια σίφερ, ΔΕ ΒΑΡΊΕΣΤΕ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Τεραστια διαφορα απηχησης".. δηλαδη απο κει που σε σπρωχναν απο παντου, αρχισαν να βλεπουν ενα ξανθο τρομακτικο κεφαλι και εκοβαν περα; λογικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top