Ιδέες για ονομασία, σλόγκαν εταιρείας/επιχείρησης

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο, θα διάλεγα το πρώτο (Σύμβουλοι επιχειρήσεων Κρήτης). Το άλλο σε κάνει να αναρωτιέσαι τι στο καλό είναι ένα "Αναπτυξιακό κέντρο" και τι κάνει, πράγμα που δεν είναι και τόσο καλό για μια επιχείρηση στο ξεκίνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enitron9497

Νεοφερμένος

Ο enitron9497 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα...είμαι καινούριο μέλος αλλά θα ήθελα πολύ να παραθέσω και τη δική μου άποψη...συγγνώμη αλλά το πρώτο είναι αρκετά συνηθισμένο, το έχουμε ακούσει από όλους και δεν πρόκειται να τραβήξει την προσοχή κανενός! Κατά την δική μου ταπεινή άποψη το one click,thousands dreams είναι καλύτερο...απευθύνεται σε όλους, ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του...είναι λακωνικό και γενικά πιασάρικο! Καλή συνέχεια στην εργασία σου και καλή επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@enitron,

Συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο για το marketing θεωρείτε κακή ιδέα να μην μπορείς να ελέγξεις ή να μην γνωρίζεις με ποίον τρόπο αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής το μήνυμα. Ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να μας δημιουργεί αυτός ο παράγοντας κάποιο πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enitron9497

Νεοφερμένος

Ο enitron9497 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση αναφερόμαστε στην προώθηση ενός ολόκληρου κλάδου, στη βιομηχανίας Η/Υ και ότι συμπεριλαμβάνει αυτός οπότε το μήνυμα δεν θα έπρεπε να είναι συγκεκριμενοποιημένο...εκτός και αν η εργασία αναφέρεται αποκλειστικά στην προώθηση των ηλεκτρονικών πωλήσεων οπότε το μήνυμα σαφώς θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενο και εστιασμένο!Στην προκειμένη περίπτωση,ένα ευπροσάρμοστο σε όλα τα επίπεδα μήνυμα που αφορά όλες τις ηλικιακές ομάδες είναι ιδανικό(κατά την δική μου πάντα άποψη...που μπορεί φυσικά να είναι και λανθασμένη.Άλλωστε,όλα φαίνονται εκ του αποτελέσματος)...
Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για την παρατήρησή σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση,ένα ευπροσάρμοστο σε όλα τα επίπεδα μήνυμα που αφορά όλες τις ηλικιακές ομάδες είναι ιδανικό
Ωραίο "θέμα" ... Η τμηματοποίηση της βιομηχανίας υπολογιστών πρέπει να γίνει (και) με κριτήριο την ηλικία;

Με ένα brainstoming ενός λεπτού, εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα την ηλικία σαν κριτήριο. Αφού όλες οι ηλικίες χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο τους Η/Υ για δουλεία, με τον ίδιο τρόπο για ψυχαγωγία και με τον ίδιο τρόπο για gaming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enitron9497

Νεοφερμένος

Ο enitron9497 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Την χρήση μπορεί να την μάθει ο καθένας...τα βήματα μπορεί να είναι κοινά,αλλά την διαφήμιση δεν την αφορά μονάχα το τεχνικό μέρος, αλλά και η αντίληψη... Πίστεψέ με τελείως διαφορετικά αντιλαμβάνονται δυο άτομα την ίδια εργασία...με τελείως διαφορετικό τρόπο θα έπαιρναν ευχαρίστηση από ένα παιχνίδι ένας ενήλικας και ένα παιδί, κάθε ενέργεια ακόμα και η ίδια αντιπροσωπεύει κάτι διαφορετικό για τον καθένα μας...Άλλωστε θα ήταν ανούσια κάθε μας προσπάθεια πάνω στη προώθηση και στην διαφήμιση αν δεν παίρναμε σαν κύριο παράγοντα τον ηλικιακό...Απλά παραθέτω μια ερώτηση στον κάθε ένα από εμάς:το ίδιο πράγμα σημαίνει ο Η/Υ για ένα 20χρονο και για ένα 50χρονο ? ?και κατά συνέπεια παραθέτω ακόμα μια...οι ίδιες οι εταιρίες που απαρτίζουν τη βιομηχανία των Η/Υ δεν λαμβάνουν υπόψιν τους τον ηλικιακό παράγοντα? Δεν κατασκευάζουν Η/Υ εστιασμένης μορφής? Συγγνώμη απλά έχω να αναφέρω κάτι τελευταίο και τα συμπεράσματα δικά σας...ο Η/Υ μου είναι ροζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρόσεξε, αναφερόμουν στην "πρώτη" τμηματοποίηση.
π.χ. για την καλύτερη τοποθέτηση στην αγορά των games μπορούμε να εφαρμόσουμε και άλλη τμηματοποίηση. Εξάλλου ο Kotler υποστηρίζει και προτείνει την τμηματοποίηση πολλών επιπέδων.

Απλά είναι λάθος, νομίζω, η δημιουργία επαγγελματικών προγραμμάτων που θα ανταποκρίνονται μόνο σε 40άριδες ή η δημιουργία παιχνιδιών που θα ανταπορκίνονται μόνο σε 15χρόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aimker

Νεοφερμένος

Ο aimker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
PC World=Price Cut World
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogo-nikos

Νεοφερμένος

Η gogo-nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέλω να ανοίξω μαγαζί με ήδη δώρων, καλλυντικά και αξεσουάρ. Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι όνομα να βρω. Θέλω κάτι πρωτότυπο, αγγλικό ή κάτι άλλο αλλά να είναι κάπως μοντέρνο, μαγικό και μοντέρνο. Τέτοιο στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Experience the present - οπότε παίζεις με τη λέξη present=δώρο αλλά και παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogo-nikos

Νεοφερμένος

Η gogo-nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
thanks.... καλό μου ακούγεται... επειδή όμως είμαι σε επαρχία, θέλω να βρω ένα όνομα που να γίνεται κατανοητό εύκολα... Σκέφτομαι να δώσω την ονομασία κάποιας νεράιδας ή λουλουδιού... εσύ τι λες.... πρότεινέ μου μερικά ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να του δώσεις το όνομα του ρόδου.

Η μπορείς να το πεις και χρυσάνθεμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αυτό θα μοιάζει με όνομα μωρού. :worry: :P

Όταν τα μωρά μεγαλώνουν αλλάζουν όνομα; Εσένα όταν ήσουν μωρό σε φώναζαν γαρίφαλο και μετά έγινες Γώργος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Experience the present - οπότε παίζεις με τη λέξη present=δώρο αλλά και παρόν

Αυτο βρε συ Χιμέλα ταιρίαζει πιο πολύ σε διαφημιστική καμπάνια:P

Τι θα λεγες για Υάκινθος; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ή το Νάρκισσος που παίζει και με τον έρωτα της εικόνας του εαυτού μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου τα ονόματα που χρησιμοποιούμε στις επιχειρήσεις θα πρέπει να είναι απλά, εύηχα και μικρά...
Είναι λάθος πιστεύω σε έναν τίτλο να προσπαθήσουμε να δώσουμε μια πλήρη περιγραφή των δραστηριοτήτων της επιχείρησης μας... Θα πρέπει βέβαια να έχει σχέση με την δραστηριότητα της επιχείρησης το όνομα της...
Έχουμε την πιό πλούσια σε λεξιλόγιο γλώσσα στον κόσμο... Επιχειρήσεις από όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν Ελληνικές ή Ελληνογενείς λέξεις σαν τίτλους... Κι εμείς θέλουμε να την αποφεύγουμε γιατί την θεωρούμε μή μοντέρνα!!! Μήπως είναι λάθος αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το Ίκαρος στα αγγλικά Ikarus. :D:D
Εσύ για τι ακριβώς εταιρία το θες το όνομα; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θέλω να ανοίξω μαγαζί με ήδη δώρων, καλλυντικά και αξεσουάρ. Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι όνομα να βρω. Θέλω κάτι πρωτότυπο, αγγλικό ή κάτι άλλο αλλά να είναι κάπως μοντέρνο, μαγικό και μοντέρνο. Τέτοιο στυλ.
Χρουτς ... χρουτς ...χρουτς .....( ξύσιμο κεφαλιού )
thanks.... καλό μου ακούγεται... επειδή όμως είμαι σε επαρχία, θέλω να βρω ένα όνομα που να γίνεται κατανοητό εύκολα... Σκέφτομαι να δώσω την ονομασία κάποιας νεράιδας ή λουλουδιού... εσύ τι λες.... πρότεινέ μου μερικά ακόμα
Δώρα , αξεσουάρ , δώρα ...χμμμ ..( χρουτς , χρουτς ) και θες να είναι και όνομα ....


Δωροθέα
Αν βρεις καλό γραφίστα να σου φτιάξει το λογότυπο με φαντασία παίζοντας με τις γραμματοσειρές μπορεί να βγει κάτι σε πχ

ΔωροΘέα


ή τεςπα σε όποια χρώματα αποφασίσεις πως θα είναι τα βασικά της επιχείρησης σου , στο λογότυπο , στις τσάντες σου , στις κάρτες κλπ .

( εντάξει μη βαράτε , μπορεί να μην είναι και το ωραιότερο αισθητικά απλά το έβαλα ως που.χου )

Θες κι άλλα δυο ?

Τέρψιχόρη παίζοντας πάλι με γραμματοσειρές Τερψι-Χόρη
Ευτέρπη ... Ευ-τέρπη(ει ) κλπ

Τέλος ανάλογα σε ποια περιοχή βρίσκεται το μαγαζί μπορείς να παίξεις με το όνομα κάποιας νεράιδας ή αρχαίας Θεάς του τόπου , ή ίσως με κάποιο τοπωνύμιο .
Και κάτι ακόμα ... αντι της λέξης καλλυντικά καλύτερα βάλε τη λέξη ψιμύθια μμμ , .. σου βρήκα και στιχάκι για
διαφήμιση : ψιμυθια , χίλια δυο μυστικά της ομορφιάς και παραμύθια :P

Ελπίζω να βοηθήσαμε
Καλές δουλειές εύχομαι !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Υπάρχει ένα παρακμιακό μαγαζί εδώ που λέγεται Δωροδοκία! Μου τη σπάει γενικώς αλλά το όνομα μου φαίνεται cool!

p.s. Μελιώωωω is baaaaack :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top