• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν εχω κανει αν και η μυτη μου ειναι normal..Αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις,αφου δεν ειναι κατι τραγικο...Οσο για το ποσοστο αποτυχιας νομιζω οτι ειναι ελαχιστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!!Εγώ έκανα μόλις χτες ρινοπλαστική και είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου! Θα είμαι όσο πιο λεπτομερής μπορώ και θα προσπαθήσω να μη σας κουράσω... :P Πήγα στον χ[...] και για καθαρά αισθητικούς λογούς. Αν και μου είπε ότι έχω ελαφρύ αναπνευστικό πρόβλημα αλλά λόγω "ευρείας" μύτης δεν είναι πολύ αισθητό,το οποίο και θα διόρθωνε. Η μύτη μου ήταν (θέλω να πιστεύω -ήταν- :D) κάπως μεγάλη κι έβγαινε προς τα έξω. Ήταν μεγάλο το ακρορίνιο αρκετά και τα ρουθούνια μου δε φαίνονταν μην σηκώνοντας το κεφάλι. Δεν είχε ούτε κάμπούρα ούτε ήταν στραβή.
Για να μην τα πολυλογώ ο γιατρός μου είπε ότι θα λέπταινε το κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια, το ακρορίνιο επίσης και θα έμπαινε λιγάκι προς τα μέσα. Δε θα τη σήκωνε καθόλου γιατί το ακρορίνιο που προεξείχε της έδινε ήδη μια "ώθηση" προς τα επάνω.
Φτάνω λοιπόν στο νοσοκομείο στις 7 το πρωί. Κάνω καρδιογράφημα, ακτινογραφία θώρακα, με βλέπει καρδιολόγος και μου παίρνουν αίμα. Τελείωσα γρήγορα και με πήγαν στο δωμάτιο μου όπου αργότερα ετοιμάστηκα και ήρθε ένα φορείο και με πήρε. Στην αίθουσα του χειρουργείου με ετοίμασαν. Ο αναισθησιολόγος μου εξήγησε τι θα κάνει (κάπου έπαιζε μουσικούλα..) και όταν ήρθε ο γιατρός και μου έκαναν την αναισθησία, (αφού μου είχαν βάλει την υποφερτή καθ'όλη την παραμονή μου στο νοσοκομείο πεταλούδα) το μόνο που θυμάμαι είναι να ξυπνάω από έναν γλυκό ύπνο. Πια μπορούσα να αναπνέω μόνο από το στόμα(το μόνo εκνευριστικό σε όλη τη διαδικασία μέχρι στιγμής - με κάνει να ξυπνάω τα βραδιά και να έχω ξεραμένο στόμα :() Με πήγαν στο δωμάτιο οπού αισθανόμουν κάπως περίεργα και ψιλοζαλιζόμουν μέχρι να συνέλθω από την αναισθησία. Πρήξιμο δεν είχα καθόλου ούτε μελανιές-ακόμα-. Φλέματα επίσης όχι. Για να αισθάνομαι καλύτερα με το λαιμό μου μόνο, έκανα γαργάρες με hexallen. Στη μύτη μου έχω ένα νάρθηκα, μέσα στα ρουθούνια σφουγγαράκια και κάτω από αυτά μια γάζα για να "μαζέυει" ότι δε μπορούν τα σφουγγαράκια. Αυτό που με ανησύχησε ήταν ότι όταν άλλαξα εγώ αυτή τη γάζα, μου αποκαλύφθηκαν δυο ρουθούνια που ήταν μια χαρά (γιατί ήταν ελαφρώς άνισα πριν το χειρουργείο) αλλά φαινόταν το κόκκαλο που τα χωρίζει χωρίς να σηκώνω το κεφάλι μου, κάνοντας τη μύτη σηκωμένη. Πριν προλάβω όμως να πω στο γιατρό την ανησυχία μου, μου εξήγησε ότι έχει "στουμπωθεί" η μύτη μου με σφουγγαράκια που την πιέζουν προς τα επάνω και την κάνουν "γουρουνίσια".έπειτα πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για να βγάλω οποιοδήποτε συμπέρασμα. Κατά τ'αλλά όσο φαίνεται, η μύτη μου είναι μια χαρά.
Συνεχίζοντας τα του νοσοκομείου να πω ότι από όρεξη δεν είχα και πολλή (δίαιτα :D) και είχαμε κατά τη διάρκεια της μέρας ενεσούλες και κανά-δυό χαπάκια.(παυσίπονα,φάρμακο για το στομάχι κ.α) Επίσης τις πρώτες 4 ώρες μετά το χειρουργείο,μου είπαν να βάζω παγάκια πάνω στα μάτια,το οποίο πρέπει να βοήθησε αρκετα στο να μην πολυπρηστώ;)Σήμερα το πρωί τα ματιά μου ήταν πολύ λίγο πρησμένα και πολύ λίγο μελανιασμένα. Με λίγο makeup που έβαλα για να μην τρομάξω τους γονείς μου δε φαίνεται απολύτως τίποτα. Βέβαια στο διάδρομο του νοσοκομείου συνάντησα μια κοπέλα με τον ίδιο γιατρό αλλά που χε κάνει και διάφραγμα που ήταν πολύ πιο πρησμένη και μελανιασμένη.
Αυτά προς το παρόν! Μεθαύριο,Σαββάτο βγάζω τα σφουγγαράκια. Να μου φύγει και αυτό το "γουρουνίσιο" άγχος :P
Οτιδήποτε νεότερο,θα ενημερώνω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμη για όλους μας η εμπειρία σου elenadi! Keep us updated! :D

ΥΓ: Στα ελληνικά όμως αν σου είναι εύκολο, τα greeklish απαγορεύονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λοιπόν..Συνεχίζω να γράφω ημερολόγιο:P
Έτσι όπως τα εξιστορώ φαντάζομαι μοιάζει δύσκολη η διαδικασία.Αλλά δεν είναι έτσι.Το πιο δύσκολο για μένα τλχστ ειναι ότι δε μπορώ να αναπνεύσω και είναι αρκετα εκνευριστικό αυτό.Δε μπορώ να κοιμηθώ και όταν ξυπνάω δεν έχω καθόλου σάλιο και πίνω νερό.(αυτά το βράδυ χθες που κοιμήθηκα λίγο περισσότερο)Κατά τ'άλλα δε χρειάστηκε ούτε μια φορά να φτύσω όπως είδα σε άλλα posts ούτε ήταν κλειστά ποτέ τα μάτια μου ούτε τραγικά πρησμένα ή μελανιασμένα.Για να το κάνω πιο κατανοητό κάτω από τα μάτια είναι σαν να είμαι κουρασμένη και να έχω λίγο ξενυχτήσει(ελάχιστα δηλαδή μελανιασμένο) και στα πάνω βλέφαρα όταν κλείνω τα μάτια έχω κυρίως από δεξιά κάτι που θα μπορούσες να το πεις και χοντρή γραμμή μολυβιού και στην αρχή του ημικυκλίου του ματιού-όχι σε όλο το μάτι!! Και φυσικά με λίγο makeup για να μην πολυτρομάζω τη μάνα μου δε φαίνεται ΤΠΤ!!!μόνο το πρωί μου φάνηκα κάπως πιο πρησμένη και τρόμαξα,αλλά ήταν λόγω ύπνου.
Καμμία φορά αισθάνομαι λίγο παραπάνω νυσταγμένη.Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μόνο από έλλειψη ύπνου,αλλά τώρα φαντάζομαι ότι είναι απ'το λίγο πρήξιμο που έχω και κάνει "βαρύ" το κεφάλι μου.
Αύριο θα ανακουφιστώ πιστεύω αρκετά που θα μου βγάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα σφουγγαράκια.Το ότι το περνάω έτσι ελαφριά μπορεί να είναι κι επειδή έκανα μόνο αισθητική παρέμβαση.Εκτος του ότι γενικά είμαι αναίσθητη και όχι φοβιτσιάρα.Εκεί που θα χεζόμουν θα ταν στο αποτέλεσμα αν δεν ήταν καλό.
Αλλά έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό και δε φαίνεται να έχει πρόβλημα..
Αναμένομεν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα σφουγγαράκια φαίνονται τώρα αν σε δει κάποιος; Δηλαδή, μπορείς να πας πχ δουλειά ή πρέπει να κάτσεις μέσα λίγο ακόμα;
Επίσης, πώς και αποφάσισες να την κάνεις καλοκαίρι; Δεν υποτίθεται ότι επειδή δεν πρέπει να εκτίθεσαι στον ήλιο όταν είναι φρέσκια ακόμα οι περισσότεροι προτείνουν χειμώνα; (ή λάθος θυμάμαι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα σφουγγαράκια φαίνονται κάθε φορά που βγάζω την γάζα από κάτω τους να την αλλάξω.Αυτή η γάζα μαζεύει ότι δε μπορούν τα σφουγγαράκια(αίμα και υγρά-δε με ενοχλούν καθόλου αυτά-ελπίζω να μην τρομάζω έτσι όπως τα λέω..:)).Τώρα δεν έχει σχεδόν καθόλου αίμα.Την αλλάζω πιο αραιά.Τώρα δε δουλεύω γιατί θέλω να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική και θέλω να διαβάζω.Έχω και φροντιστήρια.
Αλλά δε γινόταν άλλο να το αναβάλλω.Οι γονείς μου δε συμφωνούσαν και με καθυστερούσαν με κάθε τρόπο.Δε μου έδιναν τα χρήματα.Ήταν να την κάνω Πάσχα όταν θα εισέπραττα κάτι δικό μου αλλά έγινε τώρα κοντά οπότε και το αποφάσισα!!Να φανταστείς σήμερα πήγα στην τράπεζα και σήκωσα τα χρήματα να τα δώσω αύριο στο γιατρό.Εμφανισιακά είμαι μια χαρά-δεν είμαι πρησμένη-μελανιασμένη δλδ.αλλα έχω ένα νάρθηκάκι που είναι στερεωμένο με ταινία και τη γάζα επίσης με ταινία(τα σφουγγαράκια φαίνονται αν την αφαιρέσεις..)Κι εσύ θα με κοίταζες καλά καλά..:P
Επίσης να πω κτι άλλο!Δεν έχω πρόβλημα με φωνή.Απλά μιλάω σαν συναχωμένη-αυτό!
Ο γιατρός μου έδωσε ένα χαρτί με όλα όσα πρέπει να αποφεύγω.
Κάποια σημαντικά είναι:αποφυγή έκθεσης στον ήλιο για 20 μερες,αποφυγή- ζεστα ροφήματα-τρόφιμα,θερμά λουτρά και κάπνισμα για 15 μέρες(σιγά),προσοχή στο λούσιμο να μη βραχεί ο γύψος,να αποφεύγω να φυσάω μύτη 1 μήνα μετά(!!!),γυαλιά -αποφυγή τους πρώτους δύο μήνες,μπάνιο στη θάλασσα αποφυγή ένα μήνα(εδώ μου είπαν αποφυγή μακροβούτια),άθληση μετά από ένα μήνα.
Δε με πειράζουν όλα αυτά αν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα!!Θα έχω την ομπρελίτσα μου στη θάλασσα και κουτσά στραβά θα τα καταφέρω!Ολόκληρη εγχείρηση πέρασα..(σχεδόν:P)
Έπειτα μια μέρα πριν το χειρουργείο ήμουν διακοπές και ξανά Αύγουστο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λοιπόν θα πω και την εμπειρία που είχα σήμερα-που ήταν τα σφουγγαράκια!
Δε θα κρυφτώ-τα σφουγγαράκια ήταν το χειρότερο σαν εμπειρία απ'όλη τη διαδικασία.Κράτησε δευτερόλεπτα,αλλά ήταν πολύ άβολο.Μου καθάρισαν τα ρουθούνια με κάτι που ρουφούσε.Αυτό δεν πόναγε,ούτε ήταν τόσο άβολο όσο τα σφουγγαράκια.Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολύ.Τα ρουθούνια είναι ωραία και η μύτη δε φαίνεται σηκωμένη.Τώρα όμως πρέπει να κάνω πλύσεις για 15 μέρες ανά μία ώρα και να βάζω κάτι σαν κρεμούλα 5 φορές την ημέρα.Πιστεύω ότι τα δύσκολα πια πέρασαν.Θα ενημερώνω με οτιδήποτε νέο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμα όλα αυτά! :D

Δεν κατάλαβα ωστόσο, τώρα (4-5 μέρες μετά) αν σε δει κάποιος, η μύτη σου έχει γύψο/γάζες/κλπ ή εξωτερικά φαίνεται (με λίγο μεικαπ ίσως) κανονική;
Επίσης, αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λοιπόν μου κόστισε 3750,αλλά θεωρείται καλύτερη τιμή.(κανονικά δεν ξέρω..ίσως 4000?)Δεν είναι γνωστος μου ή κτι τέτοιο-η swamps μου τον συνέστησε κι έψαξα κι εγώ αργότερα.Απλά του είπα την καλύτερη τιμή που θα μπορούσε,με είδε και κοπελίτσα,ίσως με συμπάθησε και μου είπε αυτή.Να ρωτάς και να ρωτάτε ότι θέλετε.Ειλικρινα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Αν θέλετε δείχνω ίσως και φωτογραφίες.
Λοιπόν-μέχρι χθες είχα το κλασσικό ναρθηκάκι που στερεώνεται με μία ταινία στο πρόσωπό μου,τα σφουγγαράκια μέσα στα ρουθούνια για να μαζεύουν τα υγρά και ακριβώς πάνω στα ρουθούνια μου να καλύπτουν τα σφουγγαράκια μια απλή μικρή γαζούλα (που από τετράγωνη,την δίπλωνα στη μέση κάνοντάς την τριγωνική για να εφάπτεται στα ρουθούνια)στερεωμένη με ταινία και αυτή,που μάζευε ότι "έτρεχε" από τα σφουγγαράκια(μη σας τρομάζει αυτό-δε με ενοχλούσε καθόλου),την οποία και άλλαζα όταν γέμιζε με υγρά.
Από χθες έχω μόνο το ναρθηκάκι.Τα σφουγγαράκια μου τα έβγαλαν και τη γάζα από κάτω.
Από την επόμενη μέρα μετά το χειρουργείο είχα απλά σαν μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια-σαν να έχω ξενυχτήσει,το οποίο καλυπτόταν ΑΝΕΤΑ με makeup(τώρα δεν το έχω) και στα πάνω βλέφαρα-όταν τα έκλεινα είχα(κι έχω) εκεί που αρχίζει το μάτι(στην αρχή του ημικυκλίου-δε φτάνει ούτε στη μέση) σαν μια χοντρή γραμμή μολυβιού-χρώματος μπλαβί:P(απλά δεν είναι eyeliner-λίγο πιο χοντρό:P),τα οποία καλύπτονται με makep και αυτά.Πρήξιμο στην περιοχή των ματιών που είχα ελάχιστο 1η-2η μέρα τώρα δεν έχω καθόλου.Από χθες το πρωί όμως ρε γμτ-μου φαίνεται επειδή το μάτιασα είναι λίιιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο(σήμερα μάλλον καλύτερα).Μη φανταστείτε-δεν το πολυκαταλαβαίνεις αν δε με ξέρεις.Ο γιατρός μου είπε ότι θα περάσει.
Να πω τώρα τι χρησιμοποιώ από φάρμακα.Κάθε μία ώρα(το οποίο είναι και λίγο σχετικό:P) εκτός της ώρας που κοιμάμαι κάνω πλύσεις στη μύτη μου με μια ένεση(χωρίς τη βελόνα:P).5 φορές την ημέρα βάζω μια κρεμούλα(έχει μια μικρή προεξοχή το σωληνάριο).Κάθε 12ωρο μια αντιβίωση και όποτε αισθανθώ "βαριά" την περιοχή της μύτης και γύρω της(δε νιώθω πόνο) παίρνω παυσίπονο.Μου είπαν όποτε την αισθανθώ βουλωμένη να πάω εκεί να την "ρουφήξουν":PΟι πλύσεις και η κρέμα για 15 μέρες.
Να φανταστείτε χθες βράδυ πήγα cinema!!!!!:D
Είχα μαζί μου ένα bowl και στο διάλλειμμα έκανα αλλαγή.Εγώ βέβαια είμαι και τρελή:P:P
Αυτά...Είμαι λιγάκι αναλυτική-αλλά κι εγώ τόσο αναλυτικά θα ήθελα να τα ξέρω..
Επίσης να προσθέσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε μένα.Πολύ πιθανόν να εξαρτώνται από τον οργανισμό,το πόσο χαλαρά-ψύχραιμα βλέπει κάποιος τα πράγματα και από την εγχείρηση που ακριβώς έχει κάνει.Εγώ δεν έκανα διάφραγμα.
Υ.Γ:Δε θυμάμαι αν το είπα αυτό,αλλά αντί για Τετάρτη που ήξερα ότι θα έβγαζα το ναρθηκάκι(μετά από μια βδομάδα) μου'παν Σάββατο.Κάτι είπαν εξαιτίας άλλης τεχνικής,επειδή νομίζω δούλεψαν και στο ακρορίνιο-δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Λοιπόν μου κόστισε 3750,αλλά θεωρείται καλύτερη τιμή.(κανονικά δεν ξέρω..ίσως 4000?)Δεν είναι γνωστος μου ή κτι τέτοιο-η swamps μου τον συνέστησε κι έψαξα κι εγώ αργότερα.Απλά του είπα την καλύτερη τιμή που θα μπορούσε,με είδε και κοπελίτσα,ίσως με συμπάθησε και μου είπε αυτή.Να ρωτάς και να ρωτάτε ότι θέλετε.Ειλικρινα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Αν θέλετε δείχνω ίσως και φωτογραφίες.
Λοιπόν-μέχρι χθες είχα το κλασσικό ναρθηκάκι που στερεώνεται με μία ταινία στο πρόσωπό μου,τα σφουγγαράκια μέσα στα ρουθούνια για να μαζεύουν τα υγρά και ακριβώς πάνω στα ρουθούνια μου να καλύπτουν τα σφουγγαράκια μια απλή μικρή γαζούλα (που από τετράγωνη,την δίπλωνα στη μέση κάνοντάς την τριγωνική για να εφάπτεται στα ρουθούνια)στερεωμένη με ταινία και αυτή,που μάζευε ότι "έτρεχε" από τα σφουγγαράκια(μη σας τρομάζει αυτό-δε με ενοχλούσε καθόλου),την οποία και άλλαζα όταν γέμιζε με υγρά.
Από χθες έχω μόνο το ναρθηκάκι.Τα σφουγγαράκια μου τα έβγαλαν και τη γάζα από κάτω.
Από την επόμενη μέρα μετά το χειρουργείο είχα απλά σαν μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια-σαν να έχω ξενυχτήσει,το οποίο καλυπτόταν ΑΝΕΤΑ με makeup(τώρα δεν το έχω) και στα πάνω βλέφαρα-όταν τα έκλεινα είχα(κι έχω) εκεί που αρχίζει το μάτι(στην αρχή του ημικυκλίου-δε φτάνει ούτε στη μέση) σαν μια χοντρή γραμμή μολυβιού-χρώματος μπλαβί:P(απλά δεν είναι eyeliner-λίγο πιο χοντρό:P),τα οποία καλύπτονται με makep και αυτά.Πρήξιμο στην περιοχή των ματιών που είχα ελάχιστο 1η-2η μέρα τώρα δεν έχω καθόλου.Από χθες το πρωί όμως ρε γμτ-μου φαίνεται επειδή το μάτιασα είναι λίιιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο(σήμερα μάλλον καλύτερα).Μη φανταστείτε-δεν το πολυκαταλαβαίνεις αν δε με ξέρεις.Ο γιατρός μου είπε ότι θα περάσει.
Να πω τώρα τι χρησιμοποιώ από φάρμακα.Κάθε μία ώρα(το οποίο είναι και λίγο σχετικό:P) εκτός της ώρας που κοιμάμαι κάνω πλύσεις στη μύτη μου με μια ένεση(χωρίς τη βελόνα:P).5 φορές την ημέρα βάζω μια κρεμούλα(έχει μια μικρή προεξοχή το σωληνάριο).Κάθε 12ωρο μια αντιβίωση και όποτε αισθανθώ "βαριά" την περιοχή της μύτης και γύρω της(δε νιώθω πόνο) παίρνω παυσίπονο.Μου είπαν όποτε την αισθανθώ βουλωμένη να πάω εκεί να την "ρουφήξουν":PΟι πλύσεις και η κρέμα για 15 μέρες.
Να φανταστείτε χθες βράδυ πήγα cinema!!!!!:D
Είχα μαζί μου ένα bowl και στο διάλλειμμα έκανα αλλαγή.Εγώ βέβαια είμαι και τρελή:P:P
Αυτά...Είμαι λιγάκι αναλυτική-αλλά κι εγώ τόσο αναλυτικά θα ήθελα να τα ξέρω..
Επίσης να προσθέσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε μένα.Πολύ πιθανόν να εξαρτώνται από τον οργανισμό,το πόσο χαλαρά-ψύχραιμα βλέπει κάποιος τα πράγματα και από την εγχείρηση που ακριβώς έχει κάνει.Εγώ δεν έκανα διάφραγμα.
Υ.Γ:Δε θυμάμαι αν το είπα αυτό,αλλά αντί για Τετάρτη που ήξερα ότι θα έβγαζα το ναρθηκάκι(μετά από μια βδομάδα) μου'παν Σάββατο.Κάτι είπαν εξαιτίας άλλης τεχνικής,επειδή νομίζω δούλεψαν και στο ακρορίνιο-δεν ξερω!


Καλορίζικη η νεα και βελτιωμένη μυτούλα σου Έλενα. Βρε παλιόπαιδο δεν είπες θα με ειδοποιήσεις στο yahoo οταν την κάνεις?Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά,και καλα κάνεις και τα λες εδω διότι πρέπει οι φίλοι που θέλουν να το κάνουν να έχουν και ενα χειροπιαστό παράδειγμα.
Να προσθέσω οτι η Έλενα δεν είχε ιδιαίτερα άσχημη μύτη απλώς ήθελε λίγο να την λεπτύνει και ειδικά στο ακρορρίνιο αλλά μάλλον θα σας τα έχει πει και σε προηγούμενο post.Είναι η κοπελιά που έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα μου οτι θα το έκανε το Πάσχα.Ελπίζω η μαμα σου να ηρέμισε και να είδε οτι άξιζε τελικά τον κόπο.Όσον αφορά το διάφραγμα μου είχες πει οτι δεν είχες πρόβλημα απο οτι σου είπε ο γιατρός οπότε δεν υπηρχε λόγος να το αγγίξεις.
Περαστικά σου και περιμένω φοτος στο yahoo.

Υ.Γ. Παιδιά μην φοβάστε το μετεγχειριτικό στάδιο,διότι αν ο γιατρός είναι έμπειρος και καλός δεν ρημάζει το πρόσωπο όπως άλλοι κομπογιαννίτες.Υπάρχει κάποια ταλαιπωρία διότι πως να το κάνουμε είναι χειρουργείο αλλά δεν βγαίνεις και έξω τούμπανο πρησμένος και με μελανιές στα μάτια λες και έφαγες μπουνιές αν η αλλαγή δεν είναι μεγάλη.Όσο μεγαλύτερη αλλαγή τόσο μεγαλύτερη και η ταλαιπωρία.Αλλά ο έμπειρος γιατρός δεν κάνει μεγάλες αλλαγές και ΔΕΝ επεμβαίνει περισσότερο απο οτι πρέπει, ούτε κακοποιείται το πρόσωπο.Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό που είπε η Έλενα οτι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά αλλιώς σε μια εγχείριση.Οπότε και η ανάρρωση εξαρτάται και απο άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Swamps!!!!!!!!!!!!!!:DΕίσαι η πρώτη που έστειλα ρε συ πριν καν στείλω εδώ την επόμενη μέρα από το χειρουργείο!!!Δεν ξεχνάω ποτέ τον άνθρωπο που με βοήθησε τόοοσο πολύ!Δε σου ήρθε το mail??:(
Η μάνα μου ήταν πολύ αρνητική κι έλεγε δε θα με πάει καν στο νοσοκομείο και για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.Όταν όμως βρήκα τα χρήματα και κατάλαβε την αποφασιστηκότητά μου,μου είπε ότι τα έλεγε για να με φοβίσει και ότι θέλω είναι στο πλευρό μου!!!
Όντως πρέπει να εξαρτάται και από την παρέμβαση στη μύτη-έχεις πολύ δίκιο swamps!Εμένα λέπτυνε το κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια μίκρυνε το ακρορίνιο και λίγο πιο μέσα μπήκε η μύτη.
Διάφραγμα δεν πείραξε.Δεν είχα αναπνευστικό πρόβλημα.Απλά είδε (κόγχοι νομιίζω λέγονται?) στα δύο ρουθούνια και παραπάνω στο δεξί και θα τα έβγαζε,αλλα προφανώς αυτό δεν είναι τπτ..Στα μάτια δεν είμαι πρησμένη καθόλου-έχω μόνο σαν μια μικρή γραμμή μολυβιού μπλε στην αρχή των πάνω βλεφάρων μου και είναι λίιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο που αν δεν με ξέρεις μπορεί να μην το καταλαβεις κιολας..;)Τα ρουθούνια που φαίνονται μόνο τώρα- ειναι πολύ καλά!Είμαι πολύ ικανοποιημένη.Να σε ρωτήσω μωρέ swamps αν ξέρεις.Έχω και ράμματα μέσα στη μύτη ή μόνο όσοι κάνουνε διάφραγμα?
Γτι αφού μου την καθάρισαν είδα στο σπίτι μου κτι σαν λαστιχάκι στο δεξί ρουθούνι.Και πήρα τλφ και μου απάντησε η γραμματεία(που δεν ξέρω πόσο έγγυρη είναι) να το πάω προς τα μέσα,ότι είναι δεμμένο(εννοούσε ραμμένο??) και θα μου το βγάλουν όταν ξαναπάω για καθαρισμό.
Τα λέω αυτά γιατί ανησύχησα επειδή άκουσα ότι μία που είχε ράμματα όταν τα έβγαλε τα είδε όλα.Μήπως πονάει.Όσο για μένα φυσικά ελπίζω τα σφουγγαράκια να είναι ότι πιο επίπονο(αν μπορώ να το πω έτσι) θα συναντήσω σε αυτή τη διαδικασία..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Swamps!!!!!!!!!!!!!!:DΕίσαι η πρώτη που έστειλα ρε συ πριν καν στείλω εδώ την επόμενη μέρα από το χειρουργείο!!!Δεν ξεχνάω ποτέ τον άνθρωπο που με βοήθησε τόοοσο πολύ!Δε σου ήρθε το mail??:(
Η μάνα μου ήταν πολύ αρνητική κι έλεγε δε θα με πάει καν στο νοσοκομείο και για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.Όταν όμως βρήκα τα χρήματα και κατάλαβε την αποφασιστηκότητά μου,μου είπε ότι τα έλεγε για να με φοβίσει και ότι θέλω είναι στο πλευρό μου!!!
Όντως πρέπει να εξαρτάται και από την παρέμβαση στη μύτη-έχεις πολύ δίκιο swamps!Εμένα λέπτυνε το κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια μίκρυνε το ακρορίνιο και λίγο πιο μέσα μπήκε η μύτη.
Διάφραγμα δεν πείραξε.Δεν είχα αναπνευστικό πρόβλημα.Απλά είδε (κόγχοι νομιίζω λέγονται?) στα δύο ρουθούνια και παραπάνω στο δεξί και θα τα έβγαζε,αλλα προφανώς αυτό δεν είναι τπτ..Στα μάτια δεν είμαι πρησμένη καθόλου-έχω μόνο σαν μια μικρή γραμμή μολυβιού μπλε στην αρχή των πάνω βλεφάρων μου και είναι λίιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο που αν δεν με ξέρεις μπορεί να μην το καταλαβεις κιολας..;)Τα ρουθούνια που φαίνονται μόνο τώρα- ειναι πολύ καλά!Είμαι πολύ ικανοποιημένη.Να σε ρωτήσω μωρέ swamps αν ξέρεις.Έχω και ράμματα μέσα στη μύτη ή μόνο όσοι κάνουνε διάφραγμα?
Γτι αφού μου την καθάρισαν είδα στο σπίτι μου κτι σαν λαστιχάκι στο δεξί ρουθούνι.Και πήρα τλφ και μου απάντησε η γραμματεία(που δεν ξέρω πόσο έγγυρη είναι) να το πάω προς τα μέσα,ότι είναι δεμμένο(εννοούσε ραμμένο??) και θα μου το βγάλουν όταν ξαναπάω για καθαρισμό.
Τα λέω αυτά γιατί ανησύχησα επειδή άκουσα ότι μία που είχε ράμματα όταν τα έβγαλε τα είδε όλα.Μήπως πονάει.Όσο για μένα φυσικά ελπίζω τα σφουγγαράκια να είναι ότι πιο επίπονο(αν μπορώ να το πω έτσι) θα συναντήσω σε αυτή τη διαδικασία..:hmm:


Βρε μολις τωρα ανοιξα το yahoo και είδα το μήνυμα σου.
Είχα να το ανοιξω κάτι δεκαετίες και το ξέχασα.:D
Κοπέλα μου τα ράμματα απο οτι ξέρω είναι απο αυτά που απορροφούνται, δεν χρειάζεται να αφαιρεθούν.Λογικά πρέπει να έχεις κάποια ράμματα και εσύ και όχι μόνο αυτός που κάνει διαφραγμα.Δεν κόβεται δέρμα? Δεν πρέπει να γίνουν ράμματα? Εκεί που γίνεται η τομή για να ανοιχτεί η μύτη υπάρχουν ράμματα απο οτι ξέρω.Προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό αν σε ανησυχεί πολύ και να μην ρωτάς γραμματεα αλλα τον ΊΔΙΟ.Καλά τον νάρθηκα δεν τον έβγαλες ακόμα? Πόσες μέρες είναι?τι έχεις ακριβώς στην μύτη σου μέσα τώρα? Σφουγγαράκια? Αυτά βγαίνουν νωρίς νομίζω. Ο νάρθηκας πρέπει να παραμείνει δυο εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.




Φιλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
την επέμβαση την έκανα αυτή την Τετάρτη.Τα σφουγγαράκια τα έβγαλα χθες-Σάββατο.Το νάρθηκα μου χε πει σε μια βδομάδα,αλλά αντί για Τετάρτη μου είπε Σάββατο,γτι λέει είναι άλλη τεχνική(νομίζω γτι κτι έκανε στο ακρορίνιο) και γι'αυτό πρέπει να το αφήσω παραπάνω.Κι εγώ δεν είχα ακούσει τπτ για βγάλσιμο ραμμάτων.Αλλά λογικά μου είπε η γραμματεία να πάω να μου το βγάλουν(που μπορούσα κι εγώ) επειδή φαινόταν.Τώρα φαντάζομαι αυτό για τον πόνο που άκουσα μπορεί να 'ταν και για τα σφουγγαράκια και από στόμα σε στόμα άντε να βγάλεις άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μπραβο Ελενη!!Με υγεια η καινουργια μυτη!!!:)αν θες βαλε κ φωτο..αν θες βεβαια..κ να σε ρωτησω κατι ασχετο με την εγχειρηση...εχει αλλαξει το προσωπο σου?δηλ οι φιλες σου που δεν ξερουν αν εκανες πλαστικη θα καταλαβουν οτι αλλαξες τη μυτη??τι σου λενε κ πως αντιδρουν?π.χ αν σε βρει κανενας συγγενης τι θα σου πει?οι γονεις ολα καλα τωρα που ειδαν το αποτελεσμα??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπραβο Ελενη!!Με υγεια η καινουργια μυτη!!!:)αν θες βαλε κ φωτο..αν θες βεβαια..κ να σε ρωτησω κατι ασχετο με την εγχειρηση...εχει αλλαξει το προσωπο σου?δηλ οι φιλες σου που δεν ξερουν αν εκανες πλαστικη θα καταλαβουν οτι αλλαξες τη μυτη??τι σου λενε κ πως αντιδρουν?π.χ αν σε βρει κανενας συγγενης τι θα σου πει?οι γονεις ολα καλα τωρα που ειδαν το αποτελεσμα??:hmm:
Σε όσες περιπτώσεις επιτυχημένης ρινοπλαστικής έχω ακούσει, αντιλαμβάνονται μεν ότι ομόρφυνες, αλλά δεν καταλαβαίνουν τι άλλαξε (δεδομένου ότι μια ατέλεια στη μύτη σπάνια την προσέχει κάποιος, απλά χαλάει το perceived σύνολο, οπότε όταν εξαφανιστεί η ατέλεια, απλά αντιλαμβάνονται ωραιότερο σύνολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα Μαρία!:)Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να σας απαντήσω ακόμα παιδια.Γτι προς το παρόν φαίνονται μόνο τα ρουθούνια μου και δεν το πιστεύω κιόλας!!Δε φαίνονταν παλιά:DΚαι είμαι πολύ ικανοποιημένη από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
Οι φίλοι μου οι κοντινοί πιστεύω θα καταλάβουν ότι κτι άλλαξε,ίσως να ψάξουν στην αρχή και μετά φυσικά θα τους το πω εγώ.Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές:P) και μαθαίνω από αυτές.
Τώρα κάποιος που έχει να με δει από το σχολείο ας πούμε απλά θα πει ότι ομόρφυνα ίσως-σιγά μην πάει το μυαλό του..Ο άνθρωπος αλλάζει.
Παιδιά δεν ξέρω πως βάζεις photos -κτι λέει για url-θέλει να τις κάνω upload?
Απλά σκεφτόμουν να μην τις βάλω σε κοινή θέα.Έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ όλοι θα έχετε δει.Όποιος ενδιαφέρεται ίσως να κάνει επέμβαση ας μου στείλει μνμα να του στείλω mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα Μαρία!:)Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να σας απαντήσω ακόμα παιδια.Γτι προς το παρόν φαίνονται μόνο τα ρουθούνια μου και δεν το πιστεύω κιόλας!!Δε φαίνονταν παλιά:DΚαι είμαι πολύ ικανοποιημένη από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
Οι φίλοι μου οι κοντινοί πιστεύω θα καταλάβουν ότι κτι άλλαξε,ίσως να ψάξουν στην αρχή και μετά φυσικά θα τους το πω εγώ.Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές:P) και μαθαίνω από αυτές.
Τώρα κάποιος που έχει να με δει από το σχολείο ας πούμε απλά θα πει ότι ομόρφυνα ίσως-σιγά μην πάει το μυαλό του..Ο άνθρωπος αλλάζει.
Παιδιά δεν ξέρω πως βάζεις photos -κτι λέει για url-θέλει να τις κάνω upload?
Απλά σκεφτόμουν να μην τις βάλω σε κοινή θέα.Έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ όλοι θα έχετε δει.Όποιος ενδιαφέρεται ίσως να κάνει επέμβαση ας μου στείλει μνμα να του στείλω mail.


Έλενα,προτείνω να βάλεις φοτο αλλά,να μην φαίνονται τα μάτια σου. Μπορείς να τις επεξεργαστείς στο photoshop νομίζω έτσι ώστε να κρύβονται. Καλό θα ήταν να βγάλεις τον νάρθηκα πρώτα όμως για να φαίνεται πιο καθαρά στις φωτογραφίες. Απο αυτά που είδα η μύτη σου είναι φυσικότατη και φαίνεται πόσο καλή δουλειά εχει κάνει ο γιατρός και στα ρουθούνια και είναι πολύ συμμετρικά.Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις πριν και μετά φοτος.

P.S. katerina-maria προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό που πήγε η Έλενα διότι είναι ειδικός πλαστικής χειρουργικής πρόσωπου, μόνο με πρόσωπο ασχολείται δηλαδή,για να δει και το θέμα αυτό που έχεις με το σαγόνι. Απο οτι είδα η μύτη σου ίσως να μην χρειάζεται κάτι διότι δεν είναι άσχημη αλλα ίσως να χρειαστείς κάτι στο σαγόνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές:P) και μαθαίνω από αυτές.
Τώρα κάποιος που έχει να με δει από το σχολείο ας πούμε απλά θα πει ότι ομόρφυνα ίσως-σιγά μην πάει το μυαλό του..Ο άνθρωπος αλλάζει.
Καλα κανεις και δεν εχεις κολληματα!!εγω δυστυχως δεν ειμαι ετσι...πιο παλια ημουν πολυ κολλημενη αρα τωρα που μεγαλωσα κ καταλαβα οτι τελικα δεν ασχολουνται ολοι μαζι σου κ πολλοι ειναι αυτοι που δεν νοιαζονται ουτε ασχολουνται με το τι κανεις εχω αλλαξει αποψη...:)

swamps ισως να εχω καποιο μικρο αναπνευστικο προβλημα κ η μυτη μου γερνει λιγο αλλα μονο εγω το βλεπω...εγω ψαξει στο internet για γναθοχειρουργικη κ ομολογω πως τα επαιξα λιγο...εχω ακουσει για 7 ωρες χειρουργιο...απλα αν κανω ρινοπλαστικη δεν θα φαινεται τοσο μεγαλη η μυτη μου..βεβαια παλι θα φαινεται πισω το σαγονι μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ Κατερίνα-Μαρία έχω μάθει να αγαπάω τον εαυτό μου όπως είναι και να τον κάνω καλύτερο.Η μύτη ήταν αυτή που με χάλαγε και πήρα την απόφαση-και όχι αμέσως.Αν δεν αγαπήσεις εσύ η ίδια τον εαυτό σου πως θα σε προσέξουν-αγαπήσουν οι υπόλοιποι???Ο άλλος λαμβάνει αυτό που τον αφήνεις να δει!!!!!!Είσαι αυτό που είσαι και να το υποστηρίζεις!!!Να έχεις αυτοπεποίθηση και όχι χαζοκόμπλεξ και κολλήματα..Κάνουν κακό πρώτα πρώτα σε σένα..:(
Τώρα αλλάζω λίγο κλίμα και πάω σε πληροφορίες που αποκόμισα τόσο τυχαία σήμερα..:DΕίχα πάει στο mall με μια φίλη μου(είπαμε είμαι τρελή-τλχστ δεν έχει ήλιο εκεί..:P) και ποιους συναντησα!!!!
Έναν που μου "ρούφαγε" τη μύτη όταν πήγα να αλλάξω τα σφουγγαράκια,που μου είπε τελικά ότι ήταν πλαστικός,βοηθός του Γιατρού και παρόν σε όλα τα χειρουργεία κι έναν που χα συναντήσει έξω από το γραφείο που μου έβγαλαν τα σφουγγαράκια,ο οποίος είχε κάνει μόνο διάφραγμα,είχε πονοκεφάλους και πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία από εμένα.Αυτοί οι δύο απλά έκαναν παρέα εκτός από τη σχέση γιατρού-ασθενή που είχαν.Ο πλαστικός λοιπόν μου έδωσε τις εξής πληροφορίες.μου είπε ότι η μετεγχειρητική περίοδος εξαρτάται πάρα πολύ από τον οργανισμό(μου είπε ότι εγώ αντιδρούσα πολύν καλά)Επίσης οι γυναίκες αντιδρούν καλύτερα από τους άντρες επειδή έχουν πιο μαλακούς ιστούς.Ότι πάντα "περνάνε" από το διάφραγμα(κάπου εκεί γίνεται η τομή νομίζω) και το βελτιώνουν.Μου είπε ότι κάποια ράμματα θα τα απορροφήσει ο οργανισμός και κάποια άλλα που στηρίζουν το νάρθηκα(:confused:) θα τα βγάλουν το Σάββατο όταν βγάλουν και το νάρθηκα.Μου είπε ότι δεν πονάει καθόλου κτι το οποίο θα σας το πω το Σάββατο:PΟ άλλος τύπος που χε κάνει μόνο διάφραγμα τον ρώτησε ποια επέμβαση είναι πιο δύσκολη και είπε φυσικά η δική μου-της πλαστικής(κρατά κάπου 2-3 ώρες),του διαφράγματος κρατά πιο λίγο και πιο εύκολη.Επίσης αυτουνού δε θα του έβγαζαν ράμματα,μάλλον επειδή δεν είχε νάρθηκα,αφού έκανε μόνο διάφραγμα.Οτιδήποτε νεότερο έχω ίσως και αύριο θα το μοιραστώ μαζί σας φυσικά..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
...εγω ψαξει στο internet για γναθοχειρουργικη κ ομολογω πως τα επαιξα λιγο...εχω ακουσει για 7 ωρες χειρουργιο...
Ε βέβαια. Εδω ρινοπλαστική( χωρίς μόσχευμα) και θες 2 με 3 ωρες και δεν θα θελες παραπάνω για το σαγόνι? Μην ξεχνάς εκει πρέπει να σου πάρουν μόσχευμα απο άλλο μερος του σώματος και απαιτείται περισσότερος χρόνος.
Το πρόβλημα στην περίπτωση την δική σου είναι οτι και να κάνεις ρινοπλαστική ναι μεν το σαγόνι θα φαίνεται λιγότερο μέσα αλλα πολύ φοβάμαι οτι θα εξακολουθεί να φαίνεται αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top