Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολλοί άντρες πολύ κάτω των 50 έχουν θέμα στυτικής δυσλειτουργίας.
Πολλές γυναίκες έχουν θέμα ερωτικής διέγερσης, συνήθως λόγω της εμμηνόπαυσης.






αλλά...

Σήμερα με τόσα φάρμακα και άλλου είδους λύσεις, όλα είναι πιο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Ας επανέλθω λοιπόν στο θέμα. Θέλω να σας ρωτήσω και να απαντήσετε ειλικρινά: Αν είχατε μια αδελφή, ανηψιά, ξαδέλφη τέλος πάντων που είναι 25 κι έρχεται και σας λέει οτι είναι με κάποιον 42 χρόνων, αγαπιούνται εδώ και 4 χρόνια και θα παντρευτούν. Αν σας έλεγε οτι αυτός ο άνθρωπος δεν παντρεύτηκε ποτέ. Οτι γνωρίστηκαν όταν αυτή ήταν 21 κι αυτός 38. Σοβαρά τώρα, δε θα σας περνούσαν σκέψεις από το μυαλό;;;;; Όπως, τι κάνει αυτός μεγάλος άνθρωπος με ένα κοριτσάκι, γιατί δεν παντρεύτηκε ποτέ, πώς θα φτάσει αυτή 40 κι αυτός θα είναι 57, κι όλα τα σχετικά; (Τις αρνητικές μου τις πήρα ήδη, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που το θέμα είχε τόση έκταση στο εμφανησιακό/ ενεργειακό σε συνδυασμό με το σεξ. Λες και η σεξουαλική μας ζωή, ύστερα από κάποια χρόνια σχέσης, πρέπει να έχει "αισθητική" αντιμετώπιση. Έχω την εντύπωση πως αν οι αισθητικοί λόγοι μπουν ψηλά σε προτεραιότητα μπαίνουν τόσα ψυχολογικά προαπαιτούμενα και τόση ανασφάλεια στο παιχνίδι (γιατί γερνάμε έτσι κι αλλοιώς, αλλοιωνόμαστε έτσι κι αλλοιώς, και ακόμα χειρότερα το σώμα μας μας προειδοποιεί με σωματικά προβλήματα έτσι κι αλλοιώς) που δεν μπορεί να είναι καλή η σεξουαλική μας σχέση ύστερα από κάποια χρόνια σχέσης. Είτε γερνάμε μαζί είτε με διαφορά φάσης.
Σαν πρώτη αντίδραση δεν μου αρέσουν οι μεγάλες διαφορές, δεν τις καταλαβαίνω, δεν μου έχει τύχει. Αλλά επειδή υπάρχουν χίλιοι λάθος λόγοι να κάνεις μια σχέση με οποιαδήποτε διαφορά ηλικίας αν έβλεπα ένα ζευγάρι μετά τα τυφλά μέλια να είναι ευτυχισμένο μαζί χωρίς ο ένας να καπελώνει τον άλλον θα έλεγα ότι έχει τις ίδιες πιθανότητες να συνεχίσει καλά με ή χωρίς διαφορά ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι οταν νιωθεις καποιον δε βλεπεις τις ρυτιδες ή την φαλακρα του αλλα οταν ενα κοριτσακι φτασει να γινει γυναικα κ ενας ηδη αντρας αρχισει να γινεται παππους εκει θα χαλασει το πραγμα αλλα οχι για τις ρυτιδες ή κατι σε σχεση με την εμφανιση..
Κ δεν αναφερομαι στο οτι το κοριτσακι γυναικα πλεον θα θελει τρελιτσες κ ο αντρας παππους δε θα μπορει αλλα το πιο απλο..
Εκεινη θα ζηταει μια βολτα τις μικρες ωρες ενω εκεινος θα ζηταει παντοφλες κ τηλεοραση..
Κακα τα ψεμματα οι αντρες αν "βολευτουν" βαριουνται να βγουν απο το σπιτι κ χρειαζεται κ αυτο οσο κ οι τρελιτσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ας επανέλθω λοιπόν στο θέμα. Θέλω να σας ρωτήσω και να απαντήσετε ειλικρινά: Αν είχατε μια αδελφή, ανηψιά, ξαδέλφη τέλος πάντων που είναι 25 κι έρχεται και σας λέει οτι είναι με κάποιον 42 χρόνων, αγαπιούνται εδώ και 4 χρόνια και θα παντρευτούν. Αν σας έλεγε οτι αυτός ο άνθρωπος δεν παντρεύτηκε ποτέ. Οτι γνωρίστηκαν όταν αυτή ήταν 21 κι αυτός 38. Σοβαρά τώρα, δε θα σας περνούσαν σκέψεις από το μυαλό;;;;; Όπως, τι κάνει αυτός μεγάλος άνθρωπος με ένα κοριτσάκι, γιατί δεν παντρεύτηκε ποτέ, πώς θα φτάσει αυτή 40 κι αυτός θα είναι 57, κι όλα τα σχετικά; (Τις αρνητικές μου τις πήρα ήδη, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζετε).

Τυγχάνει η μία εκ των 3 καλύτερών μου φίλων να σχετίζεται με άτομο 20 χρόνια μεγαλύτερό της και να είναι πανευτυχείς και οι δύο. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ γιατί και πώς, άλλωστε τον γνώριζα και από πριν , όταν ήταν φίλοι. Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας (καθημερινές συνήθειες , εργασια Vs γοιτητική ζωή) αλλά τους ενώνουν πολλά περισσότερα. Ακόμα και γάμος να μην μπει στη μέση (που γνωρίζω ότι στη φδική τους περίπτωση αποκλείεται) , δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να συγκατοικήσουν αν συνεχιστεί η σχέση για ακόμα 2-3 χρόνια. Ξέρουν σε ποια ηλικία είναι ο καθένας, τί απαιτήσει έχουν, τι προσδοκίες και πορεύονται σύμφωνα με αυτά. Όχι μόνο σε σχέσεις με διαφορά ηλικίας, αλλά και σε όλες τις υπόλοιπες θεωρώ απαραίτητο να γνωρίζουν εξ αρχής ποια είναι αυτά που τους ενώνουν αλλά και ποια ενδεχομένως θα τους χωρίσουν μακροπρόθεσμα. Δεν μιλάω για "ημερομηνία λήξης"¨στη σχέση, αλλά για συναίσθηση της κατάστασης. Η φίλη μου λέει πως σέβεται το γεγονός ότι αυτός μπορεί να θελήσει να κάνει οικογένεια κάποια στιγμή και του έχει ξεκαθαρίσει πως δεν προτίθεται η ίδια να κάνει, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον, πόσο μάλλον να του υποσχεθεί ότι θα είναι μαζί για καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τυγχάνει η μία εκ των 3 καλύτερών μου φίλων να σχετίζεται με άτομο 20 χρόνια μεγαλύτερό της και να είναι πανευτυχείς και οι δύο. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ γιατί και πώς, άλλωστε τον γνώριζα και από πριν , όταν ήταν φίλοι. Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας (καθημερινές συνήθειες , εργασια Vs γοιτητική ζωή) αλλά τους ενώνουν πολλά περισσότερα. Ακόμα και γάμος να μην μπει στη μέση (που γνωρίζω ότι στη φδική τους περίπτωση αποκλείεται) , δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να συγκατοικήσουν αν συνεχιστεί η σχέση για ακόμα 2-3 χρόνια. Ξέρουν σε ποια ηλικία είναι ο καθένας, τί απαιτήσει έχουν, τι προσδοκίες και πορεύονται σύμφωνα με αυτά. Όχι μόνο σε σχέσεις με διαφορά ηλικίας, αλλά και σε όλες τις υπόλοιπες θεωρώ απαραίτητο να γνωρίζουν εξ αρχής ποια είναι αυτά που τους ενώνουν αλλά και ποια ενδεχομένως θα τους χωρίσουν μακροπρόθεσμα. Δεν μιλάω για "ημερομηνία λήξης"¨στη σχέση, αλλά για συναίσθηση της κατάστασης. Η φίλη μου λέει πως σέβεται το γεγονός ότι αυτός μπορεί να θελήσει να κάνει οικογένεια κάποια στιγμή και του έχει ξεκαθαρίσει πως δεν προτίθεται η ίδια να κάνει, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον, πόσο μάλλον να του υποσχεθεί ότι θα είναι μαζί για καιρό.

Ντραμ εδώ όμως έχουμε μια άλλη περίπτωση. Είναι με κάποιον πολύ μεγαλύτερο και περνάει πολύ καλά, όμως έχει επίγνωση τι σημαίνει αυτή η διαφορά και είναι επιφυλακτική στο "για πάντα". Αν της ζητούσε, λέμε τώρα, να κάνει οικογένεια μαζί του αυτή τη στιγμή, λες ότι δεν θα δεχόταν. Είναι λοιπόν μαζί, για όσο καιρό οι απαιτήσεις του ενός δεν έρχονται σε σύγκρουση με τις απαιτήσεις του άλλου και βλέποντας και κάνοντας. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το "είναι ο άνθρωπος της ζωής μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
"Είναι ο άνθρωπος της ζωής μου" και ό,τι αυτή η δήλωση συνεπάγεται είναι πολύ "επικίνδυνο" να το δηλώνει κάποιος, όσα χρόνια και αν περάσει με τον άλλο. Δεν την χλευάζω αλλά αν πραγματικά το πιστεύει τότε πρέπει να σταθεί αντιμέτωπη με όλα τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν λόγω της διαφορά ς ηλικίας και να είναι υπεύθυνη για τις επιλογές της. Δεν είναι ανήλικη, άρα δεν μπορεί κανείς να της επιβάλλει να μείνει ή να χωρίσει μαζί του. Άρα το πρόβλημα είναι το πώς θα εξελιχθεί η σχέση ή η γνώμη του κοινωνικού της περίγυρου; Εγώ αυτό δεν κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι οταν νιωθεις καποιον δε βλεπεις τις ρυτιδες ή την φαλακρα του αλλα οταν ενα κοριτσακι φτασει να γινει γυναικα κ ενας ηδη αντρας αρχισει να γινεται παππους εκει θα χαλασει το πραγμα αλλα οχι για τις ρυτιδες ή κατι σε σχεση με την εμφανιση..
Κ δεν αναφερομαι στο οτι το κοριτσακι γυναικα πλεον θα θελει τρελιτσες κ ο αντρας παππους δε θα μπορει αλλα το πιο απλο..
Εκεινη θα ζηταει μια βολτα τις μικρες ωρες ενω εκεινος θα ζηταει παντοφλες κ τηλεοραση..
Κακα τα ψεμματα οι αντρες αν "βολευτουν" βαριουνται να βγουν απο το σπιτι κ χρειαζεται κ αυτο οσο κ οι τρελιτσες!

Σαν να παρεξηγείς λιγάκι τους 40ηδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Διαβάζω τις απαντήσεις...

Μου ρχεται στο μυαλό καθώς διαβάζω το εξής...πόση ανασφάλεια μπορεί να έχει ο άνθρωπος...

Όσοι πατούν σταθερά στα πόδια τους κάνουν λογικές επιλογές στις ερωτικές τους σχέσεις, στις φιλικές, στις διαπροσωπικές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την υγεία στη σχέση.(υγεία δε σημαίνει και παντοτινή σχέση) Υγεία θα πει υγεία.
Αλλά ποιός είπε πως ο άνθρωπος θέλει να είναι υγιής?

Με ρωτάτε πχ αν θα τα έφτιαχνα με μεγαλύτερο κατα 15 χρόνια ή με μικρότερο?
Είναι σα να με ρωτάτε- Θα εκανες μια δουλειά την οποία δεν σπουδασες?(την οποία σπούδασα και την ήθελα, έτσι?)
Οχι, θα έλεγα. Εκτός αν.... αν το είχα ανάγκη.

Αρπάξτε τις λέξεις-κλειδιά μου(ήτοι ανασφάλεια, ανάγκη...) και θα γίνει κατανοητή η δική μου γνώμη για αυτές τις...επιλογές..

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Διαβάζω τις απαντήσεις...

Μου ρχεται στο μυαλό καθώς διαβάζω το εξής...πόση ανασφάλεια μπορεί να έχει ο άνθρωπος...

Όσοι πατούν σταθερά στα πόδια τους κάνουν λογικές επιλογές στις ερωτικές τους σχέσεις, στις φιλικές, στις διαπροσωπικές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την υγεία στη σχέση.(υγεία δε σημαίνει και παντοτινή σχέση) Υγεία θα πει υγεία.
Αλλά ποιός είπε πως ο άνθρωπος θέλει να είναι υγιής?

Με ρωτάτε πχ αν θα τα έφτιαχνα με μεγαλύτερο κατα 15 χρόνια ή με μικρότερο?
Είναι σα να με ρωτάτε- Θα εκανες μια δουλειά την οποία δεν σπουδασες?(την οποία σπούδασα και την ήθελα, έτσι?)
Οχι, θα έλεγα. Εκτός αν.... αν το είχα ανάγκη.

Αρπάξτε τις λέξεις-κλειδιά μου(ήτοι ανασφάλεια, ανάγκη...) και θα γίνει κατανοητή η δική μου γνώμη για αυτές τις...επιλογές..

:)

Excuse me?:hmm:

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η ανασφάλεια κι η ανάγκη με μια σχέση με μεγαλύτερο ή μικρότερο. Δεν κατάλαβα επίσης ποιος θα κρίνει τις δικές μου επιλογές, και κυρίως, ποια είσαι εσύ για να θέσεις τα κριτήρια και να κρίνεις την προσωπικότητά μου σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρ...

Είναι σαν να με ρωτάς "τρως παγωτό φράουλα;" κι αν σου πω ναι, να μου πεις "τότε είσαι ανασφαλής". Άσχετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Γιατί να μην είμαι ανασφαλής όταν τα έχω με συνομήλικο;; :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Excuse me?:hmm:

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η ανασφάλεια κι η ανάγκη με μια σχέση με μεγαλύτερο ή μικρότερο. Δεν κατάλαβα επίσης ποιος θα κρίνει τις δικές μου επιλογές, και κυρίως, ποια είσαι εσύ για να θέσεις τα κριτήρια και να κρίνεις την προσωπικότητά μου σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρ...

Είναι σαν να με ρωτάς "τρως παγωτό φράουλα;" κι αν σου πω ναι, να μου πεις "τότε είσαι ανασφαλής". Άσχετο;


:/:
μα δεν μίλησα για σενα! :S

μάλλον δεν έγινα κατανοητή, μην εξάπτεσαι!δεν το είπα επί προσωπικού!!πως μπορώ να ξερω τι σχέση έχεις? Πως μπορω να κρίνω εσενα? ΠΩς νοηθηκε κατι τετοιο, δε καταλαβα.

η ερωτηση με το παγωτο σαφως και ειναι ασχετη!!
ας δωσω ενα παραδειγμα τι θελω να πω...
εχεις σπουδασει δικηγορια και λογω αναγκης κανεις μια αλλη δουλεια.
αυτο που θελεις πραγματικα ομως ειναι αυτο που σπουδασες αλλα η αναγκη σε φερνει εκει.
καπως ετσι νομιζω ειναι κ με αυτες τις σχεσεις, σου λειπει ο πατερας(γενικα μιλω οχι για σενα) τα φτιαχνεις με καποιον που στον θυμιζει.
σου λειπει η μανα τα φτιαχνεις με καποια που σε νταντευει.

δηλαδη,
δε συμφωνώ με αυτές τις σχέσεις και αποδίδω την επιλογή αυτή σε ανασφάλεια προσωπική, δηλαδή αν ο άλλος είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύντροφος ή.. μπαμπάς!
Η και το αντίθετο, αν κάποια είναι με μικρότερο κατά πολλά χρόνια, ΄σιως με αυτό τον τρόπο καλύπτει το αίσθημα της μητρότητας. Γενικως δε συμφωνω με αυτες τις διαφορες αλλα δεν κρινω προς θεου!

Δε με ελκύουν προσωπικά ούτε οι κατα πολυ μεγαλύτεροι ούτε οι κατα πολυ μικρότεροι.
Μου αρέσει να είμαι σε ιδιους δρόμους με τον άλλο.

Γιατί όμως θυμωσες τόσο δε κατάλαβα, μια γνώμη εξέφρασα κι όχι σε προσωπικό επίπεδο.
σορυ αν προσβλήθηκες με κάτι, τη γνώμη μου θέλησα να πω κι όχι για σένα...

Γιατί να μην είμαι ανασφαλής όταν τα έχω με συνομήλικο;; :upside:

μάλλον δεν έγινα κατανοητή, αυτό κατάλαβα.:)(ισως επειδη εγραψα σκεπτόμενη τις δικές μου εμπειρίες)

ελπίζω να δωσα εξήγηση στο πιο πάνω ποστ.
ανάγκη = ανασφάλεια

Πιστεύω στις σχέσεις που βαδίζουν πάνω κατω στις ίδιες ηλικίες, που μεγαλώνουν μαζί, που είναι της ίδιας γενιάς...

δε μιλω για την ανασφάλεια με την ευρεία έννοια όπως νοήθηκε, φυσικά και η ανασφάλεια είναι κάτι που υπάρχει σε οποιαδηποτε σχέση, μίλησα ειδικότερα.

Εχω φίλη που τα φτιάχνει με κατα 15 ετιες μεγαλύτερούς της, το κορίτσι αυτό είχε ναι μεν την παρουσιά του πατέρα της αλλά την έλλειψη του κιόλας.
Δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αυτο σε όλες τις περιπτώσεις κι αν ισχύει βέβαια.

Προσωπικές εμπειρίες, ελπιζω σεβαστές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πέρα και πάνω από τα όνειρα υπάρχει κάτι που λέγεται ζωή. Καλύτερα με μερικές δύσκολες εμπειρίες που θα σε ψήσουν παρά ο χορός ημιπαρθένων που ονειρεύεται μια ζωή τα νόμιμα κρεβάτια όπως λέει και ο Καρυωτάκης.

συμφωνώ απόλυτα...

κι έπειτα... ο έρωτας είναι τυφλός και δεν κοιτά ηλικίες...

όμως όταν πρόκειται για έρωτα, σε αυτή την περίπτωση είμαι τόσο μα τόσο υπέρ που δε χρειάζεται να υπολογίσεις ηλικίες,θρήσκευμα τίποτα...

ομως είναι τόσες οι περιπτώσεις οι''σκόπιμες''(σκόπιμα είμαι με αυτόν για να μου δώσει αυτό κι αυτό) που μόνο έρωτας δεν είναι και τέτοιες περιπτώσεις ουκ ολίγες...

(να προσθέσω επίσης πως στο πολύ πολύ στενό μου περιβάλλον εχω 3 περιπτώσεις με μεγαλη διαφορά ηλικίας κι απο κει έχω βγάλει και τα συμπεράσματά μου)

Και κάτι άλλο τελευταίο, είδα τις αρνητικές αξιολογήσεις ειναι και αρκετες και
παραξενεύτηκα.
αναρωτιέμαι τι ακριβώς ενόχλησε σε αυτό που είπα...
πείτε για να μαθαίνουμε κιόλας οι νέοι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Και κάτι άλλο τελευταίο, είδα τις αρνητικές αξιολογήσεις ειναι και αρκετες και
παραξενεύτηκα.
αναρωτιέμαι τι ακριβώς ενόχλησε σε αυτό που είπα...
πείτε για να μαθαίνουμε κιόλας οι νέοι!:D

Θα σου απαντήσω εγώ.

Ένας άνθρωπος που διάβασε τι είπες. Ενας άνθρωπος που ΔΕΝ σου έβαλε αρνητική, απλά για να ξέρεις ότι είμαι σαν "ουδέτερος παρατηρητής" αν επιθυμείς. Ένας άνθρωπος που έχει ερωτευτεί κοπέλες κάθε ηλικίας. Από 6 χρόνια μικρότερες, μέχρι 6 χρόνια μεγαλύτερες (κάποτε είχα θέσει και το +/- 6 και πρέπει να ήταν σ' αυτό το θέμα).

Διάβασα το πόστ σου λοιπόν. Ναι ήταν δομημένο, είχε ένα σκεπτικό, αλλά ήταν σαθρές οι βάσεις του. Βασίζεις γεγονότα ερωτικής φύσεως επάνω στη λογική, πόσο δε μάλιστα στη δική σου λογική και το κάνεις με έναν τρόπο όπως θα λέγαμε "She barged into them and kicked some serious ass!". Αμ δε! Δε γίνεται έτσι ένας διάλογος.

Δε μπορείς να τριγυρνάς και να λες ότι ο τάδε είναι ανασφαλής γιατί έκανε το Χ στη σχέση του. Γιατί; Να γιατί:

1) Κανείς δεν του αρέσει να ακούει το χαρακτηρισμό ανασφαλής. Ακόμα και να υποθέσω ότι είμαστε όλοι ανασφαλείς, νομίζεις ότι θα θέλαμε έναν Μεσσία πάνω από το κεφάλι μας να μας καθοδηγεί και να μας λυτρώνει; ΚΑΙ σε αυτό Μεσσίας; Είναι πιό εύπεπτο να πεις μόνος σου στον εαυτό σου "Μα τι μ...ς είμαι", από το να σου πεί ένα άτομο μπροστά σε ολόκληρο φόρουμ "καλά, πόσα κιλά μ....ς είσαι". Το ίδιο πάει και με το ανασφαλής.

2) Λύνεις το σωστό πρόβλημα με λάθος τρόπο και καταλήγεις σε διεστραμμένο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, σε μια ερωτική πράξη, φοράμε το προφυλακτικό στο γνωστό μέρος (κεφάλι) και παω εγώ όλο χαρά και το φοράω στο πάνω κεφάλι και μετά να λέω "Μα γιατί δε χωράει;;; Άρα δεν είναι σωστό να φοράμε προφυλακτικό στο κεφάλι, άρα είναι βλάκας αυτός που έγραψε τις οδηγίες"

Έτσι κι εδώ. Πας να λύσεις το πρόβλημα με τη λογική. Ενα πρόβλημα ερωτικό. Ναι ξέρω, η λογική βάζει πολλά στο νου. "Πήγε με 15 χρόνια μεγαλύτερο γιατί δεν έχει μπαμπά και της λείπει το πατρικό ένστικτο/έχει λεφτά κλπ" και αντίστοιχα "Πήγε με μικρότερο γιατί θέλει να δει αν περνάει η γέρικη μπογιά της"

Ε χαίρω πολύ, Λυκούργος! (χάρηκα για την γνωριμία όντως, άσχετα αν σε αντιμάχομαι, προσοχή θα εθιστείς στο Βαλντεράκι σα να σ' έλουσε με κόλλα UHU.) Δεν είναι κάποια πράγματα έτσι λοιπόν. Μπορεί μικρότερος για παράδειγμα (στα 17 μου που ερωτεύτηκα 6 χρονια μεγαλύτερη καθηγήτρια) να είχα κάποιο βαθύτερο ερέθισμα (της δασκάλας, της επιβεβαίωσης ότι βγαίνω με μεγαλύτερη κλπ) αλλά σε διαβεβαιώ ότι έχω θαυμάσει και ερωτευτεί μεγαλύτερη και για το πνεύμα της (διαφορετικό άτομο) ή γιατί πολύ απλά με τράβαγε ρε παιδί μου, ήθελα να την αρπάξω και να τη φιλήσω.


Δε μπορείς λοιπόν να κάνεις επιλογές και χαρακτηρισμούς για άλλους ανθρώπους για τον έρωτα, πόσο μάλλον σε λογική βάση. Στη δική σου λογική βάση. Παίζεις εκ του ασφαλούς. Δεν πάει έτσι! Γιατί μπορεί κάλλιστα να γυρίσει και να σου πεί κάποιος (λέμε τώρα) ότι ξέρεις "καλά τι ανασφαλής είναι αυτή, τα φτιάχνει μόνο με της γενιάς της άντρες, γιατί φοβάται τους μεγαλύτερους και τώρα έρχεται και μας κρίνει πίσω από τον μικρό της τοίχο"

Δε θα στο πει βέβαια κανείς αυτό, είμαστε πολιτισμένο φόρουμ, όμως στην κοινωνία κάποιος με θράσος θα μπορούσε να στο αντιστρέψει/διαστρέψει έτσι. Δε θα έχει δίκιο αντικειμενικά. Όμως θα έχει δίκιο με τη δική του λογική, όπως υποτίθεται ότι έχεις εσύ με τη δική σου. Θα σου άρεσε; Δεν θα σου άρεσε. Σου έβαλαν λοιπόν οι άλλοι τις αρνητικές, προφανώς γι αυτό το λόγο. Γιατί δεν προσπάθησες να δεις τα πράγματα αντικειμενικά.:)


Πολύ λογοδιάρροια ο Λυκού πρωί πρωί, ούτε γλυστρίδα να φαγα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
:/:
μα δεν μίλησα για σενα! :S

μάλλον δεν έγινα κατανοητή, μην εξάπτεσαι!δεν το είπα επί προσωπικού!!πως μπορώ να ξερω τι σχέση έχεις? Πως μπορω να κρίνω εσενα? ΠΩς νοηθηκε κατι τετοιο, δε καταλαβα.

η ερωτηση με το παγωτο σαφως και ειναι ασχετη!!
ας δωσω ενα παραδειγμα τι θελω να πω...
εχεις σπουδασει δικηγορια και λογω αναγκης κανεις μια αλλη δουλεια.
αυτο που θελεις πραγματικα ομως ειναι αυτο που σπουδασες αλλα η αναγκη σε φερνει εκει.
καπως ετσι νομιζω ειναι κ με αυτες τις σχεσεις, σου λειπει ο πατερας(γενικα μιλω οχι για σενα) τα φτιαχνεις με καποιον που στον θυμιζει.
σου λειπει η μανα τα φτιαχνεις με καποια που σε νταντευει.

δηλαδη,
δε συμφωνώ με αυτές τις σχέσεις και αποδίδω την επιλογή αυτή σε ανασφάλεια προσωπική, δηλαδή αν ο άλλος είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύντροφος ή.. μπαμπάς!
Η και το αντίθετο, αν κάποια είναι με μικρότερο κατά πολλά χρόνια, ΄σιως με αυτό τον τρόπο καλύπτει το αίσθημα της μητρότητας. Γενικως δε συμφωνω με αυτες τις διαφορες αλλα δεν κρινω προς θεου!

Δε με ελκύουν προσωπικά ούτε οι κατα πολυ μεγαλύτεροι ούτε οι κατα πολυ μικρότεροι.
Μου αρέσει να είμαι σε ιδιους δρόμους με τον άλλο.

Γιατί όμως θυμωσες τόσο δε κατάλαβα, μια γνώμη εξέφρασα κι όχι σε προσωπικό επίπεδο.
σορυ αν προσβλήθηκες με κάτι, τη γνώμη μου θέλησα να πω κι όχι για σένα...

Στην υπογραμμισμένη φράση σου δείχνω κάτι που έχει να κάνει με την προσωπική σου επιλογή, που είναι θέμα γούστου. Σύμφωνα με αυτό, εγώ με τη δική σου λογική θα πρέπει να αρχίσω να λέω γιατί σου συμβαίνει αυτό, και τι σημαίνει, και ποια ανάγκη πας να καλύψεις κλπ κλπ. Έχεις βάλει στάνταρ στις συμπεριφορές και επιλογές των ανθρώπων και θεωρείς οτι δεν υπάρχει άλλος λόγος που κάνουν κάτι, παρά μόνο αυτό που νομίζεις εσύ. Όσο το παράδειγμα με το παγωτό είναι άσχετο, άλλο τόσο είναι άσχετο και το παράδειγμα με το επάγγελμα που λες εσύ οτι κάνεις από ανάγκη. Κάνεις ένα άλλο επάγγελμα από αυτο που σπούδασες από την ανάγκη σου να βγάλεις χρήματα=να ζήσεις. Κάνεις όμως μια σχέση με κάποιον γιατί τον αγαπάς και είσαι ευτυχισμένος μαζί του. Πώς μπορούν να συνδεθούν αυτά τα δύο; Στη ζωή μου έχω κάνει σχέσεις και με μικρότερο, και με μεγαλύτερο, και με συνομήλικο. Δηλαδή όταν έκανα σχέση με συνομήλικο δεν είχα ανασφάλεια όπως λες, κι άλλη φορά είχα; Στις επιλογές των ανθρώπων για το ταίρι τους δεν υπάρχουν στάνταρ, και κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά (και ποιος ο λόγος άλλωστε) γιατί κάνουν αυτές τις επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαβάζω τις απαντήσεις...

Μου ρχεται στο μυαλό καθώς διαβάζω το εξής...πόση ανασφάλεια μπορεί να έχει ο άνθρωπος...

Όσοι πατούν σταθερά στα πόδια τους κάνουν λογικές επιλογές στις ερωτικές τους σχέσεις, στις φιλικές, στις διαπροσωπικές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την υγεία στη σχέση.(υγεία δε σημαίνει και παντοτινή σχέση) Υγεία θα πει υγεία.
Αλλά ποιός είπε πως ο άνθρωπος θέλει να είναι υγιής?

Με ρωτάτε πχ αν θα τα έφτιαχνα με μεγαλύτερο κατα 15 χρόνια ή με μικρότερο?
Είναι σα να με ρωτάτε- Θα εκανες μια δουλειά την οποία δεν σπουδασες?(την οποία σπούδασα και την ήθελα, έτσι?)
Οχι, θα έλεγα. Εκτός αν.... αν το είχα ανάγκη.

Αρπάξτε τις λέξεις-κλειδιά μου(ήτοι ανασφάλεια, ανάγκη...) και θα γίνει κατανοητή η δική μου γνώμη για αυτές τις...επιλογές..

:)

Σου διαφευγει μια λεπτομερεια...
Η καρδια δε σε ρωταει ποσο χρονων ειναι αυτος που ερωτευτηκες...
Εκτος πια εαν ειναι συνειδητη επιλογη του αλλου το να καταπνιξει καθε συναισθημα προς χαριν των οποιων στερεοτυπων.
Σαφως και υπαρχουν περιπτωσεις οπου μια σχεση με πολυ μεγαλυτερο ή με πολυ μικροτερο ατομο καλυπτει ανασφαλειες, αλλα αυτο μπορει να συμβει καλλιστα και με ατομα συνομηλικα ειτε αναμεσα σε ατομα με μικρη διαφορα ηλικιας.
Με λιγα λογια θελω να πω πως αυτο ειναι σχετικο και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με την οποια διαφορα ηλικιας μπορει να εχει το ζευγαρι, οπως ισχυριζεσαι στο μηνυμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να πω καταρχας οτι νομιζω οτι η αντιδραση προς την mindcircus ηταν δυσαναλογη του τι ειπε και των προθεσεων της. Ετσι ειδα εγω.
Καλα εκανε ο Valder και εξηγησε και συμφωνω με τα περισσοτερα που ειπε, αλλά οχι ολα.
Δλδ :
1. το οτι καποια πραγματα δεν μας αρεσουν να τα ακουμε, δε σημαινει οτι δεν εχουν οι αλλοι δικαιωμα να τα λενε. Απλά θα τα αποδοκιμαζουν, και αν ειναι σωστοι, χωρις κακιες εφοσον ειπωθηκαν χωρις κακη προθεση.
2.Το οτι καποιοι ψαχνουν σε συντροφο, κατι απο πατερα ή μητερα, μας το λεει η επιστημη, δεν ειναι "λαθος οδηγια" ή "προσωπικη λογικη βαση". Απλα φυσικα, δεν ειναι κανονας και υπαρχουν κι αλλοι λογοι για διαφορά ηλικιας.

Ανασφαλής μπορει να ειναι καποιος για πολλους λογους. Και ολοι εχουμε ανασφαλειες. Και ναι, εχει βαση το οτι αν καποιος/α ψαχνει πολυ μικροτερο ή πολυ μεγαλυτερο συντροφο, ειναι πιο πιθανο να το κανει για καποια αναγκη, και οχι απλο γουστο. Διοτι στατιστικά και ψυχολογικά, ειναι προφανες οτι ενα 20χρονο δεν θα καλυπτει ενα ατομο 35 ετων ευκολα. (μιλαμε για σχεση σοβαρη οχι μονο σεξ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχετε δίκιο, δεν το έθεσα σωστά.
Ο Λοριεν και ο Βαλντερ με ''επιασαν''

Οπως είπα, ο έρωτας μόνο λογική δεν έχει και θεωρηθηκε πως λογική κι έρωτας πανε μαζί, οχι, δεν γίνεται!

Αν παντρευτώ 40'αρη -που αποκλείω- πόσα στόματα θα μείνουν ανοιχτά? Γιατί καμμιά φορα άλλα λέμε, άλλα κανουμε. (Αυτό είναι ένα άλλο θέμα για συζήτηση)

Σημασία έχει να είμαστε καλά σε όποια επιλογή κι αυτό ξεκινά απο μέσα μας.
Γιαυτό όταν βλέπω φιλες/φιλους μετα απο καιρό η πρώτη μου ερώτηση είναι
-πανε ολα καλα?Είσαι εντάξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτή σου η δήλωση....
Επειτα, όπως είπα, ο έρωτας μόνο λογική δεν έχει και πήγα να βάλω λογική κι έρωτα μαζί, εμ δεν γίνεται!

είναι αντιφατική με την σιγουριά σου αυτή....
(Αν παντρευτώ 40'αρη(που αποκλείεται) πόσα στόματα θα μείνουν ανοιχτά??:P Γιατί καμμιά φορα άλλα λέμε, άλλα γίνονται στο τέλος:hmm:)


το μόνο πράγμα που αποκλείεται στη ζωή, είναι να ζεις για πάντα... ΟΛΑ τα άλλα, είναι ανοιχτά ενδεχόμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.


Για να το πω καλύτερα, ίσως να μην θέλω να μου τύχει...

Συνήθως, όταν χωρίζεις με κάποιον λες.... μα το ξερα απο την αρχη οτι δεν θα πήγαινε...φαινόταν το πράμα...

Κι επειδή πιστεύω πως ένας άντρας κατα 15 ετια μεγαλύτερός μου ίσως να μη μου ταριάζει απο ενα σημείο και μετά, αλλά και το αντίθετο, δηλαδή αναρωτιέμαι τι μπορεί να θέλει απο μένα ενας 40 άρης όταν εγω έχω να φτιάξω τη ζωή μου και είμαι στην αρχή κι εκείνος την έχει ήδη φτιάξει.

Δεν ειναι ωραίο να χτίζονται παράλληλα οι ζωές δυο ανθρώπων?

Σίγουρα τίποτα δεν κρατάει για πάντα και ακόμα και απόλυτοι που είμαστε πολλές φορές κακώς και είμαστε. Αλλά και χωρίς αυτές τις συζητήσεις, κουβέντα δε θα γινόταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top