Τι θέλουν οι γυναίκες;

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η διαφορά άντρα-γυναίκας είναι οτι η γυναίκα δεν ξέρει τι θέλει και προσπαθεί να εξηγήσει αυτό που δεν ξέρει με χίλιους τρόπους, ενώ ο άντρας ξέρει τι θέλει αλλά δεν έχει ούτε έναν τρόπο να το εκφράσει.


Καλό αυτό, μπράβο, συμφωνώ απόλυτα.

Όταν σταματήσουν να αμπελοφιλοσοφούν τότε τα πράγματα θα ομαλοποιηθούν σχεδόν αμέσως.
Αλλά τί λέμε τώρα?
Αυτές είναι αποφασισμένες για να διανύσουν μλεχρι τέλους τον αυτοκαταστροφικό αυτό δρόμο.
Εάν τους τα πείς αυτά τότε γίνεσαι είτε κακός είτε περίεργος είτε οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι θα πρεπει να αναλυθουν τα πλεον αυτονοητα...
Ναι οκ, υπαρχει μια μεριδα ατομων που δεν ξερει τι θελει ή ακομα και να ξερει δεν εχει βρει τον τροπο για να το ζητησει και να το αποκτησει.
Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα. Διοτι εαν απευθυνομαστε σε λαθος προσωπα, με οποιον τροπο και να το ζητησουμε, δε θα το παρουμε.
Λογικο ειναι οταν προσπαθουμε να παρουμε κατι απο καποιον που δεν μπορει να μας το δωσει να υπαρχουν τα παραπονα που παραπανω αναφερθηκαν και πιστεψτε με δεν εχουν συγκεκριμενο φυλο.
Ας κοιταξουμε τις επιλογες μας και ας αφησουμε κατα μερος τα υπολοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ναι αλλά νομίζεις αυτό το περίφημο και αιώνιο:"Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα"-αυτό το:"το ζηταει απο λαθος ατομα" δεν περιέχει και το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης?

Η ατομική ευθύνη που πάει?
Πάντως όχι περίπατο.......

Be well...


To site είναι γεμάτο απο γυναίκες γι'αυτό πάντα και τα σχόλια μου κρίνονται αυτόματα και με δριμύτητα ώς αρνητικά και πολύ αρνητικά? χα...χα.

Τέλως πάντων...να είστε όλες καλά.....

Ναι αλλά νομίζεις αυτό το περίφημο και αιώνιο:"Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα"-αυτό το:"το ζηταει απο λαθος ατομα" δεν περιέχει και το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης?

Η ατομική ευθύνη που πάει?
Πάντως όχι περίπατο.......

Be well...

Εννοώ ότι έχουν ευθύνη και τα κορίτσια μας για τις όποιες επιλογές τους, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι αλλά νομίζεις αυτό το περίφημο και αιώνιο:"Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα"-αυτό το:"το ζηταει απο λαθος ατομα" δεν περιέχει και το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης?

Η ατομική ευθύνη που πάει?
Πάντως όχι περίπατο.......

Be well...

Δες καλυτερα τι εχω γραψει..


Ας κοιταξουμε τις επιλογες μας και ας αφησουμε κατα μερος τα υπολοιπα...

Εννοώ ότι έχουν ευθύνη και τα κορίτσια μας για τις όποιες επιλογές τους, έτσι δεν είναι?

Κοιτα πρεμουρα που εχεις με τις γυναικες...
Δες καλυτερα τον ανθρωπο και ασε κατα μερος τα φυλα...

Σαφως κι ολοι ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας...ανδρες γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δες καλυτερα τι εχω γραψει..





Κοιτα πρεμουρα που εχεις με τις γυναικες...
Δες καλυτερα τον ανθρωπο και ασε κατα μερος τα φυλα...

Σαφως κι ολοι ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας...ανδρες γυναικες...



Ελα ρε Νεράϊδα, μα με ποιούς να έχω πρεμούρα δηλαδή?
Οι γυναίκες είναι το θέμα. Αλλά και εσύ είσαι αρνητική, εγώ δεν ήρθα εδώ να αντιπαρατεθώ και ειδικά με γυναίκες. Είναι βαρετό πια γι'αυτά τα θέματα να αντιπαρατίθεσαι αλλά την τράπουλα πάντα την μοίραζαν οι γυναίκες, τι να κάνουμε τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Οι γυναίκες πρέπει να κλείσουν λίγο το στόμα για να ακούσουν τις ανάγκες του άντρα, κι ο άντρας πρέπει να ανοίξει το στόμα του για να πει τις ανάγκες του. Τότε η ζωή θα ήταν καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ελα ρε Νεράϊδα, μα με ποιούς να έχω πρεμούρα δηλαδή?
Οι γυναίκες είναι το θέμα. Αλλά και εσύ είσαι αρνητική, εγώ δεν ήρθα εδώ να αντιπαρατεθώ και ειδικά με γυναίκες. Είναι βαρετό πια γι'αυτά τα θέματα να αντιπαρατίθεσαι αλλά την τράπουλα πάντα την μοίραζαν οι γυναίκες, τι να κάνουμε τώρα?

Κανοντας την ερωτηση, δινεις και την απαντηση...
Δεν υπαρχει μηνυμα σου σε αυτο το φορουμ οπου να μη γραφεις τα χειροτερα για τις γυναικες. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι δεν ειναι σκοπος σου οι αντιπαραθεσεις με γυναικες, αλλα τα γραφομενα σου αλλα μαρτυρουν...


Οι γυναίκες πρέπει να κλείσουν λίγο το στόμα για να ακούσουν τις ανάγκες του άντρα, κι ο άντρας πρέπει να ανοίξει το στόμα του για να πει τις ανάγκες του.

Και ποιος ειπε οτι αυτο ισχυει?!
Συμπερασμα βασει προσωπικων εμπειριων?
Και εαν ναι, γιατι το διατυπωνουμε λες και ειναι "αξιωμα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και εαν ναι, γιατι το διατυπωνουμε λες και ειναι "αξιωμα"?

Επί ματαίω, Αφροδίτη (εεε, Νεράιδα) μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι θα πρεπει να αναλυθουν τα πλεον αυτονοητα...
Διότι χωρίς αλληλεπίδραση και τριβή ιδεών και απόψεων μεταξύ των ανθρώπων, τίποτα δε θα άλλαζε εις τους αιώνας των αιώνων, αφού καθείς θα έμενε παρέα με το προσωπικό του αυτονόητο. Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ ανταλλαγής ιδεών επειδή ακριβώς θέλουμε να συζητήσουμε ακόμη κι αυτά που μας φαίνονται αυτονόητα. ...Question Everything και πολύ περισσότερο αυτά που προσωπικά θεωρείς αδιάσειστα... (όχι εσύ, στον εαυτό μου το λέω).

Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα.
Παρόλο που συμφωνώ ότι εν μέρη αυτό ισχύει, είναι παρανοϊκό να ζητά κανείς π.χ. κρέας από το φούρναρη.
Αυτό δείχνει στην ουσία πως νομίζουμε ότι ξέρουμε τι θέλουμε, διότι εάν πραγματικά ξέραμε, θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε και τα σωστά άτομα ή καταστάσεις, που θα μας το παρείχαν.
Απόδειξη αυτού, είναι το γεγονός ότι ακόμη κι όταν εισπράττουμε αυτό που "θέλουμε" δεν γινόμαστε περισσότερο ευτυχισμένοι...

Πιστεύω πως αυτό που νομίζουμε πως ξέρουμε, πολλές φορές είναι μια αφηρημένη ιδέα χωρίς πραγματικό υπόβαθρο βαλμένη στο κεφάλι μας από εξωτερικές επιρροές και δε συμβαίνει μόνο σε διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά και σε επιλογή καριέρας ή ανάγκη απόκτησης συγκεκριμένων αντικειμένων με την πίστη ότι θα μας κάνουν περισσότερο ευτυχισμένους, κ.α.

Αυτό είναι πράγματι κάτι που δε συμβαίνει μονάχα στις γυναίκες, όμως θεωρώ φυσιολογικό στις μέρες μας οι γυναίκες να είναι περισσότερο ..."μπερδεμένες", να έχουν μεγαλύτερη ροπή προς την αβεβαιότητα των "θέλω" τους.

Βρισκόμαστε σαν φύλο σε μια μεταβατική περίοδο στην οποία προσπαθούμε να ισορροπήσουμε μεταξύ της ισότητας και της θηλυκής μας φύσης.

Η συνεχής και ανικανοποίητη ανάγκη μας να αποδεικνύουμε συνεχώς ότι δεν είμαστε "λιγότερες" από έναν άντρα, εμένα μου βρωμάει ανασφάλεια (φυσικό επόμενο της μεταβατικής περιόδου που ανέφερα παραπάνω) και τονίζει περισσότερο ότι απέχουμε ακόμα πολύ από το να νιώθουμε πραγματικά αντάξιες μέσα στις διαφορές μας με το αντίθετο φύλο.

Γενικότερα η σκέψη μας, εμάς των γυναικών, είναι συνήθως περισσότερο περίπλοκη από αυτή των ανδρών κι αυτό το αποδεικνύουν οι διάφοροι επιστήμονες σήμερα, που ασχολούνται με τον εγκέφαλο.

Εάν αυτό δεν το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας, παρά το ξορκίζουμε στο όνομα της ισότητας, πολύ φοβάμαι ότι θα χάσουμε ένα μέρος του δυναμικού μας σε μια ανούσια αντιπαράθεση.

(προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και πάλι δε μιλώ προσωπικά)

Αρχική Δημοσίευση από Νεράιδα:
Συμπερασμα βασει προσωπικων εμπειριων?
Και εαν ναι, γιατι το διατυπωνουμε λες και ειναι "αξιωμα"?

Μην το βλέπεις έτσι. Όλοι μας παρουσιάζουμε την προσωπική μας θέαση των πραγμάτων στις δημοσιεύσεις μας. Δεν υποχρεώνουμε κάποιον να ασπαστεί τις απόψεις μας, δε θα μπορούσαμε άλλωστε. Κάθε ποστ αντανακλά την άποψη του συγγραφέα του. Δεν είναι απαραίτητο ότι την εκφράζει σαν αξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κανοντας την ερωτηση, δινεις και την απαντηση...
Δεν υπαρχει μηνυμα σου σε αυτο το φορουμ οπου να μη γραφεις τα χειροτερα για τις γυναικες. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι δεν ειναι σκοπος σου οι αντιπαραθεσεις με γυναικες, αλλα τα γραφομενα σου αλλα μαρτυρουν...




Και ποιος ειπε οτι αυτο ισχυει?!
Συμπερασμα βασει προσωπικων εμπειριων?
Και εαν ναι, γιατι το διατυπωνουμε λες και ειναι "αξιωμα"?


Μα ποιός σου είπε οτι θεωρώ τις γυναίκες αποκλειστικά υπεύθυνες για οτιδήποτε δηλαδή?
Και ειδικά οι Ελληνίδες ανέχονται περισσότερα απο ότι η μέση Ευρωπαία γυναίκα.
Νομίζω όμως οτι εάν θέλουν τον άντρα να ξαναγίνει παρορμητικός και διεκδικητικός και εκείνες πρέπει να ξανα - γίνουν αυθόρμητες. Η γυναίκα είναι αυθόρμητη και γενικά συναισθηματική δεν της πάει ο ρόλος της άτεγκτης και απόλυτης στις απόψεις της, της ψυχρής υπολογίστριας των συμφερόντων (όχι απαραίτητα μόνο οικονομικών συμφερόντων). Μην νομίζεις οτι οι περισσότεροι θέλουν τις γυναίκες "υπό" και χαμηλοβλεπούσες καλόγριες. Αλλά που εΊναι ο αυθορμητισμός όπου τώρα πια τον βλέπεις ακόμα και σε Αγγλίδες??!!!! Πίστεψε το εάν θέλεις. Φυσικά δεν ισχύει για όλες το ίδιο αλλά δεν είναι τυχαίο οτι οι συναισθηματικές και αυθόρμητες γυναίκες έχουν και το μεγαλύτερο ανδρικό κοινό να τους ακολουθάει.

* Όταν λέω αυθορμητισμό δεν εννοώ την Ελένη Μενεγάκη απαραίτητα. Κάθε γυναίκα έχει το στύλ που της πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα ποιός σου είπε οτι θεωρώ τις γυναίκες αποκλειστικά υπεύθυνες για οτιδήποτε δηλαδή?
Και ειδικά οι Ελληνίδες ανέχονται περισσότερα απο ότι η μέση Ευρωπαία γυναίκα.
Νομίζω όμως οτι εάν θέλουν τον άντρα να ξαναγίνει παρορμητικός και διεκδικητικός και εκείνες πρέπει να ξανα - γίνουν αυθόρμητες. Η γυναίκα είναι αυθόρμητη και γενικά συναισθηματική δεν της πάει ο ρόλος της άτεγκτης και απόλυτης στις απόψεις της, της ψυχρής υπολογίστριας των συμφερόντων (όχι απαραίτητα μόνο οικονομικών συμφερόντων). Μην νομίζεις οτι οι περισσότεροι θέλουν τις γυναίκες "υπό" και χαμηλοβλεπούσες καλόγριες. Αλλά που εΊναι ο αυθορμητισμός όπου τώρα πια τον βλέπεις ακόμα και σε Αγγλίδες??!!!! Πίστεψε το εάν θέλεις. Φυσικά δεν ισχύει για όλες το ίδιο αλλά δεν είναι τυχαίο οτι οι συναισθηματικές και αυθόρμητες γυναίκες έχουν και το μεγαλύτερο ανδρικό κοινό να τους ακολουθάει.

* Όταν λέω αυθορμητισμό δεν εννοώ την Ελένη Μενεγάκη απαραίτητα. Κάθε γυναίκα έχει το στύλ που της πάει.

Σε διαβάζω εδώ και τόσα ποστ και το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά σου τα ..συμπεράσματα, από πού ακριβώς προκύπτουν; :worry:
Πώς ξέρεις εσύ ότι "οι Αγγλίδες είναι πλέον αυθόρμητες", ότι "οι γυναίκες δεν είναι συναισθηματικές όσο πρέπει", ότι όταν η γυναίκα έχει άποψη, γίνεται αυτόματα ψυχρή υπολογίστρια και το συναίσθημα παραμερίζεται..
Και όλες τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες να είχες γνωρίσει, και πάλι θα έπρεπε να είσαι πιο φειδωλός σε τέτοια λόγια.
Αυθαίρετες γενικεύσεις μου φαίνονται εμένα όλα αυτά..


Αρχική Δημοσίευση από Ares:
Όταν σταματήσουν να αμπελοφιλοσοφούν τότε τα πράγματα θα ομαλοποιηθούν σχεδόν αμέσως.
Αλλά τί λέμε τώρα?

Να αμπελοφιλοσοφούν ίσον να έχουν άποψη ή να ..το ψάχνουν; :worry: Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Ως προς τι θα ομαλοποιηθούν..; Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Όχι ελάττωμα. Διαφορετικός μηχανισμός. Διαφορετική προσέγγιση. Κάθε τι διαφορετικό δεν είναι απαραίτητα κατώτερο ή ανώτερο, είναι απλά ...διαφορετικό! :)

H Helen Fisher λέει στην ομιλία της:
Αρχική Δημοσίευση από Helen Fisher:
Έχουν την τάση [οι γυναίκες] να σκέφτονται πολύπλοκα. Επειδή τα θηλυκά μέρη του εγκεφάλου είναι καλύτερα συνδεδεμένα, έχουν την τάση να συλλέγουν περισσότερα δεδομένα όταν σκέφτονται, να τα τοποθετούν σε πιο σύνθετα σχήματα, βλέπουν περισσότερες επιλογές και αποτελέσματα. Έχουν την τάση να σκέφτονται σε πλαίσια, ολιστικά, αυτό που αποκαλώ πολύπλοκη σκέψη.

Οι άντρες έχουν την τάση - και αυτά είναι μέσοι όροι - να αφήνουν απέξω ό,τι θεωρούν ως μη σχετικό, εστιάζουν σ' αυτό που κάνουν και προχωρούν με ένα βήμα προς βήμα σύστημα σκέψης. Και οι δύο τρόποι σκέψης είναι εξίσου καλοί. Χρειαζόμαστε και τους δύο για να προχωρήσουμε. [...] Και εγώ - αυτό που αλήθεια νομίζω ότι κάνουμε είναι να οδεύουμε προς μια συνεταιριστική κοινωνία, μια κοινωνία όπου τα ταλέντα και των ανδρών και των γυναικών γίνονται κατανοητά και εκτιμούνται και αξιοποιούνται.




Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο; :)
Πολλές φορές είναι σημαντικά και τα δύο :hmm::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε διαβάζω εδώ και τόσα ποστ και το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά σου τα ..συμπεράσματα, από πού ακριβώς προκύπτουν; :worry:
Πώς ξέρεις εσύ ότι "οι Αγγλίδες είναι πλέον αυθόρμητες", ότι "οι γυναίκες δεν είναι συναισθηματικές όσο πρέπει", ότι όταν η γυναίκα έχει άποψη, γίνεται αυτόματα ψυχρή υπολογίστρια και το συναίσθημα παραμερίζεται..
Και όλες τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες να είχες γνωρίσει, και πάλι θα έπρεπε να είσαι πιο φειδωλός σε τέτοια λόγια.
Αυθαίρετες γενικεύσεις μου φαίνονται εμένα όλα αυτά..




Να αμπελοφιλοσοφούν ίσον να έχουν άποψη ή να ..το ψάχνουν; :worry: Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Ως προς τι θα ομαλοποιηθούν..; Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο; :)

Οκ ......Καλυψώ...αρκετά μίλησα εγώ.

Η αποψή σου?
Όχι η αποψή σου για εμένα αλλά για το .."θέμα".

Μόνο μην μου πείς σε παρακαλώ να κοιτάξω τα προηγούμενα ποστ σου. Δεν είμαι εδώ μήνες η χρόνια για να ξέρω.

Οκ΄?

@ Kalypso

bellum omnium in omnes

Καλύτερο το παραπάνω και πιο λογικό......


Επίσης το θέμα είναι να λύσεις το διαγώνισμα σωστά στο εξαιρετικλα περιορισμένο διάστημα που μας δίνεται.
Εάν κρίνω απο αυτό όμως που έχεις δηλώσει για ηλικία, ακόμα έχεις μπροστά σου τα περισσότερα-αρκετοί άλλοι όμως όχι....και ο υποφαινόμενος..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ότι κ χθες!!

Να την αλλάξω λίγο την ερώτηση? Τι είναι αυτό που θέλουν οι άντρες από της γυναίκες σήμερα?
Ε αυτό!!

Αγάπη, κατανόηση, ειλικρίνεια, σεβασμό.

Ares, η παραπάνω απάντηση καλύπτει απόλυτα τη θέση μου πάνω στο θέμα. :)

Περαν αυτού, νομίζω πως το σχόλιο περι του να σου πω να κοιτάξεις παλαιότερα ποστ μου, περιττεύει- μιας και δεν πρόκειται για συμπεριφορά που έχω εκδηλώσει ποτέ, ούτε σε αυτό το θέμα ούτε και σε κανένα άλλο. Συγχέεις γυναικείες συμπεριφορές, και αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει αυτό- λες ξανα, ότι εφόσον το έκανε κάποια γυναίκα, θα το κάνουν όλες και προβαίνεις για ακόμα μία φορά σε αδικαιολόγητη γενίκευση..
Ήταν και η απορία που εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ μου, και σε βεβαιώνω πως ήταν ειλικρινέστατη και χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω ή να ..θιχτώ η ίδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ares, η παραπάνω απάντηση καλύπτει απόλυτα τη θέση μου πάνω στο θέμα. :)

Περαν αυτού, νομίζω πως το σχόλιο περι του να σου πω να κοιτάξεις παλαιότερα ποστ μου, περιττεύει- μιας και δεν πρόκειται για συμπεριφορά που έχω εκδηλώσει ποτέ, ούτε σε αυτό το θέμα ούτε και σε κανένα άλλο. Συγχέεις γυναικείες συμπεριφορές, και αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει αυτό- λες ξανα, ότι εφόσον το έκανε κάποια γυναίκα, θα το κάνουν όλες και προβαίνεις για ακόμα μία φορά σε αδικαιολόγητη γενίκευση..
Ήταν και η απορία που εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ μου, και σε βεβαιώνω πως ήταν ειλικρινέστατη και χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω ή να ..θιχτώ η ίδια. :)


Καλυψώ,

Δεν θίγομαι άλλωστε γιατί να θιχτώ? Δεν είπες τίποτα και στο ίντερνετ κανείς ακούει ακόμα και βρισιές αλλά τα ποστ σου δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά.

Όσο αφορά το θέμα , ναί και εγώ τα θέλω αυτά, ειλικρίνια, σεβασμός, ενδιαφέρον. Τι καλύτερο άλλωστε?...Πλην όμως...όλα αυτά νομίζω οτι δεν είναι τόσο εύκολα να τα βρείς. Και εάν λοιπόν είναι τόσο εύκολα γιατί υπάρχει κοινή ομολογία ότι οι σχέσεις είναι δύσκολες σήμερα? Γιατί υπάρχουν επίσημες στατιστικές ότι χωρίζει ένα μεγάλο ποσοστό μετά τον γάμο? Τόσο ωραία ειναι τα πράγματα λοιπόν σήμερα και εγώ η κάποιοι άλλοι ελάχιστοι έχουμε καταλάβει λάθος λοιπόν? Μακάρι ξέρεις, εγΏ θέλω να διαψεύδομαι που και πού-άλλωστε θα μΕ συνέφερε να κάνω εγώ το λάΘος γιατί έτσι μπορώ εγώ να το ελέγξω και να το διορθώσω αλλά οτι ξεφεύγει απο τον δικό σου έλεγχο δεν μπορείς να το διορθώσεις.

Επίσης κάνω γενικεύσεις αλλά όπως όλοι, σίγουρα. Το σύνολο όμως σε ενδιαφέρει πως λειτουργεί και όχι οι εξαιρέσεις, τις εξαιρέσεις μόνο τυχερός και μετά απο πολύ ψάξιμο θα τις βρείς. Ή άν είσαι πολύ τυχερός όπως σου είπα.

Μετά και αυτά που λές σχετικά με ειλικρίνια και σεβασμό ενώ είναι σωστά και αρκετά γλυκά καί εγώ θέλω ακριβώς τα ίδια, δεν είναι όμως και αυτά κάπως γενικά και αόριστα? Τι εννοώ? Εννοώ ότι στην καθημερινότητα το δικό μου ενδιαφέρον, ειλικρίνια , σεβασμό, εσύ μπορείς να τα εκτιμήσεις διαφορετικά. Για εμένα και για τον καθένα οι έννοιες αυτές μπορεί να μην είναι το ίδιο , μπορεί να αντιλαμβάνομαι εγώ διαφορετικά την ειλικρίνια και το ενδιαφέρον απο ότι εσύ και το αντίστροφο.
Το έχω δεί να γίνεται γι'αυτό σου λέω.

Ίσως εσύ να διαφέρεις αρκετά-δεν ξέρω και να είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα μέσα σου σε σχέση με αρκετές άλλες γυναίκες αλλά σε δαιβεβαιώνω ότι 'όχι λίγες ' γυναίκες εκεί έξω δεν γνωρίζουν ακριβώς τι θέλουν.
Φυσικά γι'αυτό δεν φταίνε μονάχα οι ίδιες αλλά και οι άντρες που θα έπρεπε να ακούνε λίγο περισσότερο απο τις ίδιες τί θέλουν και να προσπαθούν.
Επίσης στις γυναίκες (ειδικά όταν είναι όμορφες) την πέφτει ενας αρκετά μεγάλος αριθμός ανδρών κάθε μήνα, κάθε μέρα, κάθε εβδομάδα, κάθε χρονική περίοδο απο όλα τα status και τις ηλικίες.
Το αποτέλεσμα είναι ίσως να μπερδεύονται και να κάνουν συχνότερα λάθη στην επιλογή.

Και αυτό που λές οτι γενικεύω, που να δείς αρκετές γυναίκες πόσο γενικεύουν ακριβώς γιατί φαίνεται ότι τους βάζουν όλους στην ίδια ζυγαριά.

Εγώ τουλάχιστον γράφω μόνο σχόλια κάπου.
Εκείνες αποφασίζουν με βάση αυτήν την νοοτροπία ποιόν θα απορρίψουν και ποιόν θα δεχτούν.

Και άλλα πολλά βέβαια αποφασίζουν αλλά δεν είναι της στιγμής ή του τωρινού θέματος.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παρόλο που συμφωνώ ότι εν μέρη αυτό ισχύει, είναι παρανοϊκό να ζητά κανείς π.χ. κρέας από το φούρναρη.
Αυτό δείχνει στην ουσία πως νομίζουμε ότι ξέρουμε τι θέλουμε, διότι εάν πραγματικά ξέραμε, θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε και τα σωστά άτομα ή καταστάσεις, που θα μας το παρείχαν.
Απόδειξη αυτού, είναι το γεγονός ότι ακόμη κι όταν εισπράττουμε αυτό που "θέλουμε" δεν γινόμαστε περισσότερο ευτυχισμένοι...


Το παραδειγμα που εδωσες φοβαμαι πως δεν εχει καμμια σχεση με το τι συμβαινει στις διαπροσωπικες σχεσεις. Το εμπορικο παρε-δωσε ειναι απολυτα ξεκαθαρο και χωρις συναισθηματισμους. Οποτε ναι, θα ηταν παρανοικο να ζητουσα κρεας απο το φουρναρη.
Δε συμβαινει το ιδιο ομως και στις διαπροσωπικες σχεσεις. Στις τελευταιες υπαρχουν τα συναισθηματα που αναπτυσσονται και δυστυχως λογω του οτι εχουμε την ελπιδα για το καλυτερο που πιστευουμε πως θα ερθει, δε θελουμε να καταλαβουμε τις λαθος επιλογες μας και ας το γνωριζουμε μεσα μας.
Οταν εγω θα αποζητω π.χ δεσμευση γαμου απο τον ανθρωπο μου, ενω δεν ειναι στα σχεδια εκεινου, οπως και να το ζητησω, δε θα μπορεσει να μου το δωσει, γιατι δεν το θελει. Ξερω τι θελω, αλλα οταν επιμενω να μενω εκει, ενω ηδη γνωριζω την κατασταση, ειναι γιατι ελπιζω πως κατι θα αλλαξει, γιατι ειμαι ερωτευμενη, γιατι αγαπαω, γιατι εχω συνηθισει, γιατι...γιατι....γιατι....και οχι επειδη δεν ξερω τι θελω ή επειδη δεν γνωριζω τι δε θελω. Και ειμαι πολυ σιγουρη οτι οι περισσοτεροι, εαν οχι ολοι, γνωριζουμε τι δε θελουμε.

Και πως εννοεις το οτι ακομα και οταν εισπραττουμε αυτο που θελουμε, δεν ειμαστε ευτυχισμενοι? Σε εχασα σε αυτο. Διοτι εαν δεν μας δινει ευτυχια κατι που τελικα αποκτουμε, τοτε σημαινει οτι ειτε δεν το θελαμε πραγματικα, που σημαινει οτι κοροιδευουμε τον εαυτο μας, κατι βεβαια που πιστευω οτι μεσα στο γνωριζουμε πολυ καλα ειτε οτι το εισπραξαμε σε βαθμο που δε μας ικανοποιει.

Πιστεύω πως αυτό που νομίζουμε πως ξέρουμε, πολλές φορές είναι μια αφηρημένη ιδέα χωρίς πραγματικό υπόβαθρο βαλμένη στο κεφάλι μας από εξωτερικές επιρροές και δε συμβαίνει μόνο σε διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά και σε επιλογή καριέρας ή ανάγκη απόκτησης συγκεκριμένων αντικειμένων με την πίστη ότι θα μας κάνουν περισσότερο ευτυχισμένους, κ.α.

Δεν πιστευω πως δεν υπαρχει πραγματικο υποβαθρο. Εαν καποιος κατσει και "κουβεντιασει" με τον εαυτο του, τοτε γνωριζει πολυ καλα τι θελει, τι δε θελει, πως να το αποκτησει κ.ο.κ.
Αυτο που εντοπιζω εγω ως προβλημα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ειτε παραμυθιαζομαστε εν γνωση μας, αλλες φορες βολευομαστε, ειτε φοβομαστε να αποκτησουμε στη ζωη μας εκεινο που θελουμε, διοτι καποια αποφαση μας μπορει να επηρεασει αλλους τομεις της ζωης μας με τροπο που μπορει να μην αντεχουμε ή να μη θελουμε.

Αυτό είναι πράγματι κάτι που δε συμβαίνει μονάχα στις γυναίκες, όμως θεωρώ φυσιολογικό στις μέρες μας οι γυναίκες να είναι περισσότερο ..."μπερδεμένες", να έχουν μεγαλύτερη ροπή προς την αβεβαιότητα των "θέλω" τους.

Βρισκόμαστε σαν φύλο σε μια μεταβατική περίοδο στην οποία προσπαθούμε να ισορροπήσουμε μεταξύ της ισότητας και της θηλυκής μας φύσης.

Εγω το συγκεκριμενο δεν μπορω να το εννοησω...
Δεν πιστευω οτι εμεις προσπαθουμε να ισορροπησουμε μεταξυ της ισοτητας και της θηλυκης μας φυσης. Εμεις μια χαρα ισορροπια εχουμε. Αυτο που ισως γινεται ειναι οτι προσπαθουμε να δειξουμε στους αλλους οτι αυτο ισχυει.
Επομενως, δε βλεπω και το φυσιολογικο που αναφερεις στο να ειναι σημερα οι γυναικες περισσοτερο μπερδεμενες.

Η συνεχής και ανικανοποίητη ανάγκη μας να αποδεικνύουμε συνεχώς ότι δεν είμαστε "λιγότερες" από έναν άντρα, εμένα μου βρωμάει ανασφάλεια (φυσικό επόμενο της μεταβατικής περιόδου που ανέφερα παραπάνω) και τονίζει περισσότερο ότι απέχουμε ακόμα πολύ από το να νιώθουμε πραγματικά αντάξιες μέσα στις διαφορές μας με το αντίθετο φύλο.

Το να αποδειξω εγω στον εργοδοτη μου οτι εσφαλμενα θεωρει λογω του φυλου μου π.χ πως δεν μπορω να βγαλω εις περας ενα προτζεκτ οπως θα εκανε ενας αντρας, δε σημαινει οτι ειμαι ανασφαλης. Επιβαλλεται να αποδειξω οτι ειμαι το ιδιο ικανη τουλαχιστον με εναν ανδρα.
Οταν εν μεσω μιας συζητησης, θα απευθυνθει καποιος προς εμενα λεγοντας "δε γνωριζεις εσυ, εισαι γυναικα", πρεπει να αδιαφορησεω, για να μη θεωρηθει οτι ειμαι ανασφαλης σχετικα με τι γνωριζω ή οχι?
Δυστυχως τιθεμεθα υπο αμφισβητηση λογω φυλου σε καποιους τομεις της ζωης μας, οπου αναγκαστικα πρεπει, ενω δε θα επρεπε, να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε "ελεφαντες".

Γενικότερα η σκέψη μας, εμάς των γυναικών, είναι συνήθως περισσότερο περίπλοκη από αυτή των ανδρών κι αυτό το αποδεικνύουν οι διάφοροι επιστήμονες σήμερα, που ασχολούνται με τον εγκέφαλο.
Εάν αυτό δεν το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας, παρά το ξορκίζουμε στο όνομα της ισότητας, πολύ φοβάμαι ότι θα χάσουμε ένα μέρος του δυναμικού μας σε μια ανούσια αντιπαράθεση.
Συμφωνω περι περιπλοκης σκεψης, αλλα δεν καταλαβαινω τη συσχετηση.
Δε νομιζω οτι ειπε κανεις πως οι γυναικες ειναι ομοιες. Αλλα πως ειναι ισες.
Τις περισσοτερες φορες εχουμε απεναντι μας στερεοτυπα και αυτα προσπαθουμε να ξορκισουμε. Δεν παραλογιζομαστε σε σημειο π.χ να θελουμε να αποδειξουμε οτι μια γυναικα που ανηκει στο μεσο ορο εχει την ιδια μυικη δυναμη με ενα αντιστοιχο ανδρα.
Ομως το γεγονος οτι καποιος δεν ξερει τι θελει ή δεν ξερει πως να το αποκτησει ειτε δεν εχει τα κοτσια γι αυτο, εχει να κανει με το χαρακτηρα, την προσωπικοτητα και οχι με το φυλο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
@ Νεράϊδα


"" Εμεις μια χαρα ισορροπια εχουμε.............""

Και μόνο η παραπάνω σου έκφραση αλλά και η απολυτότητα αυτής μαρτυρούν ότι ίσως κάμποσες γυναίκες έχουν βρεί την απόλυτη, την μοναδική, την πιο εύκολη απάντηση απο όλες η οποία συνοψίζεται στο:"αλλού είναι το λάθος".

Οκ λοιπόν.........


p.c: Χθές βράδυ έλαβα μια απάντηση απο άντρες απο ένα άλλο -κυρίως είναι αλήθεια - αντρικό site. Η απάντηση τους ήταν περισσότερο βρισιές παρά συζήτηση. Ο λόγος? Τόλμησα να υπερασπιστώ το αυτονόητο ότι δεν φταίνε μονάχα οι γυναίκες αλλά και οι άντρες σε κάποια πράγματα. Αυτοί μάλιστα πήγαν και ένα βήμα παραπέρα λέγοντας μου διάφορα για τις γυναίκες που δεν θα ήθελα να πώ εδώ. Αρκετά σχολια ακούμε γενικά απο αντροπαρέες σχεδόν καθημερινά απο άντρες διαφόρων κοινωνικών στρωμάτων-όχι μόνο losers δηλαδή όπως ενδεχόμενα θα έλεγε κάποιος/κάποια.

Οπότε γλυκιά Νεράϊδα είναι αλήθεια, πολλοί άντρες έχουν την άποψη ότι σε πολλά φταίνε οι γυναίκες -αυτό είναι η αλήθεια.
Εγώ απλά ενημερώνω για να μην συζητάμε μακριά απο αυτό που λέμε:"κόσμος και κοινωνία"

Regards.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.Scofield

Νεοφερμένος

Ο M.Scofield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τέτοιες ερωτήσεις δεν τις κάνουμε ρε παιδιά. Tι θέλουν οι γυναίκες σήμερα...Long story...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν είναι η δεν θα έπρεπε να είναι long story αλλά short story and quick.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.Scofield

Νεοφερμένος

Ο M.Scofield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι τι θέλουν οι γυναίκες έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά τους, και καμιά προσωπικότητα δεν είναι απλή, το αντίθετο μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top