Εκτυπωτής + Επεξεργαστής

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα για ακόμη μια φορά τη βοήθειά σας..!

1)Ποια η άποψή σας για τον ετυπωτή Canon Pixma iP 4200 ? Θα ήθελα αν είναι δυνατό μια τεκμηριωμένη κριτική! Αυτο που με ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα αλλά και η ποιότητα! Αυτό το διάστημα έχω τον Epson STYLUS C43UX και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος... αντιθέτως δυσαρεστημένος θα έλεγα! Δε με ικανοποιεί καθόλου το αποτέλεσμα της εκτύπωσης... πόσο μάλλον η ταχύτητα (σας το λέω για να το λάβετε ως μέτρο σύγκρισης!)!

2)Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον επεξεργαστή που να συνδυάζει ποιότητα και οικονομική τιμή(δύσκολα βέβαια να συνδυαστούν άριστα αυτά τα δύο)!(και ρωτάω για επεξεργαστή γιατί πιστεύω πως είναι η κύρια αιτία του ότι κολάει το pc στα παιχνίδια!Αν δεν είναι αυτο πείτε μου τι πρέπει να αλλάξω για να διορθωθεί!:) ) Τέλος θα ήμουν ευγνώμων αν μου λέγατε πώς μπορώ να δω τι επεξεργαστή έχει το μηχάνημα μου (δε θυμάμαι τι έβαλα!:P γενικά δε το έψαξα και πολύ πριν το πάρω!) όπως και τι κάρτα γραφικών!

Σας ευχαριστώ!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λοιπόν....
για τον επεξεργαστή πρώτα...
για να δεις τι επεξεργαστή έχεις, αν δεν προλαβαίνεις να το δεις με το που ανοίγεις τον υπολογιστή σου, μέσα από τα win θα κάνεις δεξί κλικ στο My computer και θα επιλέξεις properties...
Στο παράθυρο που θα ανοίξει στο κάτω μέρος λέει τι επεξεργαστή έχεις...
Την κάρτα γραφικών θα τη δεις από το device manager... (στο ίδιο παράθυρο με πριν, επιλέγεις το tab "hardware" και βρίσκεις την κάρτα γραφικών)

Όσο για το ότι κολλάνε τα παιχνίδια... πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να δεις την κάρτα γραφικών! Πόσο ισχυρή είναι και αν σηκώνει τα παιχνίδια που θες. Μετά, αν έχεις τους κατάλληλους drivers για την κάρτα γραφικών...
Μετά απ' αυτά θα σκεφτείς αλλαγή επεξεργαστή...


Για τον εκτυπωτή, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι με τον Canon 2000 που έχω εγώ, (το μικρό αδερφάκι αυτού που λες) είμαι πολύ ευχαριστημένος! Και γρήγορος είναι και αρκετά καλός στην ποιότητα εκτύπωσης... Πιστεύω ότι είναι καλή αγορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To μονο που θα σχολιασω ειναι για τον εκτυπωτή.
Πιστεύω ότι η HP ειναι μαπα πλεων. εχω αλλαξει πανω απο 8 εκτυπωτες hp (βεβαια χαμηλου κοστου ) και ολοι μου χαλασαν ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Και εγώ έχω Hp,τον έχω δύο χρόνια..
Τον έχω ξεσκίσει αλλά δεν δεν έχει πάθει τίποτα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
κι εγώ έχω 4 χρόνια και είναι σκυλί.

Πάνο ποιά μάρκα θεωρείς καλή για εκτυπωτή??και γενικά για εξωτερικά
??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:

Πάνο ποιά μάρκα θεωρείς καλή για εκτυπωτή??
Δεν ξέρω ... η μόνη εμπειρία που έχω είναι με HP. :(
και γενικά για εξωτερικά??
δεν το κατάλαβα αυτό bunny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έιχα Epson και μου χάλασε μετά πήρα HP και μου χάλασε και ξαναπήρα HP γιατί ο πρώτος HP είχε αντέξει λίγο περισσότερο από τον EPSON.

Με τις πανάκριβες τιμές των μελανιών δεν αξίζει άλλωστε. Μόλις τελειώσει το μελάνι τον γεμίζεις ή παίρνεις νέο εκτυπωτή καλύτερο που έχει και μελάνια μέσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως επειδή εγώ αυτό που τυπωνω σχεδόν πάντα είναι κείμενο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω κάποιον laser μπας και μου βγει πιο ποιοτικος.

Οσο αυτο για τα μελανια πιστεύω ότι αν ο εκτυπωτης είναι ακριβως τοτε αξίζει να αγοραζεις μελανια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αυτό με το γέμισμα στα μελάνια το έκανα, λέω με συμφέρει οικονομικά, πάω και οταν πήγα να εκτυπώσω ήταν μάπα.
Λέω μάλλον δεν τα γεμισε καλά, τελειώνει το άλλο πάω αλλού αλλά πάλι τα ίδια ε απο τότε παίρνω καινούργια και εχω βρει την υγεια μου.

Πάνο εννοώ σκάνερ, πολυμηχανήματα, εκτυπωτες τί μάρκα θεωρείς καλή για αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι να σου πω ... δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα.
Εχω ενα scanner πανω απο 6 χρονια acer και δουλευει αψογα. Δεν εχω σχετικη εμπειρια.

Κατι που θελω να προσθεσω είναι ότι οσους εκτυπωτες laser εχω δουλεψει με εντυπωσιασαν. Πραγματικα σκυλια ακομη και της hp (Βεβαια μιλαμε για πολυ ακριβα μοντελα ... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ γεμίζω μελάνια και είναι οκ.. καλύτερα να πάρεις καινούριο εκτυπωτή από το να πάρεις καινούρια μελάνια (ο καινούριος εκτυπωτής έχει μελάνια μέσα :D)

Αφού τυπώνεις μόνο κείμενο αξίζει ο laser, ο αδερφός μου είχε τον Laserjet 5L 10 χρόνια και σήμερα τον πέταξε.. (και ακόμα ψιλοδουλεύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
καλύτερα να πάρεις καινούριο εκτυπωτή από το να πάρεις καινούρια μελάνια (ο καινούριος εκτυπωτής έχει μελάνια μέσα :D)
Αν ο εκτυπωτης κανει πανω απο 150Ε πιστευω οτι δεν αξιζει :) εξαλλου τα μελανακια τα κανουρια το πολυ να βγαινουν 50ε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ γεμίζω μελάνια και είναι οκ.. καλύτερα να πάρεις καινούριο εκτυπωτή από το να πάρεις καινούρια μελάνια (ο καινούριος εκτυπωτής έχει μελάνια μέσα :D)

Αφού τυπώνεις μόνο κείμενο αξίζει ο laser, ο αδερφός μου είχε τον Laserjet 5L 10 χρόνια και σήμερα τον πέταξε.. (και ακόμα ψιλοδουλεύει)

Δεν είναι καλοί οι εκτυπωτές λειζερ για εικόνες??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Δεν είναι καλοί οι εκτυπωτές λειζερ για εικόνες??:hmm:
Ειναι πολυ ακριβοι ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι το έχω δει, επειδή ψάχνω πολυμηχάνημα.
Αλλά έτσι όπως το είπε κατάλαβα πως δεν είναι καλοί για εκτύπωση εικόνων:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Έχω έχω πολυμηχάνιμα της Cannon (PIXMA MP110) και θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένη από την ποιότητα εκτύπωσης εικόνων....Τώρα για το Canon που θες να πάρεις θα σε γελάσω...
Όσο για τα μελάνια πέρνω "μαίμουδες" με ?6-7 και δεν έχουν καμία διαφορά από τα γνήσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Βλακεία είπα πριν το hp το έχω 7 χρόνια και είναι πολύ καλό

Lexmark έχω 4-5 χρόνια, εκεί έιμαι ετσι κι έτσι.
ο Χιουλετ είναι πιο αθόρυβος ο άλλος ακούγεται.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Thank you all για τις απαντήσεις σας! Από ότι κατάλαβα θεωρείτε την cannon ως μια καλή εταιρεία... οπότε.. μάλλον εκεί θα καταλήξω! Α, ξέχασα μια επιπλέον απαίτηση μου..! Να μην κάνει "τρελό" θόρυβο... ο EPSON που τώρα έχω μου σπάει τα νεύρα!:devil: Κάνει πολύ θόρυβο θα έλεγα... Ο cannon κυμαίνεται στα ίδια decibel?:P

Τώρα...σχετικά με τον επεξεργαστή. έχω:
AMD Athlon(tm) XP 2004+
2.00 GHz, 224 MB RAM

Ακούω σχόλια..!

Τώρα για την κάρτα γραφικών...δεν ξέρω αν είναι αυτό που βρήκα!Στο ίδιο παράθυρο πήγα υλικό->Διαχείσηση συσκευών και μετα επέλεξα το "Προσαρμογείς οθόνης" και μου εμφανίζει το εξής:

VIA/S3G KM400/KN400

Εάν δεν είναι αυτό...παρκαλώ καθοδηγείστε με!Αν είναι αυτο... τότε πείτε μου τη αν είναι καλή!

Ευχαριστώ και παλι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ρε παιδάκια... please... give me an answer!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λοιπόν...

Όσο αφορά στο θόρυβο, ο δικός μου ο Canon κάνει μεν θόρυβο, αλλά όχι κάτι τραγικό... δεν ξέρω πόσο θόρυβο κάνει ο Epson οπότε δε μπορώ να συγκρίνω!

Ο επεξεργαστής σου μια χαρά μου φαίνεται... δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά με καλή κάτρα γραφικών, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα!

Αυτό που με παραξένεψε είναι η μνήμη... 224ΜΒ??? Κάτι δεν πάει καλά...
(εκτός και αν η κάρτα γραφικών χρησιμοποιεί τη RAM....)

και ερχόμαστε στην κάρτα γραφικών... εδώ τα πράγματα δεν είναι καλά!!!
Με ένα γρήγορο search στο google είδα ότι η κάρτα που έχεις είναι ενσωματωμένη στη μητρική σου! Γενικά αυτές οι κάρτες δεν αποδίδουν! (είναι κάρτες που απευθύνονται σε μη-απαιτητικούς χρήστες, για εφαρμογές γραφείου άντε και καμιά ταινία... για παιχνίδια ούτε λόγος!!)
Οπότε θα σου έλεγα να πάρεις μια κάρτα γραφικών της προκοπής! (αφού πρώτα δεις τι κάρτες υποστηρίζει η μητρική σου...)


(ίσως θα ήταν καλό να βάλεις και λίγη RAM ακόμα...)
Αυτά από μένα!
Ελπίζω να σε κάλυψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top