Forum: Ομαδική ψυχοθεραπεία;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αναρωτιέμαι, αν από τη ξενάγηση μας στο στέκι, αποκαλύπτονται κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μας.... και κατά πόσο αυτά αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα...;
επηρρεάζει την υφή της επικοινωνίας, το παιχνίδι των συναισθημάτων, τον τρόπο εκδήλωσης..., το οτί είμαστε πίσω από μία οθόνη κρυμμένοι....
ποιά είναι η γνώμη σας...;
εγώ νομίζω οτί αποκαλύπτονται κάποια "ουδέτερα" στοιχεία του χαρακτήρα μας..., χωρίς βέβαια να αντιπροσωπεύουν με ακρίβεια τη δομή αυτών..., γι' αυτό τα περιγράφω και ουδέτερα... νομίζω οτί υπάρχει κάποια διαφορά, ανάμεσα στην επικοινωνία πρoσώπου με πρόσωπο και στην επικοινωνία αυτών, μέσω διαδικτύου.... ίσως παίζει ρόλο και το χρονικό διάστημα της επικοινωνίας, μεταξύ δύο ατόμων....
εσείς τί λέτε....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι κρυμένος πίσω από μια οθόνη, πιστεύουν ότι κρύβονται. Ποτέ δεν το ένοιωσα αυτό. Ωραίο θέμα απρογραμάτιστε, εύγε κι εύχομαι να μην προγραματιστείς ποτέ αυστηρά για να μην το κάψεις κι εσύ όπως ο υπερπρογραματισμένος Soldat - "μουσακάς" μου. Τα αβατάρ προδίδουν, οι υπογραφές μαρτυρούν, τα κείμενα μας ξεγυμνώνουν όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Συμφωνώ με Άπρο, μπορείς να καταλάβεις κάποιες πτυχές του χαρακτήρα κάποιου μέλους και αυτό όταν συμμετέχεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα σε ένα φόρουμ.

Επειδή έχει τύχει να γνωρίσω κάποια άτομα από κοντά μπορώ να πω ότι η άποψη που είχα προσχηματίσει δεν ανταποκρινόταν με αυτό που είδα στην πραγματικότητα.

Αυτό δε σημαίνει ότι τα παιδιά βγήκαν σχιζοφρενείς δολοφόνοι :P ή ότι υποκρίνονται κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι όταν γράφουν στο νετ.
Απλά το από κοντά είναι τελείως διαφορετικό, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο.
Συμπάθησα και άτομο που από τα γραφόμενά του δεν το συμπαθούσα καθόλου.:)

Δε μου λέει και πολλά αν κάποιος αλλάζει αβαταρς κάθε 3ωρο ή αν άλλαξε 1 φορά στα 5 χρόνια, ούτε αν έχει υπογραφή μικρη, μεγάλη ή καθόλου. Μπορεί απλά να βαριέται να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πάντως νομίζω οτί αναδεικνύονται κάποια χαρακτηριστικά του ατόμου.... αλλά δεν είναι σήμα κατατεθέν αυτά.... θέλω να πω οτί είναι αυξομειόμενα μεγέθη και δεν είναι σταθερά.... όπως στις σχέσεις μας με το περίγυρο μας.... δεν είμαστε το ίδιο καλοί πάντα, ή το ίδιο ευγενικοί.... ή ακόμα μερικοί μπορεί να κρύβουν χαρακτηριστικά που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα και μας δίνεται η ευκαιρία έχοντας επαφή μαζί τους.... είναι λάθος να χαρακτηρίσουμε αρνητικά κάποιον από μία στιγμή(π.χ. όταν δεν ταιριάζουν οι απόψεις μας) και να σταματήσουμε, γι΄αυτό το λόγο να έχουμε επαφή μαζί του.... έτσι χάνουμε την ευκαιρία να τον γνωρίσουμε καλύτερα και να ανακαλύψουμε ενδιαφέροντα πράγματα γι' αυτόν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Άπρο.:)
Κάποια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα σίγουρα αναδεικνύονται από τα γραπτά αλλά και επιπλέον αντιλαμβάνεσαι και πχ πόσο μορφωμένος είναι κάποιος , αν διαβάζει λογοτεχνία, αν παρακολουθεί τηλεόραση ή σινεμά, τις πολιτικές του πεποιθήσεις κοκ.

Περαιτέρω μπορείς να καταλάβεις και σε ποια ψυχολογική φάση η κατάσταση είναι κάποιος από την επιλογή της υπογραφής ή των τραγουδιών που επιλέγει στο αντίστοιχο θέμα.
Με επιφύλαξη βέβαια.

Είμαι οπαδός όμως του μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις.:)
Για μένα το να συναντάς τον αλλον από κοντά, να ακούς τον τρόπο που λέει όσα λέει, τη χροιά της φωνής του σε συνδυασμό με τη γλώσσα του σώματος είναι πολύ πιο ασφαλής τρόπος για να καταλάβεις κάποια στοιχεία της προσωπικότητας του, τα οποία δεν γίνονται κατανοητά στο νετ.
Με επιφύλαξη και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το στέκι μπορούμε να πούμε, είναι μια μικρογραφία της καθημερινότητάς μας... αποτελείται από διάφορα μέλη, με ξεχωριστούς χαρακτήρες και ποικίλες ιδιομορφίες.... ένας κόσμος, με τους δικούς του λειτουργικούς και ηθικούς κανόνες.... ένα μέρος, που σου προσφέρει ευχάριστες στιγμές, αλλά και άσχημες.... μία κλειστή και συγχρόνως μία ανοιχτή κοινωνία, που μπορεί να σε αγκαλιάσει από τη μία και να σε απορρίψει από την άλλη.... μία ευκαιρία να προσφέρεις πράγματα, αλλά και να δεχτείς αγάπη και ενδιαφέρον από τον άλλον.... είναι η καινούρια πόλη, όταν μετακομίζεις, με τους δικούς της κανόνες και ιδιαιτερότητες....
για την σωστή και υγιής διαβίωση στο στέκι, έχει πολύ μεγάλη σημασία ο χαρακτήρας που περιβάλλει τον καθένα.... έχει σημασία, οι λόγοι που επιλέγεις να μπεις στην παρέα και οι επιδιώξεις μας.... είναι φυσιολογικό να κάνεις κάποια λάθη..., σημασία όμως έχει να μαθαίνεις από αυτά και να μην τα επαναλαμβάνεις.... για κάποιους λόγους, ο τρόπος που κινείσαι και ενδεχομένως κάποια λάθη που έχουν γίνει, μπορούν να δώσουν σε κάποιους, τροφή για σχολιασμούς και για διάφορες συζητήσεις μεταξύ μιας παρέας.... για 'μένα προσωπικά είναι καλύτερο, όταν σε ενοχλεί κάτι, να είσαι ευθύς και ειλικρινής με τον άλλον.... είναι προτιμότερο να συζητάς απευθείας με τον άλλον και με αυτόν τον τρόπο να δίνεις λύση.... και όχι να τα κρατάς μέσα σου και να δημιουργείς μελλοντικά ιστορίες χωρίς νόημα....
ακόμα και αν είσαι μη αρεστός και δείγμα προς αποφυγή, υπάρχει η δυνατότητα να ανακάμψεις τα υπάρχοντα δεδομένα και να δημιουργήσεις δεσμούς επικοινωνίας, συνεργασίας και φιλίας....
ο καθένας μας, είναι μια μικρογραφία του στεκιού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
έχετε παρατηρήσει μέσα στο στέκι, αλλαγές στο χαρακτήρα κάποιου, με το πέρασμα του καιρού...; έχεις καταλάβει κάποιες διαφοροποιήσεις, στη δομή του χαρακτήρα κάποιου ατόμου...; φίλου σας η μη.... μπορούμε να καταλάβουμε τέτοιες αλλαγές...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εντάξει, νομίζω κυρίως μπορείς να καταλάβεις κάποια πνευματικά χαρακτηριστικά, από κει και πέρα όμως δεν συγκρίνεται με την άμεση επαφή....έχει πολύ μεγάλη διαφορά το πώς μπορεί να γράφει κάποιος και το πώς μπορεί να σου φανεί αν τον ακούσεις να μιλάει από κοντά και το τι λέει...

αφήστε που εγώ για να ψυχολογήσω ένα άτομο πρέπει να δω την φάτσα του πρώτα!

και νομίζω ότι στα γραπτά απογυμνωνόμαστε περισσότερο από πλευράς ιδεών παρά από πλευράς χαρακτήρα...μπορεί δύο άτομα στο steki πχ να συμφωνούν σε ιδέες και σε απόψεις, δεν σημαίνει όμως σε καμία περίπτωση ότι αν γνωριστούν από κοντά θα τα πάνε καλά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'

Αυτό είναι το μεγαλείο του Νετ,η δυνατότητα της ανωνυμίας.

Ανωνυμία, που σου επιτρέπει να δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό
χωρίς προσωπικές επιπτώσεις. ( δουλειά, σπίτι, σχέση )

"Εδώ" δείχνουμε αυτό που είμαστε, "Εκεί" είναι όλα ψεύτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
έχετε παρατηρήσει μέσα στο στέκι, αλλαγές στο χαρακτήρα κάποιου, με το πέρασμα του καιρού...; έχεις καταλάβει κάποιες διαφοροποιήσεις, στη δομή του χαρακτήρα κάποιου ατόμου...; φίλου σας η μη.... μπορούμε να καταλάβουμε τέτοιες αλλαγές...;
Ίσως λίγο άσχετο.
Εχω παρατηρήσει στον δικό μου χαρακτήρα αλλαγές ως προς το γράψιμο, όχι στο στέκι αλλά στο ΝΕΤ ειδικότερα.
Ασχολούμαι με το internet κάτι λιγότερο από δύο χρόνια, και μου αρέσει η επικοινωνία, ειδικά στα φόρουμς γιατί ανταλλάσεις ιδέες.

Στην αρχή που άρχισα να γράφω (σε άλλα σάιτς) ήμουν ορθός-κοφτός στις ιδέες μου, έγραφα λες και έγραφα συνθήματα αντί για απόψεις, σιγά-σιγά όμως είδα ότι το νετ μου έκανε καλό σε αυτή την περίπτωση γιατί έμαθα να συζητώ χωρίς να εκνευρίζομαι, και ειδικά αφού βρήκα τον περασμένο Δεκέμβρη το στέκι και βρήκα μέσα πολλά ενδιαφέροντα θέματα, και γενικά καλό πνεύμα συζήτησης (από τα περισσότερα μέλη αλλά όχι από όλα), προσπαθώ να γράφω κι εγώ όσο πιο χαμηλά γίνεται με καλή διάθεση συζήτησης.

Σχετικά με το θέμα που υπάρχει, είμαι στο "ναι μεν αλλά...".

Δηλαδή, κάποιος που συμμετέχει ενεργά στο στέκι θα δείξει πιστευω τον χαρακτήρα του αν είναι καλός ή κακός, ερειστικός ή πράος, αν σέβεται τα άλλα μέλη ή όχι, τα πιστεύω του, αλλά υπάρχει και αντίθετη πλευρά, να υπάρχουν δλδ παντού και πονηροί άνθρωποι που να προσπαθούν να δείξουν άλλο χαρακτήρα από αυτόν που είναι, με σκοπό γνωριμιών κλπ (τόσα ακούγονται στις ειδήσεις), βέβαια αυτό γίνεται περισσότερο στα τσατς και όχι εδώ στο στέκι.

(Το γενίκευσα λίγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και ποιος ο λόγος να προσπαθήσεις να αποκρυπτογραφήσεις κάποιον...;
εσωτερική ανάγκη...;
συνήθεια...;
απροσδιόριστα συναισθήματα...;
όλα αυτά θα σε μπερδέψουν.... ή θα σου δώσουν να δεις κάτι που θέλεις..., ή έστω που ήθελες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Όταν κάποιος χαρακτήρας μου κεντρίσει το ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω να τον αποκρυπτογραφήσω, αυτό είναι σίγουρο. Μου αρέσει πάρα πολύ να γνωρίζω νέες πτυχές κάποιου και να τον βάζω να σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:hmm::hmm:
Ανάλυσε μας λίγο παραπάνω τι έλεγε...

Ειχες λευκωμα μικρουλα? Καπως ετσι. Μονο που τοτε δε γνωριζαμε τον λογο τοσο καλα.

Λειτουργει σαν γκρουπ θεραπυ. Τα μελη μοιραζονται μεταξυ τους γεγονοτα και προσωπικες τους στιγμες, καλα κι ασχημα, καθημερινα, εβδομαδιαια, επικοινωνουν, συγκρινουν, διευρυνουν τον νου, μαθαινουν να εναρμονιζονται σε εναν χωρο κοινο για ολους. Εκφραζουν τα συναισθηματα τους, τις σκεψεις τους, τις αγωνιες τους, τις χαρες τους. Εδω θα σου πω και κατι. Πιστευω στην αυτενεργεια, το λεω σε ολους τους μαθητες μου. Οσα διαβαζετε, να τα γραφετε, οπως επισης οσα σκεφτεστε επισης να τα γραφετε. Αμα δε θελετε να τα''χετε'' πεταχτε τα αμεσως, καφτε τα. Αποτυπωνονται καλυτερα και ''δουλευονται''' ευκολοτερα. Οργανωνεται ο νους και συγκροτειται. Πολλες φορες οι σκεψεις μας κανουν μανουβρες και δεν ''στεκονται'', δε σταθεροποιουνται, πηδουν απο το ενα θεμα στο αλλο. Γραφοντας, κανεις συγκροτηση των σκεψεων που τεινουν να ξεφυγουν. Δεν εχουν ολοι αυτη τη θεληση, αλλα την ικανοτητα του καταγραφειν της σκεψης την εχουν ολοι ανεξαιρετως.

Απο την αλλη, αλλα μελη ανταποκρινονται στα ζητηματα που φερει ενα μελος, το στηριζουν, του ασκουν κριτικη ή αλλα μέλη απλως σχολιαζουν τις σκεψεις και τα συναισθηματα των προηγουμενων.

Τα ατομα που κανουν στεκι ενα φορουμ, εχουν κοινα πολλα γιαυτο και γινονται μεσα απο φορα πολυ καλες και δυνατες φιλιες in real life ομως, δε μενουν στα διαδικτυακα, με μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας παρα στα σοσιαλ νετγουορκς που εκει απλως γνωριζεσαι πιο επιφανειακα και μενεις στα του ''ψευτικου''. Δεν εχουν καμια σχεση μα καμια με οσους μετεχουν σε σοσιαλ νετγουορκς και τα συναφη. Γιαυτο δε τα γουσταρω εγω.:) Το ενα απλως διασκεδαση και το αλλο πολλα αλλα μαζι. Τα κοινα- Την αναγκη για επικοινωνια, την ορεξη για αυτοανακαλυψη και ανακαλυψη του κοσμου γενικοτερα, διαθετουν πολυπλευρα μυαλα και τεραστια αποθεματα για δουναι και λαβειν.

Το φορουμ αποτελει πηγη δυναμης και σχολειο, ειναι ικανο να σε διαπαιδαγωγησει και να σου αλλαξει την οπτικη των πραγματων, ειναι πειραματισμος και δοκιμες νεων τασεων.

* Γραψιμο δεν ειναι μονο τα φορα, ειναι η τεχνη της ποιησης, της συγγραφης πεζων, του ημερολογιου κλπκλπ.
SMS, MAILS ολα σημερα πανε κι ερχονται, γραφοντας!
* Ολοι ανεξαιρετως αντιδρουμε στα ερεθισματα της ζωης με καποιον τροπο. Αλλοι το κανουν ακουγοντας η παιζοντας μουσικη, αλλοι κανοντας σωματικη ασκηση, αλλοι πεφτοντας στις εξαρτησεις, αλλοι γραφοντας, αλλοι διαβαζοντας κ.ο.κ. Σκοπος ειναι ο καθενας να βρισκει τον καταλληλο τροπο και τον πιο υγιη γιαυτον να εκφραζεται και ταυτοχρονως να του κανει καλο.:)

Σημείωση Editor: Η δημοσίευση μεταφέρθηκε από το Σχολιασμό Ειδήσεων και ενδέχεται να μην ταιριάζει απόλυτα στη ροή της συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
...ή απλώς καλύπτεις ένα μεταβατικό στάδιο!
Σε ποσοστό 99.999 % χρηστών, που γράφουν ....μετά μανίας! ;)

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ειχες λευκωμα μικρουλα? Καπως ετσι. Μονο που τοτε δε γνωριζαμε τον λογο τοσο καλα.

Λειτουργει σαν γκρουπ θεραπυ. Τα μελη μοιραζονται μεταξυ τους γεγονοτα και προσωπικες τους στιγμες, καλα κι ασχημα, καθημερινα, εβδομαδιαια, επικοινωνουν, συγκρινουν, διευρυνουν τον νου, μαθαινουν να εναρμονιζονται σε εναν χωρο κοινο για ολους. Εκφραζουν τα συναισθηματα τους, τις σκεψεις τους, τις αγωνιες τους, τις χαρες τους. Εδω θα σου πω και κατι. Πιστευω στην αυτενεργεια, το λεω σε ολους τους μαθητες μου. Οσα διαβαζετε, να τα γραφετε, οπως επισης οσα σκεφτεστε επισης να τα γραφετε. Αμα δε θελετε να τα''χετε'' πεταχτε τα αμεσως, καφτε τα. Αποτυπωνονται καλυτερα και ''δουλευονται''' ευκολοτερα. Οργανωνεται ο νους και συγκροτειται. Πολλες φορες οι σκεψεις μας κανουν μανουβρες και δεν ''στεκονται'', δε σταθεροποιουνται, πηδουν απο το ενα θεμα στο αλλο. Γραφοντας, κανεις συγκροτηση των σκεψεων που τεινουν να ξεφυγουν. Δεν εχουν ολοι αυτη τη θεληση, αλλα την ικανοτητα του καταγραφειν της σκεψης την εχουν ολοι ανεξαιρετως.

Απο την αλλη, αλλα μελη ανταποκρινονται στα ζητηματα που φερει ενα μελος, το στηριζουν, του ασκουν κριτικη ή αλλα μέλη απλως σχολιαζουν τις σκεψεις και τα συναισθηματα των προηγουμενων.

Τα ατομα που κανουν στεκι ενα φορουμ, εχουν κοινα πολλα γιαυτο και γινονται μεσα απο φορα πολυ καλες και δυνατες φιλιες in real life ομως, δε μενουν στα διαδικτυακα, με μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας παρα στα σοσιαλ νετγουορκς που εκει απλως γνωριζεσαι πιο επιφανειακα και μενεις στα του ''ψευτικου''. Δεν εχουν καμια σχεση μα καμια με οσους μετεχουν σε σοσιαλ νετγουορκς και τα συναφη. Γιαυτο δε τα γουσταρω εγω.:) Το ενα απλως διασκεδαση και το αλλο πολλα αλλα μαζι. Τα κοινα- Την αναγκη για επικοινωνια, την ορεξη για αυτοανακαλυψη και ανακαλυψη του κοσμου γενικοτερα, διαθετουν πολυπλευρα μυαλα και τεραστια αποθεματα για δουναι και λαβειν.

Το φορουμ αποτελει πηγη δυναμης και σχολειο, ειναι ικανο να σε διαπαιδαγωγησει και να σου αλλαξει την οπτικη των πραγματων, ειναι πειραματισμος και δοκιμες νεων τασεων.

* Γραψιμο δεν ειναι μονο τα φορα, ειναι η τεχνη της ποιησης, της συγγραφης πεζων, του ημερολογιου κλπκλπ.
SMS, MAILS ολα σημερα πανε κι ερχονται, γραφοντας!
* Ολοι ανεξαιρετως αντιδρουμε στα ερεθισματα της ζωης με καποιον τροπο. Αλλοι το κανουν ακουγοντας η παιζοντας μουσικη, αλλοι κανοντας σωματικη ασκηση, αλλοι πεφτοντας στις εξαρτησεις, αλλοι γραφοντας, αλλοι διαβαζοντας κ.ο.κ. Σκοπος ειναι ο καθενας να βρισκει τον καταλληλο τροπο και τον πιο υγιη γιαυτον να εκφραζεται και ταυτοχρονως να του κανει καλο.:)


:clapup:Νομίζω πως αυτό το κείμενο μπορει να γίνει ενα θέμα συζητησης από μόνο του.

Μπράβο Mind:)

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
...ή απλώς καλύπτεις ένα μεταβατικό στάδιο!
Σε ποσοστό 99.999 % χρηστών, που γράφουν ....μετά μανίας! ;)

Αυτο το ειχα δει αλλα δεν ειχα χρονο να απαντησω, τωρα που τον βρηκα, θα το κανω. Συμφωνω απολυτα πως καλυπτουν μεταβατικο σταδιο για αυτους που γραφουν πολυ. Πχ ειμαι σιγουρη και γνωριζω εξ αρχης πως εγω ας πουμε καποια στιγμη θα τα κλεισω ολαυτα, οσα πηραν, πηραν απο μενα κι οσα πηρα, πηρα.;) Αλλωστε καλο ειναι να γυρναμε κεφαλαια στη ζωη. Καποια μερα θα βαρεθω να γραφω και θα θελω να κανω κατι χωρις να γραφω πχ.
Σταδιο, καλα το πες φιλε μου, Δαιμονα!:)

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό άραγε υποβιβάζει τους συνομιλητές σου σε διαδικτυακά botάκια; :hmm:

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτό άραγε υποβιβάζει τους συνομιλητές σου σε διαδικτυακά botάκια; :hmm:

Οχι βεβαια, καμια σχεση. Ευτυχως που με ρωτησες κι εβαλες το ''αραγε''.

Ολες οι σχεσεις ειναι δουναι/λαβειν. Αν ηθελες να μιλας με ρομποτακι θαχες μια μηχανη απεναντι σου. Ολοι ειμαστε ανθρωποι που ζηταμε/δινουμε, ειτε εχει να κανει με απλη ενημερωση, συμβουλες, βοηθωντας η και γνωριζοντας αλλους κοσμους.

Αν λογου χαρη, το φορουμ λειτουργησει σαν αυτο που σχολιασαμε παραπανω, ομαδα υποστηριξης, ακομα κι εκει στην πραγματικη ζωη, δε μενεις, γιατι καταντα σχεση εξαρτησης με ατομα που δεν ειναι φιλοι σου.
Δε μιλω φυσικα για τις φιλικες σχεσεις που αναπτυσσονται μεσω νετ. Το ατομο, που γραφει με ''μανια'', οπως ειπε ο δαιμονας, καποια στιγμη φυσικο επομενο ειναι να κλαταρει- εχουμε δει περιπτωσεις- κι ετσι αλλαζει κεφαλαιο(φευγει, τα κλεινει ολα) ή μπαινει στο ρελαντι(πχ θαμωνες που μετεχουν λιγοτερο για τους χ,ψ λογους).

Μιλησα προσωπικα για εμενα σκεπτομενη εν προκειμενω τα παρε δωσε μου με τα γενικοτερα.

Ετσι και στο διαδικτυο, εχεις να κανεις με μια ομαδα ατομων, εκ των οποιων οι 6 στους 10 σου ειναι αγνωστοι και στην πραγματικοτητα θα ηταν εντελως αδιαφοροι ωστε να συνομιλησεις μαζι τους, κι ομως εδω μιλας γενικως κι αοριστως, ερχεσαι σε αντιπαραθεσεις κ.ο.κ. Αυτο κουραζει.

Σχολιασα αυτο που ειπε ο δαιμονας ''μεταβατικο σταδιο'' και ισχυει για ολους τους ανθρωπους. Προφανως και δε με καταλαβες, να το παραδειγμα που θα σου δωσω.
-Δε μεχεις φεις του φεις για να σου εξηγησω τι θελω να πω και προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τι ειπα το μεσημερι. Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για ολαυτα που σου λεω παραπανω, ελπιζω τωρα ναμαι κατανοητη.:)

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οχι βεβαια, καμια σχεση. Ευτυχως που με ρωτησες κι εβαλες το ''αραγε''.

Ολες οι σχεσεις ειναι δουναι/λαβειν. Αν ηθελες να μιλας με ρομποτακι θαχες μια μηχανη απεναντι σου. Ολοι ειμαστε ανθρωποι που ζηταμε/δινουμε, ειτε εχει να κανει με απλη ενημερωση, συμβουλες, βοηθωντας η και γνωριζοντας αλλους κοσμους.

Αν λογου χαρη, το φορουμ λειτουργησει σαν αυτο που σχολιασαμε παραπανω, ομαδα υποστηριξης, ακομα κι εκει στην πραγματικη ζωη, δε μενεις, γιατι καταντα σχεση εξαρτησης με ατομα που δεν ειναι φιλοι σου.
Δε μιλω φυσικα για τις φιλικες σχεσεις που αναπτυσσονται μεσω νετ. Το ατομο, που γραφει με ''μανια'', οπως ειπε ο δαιμονας, καποια στιγμη φυσικο επομενο ειναι να κλαταρει- εχουμε δει περιπτωσεις- κι ετσι αλλαζει κεφαλαιο(φευγει, τα κλεινει ολα) ή μπαινει στο ρελαντι(πχ θαμωνες που μετεχουν λιγοτερο για τους χ,ψ λογους).

Μιλησα προσωπικα για εμενα σκεπτομενη εν προκειμενω τα παρε δωσε μου με τα γενικοτερα.

Ετσι και στο διαδικτυο, εχεις να κανεις με μια ομαδα ατομων, εκ των οποιων οι 6 στους 10 σου ειναι αγνωστοι και στην πραγματικοτητα θα ηταν εντελως αδιαφοροι ωστε να συνομιλησεις μαζι τους, κι ομως εδω μιλας γενικως κι αοριστως, ερχεσαι σε αντιπαραθεσεις κ.ο.κ. Αυτο κουραζει.

Σχολιασα αυτο που ειπε ο δαιμονας ''μεταβατικο σταδιο'' και ισχυει για ολους τους ανθρωπους. Προφανως και δε με καταλαβες, να το παραδειγμα που θα σου δωσω.
-Δε μεχεις φεις του φεις για να σου εξηγησω τι θελω να πω και προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τι ειπα το μεσημερι. Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για ολαυτα που σου λεω παραπανω, ελπιζω τωρα ναμαι κατανοητη.:)
Αίσθημα κόπωσης είναι λογικό να νοιώθει ο κάθε ένας που για ορισμένο χρονικό διάστημα ασχολείτε με μιά οποιαδήποτε δραστηριότητα.
Όσον αφορά τα διάφορα φόρουμ, οι πληροφορίες είναι τόσες που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατο να τις παρακολουθήσει, πόσο μάλλον να τις απαντήσει όλες.
Μοιραίο είναι κάποια στιγμή άν δέν επιλέξει να ξεχωρίσει αυτές που του προκαλούν περισσότερο ενδιαφέρον, να μποκάρει και να διαλέξει την φυγή ή ακόμα να γίνει εριστικός ή και κάτι άλλο που ενδεχομένως μου διαφέυγει αυτή την στιγμή.
Πάντως απο την δική μου συμμετοχή έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είναι ένα μεγάλο εργαλείο η ανταλλαγή απόψεων για πολύ σοβαρά θέματα ή και για θέματα που αφορούν την καθημερηνότητά μας.
Επίσης διαφαίνεται καθαρά και η ποιότητα της δημορκτατίας μας, αλλά και η υγειής αντιπαράθεση των διαλλεγομένων.
Αλλά εκείνο που θα περίμενα και πιστεύω πως ακολουθεί, είναι η δημιουργία ενός μικρού ή μεγάλου ρεύματος.
Πάντος κάπου στο βάθος του χρόνου βλέπω να ψηφίζουμε κυβερνήσεις αλλά και να ελέγχουμε ποιό άμμεσα και αποτελεσματικά τα πραχθέντα απο αυτές .
Ίσως φαίνεται ουτοπία οι απόψεις μου, αλλά απο το σήμερα είμαι απογοητευμένος σε μεγάλο βαθμό.
Με αφορμή την κατάσταση μας έχουν βάλει όλους στο στόχαστρο, μειώνοντας την αγοραστική μας δύναμη χωρίς σταματημό.
123 παρέλλαβαν τον Σεπτέμβρη τα σπρέντ και κατάφεραν να τα εκτοξεύσουν στα 400 βάλε.
Μόνο κατόπιν σχεδίου μπορώ να το δεχθώ.
Εξάλου και η πρόσφατη αγωγή που κατέθεσαν κατά αυτών που διέδιδαν φήμες σε βάρος της χώρας μας, συνηγορεί στην ορθότητα της άποψής μου. Η πορεία της εν λόγω αγωγής πιστεύω πως θα έχει πολύ μεγάλο ενδειαφέρον.
Άν δέν συγκαλυφθεί βεβαίως.

Σημείωση Editor: H δημοσίευση μεταφέρθηκε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οχι βεβαια, καμια σχεση. Ευτυχως που με ρωτησες κι εβαλες το ''αραγε''.
Είθισται όταν ρωτάμε, να μην έχουμε σχηματίσει άποψη. Μια σαφή ερώτηση έκανα και χαίρομαι που μου απάντησες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top