Επιτόκιο vs. Ενοίκιο

thaidreamer

Νεοφερμένος

Ο thaidreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπερα σας,

Το πρωτο μου ποστ εδω, αφου ρωταω απο δω και απο κει για να εχω μια εικονα πως σκεφτονται πολυ ανθρωποι ειπα να ρωτησω και σας....

Ψαχνομαι πως μπορω να μετακομισω σιγα σιγα ( σε κανα χρονο) μονιμα στην Ταιλανδη, εχω καποια χρηματα που σκεφτομαι να τα επενδυσω καπου εδω οποτε να εχω ενα εισοδημα ηδη απο ευρω και να τα τρωω εκει σε baht (τοπικο νομισμα), για οσους δεν γνωριζουνε ο βασικος μισθος εκει ειναι περιπου 100 με 150 ευρω.

Για να μην σας κουραζω εχω ενα ποσο της ταξης των 170,000 ευρω, οποτε ειτε μπορω να αγορασω εδω διαμερισμα και να το νοικιαζω περιπου 600 ευρω το μηνα και να μου ερχονται εκει, η σκεφτομουνα επισης αν δεν το εκανα ετσι και τα εβαζα σε μια τραπεζα και τα εκλεινα τα λεφτα και ''ετρωγα'' καθε μηνα τους τοκους μονο?

Και επισης πολυ σημαντικο ειναι οτι αμα τα βαλω στην τραπεζα οτι λεφτα περνω ειναι αφορολογητα (οι τοκοι) ενω απο οτι εμαθα αν αγορασω διαμερισμα το 40% μου το περνει η εφορια καθε χρονο!

ποια ειναι η γνωμη σας? ειναι αρκετα λεφτα καταρχην για να εχω ενα σεβαστο επιτοκιο να ''τρωω'' καθε μηνα?

Αν ησασταν στην θεση μου τι θα κανατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Καταρχήν αυτό είναι ένα πολύ ωραίο θέμα, όχι μόνο για σένα αλλά για τον οποιονδήποτε που θα μπει σε αυτό το δίλλημα. Εν συνεχεία να ξεκαθαρίσω ότι είμαι οπαδός των επενδύσεων σε ακίνητα.

Η μόνη μου ένσταση είναι, τι ακριβώς θα γίνει αν απαιτηθεί η παρουσία σου, αν πχ. ο ενοικιαστής φύγει και πρέπει να βρείς νέο η γενικά να μπεις σε οποιεσδήποτε διαδικασίες. Δεν είναι Αθήνα - Πάτρα που λέμε "Πάω 2 ώρες και γυρίζω". Μπορεί να υπάρξει πληρεξούσιος για τέτοια ζητήματα; Αν και υποθέτω θετική απάντηση, καλό θα ήταν να ακούσουμε και την άποψη από τους καθ'ύλην αρμόδιους σε νομικά θέματα στο στέκι. Εαν μπορεί, είναι η καλύτερη περίπτωση.

Τώρα, εαν θες να έχεις και μια έξτρα δικλείδα ασφαλείας, πάμε σε προθεσμιακές καταθέσεις αφού δε θα χεις και άμεση ανάγκη να σηκώσεις το κεφάλαιο. Βάζεις 50000 μέσα για 6 μήνες πχ με 4% πόσο στην ευχή είναι τώρα και έχεις 990 ευρώ το πρώτο εξάμηνο για τόκο. 165 το μήνα. Τα υπόλοιπα 120.000 βρες ενα τριαράκι και ξεκίνα να μαζεύεις 600άρες. Ή δυο-τρεις γκαρσονιέρες για να πιάνεις και φοιτητές από 250 την καθεμιά και να μη μένεις ξεκρέμαστος αν αδειάσει το ένα και ήταν το μοναδικό σου.

Βέβαια αν πιάνει το χεράκι σου, θα σου πρότεινα και online επενδύσεις από κει που θα είσαι. Μην αμελήσεις και την όποια εύρεση εργασίας εκεί. Προσωπικά δε θα ένιωθα ασφάλεια να έτρωγα μόνο από τα έτοιμα, οπότε θα δούλευα. Αλλά αυτός είμαι εγώ πάντα.:)

ΥΓ: Καλωσήρθες ε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη πότε δεν ασχολήθηκα με επενδύσεις που δεν γνωρίζω το αντικείμενο, αρά πολύ δύσκολα θα έμπλεκα με ακίνητα

Ωστόσο μην νομίζεις ότι τα ακίνητα είναι κάτι εύκολο, ειδικά στην περίοδο που βρισκόμαστε. Αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα και ούτε τόσο απλά.

Πάντως με λίγο τσαγανό τα 170.000? είναι αρκετά να πετύχεις καλό επιτόκιο (hint: Μην ψάξεις στο προφανές) και μάλιστα εσύ που δεν είσαι του ρίσκου κάνεις έναν προθεσμιακό για ένα ή και περισσότερα χρόνια.

Αλήθεια τα ομόλογα τα έχεις απορρίψει ή απλά δεν τα έχεις σκεφτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thaidreamer

Νεοφερμένος

Ο thaidreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για το χρονο σου Valder!

Για το πληρεξουσιο που ειπες ειναι μια καλη ερωτηση, βεβαια για αργοτερα γιατι εγω μπορει να μην ειμαι εδω αλλα ενταξει υπαρχει και μια οικογενεια εδω.

Σαφως και θα βρω κατι εκει να κανω αλλα θα ειναι απλα βοηθητικο οπως ειπα η μισθοι εκει ειναι μηδαμινοι,

''Τα υπόλοιπα 120.000 βρες ενα τριαράκι και ξεκίνα να μαζεύεις 600άρες.'' αυτο λιγο δυσκολο μου φενεται....

Δουλευω στον τουρισμο κατα βαση αλλα κατασκευαζω και website οποτε πιανει και το χερακι μου που λες, online επενδυση θελει και αυτο μια ερευνα...

Σε ευχαριστω!

Αλήθεια τα ομόλογα τα έχεις απορρίψει ή απλά δεν τα έχεις σκεφτεί;


Οχι απλα δεν το εχω σκεφτει, η αληθεια ειναι οτι πολλα ειναι ακομα ''χυμα'' ολα αυτα θα συζητηθουν με καποιον επαγγελματια στο μελλον, αλλα με ενδιαφερει η αποψη σας να ξερω!

Σιγουρα πριν φυγω θελω να εξασφαλισω οτι μεγαλυτερο μηνιο εισοδημα μπορω...

Σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλισεις με καποιον επαγγελματια επενδυτη...

γενικος τα ακινητα ειναι *κακη* επενδυση σε συγκριση με τις αλλες επιλογες, μετοχες, ομολογα η κατι σχετικο ειναι σαφως καλυτερα, αλλα πρεπει να μιλησεις με καποιον του χωρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πληρεξούσιο φυσικά και μπορεί να κάνει :)
Πας σε ένα συμβολαιογράφο, ορίζεις το περιεχόμενο και τέλος.
Καλό θα είναι βέβαια να έχεις συμβουλευτεί και ένα δικηγόρο πιο πριν αλλά και ο συμβολαιογράφος μια χαρά μπορεί να σε κατευθύνει. Συνήθως μεταξύ των άλλων περιλαμβάνεται και πληρεξουσιότητα ενώπιον όλου του Δημοσίου τομέα (αναλυτικά).
Πολλοί Έλληνες του εξωτερικού έχουν αφήσει πληρεξούσιους τους δικηγόρους τους :).
Σε αυτήν την περίπτωση όμως να ξέρεις ότι θα πρέπει να πληρώνεις και αμοιβή.
Να μην ξεχάσει να ορίσεις και αντίκλητο στην εφορία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι το ακινητο ειναι μακροχρονια και σιγουρη επενδυση.
Απο κει και περα επισκεπτεσαι καποιες τραπεζες και μιλας με τους αρμοδιους συμβουλους στις επενδυσεις, ωστε να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι το ακινητο ειναι μακροχρονια και σιγουρη επενδυση.
Απο κει και περα επισκεπτεσαι καποιες τραπεζες και μιλας με τους αρμοδιους συμβουλους στις επενδυσεις, ωστε να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα.

Ναι, είμαι κι εγώ της ιδιας γνώμης με τη φίλη μας Νεράιδα, πλην όμως με το σεβαστό μεν αλλά σχετικά μικρό αυτό ποσό, αν θα επέλεγες κάποιο διαμέρισμα (και το 'βρισκες!) υποψιάζομαι ότι η εκμετάλλευσή του θα σου δημιούργουσε κατά πάσα πιθανότητα, κάποια ήδη σταθμισμένα προβλήματα. Θα ήταν μάλλλον ή μικρό ή πολύ παλιάς κατασκευής, οπότε η πιο πιθανή ζήτησή του για κατοίκηση θα γινόταν από πρόσωπα δύσκολα ελέγξιμα (πχ οικονομικοί μετανάστες κπ). [Σήμερα κιόλας, πρωί-πρωί, συμπαραστάθηκα σε μία τυπική διαδικασία έξωσης, από ένα τέτοιο διαμέρισμα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Ήταν εγκατελλειμένο εδώ και μήνες, με απλήρωτα ενοίκια.Έ, λοιπόν, λυπήθηκε η ψυχή μου τον ιδιοκτήτη του. με την κατάσταση που συνάντησαν τα μάτια μου!]. Προτείνω μία ψαγμένη προθεσμιακή τραπεζική κατάθεση (όχι ομόλογα!). Στη θέση σου, θα ξεκινούσα από ΑΤΕ και Τράπεζα Κύπρου ...και θα κατέληγα τελικά, σε μία απ' τις δύο. Καλή σου τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι το ακινητο ειναι μακροχρονια και σιγουρη επενδυση.

τσου αυτο ειναι τεραστιο λαθος, τα ακινητα ειναι πολυ πολυ μετριες επενδυσεις...

βασικα οπως εδειξε η τωρινη κριση μπορει να ειναι και απιστευτα επικυνδηνες.

για καποιο λογο στην ελλαδα το ακινητο εχει καποια περιεργη ψυχολογικη επιδραση ως επενδυση...

παραδειγμα ορισμενα βασικα λογιστικα:

ενα σπιτι των 200.000ε θελει καθε χμμμ 3-4 χρονια ανακαινηση (οταν φευγουν οι προηγουμενοι ενοικιαστες) - βαψιμο κτλ θα παει ενα 3αρι, μπορει να μενει για αρκετους μηνες καθε φορα ξενοικιαστο, αναλογα σε ποια περιοχη βρισκεται μπορει να χασει την αξια του, οι εννοικιαστες δεν ειναι παντα συνεπεις, εχει φορους επι του εισοδηματος που προσφερει κτλ κτλ.

πρακτικα ενα σπιτι που ο ενοικιαστης το παιρνει 600ε (λογικη τιμη για ενα σπιτι των 200.000ε) βαζει στη τσεπη σου με τα απο ολα ολα κανα 400αρι (συμπεριλαμβανω και το οτι θα μενει ξενοικιαστο αμοιβες μεσιτων για να ξανανοικιαστει και ολα αυτα) το μηνα δηλαδη 4800 το χρονο.

κλειστα τα λεφτα σε μια τραπεζα με επιτοκιο 6% ειναι 12 χιλιαρικα το χρονο (αφορολογητα), σαφως καλυτερη επενδυση, και αν πας σε καποιο καλο επενδυτη και κανει μια καλη κατανομη σε διαφορα επενδυτικα προιοντα αποδεχομενος καποιο υποτηποδες ρισκο μπορεις να πας το spread στο 10 η και παραπανω.

επαναλαμβανω τα ακινητα ειναι πολυ μετρια επενδυση απο οποια πλευρα και να το δεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
τσου αυτο ειναι τεραστιο λαθος, τα ακινητα ειναι πολυ πολυ μετριες επενδυσεις...

βασικα οπως εδειξε η τωρινη κριση μπορει να ειναι και απιστευτα επικυνδηνες.

για καποιο λογο στην ελλαδα το ακινητο εχει καποια περιεργη ψυχολογικη επιδραση ως επενδυση...

παραδειγμα ορισμενα βασικα λογιστικα:

ενα σπιτι των 200.000ε θελει καθε χμμμ 3-4 χρονια ανακαινηση (οταν φευγουν οι προηγουμενοι ενοικιαστες) - βαψιμο κτλ θα παει ενα 3αρι, μπορει να μενει για αρκετους μηνες καθε φορα ξενοικιαστο, αναλογα σε ποια περιοχη βρισκεται μπορει να χασει την αξια του, οι εννοικιαστες δεν ειναι παντα συνεπεις, εχει φορους επι του εισοδηματος που προσφερει κτλ κτλ.

Σορρυ, αλλα δε συμφωνω.
Εαν ως ιδιοκτητης εισαι υπευθυνος και προσεχτικος με τις επιλογες που κανεις στο θεμα των ενοικιαστων, τοτε δε θα εχεις προβληματα περι συνεπειας και ασυνεπειας απο μεριας των τελευταιων.
Οταν αναφερεσαι σε βαψιμο οτι θα παει ενα 3αρι, τι εννοεις?
Επιπροσθετως, θα χασει μελλοντικα την αξια του αναλογα με την περιοχη στην οποια βρισκεται? Νομιζω οτι αυτο ισως να συμβαινει σε ελαχιστες περιοχες λογω συγκεκριμενων συνθηκων, οπως πολυ κοντα στο κεντρο της Αθηνας, αν και οι ιδιοκτητες στην Αττικη εχουν ξεφυγει και ζητουν ο,τι τους κατεβασει η κουτρα τους, που με τα ιδια χρηματα σε μια επαρχιακη πολη θα νοικιαζες "παλατι". Αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι να αναβαθμιζεται η περιοχη και οχι το αντιθετο.
Επειδη σημερα λογω της οικονομικης κρισης υπαρχει σε
συγκεκριμενες περιοχες της Αθηνας πτωση στις τιμες των ακινητων, δε σημαινει οτι το αυτο θα ισχυει και "αυριο".


κλειστα τα λεφτα σε μια τραπεζα με επιτοκιο 6% ειναι 12 χιλιαρικα το χρονο (αφορολογητα), σαφως καλυτερη επενδυση, και αν πας σε καποιο καλο επενδυτη και κανει μια καλη κατανομη σε διαφορα επενδυτικα προιοντα αποδεχομενος καποιο υποτηποδες ρισκο μπορεις να πας το spread στο 10 η και παραπανω.
Δε διαφωνω με κατι τετοιο, γι αυτο και τον προετρεψα να κανει καποιες συζητησεις με επενδυτικους, απλα προσωπικα εχω ενα θεματακι με το να εκμεταλλευεται η οποιαδηποτε τραπεζα τα χρηματα μου, ακομα και εαν επροκειτο να εχω καποιο οφελος.
Αυτες θα εχουν μεγαλυτερο.

Τελος παντων, ο καθεις με τις ορεξεις του.
Προσωπικη αποψη εξεφρασα την οποια δεν εχω σκοπο να την επιβαλλω σε κανεναν...:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
η οικογένεια μου έχει το σπίτι του παππού και το νοικιάζει, δυστυχώς σε κάτι ξένους. για ένα διάστημα 4 μηνών δεν παιρναμε καθόλου ενοικιο γτ ο σύζυγος είχε χαθεί, τελικά ήταν στη στενή, και εμείς δεν είχαμε που να απευθυνθούμε.



Σορρυ, αλλα δε συμφωνω.
Εαν ως ιδιοκτητης εισαι υπευθυνος και προσεχτικος με τις επιλογες που κανεις στο θεμα των ενοικιαστων, τοτε δε θα εχεις προβληματα περι συνεπειας και ασυνεπειας απο μεριας των τελευταιων.
Οταν αναφερεσαι σε βαψιμο οτι θα παει ενα 3αρι, τι εννοεις?
Επιπροσθετως, θα χασει μελλοντικα την αξια του αναλογα με την περιοχη στην οποια βρισκεται? Νομιζω οτι αυτο ισως να συμβαινει σε ελαχιστες περιοχες λογω συγκεκριμενων συνθηκων, οπως πολυ κοντα στο κεντρο της Αθηνας, αν και οι ιδιοκτητες στην Αττικη εχουν ξεφυγει και ζητουν ο,τι τους κατεβασει η κουτρα τους, που με τα ιδια χρηματα σε μια επαρχιακη πολη θα νοικιαζες "παλατι". Αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι να αναβαθμιζεται η περιοχη και οχι το αντιθετο.
Επειδη σημερα λογω της οικονομικης κρισης υπαρχει σε καποιες περιοχες πτωση στις τιμες των ακινητων σε συγκεκριμενες περιοχες της Αθηνας δε σημαινει οτι το αυτο θα ισχυει και "αυριο".




Δε διαφωνω με κατι τετοιο, γι αυτο και τον προετρεψα να κανει καποιες συζητησεις με επενδυτικους, απλα προσωπικα εχω ενα θεματακι με το να εκμεταλλευεται η οποιαδηποτε τραπεζα τα χρηματα μου, ακομα και εαν επροκειτο να εχω καποιο οφελος.
Αυτες θα εχουν μεγαλυτερο.

Τελος παντων, ο καθεις με τις ορεξεις του.
Προσωπικη αποψη εξεφρασα την οποια δεν εχω σκοπο να την επιβαλλω σε κανεναν...:)



όταν έχεις ένα διαμέρισμα μικρό σχετικά στο κέντρο της αθήνας, πιστεψε με οι επιλογές για να διαλέξεις ενοικιαστή δεν είναι και πολλές...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι το ακινητο ειναι μακροχρονια και σιγουρη επενδυση.
Απο κει και περα επισκεπτεσαι καποιες τραπεζες και μιλας με τους αρμοδιους συμβουλους στις επενδυσεις, ωστε να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα.

Μακροχρόνια ναι. Σίγουρη, δεν θα το έλεγα. Τίποτα δεν είναι σίγουρο στις επενδύσεις νεραϊδόνι!:)

τσου αυτο ειναι τεραστιο λαθος, τα ακινητα ειναι πολυ πολυ μετριες επενδυσεις...

βασικα οπως εδειξε η τωρινη κριση μπορει να ειναι και απιστευτα επικυνδηνες.

Με συγχωρείς που παρεμβαίνω, αλλά δε βρίσκω λογικό το συλλογισμό σου (ως προς το επικίνδυνες). Το ρίσκο είναι ανάλογο της απόδοσης που απαιτείς. Αν κάτι έχει μέτρια απόδοση, πως μπορεί να είναι πιό επικίνδυνο από μια μετοχή για παράδειγμα; Εκτός κι αν φυσικά εννοείς με τη λέξη "επικίνδυνες" το πρόσφατο σκηνικό των Mortgage Based Securities ή αν το πας στον κατασκευαστικό τομέα, αν δηλαδή είσαι η Εποτέ Κατασκευαστική και θα σου μείνουν απούλητα ακίνητα, δες παρακάτω τι εννοώ...

Σύμφωνα με πρόσφατη μελέτη του Οικονομικού Πανεπιστημίου λοιπόν, έχουμε υπερπροσφορά χώρου λόγω μεγάλου αποθέματος κατοικιών. Βέβαια σε κάποιες περιοχές της Αθήνας πχ. είδαμε μεγάλη άνοδο και σε άλλες μεγάλη πτώση. Νομίζω ότι μιλάμε για κέντρο-Γουδί και Ν. Προάστια αντίστοιχα, όμως μη το πάρεις για σίγουρο μιας και δεν έχω τόσο ειδική ενασχόληση με το αντικείμενο, όσο οι αξιότιμοι συνάδελφοι και καθηγητές που έκαναν την έρευνα.

Παρόλαυτά, σε σχετικά άρθρα που διαβάζω, βλέπω στελέχη της αγοράς (Τράπεζες-ΑΕΕΑΠ γκουχ γκουχ:D) που μιλούσαν για πάγωμα τιμών λόγω ανυπαρξίας δανεισμού, από ορισμένες κατασκευαστικές. Είναι μια αντίθετη άποψη, που τελικά υπερσκιάστηκε μερικώς από τα υπαρκτά στοιχεία.

Φυσικά επειδή τον άνθρωπο δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά και ίσως να του φαίνονται "gibberish" ολίγον τι, εγώ θα μείνω σταθερός στην αρχική μου άποψη, πέρα από κάποια ευκαιρία σε ακίνητο (μετά απο ενδελεχή έρευνα φυσικά*) να κοιτάξει και high-yield/risk επενδύσεις, ειδικά εφόσον ξεκαθάρισε ότι θέλει να maxάρει το χαρτοφυλάκιό του. Το να επενδύει κανείς μόνο σε μια ενέργεια -όποια κι αν είναι αυτή- είναι αφελές και πιθανός προάγγελος καταστροφής. Διαφοροποιείς το χαρτοφυλάκιό σου και αποφεύγεις το συστηματικό κίνδυνο. Όλα είναι καλά λοιπόν, ανάλογα το τι ρίσκο ζητάς!;)


* Έτσι ώστε πχ. Καθαρή Παρούσα Αξία Ταμειακών Ροών (Εκροή στο χρόνο μηδέν δηλαδή αγορά ακινήτου + Ταμειακές εισροές δηλαδή ενοίκια) >0. Βέβαια θα υπάρχει κόστος ευκαιρίας εαν το δούμε ως αυτόνομη επένδυση, αλλά πιστεύω ότι θα απορροφήσει ενδεχόμενους κινδύνους από τις υπόλοιπες. Θα επιμείνω και στο ότι χρειάζεται και την άποψη πιό έμπειρων στην αγορά, ανθρώπων που τρέχουν στο ρυθμό της, γιατί στα θεωρητικά καλοί είμαστε όλοι. Μην καταλήξουμε να τρέχουμε Monte Carlo simulations και βγάλει σπυριά το παιδί...

Καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξει τελικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thaidreamer

Νεοφερμένος

Ο thaidreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω ολους για την αποψη σας και τον χρονο σας.

θα το ψαξω εκτενος στο προσεχες μελλον αν και σαν πρωτη φαση η τραπεζα ακουγεται να αξιζει περισσοτερο σαν επενδυση αλλα και παλι θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για να κανουμε απλα τα πραγματα επειδη η οικονομικη θεωρια ειναι εξαιρετικα απλη (παροτι οι οικονομολογοι θελουν να την μπερδευουν για να μην βγαζει ο κοσμος ακρη).

Μια επενδυση κρινεται απο τρεις παραμετρους
1) ασφαλεια (ποσο κυνδηνευεις να χασεις τα λεφτα σου)
2) ρευστοτητα (ποσο γρηγορα μπορεις να κανεις το κεφαλαιο της επενδυσης σου ρευστο χρημα)
3) ρυθμος επιστροφης (δεν ξερω πως το λενε ελληνικα αγγλικα ειναι rate of return και ειναι το ποσα λεφτα θα βγαλεις απο αυτα)

Σπανια ενα επενδυτικο σχημα εχει και τα τρια ψηλα, για παραδειγμα το να βαλεις τα λεφτα σου κατω απο το στρωμα εχει μετρια ασφαλεια, υψηλη ρευστοτητα και μηδεν ρυθμο επιστροφης.

Το να βαλεις τα λεφτα σου στη τραπεζα εχει υψηλη ασφαλεια και ρευστοτητα (ναι ναι υψηλη, ακομα και με την κριση δεν χαθηκαν τοσα λεφτα σε απλους καταθετικους λογαριασμους) αλλα σχετικα χαμηλο ρυθμο επιστροφης ενω το να επενδυσεις σε μετοχες εχει χαμηλη ασφαλεια, μετρια ρευστοτητα αλλα ψηλο ρυθμο επιστροφης.

Στην ακινητη περιουσια τωρα τι γινεται:

1) ασφαλεια: αυτο ειναι λιγακι σχετικο, ΓΕΝΙΚΑ η επενδυση σε ακινητο ειναι σχετικα ασφαλης, κατα μεσο ορο τα ακινητα κερδιζουν 0.5% το χρονο στην τιμη τους. Αυτο ειναι κατα μεσο ορο ομως! για παραδειγμα τα σπιτια στο κωλονακι μενουν σταθερα σε ορισμενες περιοχες αυξανουν ενω σε αλλες πεφτουν. Επισις ειναι κατα μεσο ορο χρωνικο, γιατι αυτη τη περιοδο η τιμες των σπιτιων εχουν καταβαραθρωθει και ανθρωποι με δανεια δεν εχουν να πληρωσουν και δεν μπορουν καν να πουλησουν το σπιτι τους στην τιμη που το αγορασαν.

2) ρευστοτητα: τα σπιτια εχουν ΜΑΚΡΑΝ την χειροτερη ρευστοτητα απο καθε αλλη επενδυση, το να πουλησεις ενα σπιτι ειναι χρονοβορο και πολλες φορες αδυνατον (πχ αυτη τη περιοδο...). Ακομα και σε καλες περιοδους ομως παιρνει μηνες.

3) ρυθμος επιστροφης: Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλος...αναλογα την αρχικη επενδυση και συνηπολογιζομενων των εξοδων συντηρησης του σπιτιου τα διαστηματα που θα μενει ξενοικιαστο κτλ ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι καπου στο 3% επι του αρχικου κεφαλαιου. Το προβλημα ειναι οτι σε περιοδους φρενηρης αναπτυξης ορισμενοι εβγαλαν πολλα λεφτα απο το real estate (επαιξε και πολυ σπεκουλα εκει βεβαια πχ οταν καποιος αγοραζε αποθηκες στο meat packing district του μανχαταν για φραγκοδιφραγκα και μετα εγινε τρεντυ περιοχη και τα εκανε λοφτ οκ εβγαλε ενα σκασμο λεφτα) και γιαυτο υπαρχει ο μυθος οτι τα σπιτια εχουν μεγαλο κερδος - η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ εχουν.

-------

Βαση αυτων ειναι προφανες οτι το ΕΝΑ σπιτι ειναι καλη επενδυση για να ζεις εσυ ο ιδιος αλλα ως επενδυτικο σχημα για κερδος ειναι μαλλον μετριο. Σιγουρα οχι κακο, και χρειαζεται πολυ ψαξιμο αλλα ειναι μετριο. Και με 170.000 πολυ δυσκολα θα βρεις σπιτι το οποιο θα αντεξει μακροπροθεσμα την τιμη του. Πχ ασφαλης επενδυση ειναι ενα σπιτι στο κωλονακι ναι οκ, αλλα με 170.000? Εκει θελει 500+ ΚΑΙ τα εξοδα συντηρησης ειναι απιστευτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Την περιπτωση να κανεις καπια επενδυση εκει, την εχεις σκευτει;
Απο την στιγμη που τα λευτα που διαθετεις ειναι ενα σεβαστο ποσο για την Ελλαδα, φαντασου τι θα ειναι για την Ταΐλανδη... Κοιτα μηπος φτιαξεις καπια εταιρια η κατι εκει περα, να απασχολισε εκει και να εχει και πολυ μεγαλα κερδη (για τα δεδομενα της ταΐλανδης τουλαχιστων). Και που ξερεις, μπορει σε λιγα χρονια να θεωρισε Ωνασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thaidreamer

Νεοφερμένος

Ο thaidreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Την περιπτωση να κανεις καπια επενδυση εκει, την εχεις σκευτει;
/quote]


Την εχω σκεφτει, μονο που εχουνε πολλα θεματα εκει που ειναι υπερ παντα των ντοπιων, ειδικα σε οτι εχει να κανει με ακινητο βαση νομου μπορεις να εχεις στο ονομα σου μονο το 49% και το 51% πρεπει να το εχει Ταιλανδος η Ταιλανδεζα οπως η γυναικα σου που το κανουνε πολυ αυτο, αλλα επισης αυτο που κανανε πολυ ητανε επισης να χωρισουνε και η γυναικα να τους παρει το σπιτι :redface:


Δυστυχως η χωρα οταν μυριζεται ευρω θελει να σε φαει, γιαυτο δεν μπορω να εμπιστευτω κανεναν ισως στο μελλον οτι θα εχω ζησει εκει καποια χρονια να κανω κατι αλλα για αρχη το κεφαλαιο δεν το διακινδυνευω να το επενδυσω σε αλλη χωρα οταν δεν ξερεις αν ειναι ασφαλες εδω πως μπορεις να εισαι σιγουρος για μια αλλη χωρα ειδικα για την Ταιλανδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως τα ακίνητα εγώ προσωπικά θεωρώ πως είναι καλή επένδυση αν πρόκειται για επαγγελματικούς χώρους. Που και πάλι είναι πιο ριψοκίνδυνο από το να βάλεις τα αντίστοιχα χρήματα σε τράπεζα. Απλώς ένας επαγγελματίας είναι πιο δύσκολο να μη πληρώνει νοίκια, έχει μια φήμη και την επένδυσή του να σκεφτεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Kajira, να θυμίσω ωστόσο τα επαγγελματικά ακίνητα έχουν ακόμη υψηλότερη φορολογία από τα "απλά" ακίνητα και ότι ένας προθεσμιακός μόλις το 10% τον τόκων, ενώ ένα αμοιβαίο κεφάλαιο δεν έχει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Το ακίνητο δεν είναι τόσο εύκολη περίπτωση μια και υπάρχουν πολλοί μεγάλοι κίνδυνοι ο σημαντικότερος είναι να είναι ξενοίκιαστο οπότε δεν θα έχεις εισόδημα, ο ενοικιαστής να μην πληρώνει, ή να του κάνει ζημιές (έλα λείπει ο μ. στην Ταυλάνδη ότι θέλουμε κάνουμε εδώ). Με 170000 ευρώ δεν παίρνεις και ακίνητο σε τόσο καλή περιοχή βλέπεις ώστε να μην έχεις τέτοιες ανησυχίες. Βλέπεις ο δικηγόρος ή ο πληρεξούσιος τα μόνα που θα κάνεις είναι τα προβλεπόμενα, αν έχει κανέναν περίεργο μέσα το ακίνητο θα βγάλει και περισσότερα από εξώσεις, αγωγές, οχλήσεις και άλλες ιστορίες από το να έχει κάποιον που να πληρώνει κανονικά.

Μπορείς να κάνεις διάφορες άλλες σταθερές ή λιγότερο σταθερές κινήσεις που έχουν τα ρίσκα τους πάντα. Επειδή όμως θα είσαι στην Ταυλάνδη και θα θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο που θεωρώ πιο σημαντικό στην περίπτωση σου το καλύτερο είναι να επιλέξεις λύση σταθερής απόδοσης. Τα αμοιβαία κεφάλαια άλλοτε αποδίδουν άλλοτε όχι (πάνε συνήθως με την πορεία του χρηματιστηρίου).

Τώρα βέβαια μπαίνουν και σε συνάρτηση άλλα θέματα, όπως το τι θα κάνεις στην Ταυλάνδη και πόσο χρόνο θα έχεις για να ασχολείσαι με την επένδυση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thaidreamer

Νεοφερμένος

Ο thaidreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τι θα κάνεις στην Ταυλάνδη και πόσο χρόνο θα έχεις για να ασχολείσαι με την επένδυση σου.


Τι θα κανω δεν το ξερω ακομα αλλα σιγουρα δεν θα θελω να εχω στο μυαλο μου τι γινεται πως πανε τα ομολογα και οι μετοχες η προβληματα με τον ενοικο. Εγω θελω να εξασφαλισω ενα εισοδηματακι σαν βοηθημα εκει που θα ειμαι και θα δουλευω καπου...

Οποτε το βλεπω πιο πολυ για καπια προθεσμιακη καταθεση, μια ερωτηση ομως ρε παιδια ειναι αληθεια οταν λενε για πχ 6% που θα περνω ειναι το ''ονομαστικο'' και το πραγματικο ειναι πολυ λιγοτερο?

Δηλαδη αν τα βαλω μεσα 170,000 ευρω και πχ ειναι 6% το επιτοκιο το χρονο βγαινει 10200 ευρω, το μηνα ειναι 850 που ειναι καλα...αλλα αμα το 6% ειναι στην πραγματικοτητα πχ 3% ε αυτο ειναι ενα ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top