'Oλα εδώ πληρώνονται ;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Διαχρονικά οι ζωές των ανθρώπων είναι γεμάτες από αξιώματα, πεποιθήσεις, προκαταλήψεις και δόγματα. Φιλοσοφούμε ασύστολα χωρίς να το καταλαβαίνουμε, ακόμα κι αν δεν έχουμε καμμία σπουδή Φιλοσοφίας στο βιογραφικό μας. Ακόμα και αυτοί που χλευάζουν τους φιλόσοφους ή τους βρίσκουν αρκετά περίπλοκους λένε σε ανύποπτες στιγμές της ζωής τους (συνήθως κρίσιμες) τις μεγαλύτερες φιλοσοφικές αλήθειες με τα απλούστερα λόγια. Από τους πυρήνες της ίδιας μας της ύπαρξης γεννιούνται εκ του φυσικού μας φιλοσοφικά ερωτήματα, είναι πολύ περίεργο όμως ότι πάνω σε πολλά θέματα οι περισσότεροι πιστεύουμε ότι έχουμε και τις απαντήσεις. Ακούω συχνά για παράδειγμα, ακόμα άνθρωποι που δεν πιστεύουν στο θεό να λένε με απόλυτη βεβαιότητα ότι "όλα εδώ πληρώνονται". Η συγκεκριμένη φράση ξεστομίζεται οργισμένα αλλά και γαλήνια, στοχαστικά αλλά και απειλητικά. Κάποιες φορές ακούγεται αρκετά εκδικητικά, άλλες φορές εκφέρεται ψύχραιμα, πάντα όμως ως απόλυτη βεβαιότητα.

Αναρωτιέμαι, έχετε πει πολλές φορές στη ζωή σας "όλα εδώ πληρώνονται" ; Προυποθέτει πίστη στο θεό μια τέτοια δήλωση ή μήπως είναι μια πεποίθηση που έχουν κυρίως οι άθεοι ; Τί πιστεύετε ότι είναι αυτό που δίνει τη βεβαιότητα στους ανθρώπους που πιστεύουν κάτι τέτοιο ; Μήπως δεν είναι τίποτε άλλο παρά επιθυμία για εκδίκηση ; 'Η μήπως θέλουμε και το πιστεύουμε ότι όλα εδώ πληρώνονται επειδή είναι βολικό ; Είναι βολικό να ξέρουμε ότι "ο κακός θα πληρώσει ακόμα και εάν δεν κάνουμε τίποτε γι'αυτό ;" Τελικά όσοι πιστεύουμε κάτι τέτοιο, το πιστεύουμε λόγω ψυχολογικής ανάγκης ή λόγω βαθειάς και ειλικρινούς φιλοσοφικής στάσης ; Eσείς πιστεύετε ότι όλα εδώ πληρώνονται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πραγματικά σπουδαίο θέμα Δόκτωρα.... βέβαια είναι από τα θέματα, που θα ακουστούν αρκετές απόψεις, αλλά χωρίς τη δυνατότητα επιβεβαίωσης.... δηλ. ένα θέμα που βασίζεται σε διάφορες περιπτώσεις και έχει ξεχωριστή σημασία για τον καθένα....
προσωπικά νομίζω, οτί ίσως τελικά έχει σημασία, ο βηματισμός του ανθρώπου για τη συνέχεια της ζωής του.... πρέπει να είσαι προσεκτικός σχετικά με τη συμπεριφορά σου, απέναντι στο συνάνθρωπο, επειδή έρχονται στιγμές που μπαίνεις στη θέση του.... και ίσως δέχεσαι την αντιμετώπιση, που πιθανώς δέχτηκε και ο ίδιος.... βέβαια δε μπορώ να αποδείξω κάτι τέτοιο, αλλά πάντα νόμιζα οτί κάπως έτσι λειτουργούσε.... μπερδεύτηκα λίγο πάντως.... ίσως καλύτερα να απαντήσω κάποια άλλη στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Mε δεδομένο πως το Σύμπαν κυριαρχείται από την αίσθηση ισορροπίας, είναι λογικό να πληρώνονται όλα εδώ. Ό,τι κάνεις, σου επιστρέφεται στο πολλαπλάσιο, είτε αυτό είναι καλό είτε κακό. Πολλάκις έχω δει τον συγκεκριμένο κανόνα να επιβεβαιώνεται - για την ακρίβεια δεν τον έχω δει απλά πολλάκις, πάντα συμβαίνει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, θεωρώ ότι η πίστη στο ρητό "Όλα εδώ πληρώνονται" δεν προϋποθέτει την πίστη στο θεό. Ο νόμος της Αναπλήρωσης είναι ένας ακόμη φυσικός νόμος, όπως αυτός της Βαρύτητας ή της Διατήρησης της Ορμής. Είναι στ' αλήθεια αδυσώπητος.

Έχω απλά την υποψία πως εδώ πληρώνουν μόνο όσοι έχουν τύψεις κατά βάθος για τα λάθη τους, πράγμα που σημαίνει πως πιθανώς οι ίδιοι προκαλούν την τιμωρία ή έστω την ανταπόδοση. Από την άλλη πλευρά, κανείς από εμάς δεν μπορεί να γνωρίζει ποιο είναι το τίμημα με το οποίο πληρώνει ο καθένας για τα σφάλματά του, έτσι δεν μπορούμε τελικά να είμαστε βέβαιοι περί του εάν πρόκειται πράγματι για φυσικό νόμο ή για αυτοτιμωρία...

ΥΓ: Όταν έγραφα δεν είχα δει το ποστ της Καγίρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα δρ, πράγματι :)
Θα προσπαθήσω να βάλω σκόρπιες σκέψεις σε τάξη, οπότε αν τελικώς δε βγαίνει πολύ νόημα πείτε το μου :X

Προσωπικά πιστεύω πως το "όλα εδώ πληρώνονται" είναι μία φράση στην οποία όχι απλώς μπορούν να δοθούν ερμηνείες διαφορετικές, από τον κάθε άνθρωπο, αλλά θεωρώ πως ακόμη κι ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να τη χρησιμοποιήσει θέλοντας να υπονοήσει κάτι άλλο, εντελώς διαφορετικό, κάθε φορά.

Για μένα, σημαίνει πίστη στην αποκατάσταση της τάξης. Ότι μπορεί τα πράγματα για κάποιο λόγο να πήγαν στραβά, μα στο τέλος όλα θα γίνουν "όπως πρέπει".
Και το να έχεις πίστη σε κάτι τέτοιο, το να το γνωρίζεις, αυτόματα σε ανακουφίζει- νιώθεις γαλήνη και σιγουριά. Είναι μίας μορφής κάθαρση, από τα αρνητικά συναισθήματα που μπορεί να συνοδεύουν μία μη επιθυμητή (για εμάς) έκβαση μιας οποιασδήποτε κατάστασης.
Και ίσως κάποιες φορές το να την εκστομίζουμε σαν φράση, να εμπεριέχει και μία δόση "εκδίκησης" προς κάποιον άλλο πρόσωπο, μα πιστεύω πως είναι στα πλαίσια αυτής ακριβώς της διαδικασίας της κάθαρσης- διότι με τον τρόπο αυτό εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε κάτι για να εκδικηθούμε, παρα έχουμε πίστη πως με το πλήρωμα του χρόνου, τα πράγματα θα βρουν την ισορροπία που τους πρέπει, και πως, τελικώς, καθένας θα "πάρει αυτό που του αξίζει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χάος είναι αναμφισβήτητα φυσικός νόμος. Ξέρω περίπτωση πατέρα που αρνήθηκε να χαρίσει στην κόρη του ένα από τα ΤΡΙΑ βίντεο που είχε με την δικαιολογία πως το καθένα εκεί που βρισκόταν, χρησίμευε. Την επόμενη μέρα μπήκαν κλέφτες και του πήραν και τα τρία μαζί με τις τηλεοράσεις.
Η πίστη στον Θεό οπωσδήποτε δεν προαπαιτείται πάντως.
Μου προκαλεί πάντα εντύπωση πάντως πως όσοι δίνουν, πάντα βρίσκονται με περισσότερα, ενώ όσοι τα κρατάνε όλα για τον εαυτό τους (πιθανά και μόνο από φόβο) συνήθως καταλήγουν να τα χάνουν όλα (και στην ουσία καταλήγουν να βιώνουν αυτό που φοβούνταν και προσπαθούσαν να αποφύγουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Χάος είναι αναμφισβήτητα φυσικός νόμος. Ξέρω περίπτωση πατέρα που αρνήθηκε να χαρίσει στην κόρη του ένα από τα ΤΡΙΑ βίντεο που είχε με την δικαιολογία πως το καθένα εκεί που βρισκόταν, χρησίμευε. Την επόμενη μέρα μπήκαν κλέφτες και του πήραν και τα τρία μαζί με τις τηλεοράσεις.
Η πίστη στον Θεό οπωσδήποτε δεν προαπαιτείται πάντως.
Μου προκαλεί πάντα εντύπωση πάντως πως όσοι δίνουν, πάντα βρίσκονται με περισσότερα, ενώ όσοι τα κρατάνε όλα για τον εαυτό τους (πιθανά και μόνο από φόβο) συνήθως καταλήγουν να τα χάνουν όλα (και στην ουσία καταλήγουν να βιώνουν αυτό που φοβούνταν και προσπαθούσαν να αποφύγουν).

σημασία έχει να τονίσουμε, οτί δεν υπάρχει δυνατότητα να αποδείξουμε κάτι τέτοιο.... και εκεί έρχεται το παιχνίδι των απανωτών συμπτώσεων.... ακόμα και αν κάτι συμβαίνει με τον ίδιον τρόπο, έρχεται η στιγμή που η αλυσίδα σπάει.... και εγώ, έχω το ίδιο σκεφτικό, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δε μπορώ να πω με βεβαιότητα οτί έτσι είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, θεωρώ ότι η πίστη στο ρητό "Όλα εδώ πληρώνονται" δεν προϋποθέτει την πίστη στο θεό. Ο νόμος της Αναπλήρωσης είναι ένας ακόμη φυσικός νόμος, όπως αυτός της Βαρύτητας ή της Διατήρησης της Ορμής. Είναι στ' αλήθεια αδυσώπητος.

Σωστά, εγώ πιστεύω μάλιστα ότι το "όλα εδώ πληρώνονται" είναι πολύ δημοφιλής πεποίθηση μεταξύ άθεων, σαν να προηγείται η φράση "δεν υπάρχει τίποτα μετά θάνατον", όλα εδώ πληρώνονται. 'Ανθρωποι του στενού μου περιβάλλοντος που δεν πιστεύουν καθόλου ούτε σε θεούς ούτε σε δαίμονες την έχουν για ψωμοτύρι αυτή τη φράση. Εγώ λέω ότι όλα εδώ πληρώνονται αργά ή γρήγορα και ότι οι συμπαντικές δυνάμεις συνωμοτούν όχι μόνο όταν θες πολύ να αποκτήσεις κάτι, αλλά και όταν η ψυχή σου θέλει πολύ να μάθει κάτι, και αυτό το κάτι θα το μάθει δυστυχώς μόνο άμα πάθει. Σκληρό το σχολείο της ζωής με υπερεντατικά μαθήματα, πριβέ και ομαδικά. Συχνά αυτή η φράση μου θυμίζει ότι ταιριάζει πολύ σε όσους πιστεύουν στο κάρμα που δεν αναβάλλουν την "δικαίωση" ή την "τιμωρία" για μια άλλη διάσταση, αλλά πιστεύουν ότι τα πάντα συμβαίνουν στη γη. 'Αλλες φορές μου θυμίζει πολύ μια άλλη αγαπημένη μου φράση "εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση εδώ".

Χάος είναι αναμφισβήτητα φυσικός νόμος. Ξέρω περίπτωση πατέρα που αρνήθηκε να χαρίσει στην κόρη του ένα από τα ΤΡΙΑ βίντεο που είχε με την δικαιολογία πως το καθένα εκεί που βρισκόταν, χρησίμευε. Την επόμενη μέρα μπήκαν κλέφτες και του πήραν και τα τρία μαζί με τις τηλεοράσεις.

Πόσοι όμως έχουν πέσει θύματα κανονικής ή "ψυχικής ληστείας" ή ακόμα και "ψυχικού βιασμού" με τον έναν ή τον άλλο τρόπο χωρίς να χρωστάνε εμφανώς τίποτα, κι όμως οι θύτες τους είναι ατιμώρητοι για πάντα σ'αυτή τη ζωή ; Πολλά σκληρά καθαρματάκια απ'την άλλη περνούν όλη τους τη ζωή χωρίς να υποστούν την παραμικρή συνέπεια του "Νόμου". Μήπως επειδή η μεγαλύτερη τιμωρία όμως γι'αυτούς είναι η μοναξιά ; Πιστεύω ότι το θέμα εκτός από ψυχολογική διάσταση έχει και μια θεολογική, γιατί αν ρωτήσεις έναν φανατικό χριστιανό την άποψή του θα σου πει ότι όλα πληρώνονται από το θεό μετά θάνατον. Για εκείνον σχεδόν τίποτα δεν κρίνεται οριστικά σ'αυτή τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Θα ηθελα πολυ να πιστεψω σε αυτη τη φραση, αλλα τελικα δεν μπορω να πιστεψω..Αυτη η μη πιστη μου απορρεει απο την πιστη μου οτι ολα ειναι τυχαια και απο τις προσωπικες μου εμπειριες..

Η μονη περιπτωση που συμφωνω ειναι αυτο που ειπε ο χαος:

Έχω απλά την υποψία πως εδώ πληρώνουν μόνο όσοι έχουν τύψεις κατά βάθος για τα λάθη τους, πράγμα που σημαίνει πως πιθανώς οι ίδιοι προκαλούν την τιμωρία ή έστω την ανταπόδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δρ. το ότι κάποιος δεν πληρώνει με τρόπο που ΕΣΥ ή κάποιος άλλος δεν αντιλαμβάνεται ως ..πληρωμή, δεν σημαίνει πως για εκείνον δεν αποτελεί μάθημα αυτό που βιώνει. ;)
Jrot τι σε κάνει να πιστεύεις πως όλα είναι τυχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Πιστη σε καποιον Θεο δεν εχω..Οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι εκει πανω που επηρεαζει τις ζωες μας..Οποτε για μενα ολα στη ζωη ειναι θεμα επιλογων και τυχης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Αν και θέλω πάρα πολύ να πιστέψω ότι ισχύει κάτι τέτοιο δυστυχώς η μέχρι τώρα εμπειρία μου δε μου το επιβεβαιώνει. Δεν μπορώ να σκεφτώ με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να πληρώσει το θάνατο που μπορεί να έχει προκαλέσει σε κάποιον άλλο, ή ένας βιαστής για τον ψυχικό και σωματικό πόνο που προκάλεσε στο θύμα του. Απλά παραδείγματα είναι αυτά, ας μη σταθούμε εδώ.

Ένα πολύ αγαπημένο μου άτομο στο συγγενικό περιβάλλον υπέστη την υπέρτατη αδικία και εισέπραξε το μεγαλύτερο πόνο που μπορεί να βιώσει κανείς ενώ ήταν και είναι ένας υπέροχος άνθρωπος. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό και δε νομίζω τελικά ότι υπάρχει απάντηση.

Είμαι φορτισμένη συναισθηματικά και ίσως αυτό επηρεάζει την κρίση μου αυτή τη στιμή αλλά μου έχουν συμβεί (και ακόμα μου συμβαίνουν) τόσα πολλά τον τελευταίο καιρό που δε νομίζω ότι μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά και ψύχραιμα. Μάλλον ο Great Chaos εξέφρασε αυτό που πιστεύω με τον καλύτερο τρόπο. Όσοι έχουν τύψεις τελικά προκαλούν και τον τρόπο για να πληρώσουν, οι άλλοι ζουν μια χαρά θεωρώντας εαυτόν σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
νομίζω αυτή η φράση δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τη θρησκεία μας, διότι από μικροί κιόλας γνωρίζουμε, οτί ο Θεός, επέτρεψε στον άνθρωπο να ενεργεί αυτόνομα, χωρίς να επεμβαίνει στη ζωή του.... βέβαια αν αναλύσεις λίγο το θέμα, μπορεί να βρεις αρκετά αντικρουόμενα σημεία, που σε μπερδεύουν και σε οδηγάνε σε μια πιθανή αναθεώρηση....δε νομίζω να έχει σχέση με τη θρησκεία μας, επειδή επίσης γνωρίζουμε οτί ο άνθρωπος θα κριθεί από το Θεό με τη δευτέρα παρουσία, άρα δε μπορούμε να υποστηρίξουμε οτί τιμωρούμαστε σε αυτή τη ζωή από μια Θεική παρέμβαση.... ακόμα ένας λόγος που δικαιολογεί την άποψή μου, είναι οτί θα έπρεπε λογικά, να έχουν όλοι την ίδια μεταχείρηση από το Θεό, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει....
προσωπικά νομίζω, οτί αυτή η φράση είναι μια δημιουργία του ανθρώπου και δε βασίζεται στη λογική, εφόσον είναι πολύ εύθραστα λόγια και δεν προέρχονται από μια σημαντική πηγή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όλα εδώ πληρώνονται....
μία φράση χωρίς ιδιαίτερη βαρύτητα και νόημα αμφιλεγόμενο, εφόσον δε στηρίζεται σε σταθερές ηθικές αξίες...
θα μπορούσα να πω, κάποια λόγια ευάλωτα στην αξία του χρόνου, επειδή συνήθως, χρησιμοποιούνται για την ανάγκη εξυπηρέτησης, ατομικών στάσεων ζωής του ανθρώπου, σχετικά με τη συμπεριφορά του....
ανεπαρκές στοιχείο, με κύριο γνώμονα τη δικαιολογία διαφόρων συγκυριών σε σχέση με την εξέλιξη της πορείας του ατόμου....
ξεπερασμένη αίσθηση αντίληψης, για το εξελισσόμενο πλαίσιο της ανθρώπινης δομής, αφού στερεί στο πρόσωπο την ελευθερία της νοητικής του ικανότητας....
και τέλος ένας ατυχής συνδυασμός λέξεων, με ανύπαρκτες αξίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου προκαλεί πάντα εντύπωση πάντως πως όσοι δίνουν, πάντα βρίσκονται με περισσότερα, ενώ όσοι τα κρατάνε όλα για τον εαυτό τους (πιθανά και μόνο από φόβο) συνήθως καταλήγουν να τα χάνουν όλα (και στην ουσία καταλήγουν να βιώνουν αυτό που φοβούνταν και προσπαθούσαν να αποφύγουν).

Αυτό που γράφεις εδώ, μας παραπέμπει σ' έναν άλλο "νόμο", το γνωστό "Απ' ό,τι φοβάσαι δεν γλιτώνεις", νόμος που κατά την προσωπική μου εμπειρία είναι απαράβατος. Επίσης, ένας άλλος "νόμος" με παρόμοια προέλευση, που έχω δει να έχει γενική ισχύ, είναι το "Ό,τι κοροϊδεύεις το παθαίνεις". Θεωρώ ότι η εξήγηση αυτού θα μπορούσε να είναι, ως θεωρία φυσικά, η εξής:

Το Σύμπαν εμπεριέχει μέσα στις υφές της δομής του, κάποιο είδος υπερβατικής Νόησης, με την οποία η ανθρώπινη νόηση αλληλεπιδρά συνεχώς. Κάθε υλική εκδήλωση, έχει κι ένα πνευματικό υπόβαθρο, κρύβεται από πίσω της μια Ιδέα ή ένα Αρχέτυπο. Οι πνευματικές αυτές υποστάσεις των υλικών εκπορεύσεων, αλληλεπιδρούν συνεχώς η καθεμιά με όλες τις άλλες, δημιουργώντας αυτό που εγώ αποκαλώ "Μέγα Χάος", το οποίο σύμφωνα με τις έως τώρα μελέτες μου θα πρέπει να ταυτίζεται με τη Σεφίρα του Μπίνα, τη "Σκοτεινή Θάλασσα της Αντίληψης" κατά τον Δον Χουάν. Μια ιδιότητα που διαθέτει αυτό, η οποία λειτουργεί με νομοτελειακό τρόπο, είναι επίσης η τάση να υλοποιεί τις ιδέες που εμπεριέχει, αφού όπως κάθε υλική εκδήλωση έχει το πνευματικό της υπόβαθρο, έτσι και κάθε ιδέα θα πρέπει να έχει και την υλική της εκδήλωση.

Επειδή όμως, όπως μας λέει και ο Άλιστερ Κρόουλυ, αλλά και η κοινή εμπειρία, κάθε φορά που δημιουργείται μια ιδέα, ταυτόχρονα γεννιέται και η ακριβώς αντίθετή της, δικαιολογώντας έτσι την Καββαλιστική αντίληψη ότι το Σύμπαν προέκυψε από το Μηδέν (Αΐν), το σύστημα του Μεγάλου Χάους είναι απόλυτα ισορροπημένο σε μια αιώνια δυναμική ισορροπία, όπως μας δίδαξε και η κάρτα της Προσαρμογής (Δικαιοσύνης), ή όπως με άλλα λόγια είπε και ο καθηγητής Νανόπουλος: "Εάν αθροίσεις όλες τις δυνάμεις και τα φορτία στο σύμπαν, βγάζουν άθροισμα μηδέν, δηλαδή όλα είναι ανακατανομές του μηδενός".

Κατά συνέπεια, κάθε ιδέα ή σκέψη την οποία προβάλουμε προς το Άπειρο, επηρρεάζει κατά τι τη δομή του, αναγκάζοντας τον Νόμο της Ισορροπίας να κινήσει ελαφρώς τα γρανάζια του Χάους, έτσι ώστε να επανέλθει η Ισορροπία, με την έννοια που απεικονίζεται στην κάρτα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι η κάρτα, μαζί με τη συμπυκνωμένη εσωτερική διδασκαλία που υποκρύπτεται πίσω από το Αρχέτυπο, αναφέρεται στη Δικαιοσύνη με τη συμπαντική της έννοια, ενώ το ζήτημα το οποίο προσεγγίζουμε εδώ σχετίζεται με την ίδια την αντίληψή μας περί δικαιοσύνης. Θα περιοριστώ να αναφέρω, ότι πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου ο Άλιστερ Κρόουλυ μετονόμασε την κάρτα σε Προσαρμογή, για λόγους που νομίζω πως προκύπτουν αβίαστα από τα παραπάνω.

Μ' αυτόν τον αυτόματο τρόπο, τελικά το Μέγα Χάος λειτουργεί, για να το πούμε με απλά λόγια, ως ένας καθρέπτης, ο οποίος έχει την τάση να στέλνει προς τον καθένα από εμάς, ακριβώς αυτό που εκείνος του εκπέμπει. Έτσι, εάν ο άνθρωπος εκπέμπει αυτό που φοβάται, το Χάος του στέλνει πίσω ακριβώς τους φόβους του, έτσι ώστε να επέλθει η Ισορροπία της Μάατ και ταυτόχρονα να υλοποιηθεί η ιδέα την οποία λαμβάνει. Εάν ο άνθρωπος εκπέμπει την πεποίθηση ότι του πρέπει κάποια τιμωρία, το Χάος του αποστέλει την τιμωρία, ενώ εάν εκπέμπει την εικόνα εκείνου που κοροϊδεύει, το Χάος του αποστέλει ακριβώς αυτό, αφού για να κοροϊδέψουμε κάτι είναι αναγκαίο προηγουμένως να φανταστούμε για λίγο τον εαυτό μας σ' εκείνη τη θέση. Αυτή είναι και η κύρια βάση του Νόμου του Θελήματος, αφού ομοίως εάν εκπέμπεις προς το Άπειρο αυτό που πραγματικά θέλεις, εκείνο σου το στέλνει πίσω σε συσκευασία δώρου.

Θεωρώ λοιπόν, ότι όλοι αυτοί οι "νόμοι" οι οποίοι περικλείονται στις παροιμιώδεις εκφράσεις που προαναφέραμε ("Όλα εδώ πληρώνονται", "Απ' ό,τι φοβάσαι δεν γλιτώνεις", "Ό,τι κοροϊδεύεις το παθαίνεις" και "Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το Σύμπαν συνωμοτεί για να συμβεί"), αποτελούν ουσιαστικά εκδηλώσεις της ίδιας Νομοτέλειας, πτυχές τις οποίες η κοινή αντίληψη συνέλαβε μέσω της συσσωρευμένης εμπειρίας.


Σωστά, εγώ πιστεύω μάλιστα ότι το "όλα εδώ πληρώνονται" είναι πολύ δημοφιλής πεποίθηση μεταξύ άθεων, σαν να προηγείται η φράση "δεν υπάρχει τίποτα μετά θάνατον", όλα εδώ πληρώνονται. 'Ανθρωποι του στενού μου περιβάλλοντος που δεν πιστεύουν καθόλου ούτε σε θεούς ούτε σε δαίμονες την έχουν για ψωμοτύρι αυτή τη φράση. Εγώ λέω ότι όλα εδώ πληρώνονται αργά ή γρήγορα και ότι οι συμπαντικές δυνάμεις συνωμοτούν όχι μόνο όταν θες πολύ να αποκτήσεις κάτι, αλλά και όταν η ψυχή σου θέλει πολύ να μάθει κάτι, και αυτό το κάτι θα το μάθει δυστυχώς μόνο άμα πάθει. Σκληρό το σχολείο της ζωής με υπερεντατικά μαθήματα, πριβέ και ομαδικά. Συχνά αυτή η φράση μου θυμίζει ότι ταιριάζει πολύ σε όσους πιστεύουν στο κάρμα που δεν αναβάλλουν την "δικαίωση" ή την "τιμωρία" για μια άλλη διάσταση, αλλά πιστεύουν ότι τα πάντα συμβαίνουν στη γη. 'Αλλες φορές μου θυμίζει πολύ μια άλλη αγαπημένη μου φράση "εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση εδώ".

Πόσοι όμως έχουν πέσει θύματα κανονικής ή "ψυχικής ληστείας" ή ακόμα και "ψυχικού βιασμού" με τον έναν ή τον άλλο τρόπο χωρίς να χρωστάνε εμφανώς τίποτα, κι όμως οι θύτες τους είναι ατιμώρητοι για πάντα σ'αυτή τη ζωή ; Πολλά σκληρά καθαρματάκια απ'την άλλη περνούν όλη τους τη ζωή χωρίς να υποστούν την παραμικρή συνέπεια του "Νόμου". Μήπως επειδή η μεγαλύτερη τιμωρία όμως γι'αυτούς είναι η μοναξιά ; Πιστεύω ότι το θέμα εκτός από ψυχολογική διάσταση έχει και μια θεολογική, γιατί αν ρωτήσεις έναν φανατικό χριστιανό την άποψή του θα σου πει ότι όλα πληρώνονται από το θεό μετά θάνατον. Για εκείνον σχεδόν τίποτα δεν κρίνεται οριστικά σ'αυτή τη ζωή.

Θα μπορούσε κανείς όμως να πει ότι στην πραγματικότητα, όπως υπονοείς κι εσύ στην πρώτη παράγραφο του παραπάνω κειμένου, ο σκοπός του Σύμπαντος δεν είναι η τιμωρία, αλλά ακριβώς η Γνώση, η οποία προκύπτει ως συμπέρασμα και συνέπεια από κάθε πράξη, παράλειψη, ή "αμαρτία" μας. Εάν το δει κανείς από την άλλη πλευρά, ίσως αυτή η Γνώση δεν αποτελεί σκοπό του Σύμπαντος, αλλά της ίδιας της ανθρώπινης νόησης, από καταβολής της.

Όπως κι αν το δεις, κανένας δε λαμβάνει το αντίτιμό του, πριν κατανοήσει τις αληθινές διαστάσεις των πράξεών του και φτάσει να ζητήσει ο ίδιος την "Αναπλήρωση". Έτσι, γι' άλλους η τιμωρία έρχεται νωρίς και μάλιστα με θεαματικό-παραδειγματικό τρόπο κι άλλοι είναι καταδικασμένοι να ζουν, μέχρις ότου καταλάβουν. Ας μην ξεχνούμε ότι σύμφωνα με την παράδοση, ο Θεός απαγόρευσε στους ανθρώπους να πειράξουν τον Κάιν, ενώ η τιμωρία του ήταν ακριβώς να μην μπορεί να πεθάνει, πράγμα που αποτελεί σύμφωνα με το Μύθο την έσχατη τιμωρία την οποία επιφυλλάσουν οι θεοί για τους μεγαλύτερους εγκληματίες. Γι' άλλους η σκληρότερη τιμωρία είναι ο θάνατος, γι' άλλους είναι η ζωή.

Τελικά νομίζω πως εάν επεκταθούμε στις όντως υπαρκτές θεολογικές προεκτάσεις του ζητήματος, θα μπορούσαμε να πούμε ότι εφόσον ο Θεός είναι πράγματι Πάνσοφος, δεν θα έκρινε Εκείνος τον άνθρωπο, αλλά θ' άφηνε τον άνθρωπο να κρίνει ο ίδιος τον εαυτό του, να γίνει ο ίδιος ευεργέτης ή δικαστής, ένορκοι και δήμιος του ίδιου του προσώπου του. Αυτό άλλωστε ίσως να είναι το σημείο που συμβιβάζει τη θεϊκή Παντογνωσία από τη μία πλευρά, με το ανθρώπινο Αυτεξούσιο από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Χάος είναι αναμφισβήτητα φυσικός νόμος. Ξέρω περίπτωση πατέρα που αρνήθηκε να χαρίσει στην κόρη του ένα από τα ΤΡΙΑ βίντεο που είχε με την δικαιολογία πως το καθένα εκεί που βρισκόταν, χρησίμευε. Την επόμενη μέρα μπήκαν κλέφτες και του πήραν και τα τρία μαζί με τις τηλεοράσεις.
Η πίστη στον Θεό οπωσδήποτε δεν προαπαιτείται πάντως.
Μου προκαλεί πάντα εντύπωση πάντως πως όσοι δίνουν, πάντα βρίσκονται με περισσότερα, ενώ όσοι τα κρατάνε όλα για τον εαυτό τους (πιθανά και μόνο από φόβο) συνήθως καταλήγουν να τα χάνουν όλα (και στην ουσία καταλήγουν να βιώνουν αυτό που φοβούνταν και προσπαθούσαν να αποφύγουν).

φαντάσου να είχε οργανώσει η κόρη του, την τυπική κλοπή των βίντεο, για να εκδικηθεί τον πατέρα της....

είναι και αυτό ένα σενάριο.... που ξέρεις μπορεί να έχει γίνει και αυτό....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"Ότι κι αν λένε ο κόσμος έχει ακόμη απέραντη ομορφιά στο μέτρο του ανθρώπου που παραδέχεται πως είναι άνθρωπος...

...και συνεχίζει ακόμη και στις εσχατιές των σκουπιδότοπων της οικονομίας...
Τόσο που να νιώθεις την πραγματική μοναξιά που είναι να είσαι μες στην ομορφιά και να ραγίζεις μέσα σου που δεν την μοιράζεσαι...

Άλλη μοναξιά δεν βρήκα στ' αλήθεια να μου υπάρχει. Ακόμα και στα ευκάλυπτα δίπλα στο καφενείον ο Παράδεισος στην Πρέβεζα... τα ιατρικά δελτία δεν περιέχουν εθελουσία έξοδο επειδή δεν μπορείς να μοιραστείς την ομορφιά...

Γι αυτό κάτι φορές γέρνω σ' ένα ευ του ευχαριστώ στα σπλάχνα μου και λέω ο θάνατος είναι που το σώμα κουράζεται από την ομορφιά και δεν αντέχει πια το οξυγόνο που τον ζει κι όλας να τον καίει...

Κάποτε βρίσκεις ποιήματα που είναι διαλεύκανση διενέξεων του κόσμου με την ομορφιά... και μένεις εκεί και μια στιγμή περνάει όλος του κόσμου ο πόνος για να υφανθεί ανάλαφρα...

Γιατί ο πόνος είναι κηπουρός και για να τον νιώσεις θέλεις ευτυχίες... κι όχι εκείνος που σβήνει το τσιγάρο στο μπράτσο και δεν αισθάνεται... γιατί έχει παγώσει μέσα του η ομορφιά...

Η ζωή μας σπρώχνει να τη ζήσουμε πριν καν συλλογιστούμε ένα γιατί... κι από τα μάτια ενός παιδιού που μας κοιτάζουν".

Από το Φραγμέντο του προσωρινά κλεισμένου ιστολογίου by Jorge (Clandestino :P) Mijos ilegal (Blogging blogging clandestino, pensamiento clandestino, poesía clandestina κουλουπου και κοκάκια)


Κάνω τη σύνδεση του φραγμέντου με την διαταγή της επιτάγας "pay the money now+here = nowhere", xixi:

Όλα εδώ πληρώνονται είναι μια ψυχολογική, ελάχιστη φράση για τον αγανακτισμένο κυνηγό του προσωπικού του δικαίου ή τον αυτοειρωνευόμενο μοναχικό...

Μετά περιμένεις ήχο από πιστολίδι, ή ένα τέρμα μελαγχολικό μειδίαμα των χειλιών...

Αυτά δε διαφέρουν και πολύ...

Ο νεκρός που χαμογελά είναι ένα καθόλα συνηθισμένο όνειρο των ζωντανών. Γιατί εκείνοι δυσκολεύονται...

υγ. καλύτερο το "όλα 'δώ ΠΛΕΡΩΝΟΝΤΑΙ", που έχει πιο αιμάτινη γεύση...



Πως κάνουμε τις ζωές μας έτσι..

Και άντε πλήρωσες ή ξεπληρώθηκες...

Απόδειξη;

..στο πέσιμο ενός κορμιού, στο σπάσιμο μιας καρδιάς φραντζόλας σε κομματάκια να ξεπεινάσουν οι "οχτροί", δηλ. οι κρυμμένοι φίλοι? :hmm:

όλο αυτό μπάζει.....δεν το βλέπουμε;

Μου'ρχεται να κλαίω...


Προτιμώ το "όπως στρώσεις θα κοιμηθείς"...(αρκεί κάτω από το κουβερλί να μη κρύβεται παγοκόφτης :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
H ανάγκη για εκδίκηση νομίζω ότι είναι έμφυτη στον άνθρωπο, ο εξευγενισμός της ποτέ δεν υπήρξε πλήρης. Γι'αυτό πολλές φορές μπερδεύουμε την έννοια της δικαιοσύνης με την έννοια της δικαίωσης. Η εκτροπή αυτού του συναισθήματος (μεθοδευμένη ή όχι) κάπου αλλού είναι παράμετρος που βοηθά στην διατήρηση της κοινωνικής τάξης. Αναμένει κανείς ότι μια ανώτερη δύναμη να επιφέρει την πολυπόθητη δικαίωση και παραιτείται από τα δικά του μέσα. Θα ήμουν περίεργη να δω στατιστικά τη σχέση που έχουν αυτοί που παίρνουν τις καταστάσεις στα χέρια τους, οι αυτόχειρες, με την θρησκεία. Με λογικούς συνειρμούς πιστεύω ότι οι αυτόχειρες δεν θα έχουν οποιαδήποτε σχέση ή θα έχουν διαστρεβλωμένες σχέσεις με τη θρησκεία και την αντίληψη του Θεού, χωρίς να έχω κάτι επίσημο.

Είναι παράλληλα μια μέθοδος, ένας μηχανισμός, προσωπικής ψυχολογικής ανάκαμψης από το πλήγμα της αισθανόμενης αδικίας, που αν διατηρείται προκαλεί ανυπολόγιστη οδύνη. Μια παρηγοριά, μια δικαιολογία σε ό,τι εκλαμβάνουμε ως παραίτησή μας. Γιατί χρειαζόμαστε αυτή τη δικαιολογία; Γιατί ποτέ δεν έχουμε απαλλαγεί πλήρως από τα σχετικά μας ένστικτα τι παιδείες, τι θρησκείες, τι καλλιτεχνίες και πολιτισμικά θαύματα. Έχοντας πληγεί η αντίληψη μας στρέφεται στην απλούστερη μορφή της, αυτή που κατανοεί την ανταπόδωση ως την μόνη επαρκή τιμωρία και προϋπόθεση αποκατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ενδιαφέρον .... "εδώ πληρώνονται όλα"! Το έχω πει πολλές φορές, παρ' ότι πιστεύω στο Θεό και θα έπρεπε να πιστεύω στη μετά θάνατον κρίση του ανθρώπου. Το έχω πει πολλές φορές και συμπερασματικά για κάποιον και προειδοποιητικά και απειλητικά και αν θέλετε και προφητικά.

Το "εδώ πληρώνονται όλα" και το "μηδένα προ του τέλους μακάριζε", που στέκονται δίπλα-δίπλα, αλλά και πολλά άλλα παρεμφερή (κάποια ανέφερε ο Χάος νομίζω) άπτονται, κατά τη γνώμη μου πάντα, περισσότερο στην ανάγκη του ανθρώπου για συμπαντική νομοτέλεια.
Νομίζω ότι όλοι βαθιά μέσα μας απαιτούμε δικαίωση των πράξεων μας. Όταν κάνουμε κάτι καλό, ευελπιστούμε να μας ανταποδοθεί, όταν μας αδικεί κάποιος ευελπιστούμε να "τιμωρηθεί". Κάποιες φορές συμβαίνει όντως, κάποιες άλλες όχι.
Ένα ερώτημα θέτω εγώ .... έχει να κάνει με το "ουδείς εκών κακός". Θέλω να πω, ότι καθένας από εμάς έχει αδικηθεί κάποια στιγμή από κάποιον άλλο. Πως είμαστε σίγουροι όμως ότι ο άλλος είχε συνείδηση της αδικίας που βιώσαμε; Πως είμαστε σίγουροι ότι κι εμείς δεν έχουμε αδικήσει κάποιον εν αγνοία μας; Ή πόσες φορές δεν έχουμε κάνει κάτι που αδίκησε φαινομενικά κάποιον και το γνωρίζαμε, αλλά έπρεπε να το κάνουμε για να μην γίνουν χειρότερα πράγματα μετά. Δεν σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;
Επίσης- έχει ήδη αναφερθεί- δεν υπάρχουν περιπτώσεις που μένουν ατιμώρητες; Ή άλλες περιπτώσεις ανθρώπων που βλάφθηκαν, χωρίς να έχουν κάνει τίποτα κακό οι ίδιοι;

Ένα δεύτερο ερώτημα έχει να κάνει με το "τι ερμηνεύουμε ως πληρωμή". Όλοι στη ζωή μας περνάμε καλές και κακές περιόδους, σε όλους τυχαίνουν δυσκολίες .... δεν είναι πολύ πιθανό λοιπόν μια άσχημη περίοδος της ζωής μας να θεωρηθεί από κάποιον από εμάς αδικηθέντα ως "δίκαια πληρωμή;"

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο ισχύει πάντα το "εδώ πληρώνονται όλα" ως αποτέλεσμα της συμπαντικής νομοτέλειας. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με κάτι πέρα από τον άνθρωπο και μόνο, διότι οι πράξεις των ανθρώπων πυροδοτούν συνέπειες. Ως προς αυτό ναι ... "εδώ πληρώνονται όλα". Αν κάνω κάτι λάθος θα επέλθουν αρνητικές συνέπειες από αυτό, αν κάνω κάτι σωστό θα απολαύσω θετικές συνέπειες από αυτό. Υπάρχουν λοιπόν στιγμές που βρισκόμαστε σε σοβαρά διλήμματα και πρέπει να πάρουμε αποφάσεις. Οι αποφάσεις αυτές θα επηρεάσουν τη ζωή μας θετικά ή αρνητικά ή τέλος πάντων προς κάποια κατεύθυνση. Αυτό θεωρώ εγώ ως "πληρωμή" σε αυτήν τη ζωή.
Υπάρχουν όμως και πράγματα τα οποία συμβαίνουν χωρίς τη δική μας μόνο συμμετοχή ... ενίοτε αποτελούν ίσως φαινομενικά ένα είδος πληρωμής που μοιάζει να σχετίζεται με συμπαντική νομοτέλεια ή αν θέλετε με θεία δίκη. Δεν νομίζω όμως ότι μπορεί κανείς να είναι απολύτως σίγουρος.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα συμβαίνουν για κάποιο σκοπό, ακόμα κι αν πολλές φορές δεν μπορούμε εμείς να τον κατανοήσουμε εξ' αρχής ή και να μην μπορέσουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τη συγκεκριμένη φράση, αλλά κυρίως ασυναίσθητα. Αν το σκεφτώ λογικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ακούγεται γελοίο. Τώρα όσον αφορά αν την χρησιμοποιούν χριστιανοί ή άθεοι δεν ξέρω. Πρακτικά ίσως δεν υπάρχει διαφορά. Θεωρητικά φαντάζομαι ότι για τον καλό χριστιανό ο θεός τιμωρεί κάποιον και στην άλλη ζωή για τις αμαρτίες του, στέλνοντας τον στην κόλαση ή ό,τι άλλο λένε.. Όσο για τους άθεους και για μένα προσωπικά ίσως είναι απλά μια φράση. Άλλοι τη χρησιμοποιούν σοβαρά και οργισμένα και άλλοι σαν εμένα σαν αστείο προς φίλους ή ασυναίσθητα. Τώρα αν ένας χριστιανός ή και άθεος τη χρησιμοποιήσει σοβαρά, μου ακούγεται υπερβολικά εκδικητικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top