Πόσο συχνά είναι φυσιολογικό να μιλάτε με τους γονείς σας στο τηλέφωνο;

chelf

Νεοφερμένος

Η chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σε ολους,
θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας πανω στο θεμα γιατι πραγματικα απορω..
Ποσο συχνα μπορει κανεις να μιλα με τους γονεις του στο τηλεφωνο χωρις να θεωρηθει υπερβολικος?
Προσωπικα μιλω με τους γονεις μου που ζουν σε αλλη πολη καθε 10 περιπου μερες.
Ο φιλος μου απο την αλλη μιλα καθημερινα με την μαμα του η οποια του τηλεφωνει ανελλιπως.
Αν συμπεριλαβω και τα τηλεφωνηματα απο τον πατερα του και τα 2 του αδερφια και λοιπους συγγενεις μπορω να πω (χωρις υπερβολες) οτι ναι, το θεμα καταντα αηδια...
Ειμαστε 6 χρονια μαζι,ζουμε μαζι,και εχουμε ανεξαρτητοποιηθει και οι δυο μολις ενηλικιωθηκαμε.
Κατανοω οτι ζουμε στην ελλαδα οπου οι ανθρωποι δεν απογαλακτιζονται ποτε (πραγμα που με κανει να θελω να φυγω απο την χωρα),αλλα απο την στιγμη που ο φιλος μου δεν ειναι ετσι δεν μπορω να καταλαβω, τι συμβαινει με τα τοοοσα τηλεφωνηματα.
Οταν ρωταω μου εξηγει οτι συζητουν περι ανεμων και υδατων, αν και πλεον δεν το σχολιαζω γιατι εχουμε μαλωσει ηδη αρκετα για αυτο το θεμα.
Επισης κατανοω οτι η εννοια "φυσιολογικο" ειναι απροσδιοριστη αλλα θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις πανω στο θεμα..
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπως λες και εσυ, φυσιολογικο δεν υπαρχει...
Τωρα το ποσο πολυ θα τους μιλαει, νομιζω οτι δεν σου πευτει και λογος... Και αλλωστε το καθε ποτε δεν λεει κατι... μπορει να ειναι καθε μερα για 10 λεπτα, και εσει να μιλας με τους δικους σου καθε 10 μερες, αλλα 5 ωρες...
Το οτι εχει επαφη με τους δικους του, κατα την αποψη μου, ειναι κατι καλο! Και δεν καταλαβενω γιατι να σε ενοχλει, και ουτε συμενει οτι δεν εχει απογαλακτιστει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γεια σε ολους,
θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας πανω στο θεμα γιατι πραγματικα απορω..
Ποσο συχνα μπορει κανεις να μιλα με τους γονεις του στο τηλεφωνο χωρις να θεωρηθει υπερβολικος?
Προσωπικα μιλω με τους γονεις μου που ζουν σε αλλη πολη καθε 10 περιπου μερες.
Ο φιλος μου απο την αλλη μιλα καθημερινα με την μαμα του η οποια του τηλεφωνει ανελλιπως.
Αν συμπεριλαβω και τα τηλεφωνηματα απο τον πατερα του και τα 2 του αδερφια και λοιπους συγγενεις μπορω να πω (χωρις υπερβολες) οτι ναι, το θεμα καταντα αηδια...
Ειμαστε 6 χρονια μαζι,ζουμε μαζι,και εχουμε ανεξαρτητοποιηθει και οι δυο μολις ενηλικιωθηκαμε.
Κατανοω οτι ζουμε στην ελλαδα οπου οι ανθρωποι δεν απογαλακτιζονται ποτε (πραγμα που με κανει να θελω να φυγω απο την χωρα),αλλα απο την στιγμη που ο φιλος μου δεν ειναι ετσι δεν μπορω να καταλαβω, τι συμβαινει με τα τοοοσα τηλεφωνηματα.
Οταν ρωταω μου εξηγει οτι συζητουν περι ανεμων και υδατων, αν και πλεον δεν το σχολιαζω γιατι εχουμε μαλωσει ηδη αρκετα για αυτο το θεμα.
Επισης κατανοω οτι η εννοια "φυσιολογικο" ειναι απροσδιοριστη αλλα θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις πανω στο θεμα..
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Τί είναι αυτό που σε ενοχλεί αν αυτός μιλάει με τους γονείς του κάθε μέρα στο τηλέφωνο ; Προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα και ξέρω ότι συμβαίνει και συνέβαινε ακόμα και στα πλέον απογαλακτισμένα και ερωτευμένα παιδιά, συγγενείς και φίλους που λατρεύουν το ταίρι τους. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα, εκτός αν του τηλεφωνεί πολλές φορές μέσα στην ίδια μέρα η μητέρα του και ανοίγουν μεγάλες συζητήσεις τηλεφωνικά ή τον παίρνει τηλέφωνο με την παραμικρή αφορμή πολλές φορές μέσα στη μέρα ή του κάνουν ερωτήσεις και παρεμβαίνουν από μακρυά και τον επηρρεάζουν και θέλουν να μπλεχτούν στα πόδια σας. Πόση ώρα μπορεί να διαρκέσει ένα τηλεφώνημα με τη μαμά ; :P 'Ολος ο καιρός είναι δικός σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εσυ ποσες φορες μιλας με τους φιλους σου την ημερα στο τηλεφωνο?Ε τοσες φορες μπορεις να μιλας και με τους γονεις σου και περισσοτερες,αφου ειναι κατι πολυ μεγαλυτερο απο φιλοι...

τωρα το αν σε ελεγχουν ή οχι εξαρταται απο το τι λες και οχι απο το ποσο μιλας...

μπραβο..σωστα τα λετε οι παραπανω...συμφωνω και επαυξανω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chelf

Νεοφερμένος

Η chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τί είναι αυτό που σε ενοχλεί αν αυτός μιλάει με τους γονείς του κάθε μέρα στο τηλέφωνο ; Προσωπικά αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα και ξέρω ότι συμβαίνει και συνέβαινε ακόμα και στα πλέον απογαλακτισμένα και ερωτευμένα παιδιά, συγγενείς και φίλους που λατρεύουν το ταίρι τους. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα, εκτός αν του τηλεφωνεί πολλές φορές μέσα στην ίδια μέρα η μητέρα του και ανοίγουν μεγάλες συζητήσεις τηλεφωνικά ή τον παίρνει τηλέφωνο με την παραμικρή αφορμή πολλές φορές μέσα στη μέρα ή του κάνουν ερωτήσεις και παρεμβαίνουν από μακρυά και τον επηρρεάζουν και θέλουν να μπλεχτούν στα πόδια σας. Πόση ώρα μπορεί να διαρκέσει ένα τηλεφώνημα με τη μαμά ; :P 'Ολος ο καιρός είναι δικός σας.
σας ευχαριστω που απαντησατε.τα τηλεφωνα κραταν περιπου 20 λεπτα το καθενα. με την παραμικρη αφορμη ακομη και χωρις αφορμη..και πλεον ναι καμια φορα πανω απο μια φορα την μερα(ο καθενας).οχι απ'οσο ξερω κανεις δεν προσπαθει να μπλεχτει αναμεσα μας,ουτε καν την γνωριζω την μητερα του.ΑΛΛΑ δεν κατανοω αυτην την αναγκη και το θεωρω κουραστικο να τον αναμειγνυουν σε ολα και αναρωτιεμαι αν κανει και αυτος το ιδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εντάξει είναι εξαρτημένος απ'τους γονείς του, πιθανόν απ'τη μητέρα του περισσσότερο γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως με τα αγόρια. Αρκετά ξενερωτική συμπεριφορά, αλλά δεν κινδυνεύει κανείς από τα τηλεφωνήματα. Να ανησυχούσες άμα ήθελαν να σας βλέπουν συχνά, σας έκαναν ντου στο σπίτι που ζείτε κάθε τόσο ή σας ζήταγαν μια ωραία πρωία ακόμα να πάτε μαζί διακοπές. Αυτά συμβαίνουν κατά κόρον στην Ελλάδα :sick: 'Εχεις δει ζευγάρια να πηγαίνουν μαζί με τη μαμά διακοπές; Αθεράπευτη κατάσταση. Γι'αυτό σου λέω, γλέντα το, δεν τρέχει τίποτα αν μείνει στο τηλεφώνημα, υπάρχουν πολύ χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chelf

Νεοφερμένος

Η chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εσυ ποσες φορες μιλας με τους φιλους σου την ημερα στο τηλεφωνο?Ε τοσες φορες μπορεις να μιλας και με τους γονεις σου και περισσοτερες,αφου ειναι κατι πολυ μεγαλυτερο απο φιλοι...

τωρα το αν σε ελεγχουν ή οχι εξαρταται απο το τι λες και οχι απο το ποσο μιλας...

μπραβο..σωστα τα λετε οι παραπανω...συμφωνω και επαυξανω..:)
αγγελε σας ευχαριστω που απαντησατε.
1.κανεις δεν μιλησε για ελεγχο,αυτα ειναι αυτονοητα κανεις δεν ελεγχει κανεναν.
2.το τι ειναι οι γονεις ειναι διαφορετικο για τον καθεναν αναλογα με το τι νιωθει και το τι εχει ζησει ,και
3. μιλω με τους φιλους μου οταν χρειαζεται να κανονισω κατι και οχι αυτο δεν σημαινει καθε μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chelf

Νεοφερμένος

Η chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εντάξει είναι εξαρτημένος απ'τους γονείς του, πιθανόν απ'τη μητέρα του περισσσότερο γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως με τα αγόρια. Αρκετά ξενερωτική συμπεριφορά, αλλά δεν κινδυνεύει κανείς από τα τηλεφωνήματα. Να ανησυχούσες άμα ήθελαν να σας βλέπουν συχνά, σας έκαναν ντου στο σπίτι που ζείτε κάθε τόσο ή σας ζήταγαν μια ωραία πρωία ακόμα να πάτε μαζί διακοπές. Αυτά συμβαίνουν κατά κόρον στην Ελλάδα :sick: 'Εχεις δει ζευγάρια να πηγαίνουν μαζί με τη μαμά διακοπές; Αθεράπευτη κατάσταση. Γι'αυτό σου λέω, γλέντα το, δεν τρέχει τίποτα αν μείνει στο τηλεφώνημα, υπάρχουν πολύ χειρότερα.
μαλλον εχετε δικιο. σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σας ευχαριστω που απαντησατε.τα τηλεφωνα κραταν περιπου 20 λεπτα το καθενα. με την παραμικρη αφορμη ακομη και χωρις αφορμη.


οκ..αν ετσι υπερβολικα οπως τα λες..τοτε υπαρχει καποιο προβλημα ....ολα με μετρο..:)
ξερετε τι ψυχολογικα δυσκολο ειναι να αναλυσεις τον μαμακια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.
με τη μαμα μου μιλαω καθε μερα και με τη γιαγια σιγουρα 2 φορες την εβδομαδα, γιατι τη παιρνω με βιντεοκληση. Ειχα παλια μια φιλη που εφυγε φοιτητρια σε αλλη πολη και θυμαμαι νευριαζε που την επαιρναν τηλ οι δικη της ή την εστελναν μηνυμα αν ειναι καλα κτλ, κι τους ειπε να το κοψουν αυτο.
Με ειχε απογοητευσει αυτη της η σταση γιατι πραγματικα οι γονεις της ηταν πολυ κουλ και καλοι ανθρωποι..
Οπως και η ζωη μας ετσι και τους ανρθωπους που μας μεγαλωσαν θα τους εχουμε μια φορα.. ειναι περιεργο να αδειαζει το σπιτι.. κι αυτοι ψυχη εχουν.

Δεν λεω να μιλαει κανεις με τις ωρες, αλλα 5-10 λεπτα συχνα δεν θα κανουν κακο σε κανεναν.

Αν δεν σας εχουν κανει κακο, να τους παιρνετε συχνα, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,039 μηνύματα.
2 φορές τη μέρα σίγουρα μιλάω με τη μαμά μου που είναι η μόνη μου φίλη. <3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top