Το νόημα της ζωής

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα έχουμε σκεφτεί ποιό το νόημα των πράξεων μας. Η απάντηση είναι σχετικά εύκολη συνήθως, είτε αν μιλάμε για πράξη που την κάνουμε από υποχρέωση είτε επειδή μας προσφέρει ευχάριστη είτε επειδή είναι στα πλαίσια της επιβίωσης.


Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που προσπαθήσουμε να βρούμε το νόημα της ζωής; Εγώ προσωπικά καταλήγω στο χάος. Η ανταγωνιστική κοινωνία μας δεν μας επιτρέπει να κάνουμε πράξεις που είναι μόνιμες. Έτσι μετά από χ χρόνια δεν θα έχουν ξεχαστεί.


Ειδικά αν σκεφτούμε ότι Λούντβιχ Βιτγκενστάιν θεωρεί ότι το ερώτημα αυτό είναι απαράδεκτο, Χαρακτηριστικά λέει "γι' αυτό για το οποίο δεν μπορούμε να μιλήσουμε καλύτερα να σιωπούμε", το θέμα παίρνει έναν πιο εφιαλτικό χαρακτήρα.
-----------------

Για εσας ποιο είναι το νόημα της ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που προσπαθήσουμε να βρούμε το νόημα της ζωής; Εγώ προσωπικά καταλήγω στο χάος. Η ανταγωνιστική κοινωνία μας δεν μας επιτρέπει να κάνουμε πράξεις που είναι μόνιμες. Έτσι μετά από χ χρόνια δεν θα έχουν ξεχαστεί.

Διαφωνώ καθέτως. Η ανταγωνιστική κοινωνία μας το έχει κάνει πιο δύσκολο απο ποτέ να κάνουμε πράξεις που θα μείνουν, αλλά όχι ακατόρθωτο. Πχ διαφωνείς οτι η έρευνα του Αινσταιν, του Gauss, του Euler κλπ δεν θα ξεχαστεί ποτε; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι αλλά αυτή είναι η εξαιρεσή που επιβεβαιώνει το "κανονα" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής είναι ίσως το να ψάχνεις το νόημα της ζωής διαρκώς
Ίσως είναι η υστεροφημία
Ίσως είναι ο απόλυτος έρωτας
Ίσως είναι το να είσαι "στο συν" όταν πεθαίνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάλλον είναι η υστεροφημία... Μόνο αυτό μένει όταν πεθάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το νόημα της ζωής είναι ίσως το να ψάχνεις το νόημα της ζωής διαρκώς
Δεν θελω να το δεχτώ μιας και μου φαινετε πολυ απαισιόδοξο ότι ζώ σε ενα φαύλο κύκλο. :worry:

Ίσως είναι ο απόλυτος έρωτας
Αν δεχτούμε κάτι τέτοιο θα μας κατηγορίσουν για υπερβολικά ρομαντικούς.
Ίσως είναι η υστεροφημία
Αρά έλαχιστοι βρήκαν το νόημα της ζωής μιας και ελάχιστοι έχουν υστεροφημία.
Ίσως είναι το να είσαι "στο συν" όταν πεθαίνεις..
τι θελεις να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Για μένα το νόημα της ζωής είναι μικρές στιγμές μέσα στην καθημερινότητα. Το φως του ήλιου που μου δίνει κέφι την ώρα που οδηγώ στην Πανεπιστημίου για το γραφείο, το αστείο που μ'εκανε να ξεκαρδιστώ, η δουλειά που την τελείωσα on time ενώ δεν το περίμενα, μία κούπα ζεστό καφέ συζητώντας με φίλους, το βλέμμα του γεμάτο αγάπη, οι καλές ιατρικές εξετάσεις της γιαγιάς μου...... Για μένα όλα αυτά συνθέτουν το πραγματικό νόημα της ζωής. Η απόλαυση των στιγμών.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πειράζει να απαντήσω ως εξής ?
Τι νόημα έχει η ζωήηηηηηηη αν δε μπορούμε να'μαστε μαζίιιιιιιιιιιιιι ι ι ι ι
Τα'πε όλα η Ζηνούλα
( Crazy Helen αυτό που λες δε μου κάνει για νόημα της ζωής αλλά ευτυχία μέσα στη ζωή )
Το νόημα της ζωής για μένα , ναι ναι γελάστε δε με πειράζει :p είναι να μη πιάνω τσάμπα χώρο στο πλανήτη . Να γίνω χρήσιμος για κάποιον να προσφέρω σε κάτι να βοηθήσω αυτό το κόσμο να γίνει καλύτερος προσπαθώντας να γίνω και εγώ καλύτερος και να εκπληρώσω τη μυστική άγνωστη και σε μένα αποστολή μου και να πω σαν τον Χαλίλ Γκιμπράν "Ενας εξόριστος είμαι μέσα στο κόσμο αυτό"
Το νόημα της ζωής γενικά ή της ζωής μου είναι η ερώτηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
( Crazy Helen αυτό που λες δε μου κάνει για νόημα της ζωής αλλά ευτυχία μέσα στη ζωή )

Για μένα το νόημα της ζωής είναι να μην αφήνω αυτές τις στιγμές (όχι απαραίτητα τις καλές, λάθος μου που δεν αναφέρθηκα και σε άσχημες) να πηγαίνουν χαμένες, αλλά να τις ζω και να τις απολαμβάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή άσχετο αλλά κάποιες στιγμές σκέφτομαι οτι καθόμαστε αγωνιούμε,προσπαθούμε για το καλύτερο και στο τέλος θα πεθάνουμε και θα χαθούν όλα.
Ποιός ο λόγος λοιπόν για τόση προσπάθεια και τόσο άγχος??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή άσχετο αλλά κάποιες στιγμές σκέφτομαι οτι καθόμαστε αγωνιούμε,προσπαθούμε για το καλύτερο και στο τέλος θα πεθάνουμε και θα χαθούν όλα.
Ποιός ο λόγος λοιπόν για τόση προσπάθεια και τόσο άγχος??:/:

Αν πιστεύεις πως θα πεθάνεις και θα χαθούν όλα τότε δεν υπάρχει λόγος για καμμία προσπάθεια ;)
Από την άλλη ο ίδιος ο Χριστός μας ζήτησε να μην αγωνιούμε για την επόμενη μέρα γιατί αρκετή θλίψη έχει η σημερινή
Αλλά εμείς εκεί .................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω γιατί αν το πιστευα αυτό ακριβώς που είπες θα έκανα.Δεν θα έκανα τίποτα.
Πάντως η ζωή για εμένα, είναι έτσι όπως είπε η Ελένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Για μένα το νόημα της ζωής είναι μικρές στιγμές μέσα στην καθημερινότητα. Το φως του ήλιου που μου δίνει κέφι την ώρα που οδηγώ στην Πανεπιστημίου για το γραφείο, το αστείο που μ'εκανε να ξεκαρδιστώ, η δουλειά που την τελείωσα on time ενώ δεν το περίμενα, μία κούπα ζεστό καφέ συζητώντας με φίλους, το βλέμμα του γεμάτο αγάπη, οι καλές ιατρικές εξετάσεις της γιαγιάς μου...... Για μένα όλα αυτά συνθέτουν το πραγματικό νόημα της ζωής. Η απόλαυση των στιγμών.....
Θα συμφωνησω σε αυτο ελενη. Το να κάνεις την ρουτινά κατι παραπάνω απο κάτι ευχάριστο είναι πραγματικά δύσκολο. Αλλά αυτός είναι ο δικός μου στοχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ο παλτός τα είπε όλα!!!
Κατά τα άλλα η απάντηση για το ύστατο ερώτημα για τη ζωή, το σπύμπαν και τα πάντα είναι γνωστή εδώ και χρόνια.....;) :P



Πέρα από την πλάκα τώρα, θα συμφωνήσω με την ΤρελοΕλένη!!!
Χωρίς αυτές τις στιγμές, η ζωή μάλλον ανιαρή και ανυπόφορη θα ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
το νοημα της ζωης κατ'εμε ειναι να ξερεις οτι καπου βρισκεται (το νοημα) και οτι εχεις και χωρο κ διαθεση και την πνευματικη εγρηγορση να το ψαξεις.
το νοημα δεν ειναι σαν να λεμε μια γραμμη τερματισμου, οπου φτανεις και βλεπεις το φως, αλλα οταν φτανεις οπουδηποτε (νομιζω πως εννοω το θανατο) να δεις οτι το φως ηταν μπροστα σου ολη την ωρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή άσχετο αλλά κάποιες στιγμές σκέφτομαι οτι καθόμαστε αγωνιούμε,προσπαθούμε για το καλύτερο και στο τέλος θα πεθάνουμε και θα χαθούν όλα.
Ποιός ο λόγος λοιπόν για τόση προσπάθεια και τόσο άγχος??:/:

Εμένα αυτή η σκέψη είναι συνεχώς στο μυαλό μου και αποτελεί τροχοπέδη σε οποιαδήποτε δραστηριότητα κάνω (την οποία κάνω βέβαια γιατί κάποιο κομμάτι του εαυτού μου ελπίζει ακόμα σε κάτι παραπάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Προσωπικα δεν συμφωνω με την Ελενη.Δηλαδη το νοημα της ζωης ειναι να βλεπουμε την χαρα στα μικρα καθημερινα πραγματα?Μακαρι να ηταν ετσι και για μενα.Η χειροτερη σκεψη που κανω ειναι οτι τελικα η μεγαλη πλειοψηφια ολων μας θα παει "χαμενη".Δεν θα κανουμε τιποτα.Δεν θα μεινουμε στην ιστορια.Το μονο που μπορουμε να δημιουργησουμε τελικα εναι μια οικογενεια.Αλλα εδω θα πει καποιος αλλα 2 θυματα μεσα στον κυμά.Δεν το εχω βρει ακομα αλλα πιστευω οτι ειμαι κοντα(το κοντα μπορει να ειναι απιστευτα κοντα αλλα και απιστευτα μακρια μου φενεται:/:).
Γενικα ενα που εχω σκεφτει που μπορει να φερει ευτυχια πνευματικη ειναι η δημιουργια..να κανεις κατι.Εγω αυτο το ψαχνω μεσα απο την μουσικη.Και αποτι ξερετε παλιοτερα η τεχνη ητανε πολυ πιο σημαντικη αποτι σημερα που ειναι μεσο για αδρανοποιηση και προπαγανδα:/:.
Τι λετε?Βλακειες λεω???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eγω παλι δεν δεχομαι οτι το νοημα της ζωης ειναι "ενα κοινο νοημα".
Τι παει να πει "νοημα της ζωης";:confused:
Αλλο νοημα μπορει να εχει για εμενα, αλλο για τον αδερφο μου, αλλο για τον Αινσταιν κι αλλο για τον Αλη Πασα...:P Και ολα θα ειναι ορθα και απολυτως δεκτα (απο εμενα τουλαχιστον) μιας και αυτους θα τους γεμιζει, θα τους ικανοποιει, θα τους ολοκληρωνει το δικο τους ξεχωριστο-απλο-ιδιαιτερο "νοημα".
Αλλιως μπορουμε ναπουμε οτι το νοημα της ζωης ειναι η προοδος...σε οποιονδηποτε τομεα.
Αλλος μπορει να πει οτι ειναι η ευτυχια του ανθρωπου.
Αλλος η πνευματικη του ολοκληρωση...
Αλλος οτι το νοημα της ζωης ειναι η ιδια η ζωη...
Και παει λεγοντας και ουτω καθ' εξης.Για εμενα αν με ρωτατε δεν μπορω να σας απαντησω.
Πιο σωστη-ορθη θα ειναι η απαντηση μου προς εσας (γενικοτερα "εσας"), εαν μου γινει αυτη η ερωτηση οταν θα ειμαι αρκετα μεγαλος και "ετοιμος" να εγκαταλειψω το σωμα μου και με ρωτησετε "τι νοημα βρηκες στην ζωη σου".
Απο εκει και περα ενα ξερω για εμενα παντα:"Kαθε μερα που την ξοδευω πανω σε αυτην την γη και οχι μεσα της, ειναι ομορφη μερα.Και ειναι μια ευκαιρια να γινω ακομα καλλιτερος.Τοσο σε προσωπικο επιπεδο οσο και προς τους συναθρωπους μου."
Ο ανθρωπος ανεκαθεν εψαχνε στα παντα να βρει "βαθυτερα νοηματα", (οχι οτι αυτο ειναι επικρισημο!-Προσεξτε το εβαλα και σε bold!!:P ) και αυτο σε πολλες πριπτωσεις του στοιχισε στο να αντικρυσει απλες εννοιες και νοηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν υπάρχει συγκεκριμένη σωστή απάντηση στο ερώτημα....
για τον καθένα είναι τελείως διαφορετικό όπως λέει και ο Μάριος....

εμένα για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου να καταφέρω να επιτύχω κάτι ώστε να με θυμούνται και μετά το θάνατο μου....
εμένα με ενδιαφέρει να επιτύχω τέτοιου είδους ζωή ώστε όσο ζω να μην είμαι βάρος αλλά να προσφέρω.....

Εν κατακλείδι, ουσιαστικά αυτό που είπε ο Μάριος "μπορουμε ναπουμε οτι το νοημα της ζωης ειναι η προοδος...σε οποιονδηποτε τομεα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top