Περί emoticons ο λόγος

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα (με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι αντίστοιχο) να συζητήσουμε για τα emoticons. Πώς άρχισε η χρήση τους στο ίντερνετ; Κατά πόσον μπορούν να εκφράσουν σωστά τα συναισθήματα του γράφοντος; Πάντως για να μιλήσω για το e-steki, (όποιος δεν παινέσει το ...στέκι του, πέφτει και τον πλακώνει:D) τα emoticons είναι πολύ καλοσχεδιασμένα και μπορούν εύκολα να περάσουν τη διάθεση που έχει ο άλλος όταν γράφει. Μόνη μου ένσταση είναι αυτό το emoticon: (:hmm:) το οποίο αν και έχει την έννοια του "σκέφτομαι", εντούτοις αυτή η κίνηση με το δάχτυλο στο σαγόνι δείχνει και μια ανακριτική διάθεση προς το συνομιλητή. επίσης να πω ότι τα χειρότερα emoticons τα έχω συναντήσει στο msn. Πραγματικά πρέπει να ήταν πολύ άσχετος με τα ανθρώπινα συναισθήματα αυτός που τα σχεδίασε. Αυτά και περιμένω και τις δικές σας απόψεις. (Αν υπάρχει ήδη ένα τέτοιο θέμα, συγχωρήστε με:redface:. Νομίζω υπάρχει ένα στο chat and fun section, αλλά είναι λίγο πιο χαλαρό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά πόσον μπορούν να εκφράσουν σωστά τα συναισθήματα του γράφοντος;
Καθόλου, αλλά τι καλύτερο υπάρχει; Ή κάμερα;
Για εμένα απλά είναι καλύτερη λύση

Ωστόσο, μια απορία. Στους συγγραφείς γιατί δεν είναι απαραίτητα τα smilies; Μήπως τελικά η καλύτερη μεταφορά συναισθημάτων γίνεται με τις λέξεις απλά είναι η πιο δύσκολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μου άρεσε το θέμα και είπα να το φέρω στην επιφάνεια!:D :P

Πιστεύω πως η χρήση emoticons είναι ένα ακόμα επινόημα της τεχνολογίας. Οι μόνοι ʽʼχώροιʼʼ που μπορώ να σκεφτώ τώρα ότι χρησιμοποιούμε τις φαταούλες είναι το διαδίκτυο και τα κινητά, δηλαδή οι χώροι που εκφραζόμαστε σύντομα και λακωνικά θα έλεγα.

Ένας συγγραφέας δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσει επειδή το συναίσθημα που θα θέλει να διεγείρει στον αναγνώστη θα βγει μέσα από τα διάφορα εκφραστικά μέσα που θα χρησιμοποιήσει και πολλές φορές μέσα από ανάλυση ολόκληρων σελίδων.

Τώρα όσων αφορά το κατά πόσο μπορεί ο άλλος να εκλαμβάνει μια φατσούλα, εξαρτάται. Πολλές φορές, διαφορετικά άτομα δίνουν άλλη ερμηνεία σε κάτι που απεικονίζετε. Έτσι νομίζω συμβαίνει και εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συναισθηματικά σημεία στίξης, μου αρέσει να τα αποκαλώ, αν και πλέον έχουν μετεξελιχθεί σε... 3d graphic !!!!!

Εμφανίστηκαν στις οθόνες μας, (σε μια προσπάθεια να γίνουμε πιό....σαφείς) σε απλή μορφή, πχ :-/ και πλέον μοιάζουν με δημιουργίες του.....Spielberg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εμφανίστηκαν στις οθόνες μας, (σε μια προσπάθεια να γίνουμε πιό....σαφείς)

Ή ενίοτε πιο σκοτεινοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά του....."φεγγαριού" d;-}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top